Gemeenteraadsverslag TWEEDE BLAD. Zaterdag 13 October 1934. Soesterberg _>e Sport ©^Burgerlijke Stand Predikbeurten algem. vergadering v.d.j.o. |)oor de Vrijzinnig-Democratische Jon geren-Organisatie (V.D.J.O.) werd op Za terdag 6 en Zondag 7 October in het bonds- huis van den Nederlandschen Protestan tenbond alhier een algemeene vergade ring gehouden, welke vrij goed was be zocht. Bij opening, Zaterdagmiddag vijf uur, -prak de voorzitter, de heer D. J. A. Ge luk uit Haarlem, een welkomstwoord uit, waarna hij o.m. memoreerde, dat het aan tal afdeelingen in één jaar tijds van 8 tot 24 gestegen was en het totaal ledental verdubbeld. Van den secretaris, die ernstig ziek is, was een telegrafische gelukwensch inge komen, evenzoo van Minister Oud. Vervolgens werden de verschillende jaar verslagen voorgelezen, waaruit wij aanstip pen, dat het zomerkamp te Eerbeek, on der leiding van Mr. Joekes, goed geslaagd is, wat ook gezegd kon worden van den ^rooten landdag te Soesterberg. Het aantal abonné's op het orgaan is vooral buiten de V.D.J.O. belangrijk gestegen. In de avondbijeenkomst werd de dezen zomer opgenomen kamp- en landdagfilm voor de eerste maal vertoond. Daarop werd, nadat de voorzitter de verschillende vertegenwoordigers van den Vrijz. Dem. Bond had welkom geheeten, t.w.: De heer en Mevrouw Lulofs, de heeren Schouten, liosch (Zeist) en Wiersma (Utrecht), het woord gevoerd door Dr. A. J. van Leusen te Velsen over: „Idealisme en strijd". In alle groepen, vooral de nieuwere, al dus spreker, zit idealisme, waarvan een ze kere aantrekkingskracht uitgaat. Men moet echter onderscheid weten te maken tus- schen valsch en waar idealisme, ook in de politiek. Het eerste is in den grond ge richt op eigenliefde, die zich niet verder uitstrekt dan tot een klasse, volk of ras; het brengt met de liefde ook haat. En een idealisme, dat verder geen liefde kent, is in zijn wezen veroordeeld. Het waie idealisme is daarentegen door trokken van menschenliefde en verdraag zaamheid, en richt zich daarom op allen van de samenleving, op het geluk van an deren. Aan die waardemeter moeten de beginselen der Jongere Vrijzinnig-Demo craten telkens worden getoetst, Ons en thousiasme is minder rumoerig dan dat van de anderen, maar misschien zijn wij ook rustiger en bezonnener, hierbij onder scheidend tusschen roes en bezieling. Ook tegenover het Conservatisme, dat de veiligheid van een bepaalde groep be waart, terwijl het andere deel lijdt, moet de V.D.J.O. haar houding bepalen. Altijd moet die houding er eene zijn van ver draagzaamheid en liefde, die echter ook haar eigen strijd kent in haar diepen afkeer te gen alles, wat den mensch niet lief heeft. Bij dit werk moetf onze persoonlijkheid worden opgebouwd en zoeken we niet een groot voorganger, doch moeten we vormen een groot koor, waar ieder zingt op zijn eigen wijze. Dat gaat langzaam maar ze ker, want iedere daad uit waarachtige lief de geboren, is onvernietigbaar. Wij zijn de pioniers, die gelooven in den oogst, waai- voor zij willen dienen. Applaus. Zondagvoormiddag werd de algemeene vergadering voortgezet. Besloten werd om voor de statutenwijziging en het orgaan de spelling Marchant te gebruiken. Het hoofdbestuur overweegt de uitgave van een speciaal