Soest 2-Voorwaarts 2 DENNENHOF Aanbieding ontwerp Gemeente en Bedrijfsbegrootingen Hotel Pension Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag ,.Geen oorlog in zicht" Technisch Bureau H. SCHUIJFF, Soest GARAGE STAM VOOR HET UITZENDEN VAN DINERS WONINGBUREAU P. MAN - SOESTDIJK KE^STTSTIIMIIMIDIM© voor het dienstjaar 1935. Zoekt U een economise auto? Vraagt dan proefrit met de ADLER JUNIOR EERSTE SOESTER BEGRAFENIS-ONDERNEMING Begrafenissen - Transporten - Crematie No. 100 (Gegarandeerde oplaag 3600 exemplaren). Twee en Twintigste Jaargang Zaterdag 15 December 1934 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdagsmiddags 2 uur aan het Bureau v. Weedestraat 7 en aan het filiaal Soesterb.straat 8 Uitgave: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v.d. Bovenkamp Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS: 1.— PER DRIE MAANDEN, Franco p. post REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 - STAATSBLAD No. 380 DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN i. Er wordt in Genève voortdurend over oorlog en vrede gesproken. 'Niet alleen door de staatslieden, ook door de crème de la crème der beroemde internationale journalisten, die sinds jaar en dag het in ternationale politieke gebeuren gadeslaan en ontleden. En het is zeker dc moeite waard, bij deze vormers der publieke opi nie het oor eens te luisteren te leggen. Eén van hen, een van de grootsten onder hen, n.1. Sisley Huddleston achtte het niet be neden zich, eens aandachtig toe te hooren, wat andere collega's van het groote pro bleem „oorlog en vrede" dachten. Laten wij zijn voorbeeld volgen, en ook eens luisteren, naar wat een bezadigd en be voegd man zeide. En om reeds bij den aan vang veel bange vrees weg te vagen, zij direct op den voorgrond gesteld: Er zal in de naaste toekomst geen oorlog zijn, om de eenvoudige reden, dat niemand op oorlog voorbereid is. Maar, vroeg er een. ge kunt toch niet ontkennen dat iedereen bezig is zich op oorlog voor te bereiden? Dat is inderdaad de trieste waarheid. Maar, ze hebben nog een heel stuk af te leggen. Iemand zal er zeker van moeten zijn, dat hij absoluut sterker is, dan de combinaties die zich tegen hem kunnen, vormen'. En in Europa is in geen geval zulk een overwel digende macht. Maar Frankrijk en zijn bondgenooten dan?, vroeg er iemand. Daar heb je de groote vraag. Gij zegt zoo maar voor de vuist weg: Frankrijk en zijn bondgenooten. Maar ge kunt de namen' van Frankrijk's bondgenooten niet noemen. Ge kunt zeggen dat er een netwerk van pac ten bestaat dat Frankrijk met een aantal landen verbindt, maar een vaste meening omtrent de soliditeit van die pacten durft ge niet te uiten. Ge zoudt natuurlijk kun nen zeggen, dat er iets is dat sterker is dan pacten, namelijk een1 natuurlijke gemeene zaak, n.1. de handhaving van den status quo. En dat is waard, nader onder het oog II. De landen die direct bij de handhaving van den status quo geïnteresseerd zijn Frankrijk en de Kleine Entente maken zeker geenl oorlog. Zij wenschen geen ver anderingen in de grenzen. Zij hebben alles •wat ze wenschen. Hun doel is te houden wat ze hebben. Zij kunnen, zich niet ver oorloven, oorlogszuchtig te zijn. Want al wareni ze zeker van de overwinning, oor log blijft toch een risico, en' als ze won nen, wat zouden ze daarbij winnen, daar ze alles hebben wat ze wenschen? En ver liezen ze, dan verliezen ze in sommige ge vallen hun heele bestaan. Niettemin wa penen ze zich alsof ze verwachtten, te eeniger tijd te moeten vechten, en af en toe hoort men bedekte bedreigingen uiten (zooals dezer dagen door Joego-Slavië je gens Hongarije!). Allemaal juist. Maar weet ge wat dat is? Dat zijn militaire voor zorgsmaatregelen en diplomatieke taktiek. Zij willen geen duim gronds prijs geven. Als het moet, zullen ze vechten. Maar de kwestie is, dat ze een zuiver defensief standpunt innemen. Zij vormen een bloc dat machtig genoeg is om gedurende vele jaren het „deksel op Europa" te houden, is 't niet? Laten we dit eens recht zetten. Toen