i. L. H0KSBERGEN DENTOFORM. Soepelheid ten aanzien van Gemeente-ver ordeningen. Ingezonden y O Over io dagen O^BurperlijkeSn nïyO Rechtzaken KOOKT ELECTRISCH t' Vil Ni VLIET Modelslagerii Predikbeurten ^6 Begrooting wegenfonds. Nevens het ontwerp der begrooting van het wegenfonds wordt U ter vaststelling aangeboden een ontwerp-besluit tot vast stelling der bedragen over 1935 verschul digd als kosten van aanleg en onderhoud der wegen, een en ander zooals bedoeld bij art. 8 der verordening tot instelling van het wegenfonds. Als breedten van weg en rijweg en als bedragen voor kosten van aanleg en on derhoud zijn in dat ontwerp-besluit dezelf de aantallen meters en gelijke bedragen aangenomen als die welke .in Uwe verga dering van 28 December 1933 voor het jaar 1934 werden vastgesteld. Het desbe treffend raadsbesluit houdende vaststelling der breedten van de wegen van het wegen fonds is als bijlage van de begrooting '32 van het wegenfonds overgelegd. Begrooting gasbedrijf. Het advies van de gascommissie om trent deze ontwerp-begrooting uitgebracht is bij de begrootingsstukken ter inzage ne- dergelegd. De ontwerp-begrooting va/i baten en lasten van het gasbedrijf voor 1935 sluit met een geraamd bedrag aan onvoorziene uitgaven van 1.761.12. De bij de gemeen te belegde reserve van dat bedrijf zal naar raming 'per 1 Januari 1935 bedragen 19.217.44. Begrooting maatschappelijk hulpbetoon. Het op de door maatschappelijk hulp betoon ingediende begrooting voor 1935 geraamd subsidie van de gemeente be draagt 51.050; voor het dienstjaar 1934 werd in de primitieve begrooting van dat jaar een subsidie van 41.700 gevoteerd. Dit bedrag is echter niet toereikend geble ken; bij een tweetal besluiten tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1934 is het subsidie in totaal verhoogd met 27.000 en gebracht op 68.700. De verhooging van net aanvankelijk toegestaan subsidie was noodig, omdat het maatschappelijk hulpbetoon in 1934 tijdens de buitenwer- kingstelling der steunregeling en de sta king der werkverschaffing ook voor zijn rekening nam de uitgaven wegens steun- verleening aan werkloozen en daarmede verband houdende kosten. Begrooting Soester natuurbad. Op de door het bestuur der stichting tot beheer van het Soester natuurbad opge maakte en door ons college goedgekeurde begrooting van het natuurbad voor 1935 wordt een nadeelig saldo geraamd groot 6.000. Overeenkomstig art. 2, lid 1 van Uw besluit van 25 October 1933, 4e afd. No. 3146, goedgekeurd door gedeputeerde staten van Utrecht bij besluit van 20 No vember 1933, 3e af deeling No. 3408-2674 tot oprichting van een stichting tot be heer van het Soester natuurbad moet dit saldo in de gemeenterekening worden ver antwoord. Aan het slot gekomen Van onzen aan biedingsbrief der ontwerp-begrooting voor 1935 willenl wij eindigen met de opmerking dat het financieel aspect der gemeente ten gevolge der nog altijd met onverminderde kracht heerschende crisis steeds somber der wordt. Wil de- gemeente ook in de toe komst het hoofd kunnen blijven bieden aan het steeds meer dreigend gevaar van ver storing van haar financieel evenwicht, dan zal een op de uiterste soberheid gericht financieel beheer moeten worden gevoerd. Daarbij dient vooral het doen van uitga ven, die ook de komende jaren bezwaren, voor zoover zulks mogelijk is, te worden vermeden. Burgemeester en Wethouders van Soest, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. y Weet gij dat de huur der warmwater-boiler nu nog slechts is Ö.90 per maand? GEEN PLAATSINGKOSTEN Inlichtingen worden gaarne verstrekt M. VISMAN NIEUWERHOEK TELEF. 