EN TWINTIG MIN. —^neraal Röell trekt van leer. De loop der bevolking in Soest. De aanstaande blijde gebeurtenis. HAD U GEDACHT, DAT Oe dankstonden der kerken. Ontheffing van de winkelsluitingswet. I Plaatselijk Nieuws Gedurende 1937. Communiqué van den hofarts. Soesterberg In verband met de blijde gebeurtenis. Tegen „ziekelijk pacifisme" en extremisme. EEN REDE VOOR DE NATIONALE JONGEREN. In „Royal" te Arnhem, heeft de oud commandant van het veldleger, gep. luite nant-generaal jhr. W. Röell, voor het Na tionaal Jongerenverbond, dat daar zijn tweede lustrum herdacht, een rede gehou den, getiteld: „Het Nationaal Jongeren Verbond en de Nederlandsche volks kracht." Er is, aldus spr., een zeer bijzondere evolutie waar te nemen t.a.v. hetgeen ons, beproefde nationalen en Oranjemannen, na aan het hart ligt. Toen u in 1925 hier te Arnhem uw wieg gevonden hebt, toen was het wachtwoord strijd tegen defaitisme en eenzijdige ontwapening. Schoon en noodig in dien tijd en bovenai nu ook niet te ver geten. In feite gaat het om het vaderland zelf. Het vaderland, dat is: wij allen met en onder Oranje onder Gods heilig en genadig bestuur. Het vaderland, dat beteekent de natie van ruim 70 millioen menschen, wo nende in het Nederlandsche territoir over vier werelddeelen verspreid. Dat vaderland, met en door Oranje groot geworden, heeft dus terecht oranje als symbool en nu moge men zooveel praten als men wil over deze vlag: het water van alle oceanen kan wel door zijn zout de oranjekleur doen verbleeken, maar haar wegwasschen of rood verven, dat kan het nooit. Over de vlag. Waar het historisch vast staat, dat oran je deel uitmaakte van ons vlaggensamen- ,Stel in den strijd om de wording van ons volk en imperium, daar zie ik, aldus spr., in het gedrein van onze vlag zonder oran je herleving van den keezengeest. Daarom is voor spr. een vlag zonder oranje, hetzij in baan, hetzij in wimpel, anti-nationale keezenmentaliteit. Het is mogelijk bij de wet oranje uit de vlag te bannen, maar toch blijft de Neder landsche vlag zonder oranje, dus als sa menstel of zonder oranjebaan, of zonder een steeds officieele bijbehoorende oranje wimpel, een on-Nederlandsche vlag. W\j zijn het er allen over eens, dat de vaderlandsche wagen moet rijden op den grooten nationalen voorrangsweg; ge weet, dien weg afgebakend door palen met oran je koppen, dat iS een sprekend symbool, de voorrangsweg is afgebakend door oran je, wat tusschen oranje rijdt, is goed. Welnu, om op dien weg te mogen mede rijden in de richting der nationale beweging, kan men komen van rechts of van links. Van beide zijden moet men heel langzaam en voorzichtig op den voorrangsweg ko men, dus geen te haastig of scherp geac- centueerden van rechts, eerst moeten zij wachten tot zij wat bekoeld zijn omj in het reëele nationale verkeer in te treden. Maar van links is het heel anders, de zen, die mede willen, moeten eerst dan nog geheel naar rechts oversteken, dus gewaar borgd nationaal zijn in alles, indien zij in het voorrangsverkeer afgebakend door oranje willen intreden. Democratie. In ons tijdsgewricht wordt er te veel ge schermd met het woord democratie en als men dan vraagt: wat bedoelt gij daarme de?, hoort men nooit iets positiefs, alleen tegenstellingen tot andere dingen. Er groeit iets anders, iets cosmisch-na- tionaals, waarin de waarde van den arbeid in onderlinge samenwerking van ons, klei ne menschen, in eeuwigheidslicht bezien, steeds geheel tot haar