m r—— Ifkukliein: DENNENHOF Hotel Pension Nieuws- en Advertentieblad Yersehijnt Woensdag en Zaterdag 01 ZAAD. VOOR HET JL UITZENDEN WW VAN DINERS V Hors d'Oeuvre. Uitgave: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v.d. Bovenkamp REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 962 - GIRO 161165 Bekendmakingen Officieel 0P ELK GEBIED LEVERT GOED GOEDKOOP SNEL N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ Gemengd Nieuws^© Rechtzaken Telefoon 706 No. 85 (Gegarandeerde oplaag 3600 exemplaren). Twéé en Twintigste Jaargöng Woensdag 24 October 1934 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdagsmiddags 2 uur aan het Bureau v. Weedestraat 7 en aan het filiaal Soesterb.straat 8 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 - STAATSBLAD No. 380 Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS: 1.— PER DRIE MAANDEN, Franco p. post HINDERWET. Burgemeester en Wethouders .van Soest maken bekend, dat aan A. Bloemer, wo nende te Soesterberg, Amersf.straat 21, voor den proeftijd van drie jaren, vergun ning is verleend om op/in perceel, kada straal bekend in sectie E., No. 1875 gele gen aan de Amersf.straat een fabriek ter vervaardiging van reukwaters, tandpasta, crèmes en poeders te mogen oprichten. Soest, 12 October 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. Ie Afdeeling No. 965. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest maken bekenid, dat de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 11 October 1934 met betrekking tot de indee ling van wegen, als bedoeld in artikel 36 van i het Motor- en Rijwielreglement het onderstaande besluit heeft genomen. „De Raad der gemeente Soest; Oyerwegende, dat het in het belang van de instandhouding en bruikbaarheid van den weg noodzakelijk moet worden geacht voor de na te noemen wegen een klassen- indeeling vast te stellen, als bedoeld in art. 36 lid 3 sub c van het Motor- en Rij wielreglement; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders dd. 28 September 1934, le afd. No. 965; Gelet op art. 36 van het Motor- en Rij wielreglement; BESLUIT: I. in te trekken het raadsbesluit van 13 Januari 1928 als bedoeld in art. 36 van het Motor- en Rijwielreglement. II. overeenkomstig het bepaalde in ar tikel 36 van het Motor- en Rijwielregle- merat de in de gebouwde kom der gemeente gelegen wegen in te deelen als volgt: in klasse II: Albert Hahnweg, Anna Paulownalaan, Banningstraat (gedeelte van Batenburglaan tot den Rijksstraatweg te Soesterberg), Bartolottilaan, Beckeringhstraat, Beetho- venlaan, Beetzlaan, Beukenlaan, v. Beunin- genlaan, Bosstraat (en wel 200 M., te re kenen vanaf >den '.spoorwegovergang ;bij den Ossendamweg), da Costalaan, Dorre- steinweg (en wel 170 M. te rekenen vanaf de Laanstraat), Eemstraat, Eikenhorstweg, Eikenlaan, Emmalaan, F.C. Kuyperstraat, Ferdinand Huycklaan, Foekenlaan, Gallen- kamppelsweg, de Genestetlaan, Groote Mlelmweg (en wel 100 M., te' rekenen van af den Lange Brinkweg), Hartmanlaan, Hartweg, Heideweg, Hellingweg, Heuvel- weg, Hilde'brandl., Julianapl., Julianastr., Kampw., Koekoekw., Kolonieweg, (ged. vanaf Eikenlaan t/m het perceel Kol.w. 24), Koninginnelaan, Korte Bergstraat, Korte Brinkweg, Korte Melmweg, Korte Mid- delwijkstraat, Kostverlorenweg (gedeelte vanaf Nieuwstraat tot den verbindingsweg tusschen Belvedèreweg en Kostverloren weg), Krommeweg, Laanstraat, L. Berg straat!, Lange Brinkweg, Leeuwerikweg, v. Lenneplaan, Lindenlaan, v. Maarenstraat, Mariastraat, Mendelsshonlaan, ,Merelweg, Molenstraat O.Z. en W,Z., Nachtegaalweg, Nassaulaan, Nieuwerhoekstraat, Nieuwe- weg, Nieuwstraat, Oranjelaan, Ossendam