PHiMELSNE IN 0 Feestelijkheden te Soesterberg Radio-Centrale. Ingezonden Filmvoorstelling voor de jeugd in „Huis ten Halve". k Sport - Gemengd Nieuws «I. HOPPi HOUWERS plicht gedaan. Spreker dankt hen voor de prettige samenwerking. De heeren onderwijzers en de onderwij zeressen dankt Z.Eerw. voor hun gebrach te offers; den heer Schalkwek heeft één jaar onder zeer ongunstige omstandighe den met een blij gelaat zijn taak verricht. Het spijt Z.Eerw., dat de heer Batenburg niet aanwezig is; ook deze heeft veel voor de verbouwing gedaan. Voor alles wat ge daan is in het belang van 't Kath. onder was, zegt Z.Eerw. dank. Na applaus verkrijgt de heer Wethouder- de Briqjn het woord, die namens het ge meentebestuur een kort woord wil spreken. Spr. was onvoorbereid, daar hij voor een half uur geleden van den Burgemeester- vernam, dat Z.E. Achtbare voor dienstza ken naar Amsterdam moest en waar h\j Arnhem De vangst was dus goed geweest. Vrijdagmorgen is de man op transport ge steld naar Arnhem om aldaar te worden overgegeven aan den Commissaris van Politie ter plaatse. Vertegenwoordiging van de VOLTA EN ELECTROLUX STOFZUIGERS JOH. H. VAN SCHALKWIJK Steenhofstraat 55 Telef. 2906. Inruilen Verhuren Repareeren niet zulk een vlotte spreker is als de bur gemeester, zal hij slechts kort zijn. Spreker is dankbaar voor de uitnoodiging en het College is ingenomen wanneer een goed georganiseerde school gaat uitbrei den. Soest heeft behoefte aan goede scho len, dat bevordert 't zielenaantal, daar een gemeente, die goede scholen heeft aantrek kingskracht uitoefent. Spr. is als rechtsch lid zeer verheugd, dat het Bijzondere On derwijs een zeer groote plaats inneemt; dit is een groote zegen voor een gemeente, daar het kind dan vroeg geleid wordt tot Jezus. Spreker féliciteert het bestuur en hoopt, dat het te geven onderwijs zal blij ken een groot belang te zijn voor de ouders, de kerk en de Maatschappij. Na applaus verkrijgt de heer v. Loon den Rijksinspecteur, het woord, die het bestuur féliciteert nu de school volledig is, daar zij eerst niet af was en de gestadige groei aan deze zijde der gemeente noodig maakt, dat uitgebreid werd. Spreker heeft als Rijks Inspecteur met belangstelling de liturgische dienst voo rde leerkrachten en de kinderen medegemaakt, waaruit blijkt, dat R.K. onderwijs zegenrijk werk verricht. In de 14 jaar, dat spreker de inspectie in handen heeft, heeft hij hier 3 Burgemees ters gekend, twee Pastoors en 2 hoofden HET AFDOENDE MIDDEL tegen HOESTEN product van Nederlandsch fabrikaat. PRIJS PER FLACON 1.15 Verkrijgbaar: Apotheek en Laboratorium voor Chemisch onderzoek, W. G. v. ZADELHOFF, Apotheker, v. VVEEDESTRAAT 46 - TEL. 2487 SOEST van scholen. Uit de gegevens van 1923 bleek, dat de Mariaschool toen 152 leer lingen telde, nu 266, een zeer groote aan was. Spr. wijst voorts op de groote offers die het personeel heeft gegeven, wat een waardeering waard is. Gedurende een jaar zat ieder onder de stof, spr. hoopt, dat nu het stof is afgescheiden en met opgewekte geest in de nieuwe omgeving zal worden gewerkt. Spr. hoopt, dat Gods beste zegen op dezen arbeid zal mogen rusten en lange jaren van de uitbreiding zal worden ge profiteerd. Na applaus sprak het hoofd der school, de heer Nijhuis zijn dank uit namens het personeel voor de doelmatige uitbreiding; hij dankt den voorzitter van het schoolbe stuur voor de gegeven inlichtingen en drukt zijn spijt uit, dat de volijverige secretaris, de heer J. Batenburg, deze opening niet kon medemaken door ongesteldheid; hg hoopt, dathij spoedig hersteld zal zijn. Den heer van Schalkwijk dankt hij