orgaan ter instructie van de lei ders; het zal uitsluitend circuleeren binnen den kring der V.D.J.O. Uitvoerig werd ge sproken over de middelen van publiciteit en propaganda. De leiding hiervan werd aan 't H.B. opgedragen. Met het oog op de liefhebberij voor kampeeren zal een uit breiding met een tweede zomerkamp of een vergrooting van het bestaande in over weging worden genomen. Bij de verkie zing van het hoofdbestuur, dat met 2 leden werd uitgebreid, werd het dagelijksch be stuur als volgt samengesteld: D. J. A. Ge luk, Haarlem, voorzitter; B. Levits Jr., den Haag, secretaris; E. van Voolen, Haarlem, penningmeester. Tot leden werden geko zen: M.ej. Timmer, Groningen; W. de Vries, Hengelo; A. J. \Oosterbaan, juir. cand., Amsterdam; J. Meerburg, Snaren- berg, Utrecht. Het zittende lid, K. C. Koopmans te Schiedam, stelde zich niet weder verkiesbaar. De heer W. Veldhuis, jur. cand., Winschoten, werd als propagan dist voor Groningen gekozen. In de openbare vergadering 's namiddags sprak Dr. S. Elzinga, inspecteur van het Middelbaar en Gymnasiaal onderwijs te Haarlem, over „De zegeningen der Demo cratie". Niettegenstaande deze van ver schillende zijden een ramp genoemd wordt voor onzen tijd, zoo stelde spreker het toch zeer op prijs om over dit onderwerp te mogen spreken tegen jongeren, die mis schien niet weten hoe het eenmaal de oude ren heeft bezield en hoe dezen ervoor ge streden en geleden hebben om veel ervan to't werkelijkheid te brengen, wat niet al tijd meer te herkennen is, juist omdat we het hebben bereikt, maar waarvan we de waarde pas zouden gevoelen, zoo we 't missen moesten. Uit den oorlog kwam de groote crisis voort, welke algemeen on tevredenheid schept, die in extreme rich tingen naar oplossing zoekt. Communisme en Fascisme hebben beide de dictatuur gemeen; deze is niet nieuw in de geschie denis, waar ze meestal door corruptie ten onder ging. Democratie-Dictatuur is een tegenstelling; de laatste wordt gekenmerkt door een volkomen gebondenheid der indi viduen, die alle invloed verliezen op de verkiezing van stad en land, de controle op de openbare financiën missen, niet lan ger van een onafhankelijke rechtsbedee- ling verzekerd zijn enz.; goederen waar voor de Democratie ten allen tijde pal staat. De corporatieve staat is geen volks vertegenwoordiging, zooals wij die kennen en goedkeuren. In sommige democratische landen bestaat er misschien corruptie, doch deze was, zooals de geschiedenis leert, on der de dictatuur altijd oneindig veel groo- ter. De geschiedenis der Nederlanden kent geen dictatorialen vorm; deze is bepaald on-Nederlandsch. Wie den roep onzer voorvaderen, die stredentegen geestelijke onderdrukking, niet verstaat, is geen echte Vaderlander. Uitvoerig beschrijft spreker, aan de hand van verschillende toenmaals ingestelde en- quête's, de schrille toestanden op econo- misch-sociaal gebied van 50 jaar geleden en hoe de Democratie daarin verandering bracht. Deze tijd kent wellicht nog ont- zaglijker problemen. Voor de oplossing hiervan kieze men niet den weg, die ten oorlog voert, maar wel die leidt naar we reldvrede en democratie. Applaus. Om 5 uur werd de vergadering door den voorzitter met eenige toepasselijke woor den gesloten, waarbij o.m. dank