Drukwerk Van het Kantongerecht. Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag W©IL<3I ZORG EN VREES. De eerste vluchtkelder te Hilversum gereed. De Radio en de a.s. blijde gebeurtenis. Prima Vulpennen f 1.85 ÜNIET ALLEEN GOED.... MAAR OOK GOEDKOOP Gemengd Nieuwst No. 3 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAAHGANO. "'''S 12 Januari 1938 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagsmiddags 2 uur, aan het Bureau: Van Weedestraat 7 Telefoon 2962 Uitgave: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v. d. Bovenkamp Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS:0.80 PER DRIE MAANDEN REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEOESTR. 7 - TEL. 2962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 STAATSBLAD No. 380 Het grootste deel van onze zorgen komt slechts hierdoor zoo snel, om dat wij ze halverwege tegemoet gaan. Anon). Wy worden door meer beangstigd dan gekweld, en onze verbeelding geeft ons meer zorgen dan de wer kelijkheid, Séneca. Een schip was in stormweer op een klip gestooten en in den avond moest de be manning in de booten gaan om te pogen het veege lijf te redden. De zee liep hoog en slechts met de grootste inspanning en met aanwending van alle zeemans- en stuurkunst slaagde men erin, de sloepen, volgepropt met menschen, recht op de woe dende golven te houden. En toen de nacht begon te vallen, en geen maanlicht beloof de de golven te beschynen, zoodat onheil spellende, dikke duisternis de wanhopige schepelingen zou gaan omringen, toen zak ten aller harten is de schoenen. Men vroeg zich met angst en vreeze af, hoe het moge lijk zou zyn in stikdonkeren nacht de aan stormende golven te zien om de boot er recht tegen in te houden, hetgeen de eeni- ge mogelijkheid was om het omslaan van de booten te voorkomen. Doch toen het werkelijk nacht geworden was, en geen maanlicht noch sterreflikkering een glim pje licht bracht, toen ontdekte men dat men zich in fosforesceerend water be vond en dat iedere golf een kroon droeg van licht, zoodat men zeer goed in staat was de booten recht op de hooge zeeën te houden. Twee lessen zitten er in deze simpele geschiedenis. In de eerste plaats is het fei telijk een symbolische voorstelling van de omstandigheid, dat in wezenlijkheid alle, ook de meest gevreesde moeilijkheden en ervaringen in ons leven, meestal in zich- zelven het licht meedragen, dat haar van haar schrik_.berooft. De nacht der zorge komt met zijn lamp der vertroosting. Het uur der zwakheid brengt zijn eigen geheim van sterkte. De tweede les is wel deze: we houden zoo dikwijls onze gedachten uren en dagenlang vervuld van de dingen die we vreezen dat misschien zouden kunnen gebeuren, wanneer de een of andere moei lijkheid zich voordoet. We vreezen de schim van eventueele gebeurlijkheden, en als ein delijk de moeilijkheid waar we zoo tegen op zagen, recht voor ons staat, dan blijkt achteraf, dat het grootste deel van al die dingen die we vreesden, niet is geschied. En al die uren en dagen van vreezen zijn voor niets geweest, we hebben ons noode- loos bang gemaakt. Hoe komt dat nu? Deze vrees voor wat komen gaat, ook bjj menschen wier moraal zoodanig is, dat zij waarlijk geen kwade gevolgen van booze daden of gedachten hebben te vreezen, komt voort uit een mis kenning van elementaire levenswaarheden. Dat maakt, dat sommigen het leven als een kansspel beschouwen, met meer nieten dan prijzen, waarin men geluk of pech kan heb ben en meestal meer