recht komt en dat spr. zou willen kenschetsen met het oud- Nederlandsche woord „heemsch". Spreker was verheugd in den thans gestabiliseerden arbeid van het N.J.V. de heemsche gedach- 5 ite, die naar zijn oordeel de toekomst van ons volk zal moeten fundeeren, terug te vinden. Alles wat in Nederland werkelijk nationaal is, wordt bezwadderd, aldus spr. Spr. getuigde van zijn groote vreugde over het feit, dat er aan eenige millioenen Europeesche Nederlanders de schellen van de oogen zijn gevallen. Ik ben met u allen, aldus spr., volkomen bereid hun allen de vriendenhand toe te steken en een plaats te geven aan de touwen waaraan wij den vaderlandschen wagen definitief uit het moeras moeten trekken, maar men eische niet aanstonds te veel. Als mensch ben ik altijd en overal klaar een hand toe te ste ken, maar hier geldt a fortiori de vraag, der waarborgen en het verantwoordelijk stellen voor de onpeilbare schade door hen aan het vaderland toegebracht. Moreele schade en veiligheidsschade, want gevoteerde credieten beteekenen pas na jaren de bemande en geoefende grootere zeegaande vloot en oorlogsleger. Engelands huidige onmacht als vredesbalans tot 1940 is het gevolg van de eerste Mac- Donaldsche Labour-regeeringen. Dat kostte Abessinië het leven, dat laat Japan de vrije hand. Ziekelijk pacifisme is het grootste oorlogsgevaar. Mystiek van Oranje. Er zijn in ons vaderland thans zoovele prachtige voorbeelden van oud-nationale kracht. Naast de zeevarenden zijn er vele voorbeelden: onze vliegeniers en ontdek kingsreizigers en geleerden, onze bestuurs ambtenaren op moeilijke posten, onze vloot en leger waar dit van de weermacht ge vraagd wordt, in één woord, allen die bui ten en in Harer Majesteits wereldimperium Nederlands naam groot maken. Wanneer wij heemsch denken, dan trek ken zij allen mede aan den nationalen wa gen, hun geest tintelt van volkskracht; mocht hun stempel staan op 's lands be leid. Gij hebt uw idealen, gefundeerd op den echten nationalen zin, die eiken import af wijst en die bovenal weten dat Nederland zonder Oranje's leiding niet langer Neder land is, omdat de geschiedenis leert, dat het Nederland met Oranje zoover de omstandigheden dit toelieten steeds goed en zonder Oranje steeds slecht ging. Het is de mystiek van Oranje, die ge- helmy.innlg en onweerstaanbare kracht, die alles wat nationaal, wat heemsch denkt, beheerscht, z(J is het stramien onzer volks- i kracht, zij is de volkskracht zelve. Zi) vraagt niet naar rang of stand, zij kent alleen het vaderland en degenen, die dat waarachtig willen dienen. Oranje's mystiek eischt, dat allen die van goeden wille zijn, samen aan de heilige taak van het vaderland mede arbeiden tot ln de hoog ste sferen. Het is die mystieke volkskracht, thans gesymboliseerd in het godsvruchtige en wjjze beleid onzer Koningin, door welke de kroningswoorden van 1898 door de Ko ningin-Moeder uitgesproken: „Oranje kan nooit, nooit genoeg voor Nederland doen", In uw hart doet opwellen de oude 16e eeuw- sche roep en belofte „Vivat Oranje", om Oranje te hooren antwoorden „Je Main- tiendrai." (De Telegr.). Wederom is dit jaar de bevolking van onze gemeente niet onaanzienlijk toegeno men, hetgeen uit het navolgende bevol kingsstaatje kan blijken, dat aangeeft het getal van de totale bevolking der gemeen te Soest, telkens op den aangegeven dag. 1937. 1 Januari 16994 1 Februari 16982 1 Maart 17042 1 April 17134 1 Mei 17181 1 Juni 17294 1 Juli 17330 1 Augustus 17410 1 September 17471 1 October 17498 1 November 17554 1 December 17574 1938. 