Voor Dameslasschen l'LKLIEI'l' M.H.vanRaalte M.H.vanRaalte Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag De vreemde tegen stelling. Gemeenteraad OP ELK GEBIED N.V. 11 ME SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ bij F. TO>©^ IB)i U©TE®MIN W. JANSSEN - VINKENWEG 17 - SOESTDIJK Hors d' Oeuvre. No. 97 (Gegarandeerde oplaag 3600 exemplaren). Twee en Twintigste Jaargang Woensdag 5 December 1934 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdagsmiddags 2 uur aan het Bureau v. Weedestraat 7 en aan het filiaal Soesterb.straat 8 Uitgave: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v. d. Bovenkamp Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS: 1.— PER DRIE MAANDEN, Franco p. post REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 - STAATSBLAD No. 880 i. De redevoering die Generaal Christian Smuts, de Zuid-Afrikaansche staatsman onlangs te London hield voor de Royal Institute of International Affairs, heeft alom zeer de aandacht getrokken, omdat de scherpzinnige kenner van internationa le problemen zoo duidelijk de diagnose van de vreemde tegenstellingen in Europa tusschen vredesbetuigiogen en bewape ningswedloop stalde, en als oorzaak voor het oorlogsgerucht aangaf: de vrees. Vrees voor elkander, twijfel aan elkanders bedoelingen, en vooral de vrees ten aan zien van het Duitsche vraagstuk. En Smuts gaf de wijze raad om, al waren de principes van het Nazi-systeem weerzin wekkend voor vele der andere Westersche staten, toch stoutmoedig de noodige stap pen te nemen om Duitschland's gelijkbe rechtigdheid te erkennen,. Omdat die niei- gelijkberechtigdheid juist de oorzaak is ge weest van het ontstaan van het Duitsche inferioriteitscomplex, dat weer leidde, tot vrees. En vrees inspireerde tot bewape ning. II. Wanneer de vos de passie preekt, boer pas op je kippen! Dit oude gezegde zal menigeen in de gedachten zijn gekomen, die zich rekenschap gaf van de zonderlinge tegenspraak die er gelegen is in de talrij ke betuigingen van hoogst-vredelievende bedoelingen door Duitschland, Frankrijk, Engeland, Italië, Rusland, Polen, Kleine Entente en Balkanstaten, en de sterk toe genomen bewapeningen, Toch hoeft men niet te twijfelen aan de oprechtheid der vredesbetuigingen' en er de looze vos die de passie predikt achter te zoeken. De kwestie is alleen, dat de menschheid ont zettend bang is, bang voor een conflict, dat men bij voorbaat- als volslagen waan zin erkent, en dat in zijn gevolgen cata strofaal zou zijn voor de geheele mensch heid. Deze vrees is zoo groot geworden, dat hoewel ieder land volkomen overtuigd kan zijn van eigen vredelievendheid, het den buurman wantrouwt. III. Frankrijk, dat men met het oog op de in het oog loopende defensie-politiek, als militaristisch bestempelt, is, naar de men taliteit van de meerderheid zijner zonen oordeelcnd, pacifistisch. De Fransche bur ger en boer voelt niets voor militaire avon turen, en ondanks de perverse propaganda en stelstelmatige ophitsing tegen en ver dachtmaking van Duitschland door de meerendeels door de wapenindustrie ge controleerde groote" pers, is het paci fisme in Frankrijk zoo algemeen verbreid en zoo propagandistisch geworden', dat de Fransche overheid er beducht voor is ge worden. Ondertusschen wordt het verde digingsstelsel voltooid en het conscriptie- leger uitgebreid. Duiïschland, dat volko men geïsoleerd is en' door zijn vreemde handelspolitiek (de betalingen door Duit sche importfirma's aan het buitenland werden bij