2e BLAD DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS Wat alhier georganiseerd wordt. OPENT 1938 JAC. KROES EERSTE HULP HOEKJE Uw voorkomen en 't gevoel van fit te zijn hangt voor 90 pCt. af van Uw voeten Plechtige Opening nieuwbouw Maria-school. ÊERSTÊ soester begrafenis onderneming DE VIERING VAN DE BLIJDE GEBEURTENIS. De spelingen van het lot. Schoenhandel -Langestraat78 FEUILLETON behoorende bij „D E S O E S T E R" van ZATERDAG 8 JANUARI 1838, No. 2. Naar het Comité tot het vieren van de te venvachten blijde gebeurtenis, ingesteld op initiatief van den burgemeester, ons me dedeelt, is besloten tot het organiseeren van de navolgende gebeurtenissen op den dag, waarop de afkondiging van de geboorte van een jonge Oranjetelg zal plaats heb ben. Zou die afkondiging geschieden in den lateien middag of in den avond of nacht, dan zullen de meeste (of alle) der georga niseerde gebeurtenissen plaats hebben op den volgenden dag. De afkondiging. Terstond nadat door het afvuren van de saluutschoten te Baarn, door de persbulle tins of door den radio-omroep de blijde ge beurtenis bekend is gemaakt, zullen de klokken van alle kerken gedurende 10-15 minuten worden geluid. De mogelijkheid om van de geboorte te vens kennis te geven door de sirene voor brandalarm gedurende eenigen tijd in wer king te stellen, wordt nog onderzocht. Verspreiding van een blaadje. Zoo spoedig mogelijk zal daarop vanwege de Commissie algemeen verspreid worden een gedrukt blaadje, waarin van de geboor te wordt kond gedaan. Dit zal op oranje en wit papier worden gedrukt in oranje en zwarten druk en op de voorpagina zal een groote teekening prijken, vervaardigd dooi den sierkunstenaar Hornsveld en voorstel lende het Prinselijke Paar eenerzijds en Koningin Wilhelmina anderzijds van de wieg, waarin het Vorstelijke kind ligt, al les geflankeerd door vlakversieringen, waarin de verschillende wapens der Ko ninklijke familie zijn verwerkt. In dit blaadje zullen de Burgemeester en de verschillende geestelijken van divei-se richtingen eenige korte artikelen aan de plaats gehad hebbende geboorte wijden, terwijl er voorts waarschijnlijk eenige kor te algemeene artikeltjes in zullen verschij nen, wellicht ook nog de tekst van een paar van de bekendste nationale liederen, een teekening van het Paleis Soestdijk en meer. Versiering van het Gemeentehuis. Inmiddels zal geheel buiten het Comité staande vanwege de gemeente worden Gebogen rug, hangend hoofd en een onvriendelijk uiterlijk zijn de gevolgen. VOETEN PIJN, ALLES PIJN. met aan uwe voeten een weldaad te doen. Laat ze verzorgen en draagt schoei sel met een goeden bodemvorm. Dan wordt iedere stap een genot. Probeer het eens met ons. Aanbevelend, TELEFOON 840 AMERSFOORT aangevangen met de versiering van het gemeentehuis, die dan reeds geheel bij Openbare Werken in gereedheid zal zijn gebracht. Het gemeentehuis zal met gas- schijnwerpers worden verlicht. Voor de schoolkinderen. De schoolkinderen zullen op kosten dei- gemeente, te organiseeren door de Com missie, worden onthaald op de diverse scholen op een paar beschuiten met muis jes en een sinaasappel. Tevens zal aan elk schoolkind een herinnerings-lepeltje wor den uitgereikt, benevens een reproductie van dezelfde teekening, als voorkomt op de voorzijde van het verspreide blaadje (de wieg met de Koninklijke familie), ditmaal uitgevoerd op fraai en dik kunstdruk pa pier. Bioscoopvoorstellingen voor werke- loozen en ouden van dagen. In den morgen zullen bioscoopvoorstel lingen worden gegeven voor de werkeloo- zen en des middags voor de ouden van da gen. Deze laatsten zullen vanwege de com missie van huis worden