llieiïi: Jfe oiZ Ingezonden prO Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag OOSTENRIJK een Europeesch probleem. Waardevermindering van het geld HORS D'OEUVRE. IiTE©©mFJJIS Gemeubileerde kamers te huur! UitgaveN.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v. d. Bovenkamp REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 962 - GIRO 161165 Bekendmakingen mf Officieel ^0 OP ELK GEBIED LEVERT GOED GOEDKOOP SNEL N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ No. 71 (Gegarandeerde oplaag 3300 exemplaren) Twee en Twintigste Jaargang Woensdag 5 Sept. 1934 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdagsmiddags 2 uur aan het Bureau v. Weedestraat 7 en aan het filiaal Soesterb.straat 8 Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTSi. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS: 1.— PER DRIE MAANDEN, Franco p. post HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 - STAATSBLAD No. 380 le Afd. No. 493. STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de Ban- ningstraat in- verband met eene vernieu wing van het wegdek voor het verkeer in beide richtingen met motorrijtuigen, andere rij- of voertuigen en rij- en trekdieren en vee gesloten zal zijn vanaf 12 September 1934 tot en met 24 November d.a.v. Bedoeld verkeer tusschen S.oest en Soesterberg zal derhalve over Amersfoort moeten geschieden. Soest, 1 September 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris Groot, l.s. Door de jongste gebeurtenissen zoowel als door de overigens ongegronde geruchten betreffende herstel van de Habs- burgsche monarchie in Oostenrijk, is dit kleine land in de gevaarzöne van Europa weder sterk in -het centrum der internatio nale belangstelling geplaatst, terwijl de stappen van Oostenrijk's regeering te Ge- nève een en ander nog extra accentueeren. Men is gauw geneigd vergeetachtig als we zijn Oostenrijk als een speciaal na- oorlogsprobleem te .beschouwen. Dat is niet zoo. Vóór den oorlog was Oostenrijk Europa's groote probleem, omdat het te veel naburige landen had opgeslokt. En thans is het weer een groot probleem, om dat men teveel van het oude Oostenrijk heeft afgekapt. Het oude rijk had 53 mil- lioen inwoners en besloeg 240.000 vierkan te mijlen, thans heeft Oostenrijk 7 millioen inwoners en 32.000 vierk. mijl. Het gevolg is, dat de economische eenheid te klein is geworden, Oostenrijk kan economisch niet meer zelfstandig bestaan. Men heeft het losgemaakt van Hongarije, Bohemen, Kroatië, Transsylvanië en Galicië. En hel mag zich niet bij Duitschland aansluiten. De Volkenbond heeft den financieelen steun gestaakt. Noodgedwongen, wendde Oostenrijk zich tot den Italiaanschen buur man, verhoogde daardoor dus zijn afhan kelijkheid van Italië. Duitschland heeft in- tusschen in het geheim en openlijk zitten ageeren tegen deze afhankelijkheid. De vraag is nu, welke wegen staan er open om alge-h'eele ineenstorting van Oostenrijk te voorkomen? II. De meerderheid van het Oostenrijksche volk is van Duitschen stam. Italië nu, vree- zend dat zulks op den duur tot opslokking door Duitschland moet lijden, doet alle moeite om Oostenrijk's „onafhankelijk heid", te bevorderen. Duitschland noemt dat „onafhankelijkheid van Duitschland, doch afhankelijk van iemand anders." En van Duitsohe zijde wijst men dan op de financieele steun die Italië aan de Heim- wehr zou hebben verstrekt. De regeering van Dollfuss liep vrij sterk aan den Ita liaanschen leiband. Dit