1 Met drie kwartjes Pluimveeteelt. Een gevaarlijk spelletje FEUILLETON Voor de Vrouw ^9 kunt gij in „DE SOESTER" Uw doel bereiken Dagmeisje, Vraagt verder vrijblijvend onze tarieven bij overeenkomst BUREAU VAN WEEDESTRAAT 7 FILIAAL: SOESTERBERGSCHESTR.8 STERFTE ONDER ZWARE „OUDE' HENNEN. Het woordje „oude" plaatsen we in dit opschrift onder aanhalingsteekens, omdat we er een bijzondere beteekenis aan willen hechten. We bedoelen hier met „oude" hen. nen die welke van vóór 1934 zijn, in te. genstelling dus met de hennen van dit jaar. Onder die hennen komt thans wederom heel wat sterfte voor. We hebben niet het oog op tuberculose, deze ziekte maakt al tijd door slachtoffers; ook niet op diph- theritus, welke meer speciaal in den herfst en vóórwinter ongelukken veroorzaakt. De sterfte, waarover dit artikeltje zal handelen, gaat over kippen, die erg zwaar geworden zijn, soms veel te vet, maar ook weer niet altijd. Men treft er zelfs magere kippen bij, die toch zwaar zijn, het lijkt dus wel een contra dictus in terminus. De volgende gevallen doen zich daarbij voor: le. Werkelijke vervetting. Hier kan een erfelijke aanleg aanwezig zijn, maar over het algemeen is de eige naar der kippen zelf de schuldige, doordat hij voedings- en voederfouten maakte. Is de vervetting een gevolg van erfe lijken aanleg, dan zullen er meestal maar één of hoogstens enkele exemplaren door aangegrepen zijn en heeft de ziekte weinig te beteekenen voor den geheelen koppel. Je hèbt kippen (en ook menschen!) die bij een normale voeding toch nog te zwaar worden. Bij de meeste hoenders ontstaat vervet ting echter, als de dieren te veel zetmeel, rijke stoffen opnemen. Dit is o.a. het ge val, wanneer ze a. uitsluitend en volop hardvoer krijgen; b. wanneer het meelvoer ook bijna uitsluitend uit graanmeel bestaat, en c. wanneer ze bij goed ochtendvoer te weinig hiervan krijgen en daarbij te veel hardgraan (gemengd voer, in den regel) In de maanden Maart, April, Mei en Juni is de leg der kippen doorgaans echter wel zóó goed, dat een beetje te veel zetmeel ddn nog geen groote ongelukken veroor zaakt, omdat ze het „er weer uit leggen." Maar n& half Juni wordt de leg door gaans minder, bij de slechtste kippen houdt hij bijna op, en ddn gaat vervetting licht optreden. Vinden losloopende kippen in het lente getijde veel dierlijk voedsel en kunnen ze profiteeren van prima groenvoer (malsch gras of jonge klaver) en z.e leggen goed. och, dan worden ze zelfs bij royale graan- toediening nog niet zoo heel gauw te vet, omdat ze zooveel van 't andere (het bete re!) opnemen, dat ze van 't graan minder nemen. Maar in den zomer (vooral in den dro gen zomer!) is het groenvoer al spoedig derdehands geworden en zit het ongedierte diep in den grond weggetrokken. Ze krij gen dan zetmeel te veel, en het gevolg is: te zwaar worden! Vooral ddór is zulks het geval, waar men slechts meelvoer verstrekt, of heelemaal geen meelvoer, wat tegenwoor dig ook veel voorkomt. De dieren worden véél te zwaar, het ge tal eieren wordt minder, waardoor de vet- aanzetting nog bevorderd wordt, de eieren worden kleiner, krijgen vaak een dunne, ruwe, erg poreuse schaal en ten slotte ko men er ook windeieren. Legnood blijft vaak niet uit; sommige exemplaren krijgen leveraandoening, soms met „geelzucht" en op 'n gegeven oogen- blik beginnen de slachtoffers te vallen. Maakt men een gestorven kip open, dan ziet men binnen overal gele vetbonken, rond het hart, langs de darmen en vooral aan de organen achter in het lichaam, bij de baarmoeder en de cloaca. De patiënten kunnen de eieren niet gemakkelijk meer kwijtraken ten slotte zelfs de mest niet meer. Ze persen en persen, een betere zaak waardig, en