weg, Oude Utrechtscheweg, Parklaan, Paulus Potterlaan, Pelikaanweg, Pieter de Hooghlaan (gedeelte vanaf Spoorstraat tot Paulus Potterlaan), Plasweg, Postweg, Pr. Hendriklaan, Raadhuisstraat, Rembrandt- laan, Rubenslaan (gedeelte vanaf Spoorstr. tot Paulus Potterlaan), Schoutenkampweg, Schrikslaan (gedeelte van Beetzlaan tot Laanstraat), Soesterbergschestraat (ged. vanaf de Kerkstraat tot 100 Meter ten zuiden van de Van Beuningertlaan), So- phialaan, Sporstraat, Stadhouderslaan (en wel 100 M.., te rekenen vanaf den Korte Brinkweg), Stationsweg, Talmalaan (ged. vanaf Steenhofstraat tot en met het per ceel Talmalaan 28) Torenstraat, Veldweg (gedeelte van Kerkstraat tot Molenweg), Verlengde Kolonieweg, Verlengde Talma laan, Vinkenweg, Vondellaan (van Soes terbergschestraat tot da Costalaan), Vosse- veldlaan, Waldeck Pyrinontlaan, Wilhel- minalaan, Zwaluwenweg, Zwarteweg (ged. vanaf Kerkstraat tot Ferd. Huycklaan)', als zijnde of betonwegen, of klinkerwegen, of basaltwegen of deels klinker- deels basalt wegen op vasten bodem, in klasse III. alle overige wegen, gelegen binnen de bebouwde kom der gemeente. III. te bepalen, dat dit besluit zal in wer king treden op een door Burgemeester en Wethouders nader te bepalen datum." Van dit besluit staat voor ieder belang hebbende beroep open binnen dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht, doch ingediend bij den Commissaris der Koningin. Soest, 18 October 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. Van Weedestraat 7 Soesterbergschestr.8 „Menschen worden geboren, doch 'burgers worden gemaakt. Een kind neemt aan, wat men erin brengt. Het aanvaardt voorbeelden, gebruiken, traditie en algemeene denkbeelden. Al de vormen van zijn maatschappe lijke reacties en de meeste van zijn gevoelens vinden hun oorsprong in zijn opvoeding." H. G. WELLS. De woorden van Wells, hierboven aan gehaald, geven heel scherp de voorwaarden voor ware, vruchtdragende opvoeding aan, en als men dit eens overdenkt!, dan ziet men duidelijk hoe het komt, waarom er in de maatschappij die niets anders is dan de collectiviteit van véle gezinnen nog dik wijls zoo weinig samenwerking, naasten liefde, offervaardigheid en waardeering voor elkander gevonden wordt, waarom zoo dikwijls bruut geweld nog overheerscht en egoïsme en haatdragendheid, .met het gevolg dat de zaak van den vrede tus schen de volkeren nog niet zoo heel stevig gegrondvest is. De oorzaak is, dat in zoo talloos vele gezinnen bij de ouders nog niet het juiste verantwoordelijkheidsbesef aan wezig is-, ten aanzien van de opvoeding, ir. wo.ord en daad en voorbeeld, van hun kin deren. Zeker, de meeste ouders hebben wel begrip van de fundamenteele beginselen der zedeleer, en. zij zullen, in hun woorden, de kinderen wel voor houden dat ze eer lijk, oprecht, vergevensgezind, hulpvaardig, liefhebbend, enz. moeten zijn. Maar bij een niet gering aantal is het: let op mijn woor den, doch niet op mijn daden. O, niet dat die ouders nu direct bepaald slechte dingen doen. Maar hun voorbeeld, het voorbeeld dat zij dikwijls onbewust geven door hun gedragingen, hun uitingen in het spreken over anderen, hun los daarheen geworpen opmerkingen, hun optreden jegens vreem den, is dikwijls in strijd met de beginselen, die zij met de mond hun kinderen voor houden als juist en goed. Ze vergeten dat het juist hun voorbeeld is, honderd keer meer dan hun woorden', dat door de kin deren als standaard wordt aanvaard en wordt nagevolgd. Het voorbeeld is het zaad, waaruit de gevoelens en beweegre denen