DmiJEiM: Een gevaarlijk spelletje FEUILLETON 0P ELK GEBIED LEVERT GOED GOEDKOOP SNEL N.V. EERSTE S0ESTER ELECTR. DRUKKERIJ (MlITE©©^fJIiS 9^ Gemengd Nieuws^O (Vervolg van pagina 1) De heer Endendijk betwijfelt dat, daar de P.U.E.M. alleen al voor het verplaatsen van één paal maar 100.vraagt. (Stem men: schande). De P.U.E.M. is voor Soest gerust niet zoo goedkoop. Besloten wordt van het Natuurbad tot het Vliegkamp prijsopgave te vragen voor een eenvoudige bovengrondsche verlich ting. Het crediet daarvoor zal dan nog na der aan den Raad worden aangevraagd. Het voorstel van B. en W. wordt inge trokken. 30. Voorstel tot toekenning van een jaarlijksche graificatie van 100.aan den oud-gemeente-werkman J. H. Gijtenbeek (No. 1065). De heer Mulder wil eerst doen onder zoeken, of de man werkelijk geen andere inkomsten heeft. De heer Grootewal gaat accoord met het voorstel, indien blijkt, dat de man geen andere inkomsten dan zijn 400.pen sioen heeft. Trouwens de gratificatie wordt slechts van jaar tot jaar verleend en de Raad zit dus nooit vast, als later mocht blijken, dat de man andere inkomsten heeft verkregen. De heer Gasille zegt, dat het vroeger ook wel voorkwam, dat gratificaties wegens gering inkomen werden verleend, doch als de menschen dan later beduidende inkom sten er naast verkregen, werd de gratifi catie toch maar doorbetaald, wat spreker onjuist acht. De heer Nooder klaagt over het verschil in afscheid tusschen de gemeenteontvan ger en dezen gemeente-werkman. De wijze, waarop afscheid is genomen van deze laatste, kan op zijn zachtst uitgedrukt, niet door den beugel. Wethouder van Klooster geeft toe, dat door een samenloop van omstandigheden het afscheid niet is geweest, als eigenlijk behoorde; dat spijt spreker, doch hij zal trachten een en ander nog zooveel moge lijk te herstellen. Het voorstel tot verleenen van een grati ficatie van 100.wordt hierna z.h.st. aangenomen. De burgemeester wil dan allereerst in behandeling brengen een voorstel, om te berusten in het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij is beslist, dat de kosten van verbetering van den Kostverlorenweg, Belvédèreweg, Veldweg e.a. ad 8420. moeten worden gedekt in 3 jaar in plaats van in 5 jaar. De Raad besluit echter om daarvan in beroep te gaan, daar men niets verliezen en alles winnen kan en er toch geen kosten aan zijn verbonden. Voorts stelt de burgemeester voor aan de Woningbouwvereeniging Goed Wbnen een leening aan te bieden van 107.155.16 tegen 4 1/4 plos eerste hypothecaire dekking in stede van de vroegere rente van 4 3/4 De heer Gasille informeert naar de ta xatie, die blijkt niet te zijn verricht. De burgemeester zegt, dat zulks weinig ter zake doet, daar de gemeente toch voor de volle 100 garant is. Men krijgt er nu zelfs een 1ste hypotheek bij, die men vroe ger niet had, dus de zekerheid gaat er op vooruit. De heer Stroband informeert, of het ze ker is, dat een eerste hypotheek wordt ge vestigd. De burgemeester zegt, dat die ze kerheid bestaat. Het voorstel wordt daarop aangenomen. 31 Voorstel van B. en W. tot verbete ring van het wandelpad langs de Soester- bergschestraat (No. 3506'. Voorgesteld wordt het vrijkomende ver hardingsmateriaal uit het thans aanwezig zijnde rijwielpad te brengen op het wan-' delpad aan de andere zijde van de Soes- terbergschestraat, welk pad zich in een minder goede toestand bevindt. Voor de verharding van dat andere pad wordt voorgesteld aan den aannemer Zanen extra uit te betalen een bedrag van 2000. Dé burgemeester zegtf, dat dus de bedoe ling is het thans bestaande rijwielpad om te leggen naar de andere zijde als wandel pad. Waar thans het rijwielpad is, komt een nieuw betonnen rijwielpad, zooals in het bestek staat. De heer v. d. Breemer meent, dat de aannemer het wel goedkooper zal