schijnt onder Schussnig iets minder te worden. De kwestie van de „Anschluss" bij Duitschland is indertijd voor het Interna tionale Gerechtshof in den Haag uitge maakt, waarbij zelfs bleek, dat een econo mische samenwerking met Duitschland verboden was, aangezien die tot politieke aaneensluiting zou kunnen voeren. Artikel 80 van het verdrag van Versailles zegt dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk on vervreemdbaar is, tenzij met -de goedkeu ring van den Volkenbondsraad. De raad moet eenstemmig besluiten nemen. En daar Frankrqk en Italië (om maar de grootste te Ademen) tegen Anschluss zijn, vervalt daarmee de practlsche mogelijk heid. III. Terugkeer van de Habsburgs, als hee"- schers over -een hereenigi Oostenrijk Hongarije, zou Italië desnoods wel lijken, als bolwerk tegen Duitschland, waaraan Italië nu eenmaal niet grenzen wil. De meeste leden van het. huidige Oostenrijk sche kabinet zijn monarchisten. De Oos tenrijkers zelf zijn niet zoo bar geestdriitig voor de Habsburgsche monarchie. Her- ecniging met Hongarije is vrijwel uitgeslo ten, en wat moet het arme Oostenrijk mei een kind-keizer van 21 jaar doen? Deze beminnelijke knaap kan Üoch door zijn aanwezigheid Oostenrijk geen economische bestaansmogelijkheid verschaffen? Tsj^- choslowakije, Joegoslavië en Roemenië, die grootendeels bestaan uit brokstukken van de uiteengereten Habsburgsche dubbelmo narchie, verzetten zich fel tegen terugkeer van de Habsburgers, welke zelfs tot oor log zou kunnen leiden. IV. Er zijn natuurlijk nog tal van oplossin gen aan de hand gedaan, doch de meest practische lijkt nog die van de Donau-fe- deratie, waardoor het bezwaar van de dwaasheid der zeven hooge tariefmuren die thans het vroegere Oostenrijksch-Hon- gaarsche gebied doorsnijden (Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Joegoslavië, Hongarije, Polen, Roemenië en Italië) zou worden op geheven. In hun economischen nood voelen velen in Oostenrijk voor Anschluss bij Duitschland, die echter verboden is. Nog meer Oostenrijkers zijn voor nauwe sa menwerking met Duitschland, zonder ver lies van onafhankelijkheid. Velen zijn be reid met de andere Donau-landen samen te werken. Doch een Donau-federatie? Nood leert echter bidden, en men zal op een of andere wijze tot samenwerking moe ten raken, ook al vindt men dat in den beginne niet prettig. Weinigen- in Oosten rijk wenschen Italiaansche overheersching. Maar Italië weigert een Duitsche oplos sing te -aanvaarden en Duitschland een Italiaansche. Noch Italië, noch Duitsch land voelen veel voor een Donau federatie, omdat geen van beiden daarin de hoofdrol zou kunnen spelen. En de kleine Entente voelt niet veel voor het opnemen .van Duitschland of Italië in zulk een federatie. Men zal echter over deze .gevoeligheid moeten trachten heen te komen, en op een of andere wijze tot samenwerking geraken, ten bate van heel centraal Europa. FLORIS C. Nadruk verboden. AMERIKA'S VOORBEELD! UITWISSELEN VAN GOEDEREN! Wij schreven indertijd reeds eens over Boosevelt's maatregelen om zijn land ge lukkig en wélvarend te maken door ver laging van -de dollarwaarde. Inderdaad kreeg men in het begin een waardestijging der goederen te zien; niet echter doordat er meer verbruikt werd, maar door de z.g. „vlucht in de goederen". Men wist niet hoe ver de dollar de volgen de week zou zijn ingezakt en wie veel geld had liggen, ruilde dit geld liever tegen tar we, rubber of andere goederen, niet om deze