afgehaald en we der terug worden gebracht. Daarvoor zijn natuurlijk vele automobielen noodig en de commissie doet een beroep op de autobe zitters om hun auto's daarvoor wel ter be schikking te stellen; opgaven aan de com missieleden. Ook de ouden van dagen, die in aanmerking willen komen deze bioscoop voorstellingen bij te wonen, worden ver zocht hun namen en juiste adressen aan de commissieleden op te geven. Des avonds groote lichtstoet. Des avonds zal een groote lichtstoet of fakkeloptocht worden geformeerd. De juis te tijd daarvan, staat nog niet geheel vast, zulks in verband met de door meerdere kerkgenootschappen uitgeschreven dank stonden (N. Herv. Kerk 7.30 uur, Geref. kerk 6.30 uur). Besprekingen daaromtrent zullen nog met die kerkbesturen worden gehouden en getracht zal worden deze licht stoet op een zóódanig tijdstip te organi seeren, dat alle kerkdiensten ruim afgeloo- pen zijn, zoodat noch de een, noch de an der hinder of schade ondervindt. De moge lijkheid om deze lichtstoet te doen vooraf gaan door herauten te paard wordt onder zocht. Défilé voor den burgemeester. Het opstellen zal wederom geschieden aan den Heideweg en getrokken zal wor den langs de Soesterbergschestraat, Kerk straat, Torenstraat, Middelwijkstraat, Steenhofstraat naar het gemeentehuis, al waar op het bordes de burgemeester met het Gemeentebestuur zal hebben plaats genomen en voor wien als vertegenwoor digende het Koninklijk Gezag in deze ge meente zal worden gedéfileerd. Een groot vreugdevuur op den Eng. Dan zal verder worden getrokken langs de van Weedestraat, Burgemeester Gro- thestraat naar Nieuwerhoek, Koninginne- laan, Beetzlaan, Waldeck Pyrmontlaan naar de Soester Engweg tegenover de Ver lengde Talmalaan, alwaar een groot vreug devuur zal worden ontstoken. Bengaalsch vuur en saluutschoten. Nadat dit eenigen tijd heeft gebrand, zullen groote potten rood, wit en blauw Bengaalsch vuur worden ontstoken ter weerszijden van den oranjegloed van het vreugdevuur, terwijl met behulp van een groote mortier tevens 6 resp. 11 saluut schoten zullen worden afgevuurd ter gele genheid van de Vorstelijke geboorte. den lichtstoet zijn fakkels verkrijgbaar, die 1uur branden en slechts 25 cent per stuk kosten, mits men het benoodigde aantal tijdig opgeeft aan de commissie, omdat die daar met de bestelling van het totaal aantal rekening mede moet houden, 'n Ieder die diis fakkels wenscht te ontvangen, ge ve dat ten spoedigste op! Het juiste tijdstip van opstellen wordt zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt. Na afloop van het vreugdevuur kan een ieder dan weder dorp-waarts trekken en den verderen avond doorbrengen op de wij ze, zooals hem dat het beste lgkt. In den morgen van de H. Driekoningen dag om 10 uur, werden in de gymnastiek zaal van de Mariaschool aan de Beetzlaan de genoodigden ontvangen die de plechtig heid zouden bijwonen van de inwijding der 2 leslocalen en een vestiaire, aangebouwd aan genoemde school. In genoemde school waren aanwezig de leerlingen der 4e en 5e kl., vergezeld van 4 bruidjes; verder Pastoor Smit en kapelaan Veenmeijer; Pastoor Lommertse van de te bouwen pa rochiekerk in Soest Zuid, rector Verharen; Kerk- en schoolbesturen, 'onderwijzers en onderwijzeressen, wethouder de Bruijn, de heer Ir. van Goor, directeur van Gemeente Werken, architect Beers uit Huis ter Hei de, de Inspecteur van het L.O., de heer van Loon, de aannemer de heer v. d. Wal uit Zandvoort e.a. Toen allen hadden plaats genomen, open de Pastoor Smit de samenkomst met den Christelijken groet en riep allen op dezen feestdag voor de school het welkom toe. Z.Eerw. is verheugd, dat zoovelen zijn op