P Met drie kwartjes DAMESTASSCHEN Hotel SOESTDUINEN Last van oorwormen. 4Ï, Kleine Advertenties. U ziet het beter Heden ontvingen wij een bijzondere collectie van de meest moderne luxe tasschen. Ziet de étalage! t Voor de Vrouw p-© kunt gij in „DESOESTER" Uw doel bereiken Mevr.S.C.Veeze-Bakker heeft de praktijk hervat Firma BLOK ZATERDAG 18 AUGUSTUS IN Bij ongunstig weder in de zaal. Lachen Lachen In dahlia's komen veelvuldig oorwormen vt>or, evengjs in rozen en andere bloemen. Ook kruipen ze tegen de muren op en ko men in huis, waar ze overal zijn te vinden, en eerst dan komt de vraag: Hoe kan men ze verdelgen? Ook in een fruit- en groentetuin zijn de oorwormen, aan de perziken, druiven, abri kozen, peren, pruimen, peen, bloemkool en andere groenten knagen ze. De oorwor men zijn dus heel lastig. Een goedkeuring verdienen ze, doordat ze veel bladluizen, rupsen, mierenpoppen (z.g. miereneieren) en andere insecten op peuzelen. Dat zijn dus de weldaden, die zij ons bewijzen. Het is nu maar de vraag naar welken kant de balans overslaat. Oorwormen zijn nachtdieren. Overdag houden zij zich schuil in hoeken en gaten, onder steenen en anderen rommel en in ge vulde bloemen. Maar 's nachts trekken zij er op uit. Ze eten, ze hebben bijtende monddeelen zooals we reeds opmerkten, plantaardig en dierlijk voedsel; ze zijn, zooals men dat noemt polyphaag, eten veelsoortig voedsel. Ze maken geen nesten zooals mieren en wespen; zij leven alleen, solidair. De eieren worden in den grond gelegd en eenigen tijd door 't wijfje be waakt. Zoo'n moederlijke zorg komt zelden hij de insecten voor; meestal ziet de moe der haar jongen nooit. Is 't najaar aange broken, dan zoekt iedere oorworm een winterkwartier op. Bij voorkeur schijnen ze schuttingen te prefereeren; ze gaan duf niet ver van huis, hoewel ze ook vliegen kunnen, al zijn 't geen beste vliegers. En hoe kunnen we nu den overlast be. strijden? Men kan hierbij alleen maar gebruik maken van één eigenaardigheid der oor wormen om tegen den ochtend als 't weer licht wordt, weg te kruipen. Men legt tus- sohen de planten rolletjes papier, rietsten geltjes, oude lappen, dakpannen, steenen en al dergelijke dingen, waaronder ze kun nen wegkruipen. Een oude vloermat is ook uitstekend. Men vult kleine bloempotjes, z.g. stek- potjes, met mos, hooi, houtwol, en plaatst die op stokjes omgekeerd tusschen de dahlia's en de rozen. De oorwormen krui pen daarin, 's Morgens gaat men ze zoe ken. Een visscher zou zeggen we gaan de fuiken lichten. Oorwormen 'kunnen vlug loopen en moeten we de „fuiken" boven een emmer water lichten. Vindt men 't doodmaken wat griezelig, dan werpt men de oorwormen in een bakje met petroleum. Tegen deze vloeistof is geen insect bestand. Men moet de oorwormen dus in hun dag verblijf verschalken en dan afrekenen. ,En dat is niet zoo moeilijk. Omdat de oor wormen als volwassen dier overwinteren, moet men de schuttingen goed nazien; in de naden kunnen we ze verrassen. (Dat de oorwormen hun naam zouden te danken hebben aan een speciale voorliefde voor onze gehoorgangen is een verzinsel; ook, dat zij 't gehoorvlies zouden door priemen. Hoe men aan dit praatje gekomen is? Als iemand in 't gras gaat slapen, kan 't best gebeuren, dat een opgejaagde oor worm een goed heenkomen zoekt en omdat hij overdag 'n holbewoner is, kruipt hij den gehoorgang in, die voor hem een schuil plaats is. Maar kwaad doet hij er niet. Dat oorwormen hun vijanden hebben spreekt haast vanzelf. Meezen, indere insecten etende vogels, kikkers, padden, roofkevers en enkele sluipvliegen. Oorwormen zijn echter geen wormen, dat weten we allemaal wel. Doch de spraakmakende menigte noemt alles maar „wormen" wat over den grond kruipt of loopt. HOEDEN ENDE SPAANSCHE VROUW. We hebben het al eens eerder