Damestasschen Plaatselijk Nieuws S AMOR IN OPSTAND. DAGBLAD GOOI- EW EEMLAN DER Gemengd Nieuws Het Soester Jaarboekje 1938. Over esm jachtgeweer, schieten in den polder en aen valsche aangifte. I Soesterberg AGENTSCHAP voor Abonnementen en Advertentie N.V, Eerste Soester Ei. Drukkerij En Bacchus deed de rest. bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb ZIE DE ETALAGE I In het reservoir. Hoewel tijdens de vlucht niets aan den motor te merken was ge weest hg had o.m. op normaal toeren tal gedraaid achtte gezagvoerder Brug man het raadzaam den motor uit elkaar te nemen. Hlerbg bevond men inderdaad, dat van een der zuigers een gering stuk was afgebroken. Na zich hierover in ver binding gesteld te hebben met Schiphol, vernam de heer Brugman, dat de techni sche dienst van de K.L.M, het verstandig oordeelde de reis niet verder voort te zet ten, doch de komst van een reserve motor af te wachten. Dit is inmiddels geschied. Gezagvoerder van Balkom is met de Dou- glas Jan van Gent te Athene aangekomen, met een reservemotor aan boord. Met dit laatste vliegtuig zijn de passagiers van de „Wielewaal" verder naar Azië gereisd, ook de post en de vracht werden medege nomen. lw ViiVliViJ <ÜVÜ'«i£-\ÜVi: DE CAFé'S OP NIEUWJAAR OPEN. ZEIST. WAARSCHUWING. De Commissaris v. Pol. te Zeist geeft in overweging alvorens in relatie te treden met Pieter Wilhelmus Nieuwkerk, 52 jaar, en Pieter Kamphuis, 37 jaar, beiden wonende Makasserstraat 461 te Amsterdam, bij hem inlichtingen in te winnen. Zij trachten onder bedriegelijke voor wendsels financieele hulp van ingezetenen te verkrijgen. DE GEMEENTE-VELDWACHTER VAN HOOGLAND GESCHORST. Naar vernomen wordt is de gemeente veldwachter van Hoogland, K., als zoodanig "'geschorst. Hij zou onregelmatigheden hebben ge pleegd bij de controle krachtens de vuur- wapenwet. Vermoedt wordt, dat K. door hem in beslag genomen wapens ten eigen bate heeft verkocht. Ook aan de administratie krachtens de vuurwapenwet schijnt het een en ander te hebben gehaperd. De rijksrecherche heeft de zaak in on derzoek. (Utr. Dagbl.). In de vorige jaren ging steeds van den burgemeester een schriftelijk verzoek uit naar alle caféhouders ter plaatse om op den Nieuwjaarsdag te sluiten. Deze sluiting was wel is waar niet door de politieveror dening voorgeschreven, doch in verband met het drankmisbruik en de daaruit voort spruitende gevolgen was jaren lang dit systeem gevolgd. Vrijwel alle caféhouders voldeden steeds aan dat verzoek. Inmiddels is het drankmisbruik aanzien lijk afgenomen en ongeregeldheden vinden uit die oorzaak bijna niet meer plaats. Toen nu bleek, dat enkele caféhouders het zeer op prijs zouden stellen om thans op den Nieuwjaarsdag open te blijven, is de aanschrijving van den burgemeester dit jaar eens achterwege gebleven bij wijze van proef. En het gevolg was, dat meer dere café's open bleven, doch ook dat enke-. uit eigen beweging vrijwillig sloten. In een tweetal café's werd zelfs 'gedanst en kan niet anders worden gezegd, dan dat deze proef buitengewoon goed geslaagd is. Nergens werden wanklanken vernomen, van drankmisbruik bleek niets en overal was een aangename stemming. Ongeregeld heden deden zich nergens voor en de poli tie behoefde nergens op te treden. Gezien deze ondervinding mag dus wor den ver-wacht, dat ook in volgende jaren verzoeken om vrijwillig te sluiten op den Nieuwjaarsdag achterwege zullen blijven. Rest nog t^ vermolden, dat op Oudejaars avond geen z.g. gunstvergunningen