Pluimveeteelt. !HI©ILILmiM©§£(HI ti Een gevaarlijk spelletje Ingezonden >01 35 CENT FEUILLETON TE JONG OP STOK. Tusschen den leeftijd van drie en vier maanden wordt het beenderstel, het skelet, van ons jonge pluimvee harder en vaster. Vóór dien tijd is het nog zeer week en buigzaam, meer kraakbeenig. Gaan de kui kens, vóór dat die verandering in de been- deren tot stand is gekomen, op scherpkan- Natuurvogels, zooals patrijzen en fazan- I ten, hebben nooit een krom borstbeen. In de etalages van de poeliers ziet men bou- I ten met verkromd borstbeen alleen van kippen en kalkoenen. (De Kleinveeteelt). HET ENTEN TEGEN DIPHTERITUS EN POKKEN EEN GEBIEDENDE EISCH. We hebben het hier ad zóó vaak over gehad, dat menigeen misschien zal uitroe- tige, smalle, vooral dunne ronde stokken I I,en: »Schei toch uit, met ri zitten, niet voor weinige oogenblikken. I maar we weten uit ervaring van vele jaren, maar gedurende den hee'len nacht, dan I dat men goede wenken niet te dikwijls wordt het weeke borstbeen door de erop I kan herhalen. drukkende zwaarte zijwaarts gedrukt en peze week kregen we ^ene aardige cir- Wij hopen en vertrouwen, dat iedereen, die nu trotsch op zijn koppel jonge dieren is, zal zorgen, dat ze zoo spoedig mogelijk worden ingeënt. Het is evenzeer noodig, als het assureeren tegen brandschade van behuizingen en stallen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie daar zulks nacht voor nacht gebeurt, ont staat er een voor altijdblijvende misvor ming. Het is duidelijk, dat die kans op ver kromming toeneemt hoe zwaarder het dier is, hoe zwaarder het ras. Bij de talrijke zware en middelzware rassen komt dit ge brek meer voor dan bij de lichtere en het minst bij de krielen. Buiten onze kippen hebben kalkoenen de grootste kans en ziet culaire van dr. F. A. de Zeeuw, dierenarts te De Bilt (Utrecht) die daarin aangaande het enten het volgende zegt: „Het enten van pluimvee is een voorbe hoedende behandeling tegen de gevreesde ziekten pokken en diphterie, die geduren de den herfst en wintermaanden veel voor komt. De beste maanden om te enten zijn Juni, Juli en Augustus, daar het 3 4 weken men dan ook om Kersttijd bij de poeliers I duurt, alvorens de dieren volledig onvat- heel wat kromborstige exemplaren op koo. I baar ziJn' pers wachten. Als men dan kiezen kan, neemt men onwillekeurig een normaal ge vormde bout, daar wij weten, dat bij het voorsnijden de kromme bout zich niet zoo naar behooren laat behandelen. Het ligt in den aard van ons pluimvee om zoo mogelijk een verhoogde rust- of slaappl. op te zoeken, daar zij waarschijn lijk instinctmatig gevoelen daar veiliger te zijn. Zoodra dan ook kuikens van hun vleu gels eenig redelijk gebruik kunnen maken, gaat de moeder hen daarin al vóór en pro beert met haar kroost een verhoogde slaapplaats te bereiken. De lichte rassen en vooral de krielen geven veel eerder aan die neiging toe dan de zware dieren, wier vleugels juist kort en wier 'lichaam juist zwaar is, waardoor ze zich al heel moeilijk kunnen verheffen. Heel practisch kunnen wij de dienen daarbij helpen door het aanbrengen van een breede plank op een hoogte van 50 tot 60 c.M. aangebracht en goed belegd met zand, zaagsel of stroohaksel enz. Brengen zij daarop den nacht door, dan moet dit ten goede komen bij hun groei en kan van verkeerden indruk op het borstbeen geen sprake zijn. Hebben ze nu hun derde of vierde vensmaand voltooid, dan kunnen ze op een echten zitstok slapen, ook niet hooger ge plaatst dan de straks genoemde plank. De ze gemakkelijk afneembare, dus