gebracht werd aan het aanwezige kamerlid Mr. Joe kes, die zich weer beschikbaar stelde voor de kampleiding van den a.s. zomer. Men ging in de beste stemming uiteen. ONDERSCHEIDING IJSLANp. VLIEGERS. Voor hun buitengewone ^erdiensten in verband met het Internatimiaal Pooljaar 1932-1933 werd Zaterdag 0 October na- mensvde regeering van IJsland het groot kruis uitgereikt aan den lsten luitenant vlieger J. H. van Giessen; het. ridderkruis aan wachtmeester-vlieger H. Bosch en sergeant v. d. Leden, allen bij de militaire luchtvaartaf deeling. SLUITING BAZAAR A.G.A.V.S. Zaterdag 0 October was het de laatste dag van den bazaar, die zich in een druk bezoek heeft mogen verheugen. Vooral op den laatsten avond was de zaal bij tijden eivol, zoodat men haast niet van zijn plaats kon. Stands, attracties en rad van avontuur deden goede zaken; de kinderen genoten uitbundig en lieten zich het ijs van den ijsvogel goed smaken. De uitslag van de groote verloting werd met spanning ge volgd. Alles liep vlot van stapel; de stand houders (-houdsters) en hun medewerkers deden hun uiterste best. De organisatie kan dan ook schitterend genoemd worden.'Om 12 uur 's nachts had de sluiting plaats. De bruto-opbrengst, waarbij de loterij is inbegrepen, bedraagt ongeveer 1000. De tijdsomstandigheden in aanmerking ge nomen, kan A.G.A.V.S. met dit resultaat zeer tevreden zijn. De uitslag der loterij is als volgt: 575 Electr. Synchroonklok, 489, 487, 671, 725, 721, 374, 991, 541, 1000, 549, 981, 751 856, 300. 373, 797, 783, 642. 697, 83, 714, 419, 915, 454, 55, 716, 466, 455, 878, 285, 651, 627, 616, 237, 150, 425, 518, 89, 28. De prijzen moeten binnen 1 maand wor den afgehaald: na dien tijd zijn ze verval len. VERGADERING VOLKSONDERWIJS. Door de afdeeling Soesterberg van Volksonderwijs zal op Maandag 15 Oct. a.s., aanvang om half acht 's avonds, in het hotel 't Zwaantje, een belangrijke leden vergadering worden gehouden. De agenda vermeldt o.m.: Behandeling beschrijvings brief voor de algemeene vergadering. N.S.B.-VERGADERING. Maandagavond 8 October werd in de groote zaal van „Huis ten Halve" alhier een openbare N.S.B.-vergadering gehouden, welke vrij goed bezocht was. Na opening door den voorzitter, den heer van Goor den Oosterlingh, werd in plaats van den heer Swemmelaar, die vrij ernstig ziek is, ver volgens het woord verleend aan den spre ker van dien avond: Ir. Paardekoopcr, die wat dieper zou ingaan op „de waarden van het fascisme". Het Fascisme, aldus spr., is geen po litieke partij; geen belangengemeenschap, maar wel een strooming, die een 15 jaar geleden in 't Zuiden begonnen is en zich sindsdien over Europa heeft voortgeplant. Het Fascisme is niet zooiets als een bloote proefneming. Wel hebben crisis en fascis me veel met elkaar te maken. Evenals de eerste geen gewone, doch wel een struc tuurcrisis is, die zich over alle levensge bieden uitstrekt, zoo is het Fascisme in den grond een geestelijke beweging, die een einde maken wil aan de heerschappij van de stof. Stof als zoodanig is niet verachte lijk, doch wel het feit, dat de geest op het tweede plan gelaten wordt. Het kapitaal heeft goede dingen gebracht', waaronder 'n schitterende techniek, doéh van de ziel is een puinhoop gemaakt. De beide