zijn verleend om tot later dan 11 uur open te blijven, zoodat alle café's toen om 11 uur- hun deuren sloten, waardoor een ieder in de gelegenheid was den overgang van oud in nieuw in eigen huiselijke kring te vieren. Ook op Oudejaarsavond deden zich geen wanordelijkheden voor. rUtfMB m - En wsar dat ook strafbaar is en zich bij I dien <aféhouder al meer van dergelijke I overladingen hadden voorgedaan, werd ook tigen hem proces-verbaal opgemaakt, evena^ tegen de beide vrienden, die zoo wel v>or hun dronkenschap als voor het vemieen van eens anders eigendom hun bonnete kregen. Een triest einde van deze nieuwjaars- idylle,liie met zulke glorierijke perspectie ven ws aangevangen GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terag te bekomen. zwart met wit poesje oude beurs met inhoud damespolshorloge zakje maismeel kinderstoffertje zwart-bruine herdershond dolkmes zwart poesje blauw kinderwantje Oranjelaan 1 Hartmanlaan 11 Bosstraat 135 Kerkstraat 40 politiebureau Eigendomweg 2 2e Heeserlaantje 10 Prins Bernhardlaan 44 Steenhofstraat 32 jfOESTER BESTURENBOND. BAARN. WANNEER DE ORANJETELG GEBOREN IS. NIEUWJAARSTRAGEDIE, DIE RUITJES DEED VERNIELEN. Het feestprogramma der Baarnsche Oranjevereenigingen. De beide plaatselijke Oranjevereenigin gen hebben, in verband met de blijde ge beurtenis het navolgende programma sa mengesteld: Klokluiden. Mededeeling van de heugelijke gebeur tenis door herauten te paard op verschil lende punten in de gemeente. Huis aan huis verspreiding van een ori- gineele attractie. Groote fakkeloptoeh door de gemeente, langs het gemeentehuis waar de burge meester vanaf het bordes een toespraak zal houden. Als apothese van dezen optocht zal op een terrein aan den Eemweg een groot vreugdevuur worden ontstoken. Muzikale medewerking verleenen „Cres cendo" en „Voorwaarts". Zoo mogelijk zal dit programma op den dag van de geboorte worden uitgevoerd, anders den daarop volgenden dag. De Chr. Oranjevereeniging organiseert een wijdingsavond, welke zal worden houden ongeveer 10 dagen na de heuge lijke gebeurtenis. DE STEUNVERLEENING AAN KLEINE BOEREN. Schriftelijke vragen aan den Minister van Sociale Zaken. Aan den Minister van Sociale Zaken zijn door het Tweede Kamerlid, de heer Krol, de navolgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het den Minister bekend, dat de uitwerking van de met ingang van 1 No vember j.1. in werking getreden regeling- nopens steunverleenirig aan kleine boeren, voor de belanghebbenden op de zand- en dalgronden in Groningen en Drenthe in fi- fancieel opzicht op groote teleurstelling is uitgeloopen, speciaal voor hen, behoorende tot de z.g.n. groep b. als bedoeld in de cir culaire aan de gemeentebesturen d.d. 24 September 1937 No. 200—1209 afd. W. en S., aangezien aan de tot deze groep be -filerende hoofden van gezinnen in meerde re gevallen slechts bedragen per week kunnen worden uitgekeerd overeenkomen de met plm. 50 pCt. van hetgeen bg te werkstelling in centrale werkverschaffing kan worden verdiend? 