losse zit stok is minstens vijf centimeter breed, plat, goed glad geschaafd, vrij .van windscheu- ren om geen schuilplaats aan mijt te ver schaffen. Gebruikte zitstokken behooren op bepaalde tijden nagezien te worden en ge- kwast met spiritus, benzine of carbolwó- ter enz. Ook kunnen zij rusten op zooge naamde oliepotten, in den handel verkrijg baar. De vraag is wel eens bij mij opgekomen of niet een zwakke constitutie met de borstbeenverkromming samengaat? Daar mee zou dan ook te verklaren zijn hoe het komt dat bij zoodanige verkromming jonge hennen zoo Iaat aan den leg gaan, veel la ter dan de niet verkromde uit hetzelfde broedsel. Verder schijnt de verkromming op het aantal te produceeren eieren weinig of geen invloed te hebben, daar er voor beelden zijn, dat zeer kromme hennen toch veel 'legden. ]Er komen zelfs geheele too rnen van die verkromde beesten voor, die door onoplettende of onwetende fokker gehouden werden. Anderen weer houden de verkromming van het borstbeen als iets erfelijks, maar aangezien 't gebrek na de geboorte is ont staan, verzet de verervings-'theorie zich daartegen. Iets anders zou het zijn, wan neer aangetoond kon worden, dat de ver kromming bij de geboorte reeds bestond. Scheeve staart, kromme teenen, vischrug komen mij voor eerder derfelijk te zijn dan krom borstbeen. Bij zeer jonge, pasgebo ren kuikens zijn de afmetingen der ii- chaamsdeelen zeer klein, zoodat de afwij kingen, al mochten zij zelfs reeds bestaan, I aan de waarneming ontsnappen. De praktische fokker vermijdt dus al die kwade kansen en geeft aan zijn kuikens eerst alleen een zandbodem, later een plank I en daarna pas een goeden ruststok zooals f hiervóór is aangegeven. Reeds als de hennen 8 weken oud zijn, kunnen ze worden geënt. De entstof moet versch gebruikt worden. Gebruik dus de entstof den dag van ontvangst of den daaropvo'lgenden dag. Hoe verscher de entstof is, des te beter haar werking En dan het enten zelf. Kunt u enten? Het is niet moeilijk. De plaats der enting is de linker- of rechterpoot. Het doel is de entstof in de huid te bren gen. Men begint met wat veeren op de voorzijde der poot uit te trekken, zoodat 10 h 12 veerfollikels zichtbaar worden. Op de kale huid wordt met het instrument wat Wie het zélf doet, lette er vooral op, dat de veeren goed worden uitgetrokken, en er geen bloeding ontstaat, want het weg. vloeiende bloed zou dan tevens de entstof verwijderen. Verder zorge men er ook voor, dat de veeren werkelijk worden uit- ver getrokken, en niet afbreken, want in 't vv«!L»an "erSek blaadjes zooals „Kerk en laatste geval zou' de entstof niet in de huid, de follikes, komen. i r\at j i I Uat „Kerk en Vrede destijds niet heeft En dan moet men na een week kijken, I geantwoord op het ingezonden stuk is zeer of de reactie heeft plaats gehad, m.a.w. of I begrijpelijk, want vragen beantwoorden de „pokken" zijn opgekomen. I doen dergl. vereenigingen liefst niet en Vrienden, wacht nu toch niet, tot het I kunnen dit ook niet, omdat zij zelf niet te laat is. Ieder jaar zijn er nog, die pas weten waarom het ieite'lijk gaat. Hun eenig doel is misleidende propaganda te voeren en ophitsen onder gebruikmaking i van een valsche vlag. ,,Kerk en Vrede", „Vereeniging vrien-1 den der Sovjet Unie", „Internationale Ver eeniging Bellamy", „Vereeniging P; Europa", „Vrijmetselarij", „Vrijdenkers", Internat. Vrouwenbond", „S. D. A. P.", ,,0. S. P.