595 TANDHEELKUNDIGE INRICHTING houdt spreekuren ten huize van den heer D. SCHOUTEN, Nachtegaalweg 10 - Soestdijk (bij de Beetzlaan) DINSDAGS van 912. Gratis inlichtingen van 92. Heele gebitten, pijnloos trekken inbe grepen, f 30,—, met garantie. Pijnloos trekken f 1,—. Adres: AMSTERDAM, Amstelkade64 'Op Vrijdag 7 December 1.1. waren' be langhebbenden ingevolge een bepaling van de Hinderwet opgeroepen, om des- gewenscht hunne bezwaren kenbaar te ma ken tegen de vestiging van een was-smel terij in een' perceel aan de Spoorstraat al hier. De opkomst was groot. Een aanzienlijk aantal bewoners en huiseigenaars van Spoorstraat en Paulus Potterlaan hadden ernstige bezwaren en wel op tweeërlei gronden, n.1. brandgevaar en waardeda ling van hun eigendommen, wanneer hier thans de eerste schrede wordt gezet op een weg, die leidt tot het maken van deze „villabuurt" tot een fabriekswijk. Eigenlijk moet ik zeggen: een volgende schrede, want reeds eerder is ook het groo- te pand aan de van Weedestraat, nabij het Station, tot fabriek bestemd geworden. Er waren bij deze vergunning beperkende voorwaarden opgelegd, maar men zal ge roken hebben in hoeverre deze zijn nage komen of lieverhoe deze zijn ver onachtzaamd. En toch hebben wij hier ter plaatse een „Verordening", steunende op de Hinder wet, waarbij het verboden is in de bebouw de kom der gemeente zulke werkplaatsen te openend Maar onze Raad (en ook B. en W.) hou den er een zonderlinge zienswijze op na omtrent „het soepel toepassen onzer Veror deningen." Zij schijnen dit zóó op te vatten, dat men bij het eerste het beste verzoek om „ontheffing", er van af moet wijken. Reeds in de bewuste vergadering is hier tegen geprotesteerd, maar ik acht het niet ondienstig, dit ook nog eens te doen van deze plaats. Behalve het persoonlijke be lang, dat in deze bijeenkomst natuurlijk sterk naar voren kwam, is toch ook „het algemeen belang" hier sterk mee gemoeid. Of acht men „brandgevaar" geen alge meen belang? Een op dit gebied zeer deskundig oud- brandweerleider heeft op dit brandgevaar uitdrukkelijk gewezen en nu wil ik hierop wel dadelijk laten volgen, dat de aanvra ger van deze ontheffing, die hier mede aan wezig was, dit brandgevaar even uitdruk kelijk heeft trachten weg te cijferen, maar m.i. kan een kind begrijpen, dat men brandgevaar oproept, als men dagelijks was gaat verwarmen op open vuur; zelfs als men, alle mogelijke veiligheidsmaatre gelenvoorschrijft. En verder wil ik vragen of men het geen algemeen belang acht, dat men in een der beste deelen van Soest, waar ook de ge meente zeer duur betaalde gronden bezit, de waarde dezer gronden omlaag drukt, door hier stapper* te doen, die zeer duide lijk het kenmerk dragen, dat men er niet tegen op ziet van deze buurt een fabrieks wijk te maken? Men zal kunnen' zeggen, dat zulke werk plaatsen werkgelegenheid geven- en dat zij toch ergens moeten worden gevestigd. Ac- coord! Maar dan in een deel van Soest, dat voor „werkplaatsen is bestemd" en waar zulke gebouwen, -die brandgevaar meebrengen, meer op zich zelf staan. Ik wil hier nog opmerken, dat voor het vestigen van de „Fino-fabriek" in de van Weedestraat misschien dit te zeggen was, dat het uiterst moeilijk is in deze tijden voor zoo'n groot pand, gelegen aan een zeer druk punt, een andere bestemming te vinden. Dezelfde „soepelheid", die men hier t.a.v. de hinderwet betracht, kennen wij ook reeds lang ten' opzichte van de bouwver ordening. 