ik kleineerend over hun bondgenoot schapspacten sprak, deed ik dat met kennis van zakem. Die pacten zijn erg teer. We hebben gezien hoe Polen, ondanks zijn ver dragen met Frankrijk, zich van dat land af wendde. Joego-Slavië zal niet altijd Frank rijk's bondgenoot, blijven In Roemenië be staat een neiging naar Duitschland. Tsje- choslowakije is erg voorzichtig en neemt langzamerhand een midden-positie in tus- schen Duitschland en Frankrijk. Rusland helt nu naar Frankrijk over, naar het schijnt. Zoo lang als het duurt. De gemee ne zaak helpt hen bijeen te houden, maar ze hebben weer andere belangen die hen scheiden. En voorzichtigheid kan wel eens adviseeren om andere maatregelen tot be stendiging van den status quo te nemen dan juist die van het verbinden van zijn lot aan dat van een speciale partij bij de groote [Europeesche twist. III. Maar Duitschland dan, dat zich in strijd met het vredesverdrag, herbewapent, ge lijk de andere Europeesche naties, is dat niet te vreezen? Eventueel. Maar de ge volgen van oorlog, met al de verschrikkin gen uit de lucht, zijn zoo vreeselijk, dat de regeeringen ervoor zullen terugschrikken om die te ontketenen. Neem aan dat Duitschland Parijs met den grond gelijk kan maken. Dan zijn den volgenden dag Keulen en nog een dozijn andere Duitsche steden van den aardbodem weggevaagd De moderne wapens geven juist door hun verschrikkelijkheid tijd tot nadenken. Ja, als ze éénzijdig gebruikt konden worden.... Maar het zijn boemerangs. Ongelukken of onvoorziene omstandigheden voorbehou den, kan men dus zeggen, dat zoowel door de repressailles die oorlog uitlokt, als door den zwevenden/ toestand, waarin 't machts evenwicht in Europa zich bevindt, geen groote mogendheid zich willens en wetens in het lugubere oorlogsavontuur zal wagen. FLORIS C. (Nadruk verboden). in onze étalage. KERSTKLANKEN van heinde en ver in Uw huis. De moderne TELEFUNKEN en PHILIPS toestellen paren naast een vrije, onbeperkte keuze van stations een muziek-kwaliteit, zooals U op geen enkele andere methode kunt bereiken. Een eigen toestel reeds vanaf f 86.-- Vraagt inlichtingen en demonstratie bij: v. Weedestr. 46 - Telefoon 487 VERVOLG. In een; bij genoemde memorie van toe lichting overgelegde bijlage zijn de nieuwe uitkeeringen voor iedere gemeente bere kend. Daaruit blijkt dat de vermoedelijke uitkeering per inwoner voor deze gemeen te volgens de voorgestelde formule (zon der toepassing v.an garantie- en limietbe palingen) voor hét jaar 1935/1936 3.01381 zal bedragen' of voor alle inwoners der gemeente tezamen 48.673.02. V-oor het jaar 1934/1935 wordt een uitkeering geno ten van 109.373.04, alzoo een verminde ring van 60.700.02. Teneinde de gemeen ten, die uit het gemeentefonds minder zullen! ontvangen, in staat te stellen haar huishouding aan de gevolgen van de ver- bi trina .der uitkeeriner aan te r>nri<;eri, ;c in he.t_ ontvverP bepaald, dat voor het jaar 1935/1936 9/10 van het nadeelige verschil als garantiebedrag aan de uitkeering zal worden toegevoegd. Dit garantiebedrag wordt vervolgens in elk der eerstvolgende uitkeeringsjaren met 1/9 verminderd, zoo dat over het uitkeeringsjaar 1944/1945 de aanpassing aan de nieuwe wet volledig heeft plaats gehad. Voor het uitkeeringsjaar 1935/36 zal blij kens vorenivermelden bijlage de gemeente Soest een uitkeering ontvangen; van 103.303.04 of wel 6.000 minder dan over het uitkeeringstijdvak 1934/35 ont vangen wordt. Het sub 2e genoemde wetsontwerp, dat ten doel heeft de werkloosheidslasten over de gemeente naar draagkracht te verdee- lerï, was reeds door den minister van bin- nehlandschc zaken bij zijn circulaire aan de gemeentebesturen van 28 Juli 1934, afd. B. B. No. 19074 aangekondigd. Het is bij koninklijke boodschap van 18 September 1934 bij de staten-generaal ingediend. Vol gens artikel 1 van het wetsontwerp zal werkloosheidssubsidie", waarvan dé in komsten! worden aangewend ter tegemoet koming aan de gemeenten in hare uitga ven, voortspruitende uit de voorzieningen ter zake van werkloosheid. De