1 IkLiklJEiklk Liefde voor de Natuur. Bekendmakingen L Officieel >0 ©•^Plaatselijk Nieuws^ BurgerlijkeStand T» V&N VLEIT Moaeislagerii OP ELK GEBIED N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ TWEEDE BLAD. Zaterdag 3 November 1934. No. 88 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van H. Wolfsen, wonende Veldweg 19, te Soest, om op/in perceel, kadastraal bekend in sec tie H., Nos. 3304/3363 gelegen aan den Veldweg een houtzagerij te mogen oprich ten door hen is ingewilligd op 23 October 1934. Soest, 23 October 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketb- De Secretaris, J. Batenburg .'Ie Afdeeling No. 1666. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis, dat op heden zijn afgekondigd: I. De door den raad op 23 Mei 1934 vastgestelde en bij Koninklijk besluit van 19 September 1934 goedgekeurde verorde ning op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uit gebreid lager onderwijs in de gemeente Soest II. De door den raad op 29 November 1933 vastgestelde verordening op de in vordering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Soest. Soest, 29 October 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat W. van Breukelen, wonende Beckeringhstraat 15 alhier, diens verzoek om vergunning tot de oprchting eener bakkerij in het perceel, ge legen aan den Vinkenweg (ongenummerd), sectie H. 939 ged. en H. 5453 ged., waar voor ingevolge de Hinderwet zitting zoude worden gehouden op Dinsdag, 30 October a.s. des v.m. 11 uur, heeft ingetrokken. Soest, 29 October 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. OPENBARE KENNISGEVING. De Burgemeester brengt hierbij ter openbare kennis dat met intrekking van alle vroeger terzake genomen beslissingen dor den Directeur der Directe Belastin gen, Invoerrechten en Accijnzen te Utrecht is bepaald, dat het kantoor van den Rijks ontvanger te Baarn met ingang van 1 No vember voor het publiek zal zijn geopend: a. wat betreft de directe belastingen, met uitzondering van de wegenbelasting, op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrij dag van v m. 912 en van n.m. 1.303.30 uur b. wat de Accijnzen betreft, op iederen werkdag, behalve des Zaterdags, van v.m. 912 en van n.m. 1.30'3.30 uur en des Za terdags van v.m. 9 tot n.m. 12.30 uur; c. voor de wegenbelasting op iederen werkdag, behalve des Zaterdags, van v.m. 912 en van n.m. 1.303.30 uur en des Zaterdags van v.m. 9-12 uur. Soest, 29 October 1934. De Burgemeester voornoemd G. Deketh. JONGELINGS VER. OP G.G. „CALVIJN". Ter gelegenheid van het le lustrum, had Maandagavond om 8 uur in Religie en Kunst een feestvergadering plaats, welke enorm druk bezocht was. Het podium was voor deze gelegenheid fraai met palmgroen en bloemen opgesierd, tevens prijkte er een schild, waarop de jaartallen voorkwamen 19291934, omgeven door het dundoek. De vergadering werd geopend met het zingen van Psl. 89 1, waarna de prae^es de heer J. F. Lenten, in gebed voor ging. Vervolgens werd gelezen Ps. 96, waarna spreker allen het welkom toeriep. Zijn eerste vraag was: is er in dezen geweldi gen tijd wel plaats voor een feestavond?, waar de revolutiegeest om ons heen blaast, en er geweldige dingen staan te gebeuren. Het antwoord van spreker is bevestigend, omdat er verschil is in feestvieren; hier is de grondtoon van alles: dank aan God en ter eere van Hem die de Jongcl. Ver. zoo veel rijkdom en grootheid schonk. Daar om kiest spreker tot zijn uitgangspunt „Op naar de grenzen" daar er groot ge vaar dreigt. Allereerst het gevaar van de stroomingen om de macht, om de geeste lijke vrijheid te niet te doen, waarom de roeping der gereformeerde Jeugdvereeni- ging moet zijn een belijden en strijden te gen