pech dan geluk en waarin goede gedachten, eerlijkheid, waarheid, liefde geen stem zouden hebben en geen invloed zouden uitoefenen. Maar wie beseft, dat ondanks alles en ondanks een heel doorzichtige schijn van het tegen deel, het heelal is gegrondvest op onwrik bare waarheid, rechtvaardigheid en liefde, die zal ook moeten kunnen inzien, dat goedheid en recht niet machteloos staan in deze wereld, doch juist altijd en overal de meest volmaakte macht en invloed ver tegenwoordigen en bezitten. Wie zich dus door goed, zuiver denken, door eerlijk, lief devol en wijs handelen, In de eeuwige waar heid plant en zich stelt onder de hoede van de eeuwigheidsmachten van waarheid en recht, die behoeft geen zorg en vrees te koesteren, die heeft zich niet beangstigd te gevoelen voor komende moeilijkheden en de gevolgen daarvan. Omdat hij weet, dat nimmer iets van hem verlangd, verwacht of geëischt kan worden, dat hij niet zeker lijk kan volbrengen. De gedachte die ach ter onze daden staat, bepaalt de waarde en strekking van ons handelen. Maar even zoo zeker als een goede, eerlijke daad nooit anders dan goede gevolgen kan voort brengen, hoezeer ook voor het oogenblik wel de schijn tegen kan zijn, even zoq. ze ker moeten we rekenen op de onafwend bare slechte gevolgen van slechte beweeg redenen en gedachten en daden. We heb ben het dus goeddeels, zoo niet geheel, in eigen hand of we onze dagen zullen door brengen in angst en vreeze en zorg, of in goed vertrouwen, blij verwachten en moe dig hopen. Dr. Ch. v. d. Br. (Nadruk verboden). 2! Ir 2! .2! 2! 21 2r 31 91 2! 2! 2! 2! 2! 21 2! 2! 2! 2! Ir |J N.V. Eerste Soester |J |j ElectrischeDrukkerij 3f 3! v. Weedestraat 7. Soestdijk. TeL 902 3)} 2)f ?)f u, Op Dinsdagmorgen 4 Januari 1938 is onder groote belangstelling van de zijde der plaatselijke autoriteiten in het maga zijn „De Duif" aan de Groest te Hilversum, een schuilkelder tegen luchtaanvallen in gebruik gesteld, waarmede de eerste vei lige vluchtplaats tegen luchtgevaar voor de gemeente Hilversum een feit is geworden. De Directie van het magazijn „De Duif" heeft in het belang der beveili ging van personeel en voor tijdens een luchtaanval in de zaak vertoevende klan ten bijzondere maatregelen getroffen. Op de eerste plaats Is overgegaan tot het bouwen en inrichten van een vluchtkel der, waartoe de verbouwing van het ma gazijn een gunstige gelegenheid bood. De ruime schuilplaats, waarin met alle voor komende gebeurtenissen rekening is ge houden, biedt plaats aan velen, die er enkele uren tijdens een bombardement veilig in kunnen vertoeven. Voorzorgen tegen alle mogelijk heden. Geheel van de buitenwereld met haar gevaar van gas en vernieling zullen de cliënten en het personeel in dezen kelder verblijven, zoolang er gevaren dreigen. Dit is bereikt door luchtafsluitende deuren en luiken, veilig vervaardigd volgens de in dit opzicht bekende uitvindingen. Binnen treft men aan een radio, telefoon en signa len-installatie, verlichting en noodverlich ting, gereedschappen voor alle mogelijke ongelukken, ook voor instorting van den ingang, een aparte ziekenkamer, gasmas kers, kortom alles, wat in dergelijke om standigheden noodig zou kunnen zijn. Zoo is er o.m. op een der bovenverdiepingen een brandwacht, die door een schei-instal latie in verbinding met den kelder staat en „alles veilig" meldt, er is een aantal E.H.B.O.'ers en voorts heeft ieder lid van het personeel een vastomschreven taak, waarin herhaaldelijk geoefend wordt. Een