1 Januari 17542 Uit deze getallen blijkt, dat de bevolking in het jaar 1937 met niet minder dan 5 4 8 is toegenomen, een aantal, dat zeer hoog is te noemen. Verleden jaar was die toe name slechts 344. Te veel vrouwen! De 17542 inwoners van Soest bestaan uit 8579 mannen en 8963 vrouwen, en dit is werkelijk iets bijzonders. Immers in geheel Nederland komen op 1000 mannen, 1007 vrouwen voor, terwijl in de laatste jaren op de 100 meisjes 106 jongens werden geboren. Het aantal mannen neemt dus langza merhand toe en als dat zoo doorgaat zul len er waarschijnlijk in 1942 evenveel man nen als vrouwen in Nederland zijn. Doch Soest schijnt op dien regel nu een uitzondering te maken. Hier zijn veel meer dan 1007 vrouwen op 1000 mjannen, precies uitgerekend is die verhouding hier 1045 vrouwen op 1000 mannen, wat werkelijk exhorbitant hoog is te noemen. Er is hier een vrouwenoverschot van 384, hetgeen bij de normale verhouding van 1007 vrouwen op 1000 mannen, slechts 60 zou zijn ge weest. Zoo uitgerekend zijn er hier dus niet min der dan 3 24 vrouwen te veel! In elk geval zal te Soest het volkomen evenwicht tusschen mannen en vrouwen nog wel niet in 1942 bestaan, dat zal nog wel even langer duren. AANRIJDING. Maandagmiddag tegen half zes plaatste de Soester winkelier J. C. C. zijn driewie- lige transportfiets op geruimen afstand achter de gemeentelijke vuilniswagen op den Heideweg. Hij ging toen zijn klanten bedienen. De chauffeur van den vuilnisauto zette echter, zonder naar achteren te zien, de auto terug, waardoor de driewieler voor al van voren nog al beschadigd werd. De behandelende hofarts van H.K.H. Prinses Juliana heeft Dins dagmiddag te 12.30 uur een commu niqué uitgegeven, waaraan wij het navolgende ontleenen: Waar in de laatste dagen de mee ning nogal ingang schijnt te vinden, dat de op het Palels Soestdijk te verwachten blijde gebeurtenis thans binnen enkele dagen kan worden te gemoet gezien, stelt Dr. de Groot, de behandelende hofarts er prijs op er de aandacht op te vestigen, dat deze gebeurtenis zeker nog wel een of zelfs twee weken zal kunnen uitblij ven, hoewel zulks natuurlijk nooit met zekerheid is te zeggen. De gezondheidstoestand van d" Prinses is voortreffelijk. DE COMMISSIE VAN WELDADIGHEID. Uitdeeling van warme kleeding en dekens. Dinsdagmorgen te half elf werd door de Commissie van Weldadigheid te Soest, be staande uit Mr. W. A. J. Visser, burge meester van Soest, Notaris A. O. Dam mers en Mevr. S. G. Landweer-de Visser, in het gebouw van de Koninklijke Naald vakschool aan de Burgemeester Grothe- straat aan ongeveer een 100-tal gezinnen warme kleeding en dekens uitgedeeld. Zooals bekend, is de Koninklijke Naai en Breischool, later omgedoopt in Koninklij ke Naaldvakschool, een instelling geweest van wijlen H.M. de Koningin Moeder. Na Haar overlijden .heeft H.K.H. Prinses Ju liana zich het lot der school aangetrokken en ook de plaats van Koningin Emma in de historische Com,missie van Weldadig heid ingenomen, die telken jare zooveel goed doet voor de arme bevolking te dezer plaatse. De gezinnen ontvingen tevens een bon boekje, waarop zij verschillende levens middelen bij de Soester winkeliers kunnen koopen, terwijl enkelen nog daarenboven eenige gaven in .natura ontvingen. PATIENTJE IN HET WOONWAGEN KAMP. Zondagmiddag werd aan de politie ken nis gegeven, dat in het woonwagenkamp een bewoonster ernstige