o 42 Ingezonden JSÜS@ST P©GST®ET6 em m^LDTiof mm stoomdieim] sa I Ö^Plaatselijk Nieuws^ I EEN Fotograaf Drost - Steenhofstraat 56 - Tel. 486 Soesterberg ^6 VAN VL.1 UT Gemengd Nieuws^d personen belast de ambtenaren der ge meentepolitie. Ten einde op de naleving van deze ver ordening toe te zien' wordt aan deze per sonen de last verstrekt de onder de bepa lingen van deze verordening vallende plaat sen te allen tijde binnen te treden met in achtneming tfan de voorschriften van de wet van 31 Augustus 1853 (Stbl. No. 83). Artikel 5. Deze verordening is niet toepasselijk op de bad. en/of zweminrichtingen der ge meente. VERORDENING tot wijziging der Alge- meene Politieverordening voor de gemeen te Soest, vastgesteld den 19 December '28 en gewijzigd bij raadsbesluit van 10 Fe bruari 1930, bij raadsbesluiten van 28 Juli 1930, bij raadsbesluit van 8 December 1930, bij raadsbesluiten van 5 October 1931, en bij raadsbesluit van 27 Juli 1932, 29 Maart 1933 en 10 Augustus 1933. Eenig artikel. Art. 68 der Algemeene Politieverorde ning wordt gelezen als volgt: ,,Het is verboden in het openbaar te zwemmen, zich te baden, te ontkleeden of slechts gekleed in badcostuum of zwem broek zich' He bevinden op -andere dan daartoe door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen plaatsen." VERORDENING TOT WIJZIGING DER VERORDENING OP DE HEF FING EENER BELASTING OP DE HONDEN IN DE GEMEENTE SOEST. Artikel 1. Artikel 6 te lezen als volgt: De in artikel 3 omschreven belasting is in de hieronder vermelde gevallen slechts voor de helft verschuldigd. a. indien de belastingplicht na 30 Juni van het belastingjaar is ontstaan; b. indien de houder van den hond vóór 1 Juli van het belastingjaar metterwoon heeft verlaten; c. indien de belastingplichtige vóór 1 Juli van hef belastingjaar ophoudt houder van een hond te zijn. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking op 'den eersten Januari 1934. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik het navolgende in uw cou rant opgenomen. Op het gehouden Groot Nationaal Mu ziek- en ^angconcours te Baarn, ter eere van het 40-jarig bestaan van de Harmonie Crescendo" en het 40-jarig jubileum van den heer van Dapperen als Directeur van genoemde .vereeniging, mocht ik als kunst liefhebber op Maandag 30 Juli j.1. met overgroote belangstelling luisteren naar uw ter plaatse en ook elders hoogstaand mu. ziekkoor „Patiëntia Vincit Omnia" van Soest. Ik zou kunnen Volstaan met te con- stateeren, dat goede wijn geen krans be hoeft, doch de geweldige praestatie van een muziekkoor onder aanvoering van een energiek en eminent veldheer, Directeur de heer Kok Sr., bestaande uit een 2ö a 27 koppen, geeft zooveel bewondering, dat het aanbeveling verdient zulks in de ana len van de Soester geschiedenis wel mag worden opgeteekend. Het verplicht num mer eere-afdeeling ,,Fra Diavolo" en vrij nummer „La Dame Blanohe", werd met buitengewone superioriteit en virtuositeit voorgedragen en ging daarvan uit een groote bekoring. Niet te verwonderen dus, dat dit koor de onderscheidingen 1ste prijs, 3de eere-prijs benevens Directeursprijs, zag toegewezen. Hulde, hulde. Nog onder den indruk van de schoone klanken heeft het mij bevreemd, dat toen het muziekkoor met slaande trom, het vaandel behangen met schitterende eereteekenen, en het spelen van een pittige marsch, Soest binnen trad, H.H. bestuursleden, College van B. en W. of an dere autoriteiten, door afwezigheid schit terden. Alzoo geen verwelkoming, compli menteering, niets van dit alles. Jammer! Het kranig muziekkoor verdiende meer waardeering. H.H. leden incluis, directeur kunnen zich er van overtuigd houden, dat zij vele kunstliefhebbers, ook buiten Soest, tot zich hebben aangetrokken. Mjoge het muziekkoor spoedig in leden tal toenemen en de hoogste muzikale sport