demonstratie. Voor de autoriteiten werd een demon stratie van het gebruik van den kelder ge geven, welke o.m. werd bijgewoond door burgemeester J. M. J. H. Lambooy, den gemeente-secietaris, dr. G. G. Pekelharing, de hoofden der gemeentelijke takken van dienst, ir. Groot, ir. Later en ir. Bordewijk, den Directeur en enkele artsen van den G.G.D. Ook de Commandant der luchtbe scherming, de Kapitein b.d. C. A. H. L. Wüst, en de architect G. de Wal, bei den uit Soest, waren aanwezig. TJit deze demonstratie bleek, dat het personeel reeds in ruime mate vertrouwd is geworden met d te nemen maatregelen in oogenblikken van gevaar. Ieder wist zjjn of haar taak, toen de magazynsirene in navolging der gemeentelijke loeide. De deuren werden gesloten, de cliënten naar den kelder ge leid en alle voorzorgsmaatregelen in uiter ste perfectie toegepast. De brandwacht nestelde zich in zijn post boven, en onder hield het belsignaal met een goed verlichten en van alle eventueel noodzakelijke of mo gelijke materialen voorzienen kelder. Daar na werd o.m. gedemonstreerd, hoe een ge wonde cliënt per brancard naar den kel der werd vervoerd, en de maatregelen, wan neer een in den winkel achtergebleven huisbrandwachter Is verwond en vervangen wordt. Als het belsignaal niet meer werkt, hoe een huisbrand wordt gedoofd, hoe de luchtlelding defect geraakte en de nood verlichting werd ingeschakeld en tenslotte hoe de nooduitgang wordt vrij gemaakt, ala de ingang versperd is. Het ging alles zeer vlot en duidelijk kwam tot uiting, dat hier met zorg naar de grootst mogelijke vei ligheid en hulp Is gestreefd. De kelder gaf daar ook een groot gevoel van veiligheid. De appreciatie der autoriteiten was groot en werd vertolkt door burgemeester Lam- j booy, die zijn waardeering uitsprak over het bereikte en het streven van directie en personeel. De kelder zal in tijden van vrede hopelijk dus altijd als verkoopafdee- ling ln het bedrijf worden Ingeschakeld. KOMEN ER 4-MOTORIGE TOESTEL LEN VOOR DE K.L.M.? Nog geen beslissing van de K.L.M. De aandacht van het heele volk Is op Soestdijk gericht, En daarbij doet vanzelf de Pers Ook weer haar Per. cnplicht. Maar plicht en plicht dat zijn er twee; De grens die is zoo vaag, En menig eerzaam journalist Die overdrijft zoo graag. Ze staan soms voor 't paleishek klaar, Al kijkend naar de deur, Als apen achter tralies, en Op jacht naar een primeur. 'tWas Vrijdagmiddag. De Prinses Die reed nog uit een keer, Om even te genieten van Het mooie, zachte weer. De fotografen zagen dat, De fietsen stonden klaar; Zy reden mee, naast de Prinses, En foto's maken maar! Maar heeren, waar is Uw fatsoen En Uw gevoel van eer? Wanneer U werk'lijk heer wilt zijn, Gedraagt U dan als heer! Een dergelijke handelwijze Is wel ver van fijn. Ik zou me bijna schamen zoo Om journalist te zijn. Ik weet het niet, maar 'k hoop beslist, Dat U dit stukje leest. Misschien beseft U eventjes Hoe dom U bent geweest. Stel voor, dat alleen wou zyn; Waarom, met wie of wat, En dat van alle karvn men U op de hielen zat. Neen heusch, wat U daar heeft gedaan, Dat was geen eerlijk spel. „Wat gij niet wilt dat U geschiedt De rest die weet U wel. Benny Vreden. Van de zijde der K.L.M.