voor de vele of fers door hem gebracht. Nadat Pastoor Smit de sprekers had dank gezegd voor hun hartelgk medele ven, zongen de kinderen een meerstemmig lied, waarna koffie en sigaren werden rond gedeeld. Op gepaste wijze is de uitbreiding der Mariaschool herdacht. CARLTON BIOSCOOPTHEATER. Vanaf Vrijdag 7 dezer zal in het Carlton Bioscoop-theater te Soestdijk draaien de bekende nieuwe film: „Slavenschip" der 20th Century-Fox-film met Warner Bax ter en Wallace Beery in de hoofdrollen, een filmwerk, dat alle menschelgke regis ters aanroert. Indertijd waren de gezamen lijke spelers en regisseurs van Hollywood in ademlooze bewondering voor dit film epos, waarin Wallace Beery en Warner Baxter als verbitterde tegenstanders op treden. Het gegeven vormt den laatsten tijd van het slavenhalen uit Afrika, het vervoer naar Amerika, tenslotte de over winning van de betere gevoelens in den kapitein, het aanhouden van het schip door een Engelseh oorlogsvaartuig, waarna de krijgsraad den kapitein tenslotte nog een kans geeft en hem vrtf laat. Als tweede film draait Charly Chan op de Renbaan met Warner Oland in de hoofd rol, een film van spanning, humor en tem po. FIETSENDIEF AANGEHOUDEN. Donderdagavond is door den brigadier der Rgksveldwacht te Soestdijk een onbe kende aangehouden, die bij een bakker een rijwiel te koop had aangeboden. Overge bracht naar het politiebureau bleek hij te zjjn genaamd A. S., oud 47 jaar, wonende te Amsterdam, en tevens bleek, dat hij dat rijwiel dienzelfden nacht gestolen had te BIJ DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS jg Buiten verantwoordelijkheid der Redactie J(c „EXALTO SAX DEVTLS" IN CARLTON. In verband met de te veiwachten bigde gebeurtenis in ons Vorstelijk Huis heeft het Bestuur der Oranjevereeniging „Wil- helmina" alhier het navolgende program ma samengesteld: De geboorte van een Prins of Prinses zal door middel van de brandweersirene worden bekend gemaakt. Bij de geboorte van een Prins wordt telkens een lange stoot gevolgd door een korte, gegeven. Is echter een Prinses geboren, dan geeft de sirene alleen lange stooten. De Burgerij wordt verzocht alsdan zoo spoedig mogelijk de vlaggen uit te steken. Indien het geboortebericht vóór 19,30 uur wordt ontvangen, dan heeft des avonds van dien dag te 8 uur in „Huis ten Halve" een feestelgke bijeenkomst plaats, waarbij op aller aanwezigheid wordt gerekend. Na de rede van den voorzitter worden door de Soesterbergsche zangeressen en zangers eenige toepasselijke liederen gedongen. Hierna volgt gemeenschapszang door alle aanwezigen, waarna een Fakkel- en Lam pionoptocht wordt gehouden. De stoet zal bij zijn tocht door het dorp o.m. een licht- allée passeeren en aan het einde hiervan worden ontbonden. Fakkels en lampions zijn tegen kostprijs verkrijgbaar bij S. van Leeuwen en Mul- der's Boekhandel. Mocht het geboortebericht nu 19,30 uur worden ontvangen, dan hebben vorenge noemde bijeenkomst en optocht den volgen den avond plaats. Als zeer getrouw bezoeker van de Carl ton Bioscoop, annex dancing, wil ik gaarne verklaren, dat de sfeer, zooals ze thans in het bovenzaaltje door „Exalto Sax Devils" is geschapen, aan alle eischen van comfort en gezelligheid voldoet. Ofschoon de band pas zijn entrée heeft gedaan, lijkt het of ze reeds weken hier werkt, zoo gezellig is het er! Voortaan zal de Zaterdagavond verzet worden op Zondag en zal getracht worden, de dancing een besloten karakter te ge ven, wat voor de leden erg prettig en bovenal intiem belooft te worden. Men kan lid worden voor 65 cent per maand en kan dan in de Bioscoop op die lidmaatschapskaart 2 logeplaatsen voor 1.20 (instede van 2.