2. Wanneer vraag 1 in bevestigenden zin moet worden beantwoord, is de minis ter dan ook de meening toegedaan, dat den tot groep b. behoorende hoofden van zinnen volledige vrijheid kan worden laten om al dan niet voor tewerkstelling op eigen bedrijf in aanmerking te komen en dat aan de personen behoorende tot ge noemde categorie, die aanvankelijk eigen initiatief in de „steunregeling kleine boeren" zijn betrokken, gelegenheid moet worden gegeven, om zich, althans gedu rende de perioden van het jaar waarin op het bedrijf geen werkzaamheden plegen verricht te worden, aan de regeling te ont trekken, zonder aanspraak te verliezen op tewerkstelling in centrale werkverschaf fing, wat den tijdsduur daarbg betreft, ver band houdende met de gezinssterkte? De s'deeling Soest boodt aan leden en begungigers Maandagavond een filmavond aan inde groote zaal van hotel Eemland, welke per goed bezocht was. De yorzitter, de heer W. Helmus, open de demvond met een woord van welkom, ook aa* den spreker, den heer A. d. Ruiter, lid var het Hoofdbestuur v.h. N.V.V. en hoopte, Jat 1938 betere perspectieven voor de arbeders zal opleveren dan 1937, zoo dat er reer bestaanszekerheid zal zijn voor den arbider. Daaro werd op het witte doek vertoond wat de vereld aan actueel nieuws laat zien, vervolgus een zeer leuke teekenfilm, ver der een rijkje in een hypodrome waar ster ke staaljes van durf werden gegeven, nog een zee mooie opname van Noorwegen, daarnaat pen reclame-film van de Haka- productti, van de Centrale Verzekerings bank en een uitstekende muzikale film van Vincent Lopez en zijn orkest. Daarop ver kreeg eft heer A. de Ruiter het woord voor zijn propagandistisch babbeltje. Spreker stelde vrirop derp moeilijken strijd van de propagai la-actie, daar nog zoovelen rond- loopen as ongeorganiseerd. Nu wordt de organisaie ferm aangepakt, er wordt ge- colpovteed, ruim 6 millioen kranten wor den er 'vrspreid, .behalve de prospecti en toch gaa' het aanwerven van nieuwe leden langzaan Zien wij naar Engeland, Zweden en Noorvegen, dan is daar 90 van de ar beiders modern georganiseerd tegen hier maar 3( maai daar heerscht geen ver- deeldheil zooals hier, maar zijn alle ar beiders 'lA van de moderne organisatie. Hier tel het N.V.V. 300.000 leden, de an- Wij ontvingen een groote keuze tegen ongelooflijk lage prijzen N.V. Eerste Soester Electrlsche Drukkerij, van Weedestraat 7, Soestd^k, Tel. 2962. MOTORPECH VAN HET INDIë- VLIEGTUIG „NANDOE". getuigen aan den Eem was gezien mèt het geweer, kon dit tenslotte niet meer worden volgehouden en zoo kwam tenslotte de heele zakk uit. Niet akleen voor den jager, doch eigen lijk nog fineer voor den actehouder, werd dit een triest geval. Deze toch had uit goedmoedigheid zijn geweer gegeven, had zich laten overhalen een aangifte van dief stal te doen en stond nu in een kwaad par ket. Hij was slachtoffer geworden van zijn welwillendheid om te helpen en later van zijn poging zijn geweer te redden. Tegen den jager werd proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding v.d. Jachtwet (ongerechtigd jagen) en v.d.Wapenw. (zich vertoonen met een vuurwapen op den weg zonder de vereischte vergunning tot het dragen van wapenen). De jachtactehouder kreeg voor zijn ondoordacht handelen een proces-verbaal wegens overtreding van de Vuurwapenwet (uitleenen van een vuur wapen aan iemand, die niet bevoegd is een vuurwapen te hebben), doch wat nog er- dere or.amsatie,samen 400.000, zoodat ^wa_^°°k_ ^?loc!^i^aal Z??™! ruim 1 Millioen arbeiders ongeorganiseerd z«n. Bij den Modernen Bon! v&t ieder zich veil. Zondagavond te ongeveer 8 uur ontstond aan den Schoutenkampweg een opstootje dat veel rumoer wekte en nog al aardig wat opschudding gaf. Wat was het geval? Een tweetal Soester ingezetenen W. V. en T. v. d. B. gevoelden zich gedrongen een nieuwjaarsvisite te gaan afleggen bij een bevriende juffrouw, aan wie zij een gelukkig en voorspoedig jaar 1938 wensch- ten toe te roepen. Toen zij echter bij de woning der juffrouw aankwamen, ontsta ken beiden in hevigen toorn. Waarom Stel het U voor. Men gaat een dame nieuwjaar wenschen en heeft reeds bij zich zelf gerepeteerd, wat men al zoo zal zeg gen en wenschen. En dan ziet men plotse ling een soort van concurrent met een groote doos gebakjes aankomen, die juist wil aanbellen. Wat ?