beklimmen. Kunstliefhebber. SLAVERNIJ. In Uw blad van Zaterdag 28 Juli komen eenige bijzonderheden voor omtrent de af schaffing van de slavernij in de Engelsche koloniën, nu een eeuw geleden. De beroemde Charles Dickens, die op zijn 5-jarige reisfmet de brik „Beagle" ge- ruimen tijd in Brazilië-vertoefde, deelt zijne indrukken omtrent de slavernij in de vol gende bewoordingen mede. Op 19 Augustus 1836 vertrokken wij eindelijk van de Braziliaansche kusten. Ik dank God, dat ik nimmer meer een land zal bezoeken, waar de slavernij nog bestaat Als ik tot op dezen dag toe, een verwij derd gillen hoor, dan herinner ik mij we derom op eene pijnlijke wijze wat ik ge voelde, toen ik eenmaal een huis nabij Pernambuco passeerde en daar binnen de trieest erbarmelijke deerniswekkende kreten hoorde. Ik kon slechts veronderstellen, dat de een of andere slaaf gepijnigd werd en ik gevoelde mijzoo 'machteloos als een kind, zelfs om daartegen te protesteeren. Ik Veronderstelde dat deze kreten door een mishandeld wordende slaaf geuit werden want mij was gezegd, bij eene vroegere ge Jcgenheid, dat dit het geval was. Nabij Rio de Janeiro woonde ik tegenover eene oude dame, die door middel van schroeven de vingers van hare slavinnen in elkander drukte. Ik heb verblijf gehad in een huis, 'waar een jonge Mulat, een huishoudelijke bediende, eiken dag en elk uur, werd ge scholden, geslagen en mishandeld, genoeg, om de geestkracht van het laagste dier te breken. Ik heb gezien, dat een kleine jon gen, zes of zeven jaar oud, drie keer met een zweep over zijn bloote hoofd werd geslagen (alvorens ik tusschenbeide kon komen), omdat hij mij een glas water overhandigde, dat niet heelemaal schoon was; ik zag zijn vader beven alleen reeds bij een blik van zijn meester. Deze laatste wreedheden door mij waargenomen in eene Spaansche kolonie, waar, zooals altijd be weerd wordt, de slaven beter worden behan deld dan door de Portugeezen, Engelschen en andere Europeesche naties. Te Rio de Janeiro heb ik een krachtigen neger gezien, die bevreesd was om een slag af te weren, welke, zooals hij dacht, voor zijn gezicht bestemd was. Ik was er bij tegenwoordig toen een slavenhouder een werkelijk goed hartig mensch, op het punt stond om voor altijd de mannen, vrouwen en kleine kin deren van een groot aantal gezinnen, die reeds lang samen hadden gewoond, te schei den, omdat eenige slaven onder elkander getwist hadden. Ik wil zelfs niet zinspelen op de zoovele hartbrekende gruweldaden, die ik uit authentieke bronnen vernam noch zoude ik bovengemelde, tegen de borst stuitende details hebben medegedeeld, in dien ik niet verschillende personen had ont moet, zoo verblind door de oorspronkelijke opgeruimdheid van den neger, dat ze de sla vernij beschouwen als een toelaatbaar kwaad". Dergelijke personen hebben over- het algemeen meer de huizen der hoogere standen bezocht, waar de huisslaven ge woonlijk goed behandeld worden, en zij hebben niet, zooals ik zelve, gewoond onder de lagere klasse. Dergelijke onderzoekers willen bij slaven informeeren naar hunne levensomstandigheden; zij vergeten echter dat een slaaf, die er op rekent dat zijn meester van de door hem gegeven inlich tingen onkundig blijft, wel vreeselijk dom moet zijn. Er wordt gezegd, dat eigen belang eene buitensporige wreedheid jegens de slaven zal tegen gaan; zooals b.v. eigenbelang voor onze huisdieren (die nog veel minder zijn dan de vernederste slaven), beschermt tegen de woede van een wreeden eigenaar. Het is 'n argument, waartegen de beroemde Hunu boldt reeds lang geleden met nobele ge voelens en pakkende voorbeelden heeft ge protesteerd. Mïen heeft dikwijls getracht om de slavernij goed te praten door de levens omstandigheden der slaven te vergelijken met die van onze armere landgenooten. In dien de ellende onzer armen