artikelen te verbruiken, maar om ze te zijner tijd weer tegen in-waarde-ver- minderde dollars dus tegen meer dol lars dan -de goederen bij aankoop gekost hadden te verkoopen. Het zaakje is niet meegevallen! De plot selinge stijging in prijs hield geen stand, althans niet in die mate, dat ze bleef door gaan, naarmate de dollar daalde. In het plan, dat Roosevelt zich toenmaals voorstelde de „New Deal" (nieuwe han del) genoemd behoorde verder loons- verhooging voor den arbeider, waarvoor schalen werden vastgesteld, die door de industrie meestal slechts onder heftig te genstribbelen werden aanvaard, te meer daar ook de verkoopprijzen aan banden werden gelegd. Ook hiermee werd niet veel voorspoed ondervonden en zoo lezen we nu, -dat de groote fabrieken ten gevolge van hooge loonen en hooge prijzen voor grondstoffen (vooral ingevoerde) met verlies werken. Grootere orders kunnen niet helpen; ze zouden slechts de verliezen doen toene men! Dat onder deze omstandigheden de industrie niet meer larbeiders in dienst kan nemen en aldus de werkeloosheid doet verminderen, ligt vqor de hand. In New- York moet het aantal steuntrekkende ge zinnen 400.000 bedragen, wat neer komt op ongeveer één vierde der totale bevol king! Ondanks het feit, dat de industrie klaagt over verliezen, dreigen er voortdu rend stakingen, wegens loongeschillen, waarbij zooals dezer dagen werd ge meld een millioen arbeiders betrokken zouden worden. Ook de in- en uitvoer, hebben van de „New Deal" geen voordeel gehad, althans men kon dezer -dagen lezen, dat de uitvoer in het eerste halfjaar 1934, vergeleken bij die zelfde periode '33, wel in aantallen dollars is vooruit gegaan, maar in goud- waarde met 8 is teruggeloopen en dat de invoer zelfs met 17 achteruit ging. Roosevelt, die eenige weken een vacan- tiereis maakte, heeft nu besloten het New- Deal-programma volledig te wijzigen, waarbij men vooral de vraagstukken tot een oplossing wil brengen, die een blij vend herstel van het vertrouwen zullen ge ven. Hoe dit zal geschieden is nog niet bekend, maar uit Ncw-Dork schrijft men, dat Waillstreet pessimistisch gestemd is over deze herstelplannen, een pessimisme, dat zeker in Europa wel gedeeld zal wor den na de tot nu toe verkregen of „niet- verkregen resultaten. Intusschen -heeft Roosevelt zich, vol gens een bericht uit Parijs, tegenover een Fransch journalist uitgesproken ook over de vooruitzichten van oorlog en vrede en daarbij gezegd, dat de goede verstandhou ding tusschen de volken op economisch gebied een gebiedende voorwaarde voor den vrede is. De avonturen der diplomatie dienen volgens R. vervangen te worden door positieve uitwisseling van goederen. In elk land dienen -de producten uitgekozen te II Van Weedestraat 7 Soesterbergschestr.8 worden, die in wederzijds voordeel kunnen worden uitgewisseld. Hier heeft men nu eindelijk een woord, waar de voorstander van vrijen handel zich geheel mee zal kunnen vereenigen. „De avonturen 'der diplomatie". Deze uitdrukking klinkt misschien wat hard. Maar zeker is' het, dat de diplomatie in de laatste jaren niet veel positiefs heeft be reikt. Over zijn eigen avonturen heeft de Pre sident begrijpelijker wijze gezwegen. Maar vooral de laatste zinsnede moeten wij onderschrijven. Wanneer Nederland de beste groenten kweekt en de beste kaas heeft, als Denemarken de goedkoopste bo ter levert, Duitschland en Frankrijk de beste wijnen maken,". Amerika en eenige andere landen de goedkoopste tarwe