„C. P. H." enz. enz., zijn allen werktuigen (meestal onbewust) eener in ternationale clique, die al het nationale, dat aan een volk zijn specifieke karakter en waarde geeft, stelselmatig en op sluwe wij ze wil afbreken en vernietigen; de volke ren weerloos maken en verproletariseeren onder de door deze clique uitgevonden val- Geachte Redactie! Met het ingezonden stuk in „De Soester" No. 59 van den heer G. J. Landweer, gal i geheel accoord, echter vrees ik dat deze I werklooze met geringen steun dan aan den rieer niet voldoende bekend is met de ten-1 arbeid in den hongerstaat der Bolsjewis- dere gebieden van het Sovjet-paradijs heerscht honger en ellende. De allernoo- digste levensbehoeften zijn gerationneerd. De moreele verwildering is haast niet te beschrijven. De meeste DiHtsche commu nisten die, in de verwachting §en parades aan te treffen, naar Rusland emigreerden (voor het Hitler-regiem) keerden spoedig weder naar Duitschland terug; zij gaven liever den voorkeur aan een leven als beginnen, als de, eerste ziektegevallen zich voordoen, doch dan beantwoordt de behan deling dikwijls niet meer aan de verwach tingen Het vroeg enten van absoluut gezonde dieren in onbesmette omgeving verdient beslist de voorkeur. Dr. T. van Heelsbergen zegt in zijn mooie brochure: „Diphterie en pokken bij kippen en hare bestrijding". (Uitgave C Misset, te Doetinchem). „Door onoordeelkundig bewaren of door toevallige omstandigheden (ongunstig transport b.v.) kan het voorkomen, dat de entstof wordt verzwakt of vernietigd. Het is daarom beslist noodzakelijk, dat de ent reactie 8 dagen na de enting door den dierenarts of door den eigenaar wordt ge constateerd. Alleen een positieve ent-reac tie geeft beschutting tegen de ziekte." ten. Begin verleden jaar heeft de heer Ma- thijssen van de S.D.A.P. te Amersfoort een openbare lezing gehouden over Sovjet Rusland, in welke lezing de heer M. een geheel ander beeld gaf van de aldaar heer- schende toestanden dan de hew Smit dit deed. Met even op een blauwen Maandag naar Moskou te gaan, met muziek te worden ontvangen en de „Troubadour" te zien, is niemand in staat de Russische toestanden onbevooroordeeld te kunnen weergeven; Moskou alleen is nog geen Rusland. Daar om is dan ook de «lezing van de heeren Smit en Vate van nul en geener waarde. Hoe komt het overigens dat de heeren Smit en Vate, S.D.A.P.'ers zijnde, in de leer gaan bij den communistischen heil staat Sovjet Rusland? Ik dacht immers dat het niet erg boterde tusschen S.D.A.P. en CP'.H' 'k bet S°ed gelezen heb in „Vrijheid, Arbeid, Brood", dan worden de C.P.H.'ers door de S.D.A.P.'ers voor ver raders en beulsknechten van Göring uit- (De Kleinveeteelt.) sclie leuze: Vrijheid, gelijkheid en broe- derschap; de breede massa ophitsen; on- I °°k wo'dt door de S.D.A.P. aan derlinge verdeeldheid stichten; hunne zin-I hun lcden het bezoek ontraden aan VVSU- nen verwarren, zoodat het volk zijn natio l ezingen en films. S.D.A.P. en C.P.H. zijn rzve nAennrtwrae I nale ":enheid kan herwinnen, zoo-1 ^ijnbaar aartsvijanden van elkaar? JOS. BOSHOUWERS. I doende chaotische toestanden scheppen en I worden de geschillen nu meer en meer I I h„ rm lr.rrrl t nn rrl ri„ 1 Correspondentie kaarten of briefpapier met bijpassende enveloppen in een keurig mapje. Kleuren, LILA, CRÈME EN WIT NEDERLANOSCH FABRIKAAT N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ Van Weedestr. 