^w die daar nu ook moeten doen? Allerlei gedachten rijzen dan op. Onze twee vrienden wenschten het na tuurlijk niet te nemen, verbeeld je ook. Daarbij hadden beiden wel een klein beetje meer alcoholische drank tot zich genomen, dan wellicht voor hen wenschelijk was, wat natuurlijk beiden al weer meer moed gaf dan anders. Zij stevenden derhalve op den man met de gebakjes, den Soester inwoner G. H., af. Deze zag ze aankomen en in één seconde flitsten alle mogelijke gevolgen door zijn hoofd. Waar hij beide heeren eenigszins kende en wel vermoedde, dat ze onder de huidige omstandigheden wel niet zoo heel gemakkelijk zouden zijn, koos hij maar den wijsten weg. Allereerst pakte hij de doos met gebakjes, toen de fiets van de juffrouw en verdween toen ijlings naar veiliger oorden om de gebakjes en zichzelf voor beschadigingen te vrijwaren. Toen beide heeren bij de voordeur van de woning der juffrouw arriveerden, von den zij slechts een gesloten deur; de man, die de wrevel had opgewekt, was al lang verdwenen en met hem de aanstoot geven de doos. Een van beiden wond zich toen flink op en wat H. had voorzien gebeurde, er volgden gewelddaden. Niet tegen H., die geheel buiten adem al een heel eind weg was, doch tegen de deur, die niet vlug ge noeg naar der heeren zin werd geopend. Een ruitje van de keukendeur moest het ontgelden en vloog in diggelen. Hevige consternatie natuurlijk. Want wie weet in zoo'n geval wat de gevolgen wel kunnen zijn? Er ontstond natuurlijk een oploop, buren liepen te hoop, er werd geschreeuwd en al lerlei openlijke of bedekte bedreigingen werden ten beste gegeven. Kleine kinderen gilden van angst en als begeleiding van dit rumoer klonk het geluid van de vallende glasscherven. Het eerste bedrijf van het drama was afgeloopen, doch het doek viel nog niet, daar onverwijld het tweede be drijf ten tooneele werd gebracht. Dit ver scheen in de gedaante van een paar politie agenten, die direct waren gealarmeerd en een onderzoek instelden. Een der beide herriemakende heeren werd ter plaatst aangehouden, waarbij bleek, dat hij in ken- nelijken staat van dronkenschap was. De ander, die handig meende te zijn en tijdig de plaats der actie had verlaten, werd aan getroffen in het café van D. R. aan de Birktstraat, waar ook hij werd aangehou den, al even erg onder de olie. Beide vrienden werden medegenomen naar het politiebureau, waar zg tot den volgenden morgen hun roes konden uit slapen en inmiddels tijd genoeg hadden ter overdenking, waar drank en nieuwjaars visites al niet tot kunnen leiden, in veree- niging met elkaar. Voor den caféhouder R. had dit muisje ook nog een onaangenaam staartje, daar gebleken was, dat de eene vriend in staat van dronkenschap in het café was geko- men en aldaar had vertoefd, zonder dat de j caféhouder moeite had gedaan hem te ver- V. Weedestr. 