van toekomstige generaties zullen voortspruiten. Anti-maatschappelijke eigenschappen die zich in een kind manifesteeren, mogen wei nig om het lijf hebben, zoo voor het oog, en feitelijk maar een handjevol menschen uit de naaste omgeving direct rakenk ter wijl die menschen er dan nog soepel te genover staan meestal, ze maar dulden, wanneer die eigenschappen zich later ster ker in den volwassen mensch uiten, zullen ze niet nalaten hun uitwerking te hebben op de gemeenschap en wellicht nog verder. Onnadenkendheid, onverdraagzaamheid, verkwisting, zegt Elizabeth Yates, eischen alle hun tol. Het kind dat haakt naar bezit (een „hebberig" kind dus) en het kind dat bang is maar iets te moeten verliezen of af staan, van hetgeen het bezit!, vormen als het ware symbolen van bepaalde vormen van mentaliteit. En deze vormen van men taliteit, in massa gehuldigd, zijn dikwerf oorzaak geweest, dat landen in bloedigen strijd met elkaar geraakten. We moeten een ding niet uit het oog verliezen: de jeugd is plooibaar, en hoe vroeger we met het plooien van de jeugd in de goede richting beginnen, hoe beter het is. En wanneer we als ideaal koeste ren! een samenleving der landen der we reld, waarbij geweld niet meer meespreekt en geschillen slechts door arbitrage en ge meenschappelijk overleg uit den weg wor den geruimd, dan moeten we beginnen met de ontluikende gedachte van het kind in dien geest te leiden, en bij ruzietjes of ge krakeel bij het oogenschijnlijk zoo onbe duidende kinderspel, gezag laten gelden en de kinderen ertoe gewennen een geschil al is het voor ons grooten nog zoo on beduidend te bepraten en elkanders standpunt te leeren kennen, en waardeeren en respecteeren. Het kind neemt deze lei ding, mits verstandig uitgeoefend, gaarne aan. Eigenschappen als milddadigheid, be trouwbaarheid, maatschappelijkheid (zich uitend in samenwerking en verdraagzaam heid) zijn voor het kind heel natuurlijk, maar, zegt Elizabeth Yates, hij moet ze ook gebruikt zien worden door de men schen om zich heen, wil hij erin volhar den. Wfant het is zooals Wlells zegt, hij aanvaardt voorbeelden en gebruiken, tradi tie en algemeene denkbeelden. Welnu, la ten we ervoor zorgen, dat hij dan goede voorbeelden ziet om zich aan te spiegelen, goede gebruiken om na te volgenl een goe de traditie om te bestendigen en na te le ven, goede algemeene denkbeelden, tot zaad voor zijn latere gevoelens. F LOR IS C. (Nadruk verboden). DE SOUVEREINITEIT GODS DOOR DE N.S.B. ERKEND. Wij gevern hieronder een citaat van chris telijke zijde over Christendom en staat kunde. Ons trof in de R.K. „Bazuin" (hoofd redacteur Pater J. Th. Wlelter O.P.) de volgende uitspraak: Laten we eerst even er op wijzen, dat de eenheid der Katholieke Kerk niets te maken heeft met het zuiver-staatkundig denken van hare leden. Een katholiek kan in het eene land goed republikein, in het andere goed monarchist zijn en toch kunnen) beiden even goed katholieken zijn. Katholieken kunnen verschillen van inzicht omtrent diplomatieke, politieke, militaire, sociale, economische en aller lei andere kwesties, daaronder leidt de eenheid 'der Kerk niets, zoolang zij zich ma ar gedragen na-ar de principieele richtlijnen of disciplinaire voorschriften, door Paus en Bisschoppen gegeven daar, waar in-zich vrije vraagstukken hoogere gebieden raken. De eenheid der Kerk be staat in de eenheid der geloovigen ter zake van de geloofs- en zedeleer en der kerkelijke tucht. Dus kan een katholiek ook nationaal- socialist zijn. (Volk en Vaderland). DE NIEUWE RUNDVEESLACHTING. Het bestuur van de Veehouderij-Centrale