verwondingen had opgeloopen en zonder medische hulp was. '4; Een agent van politie stelde terstond een onderzoek in en weldra arriveerde ook Dr. de Vos. Er bleek, dat twee dagen geleden het 5-jarige dochtertje van den woonwa genbewoner J. P. in het woonwagenkamp te Hilversum een ketel kokend water van een kachel had getrokken en over het li chaampje had gekregen, waardoor ernsti ge brandwonden waren ontstaan aan de handjes en aan het gezichtje. Medische hulp was toen niet verleend en men was verder naar Soest getrokken. Dr. de Vos verleende deze thans en behandelde het meisje verder zoo goed mogelijk. MEISJE AANGEHOUDEN. Maandagnacht: is alhier door de politie aangehouden een 19-jarig meisje, dat ver pleegd werd in een particuliere Inrichting te Amersfoort en vandaar was weggeloo- pen. ZJJ bracht den verderen nacht op het politiebureau door en werd den volgenden morgen overgebracht naar Amersfoort. KOMENDE AFZETTING VAN HET BE QUICK-TERREIN. Naar wij vernemen zal binnenkort het voetbalterrein der vereeniging Be Quick op den Eng geheèl worden afgezet, teneinde aan het euvel van niet betalende kijkers paal en perk te. kunnen stellen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen. handwarmer - t glassnijder polshorloge geel lederen handschoen rijwielbelastingmerk moersleutel grijs kiridertaschje zwarte hond rijwielbeiaatingmerk sleutel Beetzlaan 17 Korte Bergstraat 7 politiebureau Molenstraat 35 politiebureau politiebureau Mendelssohnlaan 2 Birktstraat 17 Schoutenkampweg 24 politiebureau V. EN A.V. „SOESTERBERG" Door de Voetbal- en Athletiekvereenlging „Soesterberg" wordt op Vrijdag 4 Februari, 's avond3 om 8 uur, in de groote zaal van „Huis ten Halve" een feestavond georga niseerd. Het belooft een zeer bijzonderen avond te worden, wijl er dan demonstra ties zullen worden gegeven op het gebied van „Indoor-Training", onder deskundige leiding. Ter toelichting diene, dat sinds eenigen tijd ook bij de V. en A.V. „Soes terberg" de „Indoor-Training" wordt be oefend, zoo onmisbaar voor de algemee- ne vorming van den sportman. Aan velen op onze plaats, voor wie die oefeningen onbekend zijn, zullen de demonstraties een mooie gelegenheid voor kennismaking aan bieden. Voorts zal op dien avond het „Klein Too- neel" ui^ Huis ter Heide, onder leiding van den heer:F. Peters Sr., enkele tooneel- schetsei«<jpvoeren. Verder zullen de „Siës ta's" eefiié nummers ten beste geven, ter wijl eeiF tweetal nummers van het pro gramma een aangename verrassing zal inhouden. Na afloop bal, onder leiding van den balletmeester Gadella. Het geheel op geluisterd door goede muziek. Ter versterking van het Trainingsfonds zullen de bezoekers een kleine bijdrage ge ven, welke zoo minimaal mogelijk is ge steld. Jeugdleden 10 cent, senioren 20 ct. en donateurs 25 cent. Ouders van leden 15 cent, terwijl belangstellenden toegang ver krijgen voor 0.50, voor zoover nog plaats aanwezig is. Het Bestuur vraagt hierbij de medewer king der plaatselijke vereenigingen om op dien avond geen festiviteiten te organl- seeren. FEESTAVOND „SOESTERBERG'S HARMONIE". Door „Soesterberg's Harmbnie", direc teur D. E. Poortinga, werd j.1. Donderdag avond voor een stampvolle zaal in „Huis ten Halve" de jaarlrjksche feestavond ge geven, die door den voorzitter, den heer H. van Luijn, werd geopend met een woord van welkom, waarin aan donateurs en be gunstigers dank werd gebracht voor den bewezen steun in het afgeloopen jaar, ook aan de heeren Mennicken