gekomen. Het is niet de bedoeling de uit breiding der school plechtig te vieren, maar om aan dat feit een zeker cachet te geven, om daardoor een sfeer te krijgen van waar deering. Spreker herdenkt de aan- en af wezigen, onder wie in de eerste plaats den heer Burgemeester, die door ambtsbezig heden verhinderd is om deze samenkomst bij te wonen. Verder is met kennisgeving afwezig de hr. Mr. Raedt, commies t. secr., Mgr. Schröder, de heer v. Wely, hoofd der O.L. School aan de Beetzlaan, Pastoor Voss, door kerkelijke ceremonieën, de Ew. Zusters van het St. Josephgesticht en van deze school, de heer Luypen van de R.K. Jongensschool e.a., die echter de beste wenschen uitspraken voor de groei en bloei der Mariaschool Alvorens echter een kleine uitleg te geven van de bouw en afwerking der school vraagt Z.Eerw. allereerst een zegen van God op den arbeid, en leest vervolgens en kele liturgische gebeden voor, toepasselijk lijk voor de leerkrachten en de leerlingen. Z.Eerw. leest vervolgens een telegram voor voor den gemeentesecretaris, tevens secre taris van het schoolbestuur, die wegens ziekte verhinderd is, welk telegram beant woordt wordt met een schrijven, waarin hem spoedig herstel wordt toegewenscht. Nadat de leerlingen der 4e en 5e klas, onder leiding van den heer v. Schalkwijk een lied hadden gezongen ter .eere van. Ma ria, werd een bezoek gebracht aan den nieuwbouw, die een frisschen aanblik geeft OPGERICHT 1899 Fa. J. C. Haks Dz. Directeur D. HOOLWERF Telef. 692 Telef. 731 Kantoor Heuvelweg. 18 BEGRAFENISSEN - TRANSPORTEN - CREMATIE'8 Door het ingestelde Comité tot viering van de te vernachten bljjde gebeurtenis is tot de besturen van een 200-tal hier geves tigde vereenigingen een schrijven gericht van den navolgenden inhoud: ,,Door de Commissie tot het vieraen van de te venvachten blijde gebeurtenis, onder eere-voorzitterschap van den Edelachtba- ren Heer Burgemeester, is o.m. besloten een fakkeloptocht te houden op nader aan te kondigen tijdstip en plaats. Deze optocht en het daaraan te verbin den défilé is bedoeld als een bewijs van eerbied, dankbaarheid, aanhankelijkheid en trouw aan het Huis van Oranje. Het is de wensch van het Koninklijk Huis eenerzijds en de moeilijke tijdsomstandighe den anderzijds dat ons de plicht oplegt, so berheid te betrachten. Doch een spontane, uit het hart opwel lende vreugdeuiting uit alle klassen der samenleving is plicht van iedere goede Nederlander, hoe of zijn of hare godsdien stige of politieke levensbeschouwing ook moge zijn. Laten wij bedenken, juist nu in deze moeilijke tijdsomstandigheden, dat wij on der het Huis van Oranje ruim 3 eeuwen de stormen van op- en neergang hebben kun nen weerstaan. Wij vertrouwen er dan ook op, dat U bij ernstig nadenken dit met ons eens zult zijn en rekenen op Uw volle medewerking om met het grootst mogelijke aantal Uwer le den deel te nemen aan dit défilé. Daar er diverse plannen zijn (die nog niet nader kunnen worden besproken) die geldelijke kosten met zich brengen, ver zoeken wij U zoo mogelijk hiertoe een bijdrage te willen verleenen. Ieder bedrag wordt dankbaar aanvaard. Storting op gi ronummer 125212 van den penningmeester J. A. W. Iseger, of bij een der comitéleden, waarvoor quitantiebewijs wordt verstrekt. Van het aantal deelnemers en op welke wijze U dit denkt te doen, vernemen wij gaarne zoo spoedig mogelijk aan het adres: W. F. H. Busch, Schrikslaan 25. Mogen wij allen ondanks ons verschil van overtuiging, in deze als een éénheid, getuigen van onze oprechte vreugde en trouw aan het Oranjehuis. Namens de Commissie voornoemd, A. O. DAMMERS, Voorzitter. G. K. SCHUYLENBURG, Secretaris. Waar de