overweegt thans de vraag, op welke wijze vermindering van den rundveestapel ver kregen moet worden, en hoe de te slach ten dieren moeten worden gedistribueerd. In principe is men het eens, dat met de vermindering van den rundveestapel door gedwongen afslachting, evenals het vorig jaar, moet worden doorgegaan, maar de be slissing over 'de vraag wat met de ge slachte runderen moet geschieden, is nog niet beslist. Het vorig seizoeni werd het geslachte rundvee ingeblikt, de distributie van deze blikken ging slecht en de voorraad blikken groeide gestadig aan, zoodat er nog mil- lioenen blikken over zijn gebleven. Men heeft daarom ernstige bezwaren tegen het opnieuw op groote schaal conserveeren 'n blik. Een andere manier is het invriezen en opslaan in koelhuizen der afgeslachte run deren!, waarvoor men bij het bestuur der veehouderijcentrale veel gevoeld. Een be slissing is echter nog niet genomen. Wel heeft men wederom aanbiedingen gekregen voor export van runderen naar Rusland, maar de voorwaarden voor le vering en vooral de kwestie van het te verleenen langdurig crediet], zijn steeds zoodanig, dat op de aanbiedingen niet kan worden ingegaan. RUNDVEE-, VARKENS- EN PLUIM VEEHOUDERIJ. Op 29 September 1934 hebben de drie Centrale Landbouworganisaties het onder staande aan den Minister van Economische Zaken medegedeeld: Onder dagteekening van 21 Juni 1934 CN'o. 1288/'34 hebben onze organisaties U gewezen op de zeer groote moeilijkheden, waarin vele varkenshouders in het bij zonder de houders van zware varkens eerkeerden en U bepaalde voorstellen ge daan, welker, uitvoering er toe zoude kun nen leiden, dat deze moeilijkheden zij het wellicht niet geheel weggenomen dan, toch in belangrijke mate verminderd zouden worden. Op dit schrijven is door ons tot dusverre geen antwoord ontvangen. Onze organisaties hebben intusschen ken nis genomen van de verblijdende mede- deeling van de Nederlandsche Veehouderij centrale over de garantieregeling inzake de opbrengst van varkens, inaar door deze re geling hoe goed zij ook is zal een af doende verlichting toch niet worden ver kregen. Sedert ons schrijven van 21 Juni j.1. zijn de moeilijkheden er voor de varkens houderij, alsmede voor de rundvee- en kip- penhouderij niet minder op geworden. Deze moeilijkheden worden in het bijzonder ver oorzaakt door een verbreeding van de mar ge tusschen productiekosten en opbrengst der producten. De prijs van de melk is steeds zeer laag geweest, de varkensprijzen zijn den laatsten tijd ook weer aan den bijzonder lagen kant en met den eierprijs is het al evenzeer slecht gesteld. De reden, waarom de veehouderij-, varkenshouderij- en pluimveeteeltbedrijven ondanks de lage prijzen, welke zij voor hun ne producten ontvangen^ hebben kunnen voortwerken, is te zoeken in het feit. dat de productiekosten zoo laag waren en met na me de prijzen van de granen en andere voe dermiddelen zoo belangrijk waren gedaald. Ruim een jaar geleden is Uwe Excellentie er toe overgegaan deze prijzen! te ver- hoogen. Op de ingevoerde granen werd een monopolieheffing gelegd en de invoer van veekoeken werd aan een contingent gebon den, welk contingent onlangs nog is her zien en verminderd, terwijl tegelijkertijd ook op veekoeken een monopolieheffing werd gelegd. Daarenboven zijn de prijzen der granen en andere voedermiddelen ook op de wereldmarkt aan het stijgen gegaan. Dit alles heeft tot gevolg gehad, dat de kosten van de productie van melk, varkens- vleesch en eieren aanzienlijk zijn gestegen, terwijl de voor deze producten te maken prijzen niet alleen niet tegelijkertijd