den geest uit den afgrond. Vooral voor de ouders ligt hier een groote verant woordelijkheid, daar zij bij den doop be loofd hebben, de kinderen, die hun werden geschonken, godzalig op te voeden naar vermogen. Want elke stap die wij doen. brengt ons nader bij het tijdstip dat wij onze geestelijke vrijheid zullen kwijt raken. Daarom doet spreker een beroep op de jonge menschen, dat zij lid zullen worden van de Jongel. Ver. om mede op te trekken voor het behoud der geestelijke vrijheid. De tijd is ernstig, daarom ouders, spoort uw kinderen aan dat zij zich aansluiten bij de Jongel. Ver. Nu leven wij nog in een vrij Nederland, maar van alle zijden dreigt gevaar. Daarop wordt allereerst staande het le couplet gezongen van het Luther- lied. Daarop roept spreker allen een harte lijk welkom toe, en is verblijdt over de groote opkomst. Spreker dankt in 't bij zonder ds. S. Wouters, de Ecre Voorzitter, dat hij tijd en gelegenheid heeft gevonden om met de vereeniging saam te zijn; ver der de afgevaardigde van den Kerkeraad en der Jeugdcentrale, de afgevaardigden van zusterverenigingen en de oud-voor zitter, de heer J. Floor. Daarop verkrijgt de secretaris het woord voor zijn gecom bineerd jaarverslag, waaruit blijkt, dat het ledental steeds schommelend is geweest, thans 30 leden. De kas gaf de volgende cijfers: ontvangsten 124.19, uitgaven 74.66, voordeelig saldo 46.53. Nadat de secretaris-penningmeester was dank ge bracht voor zijn verslag, werd staande ge zongen het le coplet van het Bondslied. Het lid L. de Wint, gaf daarna een voor dracht ten beste: „Bidstond"; het lid C. de Geer hield een degelijk referaat over: Op voeding en de J.V. Volgens spreker is het beste boek over Opvoeding, de Bijbel, ter wijl hij tevens vastlegt dat er groote kracht uit gaat van de J. V. Na het staande zin gen van het 3e couplet van het Bondslied, droeg L. Kaldeway voor: „de zwartbonte", een leuk humoristisch gegeven, waarom gegierd werd. Nadat deze leden hartelijk dank was gebracht door den praeses, sprak de heer Kerkhof namens den Kerkeraad der Geref. kerk en namens de jeugd-centra- le. Spreker wenschte de vereeniging selec tiviteit toe op hun verderen levensweg; de afgevaardigden van Baarn. Spreuken 9 19a. feliciteert de vereeniging en bidt hen Gods zegen toe. Verder was ingekomen een schrijven van de Herv. Jongellings Ver eeniging „Samucl" uit Soest en van ds. B. Alkema, geref. pred., daar deze door druk ke ambtsbezigheden verhinderd was. Daar na werden Vaderlandsche Christelijke lie deren gezongen, begeleid door den heer v. d. Broek uit Baarn, die het orgel volko men bcheerschtc. Na het houden van een collecte werd een schimmenspel vertoond, waarop de heer J. Huizinga de humoris tische schets voordroeg: „Vrouwenvolk aan boord". De Eere-Voorzitler Ds. S. Wouters hield daarna een feestrede, met als uitgangspunt: „Nul-punt-houding", eeti excistent filosofisch gebeuren. Prof. K. Schilder, hoogleeraar der Theol. School te Kampen, heeft daar een rede over ge houden; het is een onbeslissende houding aannemen; men zou zeggen geen visch of vleesch. Er is vastgesteld, dat, wanneer iemand een beslissing neemt, hij dat niet alleen doet met het verstand, maar als ge- heele persoonlijkheid. Hoeveel tegenstel lingen ziet men niet rondom. Vraagt aan jen jongen, wat of hij wil worden, en 9 van de 10 gevallen draait hij er om heen; ook is dit het geval bij het kiezen van een meisje. Het is iets abnormaals en nu is de plaats in de Jongel. Ver., daar om heen het evenwicht te zoeken. Na de politieberichten en de persberichten van Vaz-Dias in toe passing gebracht op de J.V., werd een ta bleau opgesteld, waarin de bedoeling der Jongelings Ver. werd gesymboliseerd. Daarna