geen gevolg is van natuurlijke omstandigheden, doch veroorzaakt wordt door de inrichting onzer maatschappij, dan is onze zonde groot, doch wat dit met de slavernij heeft uit te staan, ontgaat mij. Even zoo goed kan men dan in zeker land het gebruik van de duim schroef verdedigen, door er op te wijzen, dat in een ander land de bevolking aan de een of andere vreeselijke ziekte lijdt. Zij. die met een zacht gemoed naar den slaven houder zien en met een koud hart naar den slaaf, schijnen zich nimmer de moeite te hebben gegeven om zich in de positie van den laatsten te verplaatsen; wat een .droe vig vooruitzicht met zelfs geen hoop op verandering! Denk u eens in, dat het nood. lot u steeds boven het hoofd hangt, dat uwe vrouw en kinderen die wezens, welke de natuur zelfs den slaaf aandrijft „de zijnen" te noemen - van u worden weg gehaald om als beesten aan den meest biedenden te worden verkocht. En deze da den worden gedaan en goed gepraat door menschen, die belijden, dat ze hunne naas ten liefhebben als zich zeiven, die gelooven in God en bidden, dat Zijn wil op aarde moge geschieden. Het brengt iemands bloed aan het koken en het maakt zijn hart bezorgd als men denkt dat wij Engelschen en onze Amerikaansche nakomelingen met hun pochend geschreeuw van vrijheid, zoo schuldig zijn geweest en zoo schuldig zijn doch het is tenminste een troost er op te kunnen wijzen, dat wij eene grootere opóf fering hebben gedaan om onze zonden goed te maken dan een ander volk zich ooit heeft getroost. L. V. V. S. U. Antwoord aan den heer Nieveen. Na hard werken is de V. V. S. U., zoo als men weet er in geslaagd, om een ar beider te sturen naar .de Sowjet-Unie. Zooals het bestuur van de V.V.S.U. reeds verwacht had, zou dit onder de verschil, lende tegenstanders der Sowjet-Unie een opschudding verwekken, die waarlijk kos telijk zou zijn, als het niet ging om een zoo ernstige zaak. Zooals reeds gezegd, het bestuur van de V.V.S.U. afd. Soest had reeds te voren verwacht, dat dit zou gebeuren, als zij er in slaagde een arbeider naar de Sowjet. Unie te sturen. Vandaar ook, dat zij de noodige maatregelen had genomen, om al. Ie aanvallen te weren. En wel de volgende 3 aanvallen had zij verwacht: 1. De gestuurde is een communist. 2. Hij mag alleen dat zien, wat men hem laat zien. 3. Hij is verstandelijk niet in staat om een oordeel te vellen. Antwoord op het 1ste argument: De gedelegeerde werd gekozen op een !openb. verg. waaraan op alle mogelijke manieren publiciteit werd gegeven. Al het mogelijke werd gedaan om juist een tegenstander der Sowjet Unie te stu ren. We sturen hier de slotzin van 't mani fest dat voor deze vergadering verspreid werd: „Allen moeten hier heengaan en vooral diegenen die tegenstanders zijn der Sow jet-Unie moeten gaan naar deze vergade ring om te zorgen dat er één van hun rich ting wordt gekozen." Weerlegt dit niet voldoende elke bewe ring als: „vooruit aangewezen"; ^Commu nist gestuurd" enz. Dus juist zulke menschen als Nieveen hadden hier hun stem moeten laten hooien Waar bleven ze echter? Zij durfden hier niet te komen!! Wlaarom niet? Omdat ze vreesden dat op deze wijze ondanks Idat een tegenstander gestuurd zou worden de waarheid over de Sowjet Unie aan 't licht zou komen onder de massa en deze waarheid zou hun „waar heid" tot leugen maken. - Het is echter jammer, dat Nlicv'.een hier niet aanwezig was want hij had hier wat kunnen leeren, o.a. Werd er op aangedron gen toen zich eerst een Soc. Dem. had ge- Jmeld, dat zich nog meerderen zouden mel den, liefst R.K. of Christ. Een communist die zich ook meldde werd er op gewezen dat hij zich wel kon opgeven, echter dat zijn kans 1/100 was om te gaan tegenover die van een tegen stander der Sowjet Unie. Uit dit alles blijkt dat het eerste argu ment geen waarde heeft. 