doen, als men het betonnen rijwielpad aan de ande re zijde laat aanleggen. Dan kan het be staande pad ter plaatse verhard en verbe terd worden als wandelpad en behoeft men den grond niet om te kruien naar de an dere zijde. De heer de Bruyn wil niet van het be stek afwijken, dat geeft maar moeilijkhe den en kosten. Het wandelpad verbeteren is een mooi object voor de werkverschaf- Naar het Engelsch. (Nadruk verboden) Hij had Ethel noch Nancy gezien, sinds het huwelijk van het „Weeuwtje" nu een week geleden. Hij had eens op den hall een bezoek gebracht aan M>s. Kent, maar had haar niet thuis gevonden, en, onder de ge geven omstandigheden had hij het beter geacht, dat bezoek niet te herhalen. Als zij om de een of andere reden verlangde hem te spreken, dan zou zij zeker niet schro men, hem dit te laten weten; en wat Ethel betrof: hij had immers een gelofte gedaan, dat hij haar nooit meer zou komen opzoe ken, tenzij zij dit persoonlijk wenschte. Madder was afscheid komen nemen van Mrs. Evelyn, vóór zij Engeland verliet, en liij had gehoord van de schikkingen, die Mr. Kent had getroffen en van de hoog hartige wijze, waarop Nancy de haar aan gedane vernedering opvatte. Aan dit alles dacht Madder, toen hij Ethel met de honden stond gade te slaan. Na eenigen tijd begon zij zich blijkbaar ongerust te maken over den Fox, daar die niet zoo goed kon zwemmen als de jacht hond en dien toch overal volgde, terwijl hij in het geheel geen acht sloeg op haar roe pen en fluiten. Zij liep door het natte zand van den poel, waar de honden speelden en tot zijn verbazing waadde zij zelfs tot aan de knieën in het water, maar kon den fox niet te pakken krijgen. George Madder bedacht zich geen oogen_ blik, maar liep uit het hotel een eind -den weg op, tot waar een trapje van enkele treden naar de rivier leidde. Van hier wilde fing en als we doen wat de heer v. d. Bree mer wil, moeten de fietsers bij den over weg te Soestduinen oversteken, wat zeer gevaarlijk is. De heer Endendijk constateert, dat als het bestaande rijwielpad op dezelfde plaats blijft, er dan minder werk aan is. De heer Grootewal constateert, dat als het tegenwoordige rijwielpad wandelpad wordt, er vrijwel geen werk aan is te doen. De aannemer moet toch volgens bestek een betonnen rijwielpad maken en dat kost dus niets extra. Spreker stelt voor eerst eens te informeeren, hoeveel de kosten zullen bedragen als het pad aan de zelfde zijde blijft, waar het thans is. De burgemeester trekt dan dit voorstel met de daaraan verbonden credietaanvra- ge in, en verzoekt toestemming van den Raad voor verplaatsing van het rijwielpad van rechts naar links. De heer Mulder wil het bestek handha ven. Vjj kunnen nu geen 2000.gaan voteeren zonder begrooting en zonder de Commissie Openbare Werken te hebben gehoord. Men moet het rijwielpad maar laten, zooals het oorspronkelijk was. Be ter doet men verbreeding te vragen van den spoorwegovergang te Soestduinen. Het daar oversteken voor fietsers is zeer gevaarlijk en niet aan te raden. De heer de Nies meent, dat iedereen voor 2000.dat werk heel graag wil doen. De heer Gasille wijst er op, dat de aan nemer, die 90 Soesters in dienst moet hebben, voornamelijk jonge werkkrachten neemt, die een geringer loon behoeven te hebben. De ouderen worden echter zoo uitgeschakeld, wat nimmer in de bedoeling heeft gelegen. Spr. vraagt daar voortaan op te letten. Wethouder van Klooster antwoordt, dat dit een heel moeilijke kwestie is. Het gaat over geschoolde en niet-geschoolde ar beidskrachten, doch wat geschoold is, staat niet vast. De burgemeester stelt dan voor te be sluiten, het rijwielpad van rechts naar links te verleggen onder voorwaarde, dat zulks geen hoogere kosten met zich brengt. Dit voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen het voorstel stemden de heeren van den Berg, Gasille, Mulder, Hornsveld en de Bruyn. Wethouder van Klooster deelt mede^ dat de bestaande Ford-automobiel van Open bare Werken is versleten. Daarom stelt hij voor, daar reparatie niet meer loonend is, een nieuwe Ford aan te koopen voor 1350.