sluiting met dankzegging dooi Ds. S. Wouters. Het was een geslaagd jongeliedenfeest, geheel in den geest der Vereeniging. DE KERKEBUURT. Vorige week Vrijdagavond om 8 uur trad in de Oude Kerk (N.H.G.) als spreker op Dr. H. W. Obbink, uit Utrecht, met het onderwerp: „het huisgezin en Israël. Er waren 100 belangstellenden. Allereerst werd gezongen lied 225 1 uit den Sions- bundel, waarna ds. J. I. v. Schaick z'n dank uitspreekt voor de opkomst. Hij hoopt, dat dit bij volgende gelegenheden ook het ge val zal zijn, en men dezen arbeid zal steu nen. Men zal zich wel afvragen: wat doet het bestuur nu feitelijk; er wordt, wel el ke week de contributie opgehaald, maar verder hoort men niets. Spreker kan ge tuigen dat het bestuur hard heeft gewerkt en de schoenen heeft scheef geloopen, om een geschikt terrein te vinden voor het ge bouwtje en dit is nu eindelijk ontdekt aan het Driftje, maar nu wacht men sinds 26 September 1.1. op de goedkeuring van B. en W. Met de notaris A. O. Dammers is de zaak geregeld. De finantieele basis is gezond met een kleine hypotheek. Zoo lang het gebouwtje nu nog niet klaar is, hebben Kerkvoogden goedkeurend beslist over het gebruiken van de Kerk en de kamer boven. Behalve de gewone samen komsten, worden er ook een paar gezel lige avonden georganiseerd. Hebt dus maar goeden moed, het is geen snelheid- maar een handicaprace. Vervolgens roept Z.Ew. het welkom toe aan den spreker, die nog tijd heeft kunnen vinden voor deze lezing, waarvoor hij hem hartelijk dankt. Daarna verkrijgt spreker het woord, wel ke voorop stelt dat hij het noodig heeft geoordeeld in dezen tijd, waar voor alles be langstelling wordt gevraagd, dit onder werp te behandelen, 't Ging er om een onderwerp te vinden dat ons midden in den tijd verplaatst, want al is het 2000 jaar ge leden, velen zullen er iets van medenemen naar huis. Spreker heeft daarom gemeend de aandacht te vragen voor het oude volk van Israël, daar het grootste deel van den Bijbel het O.T. er over spreekt, welke er fenis wij hebben ontvangen. Wij leeren het beter verstaan, omdat het gezin in Israël ons midden in het dagelijksch leven plaatst. Daarom zal hij dat gezin gebruiken als kapstok, om daar het O.T. op te hangen en te verklaren. Onze levensbeschouwing als Westerlingen van de ,20e eeuw, ver schilt veel van dat van Israël van 2000 jaar geleden en daarom zal spreker pogen het bij ons te brengen. Velen kunnen den Bij bel, dit wonderlijke Boek, niet meer plaat sen in dezen tijd en verlaten de kerk. Wij Westerlingen, die afstammen min of meer van den Calvinist, bezien vanuit dat stand punt den Israëliet en willen onze gedach ten alzoo verdragen. Maar wij moeten eerst den afstand leeren inzien, daar de Israëlie ten geen 'Ned. Prot. Calvinistische Chris tenen zijn. Daarom is de eerste vraag: wat stelt Israël zich voor van de' 'ziel. Voor ons is de ziel het geestelijke in den mensch en wij gelooven dat elk die heeft, om met de wereld van God in contact te komen. De Israëliet bekijkt dat anders, want voor hem heeft alles een ziel, ook de levenloo- ze natuur. Voor ons is de ziel iets inner lijks, voor hem behoort hij ook bij het uiterlijke, daar zit iets karakteristieks in. Wij weten dat ieder een aparte ziel heeft, bij den Israëliet spreekt de persoonlijk heid mede, want die behoort er bij. Wij zeggen: de mensch heeft een ziel, de Is raëliet zegt: hij is een ziel van een bepaal de soort, daarom is voor hem het gespro ken woord een werkelijkheid. Daarom wordt door de zoons van Jacob zooveel waarde gehecht aan den zegen, de ziel, de levende kracht van den mensch gaat over op zijn nakomelingen. Samenleving is het resultaat van alle zielskracht. Elk volk heeft