'Het is verboden; meer dan twee wonin gen onder één dak te bouwen, maar als men een verzoek indient om er 3 of 4 of zelfs 8 onder één dak te bouwen, is er 90 kans, dat de Raad het goed vindt. Men herinnere zich het geval van die 8 huizen in de Burg. Grothestraat, op het mooiste gedeelte van dezen verkeersweg. De raad was „soepel"; het gaf werkver ruiming en nieuwe bewoners! Wat is er tot nu toe van terecht geko men? In den iwinter, dat het Werkverruiming zou geven, is er niet aan gewerkt. Na veel moeilijkheden kwamen de huizen eindelijk klaar en op gemeentekosten werd er een plantsoen voor de huizen gemaakt. De nieuwe bewoners zouden die kosten op den duur betalen met hun belasting centen! Maar het grootste deel der woningen staat leeg! Waarvoor maakt men dan toch veror deningen, als men ze eenvoudig niet wil nakomen? iNu ik deze vraag stel, wil ik ook nog op iets dergelijks wijzen, n.1. hoe de Raad het eene oogenblik regelingen' herroept, die enkele jaren te voren zijn gemaakt. In de Raadsvergadering van 5 Dec. 1.1. stond op de agenda het voorstel tot „hef fing van een vergoeding van het Gasbe drijf voor het hebben van gasbuizen in openbare gemeentegronden." In 1929 'hebben Gedep. Staten een prin- cipieele uitspraak van den Raad gevraagd of men deze vergoeding al of niet wilde invoeren. Met 10 tegen 3 stemmen heeft men dit afgewezen, en wel op dezen grond, dat een „retributie" wanneer men die vergoeding als zoodanig wilde voor stellen onnoodig was, wijl het Gasbedrijf reeds op grond van een andere bepaling alle werkzaamheden moest bekostigen, die aan de wegen noodig waren in verband met zijn buizennet, en dat een „recognitie" van een „gemeentebedrijf" tegenover de eigen gemeente a'ls een onding was te be schouwen. Van de tegenwoordig zittende Raadsleden, stemde in 1929 alleen de Heer Endendijk vóór de vergoeding; alle ande ren stemden er tegen. En nu? Het voorstel is aangenomen zon der hoofdei, stemming, met aanteekening, dat alleen de Heer Gasille er tegen was (en deze nog alleen omdat hij de „retribu tie" te hoog vond). Alle vroegere tegen stemmers waren omgedraaidvan principes gesproken. Ten aanzien van het Gasbedrijf wil ik tot slot nog even het oude geval oprake len omtrent de „-afschrijvingen". In 't jaar 1930 of 1931 besluit de Raad om deze te verlagen, zulks in hoofdzaak steu nende oo den verificateur onzer gemeente administratie, die had opgemerkt, dat wij veel meer afschreven dan andere gemeen ten, hetgeen werd bevestigd door onzen leider van het Gasbedrijf. Enkele? jaren later besluit de Raad om die afschrijvingen weer te verhoogen en dit zelfs met terugwerkende kracht. Maar eenige maanden daarna merkt men dat de begrooting van het Gasbedrijf aldus niet sluitend te maken zal zijn en besluit... om de afschrijvingen op de gasmeters weer aanmerkelijk te verlagen. Zóó wordt het algemeen belang gezien door den Raadin de -samenstelling van heden. W. H. C. DOORMAN. Het woord „vergoeding" veronder stelt toch een, „uitgave" door partij ter an dere zijde. (voorheen R. FRESE Hofleverancier! BAARN Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie SOEST IN HET DUISTER. Met eenigszins gemengde gevoelens heb ik den Raad de voorstellen, omtrent ons gasbedrijf zien oppeuzelen als een stuk je „pain de luxe". Is er niet een soort Raadscommissie voor dit bedrijf en heeft deze geen advies gegeven.? Weet de commissie niet dat het gasver bruik bijv. in de Gemeente Rotterdam op ontstellende wijze in het laatste halfjaar is teruggeloopen, en dat ditzelfde ver schijnsel zich ook voor Soest zal gaan voordoen, laten wij hopen in geringe mate. Over de aanleiding tot dien teruggang wil ik niet schrijven in het belang van dit Gemeentebedrijf, doch ik zou bovenge noemde Co-mmissie in ernstige overweging willen geven om met een. buurtverkeertje (zuinig s.v.p.) naar Amsterdam te gaan en daar