DE NIEUWE MEESTEM DE VERANDERDE SCHILDERIJ PLAATJES VAN LUCIFERHOUTJES door IET HÜOGERS. Er was een nieuwe onderwijzer gekomen. Hij was nog een jonge man en hij had wel een vriendelijk gezicht. Maar de eerste keer toen de jongens van de vijfde klas na de vacantie weer op school kwamen, en vooi net eerst les van hem hadden, keken ze hem toch wei een beetje wantrouwend aan. Die vorige meester hadden ze ai gehad van af de tweede klas, dien kenden ze precies en die kende hen precies. Ze wisten, dat hij >oms erg driftig kon worden, maar dat ze best tussen de lessen n een beetje met elkaar mochten praten. Maar zo'n heel nieuwe meester, je wist maar nooit wat die wei en wat die niet goed vond. Daarom was de klas eerst nog een beetje terughoudend, maar dat duurde niet lang, want direct de eerste morgen al zei die nieuwe meester: „Me dunkt, we moes ten als kennismaking maar een verteluurtje houden, vanmorgen". Ja, en welke jongen of welk meisje is nu niet dol op vertellen in school! Maar zoals die meester kon ver tellen, zo hadden ze het nog nooit gehoord. weten. Jaap van den hoofdonderwijzer wou het wel aan zijn vader vragen, maar die zou het toch niet zeggen, dat wist hij wel. En dus zouden ze geen feestdag hebben en den meester geen cadeau geven. En toch hadden bijna alle jongens en meisjes al eens bij zichzelf overlegd, dat deze meester nu eens een extra mooi cadeau moest hebben. Het liep ai weer naar de zomervacantie en tegen de overgang, üp een dag, wat was dat? Daar stond de meester van de zesde klas in hun lokaal en zei: „Nu zullen wij het samen eens proberen, jongens, want jullie eigen meester komt vandaag niet". „Waar om niet? Is die ziek? Wat heeft hij?" wou de hele klas weten, maar ze kregen alleen maar te horen, dat hij niet ziek was en al leen maar een paar dagen weg moest. Over drie dagen zou hij weer komen. Die middag aan tafel vroeg Jaap dadelijk aan zijn vader waarom hun meester er niet was, maar vader zei alleen dat hij Donderdagavond terug zou komen. De meester van de zesde klas was ook wel aardig, o, ja, hoor, maar 't was toch niet hun eigen meester en ze zeiden onder elkaar al dat ze hoopten dat „meester" met hun klas mee zou gaan na de overgang. Donderdagmiddag kwam Jaap vlak na zijn vader thuis en in de gang hoorde hij hom juist tegen moeder zeggen ,,'k Ben daarnet opgebeld door Verhoeven, hij is geslaagd voor zijn hoofdacte. nu kan hij de De prachtigste verhalen kende hij en als je naar zijn stem luisterde en naar zijn ogen keek, dan zag je gewoon alles gebeuren Net gelijk wat hij vertelde, of het een echt verhaal was, want voortaan hield hij elke week een verteluurtje, meestal Zater dags of vaderlandse geschiedenis of ovei de volken van andere landen bij aardrijks kunde, altijd was het even fijn en je moesi wel luisteren of je wilde of niet. Dat was nou een meester waar ieder een van hield; als kinderen van andere klassen vroegen: „Hoe is die „nieuwe?" dan was altijd het antwoord: „Onze meester, een reuzen-kerel, een fijne meester!" En wat hij ai niet verzon! Toen hij er twee maanden was, zei hij op een Woens dagmorgen: „Weten jullie wat ik vanmiddag ga doen? Het is nu herfst en het heeft een poos geregend, ik ga paddestoelen zoeken, die zijn er nu een hele boel. Als een van jullie soms zin heeft om mee te gaan, moet hij maar komen. Steek je vinger maar op, wie wil mee?" Roef daar gingen bijna alle vingers in de hoogte, ook van de meis jes. „Nou vooruit, dan de