krijgen niet zelden den leg- darm uit, geven teekenen van benauwdheid en hebben een groote, broze lever, die soms wel scheurt, zoodat het dier plotse ling sterft, „zonder dat men er eerst iets bijzonders aan gemerkt heeft", heet het dan. Wanneer er dus minder graan gevoerd was, zou men over het algemeen betere re sultaten hebben gehad. Het is geen toeval, dat de slachtoffers van de vervetting vooral om dezen tijd van het jaar, nu de leg minder wordt, in aantal toenemen. Bij vastzittende, vaak in nauwe rennen Naar het Engelsch. ('Nadruk verboden) 15) Hij schreef nu Nancy's houding toe aan trots en zorgde dus wel, dat hij den enke len keer, dat hij haar zag, heel beleefd, maar meer op een afstand bleef. Dit was echter niet, wat mrs. Evelyn verlangde. Zij merkte, dat hij niet zoo op gewekt was en zijzelve voelde zich nooit gelukkig, tenzij ze op voet van goede ver standhouding verkeerde met allen om haar heen. Zoo besloot zij op Donderdagochtend eens „met hem te praten." Op den 'tijd, dat hij gewoon was, zich op de pottenbakkerij aan te melden, ging zij hem tegemoet op de laan. Goeden morgen, kapitein Madder. Hebben wij soms gekibbeld? Niet dat ik weet, antwoordde hij vrij stroef. O, dan is het goed. Ik dacht zoo maar. Daarvoor is anders heelemaal geen re den. Maar u heeft mij vermeden, sinds uw bezoek op den Hall. Waarschijnlijk heeft Miss Kent u op merkzaam gemaakt op de onoverkomelijke klove, die er ligt tusschen u en den zoon van een pottenbakker. Zoo iets verschrikkelijks heeft zij niet gedaan. En als zij hetgedaan had, denkt u, dat het dan tegenover mij eenig ver schil zou hebben gemaakt? Zegt u maar gauw, dat het u spijt, hoe u zoo iets van mij dacht, of ik spreek nooit meer een woord tegen u! Het spijt mÜ waarlijk heel erg. Ik hoop dat u het mij vergeeft. Ik had u be ter moeten kennen! opgesloten kippen, die weinig beweging kunnen nemen, is de misère vaak nog grooter. 2e. Buikwaterzucht of ascites. Hieraan vallen om dezen tijd ook méér slachtoffers dan in het overige gedeelte des jaars, want vervetting leidt er óók toe. Maar heel vaak zit de oorzaak in chro nische buikvliesontsteking, irr de aanwe zigheid van tuberculeuse woekeringen. De buik zet dan meer en meer op, de adem. haling is bemoelijkt en in de buikholte zit een kwalijk riekende, etterachtige vloei stof. Het afscheiden van -dit vieze vocht kan zulke afmetingen aannemen, dat de buik over den grond sleept, waardoor hij er rood en kaal uitziet. Wijl buikwaterzucht meestal van tuber. culosen aard is, moet men het vocht, de mest als besmettelijk beschouwen. De doo deze ziekte aangetaste diren spuiten als het ware heele plassen vieze mest uit. Wordt zoo'n dier openmaakt, dan loopt er eene groote massa van dit stinkende vocht uit, en lijkt de kip, die eerst zoo zwaar aanvoelde, toch mager. Genezen kunnen nu zulke dieren niet, dus is in zoo'n geval het afmaken van alle verdachte exemplaren gewenscht, neen ge boden. 3e. Opeenhooping van eierconcrementen Deze gevallen komen meer sporadisch voor. De dooiers komen dan in de buik holte terecht. Wanneer zulks een heel en kele keer het geval is, lijdt de kip er nog niet zoo bijzonder van. Poeliers vinden bij het slachten van gezond pluimvee meer dere malen zoo'n dooierrest. Maar indien er vele dooiers in de buik holte komen, vormen ze daar ten slotte een groote, gele, harde klomp of bal, bestaande uit halfvergane dooierresten, 'eierconcre menten genaamd. Besmettelijk is zulks niet, vandaar dat de gevallen veel zeldza mer zijn. De kip wordt daardoor opvallend zwaar, loopt ten slotte wel als 'n loopeend. Door het scheuren van den eileiderwand komen er eieren in de buikholte terecht, die buikvliesontsteking kunnen