heerschen- de machten zijn het geld en het getal, res pectievelijk vertegenwoordigd door de plutocratie en de democratie. Beiden rei ken nu elkaar de hand, daar hun prestige zoo ontzettend is gedaald. Het Fascisme is de andere levensbe schouwing van een nieuw geslacht, dat zijn recht op arbeid opeischt, en vóór alles het recht om te leven. Dat alleen kan ook den innerlijken vrede brengen. De huidige economische toestanden zijn totaal onbegrijpelijk. Terwijl het goud bij hoopen in de kelders ligt, zucht een boe renstand onder zware hypotheken en wor den er producten vernietigd om de rest op prijs te houden. In den fascistischen staat is zooiets ontoelaatbaar. Daar zullen de goederen komen aan hen, die daarop recht verkrijgen door hun arbeid. Het uiteindelijk doel is ten slotte „vrij heid". Deze heeft men veroverd als men wil wat men doen moet, d.w.z. te dienen ons gezin, bedrijf, vaderland en bovenal God. Dat beteekent niets minder dan de bevrijding uit de stof, uit den godsdienst van het materialisme. Dan is men mensch, die op kan klimmen om te diehen als lei der. Fascisme vertegenwoordigt ook de een heidsgedachte, de synthese der liberale en Marxistische denkrichtingen. In de prak tijk beteekent zulks o.m., dat de werkman mede-verantwoordelijkheid krijgt, die ten slotte vanzelf tot medezeggenschap voert. Mede moet „orde" in zulk een samenle ving haar toepassing vinden, waarbij het beheerschen plaats moet maken voor het dienen. De volkeren moeten hun lot in eigen handen nemen. Evenals in elk gezond bedrijf, berust de leiding in den fascistischen, corporatieven staat bij één man, die naar alle zijden het initiatief aanmoedigt. Hij moet zijn plaats waardig zijn en blijven; zijn gezag moet blijken uit zijn werk. Om hem heen staan de leiders der corporaties. Zoo beteekent Fascisme de synthese op alle gebieden, ook van de kunst, straks van de techniek. Het zal de machine weer ke ren beheerschen. De kameraadschap, de samenwerking van alle rangen en standen wordt overal als een noodzakelijkheid aangevoeld. De strijd hierbij richt zich tegen het mate rialisme en scepticisme van het verleden, voorts tegen de leiders en hun aanhangers van thans, die belang hebben bij het voort bestaan der wantoestanden, ten slotte tegen den Jan Saliegeest, misschien wel de zwaarste strijd. Spreker kent goede Protestanten, Ka tholieken en werklieden, die nog betere menschen zijn geworden sinds hun aan sluiting bij de N.S.B. In een peroratie werd tot medewerking opgewekt. Een aanhanger van het communisme, die daarna in debat kwam, werd door spreker beantwoord. De vergadering, welke een rustig ver loop had, werd door den voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. CLUBNIECWS V.V. SOEST. Voor Zaterdag en Zondag luidt het pro gramma: Zaterdag: 2.3U uur Soest jun.H'sum jun. C. 2.30 uur Quick aSoest a Zondag: ^2 uur D.O.S. 2<Soest 2 2 uur SOEST 1—A.P.WtC. 1. De jeugd zal Zaterdag; haar competitie aanvangen. De juniores komen tegen de Hilversum juniores, en de adspiranten moeten naar Birkhoven den strijd aanbin den tegen de Quick adspiranten. Het 2e elftal trekt naar Utrecht, en speelt tegen D.O.S. 2 Dat zal aanpakken zijn voor Soest 2. Het le elftal krijgt bezoek van A.P.W.C. Vorig jaar was A.P.W.C." een der zwak ste tegenstanders,, dit seizoen echter bren gen zij een sterk elftal in 't veld, gezien ook hun ongeslagen stand op de ranglijst. Soest 1, aan jullie de eer. Het 2e elftal vertrekt per Autobus 12.45 van garage Tensen. De adspiranten vertrekken 1.45 uur van af Handelshuis per rijwiel. E.S.V.A.C. Het wedstrijdprogramma luidt als volgt: Zaterdag: 2.30 uur: De VossenlEsvac te Hilver sum. 2.30 uur: Esvac adsp. AH.V.C. adsp. A Burg. Dekethpark. 