mogelijkheid bestaat, dat geheel ongewild enkele plaatselijke vereenigingen, wier naam en het adres van den secre taris niet aan het Comité bekend waren, geen circulaire hebben ontvangen, worden de besturen dezer vereenigingen alsdan vriendelijk uitgenoodigd het bovenstaande als aan hen gericht te willen beschouwen. OPENSTELLING P. EN T. KANTOREN MET DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. Op den eersten werkdag volgende op den dag van de binnenkort te verwachten ge boorte van een Prins (es) zullen de P. en T. kantoren voor den postdienst om 13 uur worden gesloten. De avondbestelling zal op dien dag niet worden uitgevoerd. In de openstelling van de kantoren voor den telegraaf- en telefoondienst wordt geen wijziging gebracht. Door den postcheque- en girodienst zul len op dien dag geen afrekeningen worden verzonden. Spoedbehandeling van stortingen, cheque adviezen en girobiljetten zullen slechts plaats vinden voor zoover de opdrachten daartoe het girokantoor voor 11 uur heb ben bereikt. Naar het Engelsch. 33). ,,Ik kwam juist eens kijken, of ik u niet helpen kon", begon Drusilla, waarop Are- thusa haar weer onstuimig meetrok naar de piano: „O, wat een schat bent u toch! Ja, ik dacht wei dat u muzikaal was. Als u mij enkel die eerste acht maten een paar kee- ren wilde voorzingen, dan zou dit meer helpen, dan een paar uren studeeren!" Haar keel deed Drusilla pijn van al het snikken; maar, al zingende, vergat zij zichzelve en klonk haar stem zoo heer lijk welluidend, dat Arethusa met ingehou den adem luisterde: ,,Wat een prachtige stem hebt u, Mrs. Jones. Als ik er zoo een bezat, zou ik wel maken, dat ik ereen tien of twaalf pond 's weeks aan verdiende, met de hoofdrol len te vervullen in een plattelands-gezel schap"! Die opmerking was Drusilla als een soort openbaring. Zou zij terugkeeren tot haar vroegeren werkkring? Maar als Ad- dison haar nu eens ontdekte! Nadat Arethusa, nog een tjjdje, al ge nietend, had gestudeerd en zich zeker voel- Maandag begint de Restanten- opruiming van prima merken Fakkels voor 25 cent. Voor de deelnemende vereenigingen aan gon zich ernstig ongerust te maken over dit uitblijven van haar vader. Deze drie dagen in Londen waren een zenuw-beproeving geweest voor Grantham, want steeds zat hg in angst, dat hij, wegens zijn niet op de hoogte houden van de overheid van zijn verblijf op Bolton Mead, opnieuw kon gearresteerd wor den, wat immers wel de grootste ramp zou zijn, die Drusilla nu nog overkomen kon. Dien middag op the Strand was hg daar ineens Addison, tegengekomen in gezel schap van iemand, die immers wel een de- tectieve kon wezen. Hij zou een jaar van zgn leven hebben gegeven als hij eens had durven omkijken. Onbeschrijflijke zelfbeheersching postte het hem, om recht voor zich uit te blijven kijken. Toch liep hij zoo voort, tot hg Wel lington Street bereikte, en hier stond hg stil, omdat hij een ongevaarlijk oogenblik moest afwachten om over te steken naar den anderen kant van the Strand. Terwijl hij daar stond, bg den rand van het trottoir, keek hij eens even over zijn schouder naar de rij voetgangers. Ja, daar kwam Addison aangewandeld; op nog geen vijf meter afstand. Voor het uiterlijk wist Grantham nog zijn kalmte te bewaren; maar zijn ge dachten kon hij niet meer regelen; hij liep voort als een automaat, stak ook niet over, zooals hij van plan was geweest, maar liep recht door; onbewust steeds aneller, in de GLADHEID: VALPARTIJEN. De dagbladen staan weer vol met onge lukken op den weg of op het (js door de gladheid, en is er goede eerste hulp direct aanwezig, dan loopt het meestal nogal los. Vandaar de noodzakelijkheid, dat er nooit te veel menschen opgeleid kunnen worden als E.H.B.O.