—) krijgen, terwijl dan ook een dame of heer naar de dancing kan worden meegenomen. De kosten zijn dus in 't algemeen bezien, zóó gering, dat lid worden geen bezwaar behoeft te zijn. Men ontmoet er immers beslist zijn ken nissen en, last not least, worden niet ge- wenschte personen absoluut geweerd, c.q. niet aangenomen als lid, zoodat dus de avond een keurig cachet zal dragen en moét dragen! Geen onvertogen woord mag worden gehoord dit voor hem of haar, die bang mocht zijn, er geen kennissen van zijn stand te treffen. Lezers en lezeres sen, dit waarborgt U immers het „besloten karakter" van den avond: aan het bestuur blijft de beslissing over toelating als lid! Zegt het Uw vrienden en kennissen, aar zelt nu niet langer of komt anders eens een kijkje nemen! Deze week (dus 8 dezer) is de datum nog niet verzet; wanneer het voor 't eerst op Zondag zal zijn, zal hier van tijdig bekendmaking geschieden! Dansers en Danseressen!, laat U nu niet nooden! Het is er gezellig en intiem! Komt dus!! B. In verband met de alhier gevoerde Win keliersactie werd Woensdagmiddag van 4 tot 6 uur in de groote zaal van „Huis ten Halve", aan de kinderen beneden 14 jaar die in het bezit waren van een tegen bon nen ingewisseld toegangsbewijs, een prach tige filmvoorstelling aangeboden, welke buitengewoon is geslaagd. Vooraf sprak de voorzitter, de heer C. J. Nefkens, voor een stampvolle zaal den kinderen een welge meend woord toe, waarin hij dank bracht voor het sparen der bonnen en voorts den wensch te kennen gaf, dat vader en moe der voortaan bij de betreffende winkeliers hunne inkoopen zullen doen. Daarna werden er, behoudens een korte pauze, doorloopend films vertoond, opge nomen door de Duitsche Verkeers-centrale en alle uitmuntend door duidelijkheid en scherpte van beeld. De eerste film gaf prachtige wintertafereelen in het zwarte woud, gezichten van sneeuwlandschappen van ongerepte schoonheid, waar vele tak ken van wintersport worden beoefend. We werden er ook gebracht naar het hoogste station van Duitschland. Vervolgens zagen we de echt Hollandsche film: „Felix de Kat naar Holland". Daarna: „Motti in zijn vlucht uit de gevangenis", die groote hila riteit verwekte. In de pauze werden de kinderen getrac- teerd op chocoladereepen, een dankbaar aanvaarde reclame van de firma van Hou ten. Onderwijl werden door den voorzitter de prijzen uitgedeeld voor de beste uitsla gen van den namen- en adressenwedstrijd. Een vijftal kinderen verkreeg elk een bon ter waarde van 1.bij een der winke liers alhier te besteden, terwijl ook eenige troostprijzen werden uitgereikt. Na de pauze werden nog „Big Boy in Holderdebolder" en een teekenfilmpje af gedraaid, waarom gegierd werd. Het geheel werd opgevroolijkt door passende muziek op den geluidsversterker van de jonge heeren Nefkens. Hoogst voldaan toog de gelukkige kin derschare huiswaarts. E. S. V. A. C. De wedstrijden welke op Zondag 2 Jan. waren vastgesteld, konden wegens terrein afkeuring geen doorgang vinden. Voor Zondag ziet het programma er als volgt uit: 12.00 uur: A.P.W.C. IVEsvac IV 2.00 uur: A.P.W.C. IIIEsvac III 2.00 uur: Esvac IDe Raven I Zoowel het 2e als het 4e elftal gaan naar den Leusderweg te Amersfoort te gast bij A.P.W.C. Voor het le elftal is de toestand zoo, dat, wil men den dans van degradatie ontsprin gen, vanaf a.s. Zondag geen punten meer verspeeld mogen worden. Deze opgaaf zal niet meevallen hoewel zg niet tot de on mogelijkheden behoort. DE RAVEN uit Utrecht is een fair spe lende ploeg met fijn combinatiespel, zoodat wanneer de Esvaccers de zaken ernstig aanpakken, een aardige spannende wed strijd te verwachten is. Om succes mogelijk te maken heeft de elftalcommissie eenige zwakke plaatsen in het elftal door andere spelers vervangen. De opstelling is nu als volgt: P. Roggeveen J. Rijnders H. Boone C. de Bruin W. Broerze J. v. Glnkel E. Jansen H. Pot I. v. Frank E. Klompenhouwer W. v. d. Tak RADIO PROGRAMMA DER BUITENLANDSCHE STATIONS. ZONDAG 9 JANUARI. 