3.30 uur: Esvac adsp. BH.V.C. adsp. B Burg. Dekethpark. Zondag: 2 uur: Esvac IIRhcnus II Burg. De kethpark. 2 uur: Gooische BoysEsvac te H'sum. Maandag 15 October a.s. des avonds 8 uur zal in de groote zaal van Hotel „Eem- land" de elfde jaarvergadering plaats vin den. 4—10 October 1934. GEBOREN: Else, d. v. D. Tuijtjens en W. Baijards, van Lenneplaan 68. Chris- tiaan Antonius Maria, z. van C. J. van Hengstum en A. M. Gresnigt, M'iddelw.- str. 1. Catholijntje, d. v. A. jekel en C. Laban, Stadhouderslaan .17. ONDERTROUWD: E. Jansen en H. Nep. P. A. J. van Zoghei en R. Lammertse. A. H. Lauteslager en A. J. van Hengstum. GEHUWD: geen. OVERLEDEN: geen. Vestiging 410 October 1934. P. de Wreede van Sassenheim naar P. Potterlaan 14; H. A. Regoor m. vr. van A'dam naar Zwaluwenweg 16; G. van Schaik-Reijerse van Baarn naar Schöol- dwarsweg 1; R. de Vries m. g. van Amers foort n. Vosseveldlaan 1; M. v. d. Kuilen van Hilversum naar Maatweg 2; M. J. Knaap m. vr. van Driebergen-Rijsenberg naar KI. Engendaalweg 4; C. C. v. d. We tering van Scherpenzeel naar Vosseveld laan 1; «H. Brands van A'dam n. Vosse veldlaan 2; T. Dekker van A'dam naar Braamweg 56 B. Carmiggelt van 'Nijme gen naar Amersf.str. 108; L. M. Hamelink van Zeist naar Dorresteinweg 15; J. H. Stootman vanWillemstad naar Laanstraat 44; M. E- Seifert van Sassenheim naar P. Potterlaan 14; C. Klein van Den Helder naar Ivon.laan 20; H. Kflein idem; N. Schimmel van Ermelo naar Kon.laan 9; P. A. Beek m. g. van Hilversum naar Pe- likaanweg 31; L. v. 't Erve van Utrecht naar Parklaan 7; P. Ph. Bonouvrie van Linschoten naar Schooldwarsstraat 4; J. Vesseur m. g. van Loenen a. d. Vecht naar v..Lenneplaan 74a; Meuffcls van Den Haag naar Kon.laan 162; J. Fleuter van Ahlen naar Da Costalaan 7; M. Drent van Utrecht naar Hartmanlaan 18; A. M> Tusenius van Laren naar Stationsweg 2; A. B. O,ver- goor van Stoutenburg naar Vredehofstr. 1; M. Werkhoven van Bussum naar Verl. Ko- lonieweg 4; D. de Vries m. gez. van Vled- der naar Pelikaanweg 33; A. J. de Blank van A'dam naar Vredehofstraat 23; M. W. J. van Olst van Arnhem naar Birktstraat 34; H. P. Majoor van den Haag naar Kón.laan 131; W. v. d. Waal van Loos- drecht naar W|. Pyrmontlaan 45; J. Jong bloed van Leiden naar Amersf.straat 119; M. C. Rookmaaker van Wageningen naar Sooesterb.straat 125; J. F. Smit van Hil versum naar Heuvelweg 34; A. J. Mar- cusse m. gez. van R'dam naar Dijkhuis straat 9; L. F. J. Veltmeyer van Schiedam naar O. Utrechtscheweg 44; F. v. Oosten van R'dam naar Dijkhuisstraat 9; H. Jor- dense van A'foort naar Amersf.straat 126; H. v. Wijk m. gez. van Haarlem naar Stadhouderslaan 36; G. Lohn van Koblenz naar Nieuweweg 38; P. v. Woerden met vr. van Weesp naar v. Lenneplaan 12; A. H. v. Kranenburg van Deil naar Beetz- laan 