een eigen ziel. Na deze beschouwing vraagt spreker: hoe komt een huwelijk tot stand en wel door uitlevering van een dochter aan een andere familie, zoodat de familie, die geeft, schade lijdt, reden waar om in het koopcontract de bruidsschat wordt vastgesteld om die schade te dek ken. In den ouden tijd was dat koopen van de bruid een godsdienstige handeling, het was uitwisseling van bezit, dus van de fa milieziek Door die uitwisseling van ge schenken, ontstond een zeker verband. De vrouw en de nieuwe omgeving werd deel- genoote van alles wat de familie bezit, ook is zij aansprakelijk voor de schuld. De een heid van het gezin werd sterk gevoeld; de vader was een vrijmachtig opperhoofd van het gezin; de vrouw was aan hem onder worpen, zij was een deel van het gezin. Scheiden ging zeer gemakkelijk als men de vrouw niet meer begeerde, wees men haar de deur, de slavin verkreeg brood en wa ter mede. Plet koophuwtjijk gaf ook den welstand der familie aan. Een kinderloos huwelijk vooral van zoons was de groot ste straf voor de vrouw; in den zoon leefde de familie voort. Men kende nog niet de opstanding uit de dooden. Lang leven was de hoogste troost; eeuwig leven is niet als bij ons, geestelijk, maar werd voortge plant van den een op den ander. Zij leeft voort in den geheelen stam, leven is een bezit van de gemeenschap. Een sterke band is er tusschen de geslachten, de enkeling zinkt in 't niet. Israël dient God. Een zwa gerhuwelijk is plicht, doet hij het niet, dan is hij eerloos verklaard. Zeer sterk is de saamhoorigheid. Alle bijzonderheden uit t' O. T. geven nu een' ander inzicht door deze levensbeschouwing en deze staan niet apart, maar zijn noodwendig. Al les gaat uit van een andere gedachten- gang. Na het stellen van een tweetal vra gen en het beantwoorden er van, werd den spreker dank gezegd en den avond met ge bed gesloten. Bij het verlaten van het kerk gebouw werd een collecte gehouden. DE PHILIPS CINé SONOR „TRANSPORTABEL" Vriendelijk daartoe uitgenoodigd door den heer Nieveen van Dijkum, hebben wij Zaterdagavond in de groote zaal van Eem- land een demonstratie bijgewoond met dit prima toestel voor de filmvertooning. Tot de genoodigden behoorden de commandant en de secretaris der V.W.B., den heer Bos- sert, vertegenwoordigende het gem. be stuur, de majoor der gemeente-politie, hoofden en onderwijzers van scholen, dr. P. Donker met eLhtgenoote, e.a. Allereerst riep de heer Nieveen een hartelijk welkom toe aan de verschil lende autoriteiten en de pers en constateert met vreugde gedurende 4 jaar vele mede werking te hebben ondervonden van de brandweer en de politie, waarvoor hij hun hartelijk dankt. Gezien liet vreeselijke ge beuren in Hilversum is nu door de firma Philips te Eindhoven een toestel gecon- strueert, dat aan de hoogste eischen van veiligheid voldoet, en met dit echt Hol- landsch fabrikaat wordt in Duitschland gefilmd, zelfs in school- of kerkgebouwen. De 12-voudige zekerheid bestaat uit ten le. een automatische lichtklep, welke zich sluit, zoodra de film zich beneden een be paalde snelheid voortbeweegt, ten 2e hand- lichtklep. 3e. filmbreukschakelaar, welke bij film breuk, den geheele installatie, inclusief lichtbron, onmiddellijk uitschakelt. 4e. watercuvette. 5e. afscherming van het lampenhuis, zoo dat de film, nimmer met de lichtbron in aanraking kan komen. 6e. een speciale ventilator voor koeling van het lampenhuis. 7e. achtervlinder welke voorkomt, dat 50 der warmte voor de lichtbron de film bereikt. 8e. doofkanalen van bijzondere construc tie op de filmtrommels. 9e. automatische vergrendeling van de deuren der filmtrommels. 