2. Hij mag alleen zien wat men hem laat zien. Dit argument zou men oogen- blikkelijk kunnen weerleggen door te ver wijzen naar de weerlegging van het eerste en door'aldus te constateeren dat een te genstander die gegaan was in dit geval oogenblikkelijk dit had uitgenut tegen de Sowjet Unie. Maar zoo gemakkelijk wil len wij ons er niet af maken. a. De Delegatie bepaalt haar eigen route. b. Zij is in de steden en dorpen (vol gens haar eigen verklaring) absoluut vrij te doen en te laten wat zij wil. c. Men- is toch niet in staat om overal waar zij zouden komen in de Oekraine, in den Oeral enz. de toestanden beter te ma ken als in de andere plaatsen, (want Nie- een beweert immers altijd, dat geheel Rusland een chaos is en vooral juist in de Oekraine). d. AL zou het onder c. genoemde wel mogelijk zijn, dan is het toch niet moge lijk om vooruit reeds vast te stellen dat onze gedelegeerde ziek werd in den trein bij Razan en dat men gauw een sanato rium bouwt en dan vervolgens die 2 we ken die hij in bet ligt, de heele stad laat opruimen (d.w.z. volgens Nieveen huizen lijken geraamten, magere kinderen, enz. enz. laten verdwijnen of in orde maken) om te zorgen dat hij die 4 weken die hij daarna in Kazan rondzwerft (op z'n een tje) niets van alle gruwelen ziet. 3. Hij is verstandelijk niet in staat om een oordeel te vellen. Aha, hier komt een gewichtig en niet gemakkelijk te weerleggen argument Toch niet. \Me zouden eerst kunnen onderzoeken of diegenen die dit naar voren brengen, zelf genoeg verstand bezitten om dit van iemand anders te zeggen, echter dit zullen we niet doen. Dit argument dat zoo moeilijk lijkt te weerleggen is met één vraag reeds te weerleggen. Heeft mem werkelijk zooveel verstand noodig om te constateeren. dat de lijker» bij millioenen langs den weg liggen, dat er ontzettende geloofsvervolging is en werkeloosheid. Neen, is ons antwoord!! Neen, moet het antwoord luiden van N. en anderen!! Want volgens hen doen deze 3 verschijn selen zich in zoo'n sterke mate daar voor, dat het gemakkelijk waar te nemen is. (Uit weerlegging van argument 1 en 2 vervallen alle andere opmerkingen-. Trouwens, wie neemt zelfs hier, waar volgens deze heeren geen werkloosheid is, dit niet waar? Hier, uit dit alles, volgt duidelijk, dat datgene, wat onze gedelegeerde naar voren braeht, volkomen juist was. Echter nog één vraag aan Nieveen wat verstaat hij onder ,,Het hyperkapita- listische productiesysteem in de Sowjet- Unie". Is daar waarlijk een bepaald systeem. Het is toch volgens U niets als een chaos. We zouden hier een discussie kunnen openen over: of dit systeem heerscht in de S.U., maar dit zou te veel ruimte vergen van de redactie en buiten dit artikel val len. Betreffende het artikel in de Prawda" 26 Mei 1934? We zullen dit nummer aan vragen en het bewuste artikel plaatsen als 'de redactie dit toestaat in dit blad en dan zal blijken of het juist is wat Nieveen aanhaalt. Namens het Bestuur der V.V.S.U. De Secretaris. 4e ZOMERCONCERT. 4e Zomerconcert te geven door de Soes ter Harmonie „Patiëntia Vincit Omnia", Directeur H. Kok Sr., op Vrijdag 10 Aug. а.s., des avonds 8 uur, in het rosarium. Programma: 1. Les Jeux Olympiques, Marsch, F. Popy. 2. Walse Interrompue, Legende. L. Montagne. 3. Ouverture Fra Diavolo, Auber. 4. Ouverture La Dame Blanche, Boïeldieu. Pauze. 5. Le Calif de Bagdad, Ouv., Boïeldieu. La Reine de 1' Olympe, Fantaisie, P. N. Eabole. 7. Marsche aux Flambeaux No. 1 G. Meijerbeer. 