vèrteld: de groote organdiemode heeft een zekere film-stijl in onze mode gebracht, en het gevo'lg was, dat we bij die filmster-japon nen van organdie natuurlijk de bijpassen de zeer groote, flatteuse strooien filmster- hoeden kregen, die vooral aan het strand opgeld doen. Daar kan men, te midden van de stralende zonnebrand nu eenmaal meer dingen dragen dan in de stad. We zien die groote strooien hoeden, zooals er één bovenaan op de teekening is weerge geven, in allerlei leuke kleuren. Maar in_ tusschen schrijdt de tijd voort, en de mode, die altijd vele maanden bij den werkelij- ken tijd vooruit is, herinnert ons te midden van de heerlijke zomer eraan, dat over een paar maanden het najaarsseizoen al weer begint, en dus zijn de velours hoeden voor het vroege najaar al weer op de proppen gekomen. Die schijnen in het komende U heeft een dienstbode noodig of wellicht iets op te ruimen of iets aan te bieden ofenz. enz. Welnu, een advertentie van de volgende grootte en inhoud Mevrouw J. Westra, Nassauplein 8, Soestdijk, vraagt voor direct, net Dagmeisje, v.g.g.v., liefst niet ouder dan 18 jaar. kost slechts f 0.75. Uw advertentie wordt huis aan huis, in heel de gemeente Soest, gelezen. De vele honderden brieven, welke wij op dergelijke annonce s ontvangen, verzekeren U het gewenschte succes. Vraagt verder vrijblijvend onze tarieven bij overeenkomst BUREAU VAN WEEDESTRAAT 7 FILIAAL: SOESTERBERGSCHESTR.8 seizoen wel bijzonder populair te worden. Een paar van de nieuwste modellen zijn verder op de teekening weergegeven. Links hebben we 'dan eerst een model voor de dame van wat rijperen leeftijd, met ronde bol, cloche rand, met lintgarneering. De voornaamste kleuren voor dit model zijn marineblauw, bruin, paars, fleschgroen en zwart. Rechts een kwiek modelletje met ondiepe, ronde bol, dat zich heel aardig over het hoofd laat trekken. Men ziet, dat we weer de naar één kant omlaag getrok ken rand krijgen. Dit modól ziet men in een groote verscheidenheid van kleuren, blauw, grijs, groen, beige, rood-bruin en verschil lende pastelkleuren. Ten slotte onderaan nog een sportief nieuw modelletje, met een vouw in de bol. Ook dit model is natuurlijk in een heele serie kleuren op de markt ge bracht. En dit brengt ons opde Spaansche vrouw. Dat komt zoo. Wij in ons land zijn gewend op vrij groote schaal confectie te dragen, zoowel kleeren als hoeden. Nu is de confectie de laatste jaren sterk verbeterd en de prijzen zijn vrij laag, zoodat vele vrouwen en meisjes, die niet over den noodigen tijd en bekwaamheid be schikken om zelf hun kleeren te maken, confectie koopen. Nu is het opmerkelijk en dat vernamen wij toevallig onlangs hoe elegant de vrouw in Spanje, spe ciaal dan in Madrid, gekleed gaat. Dat komt, doordat vrijwel iedere vrouw in Madrid naar een „modisto" gaat, waar ze haar kleeren laat aanme ten. Deze modisto's vervaardigen de nieuwste Parijsche en Weensche modellen" en het maakloon van zoo'n japon kost meer dan zeven gulden! Deze modisto's hebben ateliers waar een stuk of 40 meis jes werken. En als een vrouw nu erge haast heeft met een japon, gaat ze 's mor gens naar den „modisto", neemt de stof mee, laat zich de maat nemen, komt vroeg in den middag passen en heeft 's avonds de japon kant en klaar thuis. De reden waarom iedere vrouw naar eep modisto moet gaan is, dat er in Madrid maar één winkel is, waar men gemaakte japonnen kan koopen. En de hoeden? Dat gaat vrij wel net zoo. Er worden wel confectie- hoeden tegen bespottelijk lage prijzen ver kocht, maar het meerendeel draagt toch speciaal gemaakte modelhoeden. Dat komt, doordat iedere hoedenmaker in Madrid elk gewenscht model maakt of namaakt voor een maakloon van een daalder. Het ma teriaal moet men natuurlijk apart betalen. Voeg daar nog bij, dat de Spaansche