22; J. S. Rasch m. gez. van Bussum naar L. Bergstraat 19; A. A. v. Eist idem; J. Post m. gez. van Leusden naar Nieuwe weg 88; G. M. v. Maanen idem. Vertrek 410 October 1934. L. A. Br. v. Ittersum, van Soesterb.straat 11.8 naar Den Haag, Bazarstraat 50; M. Verstracten van Postweg 5 naar Bunnik, Groenweg 1; J. A. v. Zuilekom v. Wiek- slooterweg W.Z. 15 naar Lochem, Bar- chumschewcg 9; J. A. v. d. Linden m. gez. van Hartmanlaan 8 naar Hoofddorp, Con courslaan 13; C. W. C. Br.esse v. Lijnden van Praamgracht 1 naar Arnhem, Diaco- nessenhuis; Wed. F. W. Ross van O. Utrechtscheweg 48 naar Den Haag, Ste- vinstraat 184; G. H. v. d. Werve van Dijk- huiss-traat 8 naar de Bilt, Soestdijkerstr.w. •257; W/. J. Steenwinkel van Heideweg 52 naar Hilversum, Middenweg 10; G. v. Dijk van Wieksl.weg O.Z. 21 naar Odijk, boer derij Atteveld; J. v. d. Berg van Amersf. str. 90 naar Amersfoort, v. Assenraadstr. 29; B. D. Swanenburg van Banningstraat 98 naar A'dam, Lomanstraat 88; Wed. R. Bruinsma van den Blieklaan 46 naar Haar lem, Westerhoutpark 34; J. M. Eiker bout van Amersf.str. 114 naar Den Haag Aardbeistraat 13; W|- C. Verwoerd van Ringweg 170 naar Baarn. Amalialaan 1; C. Onderdelinden van de Beaufortlaan 3 naar A'foort, Joz. Israelstr. 5; Ch. War- menhoven van Beckeringhstraat 12a naar Utrecht, Vosstraat 5; L. ten Doesschate v. B. Grothestraat 58 naar Den Haag, Laan Copes 80; P. Worp van K. Brinkweg 22b naar 's Bosch, Tramkade 8; K. Rubbering van Amersf.straat 1 naar Zeist, Pr. Alex- anderweg 58; J. L. H. Moes van Amersf. str. 20 naar IJsselstein, Bisschopstr. 20; M. Nienhuijs van Kerkstraat 18 naar Hil versum, Bakkersstraat 25; J. A. Tolboom idem; J. A. Spelt van Molenstraat W.Z. 28 naar Hillegersberg, Balsemijnstraat 18b; H. L. Ndeuwenhuis van v. Lenneplaan 33 naar A'dam, Zandpad 5; W. A. Teken broek m. vr. van Julianastraat 68 naar Wageningen, Grintweg 229; T. Honders van v. Weedestraat 27 naar Zeist, Kers bergenlaan 11; J. M. Kroon van Wieksl. weg WjZ. 3a naar Den Haag, Fultonstr. 51; W/ed. J. B. Groenewegen van Birkt straat 34 naar Dordrecht, Noordhoveweg 2a. Verhuizingen binnen de gemeente van 410 October 1934. W- Biermann m. gez. van Rademaker- straat 33 naar Andriessestr. 2; J. v. Arkel met gez. van Beetzl. 22 naar Heideweg 10; Ja. Fleischmann v. Beetzl. 22 n. Heide weg 10; W. de Raadt m. vr. v. Kon.l. 157 naar Steenhofstraat 57; J. Brons m. gez. van Nieuweweg 88 naar Nieuweweg 83; J. v. Dijk m.- gez. van Spoorstraat 3 naar Spoorstraat 6; C. v. Dijk m. gez. van Kampstraat 20 naar de Beaufoortlaan 3; F. Overink van Sophia'laan 15 naar So- phialaan 1; J. W. R. A. Buchwaldt van Alb. Hahnweg 1 naar Beckeringstraat 13a; Wed. H. W. Schainck van Schoutenk.w. 7b naar Klaarwaterweg 26; J. Verschuur van Plasweg 8 naar Kerkstraat 9; E. v. Marquerinck-Troisk van Hildebrandtl. 15 naar Nieuwerhoekstr. 2; D. A. C. Hiske- muHer van Olijkeweg 13 naar Soesterb.- straat 13; A. v. Asch m. vr. van v. Len neplaan 13 naar Noorderweg 25; D. Maag- delijn m. gez. van Kn.laan 48 naar Maria- straat 6; B. Aring van de Beaufortlaan 2 naar Da Costalaan 7; J. Grundmeier van Braamweg 60 naar Da Costalaan 7; R. Jansen van v. Weedestraat 18 naar Hart manlaan 18; H. v. d. Heuve] m. gez-. van Buntweg 4 naar Klaarw.weg 35; A. Velt- huijzen van Braamweg 88 naar Kon.laan 76; F. Wieier van B. Grothestr. 