8. Steadtfast and True, Marsch, C. Teike. Met No. 3 en 4 werd een le prijs Eere- afdeeling behaald; met No. 5 de 3e prijs Eere-wedstrijd, op het Groot Nationaal Concours te Baarn. De heer H. Kok be haalde den Directeursprijs. NOG STEEDS BRAND OP DE STAPELPLAATS DEN DOLDER. Het bran dreeds vele maanden op de Stapelplaats Den Dolder, de plek ten Noorden van de spoorlijn Den Dolder De Paltz tegen het Gesticht Willem Arntz- hoeve aan, net op de grens van het gebied der gemeente Soest. De Nederlandsche Spoorwegen hebben daar een driehoekig terrein in eigendom en wat men nu in an dere gemeenten niet wil hebben, wordt daar al sinds jaar en dag neergeworpen. Het is een compléte vuilnisbelt. Hout en machinaal fraisafval, zoogenaamd hout- mot, papier, prullemandeninhoud, asphalt- papicr, dakbedekkingen, tiramerafval, sin tels, ijzerwaren en draad, kortom alles, wat de Spoorwegen niet meer gebruiken kunnen, wordt daar gedeponeerd ten on gerieve van de bewoners van de enkele zomerhuisjes daar in de buurt. En nu is. het op de eeti of andere manier daar in brand geraakt, al maanden gele den. De houtmot, compost en vochtig als zij is brandt niet zoozeer, doch smelt door en alleen als al het vocht verdampt is en de gloed aan de oppervlakte komt, slaan de vlammen uit. Blusschen daar is een on- GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: herdershond portcinonnaie met inhoud autokrik herdershond nikkelen kraan en fantasieschortje bruin fibre koffer met twee plaids, in houdende dameskleeding, leesboeken en geld herdershond tabakspijp oliepijler van een automobiel fototoestel in étui m. portemonnaie klein zwart poesje Molenstraat W.Z. 26 Korte Hartweg 17 Soesterbergschestraat 85 Asyl, Ferdinand Huycklaan 14 Beetzlaan 61 Gallenkamp Pelsweg 14 Nieuwe weg 90 politiebureau Steenhofstraat 42 Staalwijklaan 4 Emmalaan 12a r (6 Briefkaart"' Foto's vanaf f2. begonnen werk, daar een hoeveelheid van honderdtallen kubieke Meters over vele tientallen Meters lengte in inwendigen gloed staan. Als het al te erg wordt, werpen de be woners, die veel last hebben van de kwa lijk riekende rook, er maar weder zand op en dan is het ergste voorbij, totdat het vuur weder op een andere plaats aan de opper vlakte treedt en de geschiedenis zich her haalt. Vele malen is de Vrijwillige Brand weer reeds ter plaatse geweest en heeft op soortgelijke wijze het vuur bestreden, doch altijd maar weer door woekert het vuur inwendig verder, daarbij gretig lucht vindende, door het feit, dat in de geheele massa veel ijzerwerk en draden zijn door gewerkt, waardoor het geheel nog al luch tig is en vele trekkanalen zijn gevormd. Bij algeheele afwezigheid van water daar in de buurt, is er geen ander middel, dan maar zand opwerpen en nog eens zand op werpen en zoo het ergste te keeren. En dan komen den volgenden dag de Spoor wegen en werpen weder nieuwe wagons vol houtmot op de afgedekte lagen, waar door binnen enkele dagen ook die nieuwe stortingen weder smeulen en branden. En de zomerhuisjes loopen groot brandge vaar en de bewoners er van zijn al onge veer gerookt. Maandagavond tegen 10 uur moest de Soester Vrijwillige Brandweer weer met veel krachten herwaarts tijgen en vele handen moesten zand werpen op de plek ken, waar de vlammen hemelwaarts lekten en waar een vonkenregen zich rondom in de heide verspreidde. En eerst tegen mid dernacht kon men weggaan, weggaan met het onbevredigende gevoel van niet te hebben gebluscht, niet te hebben kunnen blusschen en binnenkort wel weder te zul len moeten terugkomen. Waar zou het einde zijn? GEMEENTE-ONTVANGER VRAAGT PENSIOEN. De heer J. L. Alders, reeds ruim dertig jaar in dienst der gemeente, heeft eervol ontslag aangevraagd tegen 1 October, we gens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd. NIEUWE TELEFOONAANSLUITIN GEN TE SOEST. No. 508: W. van Knaape, Julianastr. 39. No. 618: W. Pieters, Burg. Grothestr. 