eens -te informeeren of zich dit ver schijnsel daar óók voordoet en wat de oor zaak daarvan is. Laat ik er U echter te voren voor waarschuwen dat men het -He- ver in de doofpot houdt. Heeft men in Amsterdam niet met het zelfde euvel te kampen dan mag U mijn schrijven als „kwatsch" en mijzelf als leu teraar beschouwen. Doch ik beveel U de grootste beperking en, de grootste zuinigheid aan, want het volgende jaar levert U desondanks verras singen. M. VAN DER PLAS. Geachte Redactie, In Uw blad van 21 November 1934 schrijft de groepsleider van de fascistische N.S.B., de heer Portheine een zo laag bij de gronds stukje, dat wij verplicht zijn, daarop even de vinger te leggenv In het jaar 1931 werd door een verga dering van vakbonden, aangesloten bij het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.) een delegatie aangewezen, be staande uit P. Danz, P. Moltmaker en E. Kupers, die tot opdracht kreeg, zich naar Nederlands-Indie te begeven/ teneinde daar verbindingen aan te knopen met de be staande vakorganisaties en te onderzoeken, wat door de Nederlandse vakbeweging ge daan zou kunnen worden om de totstand koming van een sterke vakbeweging in In donesië te bevorderen en, om het lage le venspeil van de Indonesische bevolking te verbeteren. Naar onze bescheiden mening heeft ook de bevolking van Indonesië recht op een menswaardig bestaan en wat wij er aan kunnen doen om dat te verkrijgen, dat zullen wij doen. Trouwens ook de Neder landse arbeiders hebben daar belang bij. Hoe meer de Indonesiërs verdienen, hoe meer Nederlandse producten zij kopen kun nen-, hoe meer werk er dus in ons land komt. Hoe .lager echter de lonen van de Indonesiërs, hoe sterker de loondruk, ook n ons land, men deiï-ke ma<u ccna aan dc Twentse katoenindustrie. De Nederlandse arbeiders hadden dus wel degelijk groot belang bij de studie-reis van de N.V.V.- mannen. Door hen zijn dan ook blijvende verbindingen aangeknoopt met de Indi sche vakbeweging, een deel van die In dische vakbeweging heeft zich zelfs na die. reis aangesloten' bij het Internationaal Verbond van Vakverenigingen. De Nederlandse arbeiders en trouwens de hele Nederlandse bevolking, voorzoover zij zich in 1931 al met het maatschappelij ke leven bemoeide, hebben de grote bete kenis van die studie-reis ook best begre pen. Vandaar, dat de verslagen van deze reis, die Kupers in „De Strijd" van het N. V. V. maanden! achtereen publiceerde eenvoudig verslonden werden, ook door buitenstaanders, vandaar, dat tegen .de kosten van deze reis, die in het jaarver slag van het N.V.V. van 1931 volledig verantwoord staan, nooit door een mens bezwaar is gemaakt. (Wie heeft ooit zo'n financieel verslag van de N.S.B. gezien? Ondertussen echter kwam de crisis in Nederland. Een grote groep van mensen, die zich vroeger nooit om enig vraagstuk van nationaal belang bekommerd had (wie had drie jaar geleden ooit van Mussert ge hoord?) kwam in moeilijkheden, kon zijn eigen makkelijke leventje niet meer voort zetten' enwerd fascist!! Een fascist weet alles en kan alles. Een fascist hoeft geen problemen te onderzoe ken en geen studie te maken. Vandaar, dat hij U in 5 minuten de hele wereldcrisis kan oplossen. Hadden de tegenwoordige fascisten zich ook vroeger, toen zij het zelf nog goed hadden, ook eens met maatschappelijke vraagstukken bezig gehouden, dan zouden ze nu niet zulke stomme vragen behoeven te doen. Dan zou de heer Portheine alles wat wij hierboven vertelden geweten, heb ben. Dan zou hij ook geweten hebben, dat de N.V.V.-besturen niet le maar 2de klas naar Indië reisden. Dan zou hij ook gewe ten hebben, dat van de kletspraatjes om trent de houding van de N.V.V.