7 - Soestdijk 1 wxjderen of hem den toegang had ontzegd. Spreke gaat dan na hoe de R.K. in de Kamer vór de stemmingen medegaan met de ondervijs- en toeslagvoorstellen voor de werkloozn, maar als het op stemmen aan komt, zgi zij er vierkant tegen. Nu tracht het N.V.T door de actie, die gevoerd wordt en waar het gaat om beter loon, hooger steunnort, 40-urige werkweek deze te be reiken dor krachtige eensgezindheid. Spr. licht evei een tip op hoe het er voor 40 jaar vooi de arbeiders uitzag en brengt hulde aande pioniers die voor de arbeiders op den bes hebben gestaan voor lotsver- pleegd. Tenslotte kreeg de landbouwer wiens hooizolder het geweer verborgen was geworden een proces-verbaal wegens het voorhanden hebben van een vuurwa pen zonder de vereischte machtiging. Bij het later ingestelde onderzoek werd ook nog een buks ontdekt, die onbevoegd voorhanden was, zcodat deze geheele een- denschieterij, begonnen als een betrekke lijk onschuldige overtreding, tenslotte is uitgedijd tot een samenstel van strafbare feiten van veel ernstiger aard. betering. Hg hoopte, dat deze actie „de brug naai lotsverbetering" op hechte pei lers zal varden opgetrokken, beter als die van Minisër Romme. Tot slot roept spreker op voor solidari teit, strijdust en kameraadschap, opdat het N.V.V. zal worden voortgebouwd. Na apëVus dankte de voorzitter den spreker vcjr zijn helder betoog. Na een torte pauze werd op het witte doek gebraht de geschiedenis: „in 't Witte Paard", rege van Karl Lamoe, welbekend uit de operetevertooning van Fritz Hirsch. Om deze lqike rolprent is onbedaarlijk ge lachen; de tvaardin, de oberkellner, de ad vocaat, de zwempakjes-fabrikant en zijn dochter warm origineel in hun optreden. De film waf bij uitstek goed verzorgd. Van vele zijden bereiken ons in de laat ste dagen vragen omtrent het tijdstip van verschijnen van het Soester Jaarboekje 1938, dat ook weder dit jaar door onze ven nootschap wordt uitgegeven. Wij kunnen mededeelen, dat dit jaar, in verband met de vele bijzondere omstandig heden en eigenaardig vallende Zon- er feestdagen de uitgave iets is vertraagd, doch verwacht mag worden, dat het han dige Jaarboekje binnen korten tijd zal kun- Te Bagdad is het thuisvliegende Indië- liegtuig „Nandoe" wegens een motorsto ring' aldaar blijven staan. Maandagmorgen de gezagvoerder Sillevis met de „Oever zwaluw" naar Bagdad vertrokken met aan boord een reservemotor voor de „Nandoe". Het Vaderland meldt omtrent deze mo torstoring het navolgende: Den laatsten tijd heeft de K.L.M. her haaldelijk te kampen met motorstoringen de nieuwe Cyclone G 2 motoren, waar mee de Douglas DC 3 is moeten worden uitgerust. Dit type toestel heeft n.1. motoren noo- dig, die 1000 P.K. in den start leveren. Dat doet de Cyclone G 2, maar kruisend mag deze motor maximaal 600 P.K. leveren, de aanbevolen krachtsontwikkeling tijdens de lucht is zelfs 500 P.K. De motor is dus wat men noemt nog al opgetjoemd. De Amerikaansche vliegtuigindustrie stelde haar eischen en de motorfabriek heeft geprobeerd daaraan voldoen, met alle risico van dien. Niet alleen de K.L.M. heeft met deze moeilijk heid te kampen. Aanvankelijk hoorde men het meest van verbrande kleppen, maar dat zegt zoo wei nig, omdat een moderne motor een zeer gevoelig organisme is, waarin niet gemak kelijk oorzaak en gevolg zijn te onderschei den. De deskundigen zijn zooals des kundigen betaamt ook hierover geens zins elkanders meening toegedaan. Zakelijk beteekenen deze storingen het einde van de politiek der tweemotorigen op de Indische lijn. Maandagmorgen is de DC 3 Wielewaal, die te Athene voorzien is van een nieuwen motor, welken, de DC 2 Jan van Gent heeft aangebracht, vandaar eveneens naar Bagdad vertrokken om de post en de pas sagiers van