de Rijksbank gecentraliseerd, die echter door ^allerlei machinaties rede nen wist te vinden de betalingen niet aan het buitenland door te zenden of aanzien lijk te vertragen: betalingen van mate riaal voor oorlogsdoeleinden, motoren voor vliegtuigen enz. werden echter prompt verricht!) feitelijk buiten het normale in ternationale handelsverkeer is gesteld, dat immers gebaseerd is op crediet en goede trouw, Duitschland dan werkt met man en macht aan opbouw van leger en luchtar- mada. Polen wil vrouwen, kinderen en mannen van iederen leeftijd militair trai nen, Italië gaat zelfs achtjarige knaapjes oefenen in den wapenhandel, zoodat ze over 10 jaar goede soldaten zuLlen zijn, Rusland heeft zijn leger vervolmaakt, en zelfs de neutralen roepen om sterker le ger en vloot.,Dito in Japan en Amerika. IV. Smuts heeft volkomen terecht een lans voor den Volkenbond gebroken, als sy steem van de Ronde-tafel-confcrentic waar men gedachten wisselt en niet als monster-militair-apparaat. Een Volken bond volgens dit principe, zou ten slotte aanvaardbaar voor Amerika kunnen wor den. Inmiddels houden,' de geruchten om trent Duitschland's voorbereidingen tot terugkeer naar Genève aan. Wat niet hoeft te verbazer^, als men de ijzingwek kende isolatie ziet, waarin dit land met zijn wel zwaar beproefde bevolking ge raakt is. De geruchten omtrent Fransch- Russische tractaatsplanncn hebben er ze ker niet toe bijgedragen, in Berlijn een erg prettige stemming te scheppen. Duitschland dient in de volkerengemeen schap terug te keeren. Dit is een van de voorwaarden voor het uitwerpen van de verbijsterende vrees, die momenteel de po litieke verhoudingen vergiftigt. Wantrou wen en vrees moeten plaats maken voor wedcrzijdsch begrijpen. Dan kan een ramp zonder schijn van twijfel worden afgewend. F LOR IS C. (Nadruk verboden) N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij LEVERT GOED GOEDKOOP SNEL Van Weedestraat 7 Soesterbergschestr.8 Punt 5 van de agenda. Tijd. toelage gemeentepersoneel, raadsbe sluit 22 Jurti 1934, No. 3504. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Bij schrijven van 9 October j.1., Ie aid. No. 853 C. d. K./2319, deelden gedepuLeer de staten dezer provincie ons mede, dat de minister van binnenlandsche zaken zDh niet kan vereenigen, met het besluit van uwen Raad van 22 Juni 1934, No. 3504, tot verstrekking van een tijdelijke toelage aan het gemeentepersoneel in verband met het op grond van een wijziging der pens:oen- wet 1922 met ingang van 1 Juli 1934 ver hoogde verhaal van bijdragen voor eigen en weduwen- en weezenpen'sioen. De genoemde minister is van oordeel dat alleen tot verhooging van de salaris sen mag worden overgegaan, indien, deze aan den lagen kant zijn en verdere verla ging niet mogelijk moet worden geachl Dit geval is naar het'gevoelen van den mi nister niet aanwezig, in verband waarmede zijne excellentie van oordeel is dat het be doelde besluit ongedaan dient te woiden gemaakt. Ten aanzien van deze aangelegenheid be stond de mogelijkheid 1 die gedeputeerde staten in hun reeds genoemd schrijven van 9 October 1934 ook veronderstellen, dat de minister bij het bepalen van- zijn stand punt ten opzichte van Uw beslliit van 22 Juni 1934, No. 3504, geen rekening had ge houden met de omstandigheid dat de her ziening van de salarieering va.n het ge meentepersoneel spoedig haar beslag zou krijgen. Wij hebben zulks bij ons schrijven van 19 October 1934, No. 3504, aan gedepu teerde staten omstandig