-delegatie in den Volksraad achteraf bleek niets waar te zijn. Maar wat hij wel kan weten is, dat zijn leider Mussert, al een paar keer een „stu diereis" in Duitsland heeft gemaakt, reeds naar Italië is geweest en nu weer naar Engeland gaat om daar den fascistischen leider Mosley te ontmoeten. Alles te lezen in „Volk en Vaderland". Of de heer Mus sert le, of 2e of 3e klasse heeft gereisd staat er niet bij, dat kan ons ook niet veel schelen. Wat ons wel interesseert is, te weten wat de heer Mussert, die zijne hele pro gramma al woordelijk van Hitier heeft overgenomen, zo vaak in Duitsland moet doen. De Duitse fascisten steken hun me ning, dat Nederland eigenlijk een stuk van Duitsland behoorde te <zijn, naet onder stoelen of banken. Wat doet de „nationa le" heer Mussert dan zo vaak in dat gezel schap? Ziedaar, geachte Redactie, een| vraag, die ons meer interesseert, dan de vraag, wat de heer Portheine van plan is te doen, met de vervloekte „bonzen", wanneer hij een maal zijn' fascistische staat heeft gemaakt. Maar zover is hel voorlopig nog niet. Plaatselijke raad S.D.A.P. en N.V.V. moet Uw KERSTCADEAU klaar zijn 6 ,,BRIEFKAART"-Foto's vanaf f 2.in de bekende prima uitvoering Fotograaf DROST Steenhofstraat 56 Telefoon 486 r van 612 December 1934. GEBOREN: Klaas johannes, zoon van J. C. de Boer en J. Luberti, Beetzlaan 36; Rijmer zoon van E. Smid en M. Renkema, Korte Hartweg 42; Wilhelmus Jacobus, zoon van A. B. de Bruin en G. Natter, Mo lenstraat W.Z. 1; Cornelis zoon van. C. K'larenbeek en M. F. Klawuhn, Klaar wa terweg 50; Barend Jan, -zoon van C. Ter Haar en H. Langenkamp, KI. Engendaal- weg 17; Cato, dochter van J. W. de Rijk en J. B. Sukel, Laanstraat 33. ONDERTROUWD: geen. GEHUWD: R. v. Wijk en W. v. d. Hoef. G. v. d. Berg en J. Hagenbeek. OVERLEDEN: geen. Vestiging van 612 Dec. 1934. W. Aldering met gezin van A'dam naar Nieuweweg 31b; Wed. J. v. Herwaarden van de Bilt naar Kerkstraat 7; W. Stalen hoef met gezin van de Bilt naar Braamweg 80; D. C. A. de Zwart van A'dam naar da Costalaan 7; C. K. Waterman van Haar lem naar Molenstraat O.Z. 5; G. Buddingh van A'dam naar Oranjelaan 24; L. Kuyper van Castricum naar Hartmanlaan 25; G. Blokhuis van den Haag naar K. Hartweg 24; W. Bakker van A'foort naar Wieksl.- weg W.Z. 5; Th. B. K.oops van Gendrin- gen naar Nieuweweg 53; Wed. F J. E. Schut van Hilversum naar Julianastraat 17; H. C. A. Sickcsz van Wassenaar naar Soesterb. straat 107; M. N. Roodenburg van Benjschop naar Kerkpad N.Z. 21; H. P. Wenckebach van Zeist naar A'foortsche- traat 45; Th. Doring van A'dam naar K. Bergstraat 3. Vertrek van 612 December 1934. M. C. Dusschoten van Birktstraat 18b naar den Haag, Ternootstraat 65; J. Rijke met vrouw van Spoorstraat 41 naar Laren (Gld.) Huize Rambler; N. Struyk van A'foortschestraat 119 naar Utrecht, Hee renstraat 25; A. Heeresma van Soesterb.- straat 125 naar A'dam, Heerenstraat 11; J. A. Hornsveldvan Dijk met gez. van Kerkpad N.Z. 19a naar Baarn, Lombok straat la G. de Zoete van Braamweg 42 n. Drieb.-Rijsei\burg, Arnh. Bovenweg 74; A. P. H. Schenkel met gezin van Julianastraat 41 naar A'dam, Archimedesplantsoen 9; P. Bos van Vredchofstraat 23 naar Culem- borg, Rietveldscheweg 98; G. L. Henning van Bosstraat 12 naar Laren (N.H.), Ta felbergweg 10; A. P. Iburg van B. Grothe straat 12 naar Rotterdam, CL de Vriezelaan 140a; P. Smits van Luchtvaartafd. n. Hil versum, LailgCblTuat 57c, TL. E>. van Tvooy met gezin van A'foortschestraat 6a na-ar Voorburg, Kon. Wilhelminalaan 465; G. OkhuysenGunneman van B. Grothestr. naar R'dam, Mathenesseplein 6b; A. W. van Klooster van Laanstraat 48 naar La ren (N.H.), Zeveneind 38; J. Mk Gerrits van Eikenhorstweg 8 naar Veere, Kade 13; H. Leeuwe van L. Bergstraat 42 naar Ncd.