vrouw goede zorg aan haar uiterlijk besteedt en en vooral haar kapsel met de grootste zorg behandelt, en men kent het geheim van de bijzondere eleganee van de vrouw in Miadrid, in het zoogenaamde „achter lijke" Spanje. MADELEINE. MOOIE MESSEN. Messen, met mooie glimmende zwart houten heften, of blanke ivoren heften, zijn dikwijls de trotsch van de huisvrouw. Maar in den loop der jaren, worden de zwarte heften dikwijls vaal en de witte geel. Geen nood, wij weten raad. Wi'1 men zwarte heften mooi houden, wrijf ze dan met zwarte was. En zijn ze door het ge bruik vaal geworden, zet ze dan een uur of vier in een sterke oplossing van over- mangaanzuur kali in water. De drogist kan U daarin wel helpen. Na deze behan deling moet men ze laten drogen en met zwarte was opwrijven. Men moet echter oppassen, dat de houten heften alleen met de mangaanzure kali in aanraking ko men, aangezien dit goedje op het staal leelijke vlekken zou kunnen maken. Ook moeten we er niet mee morsen, omda^ de vlekken moeilijk weg te krijgen zijn. Het beste neemt men voor de behandeling der messenheften een jampotje, dat men zoo ver met het vocht vult, dat de heften net onder staan. Dit wat de zwarte heften be treft. Hoornen heften moet men geregeld afzeepen en met witte was wrijven. Heeft U ivoren heften, die geel geworden zijn? Zet die maar een paar dagen in terpen tijnolie. Daarna kunt U ze verder bleeken in de zon, onder een stuk glas. Ook kan men ze met waterstofsuptr oxyde scnoon- wrijven, nadat men ze eerst ontvet heeft, door ze af te wasscnen in gelijke deelen spiritus en ammonia. En dan nog dit. Vele zuinige huismoeders hebben een stel mes sen voor dagelijksch gebruik en bewaren nog een extra mooi stel voor bijzondere gelegenheden. Die laatsten worden dus maar zelden gebruikt. Daarom moet men deze messen op doelmatige wijze opber gen. Dit kan men doen, door ze in goed gedroogde stopflesschen te bewaren. Doch heeft men zulke groote stopflesschen niet, smeer ze dan in met ongezouten reuzel of vaseline, waarna men ze in grauw papier of flanel wikkelt. Worden de messen op een goede, droge plaats bewaard, dan kan men reeds volstaan met ze enkel in flanel te wikkelen. KUNSTZIjDE WASSCHEN EEN VOORZICHTIG WERKJE. Er wordt tegenwoordig zóóveel kunst zijde gedragen, dat het zeker van nut is, de juiste manier van wasschen eens te be spreken. Kunstzijde kan nu eenmaal niet zooveel hebben als andere stoffen en daar om moet gewasschen kunstzijde nooit ge wrongen of door een wringmachine ge haald worden. Want in vochtigen toestand verliest kunstzijde de helft van haar sterk te. Daarom moeten we kunstzijde ook nooit schrobben of wrijven over een waschbord of met waschknijpers op de lijn hangen. Als kunstzijde nat is, scheurt ze al heel gemakkelijk. Men moet het nat te kleedingstuk dus heel voorzichtig be handelen. Is het heel fijn goedje, rol het dan in een dikk,e handdoek gedurende een minuut of 10 voor het strijken. Is er een vlek in een kunstzijden jurk, probeer die er dan uit te halen, zonder de heele jurk te wassohen. Gebruik daartoe warm wa ter en zeep, geen heet water, want dat neemt de glans weg. Bij het strijken moe ten we er "om denken, dat het ijzer niet te heet is, want dan blijft de stof er aan kle ven, de kunstzijde „smelt" dan en er ont staan droge vlekken, die er nooit meer uit gaan. Het ijzer is goed, als het sist, wan neer we er met een natte vinger over strij ken. Verder moeten we altijd aan de ver keerde kant strijken. Kunstzijde stof die glimt moet na het wasschen voorzichtig in een badhanddoek uitgedrukt worden, om het aanhangende vocht kwijt te raken. Dan uithangen tot het nog maar een klein beetje vochtig is en dan strijken. Doffe kunstzijden stof, zooals crêpe suède, enz. mag niet eerder gestreken wor den, dan wanneer