7 FiliaalSoesterb.str. 8 entstof gebracht en door wrijven met de getande zijde in de veerfo'ltikes gewreven. Dit is de geheele behandeling. U vindt bo vendien bij elke verpakking een uitgebreide gebruiksaanwijzing. Bedenkt, dat niets teleurstellender is, dan dat juist, wanneer er winst valt te ma ken, U een koppel hennen heeft, die door ziekte wordt geteisterd." Tot zoover de heer dr. de Zeeuw, die zelf eene entstof in den handel brengt on der den naam Nodiphterit. Adres: Labora torium voor pluimveeziekte te De Bilt(U.). Verder zijn voor particulieren soortgelijke entstoffen ook te bekomen bij de firma P. Kommer en Co. te Alkmaar, en de firma Denka te Voorthuizen (Gld.). Velen laten hun dieren enten door de dierenartsen, omdat het dan in elk geval goed gebeurt. De dierenartsen laten de ent stof voornamelijk komen van prof. dr. L. de Blieck te Utrecht of de Rijksserum- inrichting te Utrecht, en zij zijn met de loonprijzen den laatsten tijd wel zóó ver gedaald, dat het laten enten ook ddn niet veel meer kost. 12) Naar het Engelsch. (Nadruk verboden) Die mogelijkheid was voor Ethel nog moeilijk te dragen, daar zij in Curragh haar gevoelens voor George Madder nóch voor hem, nóch voor iemand anders ver borgen had en hem volstrekt niet tc ken nen gegeven had, dat zij niet gediend zou zijn van verdere toenadering. Maar nu zou zij hem te verstaan geven, dat er geen omgang mogelijk was tusschen Miss Kent van Barrington Hall en den zoon van een pottenbakker. De afstand, die er tusschen hen lag, wenschte zij goed te doen uitkomen; niet omdat zij ze zelve zoo onoverkonienlijk achtte, maar om hem te straffen, dat hij Nancy boven haar verkozen had. Dus ontving zij hem op zoo'n hooghar tige wijze, dat generaal Kent zijn best deed, om dubbel vriendelijk en voorko mend te zijn. Madder, die niet begreep, dat zijn be trekking tot Mrs. Evelyn juist de bron van ergernis was voor Ethel en die zich ook niet bewust was, dat hij iets zou gedaan hebben, waardoor hij haar versmoord kon hebben, kwam met de ongelukkige opmer king 'te voorschijn, dat hij dien ochtend onderweg was naar de kerk te Barring ton, toen hij Mrs. Evelyn ontmoette, die hem had overgehaald, naar Barford ter kerke te gaan. Om een afleiding te bezorgen voor dit noodlottig gezegde, maakte «de generaal het nog erger met zijn vraag aan Madder, wat mr. Clay toch iederen Zondag naar de kerk in Barrington deed gaan. Ik geloof, dat Mrs. Evelyn de mag neet is en zij en Miss Smyth waren juist naar Barford gegaan, om hem te ontloo- pen. Mr. Clay, den pottenbakker? Maar *Mrs. Evelyn gaat toch niet om met dien man uit het volk? zei Ethel verachte lijk, terwijl zij, om haar recht te doen we dervaren er op dat oogenblik niet bij dacht, dat M'r. Madder Senior ook pot tenbakker was. Maar zijn zoon herinnerde zich dit feit, wel en werd vuurrood. Ik denk niet, dat dit Mrs. Evelyn zou hinderen, als hij zich als heer gedroeg. Zoo telt ze mij ook wel onder haar vrienden, ofschoon ik toch de zoon van een potten bakker ben. Maar ik vergeet dit nooit, ter wijl Clay er nooit aan schijnt te denken. En Mrs. Evelyn is te vriendelijk van natu re, om er ons aan te herinneren. Ethel voelde, dat zij die terechtwijziging verdiende. Och, man, wat komt het er nu ook eigenlijk op aan, of onze voorvaderen her togen of pottenbakkers waren, zei de ge neraal, die in zijn hart anders een heel an dere meening was toegedaan. We zijn allen familie van elkaar van Adamswege, die zeker wel de eerste pottenbakker zal zijn geweest. Hetgeen afkeurenswaardig is in Clay, is zijn optre den, niet zijn vak. A propos, hoe ziet die Miss Smyth er uit?Ik heb ééns heel intiem een dame van dien naam ge kend, maar ik ben haar uit het oog verlo ren, dertig jaar geleden, toen zij Engeland verliet en ik naar Indië ging. Ze is klein en dik, met een lief ge zicht, en