- O.-Indië; J. v. Wrigenburg m. g. v. Plasw. 31 naar A'dam, K-uikduinstraat 103. Verhuizingen in de gemeente van 6—12 Dec. 1934. G. Geering van Luchtv.afd. naar Verl. Schoolweg 17; J. M'eijwes van Braamweg 8 naar Kerkstraat 33; C. Wo'lfsen van Kerkpad N.Z. 2 naar Kerkstraat 33; E. OlthofGeldhof met gezin van Braam weg 92 naar Vosseveldlaan 17; G. P. 't Lam met vrouw van Kerkstraat 37 naar Buntweg 4; J. Blankestijn met gezin van Laanstraat 78 naar Kerkstraat 11; H. J. van Schalkwijk van Stadhouderslaan 47 n. 35; J. F. Nijdam van van Lenneplaan 6 naar Mariastraat 16; W. van Dorrestein van Bffktstraat 11 naar Zwarteweg la; J. Kanters idem; A. Slosorz van Kolonieweg 8 naar v. Lijndenlaan 9; A. M. P. Quint Knaap idem; W. de Vries met vrouw van Beukenlaan 1 naar Nachtegaalweg 3; H. v. d. Broek van Nieuweweg 15 naar 64; W. P. Dorresteijn met gezin van Molenstr. W.Z. 37 naar Beetzlaan 39; G. van Ek met gezin van v. Maarenstraat 1 naar Verl. Postweg 17; H. van Velzen van 2e Hee serlaantje 2 naar Soesterb.straat 32; J. H. Marselis van Banningstraat 44 naar Post weg 83; A. Donk met vrouw van Beuken laan 28 naar Parklaan 14; J. Maasland idem; W, Maasland idem; C. F. Meuffels van Nieuwerhoekstraat 4 n. Kon.laan 162. Gemakkelijk - zindelijk - goedkoop Complete installaties reeds vanaf 2.50 per maand Demonstratie dagel. van 35 uur M. VISMAN NIEUWERHOEK TEL. 593 OPGERICHT 1899 BUSUnSlHAAT V DAMtH ALLEEN EERSTE KW#UTFITFP? I NED. HERV. GEMEENTE. Zondag 16 December 1934 kerk 10 uur: Ds. E. Groeneveld. Kerk 6 uur: Ds. J. I. van Schaick. Emmakerk 10 uur: Ds. J. C. Helders, em. pred. Bilthoven. Emmakerk 6.uur: Ds. E. Groeneveld. CHR. GEREF. KERK. Zondag 16 December 1934, voorm. 10 uur en nam. 6 uur: Godsdienstoefening. Donderdag 20 December 1934 nam. 7 uur: Ds. K. Groen> van Rotterdam. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat. Zondag 16 December 1934 's morgens 10 uur: de Jüerw. heer J. G. van Ieperen Cand. t.d. H.D. 's Avonds 6 uur: Ds. G. Lans, van Huizen. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG- GODSDIENSTIGEN. Zondag 16 December 1934: geen dienst. Donderdag 13 December '34 in den laten namiddag behandelde de Rechtbank te U- trecht in Hooger Beroep de zaak tegen den restaurateur van het theehuis Soesterdal, terecht staande terzake den verkoop van verpakt vanille-ijs, z.g. ijsco's op 12 Juli j.1. Gelijk men zich herinneren zal had op 18 October j.1. de Kantonrechter te A'foort dei\ verdachte van het ten laste gelegde vrijgesproken; van dit vonnis was de amb tenaar van het Openbaar Ministerie in ap pèl gegaan. Evenpls op 11 October bij den Kan tonrechter trad Mr. Frima uit Amersfoort ris raadsman van verdachte op. D„e president begon met op te merken, iat het vonnis van den Kantonrechter, daar de ten laste gelegde feiten geheel en onvoorwaardelijk waren erkend, den ver dachte had moeten ontslaan van rechts vervolging. met welke opmerking de ver dediger zich kon vereenigen. Als getuige werd thans gehoord de ver balisant, die desgevraagd meedeelde niet ril eigen beweging, maar op uitdrukkelij- ken. last van den burgemeester proces erbaai te hebben opgemaakt. De Rechtbank toonde voor deze zaak rroote belangstelling; men voelde blijk baar dat er meer achter zat. De subst. officier van justitie, Jhr. Mr. TJuarles van Ufford, merkte op, dat het artikel van de politie-verordening van Soest, op grond waarvan de anibtenaar O.Mv bij het Kantongerecht de vervolging had ingesteld, wanneer deze verordening hier van toepassing was, den heer Coutu