8.30 Brussel Ned. 11.20 Keulen 1.20 Brussel Ned.-Fr. 2.40 Droitwich 3.20 Keulen 5.20 Parijs Radio 7.20 Keulen 9.20 Droitwich 10.50 Boedapest 11.25 Parijs Radio MAANDAG 10 JANUARI. 9.30 Diversen 11.05 Droitwich 12.20 Brussel Ned. I.35 Keulen 2.20 Droitwich 3.20 Keulen 4.20 Droitwich 5.20 Parijs Radio 6.20 London Reg. 7.00 Rad. Centr. Soestdgk 8.00 Div.-Rome 9.25 Boedapest 9.50 Droitwich 11.00 Diversen DINSDAG 11 JANUARI. 9.30 Diversen 11.05 London Reg. 12.35 Keulen I.20 Brussel Ned. 1.50 Droitwich 3.20 Keulen 5.20 Droitwich 6.30 Keulen 7.00 Rad. Centr. Soestdgk 8.00 Div.-Droitwich 9.20 Boedapest-Brussel Fr. 11.20 Droitwich WOENSDAG 12 JANUARI. 9.30 Diversen 11.05 London Reg.-Droitwich 12.35 Keulen 1.20 Brussel Ned. 2.20 London Reg. 3.50 Keulen 4.20 London Reg. 5.20 Droitwich 6.30 Keulen 7.00 Radio Centrale Soestdijk. 8.00 Keulen 9.20 Brussel Fr. 10.20 Keulen 11.20 Droitwich DONDERDAG 13 JANUARI. 9.30 Diversen 11.05 London Reg. 12.35 Keulen 1.20 Brussel Ned. 2.20 Droitwich 3.20 Keulen 5.10 Drqitwich-Diversen 6.30 Keulen 7.00 Rad. Centr. Soestdijk 8.00 Droitwich 8.50 Brussel Fr. 9,20 Diversen-Droitwich VRIJDAG 14 JANUARI. 9.30 Diversen II.05 London Reg. 12.20 Droitwich 1.20 Brussel Ned. 2.20 London Reg. 3.20 Droitwich 7.00 Radio Centrale Soestdijk. 8.00 Diversen-London Reg, 8.50 Keulen 9.20 Diversen 9.40 Droitwich-London Reg. ZATERDAG 15 JANUARI. 9.30 Diversen II.05 London Reg. 11.35 Keulen 12.20 London Reg. 1.20 Brussel Ned. 2.20 London Reg. 3.20 Keulen 5.20 Droitwich 6.30 Keulen 7.00 Radio Centrade „Soestdijk" 8.00 Weenen 9.30 Parijs Radio 10.10 Berlgn. Wijzigingen voorbehouden. GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen. nijptang Fransche sleutel 3 handschoenen roodbont poesje zwart wit poesje groen kinderjurkje actetasch met schoolbehoeften handzaag zwarte handmof portemonnaie met inhoud belastingmerk Torenstraat 9 politiebureau Dorresteinweg 34 Soesterbergschestraat 52 te bevragen politiebureau Ossendamweg 41 politiebureau Julianalaan lb Kerkpad Z.Z. 11 Steenhofstraat 43 Nachtegaahveg 26 Radio-distributie.... dat moet U hoeren, aangenaam voor beurs en ooren. Radio-Centrale „SOESTDIJK" r\\ rïi rï\ r\\ r?-. BETER BOEK- EN RASONDERZOEK VAN GEMEENTE-ONTVANGERS IN UTRECHT. Veel strengere voorschriften van Gedep. Staten. Aan Gedep. Staten van de provincie Utrecht is gebleken, dat in verschillende gemeentel! aan het onderzoek van boeken en kas 'f-ajn de gemeente-ontvangers niet steeds völoioende aandacht en zorg is be steed. Zij hebben daarin aanleiding gevon den dit in een aanschrijven met aanwijzin gen onder de aandacht van colleges van B. en W. van Utrecht te brengen. Daarin zeggen Ged. Staten eerst, dat opneming van kas en boeken onverwacht dient te geschieden. Niet alleen moet de ontvanger niet worden gewaarschuwd, doch ook dient de opneming op ongeregel de tijdstippen en niet steeds in hetzelfde stand komen van maatregelen ter verster king van onze Defensie. Intusschen kan het effect van een gewijzigd principieel standpunt zeer wel teniet worden gedaan door de practische reserve, dat er een re delijke verhouding tusschen voorzieningen tot verbetering van weermacht en die ter behartiging van sociale en