-directie wordt vernomen, dat, in verband met berichten, dat de Douglas-fabrieken in Califomië door overvloed van orders voor het Amerikaan- sche gouvernement, geen 4-motorige Dou- glas-toestellen voor de K.L.M. in de eerst komende twee jaren zouden kunnen leve ren, waarom de directie der K.L.M. zich tot de Duitsche fabrieken zou hebben ge wend om daar de mogelijkheid van orders voor 4-motorige toestellen te bespreken, zij nog geen enkele order geplaatst heeft. Van vertraging in aflevering van Dou- glas-toestellen voor de K.L.M. is tot heden niets gebleken. Van de destijds bestelde 14 D.C. 3-machines moeten er nog 5 af geleverd worden en wel voor 1 April 1938. Hierin zal stellig geen vertraging ontstaan tenzij zich natuurlijk buitengewone om standigheden zouden voordoen. De aanschaffing van 4-motorige toe stellen door de K.L.M. is een zoodanig kostbare onderneming, dat de directie hierbij niet over één nacht ijs kan gaan. De economische waarde van verschillende vliegtuigtypen verandert ieder oogenblik en is een zaak, die veel studie vereischt voor men tot aanschaffing zou besluiten. De K.L.M. heeft op het oogenblik nog geen enkele beslissing genomen, of vast omlijnd plan ontworpen of men in de naas te toekomst tot de aanschaffing van 4- motorige toestellen zal overgaan, en zoo ja, welke type men zal nemen. Door de vier groote omroeporganisaties een in onderling overleg samengesteld programma verzorgd. Het secretariaat van den Radioraad deelt het navolgende mede: Ter voldoening aan den wensch van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op den nationalen feestdag ter gelegenheid van de a.s. blyde gebeurtenis in het Ke- ninklyk Huis door de vier groote omroep organisaties (A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A.) een in onderling overleg sa mengesteld „Nationaal programma" wor den verzorgd. De verzorging van dit nationaal pro gramma geschiedt aldus, dat over den zen der Hilversum (301.5 M.) de K.R.O. en de N.C.R.V. gemeenschappelijk zullen uit zenden, terwyl de gemeenschappelijke uit zending van de A.V.R.O. en de V.A.R.A. over de zenders Hilversum I (Kootwijk 1875 M., Jaarsveld 415 M.) zal plaats vin den. Valt dit nationaal programma op een dag, dat de A.V.R.O. gewoonlijk uitzendt, dan geschiedt de programma-verzorging over Hilversum I van 816 uur door de V.A.R.A. en van 1624 uur door de A.V.R.O. Valt dit nationaal programma op een dag, waarop de V.A.R.A. gewoonlijk uitzendt, dan zendt de A.V.R.O. uit van 8 tot 16 uur en de V.A.R.A. van 16 tot 24 uur. De taakverdeeling tusschen den K.R.O. en de N.C.R.V. op Hilversum is op dezelfde wijze geregeld. Een en ander met dien verstande, dat de V.P.R.O. gelegenheid krijgt binnen het kader van dit nationaal programma zelf standig een uitzending te verzorgen van 19,20 tot 20 uur. Deze uitzending, welke zoowel over Hilversum I als over Hilver sum II plaats vindt, zal bestaan uit een byzonderen wijdingsdienst. Voor het geval dat de biyde gebeurte- Prins of een Prinses mocht plaats vinden op een tijdstip, dat des morgens te 7 uur het heugelyk feit door middel van kanon schoten bekend gemaakt zal worden, zul len de uitzendingen van de omroepvereeni- glngen op dien dag ook te 7 uur 's morgens aanvangen, ongeacht of deze dag samen valt met den nationalen feestdag. Voor het geva.1 dat de blijde gebeurte nis officieel bekend zou worden tegen 12 uur 's nachts zullen de omroepvereenigtn- gen hare uitzendingen voortzetten tot uiterlijk 0.30 uur. Bij onvoorziene omstandigheden zal naar bevind van zaken gehandeld worden. De programma-verzorging naar Oost en West-Indië geschiedt zelfstandig door den PhohL PURMEREND. INBRAAK IN BURGEMEESTERS WONING MISLUKT. Gevecht tusschen de dieven en den nacht waker. De inbrekers later