medegedeeld, daarbij vermeldende, dat het oorspronkelijk door ons college genoemde tijdstip der inwerkingtreding van de herziening der salarieering, zijnde 1 September 1934, op verzoek van de commissie voor georgani seerd overleg en met instemming van de salariscommissie, zou worden voorgesteld op 1 Januari 1935. Intusschen is door Uwen raad deze da tum van inwerkingtreding der nieuwe sa larisregeling aanvaard. Naar aanleiding van hetgeen wij in ons voren'bedoeld schrijvenberichtten/ deelen gedeputeerde staten ons thans bij schrijven van 13 November 1934, le afd. No. 4010- 2544, mede, dat, nu de totstandkoming van de nieuwe salarisregeling vertraging on dervindt, de minister te minder aanleiding aanwezig acht om een ander standpunt in zake het toeslagbe&luit in te nemen, dan hij reeds had kenbaar gemaakt. In verband daarmede heeft de minister aan gedeputeerde staten verzocht ons col lege met nadruk uit te noodigen' om te bevorderen dat het gewraakte besluit als nog ten spoedigste wordt ingetrokken. Gevolg gevende aan deze uitnoodiging stellen wij U thans voor Uw besluit van 22 Juni 1934, No. 3504, met ingang van 1 November 1934 in te trekken. Het des betreffend ontwcrp-besluit doen wij U hierbij ter vaststelling toekomen. Wij hebben met de berekening van de salarissen en loonen, die vanaf 1 November 1934 zijn of zullen worden betaald, reeds rekening gehouden met dit voorstel, zoo dat de salarissen of loonen over November 1934 zijn of zullen worden uitbetaald zon der bijberekening van een toelage overeen komstig Uw besluit van 22 Juni 1934, No. 3504. Punt 6 van de agenda. Subsidie. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Bij schrijven dd. 27 September 1934, wendde het bestuur der afdeeling Soest van den Aartsdiocesane^ Boeren- en Tuin- dersbond zich tot Uwen raad om de gebrui kelijke subsidie te mogen ontvangen ter bestrijding der onkosten van zaalhuur, verwarming, verlichting enz. ten behoeve van den door die afdeeling in stand ge houden landbouw wintercursus. In Uwe vergadering van 11 October j.1. werd beslo ten dit adres te behandelen bij de vaststel ling der gemeeiltebegrooting voor 1935. Aangezien het gevraagde subsidie het cur susjaar 1934-1935 betreft, waarvan de les sen met een veertiental leerlingen reeds zijn aangevangen, stellen wij U voor op Uw zoo juist genoemd besluit terug te ko men en) reeds thans over te gaan tot toe kenning van een subsidie aan voormelde afdeeling. Het bedrag daarvan ware te stel len op 90.Voor het cursusjaar 1933- 1934 werd een gelijk bedrag aan subsidie beschikbaar gesteld. Het met ons voorstel verband houdende ontwerp-besluit tot wijziging der gemeen- tebegrooting voor het dienstjaar 1934 bie den wij U ter vaststelling aan. Punt 7 van de agenda. Subsidie Soester Harmonie. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad. Bij Uw besluit van 28 December 1933 werd aan de Soester Harmonie „Patiëntia Vincit Oimnia" voor het jaar 1934 eeni sub sidie verleend van 450.o.m. onder voorwaarde dat door deze harmonie in 1934 tien openbare concerten te Soest zou den moeten worden gegeven. Aan deze voorwaarde heeft de harmonie zich NIET gehouden; evenals vóór 1933 gebruikelijk Was heeft zij in den afgeloo- pen zomer 7 concerten gegeven. Het bestuur der harmonie motiveert de afwijking van den eisch om TIEN con certen te geven door zich te beroepen op zijn onbekendheid met de bepaling van Uw desbetreffeiid besluit. Hoewel wij bij onzen brief van 5 Februari j.1. de Soestei Harmonie