-. De_ heer Grootewal licht dit toe. Voor 1350,kan men koopen een lange Ford truck met lange wagen, een 8 cylinder. De cabine wordt daar dan op geplaatst zon der meerdere kosten. Alleen moet men dan nog een laadbak hebben, die een 300. <i 350.kost. Daarenboven is het aan bevelenswaardig een losse aanhangwagen te koopen op 4 wielen, die 550.zal kos ten. In totaal is men dus voor 2200. klaar. De oude wagen kan men dan nog voor 150.inruilen. De heer Gasille acht het bezit van een Ford vrachwagen voor een gemeente als Soest niet noodig. Men kan voor die enke le maal beter een wagen huren, vooral ook omdat de auto's hier niet goed worden on derhouden en slecht worden behandeld. Dit klemt te meer, waar is besloten in den vervolge alles zooveel mogelijk uit te be steden en zoo min mogelijk meer in eigen beheer uit te voeren. Laat men de auto dus afschaffen en verkoopen en voor die enkele maal, dat men een auto noodig heeft een huren. Wethouder van Klooster zegt, dat de huidige auto geheel „af" is. Hoe men er ook over denkt, Openbare W.erken moet toch altijd over minstens één wagen be schikken. Heelemaal geen auto gaat toch ook niet. De heer Grootewal zegt, dat men ge woon vervoerwerk niet kan uitbesteden. Dat zou veel te duur komen, dus één auto moet men in elk geval hebben. De heer Endendijk meent ook, dat men niet buiten één auto kan, doch wil een tusschenvoorstel doen. Laat men de auto aanschaffen, doch de aanhangwagen ach terwege laten, dan is men toch voorloopig klaar. De heer Grootewal voelt wel wat voor dat tusschenvoorstel en zegt nogj, dat de Ford wordt gegarandeerd op een benzine verbruik van 1 op 714. H'et crediet kan dan worden teruggebracht tot 1600. met laadbak inbegrepen. De oude Ford kan dan nog worden ingeruild. Dit nadere voorstel wordt z.h.st. aan- hij Ethel toeroepen, dat zij onmiddellijk terug zou gaan; dat hij den hond wel red den zou. Maar toen hij dit trapje bereikte, was Ethel nergens te zien. De jachthond zwom met het eene eind van den parasol in den bek en de fox hield het andere eind vast. Eer George begreep, wat er gebeurd was, zag hij Ethels handen boven water verschijnen in haar worsteling om weer op de been te komen, want het water was niet diep, maar doordat zij de honden haar pa rasol had toegestoken, had zij haar even wicht verloren en was gevailen, juist op het moment, dat de kapitein het trapje be reikte. Hij waadde nu door het water naar haar toe. Hij kon zwemmen, maar zij niet; dat wist hij, want dit had zij hem eens ver teld. Hij hielp haar overeind en riep haar toe: Sla de armen om mij heen en wees maar niet bang. Als wij niet door het wa ter kunnen waden, dan kan ik zwemmen als een visch. Er is geen gevaar; de vloed zal ons den wal helpen bereiken. Ethel gehoorzaamde en met zijn arm om haar middel vond hij weer vasten grond onder 4e voeten en samen waadden zij toen verder, tot ze den oever bereikt hadden. Niet zoodra waren zij hier, of zij maakte zich los uit zijn beschermenden arm en was weer geheel de oude, trotsche Ethel. Dank u,' duizend maal dank,. Wilt u nu nog een eind maken aan dit dwaze avon tuur door de honden bij mij te roepen, zei ze en deed haar best, om het heele geval in een zoo prozaïsch mogelijk licht te plaatsen. Het was toch niet zoo belachelijk. Als ik u gelukkigerwijs vanuit mijn kamer niet had gezien, zou u verdronken zijn. Och, dat valt mee. Maar Ned zou het mij nooit vergeven hebben, als Fox ver dronken wasO, wat zien wij ?r toch uit, lachte z-ij. genomen, onder aanteekening voor den heer