veroorzaken. Het daaraan lijdende dier wordt dan direct zeer zwak en treurig, eet niet, heeft hooge koorts, siddert en kreunt, als men op den sterk gezwollen buik drukt, en de dood is spoedig het einde. Genezing aanbrengen is uitgesloten. De meeste dooiers komen echter in de buikholte terecht, doordat ze, van den eierstok losgelaten, niet in de kelk van den eileider worden opgenomen, maar er langs vallen. Het proces duurt in dit geval veel lan ger, dan wanneer de eileider gescheurd is en de dooier door de ontstane opening in de buikholte terecht komt. Er zijn wel gevallen, dat er zich ver scheidene normaal gevormde eieren, met schaal en al, in de buikholte hebben opge hoopt. JOS. BOSHOUWERS. OVER HOEDEN, KLEUREN ,EN GEZICHTEN. Onder de meest flatteuse modellen die de hoedenmode dit seizoen al in buitenge wone verscheidenheid biedt, neemt het mo del dat op de teekening is weergegeven, met ondiepe, rechte bol en breede, van vo ren in een fraaie, zachte golf omlaag ge bogen rand een eereplaats in. Vooral bij de grove krullen, die het achterhoofd be dekken volgens de jongste mo'devoor- schriften dienaangaande, doet dit model het bijzonder goed. Hoewel voor de jeug diger smaken .die platte strooien hoeden, met breede rand en ronde, ondiepe bol (in rechterbovenhoek) ook zeer populair zijn. De eerstgenoemde hoed was van marine blauw stroo met lint van marineblauw grosgrain en was door Maria Guy ont worpen om gedragen te worden bij de bloes van marine-blauwe en witte ge streepte zijde, .die een van de nieuwste creaties was van Lucien Lelong. En dat brengt ons van zelf op het onderwerp van de kleuren. In de vroege voorjaarsmode namen marine-blauw en zwart de grootste plaats in. Daarna zijn een heel regiment van zachte blauwe tinten gekomen, ge volgd door helder appelgroen, koraal- en tomaatrood. Achter deze vroolijke kleuren Ja, dat is ook zoo, zei Nancy streng. Eigenlijk verdient u het niet, maar ik wil u toch maar vertellen dat Ethel Kent u lief heeft. - Mij? Dan vergist u zich toch. Ze ziet op mij neer uit den top van haar stamboom en acht mij evenzeer beneden zich, als de klei, die mijn vader gebruikt bij zijn potten bakken. Laat u die klei nu rusten en luistert u liever naar Nancy, als zij u de volle waarheid vertelt wat zij niet altijd doet. Ethel heeft een nobel karakter. Dat is zoo. En ik wil u ook wel be kennen, dat ik haar lief had, nog eer ik wist wie zij was. Toen ik tot de ontdekking kwam, dat zij een Kent van Barrington was, trok ik mij terug, zonder haar te vertellen, waarom. Zij ontdekte op den dag, dat zij u een be zoek bracht, wie ik was, en op den Zon dag, toen ik bij haar broer op tegenbezoek kwam, voegde zij mij zulk een beleedi- ging toe, dat ik daar nooit weer heen kan gaan. Nu weet u al, wat er te vertellen is. En het is alles een gevolg van mijn abnormaie positie. Maar wat heeft het eigenlijk te maken met de verhouding tusschen u en mij? Waarom kan de betrekking, die tus schen ons bestond niet even vriendschap pelijk zijn als te voren? Wel zeker, dat kan ook, maar om ver schillende redenen was het misschien be ter, dat wij niet zooveel samen gezien wer den; vooral niet, wanneer er iemand is van de familie Kent. Maar of het spel sprak terwijl zij juist zoo druk aan het redeneeren wa ren, hadden ze niet gemerkt, dat Edmund en Ethel Kent den heuvel opkwamen. HOOFDSTUK XII. Die ontmoeting was hoogst-onaange- ïl\N7\ komt de achterhoede van z.g. natuurlijke kleuren als bruin (zooals de verbrande zomerhuidjes^, beige, zandkleur en grijs. De teekening geeft verder een typisch voorbeeld van de hooge halslijn, die dit seizoen zooveel gezien wordt. Over het al gemeen is die niet erg flatteus voor de vrouw in het