10. automatische uitschakeling van licht bron bij openen der deur van den projec tor. 11e. automatisch doofkamer, die verhin dert dat bij filmbreuk het filmeinde in den ondertrommel wordt getrokken (z.g.n. muizenval) en 12e. branddichte gegoten aluminium filmtrommels, uitgerust met vensters van dit toestel in zeer hooge mate van brand vrijheid bezit, zoodat dit toestel een uni cum is. De commandant der brandweer legde vast, dat het niet goed onderhouden van de toestellen, het grootste gevaar op levert. De heer Nieveen, die altijd goed voor zijn kofferapparaat heeft gezorgd, zal dit ook voorzeker voor dit toestel doen. Zeer veel vragen werden gesteld en beant woord; ajlen waren het er over eens dat dit toestel het gevaar tot een minimum be perkt, zoodat elk der ondernemers veel succes wenschte. Vervolgens werd een 400- M. film gedraaid, waarin gedemonstreerd werd op zeer duidelijke wijze, wat de Ra dio voor Europa tegenwoordig is, en niet meer gemist kan worden. Maar niet alleen het beeld werd prachtig weergegeven, ook de geluidsinstalatie, welke door de heeren A. Lam op de Soesterbergschestraat uit stekend was verzorgd; en in een passen de kast was ondergebracht, voldeed even eens. Wij wenschen dan ook de ijverige ondernemer van dit le klasse filmtoestel veel succes. Het brandgevaar ten slotte is geheel buiten gesloten. Philips heeft het tot nu toe onbereikbare bereikt. Het toe stel is geheel „af", en heeft de toekomst in zich opgenomen. Aan het slot dankte de ondernemer voor de. groote belangstelling. SOESTER SCHAAKCLUB. Van bovengenoemde club ontvingen wij geen clubnieuws. Op verzoek plaatsen wij daarom onderstaande Diagram voor lief hebbers van padstellingen. Dit merkwaardige probleem werd ge vonden in een oud Amerikaansch boekje dat ze op zijn beurt weer aan een Duitsch tijdschrift zegt ontleend te ihebben. De naam van den auteur is onbekend. Wit Kei Dg7 Pdl Pf7 Ld6, pinonnen a2, b2, e3, f3, g5. Zwart Kd7 Dh5 Tc6 Th2 Pa7 Pb6 Lc3 Ld3 pionnen a6, e4, e5, e6, f5, g6. Wit aan Zet en is Pat in 9 zetten. Voor iedere goede oplosser is een prijs beschikbaar. Niet-leden van de Soester Schaakclub ontvangen een halfjaar gratis lidn aat- schap. Leden van de Soester Schaakclub ont vangen een kistje sigaren uit het Sigaren magazijn van den heer Tusenius, Station straat 2, Soest, alwaar tevens de oplossin gen worden ingewacht tot Woensdag 7 November e.k. Daarna zal in de etalage van genoemde Sigarenzaak dagelijks een zet van wit en zwart gedaan worden tot de Padstelling is bereikt. HERDENKING WAPENSTILSTANDS DAG. Evenals vorige jaren is thans wederom uit verschillende Vereen, te Baarn en te Soest een comité gevormd met het doel den Wapenstilstandsdag te herdenken. Be doelde Vereenigingen zijn voor Baarn: „KerkVrede", Jongere Vredes Actie", „Vrouwen Vrede Bond", „Kath. Jongere Vredes Actie", „Vrijz. Dem. Bond" en de „Kath. Dem. Partij". Voor Soest dezelfde met uitzondering van beide laatstgenoem den. De herdenking zal te Soest plaats vinden op Maandag 12 November a.s. in „Religie en Kunst" waar als sprekers zullen optre den Prof. Veraart, R.K. en Bob. Agter, Theol. Cand. De herdenking te Baarn wordt gehouden op Woensdag 14 November a.s., alwaar des avonds in „Musis Sacrum" zal worden op gevoerd: „De hoogste wil", tooneelspel in drie bedrijven van Dr. Walch. Voorzie U tijdig van plaatsbewijzen om teleurstelling te voorkomen. Sprekers en spel doen veel goeds en moois verwachten. Aan B. en W. dezer gemeente is evenals het vorige jaar verzocht toestemming le willen verleenen voor verkoop van speld jes op straat en langs de huizen, ter bestrij ding der onkosten, verbonden aan de Vre- despropaganda. Deze speldjesverkoop zal eventueel plaats hebben op Zaterdag 10 November a.s. Het comité alhier zou het zeer op