Gasille, dat hij tegen het voorstel is. Daarna komt aan de orde de RONDVRAAG. De heer de Bruyn klaagt er over, dit vele bouwaanvragen in de Welstandscommissie en in de Schoonheidscommissie worden besproken, doch dat B. en \V. de adviezen van die beide commissies veel naast zich neer leggen. Spreker heeft groot bezwaar tegen den bouw van die leelijke woningen onder één dak op het Hart, die B. en W. maar toestaan. De geheele omgeving wordt daar leelijk gemaakt. De bouwer van Breu- kelen mag echter blijkbaar van B. en W. gewoon maar doorgaan. Dat is een heel verkeerde manier in strijd met de adviezen der commissies. Veel beter is het enkele of hoogstens dubbele huisjes te bouwen. Men moet zoo niet voortgaan, want dan voelt spreker er niets meer voor nog lan ger lid van die commissies te zijn. De heer Gasille hoort nu van twee com missies, maar weet niet anders dan van één commissie. En wel een commissie van 5 leden. Hoe zit dat nu? De burgemeester antwoordt, dat van Breukelen den grond had gekocht om meerdere woningen onder één dak te bou wen. Dat wist men en heeft men goed ge vonden. Het is nu niet billijk, om hangen de den bouw verandering te gaan maken in de beoordeeling. Deze bouwer moet dus afbouwen. Op verzoek van de beide com missies zijn ze gecombineerd, daar langs elkaar werken groote moeilijkheden gaf. De commissie bestaat nu uit 3 architecten, die de schoonheid beoordeelen en uit 2 raadsleden, die de welstand beoordeelen. Het is echter één commissie, die bestaat uit 3 gewone en uit 2 buitengewone leden. De heer de Bruyn meende, dat ook het Gasbedrijf een nieuwe auto moest hebben. De heer Grootewal zegt, dat de auto van het Gasbedrijf noodig revisie behoeft, doch die kosten niet meer waard is. De wagen wordt thans te duur in onderhoud. Bij de begrooting kan men daar echter op terug komen. Van Weedestraat 7 Soesterbergschestr.8 De heer Endendijk wijst er op, dat bij het werk aan de Banningstraat door den aannemer lagere loonen worden uitbetaald, dan volgens het bestek mag. Op de lijst van aanwijzing staat, dat meer of minder Averk betaald wordt met 44 cent per uur, doch de aannemer schijnt daar nog af te .trek ken zijn kosten voor sociale lasten, toezicht en verdiensten. Daarom komen de loonen dan zooveel lager, doch dat Avas niet de bedoeling. Wethouder van Klooster zegt, dat dit een moeilijke zaak is. De eerste en tweede Aveek Avas alles voor elkaar en ook in de derde week waren ten slotte allef menschen tevreden. Als men de aannemer gaat wij- zen op deze dingen heeft men kans, dat hij alleen maar geschoolde krachten gaat ne men voor dat werk en Avaar die niet in Soest zijn te vinden, haalt hij die dan van buiten1. Dat is het gevaar. De betrokkenen moeten beginnen met zelf of via hun or ganisaties klachten in te dienen, dan kun_ t Wlordt steeds donkerder, dus zuilf 11 er niet velen zijn, die ons zien in ons nat^e pak. Maar, als ik u een raad mag geven, laten Avij dan zoo gauAV mogelijk naar uw huis loopen tenminste, als u er zich ik- in staat voelt. O, ja, maar ik mag u niet toestaan, mij te vertellen: u is bijna even nat als ik. Toch zal ik u maar geen vergunning hiertoe vragen. U is niet in staat, om alleen te gaan. Bovendien, aau! ik enkele aanwijzin gen geven voor uav behandeling, als wij op den Hall zijn, en als die niet letterlijk op gevolgd Avorden, zult u zeker rheumatische koortsen krijgen. Het Avas nog een heel eind naar den Hall toch Avilde Ethel in het eerst aiiet den arm aannemen van George Madder, maar, toen zij een eind geloopen hadden, bleek zij toch zeer onvast op de beenen te staan en stak hij haar arm door dc zijne, terwijl zij geen tegenstand bood. Beiden spraken ze heel luchtig over het ongeval, totdat ze eindelijk op de Hall aankwamen, pvaar Nancy en de generaal zich al ongerust Avaren