-er. Woensdagmiddag j.1. werd de ijsbaan alhier geopend en het zag er zwart van schaatsenrijders. Er kwam een jongetje te vallen waardoor zgn onderlip ernstig in scheurde. En van al die aanwezige men schen kon geen één eerste hulp verleenen. Een aanwezige politieagent kon het ook niet, omdat hij geen verband bij zich ad. Een E.H.B.O.-er, die intusschen geroepen was en natuurlijk een handig verband- doosje in zijn achterzak bij zich had, ver leende de eerste hulp en stuurde hem daar na naar zijn huisdokter. Gelukkig voor het knaapje was geen slagader geraakt, als dit wei het geval zou zijn geweest, hadden al die aanwezige schaatsenrijders lijdelgk mogen toezien hoe door hun onwetendheid een knaapje ligt te bloeden zonder dat zg op een ande re manier hulp kunnen bieden. Het is weer een eenvoudige handgreep, die op de cursus geleerd wordt en de bloe ding komt direct tot staan. Men neemt bij den mondhoek de wang tusschen wijs vinger (binnen in den mond) en duim (buiten op den wang) en drukt op die manier de slagader dicht. Het is maar een weet. Maar U dient dan ook met de wondbe- handeling op de hoogte te zijn. vooral door het warme schilderwerk. De meubileering door de H.H. Kooyman en Mees uit Wijchen, doet het best; de inkt kokers in de leuke schoolbanken zgn van bacoliet vervaardigd; het is een genot om in zulk een lokaal les te geven en te ont vangen. Nadat de Pastoor de lokalen had gewijd, werd deze handeling ook verricht aan de 3 kruisbeelden, waarvan er in elk lokaal één werd opgehangen. Nadat daarop het gezelschap wederom in de gymnastiekzaal was teruggekeerd, nam Pastoor Smit het woord. Z.Eerw. herinnerde aan het jaar 1934, toen het 12%-jarig bestaan der school werd herdacht en nu zijn wij weder plechtig bijeen zijn om de volledige school nu in ge bruik te nemen; deze algeheele voltooiing geeft aan de parochie de grootste blijd schap, daar zij een groot doel nastreeft, n.1. om aan de ouders, de kerk en de Mij. gehoorzaamheid te schenken en het goede te zoeken voor het kind. De school neemt gedeeltelijk de taak der opvoeding van de ouders over; zij leidt op voor de kerk en de Maatschappij. Dit is het ideaal, dat nage streefd wordt, een ruim standpunt en het begrip der ware wijsheid. Het schoolbe stuur brengt zijn dank aan allen die heb ben medegewerkt om het tot een goed eind te brengen. Allereerst gaat de dank uit naar het Ge meentebestuur en ook naar wijlen burge meester Deketh voor de aangename wijze waarop zg het schoolbestuur zijn tegemoet getreden; verder tot de beide Weth. voor hun reëele denkwijze, met de beschikbaar gestelde middelen is veel gedaan. De burge meester, Mr. W. A. J. Visser dankt spr. voor zrjn gewaardeerde adviezen; het hoofd van Publieke Werken voor de aangename samenwerking. Aan deze allen onzen har- telijken dank; er is geestelijk en stoffelijk veel gedaan voor de school en het kind. De Inspecteur van het L.O. dankt spreker voor de zorg om een goede school te krij gen. Het hoofd van G.W. heeft alle mo gelijke medewerking verleend; de contróle was prettig en aangenaam. De heer van Beers heeft voor goede architectuur zorg gedragen, daaraan ontbrak niets. De uit voerder, de heer v. d. Wal, heeft onder moeilijke omstandigheden een fraai bouw werk afgeleverd; de arbeiders hebben hun richting van Fleet Street. Met zóóveel be wustheid handelde hij nog wel, dat hij zijn vervolgers, zóó althans, niet op het spoor bracht van Belmont Street. Het was donker tegen den tijd, dat hij de Law Courts bereikte; en, ofschoon het droog, vriezend weer was, transpireerde hij geweldig. Hij had zich zoo vaag