kun nen aanbieden, waarom zal men dan trach ten dit alles in eigen land te vervaardigen of te kweeken? De producten moeten er duurder -door worden' en zullen zeker van minder goede hoedanigheid zijn, beide tot schade van den gebruiker. Ruilen, goederen uitwisselen; dat bracht nog vóór weinige jaren welvaart. Daar heen moeten we terug! Dat Roosevelt dit nu bovendien als voorwaarde voor het behoud van den vre de aangeeft, wekt weer eenige hoop, dat hij zelf zal willen meewerken om deze theorie in praktijk om te zetten, al zien we zeer wel in, dat deze praktijk niet te verwezenlijken is zonder ialgemeene sa menwerking op dit punt. Juist hier zit de groote moeilijkheid en zal ten slotte -de diplomatie moeten toonen ook tot wijs beleid in staat te zijn. Wl H. C. DOORMAN. Ziezoo! zei m'n zwager; nou is 't op en schoon-op ook. Vanavond zitten we weer drie-hoog in Groot Mokum en morgen ochtend met nieuwen moed aan 't werk en de jongens de deur uit naar school. Jullie wordt wel bedankt .voor je gul onthaal en de heerlijke dagen hier doorgebracht. En waarachtig, toen begon hij nog dichterlijk te worden en reciteerde voor de vuist weg: Foetsie! Weg i* de vacantie, Met de vrijheid is 't gedaan; Of je 't leuk vindt of bed....derd, Anders zal het toch nooit gaan. Beste Zwager, 'k heb genoten Van je bosschen en je hei; Van je zonnebad en duinen, Ja zelfs van de Soester kei. 'k Heb gesproken met de boeren, Zoo eenvoudig en zoo waar; Zoo geloovig en tevreden In hun landwerk, jaar na jaar. 'b Heb bewonderd jullie vliegveld; Blind-gestaard in hooge lucht, Als ik kostloos mocht aanschouwen Menschelijke vogelvlucht. Beste Zwager, 'k heb genoten, Meer dan ik je zeggen kan; Eén ding kan 'k je wel beloven: 'k Kom hier trug, daar kan j'op an. ,Een stevige handdruk, 'n zoen van z'n vrouw en de jongens en toen de bus in naar Baarn. Goddank! zei ik met 'n hart grondige zucht; dat is weer geleden. Daar moet je dan zelf veertien dagen vacantie voor hebben, om gedurende dien tijd de slaaf' te worden van je familie. Maar, Dixi, zei m'n vrouw, ze waren toch zoo dankbaar en zoo buitengewoon voldaan. Dank je de koekoek; dat komt er eigenlijk nog aan te kort. En wie blijft er met de stukken zitten. De lamp in de huiskamer kapot; in alle kamers ver scheurd behang; 'n paar vruchtboomen leeggeplunderd; m'n fiets in de reperatie en tot slot nog 'n hooiberg in brand ge stoken. Nou, zei m'n vrouw; dit laatste is over dreven. De jongens zelf beweren, dat er de bliksem is ingeslagen. Hoe het zij of niet, dit weet ik wel: Kinderen zijn 'n ze gen, maar als j'er 'n andermans zegen nog bijkrijgt, dan krijg je van 't goede te veel. En wat jouw poëtische broer betreft, ik kan even goed rijmen als hij: Heb je zelf vacantie, Hou je veel van rust, Haal dan heel geen vreemden Aan je eigen kust. Wie pension wil houden, Doe het voor goed geld, Dat hem bij het scheiden Heel geen nazorg kwelt. DIXI. XLVII. Wie had kunnen droomen, dat wij in derdaad om de in mijn perscommuniqué genoemde reden zouden worden gevangen genomen! Ik begin warempel te gelooven, dat ik met de helm geboren ben. Het speet me echter, dat ik haar niet werkelijk op had, want mijn hoofd maakte kennis met een klewang. Toen ik daar later een rede lijke verklaring van vroeg, bleek dat ik in mijn droom had gezegd: „Sla d'r maar op!" en dat had een van de aanvallers te letterlijk opgevat. We werden met hutje en mutje in de politie-auto geladen en naar het Verkeershuis gereden. Hier