gearresteerde Dank zy de goede samenwerking tus schen de politie uit de provincie en de hoofdstedelijke Centr. recherche zijn weder om twee Amsterdamsche inbrekers gear resteerd, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.1. poogden in te breken in de woning van den burgemeester te Pur- merend. Na een verwoed gevecht tusschen den der dieven en een nachtwaker, die de inbrekers betrapte, wisten de dieven aan vankelijk te ontkomen. Doch hun vryheid is slechts van korten duur geweest. Want reeds in den nacht van Zaterdag op Zondag slaagde inspecteur Mol van de Centrale Recherche er ln, beide verdachten in hun woningen aan te houden. Het was reeds ver na het middernachte lijk uur, toen een particuliere nachtwaker, die o.a. de villa van burgemeester Cram- winckel aan den Jaagweg te Purmerend be waakt, op zijn ronde een verdacht geluid in de veranda hoorde. De nachtwaker hield zich eenige oogenblikken schuil, om beter te kunnen zien wat er gebeurde. Hij zag in de veranda twee mannen, die bij het zwak ke schijnsel van een lantaarn poogden een deur te openen. De nachtwaker sloop lang zaam naar de mannen en richtte toen plot seling zijn zaklantaarn op de deur, die de dieven probeerden te openen. Op zoo'n plotselingen overval hadden de inbrekers niet gerekend. Een der kerels sprong over de ballustrade en rende weg; ook de andere probeerde te vluchten. De nachtwaker was hem voor en greep den man beet. Hij gaf zich direct over en liep aanvankelijk gewillig mee met den waker, die hem aan de politie wilde overleveren. Bij het tuinhek greep de inbreker den nachtwaker echter onverhoeds beet en er ontstond een worsteling, waarbij de in breker zich ten slotte wist los te werken. De man vluchtte en was in de duisternis spoedig verdwenen. Door het hevige rumoer was de burge meester wakker geworden. Toen hy ge hoord had wat er aan de hand was, belde hy de politie op, ewaarna weldra eenige politiemannen per auto by de villa arri veerden. Zij gingen zoo snel mogelyk in alle richtingen op zoek, om de inbrekers zoo mogelyk nog te kunnen achterhalen, wat hen niet gelukte. Van den inbreker kon den nachtwaker, met wien hy gevochten had, een uitstekend signalement opgeven. Aan de hand daar van stelde de politie te Purmerend een on derzoek in. Men toog met dit signalement naar het hoofdbureau van politie te Am sterdam, waar de recherche over een zeer groote collectie foto's beschikt. Met vrij groote zekerheid slaagde de politie er in vast te stellen, wie de daders waren. In specteur Mol van de Centrale Recherche toog er Zaterdagavond op uit, om de beide inbrekers op te zoeken. Zondagmorgen trof men de gezochten, een zekere J. L. en D. J. K. uit de Kinker- buurt en de Jordaan, thuis. Beide mannen werden naar het hoofdbureau gebracht, waarna zij Zondagmorgen per auto naar Purmerend werden vervoerd. Door den nachtwaker werd een der daders pertinent herkend, temeer daar hij met deze inbreker had gevochten op dien bewusten nacht. Op die zittingen is heel wat ondervin ding op te doen en heel wat wijsheid op te steken, vooral over de stommiteiten van vele menschen enover hun gebrek aan lef. Weer het Soester vet. De slager v. d. Z. te Soest had een ge machtigde gezonden, was zelf sukkelig. 