een bijzonder sympathieke stein. Het is een ongetrouwde dame, maar wel de aardigste die ik ooit ontmoet heb. Ze zou, geloof ik, niet Sets onaangenaams kunnen zeggen, al wilde zij het ook. Mogelijk is het dan mijn Miss Smyth. Binnen een paar dagen zal ik haar eens een bezoek brengen. Gisteren was zij uit. Dit wist kapitein Madder wel beter, maar KLEINE WENKEN VOOR DEN RUITIJD. Zwavel is een van de bestanddeelen, waaruit een vogelveer is opgebouwd, en waar dus onze hoenders in den ruitijd be hoefte aan hebben, om het bloed te zuive ren en het groeien van nieuwe veeren te bevorderen. Bloedzuiverende zouten (Ep- som of Glauberzout) bewijzen eveneens hun diensten, mits ze niet te overdadig en te dikwijls verstrekt worden. Voor den pluimveehouder is zwavel in poedervorm, welke elke apotheek U tegen geringe kosten verschaft, het gemakke lijkst in het gebruik. 'n Flinke handvol 2 x per week gedu rende den heelen ruitijd door 't meelvoer gemengd, is voldoende voor 30 volwassen of 50 opgroeiende dieren. (De Kleinveeteelt). ten laatste de volkeren tot willooze slaven maken van deze internationale geid- clique. Dat de bovengenoemde vereeni gingen en partijen zich ook onder elkaar bestrijden, doet niets ter zake, want het is juist het duivellsche in die plannen dezer internationale clique, dat zij er beter bij varen, wanneer door 'n grooter aantal el kaar bevechtende partijen meer verdeeld heid onder de volkeren heerscht. Hoe meer partijen, hoe meer verwarring. In No. 58 las ik het verslag over de openbare vergadering van de V. V. S. U Het speet mij geweldig niet tegenwoordig te zijn geweest, ten einde te kunnen genie ten van al het mooie dat de heer Daan Smit verteld heeft over het Sovjet-para dijs. Tjonge, tjonge! Het is om te watertan den; ik pieker er dan ook hard over om zoo spoedig mogelijk derwaarts te vertrekken om van al die zegeningen te profiteeren „Voor elkeen wordt Rusland zijn Vader land" en wordt met muziek binnengehaald. Ik snap al'leen niet waarom de heeren Smit en Vate niet ginds in het Russische paradijs gebleven zijn, want na alles, wat de heer Smit den Nederl. arbeiders wij: maakt, vindt ik het een stomme zet om weder naar het kikkerland terug te keeren. Maar nu wil ik de heeren eens vertellen dat er een paar zwakke plekken zijn in het mooie verhaal. Het meest trof mij welde passage: „en waar bezocht zijn de smelte- rij, brekerij, gieterij, enz., alles onder be waking van de gewapende macht voor het plegen van sabotage tegen te gaan." Eilie- ve! Ik dacht dat men in het Sovjet-paradijs de woorden „gewapende macht" en „sabo tage" allang uit het woordenboek geschrapt had, want in den „Russischen tuin v. Eden kunnen toch onmogelijk langer ongerechtï_ heden voorkomen. Ik voor mij denk echter (en met mij ook ieder rechtgeaarde Neder, lander) dat de gewapende macht er is, om een „zachte" druk uit te oefenen op de werkonwilligen en» tevens om oproer verzet te smoren. Verder valt het mij op dat de heer Smit alleen spreekt over Moskou. Het was wel goed geweest, wanneer de heer Smit zijn bezoek nog wat verder had uitgestrekt, dan had hij moeten zien dat niet alles ro zengeur en maneschijn was en zoude hij al spoedig van zijn enthousiasme genezen zijn. De naar verhouding wat gunstige b« richten van bezoekers aan Sovjet Rusland zijn eenigszins te verklaren, omdat den be zoekers alleen eenige hiervoor in aanmer king komende, en speciaal voor dit doel voorbereide, bedrijven in en om Moskou en Leningrad getoond worden. In de an- bijgelegd tengevolge van een decreet van hunne