voorgeno men om naar Ludgate Hall Station te gaan, waar het om dezen tgd altoos heel druk was. Ineens herinnerde hg zich, dat hij nog het adres van Belmont Street in zijn zak had en dit zou hij aan kleine snippers scheuren die hij dan onder het gaan zou uitstrooien. En, terwgl hij zgn hand naar zijn binnenzak bracht, raakte zijn arm plotseling bekneld tusschen twee menschen, die in allerijl van den anderen kant kwamen aangeloopen; en, in een oogenblik was hij van de been en viel op het achterhoofd op den rgweg, terwtfl het paard van een voertuig niet meer tijdig genoeg kon ingehouden worden en hem met den hoef een trap op de borst gaf. Beide jonge meisjes zaten nog bg het flikkerend haardvuur; en, iederen keer, dat zij een tram hoorden stilhouden aan het eind van de straat, hoopte Drusilla, dat daar haar vader mee terugkeerde. Na een tijdje sprak zg: „Ik geloof, dat ik maar naar boven, ga, dan kijk ik eens naar de kachel en zorg voor de thee. Als ik bezig ben, valt het wachten mfl misschien minder lang." (Wordt vervolgd). de van haar zaak, werd zij steeds vertrou welijker gestemd tot het sympathieke leer meesteresje. Zij liet haar de portretten op den schoorsteenmantel zien, van haar broers: beiden matrozen. „O, als Vader zes zoons had in plaats van twee, dan zouden ze zeker allen zes op zee zijn gegaan!" „Is uw vader dan ook zeeman?" „Hij was timmerman aan boord van een schip en is nu timmerman aan de „Royal Theatre." Zóó komt het dan ook, dat ik in de koren zing." „En de andere zeeman?" „Dat is mijn verloofde, miss" antwoord de het jonge meisje blozende. Ik heb hem nu in geen twee jaar gezien en hij blijft drie jaar weg." „Arme Arethusa! Wat een lange schei ding!" „O, in het eerst heb ik zoo gehuild, dat Vader er ten slotte ongeduldig van werd en zei, dat, als ik niet ophield met dat malle geweeklaag dat hij dan aan Harry schrijven zou en 't botweg afmaken tus schen ons! Dat hielp. Toen heb ik er mij wel tegen ingezet en mezelve maar steeds vóórgehouden, dat het immers "nog veel erger had kunnen zijn! Maar u, u neemt mg toch niet kwalijk, óók een Miss Jones, u ziet er net naar uit, of u groot verdriet heeft gehad?" „Ja; dat ia wel zoo! Mijn toestand is misschien wel zóó, dat die niet erger kè.n zijn!" „Arme Miss Jones! kon ik u toch maar helpen! Neen, neen; natuurlijk! Het kèn niet en dat weet ik ook wel. Maar ik zou er zoo trotsch op zijn, als ik u van eenigen dienst kon wezen, want u is een echte da me; dat zie ik wel al is u dan ook hier in Belmont Street bij ons gekomen." Zoo oprecht-gemeend klonken die woor den, dat Drusilla niet kon nalaten, een hartelijken kus te drukken op de blozende wangen van Miss Washington; en, met ontroering in de stem, antwoordde: „Ik zal je heel dankbaar zijn voor je vriendschap, hoor Arethusa! Eens zal ik je misschien nog wel mijn ongelukkige ge schiedenis vertellen. Ik heb veel verdriet in mijn leven gehad, tot er een tgd kwam, dat ik meende zoo buitengewoon-gelukkig te worden, dat dit mij weer schadeloos zou hebben gesteld voor al, wat ik had door gemaaktMaar na enkele weken van zaligheid, ging ik een tijd tegemoet van troostelooze wanhoop!" Arethusa had diep medelijden en wist niet beter te doen, dan haar nieuwe vrien din te geleiden naar den makkelijken stoel van haar vader en haar toen te vertellen van haar eigen avonturen „achter ide schermen", niet, omdat zij méénde, dat dit Drusilla zoo zeer interesseeren zou, maar omdat zij haar wat afleiding wilde bezor gen voor het groote leed. Nog langen tijd zaten de jonge meisjes zoo b(j elkaar, maar George Grantham was nog steeds niet terug en Drusilla be-

De Soester | 1938 | | pagina 3