zijn ge stegen, maar gedeeltelijk zelfs nog lager zijn geworden. Hierdoor is voor de rundveehouderij en de varkenshouderij eeri ware noodtoestand ontstaan en verkeert ook de pluimveeteelt in allesbehalve benijdenswaardige omstan digheden. Onze organisaties zijn van oordeel, zooals Uwe Excellentie bekend is, dat het in de gegeven omstandigheden goede politiek is de bodemproductie iets voordeeliger te doen zijn dan de rundvee- en varkenshouderij. Maar dit wil niet zeggen, dat dit voordeeli ger maken moet gaan ten koste van deze beide laatstgenoemde takken van bedrijf. De belasting van de granen en voeder middelen aan de grens heeft onze volledige instemming, doch daarnaast is het alleszins noodzakelijk, dat aan de rundvee- en var kenshouderij en de pluimveeteelt een zekere compensatie wordt gegeven ter vergoeding van de hoogere productiekosten, welke door deze heffing bij invoer worden veroor zaakt. In dit verband betreuren onze organisa ties ten zeerste Uw besluit, óm van het be drag van ongeveer 12 millioen gulden, ge vormd uit de heffingen op melk en zuivel producten, 10 millioen gulden te blijven re serveeren en derhalve thans niet uit te keerera. De zorg voor de toekomst is zeer zeker een schoone zaak, maar de zorg voor het heden is waarlijk geen geringer belang. |En ook bij de melkveehouders staat het er thans zóó voor, dat, indien hun niet zeer spoedige hulp geboden wordt, zeer velen van hen het volgend jaar niet meer in aan merking zuilen behoeven te komen voor een uitkeering uit het thans gereserveerde bedrag van 10 millioen gulden om de een voudige reden, dat zij er dan als melk veehouders niet meer zullen zijn. Wellicht zijn zij dan te vinden onder de beklagens waardige werkloozen en steuntrekkers. Onze organisaties vertrouwen, dat Uwe Excellentie dit alles nog eens in overwe ging zult willen nemen en dat U dan tot de conclusie zult komen, dat de in standhou ding van de rundvee-, varkens- en pluim veehouderij noodzakelijk is en dat daarom aan deze bedrijfstakken door een verhoo ging van de prijzen der door hen voortge brachte producten eene compensatie be hoort te worden gegeven voor de hoogere kosten, welke zij moeten maken* ter wille van de overigens ten zeerste toe te jui chen bescherming van de akkerbouw productie." "4 r KANTONGERECHT TE A'FOORT. De vermakelijke ventérij. De Kantonrechter kwam toch met schriftelijk vonnis al werd het vrijspraak, voor den heer Couturier. Deze ijscobedie ning op eigen terras stond gelijk met ande re kellnerbediening op genoemd particu lier terrein. De plaats waar bediend werd en de wijze, waarop dit geschiedde (eigen aanvraag van de koopers) kwamen niet overeen met wat onder „venten" wordt verstaan. De Ambtenaar O.M. gaat niet op appèl. Maar Zooals vorige maal werd gezien, noemt art. 59 der Soester politieverordening niet het woord venten, of duidt het door om schrijving aan. Rechtskundig gesproken' zien we in het artikel zelve geen grond voor deze vrij spraak en had de Ambtenaar formeel ge lijk met zijn eisch van schuldig. De Kantonrechter heeft alzoo gevonnisd naar de klaarblijkelijke bedoeling van art. 59, al was deze niet in woorden geformu leerd. Summa summarum heeft de Amersfoort- sche Kantonrechter art. 59 der Soester po litieverordening in zijn huidigen vorm niet rechtsgeldig verklaard. Weegenis omstandigheden geslooten. In den loop der vorige week wandelde ik door de Steenhofstraat, toen ik op 'n win kelraam, schuin tegenover De Vlijt, met krijtletters bovenstaande woorden in de aangegeven spelling mocht lezen. Is dat nu 'n revolutionnaire daad