hele klas maar!" lachte de meester. Toen er 's winters sneeuw lag, ging de meester met ze sneeuwballen gooien, op het schoolplein en leerde hen hoe je altijd zachte sneeuwballen moet gooi en en zo gaan staan, dat de ruiten geen ge vaar lopen, 's Middags ging hij mee sleeën, toen er ijs kwam, was hij op de ijsbaan. In 't voorjaar vond hij goed, dat de jongens kik kervisjes en salamanders meenamen en die kwamen in een fles in de klas te staan. Het was een enige meester in een woord. Eén ding was wel erg jammer: hij had nooit willen zeggen, wanneer hij jarig was. Dat deed de vorige meester wel, en dan gaven ze hem een cadeau en versierden de klas en hij tracteerde op zuurtjes en chocola .Maar van dezen meester kwamen ze het niet te vaste aanstelling krijgen". Verhoeven? Dat was* hun meester! Die was geslaagddus daarom was hij weggeweestEn meteen had Jaap al een plan voor elkaar. Om half twee ging hij al naar school en al de jongens van zijn klas riep hij bij elkaar. En daar werd het hele plan bespro ken. Om vier uur ging een van de jongens naar de juffrouw, waar meester op kamers was en vroeg wanneer hij terugkwam. Met de trein van zeven uur had zij gezegd. Hij vloog weer terug naar de markt waar dc jongens stonden te wachten. En dadelijk was de afspraak gemaakt: om half zeven samen komen, jongens en meisjes van de vijfde, allemaal, en dan samen meester gaan halen! Dat was een hele drukte op het station netje, met z'n vier en dertigen stonden ze op het perron. En toen de trein aankwam en ze meester er uit zagen stappen, was er geen houden meer aan. Meester werd be stormd door zijn jongens, ze drongen zich om hem heen, grepen zijn handen en riepen maar door elkaar „Wel gefeliciteerd, wel gefeliciteerd!" En de meisjes, die gauw bouquetten hadden geplukt, duwden den meester de bloemen haast in 't gezicht. „Jongens, kinderen", zei de meester lachend, „wat vind ik dat leuk. Zo'n fijne verrassing heb ik nog nooit gehad! Maar hoe wisten jullieMaar ze lieten hem niet uit praten, want opeens begon er een te zingen: „Lang zal hij leven!" en allemaal zongen ze mee. De andere reizigers hingen uit de raampjes om te kijken, wie er toch zo afge haald werd. En meester lachte maar. En de volgende dag hadden ze toch nog feest, want meester tracteerde en hij las 's morgens en 's middags een uur voor en hij had gezegd, dat het de mooiste verrassing was, dus was het ook nog mooier dan het verjarings cadeau, dat ze hem toegedacht hadden. HET MAKEN VAN PRENT BRIEFKAARTEN Al kun je niet tekenen of schilderen, toch kun je zelf aardige briefkaarten maken, soms zelfs bijzonder mooie. Eerst moet je er wel een paar dingen voor aanschaffen, maar erg duur zijn die niet en als ie zeil kiekjes afdrukt, dan zul je alles wei hebben, wat hiervoor nodig is. Ten eerste is het namelijk een eopieerraampje in briefkaartformaat, een flesje fixeer en een pakje zogenaamd „dagiichtpapier", ook briefkaartformaat. Al die dingen kun je krijgen m elke fotohandel. Nu moeten we nog iets hebben, dat we op de briefkaart willen zetten en daarvoor kunnen we naar buiten, want je kunt er bladeren voor nemen, grashalmen of bloemen. We leggen het blad, dat we willen copiëren op Ihet glas van het eopieerraampje en drukken het goed plat. Achter het blad Komt de lichtgevoelige kaart, met de gevoelige kant naar de ouitenzijde. Nu kan het raampje dicht gedraaid worden en heb je dus van voren naar achteren gerekend, eerst de glazen plaat, dan de