gaan maken over Ethels lang Avegblijven. Toen kapitein Madder terug was gekeerd naar Barford, want ze konden er hem niet toe beAve- gen. om op de Hall te slapen vertelde Ethel, dat hij haar het leven had gered. George Madder had zijn instructies ach tergelaten voor de behandeling van Ethel, en deze volgde ze op, zooals Nancy in stilte opmerkte, stipt op; ze nam een Avarm bad, eer zij tusschen warme lakens naar bed ging met het gelukkig gevolg, dat zij den dag daarop volkomen gezond Avas. Maar haar trots had een geweldigen knak gekregen. Dien ochtend bleef .zij nog op haar ka mer, maar, toen zij later aan den lunch ver scheen, zei Nancy: Kapitein Madder is vanochtend naar je komen vragen, Ethel. Ik heb hem gé nen die worden onderzocht. De gemeente kan dat niet rechtstreeks doen. Doch men is bang voor de gevolgen en dient liever maar geen klachten in. De heer Grootewal zegt, dat het er om gaat Avie geschoold is wie niet. Daar voor is geen norm aangegeven en dat kan ook moeilijk. Een timmerman moet 53 cent per uur verdienen, een opperman 44 cent en een ongeschoolde kracht 40 cent. De moeilijkheden kunnen alleen Avorden op gelost A'ia de vakvereenigingen. De ge meente kan er niets aan doen. De heer Endendijk vraagt, of dat nu een tekortkoming in het bestek is, doch de heeren Grootewal en Mulder meenen van niet: zelfs in de Algemeene VoorAA'aarden staat geen definitie van wat „geschoold" is. Wethouder Lodeesen merkt op, dat ver leden1 jaar soortgelijke werkzaamheden zijn verricht aan de Beukenlaan en aan den NieuAveAveg. Toen had men dezelfde be stekbepalingen als thans en toen is altijd 44 cent uitbetaald, en is altijd alles goed gegaan. De heer Hornsveld vraagt om bij het aanschaffen van den Fordauto voor Open bare Wierken prijsopgave te vragen aan al le plaatselijke handelaren. Men moet de gelegenheid A'oor hen allen openstellen, en niet een bepaalde firma gaan protegeeren. Zal gebeuren. Voorts vraagt spreker naar plaatsing van een lichtpunt op het eerste gedeelte van de Spoorstraat, waar de lampen veel te ver van elkaar staan, Avel meer dan 150 Meter. De heer de Nies, zegt, dat een afstand van 100 Meter redelijk is te noemen en wijst er op, dat de lantaarns op de Beetz- laan ook veel te ver uiteen staan. Andere leden meenen, dat 100 Meter veel te ver is. De burgemeester zegt, dat deze kAvestie van zelf aan de orde komt bij de behan- dling van het komende algemeene straat- verlichtingsvoorstel. Wethouder van Klooster zal in afAvach- ting daarvan nog eens zien, wat er nog te doen is met liet beschikbare crediet van 2000.voor uitbreiding der straatver lichting. De heer de Nies vraagt de aandacht van den burgemeester voor het treurige geval te Hilversum met dien. filmbrand en vraagt scherpe maatregelen te Soest voor soort gelijke voorstellingen. De burgemeester antwoordt, dat reeds scherpere maatregelen zijn genomen en dat de zaak nog verder zijn bijzondere aan dacht heeft. De heer Nooder Avijst op de bijdragen voor ziekenfondsleden, Avelk punt de bur gemeester reeds in behandeling heeft. Voorts vraagt de heer Nooder hoe het staat met de burgerlijke gasbeschermings- dienst tegen luchtaanvallen) in deze ge meente. Indertijd is daar een commissie voor geAveest, Avaar de heeren Gasille, O'Breen en anderen, waaronder de Brand weercommandanten in zaten, doch sinds dien heeft spreker niets meer vernomen, hoewel andere gemeenten zeer actief zijn. De buurt nabij het Vliegkamp is in dit op zicht zeer gevaarlijk; zelfs al zouden in oorlogstijd de meeste vliegtuigen* van Soes. terberg Aveggaan, dan blijven de vaste in richtingen over, die een Avelkom doel voor luchtaanvallen zullen zijn. Spreker geeft spoedige en goede organisatie v. d. lucht beschermingsdienst in deze gemeente in overweging. De burgemeester zegt, dat die organi