met de bepalingen van Uw be sluit in kennis stelden, bestaat de moge lijkheid dat deze brief op een| onverklaar bare wijze den geadresseerde niet heeft be reikt dan wel bij dezen laatste zelve in het ongereede is geraakt. Hoe het evenwel ook zijn moge ons college heeft de overtuiging dat. door de harmonie in de zen geheel te goec'?r trouw is gehandeld. In verband daarmede stellen wij U dan ook voor ons te machtigen het voor 1934 geraamd .subsidie, waarvan wij inmiddels 70 hebben, betaald, geheel aan de Soes ter harmonie uit te keeren. Punt 8 van de agenda. Herziening jaarwedden van de wethouders. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Wij deelen U mede, dat gedeputeerde staten dezer provincie ons bij hun bij de raadsstukken voor U ter inzage nedergeleg- den brief van 20 November j.1. 3e afdee ling No. 3600Ö956 een staat ter kennis neming toezonden, waarop bij iedere ge meende de tegenwoordige en de thans voorgestelde jaarwedde der wethouders is aangegeven. Uit dezen voor U mede ter inzage nedergelegden staat blijkt dat voor elk der wethouders ingaande 1 Januari '35 eeii jaarwedde wordt voorgesteld van 1000. In verband met artikel 100 van de gemeentewet verzoeken gedeputeerde sta ten ons hun college het gevoelen van Uwen raad omtrent de voorgestelde jaarwedde spoedig, doch in elk geval vóór 24 Decem ber a.s. te doen kennen. De vorengenoemde brief van gedepu teerde staten heeft in onze vergadering van heden een punt van bespreking uitge maakt. In verband met de voor hen daar bij betrokken persoonlijke belangen meen den de beide wethouders zich van het doen van een uitspraak te moeten onthouden. De voorzitter van ons college heeft te ken nen gegeven zich met de door gedeputeer de staten voorgestelde jaarwedde voor de wethouders dezer gemeente NIET te kunnen vereenigen. In verband met de ve le werkzaamheden aan het wethouders ambt dezer gemeenlte verbonden stelt hij U voor aan de gedeputeerde staten dezer provincie te adviseeren dat naar Uw mee ning een, jaarwedde-verlaging van 20% als voldoende moet worden beschouwd. Deze korting van 20 is gelijk aan de op de jaarwedden der wethouders der gemeente Zeist voorgestelde korting. Bovepdien brengt de voorzitter van ons college onder Uw aandacht dat bij de thans voorgestelde regeling de wethouders de zer gemeente, voor zoover hun jaarwedde betreft, in gelijke positie komen te verkee- ren als hun collega's der gemeenten de Bilt en1 Baarn, terwijl het zielental dezer gemeente aanmerkelijk hooger is en nog steeds in sterkere mate toeneemt dan de bevolking van die andere gemeenten. Hij acht het daarom redelijk dat de jaarwedde der wethouders voor deze gemeente wordt vastgesteld op een bedrag van J200. per jaar. Punt 9a van de agenda. Vergoeding voor het hebben van gasbuizen in openbare gemeentegronden. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Bij Uw besluit van 18 December 1929 Werd besloten van het gasbedrijf dezer ge meente geen vergoeding te vragen voor het hebben van gasbuizen in openbare ge- meente-grondenf. In verband echter met den vrij somberen toestand der gemeentc- financiën bestaat er naar onze meening thans aanleiding op dit besluit terug te komen. Afgezien evenwel van den toestand der gemeente-financiën vindt het heffen per ons Rookvleesch, v. muisje 22 ct. Blaasham13 ct. Ham11 ct. Baconspek11 ct. Procureurspek12 ct. i Ontbijtspek, z. zwoerd Boterhamworst Leverworst Bloedworst Leverpastei, Y> pds. blik per ons 9 ct. 8 ct. 8 ct. 6 ct. 12 