plant, dan hel dagiichtpapier en dan het houten deurtje van het raampje. Voor je het hele raam nu in het licht legt, moet je eerst het glas even afwrijven met een zachte doek, dat er geen stofjas opzitten en kijken of de plant goed is blijven liggen. Als de zon schijnt, leg je het raampje in de zdn, zodat de zon op de glaskant en dus op dè plant schijnt. Wanneer er geen zon is, kun e het ook zo gewoon in het licht leg gen, (naar dan duurt het veel langer. Je laai jgen tot het papier een diepe donker- het 1 bruir e kleur heeft gekregen. Intussen zet je een akje klaar met het fixeer en zodra de k; art donker genoeg is, haal je hem uit het r rmpje en legt hem in dat fixeerbad. Je mqé, er goed op letten, dat de hele kaart tegelijk in het water komt, anders komen er strepér op. Natuurlijk moet de gevoelige kant pugedraaid liggen, want er mag nu vooreerst geen licht op vallen. Na een paar minuien mag je de kaart omdraaien en dan kun je ook zien of hij mooi wordt. Zo moet hij ml nog een paar minuten blijven liggen ma gaat hij in een bad met gewoon Daar blijft hij minstens een uur in :e tijd moet het water wel vier of en -da water, en in vijl mfeal vernieuwd worden. Als we dat gedaan hebben, laten we de kaart arogen niet in de zon cf bij de kachel en we heb ben ee 1 mooie prentbriefkaart, waarop het blad ol de fijne sprietjes van de grashalm precies zijn afgetekend tegen de donkere achtergrond. 'T „DODE JAARGETIJDE"! Hoe likwijls horen wij de winter zo noe men, alsof dan werkelijk de planten in de vrije nétuur dood waren. Heel veel mensen denken|cok, dat in de wintertijd alles ver stard er dor is, terwijl het toch helemaal niet het geval is. In werkelijkheid hebben de planten alleen een rusttijd, maar die is eigenlijk meer in de herfst dan in de winter. De rustperiode begint meestal in de herfst en eindigt al voor Januari. Daarna beginnen de bomen en planten al weer te „wer ken", want al kunnen wij dan nog niet direct zien, da: er verandering komt in het uiteftijk der planten, de opname van voedsel is toch al weer begonnen. Want de knoppen, die in het volgend voorjaar weer gaan uitlopen, zitten nu al weer aan de bomen, ga maa: eens kijken. Soms zijn ze nog wei erg klein, maar dikwijls toch al duidelijk zichtbaar, zoals op het plaatje te zien is. Sommige plan in de winter h t best, vzoals paddestoelen, zwammen en rr.: planten die de J ensoorten groeien ook juist ssoorten. En dan zijn er de le winter groen blijven, de DE MOEILIJKE SOM GYMNASTIEKLES EEN VECHTPARTIJ Reusachtig leuke dingen kun je krijgen door lucifer houtjes op een stukje kar ton te plakken. Hier zie Je een paar bijzonder aardige voorbeelden. Er 15 niets anders voor nodig dan een nele verzameling aigebran- de lucifers, een stuk Kar ton, heel donker, is het mooiste, zwart steekt het allerbeste ai en de lijmpot Als je de lucifershoutjes wat te dik vindt om op te plakken, splijt je ze eerst overlangs in tweeën. Mei een scherp mes ga Je nu. nadat je de aïgebrande koppen er afgehaald en weggegooid hebt, de luci fers ui stukjes snijden, zo groot als ]e ze nodig hebt En nu kun je beginnen mei alle leerlingen en school meesters, de gymtoestellen en de bank en alles te maken. Je hoeft je ook niet aan de voorbeelden te hou den! Verzin zeh mara an dere dingen, alle mogelijke plaatjes kun je er mee maken. De hoofden, hel boek en de bok waar ze overheen springen zijn van een stukje papier geknipt en daarna opgeplakt. Ga maar eens aan de