13 naar Klaarwaterweg 49; J. J. Wickel van Kerk straat lOf naar Kerkpad Z.Z. 6; J. F. W. Koerts van K. Hartw. 22 naar Kon.laan 157; G. Schouwenaars m. gez. van Erica- weg 2 naar Nieuwew. 15a; A. C. v. Schree- ven m. vr. v. Vosseveldlaan 10 n. Vosse- veldl. 8; G. J. Westerveld m. gez. van Braamweg 56 naar Birktstraat 10b; A. v. d. Breemer van Kerkpad N.Z. 13 naar Kerkpad N.Z. 33; S. Postuma m. vr. van Heuvelweg 28 naar Beetzlaan 39a; W. Rond m. gez." van Beetzlaan 41 naar Ju lianastraat 64. NED. HERV. GEMEENTE. Zondag 14 October 1934 kerk 10 uur: Ds. J. I. van Schaick. Kerk 6 uur: Ds. E. Groeneveld. Emmakerk 10 uur: Ds. E. Groeneveld. H.A. Emmakerk 6 uur: Ds. J. I. v. Schaik. H.A. Donderdag 18 Oct. 's avonds 7.30 uur: Hees: Bijbellezing. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat Zondag 14 October 1934 's morgens 10 uur en 's avonds 6 uur: Eerw. heer D. J. van Galen, van Schaarsbergen. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG- GODSDIENSTIGE N. Zondag 14 October 1934 voorm. 10.30 uur: de Heer B. Agter, cand. theol. Soest. Vioolspel van den heer B. Gi'ltay. DOOPSGEZINDE GEM. TE BAARN. Zondag 14 October 1934 10.30 uur: Prof. Dr. W. J. Kühler, uit Am ster dm. Vervolg Voor nader onderzoek wordt dit punt alsmede het volgende agendapunt aange houden, daar de Burgemeester meent, dat de wet eischt dat steeds eenige vergoeding wordt gegeven. 15. Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het L.O. wegens ontslagneming door W. van der Leek (No. 192). Benoemd wordt: de heer G. Timmer met 14 stemmen tegen 1 stem op den heer J. H. Bansema. 16. Adres van den Soester Bestuur- dersbond, verzoekende verstrekking van schoolkleeding aan daarvoor in aanmer king komende kinderen met voorstel van B. en W. (No. 3307). De heer Nooder is er van overtuigd, dat het particulier initiatief in de toekomst in gebreke zal blijven, daar de bijdragen daar voor niet meer kunnen worden opgebracht. Schoolkleeding moet dus overheidstaak worden, vooral nu verstrekking via het Crisiscomité B. niet mogelijk bleek. Het gebeurt thans via het Armbestuur, maar dat Programma Buitenlandsche Stations Radio-Centrale. ZONDAG 14 OCTOBER. 10.20 Brussel (Vlaamsch) 1.20 Droitwich 4.50 London Reg. 6.50 Keulen 9.20 Droitwich 11.05 Brussel (Fransch) MAANDAG 15 OCTOBER. 12.20 Droitwich 5.20 Brussel (Vlaamsch) 6.20 Munchen 7.20 London Reg. 8.05 Munchen 9.20 London Reg. 10.10 Leipzig DINSDAG 16 OCTOBER. 12.20 London Reg. 5.20 Brussel (Vlaamsch) 5.50 Berlijn 6.50 Brussel (Fransch) 7.30 Berlijn 9.20 Droitwich WOENSDAG 17 OCTOBER. 12.05 London Reg. 5.20 Brussel (Vlaamsch) 6.50 London Reg. 7.25 Weenen 9.30 Droitwich DONDERDAG 18 OCTOBER. 11.05 London Reg. 5.20 Brussel (Vlaamsch) 6.20 Munchen 7.35 Deutschlandsender 8.30 Keulen 9.20 'North Reg. VRIJDAG 19 OCTOBER. 11.05 London Reg. 3.20 Munchen 4.50 Droitwich 6.20 Keulen 7.05 London Reg. 8.20 Weenen 9.40 Leipzig ZATERDAG 20 OCTOBER. 