ze bijna droog is. De stof moet er als droog uitzien en ook zoo op het eerste gevoel aanvoelen. Nuttige wenken). Verfvlekken van gewoon hout kan men wegmaken door ze te wrijven met een lap met terpentijn. Vuile vlekken, vingers enz. op lichte verf kan men wegmaken door dit geschil derde houtwerk met een schijfje citroen te wrijven en daarna met wat fijn, zacht, wit krijt. Daarna met water afnemen. Kinderkleertjes worden minder brand baar, als men ze bij het uitspoelen door water haalt, waarin een half ons aluin is opgelost. Tomaten kunnen makkelijker geschild worden, als men ze heelemaal met den achterkant van een mes wrijft. De schil komt daardoor los te zitten. Om te voorkomen, dat de stalen baleinen van een paraplu gaan roesten, moet men af en toe een heel klein beetje vaseline op de draaipunten doen. Moddervlekken kan men van de stof verwijderen met wat brandspiritus. HUISVROUW. van 15 regels f 0.75. F-lke regel meer f 0.15. Bij vooruitbetaling te voldoen. 4 maal plaatsen, 3 maal be rekend. Voor bewijsnummer moet 5 cent in rekening worden geDracnt. Tandarts Hartmanlaan 55 - Soest SPREEKUUR: 1—2 uur en volgens afspraak. Voor kinderen en kleuters Woens dags 23 uur. FAILLISSEMENT van G. WERK HOVEN, wonende te Soest Bij beschikking van den E.A. Heer Rechter-Commissaris is bepaald: 1. dat de termijn voor het indie nen der schuldvorderingen eindigt op 3 September 1934. 2. dat de verificatievergadering zal worden gehouden op Maandag 17 September 1934 des voormiddags te 10 uur in het gerechtsgebouw aan de Hamburgerstr. No. 28 te Utrecht BAARN, Sophialaan No. 10. De Curator: Mr. J. C. M. TONDU. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Utrecht dd. 8 Augus tus 1934 is verklaard te verkeeren in staat van faillissement P. C. H. SCHOLZ, handelsreiziger, wonende te Soestdijk aan de Korte Hartweg 12, met benoeming van Mr. H. P. J. M. Loeff tot Rechter-Commissaris, en van ondergeteekende tot curator. BAARN, Sophialaan No. 10. De Curator: Mr. J. C. M. TONDU. In kl. beschaafd gezin wordt inwoning aangeh. voor besch. eenv. dame, midd. leeft., tegen zeer voordeelige condities. Adres: Julianastraat 45. GEVRAAGD: NET dagmeisje boven 15 jaar, voor heele dagen, bij Joh. Schalkwijk, Steenhofstraat 55. HEDEN, Woensdagnamiddag van half 2 tot 4 uur: Verkoop Rundvleesch AAN HET ABATTOIR Lappen 25 ct. p. p. Stukjes 30 ct. p.p. Biefstuk 40 ct. p.p. Piano te koop gevraagd. Brieven met voll. omschrijving en prijs onder No. 750 aan het bureau van dit blad. Een gep. ambtenaar, alleen m. eigen woning, vraagt een huishoudster van middelb. 1. Brieven onder No. 110 aan het bureau van dit blad. Solide finantiëele instelling, biedt aan solide personen met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen ma tige rente. Bedragen beneden f 200. zonder borgstorting. Geen kosten vooruit Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „GELD" aan het bureau van dit blad. SOEP- EN BRAADKIPPEN Piepkuikens en prima Poulardes H. VAN ZIJTVELD POELIER JULIANASTRAAT 62 als U zich laat voorzien van een goeden bril. D. F. VOIGÏ Burg. Grothestr. 30 - Soestdijk HUISSCHILDERS- EN BEHAN- GERSBEDRIJF TaSmalaan 10 - Soest Het aangewezen adres voor DECORATIEF SCHILDERWERK Letters, Lichtreclames, enz., enz. Kunstartikelen Zoo mooi en billijk koopt U ze nergens 0 N. V. Eerste Soester Electr. Drukkerij v. Weedestr. 7 - Telefoon 962 FILIAAL SOESTERBERGSCHESTRAAT No. 8 Waarom geven zoovelen zich op als abonné op DEM GECONTROLEERDEN SOESTER NA CHTWE6UGHEIDSDIENST" Omdat de dienst actief is en het abonnementsgeld slechts f 0.50 p. mnd. bedraagt. Geeft U nog heden als abonné op. Leiders: A, J. Kats, Pelikaanw. 23, W. v.d. Akker,Beukenlaan 14a KantoorBeukenlaan 14a, Soest (t.o. het Station) Entree fO.W Aanvang 9 uur

De Soester | 1934 | | pagina 3