de thuisvarende Nandoe over te nemen. DE LUCHTBESCHERMING EN DE PERSOONLIJKE DIENSTEN. De afdeeliig Soest van het N.V.V. heeft nen verschijnen. Het is dan geheel bijge- den leden een prettigen avond bezorgd. werkt en aangevuld met de allernieuwste gegevens over onze gemeente en het open bare leven daarin. De uiterste zorg is be steed aan de allernieuwste gegevens, zelfs die van het jaar 1938, zoodat men werke lijk een „nieuw" Jaarboekje zal ontvangen. De groote vraag naar het uitblijven van deze handige Vraagbaak in de laatste da gen, laat wel zien met hoeveel ongeduld de Soester bevolking naar het zoo langzamer hand onontbeerlijke Soester Jaarboekje uitziet. Dat ongeduld zal thans niet meer lang op de proef behoeven te worden steld. DAME GEVALLEN. Donderdag 30 December werd de aan dacht van de J-olirie getrokken door het I vallen van eenige schoten aan de zijde van I Zondagmiddag reed een dame uit Die de Eem en een a-.ent trok op onderzoek 1 men per rijwiel op de Steenhofstraat nabij uit het Politiebureau, toen zij door de gladheid Er bleek, dat inlerdaad in de nabijheid I van het wegdek kwam te vallen. Zij be- van de Eem was geschoten, zeer waar- I kwam daarbij een lichte verwonding aan schijnlijk op een kcopel eenden, doch waar I de knie. Binnengebracht in het politiebu- de jager nergens vks te ontdekken, vond reau, werd haar daar de eerste hulp vei- men dat wel vreerrfl. Iemand, die daar in leend, waarna zij weder haar reis kon ver volgen, na wat op verhaal te zijn gekomen. SOESTERBERG'S HARMONIE. de buurt vertoefdej gaf voor nergens van te weten en waa- een geweer ook niet werd aangetroffen gaf het gehëel een eigenaardigen indrtk. De agent ging eens neuzen en mocht vfeldra een mooi dubbel loops jachtgeweer (ntdekken, verborgen op een hooizolder van een boerderij. Een na der onderzoek, ingesteld in de administra tie van de politie >p grond van de vuur wapenwet leerde ddra, wie als eigenaar van dat geweer st»nd geboekt; dat bleek te zijn een jachtacëhouder te dezer plaat-= se. Juist zou men t3ns bij dien gaan infor- Door Soesterberg's Harmonie, directeur meeren, hoe of dat lu eigenlijk zat, toen hij D. E. Poortinga, wordt op Donderdag zelf ten politiebureile arriveerde om aan- 1 Januari a.s.. aanvang 's avonds 8 uur, in gifte te doen van (e diefstal van zijn ge- „Huis ten Halve" een feestavond gegeven, weer door onbekencén. De persoon, die toen Het programma vermeldt een achttal po- in de nabijheid val de Eem was gezien, pulaire muzieknummers. Voorts zal door werd van dien dieStal verdacht en daar- de tooneel-vereeniging „Onder Ons" van voor gearresteerd. Waar hg verklaarde de W.A. Hoeve Den Dolder, worden opge nergens van af te weten, werd hij in ver-|voerd: „Een halsbrekend huwelijk", bl\j- zekering gesteld ei bracht den nacht op spel in 3 bedrijven door Louis Chrispijn Sr. het politiebureu don, evenals den volgen den dag en vierde laar ook oud en nieuw. Nader bleek, dat hij het geweer van de jachtactehouder hai gevraagd om even op een koppel eenden :e gaan schieten, waar aan deze slechts carzelend had voldaan. Van diefstal was diS geen sprake geweest, Te Bagdad blijven staan. De Hooge Raad meent, dat de verplichting bestaat om medewerking te verleenen. Een ieder is verplicht, volgens Artikel 12 van de Luchtbeschermingswet, de door den burgemeester van hem schriftelijk gevor derde medewerking tot uitvoering der wet verleenen. Zoo had de burgemeester van Nijkerk, in welke plaats op 11 Maart 1937 