algemeen, vooral niet voor de vrouw boven de veertig. Men moet dus zeer zorgvuldig te werk gaan, als men zoo'n mode kiest, en de lijnen breken door een clip, een halsketting, een bloem of een sjaal. De nauw-aan-de-hals-uitsluitend, platte, ronde kraag is ook heel moeilijk te dragen, doch nog niet zoo moeilijk als de hooge, stijve band om den nek, het Chi neesche of militaire model van kraag, dat men thans ook zooveel ziet. De ronde kraag wordt het beste door jonge meisjes gedragen. Is het gezicht wat te rond, laten ze dan de kraag niet te eng aan de hals laten sluiten en in punten laten uitloopen in plaats van ronde hoeken. MADELEINE. IETS OVER WRIJFWAS. Vele huisvrouwen hechten er groote waarde aan, zelf hun wrijfwas 'te maken. Zij zijn gezworen vijandinnen van alle fa- brieksproducten en willen alleen de eigen gemaakte was gebruiken. Ofschoon het natuurlijk onjuist is, alle producten van fabrieken te veroordeelen omdat men misschien wel eens een teleur stelling heeft gehad, door het gebruik van een slecht product van een of ander derde rangs fabriekje, heeft men bij het zelf ma ken het voordeel, dat men precies weet, wat men heeft. Wil men dus witte was maken, dan ga men als volgt te werk. Men smelt 1 ons witte geschraapte bijenwas in een pannetje (liefst geëmailleerd). Als de was gesmolten is, neemt men het panne tje van heit vuur. Dit laatste vooral niet vergeten, daar er anders licht ongelukken kunnen gebeuren in verband met brandge vaar. Bij deze gesmolten was voegt men nu 2% d.1. witte terpentijn. Bij ech'te bij enwas is het niet eens noodig de was te smelten, daar dè was bij gewone kamer- warmte in. de 'terpentijn oplost. Roode wrijfwas maakt men op precies dezelfde manier, alleen met dit verschil, dat men gele geschraapte was en roode terpentijn gebruikt. Het is het beste, de was in klei ne potjes te bewaren, zoodat men bij het gebruiken, maar een klein deel van de ge maakte was aanbreekt. De potjes moeten goed gesloten zijn, omdat anders de ter pentijn verdampt en de was te dik wordt. Eendge nuttige wenken. Het is aan te bevelen, zoo eenigszins mogelijk, he»t water waarin groenten ge kookt Hjn, buitenshuis weg te werpen en niet door den gootsteen af te voeren. Als U er prijs op stelt, Uw wollen en flanellen kleedingsstukken zacht te hou den bij het wasschen, terwijl ook de kleu ren goed moeten blijven, dan moet ge een paar druppels ammonia bij het water voe gen. Water- en andere karaffen moet men ■naam voor de betrokken partijen. De Squi- re was woedend: hij had kapitein Mladder naar de keel kunnen vliegen en dit wel met des te meer lust omdat George er dien ochtend zoo bijzonder knap uitzag. Op mrs. Evelyn was Edmund ook 'ten zeerste verstoord en hij gaf haar blijk van zijn on genoegen, door zich bijzonder koud te too rn. Ethel nam het Nancy ook kwalijk, want zij meende, dat die zich nu wel ermee te vreden had kunnen stellen, dat het hart van haar broer naar haar uitging. Zij was boos op kapitein Madder, dien zij dan ook behandelde met een hooghar tigheid, die hij verdiend zou hebben, als haar veronderstelling juist was geweest. George Madder leed onder die minach ting en het ergerde hem, dat zij het er voor hadden moeten houden, dat hij flirtte niet Mrs. Evelyn. En Nancy was ook wel eenigszins on der den indruk van den tegenslag; want, terwijl zij nu juist zoozeer haar best had gedaan, om de verhouding tusschen Ethel en George weer in het reine te brengen, zou dit toevallig samentreffen eer een te gengestelde uitwerking hebben. Ook vond zij het allesbehalve prettig, dat zij zich het ongenoegen van Mr. Kent op den hals ge haald had. Maar zij was de eerste, die zich weer herstelde en babbelde maar steeds