gemeenten ontvangeni uit dit fonds een uitkeering, welke verband zal houden met de belas tingcapaciteit, zooals die is aangegeven in art. 2 der wet van 22 Dec. 1933 (Stbl. No. 716), tot vermindering van de uitkee ring uit het gemeentefonds over het boe kingstijdvak 1932/1933. Op grond van art. 8 van het wetsvoorstel wordt de uitkee ring gegeven voor de gemeentelijke uitga ven wegens kosten van steunuitkeeringen aan werkloozen en die van arbeidsloonen, betaald bij .werkverschaffing aan werk loozen en. de uitgaven, welke door den mi nister van sociale zaken met genoemde arbeidsloonen worden gelijkgesteld. Als inkomsten van genoemd fonds zul len geldert: a. het voordeelig saldo van het laatst afgesloten dienstjaar; b. een uitkeering uit 's rijks kas 46.000.000). c. 40 van de hoofdsom der grond belasting; ■d. 80 van de hoofdsom der perso- neele belasting naar de grondslagen huur waarde, mobilair en dienstboden e. 25 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting en, f. 10 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting. In verband met de punten c t/m f merk ten wij het volgende op: 1. grondbelasting. Volgens de thans van kracht zijnde wet telijke regelen ontvangen! de gemeenten 75 van de hoofdsom der grondbelas ting; bij onveranderde aanneming van het wetsontwerp daalt dit percentage tot 35. 2. personeele belasting. De gemeente ontvangt thans de volle hoofdsom der personeele belasting; vol gens dit ontwerp verliest de gemeente 80 der hoofdsom naar de grondslagen huurwaarde, mobilair en dienstboden. 3. opcenten gemeentefondsbelasting. Het maximum te heffen aantal opcenten wordt verlaagd met 25. Mitsdien kunnen de gemeenten slechts in maximum heffen 55 opcenten of wanneer toepassing wordt gegeven aan artikel 283, vierde lid der ge meentewet 75 opceriten. 4. opcenten! vermogensbelasting. De tegenwoordig voor de gemeenten be staande bevoegdheid tot heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting wordt gewijzigd in een bevoegd heid tot heffing van 40 opcenten. Afgescheiden van de uitgaven die dr gem. Soest heeft te doen voor de voorzie ningen ter zake van de werkloosheid, ont vangen de gemeenten uit het werkloos- heidssubsidiefonds voor zoover wij voor de heffing der gemeentefondsbelasting zijn gerangschikt in de tweede of derde klasse ecu uitikeering voor iederen in die be lasting aangeslagen inwoner. Deze uitkee ring bedraagt bij rangschikking der ge meente in de 2e klasse 0.50 en bij rang schikking in de 3e klasse 1. Uit de vorenstaande korte uiteenzetting van de beginselen van het wetsontwerp zal U zijn gebleken dat: le. het belastinggebied der gemeenten wordt beperkt: 2e. de gemeenten een deel van haar be langrijke bronnen van inkomsten; zullen missen. Hiertegenover staat evenwel dat de ge meenten uit het werkloosh.subsidiefonds 'n uitkeering kunnen ontvangen in de kosten der werkloozenzorg. Lettende op de be lastingcapaciteit dezer gemeente en de uit gaven voor werkloozenzorg, zooals deze uitgaveri in de U aangeboden, ontwerp-be- begrooting zijn geraamd, dan is een-uitkee- ring uit genoemd fonds voor deze ge meente niet te verwachten. Wij eindigen de bespreking van dit wets ontwerp met de vermelding dat de regee ring voorstelt de inwerkingtreding der wet te bepalen op 1 Januari 1935 en' haar wer kingsduur te beperken tot de jaren 1935 en 1936. Hoewel de minister van binnenlandsche zaken den wensch daartoe heeft kenbaar gemaakt, hebben- wij bij de opmaking der begrooting, mede op aandrang der finan- Een subliem geveerde klasse wagen voor slechts f 1395 Gewicht 770 Ko. B.-verbruik 14 KM op 1 Liter. 