ct. Geldersche Rookworst, per pond24 ct. ■1 Bezorging aan huis zonder prijsverhooging a contant BH van een vergoeding van het gasbedrijf voor het hebben van buizen in openbare gemeen tegronden ook wegens andere redenen haar rechtvaardiging. Wij stellen U daarom voor met intrekking van Uw besluit van 18 December 1929 het gasbedrijf te belas ten m t de betaling van een vergoeding als boven omschreven van 4000.per jaar en aan Uw daartoe te nemen besluit terugwerkende kracht te verleenen tot 1 Juli 1934. De begrooting der uitkomsten van het gasbedrijf voor den loopenden dienst en ook het ontwerp dier begrooting voor den dienst J935 laten de betaling der ge noemde vergoeding toe. Het bedrag van 4000.per jaar vertegenwoordigt on geveer een vergoeding van 10 cent per strekkenden meter buisleiding in openbare gemeentegronden. De met deze voordracht verband hou dende besluiten tot wijziging der gemeen te- en gasbedrijfsbegrootingen voor den dienst 1934 bieden wij uil iernevens in ont werp ter vaststelling aan. De gascommissie kan zich met deze voordracht vereenigen. Punt 9b van de agenda. Gasbedrijf. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Met verwijzing naar het rapport van den Technisch Ambtenaar bij het Gasbedrijf dd. 24 dezer, verzoeken wij Uwen Raad te besluiten: I. de navolgende credieten toe te staan: a. voor aanschaffing van een kast met aanrecht 200. b. voor aanschaffing van keu kengereedschappen 125. c. voor aanschaffing van meu bilair 300.— d. voor aanschaffing van een telmachine 250. II. tot verhooging van de navolgende posten der begrooting van het gasbedrijf, dienst 1934: a. onderhoud gebouwen met 200. b. onderhoud gashouder met 375. c. onderhoud meters met 300. ,d. reclame met 550. III.eeiv crediet toe te staan ten behoeve van de aanschaffing van een nieuwe be stelauto 1300. De Gascommissie kan zich hiermede vereenigen. Een besluit tot wijziging der Gasbedrijfs- begrooting 1934 bieden wij U in verband hiermede ter vaststelling aan. Uit deze wij ziging moge U blijken dat bovenomschre ven bedragen gevondenl kunnen worden uit de baten van den gewonen dienst van het bedrijf. Punt 10 van de agenda. Bewaarschoolonderwijs. B en W. schrijven hieromtrenf aan den Raad: Door het bestuur van de Stichting tot instandhouding van Van der Huchtscholen is ten behoeve van zijne opgerichte bewaar school verzocht om-een subsidie voor het jaar 1935 en zoo mogelijk voor een deel van 1934. Aangezien hét aantal leerlingen per 1 November 1934 meer dan 40 bedroeg, stellen wij U voor met ingang van genoem den datum de subsidie te verleenen, welke zooals U bekend is, voor het jaar 1934 is bepaald op 225.over een geheel jaar. Het desbetreffend ontwerp-besluit bieden wij U ter vaststelling aan. Voorts stellen wij U voor bij de behan deling der begrooting 1935 de subsidieering der bewaarscholen over dat jaar onder oogen te zien. Daarbij zal zijn te overwe gen of bij nieuwe aanvragen om subsidie het getal leerlingen, dat vereischt wordt om voor subsidie in aanmerking te ko men,, niet van 40 tot 60 te verhoogen ware, aangezien; de finantieele toestand der ge meente vereischt, dat de .onverplichte on derwijsuitgaven worden beperkt. Punt 11 van de agenda. Steun aan kunstenaars in nood. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Wij brengen hierbij nogmaals naar voren het schrijven van den' heer Minister van Sociale Zaken dd. 30 Aug. 1934 houdende het verzoek vanwege de Gemeente in du kosten' van aan kunstenaars die in nood verkeeren te verstrekken hulp, eene bijdra ge te willen verlccnem In Uwe vergadering van 31 Oct. 1934 is n.1. op dit verzoek afwijzend beschikt om dat niet kon worden nagegaan welke uit gaven voor dc gemeente het gevolg kon den zijn van het toezeggen van de ge- wenschte medewerking. Thans is van den Minister op ons schrij ven van 1 November j.1. 3e afd. No. 3672, waarin wij den Minister het door U inge nomen standpunt mededeelden bericht ont vangen dat in deze gemeente slechts drie Rrrrrrrrrr 'n Oogenblikje,"Dixi. Hallo! Ja, met Manus. Wal zeg je! Je liegt het toch! Nou, ik kom dadelijk. Rrrrrrrr Da's ook 'n pan, Dixi. Je raadt nooit, wie er hier zijn aangeland. B. en W. van Soest met den Majoor. Kom, laten we ze maar gauw le gemoet gaan. Ik ben dol nieuwsgierig, wat er daar bij jullie aan de hand is. En zoo stapten we samen naar de lan dingsplaats, waar we tusschen de vele nieuw-aangekomenen al spoedig de gezoch- ten ontdekten. Na de eerste begroetingen togen we naar het paleis van Manus, om te hooien naar het doel van hun komst. Ik liep onderweg heel gezellig met den Ma joor te keuvelen en vroeg hem ook, hoe m'n vrouw het maakte en of ze geen' heim wee naar me had. je vrouw, zei de Ma joor, maakt het best. Ze groeit tegen de verdrukking in. En wat jouw thuiskomst betreft! Je kunt voor haar part nog gerust 'n poos hier blijven. Ze heeft het nu rustig, zegt ze; en dat beetje geld, wat ze van de steun trekt, kan ze makkelijk alleen' op. Ze gaat thans elke week 'n keer naar de bios coop, wat haar best bevalt. Trouwens, ze begint er, hoe langer, hoe jeugdiger en fleuriger uit te zien. Ziezoo, dat kon ik in m'n zak steken. Op het paleis aan gekomen, gingen we dadejijk naar de Raadskamer, om te confereeren. Al gauw merkte ik, waar het om te doen was. In hoogverheven en aandoenlijke woorden be zwoer de burgemeester mij, dat ik Soest toch niet in den steek zou laten. Over tuigd van mijn doorzicht in de moeilijkste omstandigheden, deed hij 'n beroep op mijn liefde voor Soest, om onverwijld met hen! terug te keeren. Ik was geroerd en de woorden van den Burgemeester streel den niet weinig m'n eigenliefde; nochthans, ik gaf me nog niet gewonnen. Toen kwam Oome Hendrik uit den hoek en zei kort en bondig: Jij en ik, Dixi; wij weten samen wat 'n bril kost. Jij gaat gewillig met ons mee en anders: Majoor, doe je plicht! De Majoor, net als Pieterman, rammelde even met 'n paar ijzertjes en ik verklaarde me maar gauw als de onderda nige dienaar van het Soester Dorpsbestuur. We namen heel vriendschappelijk afscheid van Manus met de belofte nog eens spoe dig terug te komen en misschien wel voor goed. En juist, toen we weer in de aero- plaan wilden stapten, ontdekten we, dat Karei 'li gesmeerd was. Gauw de Majoor d'r op af. Jawel, na 'n half uur zagen w'm in de verte met Karei, stevig gekluisterd, aankomen. Dat was 'n karweitje, zei de Majoor. Hij wou met alle geweld hier blij ven ert de raadsvergadering en de begroo ting doodgemoedereerd in den steek laten. Toen; ik thuis kwam en m'n vrouw alles verteld had, keek ze me heel diepzinnig aan, schudde met d'r lokkig hoofdje en zei: Ik snap er niks van, dat ze hier in Soest nog om jouw hersens verlegen zijn. DIXI. AMERSFOORT Afd. Bonneterie Wollen en zijden Peignoirs Kinder Peignoirs Wollen en zijden shawls Garnituur muts met shawl Bont-leder Handschoenen Wollen handschoenen Wollen Damesvcsten en moderne Pull-overs Kinder pakjes. Meisjes Pull-overs.

De Soester | 1934 | | pagina 1