voort, op haara amusante wijze, terwijl ze allen naar de pottenbakkerij gingen. Ik wil met genoegen meegaan, maar ik vrees, dat ik niet van Tante Ri gedaan zal krijgen, om ook mee te komen. Kapi tein Madder, laat u intusschen die dessins eens zien, die ik heb ontworpen voor het kunstaardewerk van uw vader, dan zal ik eens hooren, wat Tante zegt. Miss Smyth zal kalm te handwerken, toen Nancy haar overviel: Het gaat weer geweldig spannen, Tante Ri. Kapitein Madder en ik waren U heeft een dienstbode noodig of wellicht iets op te ruimen of iets aan te bieden ofenz. enz. Welnu, een advertentie van de volgende grootte en inhoud Mevrouw J. Westra, Nassauplein 8, Soestdijk, vraagt voor direct, net v.g.g.v., liefst niet ouder dan 18 jaar. kost slechts f 0.75. Uw advertentie wordt huis aan huis, in heel de gemeente Soest, gelezen. De vele honderden brieven, welke wij op dergelijke annonce s ontvangen, verzekeren U het gewenschte succes. reinigen door ze een paar uur met warm water met soda laten staan. In het glas bewerkt, dan moeten de naadjes en groe ven met een borsteltje uitgeboend wor den. Om lastige vlekken uit het glas te ver wijderen, snijdt men een rauwe aardappel in kleine stukjes, doet die in den karaf, giet er wat warm water bij en schudt den karaf flink tot de vlekken verdwenen zijn. Daarna mót koud schoon water naspoelen. Hebt ge een koperen ketel, of een an der koper gebruiksvoorwerp, dat hetzij door het vuur, hetzij door een walmend petroleumstel zwart is geworden? Dan kan dit op de volgende manier weer gereinigd worden: Mlen begint met het voorwerp goed af te boenen met water, zeep en soda. Vervolgens maakt men een papje van ama. rilpoeder met een beetje slaolie en poets daarmee het zwart geworden voorwerp. Wellicht moet men die handeling een of twee keer herhalen. Maar dan is de zwarte plek ook zeker verdwenen. RECEPT. Een frissche pudding. Voor een lekkere frissche pudding, een citroenpudding, heeft men 5 eieren noodig (voor 6 personen wel te verstaan), 2 ons i oaaterdsuiker, sap van 3 citroenen en 6 bladen gelatine. De eierdooiers roert men met de suiker in een geëmailleerde pan, net zoo lang, tot het wit dik en luchtig ge worden zijn. Dan doet men er het citroen sap bij en laat dit mengsel, au bain marie, terwijl men flink roert, gebonden worden, ^jkioral er om denken, dat men een zilve ren lepel of vork neemt voor het roeren, met oog op het citroensap. Als de massa gebonden is, neemt men die van het vuur, waarna men ze met de gelatine vermengt, die eerst een kwartier in koud water te weeken heeft gestaan en daarna met zoo weinig mogelijk kokend water is opge lost. Het eiwit wordt zoo stijf mogelijk juist in een ernstig gesprek verdiept, toen Mr. Kent en Ethel ons kwamen vragen voor den lunch; maar nu de generaal op den hall is, denk ik, dat u maar liever die uitnoodiging afslaat. Hoe langer de ont moeting tusschen u beiden wordt uitge steld, hoe beter. Hij en Ethel gaan aan staanden Maandag voor veertien dagen naar Londen; dus dat gevaar is dan weer een paar weken van de baan. Zal ik het een of ander excuus voor u bedenken? Als-je-blieft, kindje. Ik durf hem niet te ontmoeten. Ik weet zeker, dat wij ons dan zouden verraden. Goed. Maar nu moet ik mij allereerst in groot tenue kleeden. De fortuin lachte Nancy dien ochtend niet 'toe. Eer zij nog klaar was met haar toilet, kwam Miss Smyth zeggen, dat Mr. Clay zoo juist het erf was komen oprijden met een groote bouquet kasbloemen bij zich, zeker voor haar bestemd. Nancy was allerminst verheugd met deze boodschap. Ik zal maken, dat ik wegkom door den tuin en dan zal ik Mrs. Madder hem laten zeggen, dat ik niet thuis ben, en aan de Kents, dat ik op hen wacht