4 cyl., 4-takt geruisch- loze motor. Agent: Tel. 850 ciëele commissie geen rekening gehouden met den inhoud dezer wetsontwerpen. Wij stelden' ons daarbij op het standpunt dat bij het opmaken der begrooting alleen re kening gehouden moet en mag worden met door de wetgevende macht gestelde rege len en niet met door de regeering gedane wetsvoorstellen, die alvorens te kunnen werken door de staten-generaal aangeno men en door Hare M.ajesteit de Koningin der Nederlanden goedgekeurd moeten zijn. Ook tegenover de belastingbetalende in gezetenen achten wij het niet verantwoord maatregelen tot een niet geringe onze ge meente moordende belastingverhooging te treffen die niet in vaststaande feiten, doch in mogelijk te treffen voorzieningen steun vinden. Immers de ervaring leert het het is in het geheel niet zeker dat de aan geboden ontwerpen al of niet gewijzigd tot wet zullen worden verheven. Mochten de wetsontwerpen niet het staatsblad be reiken) hetgeen gelet op de van vele zijden gevoerde oppositie niet tot de on mogelijkheden behoort dan zouden de belastingbetalers indien de financiëele ge volgen der wetsontwerpen reeds in de be grooting verdisconteerd waren, lasten moe ten worden opgelegd voor welker heffing geen noodzaak bestond, doch slechts zou den leiden tot een overschot aan middelen. Moge zulks onder normale omstandighe den reeds ongewenscht zijn, in den tegen- woordigen tijd nu meer in het bijzonder de rijksbelastingen de laatste jaren aan zienlijk zijn verhoogd, terwijl de draag kracht der ingezetenen is teruggegaan, is zulks naar onze meening volkomen onge oorloofd. Teneinde U een inzicht te verschaffen hoe de gevolgen voor deze gemeente zul len zijn indien de vorengenoemde wetsont werpen ongewijzigd worderi aangenomen, leggen wij als bijlage van dezen brief een staat over, aangevende: a. de desbetreffende ontvangstposten der begrooting, zooals die geraamd zouden moetem zijn indien met de gevolgen der beide wetsontwerpen volledig rekening was gehouden en b. de ramingen van de sub a bedoelde posten, zooals die in het U aangeboden ontwerp der begrooting voor zooveel noo- dig zijn opgenomen. Uit dezen staat blijkt dat indien de wetsontwerpen ongewijzigd het staatsblad bereiken 'in de ontwerp-b'egrooting of eventueel in de begrooting 1935 een na- deelig verschil zal ontstaan van 97.699.35. Ter dekking van dit verschil kan uit den post voor onvoorziene uitgaven een bedrag van rond 20.000 worden gevonden, ter wijl het restant ad 77.699.35 door belas tingverhooging zal moeten worden gedekt. Daartoe ziillen op de hoofdsom der per soneele belasting rond 92 opcenten meer moeten worderfl geheven dan in de thans voorgedragen ontwerp-begrooting zijn ge raamd. Het behoeft geen' nader betoog, dat de aanneming der door de regeering voorge stelde maatregelen een ontwrichting van de financiën dezer gemeente tengevolge zal hebben. Verkeerden' wij niet in de ge lukkige omstandigheid dat de dienst 1935 opent met een van den dienst 1933 verkre gen batig saldo groot 35.994.96, dan zou de gemeente Soest, gesteld dat de regee- ringsvoorstellen volledig worden aangeno men, zich in 1935 reeds aan den rand der Voetbalvereniging „Soest" Zondag n.m. 2 uur Terrein a.d. Bosstraat noodlijdendheid bevinden. Wij meenen daarom hier een woord van ernstig protest te moeten laten hooren tegen de door de reg. voorgenomen maatregelen. Bij aanne ming der wetsontwerpen*, waarin deze maatregelen zijn uitgewerkt, zal 'n gem. als de onze die tot dusverre onder meer door 't volgen van 'n voorzichtige financiëele po litiek van een zuinig en sober beheer de belastingen op een laag niveau heeft kun nen handhaven, genoodzaakt worden de heffingen tot het wettelijke toelaatbare maximum op te voeren'. In aanmerking nemende de structuur onzer gemeente, waarin de vestiging o.a. ook door lage be lastingen aantrekkelijk moet worden ge maakt, kan zulks indirect gevolgen heb ben die een blijvenden nadeeligen invloed zoowel voor de gemeente als voor de in gezetenen uitoefenen. Het voorzichtige zuinige beheer wordt wel beloond, indien de regeeringsvoorstellen wet worden! Na de hiervoren gedane mededeelingen zullen wij nog enlkele aangelegenheden puntgewijze behandelen. Brandwezen. Evenals voor 1934 wordt voorgesteld voor 1935 aan de vereenigingen „Vrijwillige brandweer van Soest" en „Vrijwillige brandweer van Soesterberg" op te dragen het onderhouden, en schoonhouden der brandweermaterialen