wer den we gefouilleerd en ondervraagd. Alle vreemdelingen moeten namelijk voldoen aan verschillende eischen alvorens tot dit Hemelsche Rijk toegelaten te worden, in het belang van de openbare zedel,kheid. Brani moest zijn interlock hemd uittrek ken, want dat was een dames-kamizool, als omschreven in de Politieverordening. Zijn „dure" scheiding moest hij naar links verleggen, want nu zag hij er te verleide lijk uit voor de andere sexe. Aan zijn over hemd zat een knoopje te weinig en de ga ten in zijn hielen moest hij onmiddellijk stoppen anders kwam er te veel bloot. On ze zonnebrillen werden in beslag geno men, omdat zij ons in de gelegenheid zou den stellen, onopgemerkt bewonderende blikken naar het schoone geslacht jte slaan. Ik moest mijn baard laten groeien, want mijn hals was onzedelijk lang. An ders zag je mijn Adamsappel te veel en alles wat aan die naaktlooperij met een vijgenblad voor in het Paradijs herinnert, moet vermeden worden. Verder leverde ik blijkbaar niet veel gevaar op. Een tijd schrift, waarin een plaatje met een meisje in een kort wandefbroekje voorkwam, vond zijn weg naar het crematorium van onzedelijke lectuur (achteraf: 'door het heele dorp). Een juffrouw kwam opgetogen rappor teeren, dat onze badpakken juist iets bo ven de maat waren. Onze badpakken? Toen ging me een licht ophet waren onze over-alls! Intusschen beslechtte dit het pleit ten onzen gunste Want we waren de eersten, die, na de bo ven vermelde veranderingen, mochten gaan en staan, waar we wilden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie DE V.V.S.U. ONTMASKERT DE TAKTIEK VAN NIEVEEN. Nog steeds geeft N. zijn bedekten strijd tegen de V.V.S.U. niet op, ondanks dat hij door 't plaatsen van het artikel in „de Soester" van 18 Augustus, overgenomen uit het U.D. een gevoelige nederlaag had te boeken. Deze nederlaag, bestond niet alleen in het zonder meer overnemen van een ver- valscht artikel, neen, zij werd grooter en duidelijker door de korte kernachtige wij ze, waarop de V.V.S.U. de persoonlijke aanvallen afwees. En N. voelt dit en daarom, om de vorige fout goed te maken, probeert hij de domme persoonlijke aanvallen te ontkennen en te verdoezelen. Maar we zullen aantoonen met citaten uit N. artikelen, dat wel degelijk hij zich hieraan schuldig maakte om zoodoende op een goedkoope manier zich er van af te maken. Wij zullen stuk voor stuk N. stuntelige pogingen om de laagstaande persoonlijke aanvallen van de hand te wijzen, onder de loupe nemen. Allereerst punt 1 van N. „Ieder communist is voor mij een vol waardig, doch te goeder trouw, dwalend mensch." Wat dit plotseling met de zaak te ma ken heeft? Wel, N. heeft gemerkt dat hij zich een weinig vergaloppeerd heeft met zijn scheldhonomade van: „politieke zuige- laars" enz., en probeert deze nu te verdoe zelen door plotseling zeer welmeenend te doen. We stellen echter vast, dat het hier ten eerste niet over communisten, maar over V.V.S.U. gaat 't „Uitgaan" is weer afgeloopen; Menigeen heeft wèl ontwaard, Dat het bij-vak van „verhuren" Ook eer na_ dan voordeel baart! Liefst een paar „goedkoope" kamers, Met het vrij beschikkingsrecht, Over keuken en haar inhoud, Ter bereiding van 't gerecht. Pa gaat 's morgens, met zijn dochter, Zelf op „fourageering" uit; Maakt dan groente, mag're lapjes En een mooi banaantje buit. „Dat is „ommers" véél goedkooper" Heeft Ma al intijds gezegd; „En we loopen dan de kans niet, Dat er „winst" op wordt