prijs stellen indien nog enkele Dames zich be schikbaar wilden stellen voor den verkoop van speldjes, indien de vereischte toestem ming mocht worden verkregen. De mini mum leeftijd voor de verkoopsters is 16 jaar. Hoe meer verkoopsters, des te groo- ter de opbrengst en mitsdien ook krachti ger de propaganda voor het schoone doel: df bevordering van den vrede. Dames, welke bereid zijn hiertoe mede te werken, gelieven zich schriftelijk, of persoonlijk te melden bij Mevr. Roeien Blok, Kerkpad Z.Z. 44, of bij A. van der Plas, Steenhofstraat 31. van 2531 October 1934. GEBOREN: Leendert, zoon van W. v. 't Klooster en H. de Jager, Duinweg 5; Elizabeth Aleida Maria, d. v. J. J. M. Boomhouwer en B. A. Wegen, Stadhou derslaan 78; Gerritje, dochter van G. van Kooy en E. v. d. Broek, Beetzlaan 65. ONDERTROUWD: J. W. de Hee en J. Roodselaar. GEHUWD: L. A. de Beer en Ch. J. Brouwer; J. Vervat en J. Hoekstra. OVERLEDEN: geen. Vestiging van 2531 October 1934. A. D. Sterk van A'dam naar Birktstr. 34; M. Baauw van Doorn n. Amersf.slr. 2; E. van Manen van A'dam naar Klaarw.- weg 47; H. Verleer met vr. van Baarn n. v. Weedestr. 46; Wed. Mi A. J. van En- gers van A'dam naar Julianastr. 68; Wed. Th. Groenensteijn van Maartensdijk naar Laanstraat 7; R. E. Doornkamp van Zeist n. Verl. Schoolweg 3; J. M. A. Bulens van Bussum n. Amersf.str. 96; D. Radstok van Lisse n. Hartweg 2a; Wed. J. Huhl van A'dam n. Bosstraat 5; P. A. J. v. Zoghei van H'sum naar Nachtegaalweg 9; J. F. Geijtenbeek van Menlaboh N.O.I. naar O. Utrechtscheweg 42; G. R. T. van Beek van Amersfoort n. Bartolottilaan 25; B. Le- narduzzi m. g. idem; W. du Bois m. vr. van A'dam n. Molenstr. O.Z. 25; J. C. Beijen met gezin van Utrecht n. Schouten- kampweg 7b; M. v. Schilfgaarde van Kat wijk a.Z. naar Hildebrandtlaan 15; H. C. Rockland van A'dam n. Birktstraat 34; Th. Lith met gezin van Zeist n. Postweg 18; W. M. v. Setten van Woudenberg n. Rem- brandtlaan 18; C. Schouten van Alkmaar naar Vredehofstraat 2; M. Langedijk idem; J. Timmerman van Den Haag n. de Zoom 11; M. Kleinhaus van A'dam n. Heideweg 52; H. Ouderkerk met gezin van Alphen a.d. Rijn n. L. Bergstr. ongen. Vertrek van 2531 October 1934. J. van Groningen met vrouw van Beetz laan 73 n. A'dam, Celebesstraat 109; M. H. C. de Bel van Soesterb.straat 125 naar A'dam, Linnaeusstraat 89; Wed. F. v. d. Linden van Heuvelweg 17 n. Apeldoorn, Waltersingel 59; J. J. H. v. d. Weert van Birktstraat 17 n. R'dam, G. Scholtenstr. 54b; J. C. Snijder van Soesterb.str. 125 n. Bussum, Singel 89; W. F. v. d. Baan van Kerkdwarsstraat 16 naar Blaricum, Hui- zerhoogt 151; W. Klumpenaar van Kerk straat 20b naar Zeist, Hortensialaan 53; G. Verwoerd van O. Utrechtscheweg 11a n. Terschelling, Hoofdw. A. 590c; J. P. v. d. Linden van Birktstraat 20 n. Ermelo, Gr. Emaus; M. A. F. Schmitz van Kolonieweg 5 naar A'dam, 2e Kostverlorenkade 108; M. de Bruin van Nieuweweg 62 maar N.O.I.J. v. d. Vlies van Ossendamweg 47 n. Den Helder, a.b.v. Speijk; J. Happe van Molenstr. O.Z. 91 n. Haarlem, Z. Bui- tenspaarne 44; M. van Valkengoed van Gr. Melmweg 2 naar Eemnes, bij T. Rig- ter; G. Snoek m. gez. van Nieuweweg 114 n. H'sum, Kampstraat 73; Th. W. Rutten van Kerkpad N.Z. 13 n. Leusden, bij H. Hilhorst; G. E. v. d. Beek van O. Tempel laan 4 n. Eethen, G. 86; J. P. Worp van K. Brinkweg 22B n. Mr. Cornelis N.O.I.; H R. Stockman van Dorresteinweg 11 naar A'dam, Iepenplein 10 hs.; A. C. D. Stock- mann idem; A. M. Postma van Dorrestein weg 11 n. A'dam, 's-Gravezandeplein 23; H. Holst met gez. van Molenstr. O.Z. 25 n. A'dam, Ceramplein 9 2de etage; B. Wan ningen idem; G. v. d. Belt m. gez. van Zwarteweg la n. Eemnes, Wakkerendijk 208; H. v. d. Belt met gez. van L. Brink- weg 52 n. Blaricum, Kerkl. 