respectievelijk te Soest en te Soesterberg. Wij «tellen U voor de vergoeding te bepalen voor Soest op 750.en voor Soesterberg op 250. Bij volgnummer 351 der gemeentebe- grooting wordt voorgesteld machtiging te verleenen met elk der commandanten der vrijwillige brandweerverenigingen van Soest en Soesterberg een overeenkomst aan te gaan met betrekking tot het uitoefe nen van het preventief brandweertoezicht tegen een vergoeding voor den comman- y Telefoon 706 dant te Soest van 300.en voor den commandant te Soesterberg van 50. Deze vergoedingen zijn gelijk aan die wel ke voor 1934 door de beide commandan ten worden genoten. Onderhoud en aanleg van plantsoenen. In Uwe vergadering van 28 December 1933 werd besloten ingaande 1 Januari '34 van maand tot maand voor een maximum duur van één jaar een' overeenkomst aan te gaan met J. Kraaijenbrink, boomkweeker en tuinarchitect te Soest tot het verrichten van werkzaamheden en het geven van ad viezen inzake beplantingen tegen1 een be- 'looning van 100.per maand. Aange zien de diensten van Kraaijenbrink voor noemd door de gemeente niet kunnen wor den gemist, wordt bij volgnummer 405 der gemeentebegroting voorgesteld zoodanige overeenkomst ook voor 1935 aan te gaan. Subsidies. Bij schrijven van 20 Augustus j.1. aan Uwen raad verzocht de provinciale Utr. vereeniging ter bevordering van de hy giëne van moeder en kind in verband met de vestiging van een consultatiebureau voor zuigelingen in deze gemeente voor het jaar 1935 eeri subsidie van 250.te mogen ontvangen. Overtuigd zijnde van het goede doel dat deze vereeniging in het belang der volksgezondheid behartigt, stellen' wij U voor haar onder de gebrui kelijke voorwaarden tot wederopzeggens toe een' subsidie toe te kennen van 200. per jaar. Behalve dit subsidie zijn in de ontwerp- begrooting 1935 geen' nieuwe subsidies voorgesteld. Onvoorziene uitgaven. Voor onvoorziene uitgaven is een post uitgetrokken groot 32.473.99, waaron der is begrepen een bedrag van 1750. wegens uit derr gewonen dienst te dekken' kosten van aanschaffing van leermiddelen voor bijzondere scholen, zoodat feitelijk voor de in den loop van den dienst 1935 opkomende onvoorziene uitgaven resteert een bedrag van 30.723.99. Inrichting en eindcijfers begrooting. In de inrichting der begrooting is geen verandering gekomen. De eindcijfers van den gewonen dienst der primitieve /begrooting bedroegen in 1934 966.493.41, terwijl die voor 1935 zijn geraamd op 1.000.535.16. De kasposten op de beide diensten niet in aanmerking nemende, bedroegen de eindcijfers voor '34 705.469.18 en bedragen die voor 1935 774.563.36. De eindcijfers der primitieve begrooting van den kapitaaldienst bedroegen in 1934 1.630.803.47. Voor 1935 zijn deze cijfers geraamd op 1.205.815.49. De kasposten wegens opname en aflossing van kasgeld voor 1934 en 1935 buiten beschouwing la tende, resteeren als eindcijfers van den kapitaaldienst voor die jaren respectieve lijk 130.803.47 en 205.815.49. Bégrooting grondbedrijf. Tegelijk met de ontwerp-gemeentebe- grooting wordt U hierbij aangeboden de ontwerp-begrooting van het grondbedrijf voor het dienstjaar 1935. Vermits de re kening van dit bedrijf over het jaar 1933 nog niet is vastgesteld, waren geen nauw keurige gegevens voorhanden voor een juiste raming der posten voor 1935. In verband daarmede mag aan de in de ont werp-begrooting voor het grondbedrijf voor 1935 opgenomen cijfers niet meer dan een voorloopige waarde worden toe gekend. De opmaking van de vorengemel- de grondbedrijfsrekening is nog in bewer king, zij zal echter spoedig gereedkomen. I GEDIPLOMEERD BEëEDIGD MAKELAAR STEENHOFSTRAAT 5 TELEFOON 300 Aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, bouwterreinen, onroe rende goederen, etc. Gratis advies en inschrijving Assurantiën en Hypotheken. Sluit verzekeringen op leven, brand, inbraak «torm. glas. etc. etc. tegen billijke tarieven Fa. M. HAKS en WED. D. HAKS. Opgericht 1899 TELEFOON 731, 692, 982 D. HOOLWERF. Dir.. Heuvelweg 18

De Soester | 1934 | | pagina 1