gemeenzame heeren en meesters? Men zou het bijna moeten aannemen, ge zien de persberichten, die vermelden dat de communisten in Frankrijk, Engeland en Nederland trachten een eenheidsfront te vormen met de sociaa'ldemokraten. Te ver wonderen was dit niet, want Al-Juda voelt nattigheid door het dreigende gevaar van het groeiend Fascisme. Goede vrienden (ik vermoed de Plaatse lijke raad uit S.D.A.P. en N.V.V.) zonden mij eenige zeer verheffende lectuur, n.1. een ex „Openbare brief van dr. Polak aan dr. Zimmerman", een ex. „Vrijheid, Arbeid, Brood" (No. 48) en eenige krantenuit- knipselen. Deze openbare brief is geen verdediging op het artikel van dr. Zimmerman, maar een erbarmelijk schotschrift. Voor het blaadje „Vrijheid, Arbeid, Brood" heb ik geen benaming; mijn woordenschat schiet er te kort bij. Wat de krantenuitknipselen in 't bijzon der aangaat en de laster- en 'leugencam pagne der internationale pers in 't alge meen, zoo weten onbevooroordeelde mcn_ schen wel beter. Leest de persberichten! Brallende en snorkende opschriften! Leugens, die heden over den aardbol geseind worden, worden morgen weder door andere leugens her roepen; dit alles om verwarring te stich ten en de volksmassa op te zweepen. En voor de 'bona fide journalisten heet het:" „Wiens brood men eet, diens lied men zingt". Diplomaten reizen Europa en Amerika af ten einde bondgenooten te werven en de volkeren op te hitsen tegen het gehate Duitschland, om dat dit land zich niet on der het Joodsche juk bukken wil. Zoo zien wij dus dat de openbare mee ning stelselmatig vergiftigd wordt door een laster- en leugenpers, met de bedoe ling om Duitschland va'lschelijk als rust en vredeverstoorder te brandmerken. De Joden behoeven dus heelemaal niet zooveel kabaal te maken over het groeien de antisemitisme, want wie kaatst moet den bal verwachten. Een volgende keer za«l ik de keerzijde der medaille onder de loupe nemen aan de hand van texten uit Talmud en Schulchan aruch, alsmede persberichten door de Jo den zelve geschreven, dus geen antisemi tisme, maar anti_christianjsme van de zijde der Joden. A. F. W. WIUNSCH. hij zou haar niet verraden. Even later stond hij op en ging. Hij reikte Ethel niet de hand, maar maakte een diepe buiging voor haar en richtte zich toen in zijn volle leiïg. te op. De generaal deed den bezoeker uitge leide en toen hij weer binnenkwam, moet tot haar eer gezegd worden, dat Ethel zeer beschaamd leek. Maar, kindlief, wat heb je dien armen Madder beleedigd. Hoe kon je nu zoo iets zeggen? Oom Henry, ik kan u op mijn woord van eer verklaren, dat ik er in het geheel niet aan dacht, dat zijn vader ook potten bakker was, toen ik dat zei. Ik had wel mijn tong willen afbijten, zóó boos was ik op mijzelve. Maar je heele optreden was zoo hoog hartig. Het was mijn bedoeling, om hem op een afstand te houden, niet om opzettelijk lomp, of beleedigend te zijn. Gelooft u dat niet, Oom? Ja zeker, kind, maar het was dan wel een heel noodlottige vergissing, want op dit punt zal hij zeker zeer gevoelig zijn. Het spijt mij dan ook, want het is een net te kerel. Wat zou ik er aan kunnen doen? Niets; totaal niets. Bovendien zou je er ook niet licht weer toe in de gelegen heid komen, om het eenigszins goed te pra ten, want je zult zien, dat kapitein Madder hier nooit meer een voet in huis zet. Het deed Ethel oprecht leed, dat zij den man, dien zij toch altijd nog lief had, zoo onherroepelijk beleedigd had. Vol berouw dacht zij aan de gelukkige dagen, die zij samen in Curragh hadden doorgebracht en hoe heel anders