satie er is en er ook nog verder aan ge- Averkt Avordt. De heer Gasille meent zelfs te Avetenl, dat dit plicht is voor iedere ge meente. De heer de Nies meent, dat de geheele luchtbeschermingsdienst een onderdeel is van het Avapenkapitaal met geen andere bedoeling, dan om tegen duur geld vele en ondeugdelijke gasmaskers te plaatsen. Alle deskundigen zijn het er thans Avel over eens, dat er geen enkel gasmasker bestaat, dat bestand is tegen alle voorkomende oorlogsgassen. Gasmaskers geven dus niets, en tegen gasaanvallen vanuit de lucht is dus niets te doen. De burgemeester zegt, dat de heer de Nies er nu wel licht over kan denken, doch die zaak is een buitengewoon ernstige kwestie, die goed onder het oog moet wor den gezieni. De heer Mulder heeft geen bezAvaar Avil- len maken tegen de notulen, omdat hij in een soortgelijk geval vorig maal een stand je van den voorzitter heeft gehad. Spreker bezit echter geen reglement van orde, zoo dat hij niet weet op Avelke wijze hij soort gelijke vragen moet vaststellen. Daarom vraagt hij thans bij de rondvraag, of hij zegd, dat je er heel goed afgekomen Avas en vanmiddag komt hij nog eens kijken. Dan zal hij mij toch niet thuis vinden. Avant ik ga bezoeken brengen: Beste kind, je kunt niet uitgaan, als kapitein Madder komt, sprak de generaal met grooten nadruk. Hij heeft je het leven gered. Je moet hem ontvangen, dit kan niet anders! U zult eens zien, oom, of dit niet an ders kan! Ik verzeker u, dat ik niet thuis blijf! Wat hoefde hij gisteravond uit het venster naar mij te kijken en mij gade te slaan bij dat vernederend ongeval! Had hij op zijn eigen zaken gelet, dan zou hjj mij niet opgemerkt hebben! Neen, en dan zou je kalm verdronken zijn, niet waar? viel Nancy in. 'Nu, goed, ik zal thuis blijven en hem ontvangen en zoo lief en aardig tegen hem zijn, als ik maar Avezen kan! En ik verzeker je, dat ik aardig kan zijn. Maar toch hoef je niet ja- loersch op mij te wezen, jou trotsch ding! Oom Henry, u gaat toch niet mee met Ethel?Dat verdient ze niet. Neen, zeker niet; daar denk ik niet aan. Zeg, Nans, mag ik den dog-car ge bruiken? Natuurlijk. Ik ga met oom Henry in mijn .ponywagetatje .rijden, als kapitein Madder vertrokken is. Mr, Kent had voor zijn bruidje een pony- Avagentje met twee ponies uit Londen mee gebracht, vóór l>ij naar Amerika ging. De reizigers waren nu acht dagen weg en Nancy venvachtte een telegram met het be richt, dat ze in Montreal waren aangeko men. Als de reis maar eenmaal achter den rug Avas, hoopte Ethel, dat haar schoon zusje wat minder rusteloos zou worden. Nu eens had Nancy buien van groote op- geAvektheid, dan weer Avas zij diep terneer geslagen. Maar heel zelden sprak zij van Edmund; veel meer van tante Ri. eens persoonlijk de door van der Lichte geteekende afstandsverklaring mag zien, waarom het in de vorige vergadering ging, Dit verzoek Avordt door den burgemeester toegestaan. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting ter behandeling van punt 26 der agenda: Behandeling van belastingrecla mes. Daarna sluiting der vergadering te ruim 6 uur. LI. Duitschland heeft, zooals de titel van een boek Avil, figuurlijk de klok achteruit gezet, ons land heeft het nog net zoo lang geleden letterlijk gedaan, maar hier in Soest bezit men een toren, die als het ware een uitzonderingspositie inneemt, Avant zijn klok staat stil. Als zij zich bezig kon hou den met de vraag, hoe men genoegen kan nemen met bepaalde gemeenteraadsleden en toestanden, dan konden wij het nóg be grijpen, maar nu het ook niet vriest, staat ons verstand er bij stil. Dat deze Soester tijd toch buiten zijn gemakken, ook zijn funeste gevolgen kan hebben, moge blijken uit hetgeen mijn reismakker Brani ter 00re is gekomen. Het gaat, hoe kon het anders over, een Duitsche zij, een