een luchtbeschermingsoefening gehouden werd, een inwoner bevolen zich te 2.45 uur .m. te bevinden bij een brandweerkastje. De heer B. heeft aan dit bevel niet vol daan en stond deswege terecht voor den politierechter te Zwolle, die echter ontslag van rechtsvervolging gaf, oordeelende, dat de wet niet tot het verrichten van persoon lijke diensten verplicht. Doch het Hof te Arnhem daarentegen was van oordeel, dat de wet (art. 12) in derdaad aan den burgemeester een der gelijke uitgebreide bevoegdheid geeft. Het vernietigde het vonnis van den politierech ter en veroordeelde ter zake van het „op zettelijk niet voldoen aan een verplichting bedoeld in art. 12 der wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen", den heer B. tot 10.— boete sub. twee dagen hech tenis. B. teekende tegen dit arrest cassatie aan. De Hooge Raad, in deze zaak arrest wijzende, heeft overwogen, dat de luchtbe schermingswet niet uitdrukkelgk ant woord geeft op de vraag, of onder de ge vorderde medewerking ook is begrepen daadwerkelijke deelneming aan een oefe ning, zooals in dezen is gevorderd. Ook in de geschiedenis van de totstandkoming der wet is een afdoend antwoord op die vraag niet te vinden. Evenwel is aldus zegt de Hooge Raad gelet op de ruime bewoording waarin het voorschrift is vervat, in verband met aard en strekking van de wet, een beperkte opvatting als die van den betrokkene, niet te aanvaarden. Het Hof heeft dan ook ge oordeeld, dat voor hem de verplichting be stond, de van hem gevorderde medewer king te verleenen en aldus werd door den Hoogen Raad dit cassatieberoep verworpen. OVERTREDING DER LOTERIJWET. WINKELIERSACTIE. In verband met de alhier gevoerde win- - kcliersactie werden de verstrekte bonnen hetgeen de jachtadehouder tenslotte ook keliersactie we e de fflmv00r. ronduit toegaf; dere had dus in ee stellingen Ingeleverd. Voor de kinderen tot doordacht oogenblit geweer geleend ™l^nls'Top 1B Januari te 4 uur in aan den jager zonler acte en in een nog ondoordachter oogtnblik een valsche aan gifte van diefstal gedaan. Er bleek, dat dit idee van den Eem jager was uitgegaan, die meende, dat op 5ie wijze het zeer goede jachtgeweer niet v>or den eigenaar verlo ren zou gaan. Waa.- hij echter door eenige „Huis ten Halve" een vroolijk programma met verrassing. Voor de grooten op 13 Jan., des avonds 8 uur, de spannende film uit het hoogge bergte „De grenscommies" en??? Sweepstake op den Grand Prix Automobile de Monte Carlo. Mr. Noyon, plaatsvervangend kanton rechter te Den Haag, wees bij verstek von nis tegen een vertegenwoordiger A. F. S., die hier te lande loten had verkocht van de „2de Sweepstake de onte Carlo". De Sweepstake was deze maal niet ge richt op paardenrennen, doch op autoraces en wel op den negenden „Grand Prix Auto mobile de Monaco", welke dezen zomer verreden wordt. Iedere deelnemer in deze „Sweepstake" kreeg een genummerd lot en volgens een bepaald systeem langs „mechanischen weg", zooals de dagvaarding vermeldt werd bepaald, hoe deze nummers met de coureurs correspondeerden. Men kon dus niet van tevoren een renner uitzoeken. Door het inzenden van de souches van de loten en het opzenden van de gelden naai de administratie van de „Sweepstake" zou verdachte de deelneming voor het publiek aan een buitenlandsche verboden loterij hebben opengesteld. Hij werd veroordeeld tot twee boeten van 20.— elk subs. tien dagen hechtenis. eei bic mi PO; ziji va we lar d'H de m< tr; Bc

De Soester | 1938 | | pagina 2