rier evenzeer verbood aan zijn bezoekers en broodje met kaas af te leveren. Hij chtte in casu geen overtreding aanwe- ig. omdat het artikel van de politie-ver ordening blijkens den text een ventverbod betreft en het verkoopen van ijswafeltjes en andere eetbare waar op het terras van .en restaurant niet onder het begrip venten valt. Z.E.A. vorderde echter vernietiging van het beroepen vonnis met ontslag van rechtsvervolging van den verdachte. Mr. Frima, hierna aan het woord ko mende, zeide allereerst zich met de strek king van het requisitoir van den officier te :unnert vereenigen. Het geval is wel vreemd, vooral als men in aanmerking neemt, dat namens denzelfden burgemees ter, die bevel gaf wegens verkoop van ijs- vafeltjes te bekeurem, aan den verdachte en bewijs conform de voorschriften van het consumptie-ijsbesluit was uitgereikt, waarin verdachte o.m. gerechtigd werd ver klaard tot het in voorraad houden van verpakt consumptie-ijs „welke verpak- fing kennelijk bestemd is om met den in houd aan den verbruiker te worden af- eleverd". Mocht echter, hetgeen pleiter niet ver wachtte, de rechtbank het standpunt van den ambtenaar O.M. bij het Kantongerecht deelen, dan wil hij de vraag stellen of in casu het artikel consumptie-ijs door de drankwet niet aan de werking van den la- geren; wetgever, (de gemeenteraad van Soest), is onttrokken. Immers: consumptie ijs is een vloeistof, niet minder vloeibaar dan b.v. advocaat. Het artikel wordt ook in glazen verkocht en verandert niet van ïard, wanneer het in den vorm van ijs- wafeltjes aan het publiek wordt afgele verd. Verdachte heeft voor zijn zaak volle dige vergunning, hetwelk insluit vrijheid van verkoop van alle dranken, ook zwaar vloeibare, alcoholhoudende (advocaat) en alcoholvrij (consumptie-ijs). Ook op dezen grond is het ten laste gelegde geen straf baar feit, zoodat in elk geval ontslag van echtsvervolging moet volgen. De Officier repliceerde hierop met de opmerking, dat chocoladevla dan ook een drank zou zijn, waarop Mr. Frima opmerk te, dat dit in gestolten toestand als cho colade-ijs dit zeker was en zonder kunst matige afkoeling op bepaalde wijze bereid •en drank opleverde, die als sorbet op de tarieven van lunchrooms voorkomt. In be vroren toestand is het artikel onbruikbaar en. dus geen consumptie-ijs meer. De president bepaalde hierop het vonnis op 24 December a.s. des n.m. te 2 uur. FLORA THEATER. GOUD. Dit is de groote Ufa-film welke dit jaar door de Ufa werd gemaakt, een film die /er boven de andere Duitsche films uit steekt, want het is in den loop der jaren 'oo langzamerhand een traditie geworden, dat de Duitsche filmmaatschappij „Ufa" althans éénmaal in het jaar een „super"- film op de markt brengt, welke, zooals de aankondigingen en de ondervinding ge leerd hebben, de normale productie verre overtreft en waaraan kosten noch moeiten gespaard zijn. We behoeven slechts na men in herinnering te brengen als Maango din, Metropolis, Nibelungen en uit den laatsten tijd F.P. I antwoordt niet! om on ze bedoelingen te illustreeren. Voor deze soort „schlagerfilms" werden altijd de grootste verwachtingen gekoes terd, die slechts' zelden op teleurstelling uitliepen Een werkelijk magistrale film, waarin vooral Hans Albers zich van een zijde laat zien, zóó sftbcr en met zóó weinig bravou re, dat hij bewezen heeft een groote on der de grooten te zijn. Resumeerend: een bijzonder boeiende film van ongemeen technische prestatie (reminiscenties gevend aan: Metropolis, maar dan uiteraard zeer verbeterd) bij een pijnlijk nauwkeurige verzorging en uitste kend spel. Men ga vooral zien!

De Soester | 1934 | | pagina 2