11a. No. 718: B. C. G. Voorduin, Gallenkamp Pelsweg 2a. EEN AFSCHEID BIJ DE BRAND WEER. In de verleden week Dinsdag gehouden buitengewone ledenvergadering der Ver eeniging Vrijwillige Brandweer van Soes terberg, nam de heer J. Nooder, comman deur en oud-Commandant, afscheid van de Brandweer. Daar de Commandant tot zijn leedwezen plotseling verhinderd was aanwezig te zijn, werd de heer Nooder toegesproken dooi den Vereenigingssecretaris, de heer Dre- wes. In zijn toespraak wees deze erop, dat de elementen, die het lidmaatschap van den heer Nooder karakteriseeren, zijn geweest: trouw, ijver en kameraadschap. Trouw, aldus spreker, zijt gij steeds ge bleven aan uw ideaal: Soesterberg in 't bezit van een goed georganiseerde en ge outilleerde Brandweer; ijver hebt gij altijd EEN SERENADE. OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN klltlH EERSTE KV/IUTOTFf? r TELEF. 330 POSTGIRO 146847 betoond bij het streven naar de bereiking van dat ideaal en bij de hulpverleening, daar, waar het eigendom der burgerij een prooi dreigde te worden van het allesver- nielende vuur; kameraadschap is het ken merkend element geweest- van den omgang met uw medeleden. Spreker dankte den heer Nooder voor alles, wat hij als Brandweerman heeft ge presteerd en bood hem tenslotte namens de vereeniging het eerelidmaatschap aan, een onderscheiding, die slechts nog één maal door de vereeniging is verleend. De heer Nooder verklaarde getroffen te zijn door deze bijzondere eer, welke hij dankbaar wenschte 'te aanvaarden, daar hierdoor de band met de vereeniging blijft bestaan. .•Nadat ook de heer van Dam nog een enkel woord gesproken had tot den schei denden functionaris, bleef men nog eenigen "tijd gezellig bijeen- ln veiband met het feit, dat Soester berg's Mannenkoor op het j.1. gehouden muziek- en zangconcours te Soestdijk een eersten prijs in de 4e afdeeling wist te In halen, werd Donderdagavond door het muziekgezelschap „St. Jozef" aan ge noemd koor een serenade gebracht, waar voor veel belangstelling bestond. De voorzitters van „St. Jozef" en St. Caecelia", de heeren Lensink en Müller. brachten achtereenvolgens hun gelukwcn- schen uit voor het behaalde succes, waar na de voorzitter van het koor, de heer Hol, zijn dank uitte voor deze hulde Na afloop hiervan werden in „Huis ten Halve" nog enkele zang- en muzieknum mers uitgevoerd. In zijn slotwoord wee*- de heer Hol met voldoening op het fei;. dat men met elkaar in goede verstand houding staat, hierbij ,,St. Jozef" veel succes toewenschend op 1ï-j. c^rcours u Utrecht. ACHTERSTELLING VAN ANDERS DENKENDEN. In „De Gelderlander" van 7 Juli en ver moedelijk ook -in de andere Roomschc bladen, komt een bericht voor, dat getiteld is: Bouwkundige werken, Algemeene Bis. schoppelijke Bepalingen, waarin 10 punten vervat zijn, welke de gezamenlijke Bis schoppen van ons land uitschrijven en dip in acht genomen moeten worden bij het ontwerpen van bouwplannen en voor het leiden en uitvoeren van bouwwerken. Het komt hierop neer, dat voor werken uit te voeren door aan de Bisschoppen reken- plichtige instellingen uitsluitend Room- tche krachten gebruikt zullen mogen wor den. Dit nieuwe blijk van ver doorgevoerd sectarisme betreuren wij als onliberaal en bovendien onpraktisch, mede omdat men als particulier er meer en meer toe ge dreven wordt, eerst te kijken, waar de leverancier ter kerke gaat inplaats van wie de beste „service" biedt. Maar op deze plaats zouden wij een an der punt naar voren willen brengen en wel vervat in de vraag, hoe het gaat met wer ken, waarbij Staat, Provincie of Gemeente een min of meer belangrijke subsidie ver leen en? Dat subsidie bestaat uit geld, dat dooi de geheele volksgemeenschap is opge bracht en dat nu aan een bepaald gedeelte dier volksgemeenschap ten goede komt met uitsluiting van de „andersdenkenden En hierbij mag dan niet uit het oog verlo ren worden, dat de beperking van de vrije concurrentie, die hier doorgevoerd wordt, •kans geeft op verkrijgen van noch de meest bekwame ontwerpers bij de plannen, noch de meest goedkoope en best-verzorgde uitvoering. Het wil mij