cultureele be langen moest blijven bestaan. Daar er in het Voorloopig Verslag be toogd wordt, dat het doel van onze weer macht beperkt is, immers niet meer dan het opvangen van den eersten stoot in af wachting van de hulp ven elders, daar mo ge ook hier tegen misverstand worden ge waarschuwd. Als vrijwel vaststaand mag men wel aannemen, dat wij in den oorlog betrokken worden, omdat ook anderen in dat geval verkeeren en bij dat meest waarschijnlijke geval ligt de situatie niet zoo, dat het be trekkelijk kleine Nederlandsche leger het hoofd zal hebben te bieden aan de weer macht van een grooten staat, maar dat het zal hebben op te treden tegen een onderdeel van die weermacht, omdat de rest van het leger van den aanvaller elders zal worden bezig gehouden. WACHT VAN VVEEDESTRAAT 44 KOOPJES IN ALLE MATEN EN PRIJZEN NIET TOT HET BESTE WEG IS SOESTDIJK gedeelte van het kwartaal te gebeuren. Het verdient aanbeveling af en toe meer dan eenmaal in het kwartaal kas en boe ken op te nemen. Ged. Staten zullen het proces-verbaal van de opneming gaarne spoedig ontvangen. Indien verschillende kassen onder de berusting van den ont vanger zijn, dienen deze zorgvuldig van elkaar te worden onderscheiden. De opneming van kas en boeken van de verschillende administraties dient zoo mo gelijk gelijktijdig plaats te vinden, zonder dat daaraan het karakter van een verras sing wordt ontnomen. Indien de verschil lende kassen niet alleen aan de gemeente behooren, maar eigendom zijn van een an der lichaam, dient voorafgaand vertrouwe lijk overleg met de besturen dier lichamen gepleegd te worden, om zooveel mogelijk tot gelijktijdige kasopneming te geraken. Diegene, die de opneming verricht, behoort niet af te wachten, dat de ontvangers hun kas en boeken voorleggen, doch dienen zich te begeven naar de plaats, waar deze berusten, om zich te overtuigen, dat deze op een veilige plaats worden bewaard en eventueel, dat de kas van de gemeente van andere gelden is afgezonderd. Wanneer de afrekening van den girodienst niet aan het gemeentebestuur wordt gezonden, doch den ontvanger rechtstreeks bereikt, dient de kasopnemer zich zoo noodig bij den post- chèque- en girodienst te overtuigen, of het getoonde saldobiljet inderdaad de laatste afrekening is. Ten aanzien van de inkomsten mag niet worden vergeten te onderzoeken of elke post wordt gestaafd met bewijsstukken. Hier moet tevens in bijzonderheden worden nagegaan# of wellicht ontvangsten ten on rechte niét zijn geboekt. Daarvoor is het noodig, dat wórdt vastgesteld, wat moet worden verantwoord en op welk tijdstip de betaling van verschuldigde bedragen moet geschieden. Bij de kasopneming zal men nauwkeu rig moeten toezien, dat de ontvanger niet meer in kas heeft dan het bedrag hetwelk hij ten hoogste in kas mag hebben. Voor het gevai aan den ontvanger een voorschot is verstrekt om daaruit kleine betalingen te doen, behoort bij de kasop neming te worden nagegaan of het voor schot niet is overschreden en of de voor schotten tijdig zijn opgegeven. En, wan neer de betrekking van ontvanger wordt vervuld door den secretaris, dient in aan merking te worden genomen, dat het on- gewenscht is, dat de controle-werkzaam heden worden uitgevoerd door een ambte naar, die een lageren rang bekleedt. Door deze aanwijzingen voor te schrij ven waken Gedeputeerde Staten van Utrecht voor het welzijn der burgers, die somtijds onaangenaam verrast worden door een onverwacht tekort in de gemeen tekas. (DeTelegr.). ANTWOORD VAN DE REGEERING AAN DE EERSTE KAMER. Defensiebescbouwingen. De Regeering kan de verantwoordelijkheid van verhooging