zij zich toen het leven had voorgesteld, dan het haar nu leek, in al z'n somberheid. Intusschen ging George Madder, zooals te begrijpen valt, niet in de beste stem ming naar huis. Zoo van soldaat op-ge klommen te zijn, was een succes, waaraan 1 toch ook weer veel teleurstellingen ver bonden waren. En wat was zij mooi en statig geweest. Nog nooit had hij haar zoo zeer bewonderd als dien middag. Echter, die droom was voorbij. Blijkbaar was hij haar niets; niet meer dan de grond, dien zij betrad. Toen hij de pottenbakkerij bereikte, za ten zijn ouders aan den achterkant van het huis, onder een soort warandatje, te genover den tuin, die gedeeltelijk als bloemen-, gedeeltelijk als moestuin dienst deed. Mrs. Madder zag met één oogopslag, dat haar zoons iets had, dat hem hinderde, en zij meende, dat hij misschien niet ont vangen was op den Hall,(of dat Miss Kent verbazend uit de hoogte was geweest. Even later stond zij op en ging naar de keuken, om voor de thee van de dames te zorgen. George volgde haar en zei nadrukkelijk: Moeder, ik kan het niet langer aan zien, dat u dit doet. U moet er een meisje op nahouden voor het bedienen; ik zal wel voor het loon zorgen. Nu, jongen, als jij dit zoo beslist ver langt, dan zal ik het doen. Maar je moet zoo'n kind anders maar den heelen dag achterna loopen en je hebt nog kans, dat zij meer breekt in een jaar, dan ik, in al den tijd van mijn trouwen. Maar je vader heeft het ook al eens gezegd en dus zal ik dan wel moeten toegeven Waarom brengt u drie kopjes? Omdat de Squire er is. Nu, dan mag u ze niet bedienen.... Geef u mij het blad maar eens. En terwijl hij zijn pijp neerlegde, bracht hij het blad naar de zitkamer, zoo trotsch als hij ooit het vaandel van zijn regiment had kunnen dragen. Nancy vond het verschrikkelijk, dat hij bediende en had het blad al van hem wil len overnemen; maar hij hield 't hoog bo ven haar hoofd, tot groote ontsteltenis van Miss Smyth, die niet anders verwachtte, dan dat alles, wat er opstond, zou veronge lukken. Kapitein Madder protesteerde, dat hij 't als een eer beschouwde, hen van het noo- dige te voorzien. Hij sloeg de uitnoodiging af, om mee thee te drinken, zeggende, dat zijn oude lui hem wachtten. Hij zag ook Kvel, dat zijn tegenwoordigheid nu niet zoozeer gewenscht werd door mr. Kent, die immers veel liever Mrs. Evelyn zou monopoliseeren en in waarheid kapitein Madder dan ook als een gevaarlijk mede dinger was gaan beschouwen. Ja, Mr.'Kent, ik maak mij sterk, "dat ik u tegenover haar zou kunnen verdrin gen, als ik er lust in had; maar ik weet te veel, of te weinig, zooals je 't noemen wilt, van Mrs. Evelyn; zoodat ik haar toch te gevaarlijk zou achten, ook al had ik nooit uw zuster ontmoet, luidde de over denking van George. Een paar dagen later stond kapitein Madder op een ochtend na het ontbijt op het bordes van „De Kroon" uit te kijken en hij dacht aan Ethel. Het was in de schoone maand Mei en heel de verjongende natuur om hem heen wekte onwillekeurig weer hoop in zijn hart, en zóó zeer was hij verdiept in zijn toekomstdroom, dat hij niet eens gemerkt had, hoe er een rijtuigje aangekomen was met twee heeren er in, waarvan de een de uniform droeg van een Amerikaansch zee officier, terwijl de ander evenmin een En- gelschman leek maar er toch een «sterke gelijkenis viel waar te nemen tusschen beide heeren. Ze waren jong en knap van uiterlijk, de luitenant had een gladgeschoren, door de zon verbrand gelaat en de ander was zeer blond en droeg een snor. Wordt vervolgd.

De Soester | 1934 | | pagina 4