tegen de spelling Marchant? Is dat "iet 'n soort geweldple ging, welke gestraft moet worden? Zou den hier de klewangs van onze politie geen dienst kunnen bewijzen, om den schrijvet eens gevoelig zulke kwade streken af te leeren? Heel de spelling Marchant wijst op bezuiniging en versobering en op boven- st^ide wijs, lapt Soest dat aan z'n laars. diat muisje heeft nog wel 'n Van versobering in onze spelling gespro ken, sommige van onze edelachtbaren zul len er ook 'n veer bij inschieten. Zoo kan onze Burgervader Deketh zonder eenig on_ gerief de h van z'n naam missen. Karei Lo_ deesen en Peter van den Breemer zullen elk 'n e moeten schrappen; gelukkig hou- denl ze nog e 's genoeg over. Voor Karei zal het zoo wat de Laatste veer zijn, welke hij als wethouder te verliezen heeft. Bij Grootewal en 'Nooder wordt er 'n nul af getrokken, wat voor beiden, wel begrepen, 'n moreel succes beteekent. Erger wordt het voor Jonker Busch. Hij verliest de ch; nog één zoo'n bezuiniging in de spelling en z'n naam is van 't grootboek zoo goed als weggevaagd. Dat er nog meer sport-maniakken in <le spelling zijn, dan de winkelruit-beschrijver, bewijst 'n .advertentie in De Soester van Zaterdag 20 October. Daar heeft, waar schijnlijk '11 toekomstige nieuwe-spellings- minister met groote letters gedrukt: Met drie kwartjes kunt gij in „De Oester" uw doel bereiken. D'r is overal 'n grens, maar hier is de spellings-grens overschreden. Dl XI. Een andere lezing van het geval is ons niet mogelijk, want het werd niet „schuldig zonder opleggen van straf" maar het werd „vrijspraak" vlot weg. De andere portie ijs. Ook dit smolt weg door het blijven staan van een volle week. Thans bleek, dat door verd. de Zeister patroon niet de last was gegeven om bij de grens der gemeenten Zeist en Soest op het Soester territoir te gaan staan. Heden trad de vertter als getuige op. Hij zou bij ver gissing aan den verkeerden kant bij de grenspaal zich hebben geposteerd aan de Batenburgerlaan. Het werd dus vrijspraak voor den Zeister patroon, en ook -den ven ter zou het Openb. Ministerie maar met rust laten. Dat ik toch geen recht kan krijgen! Zoo klaagde een Soester dame, die als gemachtigde was gekomen! voor haar moe der, mevr. T., eigenares van een hond op wien door B. en W. van Soest het servi tuut was gelegd van de plicht om in los- loopende positie een muilband te dragen. Dit zou geschied zijn op ingekomen klach ten. En toch was de hond door politie opge merkt met ongebreideld 'bakkes. Maar de hond valt alleen andere hon den aan en geen menschen, zoo was het verweer, en art. 425 van de Wfet (of Re glement van Strafrecht) spreekt van gevaar voor menschen. Ik "heb herhaalde malen getracht den Burgemeester over het geval te spreken, maar die wenscht geen bespreking. Kan ik dan geen recht krijgen, als de Burgemees ter onrecht heeft? De Kantonrechter had nu de taak om zonder ongalant te worden deze dame aan het verstand te brengen, dat hij niet an ders kon doen dan haar veroordeelen. Z.E.A. sprak als volgt: De wet spreekt over gevaarlijk voor menschen, omdat zij den mensch als ob ject heeft. Thans loopt het echter over de politieverordéning. Deze gebruikt alleen het woord „gevaarlijk" zonder eenige toe voeging. Maar ook dat is niet de kern van de noot. De Gemeenteraad heeft aan B. en W. overgedragen te .beslissen of een hond gvaarlijk is. Alsdan hebben B. en W. uw hond den muilband aangelegd. Dat is dus een handeling van administratief recht ge weest, toen zij uw hond als gevaarlijk sig naleerden op ingekomen klachten. Daar

De Soester | 1934 | | pagina 1