voorkomen, dat bij het ver- leenen van subsidies aan Roomsche instel lingen in den vervolge de bepaling ge maakt behoort te worden, dat de Algemee ne Bisschoppelijke Bepalingen niet van kracht mogen zijn en de Overheid, die deze voorwaarde stelt, nauwlettend toe zicht houdt bij de aanbesteding en de gun ning, dat er niet de hand mee gelicht wordt. TEN DAM HAM. Volkomen onze opinie. Redactie. de Vrijheid. RESTITUTIE VETACCIJNS. Op 6 Augustus j.1. is de verlaging van de heffing op vetten ingegaan, en hebben verschillende groepen in den handel ver zocht, haar restitutie te verkenen van het verschil in heffing voor de hoeveelheden vet. welke zij op 6 Augustus in voor raad hadden. De Crisis-Zuivel Centrale zal dit doen, volgens een voor de verschillen de groepen hieronder aangegeven regeling- Bakkerijen, biscuit- en banketfabrieken en dergelijke bedrijven, welke aanspraak wenschen te maken op deze restitutie, moeten aan de Crisis-Zuivel-Centrale een gespecificeerde opgave verstrekken van de voorraden vetten, oliën en geraffineer de cacaoboter, welke aan het einde der bedrijfsweek 30Juli—I Augustus 1934 m hun bedrijf aanwezig zijn, met opgave door welken leverancier de bedoelde pro ducten geleverd worden. Met betrekking tot de voorradige vetten moet teven wor den vermeld letter en nummer van het ge- leidebiljet, waarop werd ontvangen en/of serieletter en nummer der banderolles. Bedoelde opgaven worden geverifieerd door een controleur der Crisis-Zuivel-Cen trale. Geen restitutie zal kunnen worden verleend van partijen, welke vóór het be zoek van den controleur verwerkt zijn- Slagersbedrijven behooren een gespeci ficeerde opgave te verstrekken aan de Cn- sis-Zuviel-Centrale van de op 6 Augustus j.1. voorradige hoeveelheden vet en reuzel, voorzien Van banderolles. Deze opgave wordt door een controleur der Crisis-Zui- vel-Centrale nac controleur word ]es nieuwe aan heffing ad 0.1 door de Crisis eerd. Tet bevordèri wordt aanbevoh reuzel per 6 At banderolles, z»oi zijn. .De voorradig moeten aan de inwisseling woi worden vermeit oude banderollt vangen en zoo j opgegeven, wa: inwisseling gez gekocht. Bij at te restitueeren vel-Centrale oi Voor restituli leen die bander van kan worde de Crisis-Zuive haar geinachtig Voor zoover Centrale erker leerd vet in 1 vangen, zal m geling voor n banderolles ge1 Crisis-Zuivel-C ranciers daaro: gen en een re De Crisis-Zt winkelbedrijver j.1. in deze bei pakkingen 1/4 voorzien van leveranciers di te treffen, om tegen vet en r les. De Centra daaromtrent g; restitatiercgddi Zij vestigt e raadsopgaven tutie, welke r Centrale inkoi ling kunnen v 1 EEN De politie a aanwijzing vai loo het lijk va de 40 en 50 ja verricht door heeren, bleek, dagen daar h Amsterdam vi dat de overlet Zee uit Amstc zijn kosthuis oorzaak schij vindt het sec plaats. ernsti Zondagocht' vlak bij bet een treinbots veertien reizi men, twee hu Het ongeluk stoomtrein, 1 Station, het binnenrijden trein van den de flank reec De tijd var naar Utrecht tijd komt de slation aan 1 De Dieseltrei ron en de ai tweede perro tot de stoom niet gebeurd, geven. Noch mheeft ge ge- van den Di het signaal stond. Door trekkende tr DE SCHRIJ L. Ons werd in letterkund bekend, gec van de veree gezonden aai geeft ons aï lijkende besc •ding, welke c jongste deba Nederlandse! Eén ding s Marcliant h' aan zichzelf om de term stander van ken, „in het te keer gega tische oplos; ministerraad Om ons va op het gebie volstrekte a middel, dat zouden wij I ben kunnen promis (ont chant gepre Verweij) dai der vrije ke en De Vries cludeere me „compromis wij zijn nie zichten logi het louter e ook op de i Over het van de Ne woord nog na de aanne zaak opnieu gekomen zt weg vond Daarna et sing" were aanzien var teg-emoetko zichte van meer cons> het Alg. Hi

De Soester | 1934 | | pagina 2