12.05 Droitwich 6.20 Keulen 7.10 London Reg. 7.35 Keulen 9.20 Brussel (Vlaamsch) 10.20 Hmburg Bovenstaande programma's met event. aanvulling van Luxemburg. Bij ernstige luchtstoringen geen door gifte van buitenl. progr. acht spreker onjuist. Wij hebben de ver plichting ons volk te behoeden voor aige- heele ondergang. De heer Endendijk wijst er op, dat aan verstrekken van schoolkleeding door de overheid groote finantieele consequenties vastzitten in verband met de onderwijswet- geving. Het particulier initiatief kan 't dus het beste doen en verleden jaar is een po ging in die richting ondernomen. De heer Gasille wijst ook op de hooge kosten voor de overheid en acht een beroep op particulier liefdadigheid ten deze veel beter. Bij het bijzonder onderwijs is alles goed geregeld en heeft men goede resulta ten verkregen, doch bij het Openb. Onder wijs is te weinig actie. Bij dat deel der be volking moet ook ernstig worden aange pakt, want daar heerscht nog een groote mate van lakschheid, die overwonnen moet worden. Het particulier initiatief geeft ten deze de beste resultaten. De heer de Nies zegt dat voor hem het kind boven het geld gaat." De armsten onder de armen zijn niet in staat dat particulier initiatief in te roepen. Van R.K. en Chr. zijde is zeer zeker veel gedaan. Hier ligt echter een taak voor de Overheid. De heer v. Dam is blij in Soesterberg te wonen want daar is een commissie ge vormd uit 15 personen van verschillende Godsdienstige gezindten. Er is zelfs een revue opgevoerd en ten slotte is aan 47 arme gezinnen schoolkleeding uitgedeeld. Ook dit jaar is men weer bezig en thans zullen" alle arme gezinnen geholpen wor den, niet alleen de R.K. en Chr. Hulde aan Soesterberg. Wethouder van Klooster: „dat is saam- hoorigheidsgevoel". De heer Endendijk meent dat het hier in Soest moet op dezelfde wijze als in Soes terberg, dus niet alleen voor het Openb. onderwijs. De burgemeester meent dat men niet altijd moet leunen op de overheid. Het gaat hier niet om het kind of het geld, doch al leen het belang van het kind staat hier op het spel, en dat is het beste een taak van particuliere naastenliefde. De heer Nooder stelt voor de schoolklee ding te gaan verstrekken van overheidswe ge. Dit voorstel wordt echter verworpen met 4 tegen 11 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren de Nies, Nooder, v. d. Berg en Mulder. Het voorstel vn B. en W, om afwijzend op het verzoek te beslissen wordt hierna z.h.st. aangenomen. Behandeld wordt thans het aangehouden punt 13, benevens 14. Verzoeken van E. Reinsma en H. van Hilten inzake het verkenen eener tege moetkoming als bedoeld in art. 13 der L.O. Wet (No. 3660-3664). De burgemeester zegt, dat de wet voor schrijft, dat men vergoeding moet verlee- nen als de ouder het verlangt en overi gens door den afstand in de termen valt. Ieder heeft dus recht op eenigen toeslag maar spreker hoopt, dat niet elk er gebruik van zal maken. Over de regeling der normen wordt nog verder van gedachten gewisseld en ten slotte wordt besloten aan E. Reinsma en H. van Hilten een tegemoetkoming te ge ven naar den norm als thans voorgesteld is, doch deze normen nader te onderzoeken en te overwegen en op de zaak bij de be grooting terug te komen. De regeling der normen wordt dus aan gehouden. De heer Gasille wijst er op, dat de heer P. J. Bartels uit Soesterberg waarschijnlijk nog steeds een toelage voor huisonderwijs geniet, terwijl dat huisonderwijs niet meer

De Soester | 1934 | | pagina 5