gelegd." Pa en „Boy" gaan „piepers jassen!" Ma slooft, met een kwaad gezicht, 's Morgens, 's middags in een keuken Waar zij niet is „ingericht". En dat heet dan: „gaan genieten Van „vacantie" ééns in 't jaar! Dat per slot „geen mensch voldaan Hoeft toch vast geen commentaar. is", Wlant ook zij hier, die „verhuurden" Komen dra tot het besluit: „Aan zóó'n „gare" stadsfamilie Heusch, verdienden wij geen duit!" Van het hondje dat Mievrouwtje In 't pension had meegebracht, Zit het kleed vol vieze vlekken; 't Diertje „deed" het in den nacht! En de keuken?Zwijg me daarvan! Alles vies èn vuil èn vet! 't Quantum gas dat „zij" verbruikte Was „héél bar", sprak moeder Bet. Toen „het meisje", zwaar beladen, ,,'t Stadsche stel" had weggebracht, Heeft ,,Mijnheer"(!), (voor veertien dagen) Haareen kwartje toegedacht! Achteraf is nog gebleken, ('t Heette: Pa, Ma, Boy en Cis) Dat mijnheer „ambt" korp'raal-waschbaas En Mevrouw zijn helpster is! AD REM. Nadruk verboden. Ten tweede, dat 'N. dit zelf niet meent, want in een artikel onder 't hoofd: „Sta- lin, de wereldmisdadiger", schreef hij: „De bolsjewisten (comm.) schoten eerst de klassevijanden dood, geloovigen, geleer den, priesters. Nu zijn de werklieden en boeren aan de beurt." Even verder: „Wee hem, die de moed bezit tegen deze massa moordenaars te strijden." Uit dit blijkt duidelijk N.'s meening over de communisten, en er is dus geen reden om nu plotseling deze massamoordenaars voor volwaardige menschen uit te maken. Maar ja, een kat in 't nauw maakt gekke sprongen. Dan de 2de en 3de zin. „Personen blijven buiten de zaak. Iets anders was in feite niet mijn bedoeling." „Ik acht de V.V.S.U. als zoodanig een jeugdige organisatie." Op deze wijze probeert N. het voor te stellen alsof de verschillende opmerkingen als „politieke zuigelaars" bedoeld was voor de jeugdige organisatie V.V.S.U. Dit is een grove onwaarheid, wat we bewijzen zullen. Wel degelijk waren deze uitlatingen, be doeld als een laffe persoonlijke aanval, wat uit de hieraangehaalde zinnen duidelijk blijkt. „Het is speciaal voor politieke zuige laars, broekjes in de politiekplegerij met stevig vastgebonden bandjes en nog niet droog achter de ooren zijnde kinderen" Dit is toch zeer zeker niet tot een orga nisatie, maar tegen personen, wat later nog bevestigd wordt, n.1.: „Waarom gaan deze politieke zuigelaars niet naar de S.U." Een organisatie kan slecht hierheen gaan, dus hier worden bepaalde personen mee bedoeld. Welke? Dat is nog slechts de vraag. Doch ook hierop antwoord N. Na het vervalschte art. van Ehrenburg schrijft hij: „Gij redactie, dank ik voor de gastvrijheid. U gelieve echter wel te be denken, dat ik verder geen bericht zal in zenden op stukken waarin mijn naam ijdel gebruikt wordt, en dan van de hand van onmondigen, die niet weten, wat ze schrij ven." Hierin geeft N. te kennen, dat hij tegen een bepaalde persoon, n.1. de secr. van de V.V.S.U., bezig was te schelden, want dit was toch immers degene die 't artikel, na mens 't bestuur onderteekende, en hierop „zond N. voor een enkele maal een stimu lans" bij wijze van uitzondering, want hij had vaak communisten tegen over zich gehad, maar „geen hunner was beneden de jaren." Uit dit alles blijkt dan ook duidelijk de goedkoope persoonlijke aanvallen, die N. nadat ze door de V.V.S.U- afgeslagen wa ren en wapens tegen hem zelf waren ge worden, nu poogt te ontkennen. En nu komen we tot de kern van de zaak.

De Soester | 1934 | | pagina 1