der salarissen en looncn niet dragen. Belastingverhooging onvermijdelijk. In de Memorie, van. Antwoord op de al- gemeene beschouwingen van de Eerste Kamer ''over de Rijksbegrooting wordt -medegedeeid, cfat de regeering met blijd schap heeft geconstateerd, dat leden, die tot dusver hun stem aan defensie-ontwer pen hadden onthouden, thans bereid zijn hun medewerking te verleenen aan het tot In dit laatste geval is natuurlijk de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat men geheel alleen zich zal moeten staande houden te gen dat deel van 's vijands weermacht, dat tegen Nederland is ingezet. Intusschen mag men het oog niet sluiten voor het feit, dat, bij de huidige verhou dingen, op den Volkenbond als waarborg voor het verzekeren van collectieve veilig heid niet mag worden gerekend. Het financieel beleid. De leden, die de actieve welvaartspoli- tiek gelijk die elders wordt gevoerd aan de regeering ter navolging aanbevelen en stellen, dat men daarmede er in geslaagd zou zijn de conjunctuur omhoog te stuwen, verliezen uit het oog zoowel het groote verschil in economische omstandigheden, waarin ons land gedurende de laatste ja ren heeft verkeerd als het feit, dat ook hier te lande met steun van de landsover- heid groote werken ten uitvoer werden en nog worden gelegd. Toegegeven moet worden, dat de econo mische toestand zich niet verder verbetert in de mate, waarin dit tot voor kort ge schiedde. Het in de Wieringermeer geïnvesteerde kapitaal kan op 65 millioen worden aan genomen. De regeering deelt de opvatting van de verscheidene leden, die zich daarover uit spreken, dat de financieele toestand zeer ernstig moet worden geacht. Noode is de regeering overgegaan tot het besluit om bij de Staten-Generaal voorstel len aanhangig te maken tot verhooging van eenige belastingen. De regeering acht het niet wel mogelgk, het bedrag, dat voor de financiering van de defensie-voorstellen noodig is, te ver krijgen uit bezuiniging op den openbaren dienst. De regeering zou onder de huidige om standigheden de verantwoordelijkheid voor de financieele gevolgen van een verhoo ging der uitgaven voor salarissen en loo- nen niet kunnen dragen. Gelijk bekend, wordt thans nagegaan door welke middelen van socialen aard in de onderscheidene bedrijven de werkloosheid kan worden verminderd. Ook de 40-uren week kan voorwerp van onderzoek uitma ken, als de vertegenwoordigers van be paalde bedrijven daarin practische moge lijkheden zien. Ook in een land als het onze, dat minder dan welk ander land in autarkie zijn heil zal kunnen zien, is nog ruim veld aanwe zig voor toepassing van een voorzichtige industrialisatie-politiek. Geen meeningsverschil. Tot de veronderstelling, dat inzake het te volgen handelspolitiek beleid eenig ver schil zou bestaan tusschen de opvatting van den minister-president en die van den minister van Economische Zaken, is naar het oordeel van de regeering niet de min ste aanleiding. De beduchtheid der leden, volgens welke de regeering den weg der protectie zou in slaan en met name een politiek zou gaan volgen ten bate van de industrie en ten koste van andere takken van bedrgf, acht de regeering ongemotiveerd. Het spellingsvraagstuk. Met vele leden is de regeering van oor deel, dat de huidige toestand wat betreft de schrijfwijze van de Nederlandsche taal niet kan worden bestendigd. Zij houdt zich overtuigd, dat een beslissing harerzijds, om te komen tot zekerheid en tot eenheid niet moet worden uitgesteld totdat een wet zal zijn tot stand gekomen, welke voor de schrijfwijze der taal den grondslag legt.

De Soester | 1938 | | pagina 4