13. Verhuizingen binnen de gemeente van 2531 October 1934. P. J. v. d. Heuvel met vrouw van Beu kenlaan 21a n. 21c; J. van Biljouw m.g. van Kerkpad Z.Z. 24 n. Olijkeweg 13; R. Lam- mertse van Beetzlaan 82 n. Nachtegaalweg 9; H. J. Hartman van Birktstr. 12 n. Kerk pad N.Z. 33a; M. Hartog met gez. van Braamweg 90 n. 13; H. Spek van Smitsw. 2 n. Nieuwstraat 28; J. Stoel van Heidew. 52 n. L. Bergstraat 16; Wed. A. M. J. Aartsen van Kampweg 64 n. Verl. Post weg 39; G. Muts m. g. van Talmal. 33 n. Julianastraat 88; Wed. J. v. Asselt idem.; H. J. Blom van Verl. Postweg 47 n. 86. OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN f Wij hebben al meermalen aangegeven, hoe in eigen omgeving de liefde voor het kweeken van planten bevorderd kan wor den. Maar op heel veel andere manieren kan de liefde voor plant en dier bevorderd worden, in het algemeen de liefde voor de natuur. Vooral in de laatste 50 jaren is dit stre ven meer doelbewust naar voren gekomen en heeft zich in dien tijd gaandeweg uitge breid. Voor eenigen tijd had de sympathieke huldiging van den heer Edo Bergsma plaats, die het initiatief had genomen tot de oprichting van den A. N. Wi. B. en sinds dien gedurende vijftig jaren de belangen van deze toeristenvereeniging op uitste kende wijze heeft gediend. Het doel van deze vereeniging is niet al leen om betere fietswegen aan te leggen, duidelijke handwijzers te plaatsen en ver der al datgene te doen, wat voor een goed verkeer bevorderlijk is en dit aangenamer maakt, maar het hoofddoel is: de men schen meer in aanraking te brengen met de natuur. Natuurlijk kan men ook voor andere doeleinden van de goede -wegen profitee- ren. Zij, die op het land wonen, weten dit maar al te goed. Het wandelen, of fietsen op zichzelf kan genot en gezonde ontspanning geven,- veel grooter wordt nog de beteekenis, indien men ook oog krijgt voor het schoone, dat de natuur in zoo'n groote verscheidenheid biedt. Van een rasechten Amsterdammer wordt gezegd, dat hij allé vogels een „vinkte" noemt (een watervogel is een drijfvinkie) en alle bloemen „een rosie". Ook hij kan genieten van een dag buitenzijn, maar hoe veel meer wordt dit, indien men z'cnde door de natuur gaat en ook z'n kennis cp het gebied van het planten- en dierenleven, bodemvorming enz. kan verrijken. Daarvoor is noodig, dat mem ook eens wat leest over de natuur of iemand met kennis in dezen er over hoort spreken. Een film of lichtbeelden kunnen hierbij veel aantoonen. Door lectuur kunnen wij onze kennis, ook op dit gebied, aanmerkelijk uitbrei den. Door verscheidene natuurliefhebbers en kenners wordt ons op een goede, on derhoudende wijze de noodige voorlichting gegeven, maar een zeer bijzondere plaats neemt in dezen toch wel in onze groote natuurminnaar en kenner Dr. Jac. P. Thys- se. Bekend zijn de onderhoudende artike len en boeken, die van zijn hand versche nen. Zijn boek „Het Vogeljaar" heeft dui zenden meer vertrouwd gemaakt met het vogelleven. Ook de fraai uitgevoerde albums van Verkade, waarvoor men zelf de plaatjes kan verzamelen, dragen ongetwijfeld veel er toe bij om in de eerste plaats de jonge ren, maar daarnaast ook de ouderen, dich ter b,ij de natuur te brengen. Bij het onderwijs wordt ook aan de na tuur, het natuurleven meer aandacht ge schonken. Het blijft nu niet alleen bij theo retische lessen, maar men brengt ook de kinderen meer met de natuur in aanraking, zooals door schoolwandelingen en -reisjes naar buiten, door schoolwerktuinen, boom- plantdagen. Daarnaast kan van vereenigingen voor natuurstudie e.d. veel ten goede uitgaan. I LEVERT GOED GOEDKOOP SNEL Van Weedestraat 7 Soesterbergschestr.8

De Soester | 1934 | | pagina 5