14 daag geleden had hij echter tot den thans getuigenden controleur gezegd: Als je by my komt om te controleeren, hoef je geen politie mee te brengen. Dat ziek zijn leek dus bij vlagen te gaan. Maar nu de stommiteit. H(j brengt een onsje ongebanderolleerd vet weg. Plotseling ziet hij dat hy rijdt vlak achter de bekende auto van den con troleur. Enhy aarzelt. En dat wordt van binnen de auto waargenomen. Deze rydt nog even door met den slager in haar zog. Toen stil, toen uitspreiden van wat de burger noemt zyn vliegenvanger. Op die ontplooide waaier in wit met roode strepen staat C. C. D. of C. C. C. D., dat weten we zoo precies niet: Controle Crisis enz. Maar onze slager houdt zich van den blinde en den doove. Wegvliedende laat hij ook zyn onsje vet vliegen. Alles om niets. De heer Ambtenaar wou 20.Mr. Muller Massis, de Kan tonrechter, zei 8 plus verbeurd verklaring van het onsje vet Voorheen werd in Soest veel ongedekte jenever ontdekt; thans is het schering en inslag met ongebanderolleerd vet. Het lijkt daar een soort sport te vormen. Een tweede stommeling toonde zich in Amersfoort. Neen, het is erger, want de man zag er niet naar uit, dat hy vrijgezel was. Zijn zaak was weer het dronken achter het stuur. 't Was een handelsreiziger, tegenwoor dig veranderd in Vertegenwoordiger. Het was er een in sigaren en waar hij dien 13den November offerten had gemaakt in Amersfoort, had men hem al „vreemd" gevonden, 's Avonds ongeveer 7 uur kwam de ontploffing. Op de Stationsstraat ging het tegen den brugkant aan en de mede- inzittende de J. kreeg een verwond hoofd. De Caféhouder van hotel Terminus ver bond dat geblesseerde hoofd in zyn bene denhuis. Waggelend was ook verd. binnen gelummeld met dronken lach: Hè, hè, zie hem, zie hem! Daarmee doelende op zyn geblesseerden gezel. Bier, bier, bier! moest hy hebben. Men gaf hem den raad om een taxi te bestel len; bier kreeg hij niet. En thans kreeg hy een week hechtenis en een half jaar geen autoryden. Dom? Misdadig dom. Wat waren wy vertrouwd In Duitschland! H. B., Soestenaar sedert 1923, werd be trapt op het voorhanden hebben van een pistool, zonder permissie. Daar kwam onze man vol ergernis te gen op. Als Nederlander had hy in West- falen permissie gehad om wapens in huis te hebben. En onze man legde daarvan de Schein des Hauptmanns over: In Soest zich direct tot den Burgemeester gewend in 1923 en majoor Zwarts der politie liet hem zyn wapen behouden. In 1932 of 1933 hy weer naar het politiebureau en wijlen ma joor van Leeuwen had gezegd: Ga maar naar huis; ik maak het in orde. De Kantonrechter: U begrijpt echter wel, dat u ook hier dan zoo'n soort Schein moet hebben. De Ambtenaar: Van die goede trouw ben van politie zoo'n wapen niet verstoppen ik niet overtuigd. Dan gaat men by komst in een kast. 2.werd het en verlies van pistool. In den vroegen morgen. 6 November 7 uur reed een treiler uit Ruurlo op de Birktstraat even voorbij Birkhovens sportterrein. En daar reed ook de kleermaker G. v. E., beiden op Soest aan. Meteen passeert een auto der ge meente Soest, bestuurd door den chauffeur Arie Vos. Deze ziet een fiets onder den treiler liggen. Vos helpt den fletser en zet daarna de treiler uit Ruurlo na. De chauf feur daarvan zei niets te hebben gemerkt, al was het mogelyk, dat hy iets over het wielerpad was gekomen door den wagen bak. Ook thans hield hy vol, dat de fietser zich aan den wagen moest hebben vastge houden, wat door dezen werd ontkend. Van een schaderekening des kleerma kers, groot 26.57 wilde hy niets weten. Hy kreeg 6.om gelegenheid te heb ben dat alles ook in Utrecht te vertellen. met 14-karaats gouden pen N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij

De Soester | 1938 | | pagina 1