gang, hel is zulk leuk werk, Je kunt de grappigste dingen maken. In het Noorden van de Alantische Oceaan, tussen de Bermuda-eilanen en de West- Indische eilanden, ligt de >argasso-zee, een rustig gedeelte, midden n de onrustige stormachtige Oceaan. Dt diepte van de Sargasso-zee is ongeveer 600 meter en hij heeft een oppervlakte var. 8000 vierkante kilometer. Zijn naam heef hij te danken aan het drijvende zeewier, at er in gewel dige hoeveelheden in voorkort. In sommige tijden is het zelfs zo sterk, ot hele stukken ermee zijn bedekt, en dat mnsen die voor het eerst er langs voeren, achten dat ze een groene strook land zage. De Sargasso-zee is een van le zeeën waar niet op palingen lijken, maar kleine platte visjes zijn; ze heten dan eerst ook lancet visjes. Wanneer ze dan uitgegroeid zijn tot echte palingen, zwemmen ze naar de kusten en de rivieren op, waarbij ze hele afstanden afleggen. De Sargasso-zee nu is een van de meest geliefde plaatsen voor palingen. Oude zeelieden kunnen allerlei vérhalen vertellen over de Sargasso-zee, want vroe ger gold hij als een van de geheimzinnigste zeeën ter wereld. Schepen, die het wagen om er door te varen, vertellen ze, zijn on herroepelijk verloren, want ze worden door de massa's wier naar beneden getrokken. Ook wordt er verteld, dat er midden in die de palingen heen gaan om hun leren te leggen. Uit de rivieren hier in ontland en uit andere landen gaan de palingn naar de Atlantische Oceaan, waar de joge aal tjes geboren worden, die eerst nog blemaaJ klimop, de nulst, de denne- en sparrennen. Je ziet dat het helemaal niet goed 1 om de winter het „dode jaargetijde" te noenen, want de natuur is dan helemaal niet öod. 3% De schilder heeft zich met zijn verf, Penseel en al die zaken Hier op het weitje neergezet Om wat heel moois te maken. Het wordt heel goed, dat ziet hij wel Het gaat al aardig lijken. Nu nog dat huisje en die boom.... -Maar daar komt nog één kijken! De schilder ziet de koe niet eens, Die snuivmd aan komt rennen. Hij ziet alleen zijn schilderij, Het huisje en de dennen. Maar/dan wordt zijn gezicht verbaasd: Wat ziet hij daar gebeuren? Het schilderij verandert plots Van tekening en kleuren! zee nog onontdekte eilanden moeten liggen, waar vreemdsoortige mensen wonen. En een Amerikaans stoomschip zou eens hebben meegemaakt, dat een boot op de Sargasso- zee plotseling loodrecht naar beneden zonk, zonder dat er een spoor van was te zien. Alleen vloog er een zwerm vogels van het water op. Een bij zeelieden geliefd verhaal is ook, dat alle schepen op de hele wereld, die ergens zijn vergaan, langzamerhand door onderzeese stromingen naar de Sar gasso-zee worden gedreven, zodat daar op de bodem een hele verzamelplaats van wrakken zou moeten zijn. Maar dat zijn waarschijnlijk allemaal zeemansverhalen, die voor het grootste gedeelte gefantaseerd of overdreven zijn. Wel is het ongeveer 25 jaar geleden gebeurd, dat een duiker in de Sargasso-zee afdaalde, voorzien van alle ap paraten, die hem moesten heipen en be schermen. Toen het te lang duurde voor hij boven kwam, trok men hem omhoog en toen bleek dat de slang, waardoor de lucht werd gevoerd, doorgesneden was. Waarschijnlijk had een zeedier met scherpe bek de slang doorgebeten. Maar het is nu wel vastgesteld, dat de Sargasso-zee voor schepen niet zo kwaad is als men lange tijd heeft gedacht en dat er betrekkelijk weinig schepen zijn vergaan in de loop der tijden.

De Soester | 1938 | | pagina 4