Hollandsche hij en een internationale liefde, welke als volgt be gonnen moet zijn. Hij en zij liepen zij aan zij op de hei, toen hij wat zei over de zij, die zij droeg ei» zij meteeen zei, dat zij geen pijn mear in de zij had. Zoo blij Avas hij van haar geklaag af te zijn, dat zij den volgenden morgen om ha!l tien afspraken bij den toren, aan den kant van de pomp. De Hollandsche hij, die er niet van op de hoogte was, dat de klok al dagen lang bijna tien uur aanwees, kAvam tot dc ontzettende ontdekking, dat hij bijna een half uur te laat A\-as, zoodat even •later de Duitsche zij tevergeefs stond te wachten, voor haar gevoel een wijzertje rond. Ojm mijn lezers, maar vooral mijn le zeressen niet teleur te stellen, Avil ik wel verklappen, dat mij later gebleken is, dat het Duitsche en Hollandsche hart elkaar toch nog gevonden hebben, dank zij een kleine advertentie in de Soester. Meer nogde Duitsche zij is naar haar Vaderland om er de meubels voor hun toekomstige echtelijke woning te koopen! Op die meubels wordt geen in voerrechten geheven. (Historisch). TENTOONSTELLING. Wie op het gebied van grafische kunst genieten wil, die begeve zich naar het Baarnsch Lyceum, waar tot 24 O'ctober werk van den schilder Herman Heufl" wordt tentoongesteld. Mén zal daar nee het is niet te doen 0111 een opsomming te geven van de vele en verscheidene werken dezer expositie. Maar keurig zijn ze alle, buitengewoon welgeslaagd zeer vele. We ten we wat arbeid het eischt eer bijvoor beeld een ets kan worden afgeleverd? Maar om tot een goede ets te komen moet men kunstenaar zijn en dat Heuff dit Avas daar van zijn Ave op een der middagen bij ons bezoek overtuigd geAvorden. Wat zag hij de nuances scherp en wat zal het kunste naarsoog zich in de schakeeringen hebben verlustigd tot het niet meer zag. Want deze artiest is blind geworden. Kan gru welijker ramp den arbeidzamen mensch treffen? Tot werkloosheid gedoemd in bet eeuwige duister deze productieve mede- mensch, die door scheppingsdrang gedre ven maar steeds nieuwe werken voort bracht. Gedoemd tot een leven van niets doen en afhankelijkheid, die eens zich zelf uitleven' kon Laten we bij het genieten van zijn werken op de tentoonstelling ook eens denken aan het tragisch lot van den broeder in het duister, die ook leven moet van zijn kunst en aan wiens scheppenide gave zoo Avreed een tot hiertoe en niet verder is toegeroe pen. De bedienden Avaren op haar gesteld en bereid, hun uiterste best voor haar te doen. Bovendien Avas zij niet te trotsch, 0111 Ethel te raadplegen in huishoudelijke zaken, zoo dat, na verloop van een week al duidelijk te zien Avas, dat Nancy zeer goed zou opge wassen zijn tegen de lang niet makkelijke taak, Avelke de vrouAV des huizes op den Hall had te vervullen. HOOFDSTUK XXIII. De bijzondere omstandigheden van het bewuste ongeval hadden het kapitein Mad der mogelijk gemaakt, om Ethel een be zoek te brengen, zonder daardoor zijn be- lotfe te schenden. Onmiddellijk na zijn vroeg middagmaal bij zijn ouders op de pottenbakkerij begaf hij zich Aveer naar den Hall. Daar aange komen vroeg hij naar miss Kent; maar, toen hij den salon binnenging, trad Nan cy op hem toe. U moet niet erg teleurgesteld zijn, maar Ethel moest vanmiddag uitgaan, dus ben ik alleen thuis. Het zal u Avel heel erg spijten, maar ik van mijn kant ben blij, want ik heb heel Avat met u te bespreken, din gen, die alleen u en mij en nog tAvee ande ren betreffenMaar gaat u zitten. Ik merk Avel, dat het u zeer tegenvalt, mij te zien. Het verheugt mij juist ten zeerste, wanneer ik u zie. En dat Aveet u ook wel. Ja, ik geloof, dat ik het Avel geweten hebMaar anwoord mij nu eens op deze vraag: wat ben ik eigenlijk? Zonder dralen antAvoordde de kapitein: Zeer bekoorlijk! Wordt vervolgd.

De Soester | 1934 | | pagina 4