in de laan. Maar u moet hem ontvangen en hem alle hoop benemen, zei ze tot Miss Smyth en eer deze een enkel woord hier tegenin kon brengen, was Mrs. Evelyn al weg. Het verschijnen ten tooneele van Mr. Clay, met bloemen voor Mrs. Evelyn, was niet bepaald geschikt, om Mr. Kent in een betere stemming te brengen. Bij kapitein Madder wekte dit bezoek niet minder er gernis, want Clay begroette hem met groo te familiariteit, wat hem des te meer hin derde, omdat Ethel er bij was: hij kende haar opinie over Herbert Clay maar al te wel. Onwillekeurig moest hij evenwel in den geest lachen, toen zijn moeder aan dö voordeur verscheen en den onwelkomen gast meedeelde, dat Mrs. Evelyn niet thuis was, maar dat Miss Smyth hem ontvangen zou. geklopt. Daarbij voegt men de andere mas sa. Nu laat men de pudding, terwijl men af en toe roert, geleiachtig worden. Een maal zoover giet men hem in een met eiwit besmeerden vorm, om hem, als hij koud en stijf is, op een vochtigen schotel te storten en zonder saus op te dienen. Kanteloep- en. tomaten_sla. Men schilt een paar tomaten en snijdt ze aan schijfjes. Leg op elk schijfje een stukje kanteloep. Strooi er wat fijn ge hakte peterselie over en garneer met mayonnaise. Een klein gaatje in een paraplu repa reert men het best door er aan den bin nenkant een klein stukje hechtpleister (eerst vochtig maken) stevig op te druk ken. Isolatieband kan ook. HUISVROUW. Er bestaan tegenwoordig allerlei onfeil bare middeltjes om porselein te lijmen. Maar als U nu niets daarvan in huis heeft, kunt U zich met het volgende helpen. Maak eenvoudig een papje van wat meel met een weinig eiwit. Het papje moet goed dik zijn. Mén kan er dan prachtig mee lijmen. Grasvlekken kan men uit waschbare stoffen verwijderen, door ze met versche reuzel in te wrijven en daarna gewoon uit te wasschen. Om de onaangename, sterke lucht weg te nemen, die sommige groenten bij het ko ken verspreiden, hangt men een tstuk brood, in een neteldoeksch lapje gebonden, in het water, waarin de groenten gekookt worden. Als de ruiten van Uw woning, als U bij voorbeeld van vacantie terugkomt, erg vuil zijn, neem ze dan eerst af met een vochtige doek. Neem ze daarna af met een doek met wat spiritus. Opwrijven zal dan niet meer noodig zijn. Even later, nadat de pottenbakker naar binnen gegaan was, verscheen zij weer op het erf, om te zeggen, dat Mrs. Evelyn op de laan, op Mr. én Miss Kent wachtte. Ik zal haar vast tegemoet gaan, Ethel. Madder, je komt toch ook bij ons lunchen? Ethel, dring jij er nog eens op aan, zei de Squire, die zich geen seconde langer wilde ophouden. Dank u, ik lunch altijd met de oude- lui, maar ik wil u wel naar huis geleiden, als u mij dit vergunt, antwoordde de ka pitein tot Ethel, die de uitnoodiging ook herhaald had, ofschoon zij zeer goed be greep, dat die afgeslagen zou worden. Hij geleidde haar tot aan de portierswo ning, maar, zooals Oom Henry wel gezegd had: zij kon toch niet meer goedmaken, wat zij eenmaal bedorven had. Mrs. Evelyn en Mr. Kent geraakten in tusschen tot een betere verstandhouding. Haar verlangen, om Mr. Clay te ontloopen, had in zekere mate den toorn van den Squire bedaard, en misschien dat het iila mousselientje ook niet zonder uitwerking bleef. Voorzichtigheid is de moeder van de porseleinkast, zeg ik toch altijd maar, bab belde zij, ofschoon u mij niet vragen moet, wat het mij kostte, om die prachtige orchi deeën te verbeuren, die Mr. Clay bij zich had! Zulk een zelfverloochening verdient toch wel eenige belooning, vindt u niet, Mr. Kent? U mocht mij wel eens goedkeu rend op den rug kloppen en zeggen: „Braaf zoo, Nancy! Goed gedaan, kleine meid!" Wordt vervolgd.

De Soester | 1934 | | pagina 4