en Waltman, en in 't bijzonder aan den directeur, die als dilettant, belangeloos zijn medewerking verleent. Met voldoening kon spr. memoree- ren, dat de Harmonie in het afgeloopen jaar op het concours te Baarn een drietal tweede prijzen mocht verwerven, nadat zij nog maar anderhalf jaar bestond. Een schaduwzijde was echter de omstandigheid, dat de instrumenten, die in bruikleen door de L.V.A. zijn afgestaan, binnenkort weer n^oeten worden ingeleverd, wat voor de vereeniging een nekslag is. Daarop werd het muziekprogramma ge opend met den pittigen marsch „Emma" van v. d. Leest. Vooral vóór de pauze werd er op loffelijke wijze gespeeld 'en ïn 't bij zonder vermelden we hier de vertolking van „La Dame de Coeur" van Duval en „de regimentsdochter" van Kessels, waar door inderdaad werd aangetoond, dat de vereeniging reden van bestaan heeft. Een flink applaus was telkenmale de uiting, dat het gebodene op prijs werd gesteld. Nadat enkele nummers waren ten ge- hoore gebracht, gaf een der aanwezige donatrices in een warm gestemde toespraak uiting aan haar gevoelens van waardeering voor het korps, dat zeker niet verdwijnen magv hieraan de mededeeling toevoegend, dat er jannen bestaan om tot stichting van een garantiefonds te geraken, waaruit risico-snyoor de vereeniging kunnen wor- Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest brengen bij deze ter openbare kennis, dat op Maandag 16 Decemiber 1912 des voormiddags ten 10 uur ten gemeentehuize zal worden aanbesteed het ophalen van asch en vuilnis aan de huizen der ingezetenen gedu rende het jaar 1913. De desbetreffende voorwaarden liggen vanaf heden ter gemeente-secretarie ter inzage. Soest, den 2 December 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, L. van D. Grothe. De Secretaris, J. H. Benschop. Den 3den Januari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. van Hummel alhier in dienst trad van het Koninklijk Huis. Sinds 1885 is hij jachtopziener ten Paleize Soestdijk. De Meisjesvereeniging „Bid en Werk" zal op Dinsdag 17 December a.s. in de School met den Bijbel haar 8ste Jaarfeest houden. Toegangskaarten 25 ets. verkrijgbaar bij de Weduwe J. K. van den Burg. A.s. Dinsdagavond 7 uur: Afspelen van het Bil jart-Concours in het Café „De Koophandel". Dinsdagavond brandde het huis af, bewoond door J. d. B. op het Hart. Alles werd een prooi der vlam men. Verzekering dekt de schade. J.1. Donderdag en Vrijdag hebben alle schoolkinde ren het feest gevierd, hun bereid door het Zilveren Echtpaar de Heer en Mevrouw Loten van Doelen Gro- the-van Weede. J.1. Maandag had de aanbesteding plaats voor het ophalen van asch en vuilnis in 1913; de uitslag was: G. Middelman, per week 8. J. v. d. Poel, per jaar 199.50 M. Koot, per jaar 99.50 B. v. d. Kuit, 70.per jaar en vóór elk nieuw adres 1.meer. G. van Putten, per jaar300. H. van Dooijeweert, per jaar 148.75 Wed. D. Haks, per jaar120. A. Butselaar, per jaar 145. A. Blankesteijn, per jaar 99.90 J. Willemse, Baarn, per jaar 325. Wij vernemen, dat 41 ingezetenen zich hebben op gegeven voor het ophalen van asch en vuilnis. Het inwonertal der Gem. Soest bedraagt momen teel ongeveer 5500. Baarn heeft ongeveer 9000 inwoners. Het gemeenschappelijk jaarlijksch inkomen van alle in woners van Soest tezamen bedraagt ruim één millioen gulden, dat ce Baarn vèr over de vier 'millioen gulden. 1925 zoowel het warmste, als het koud ste jaar is geweest, waarin de hoogste tempeiatuur 34.2 graden C. (94 graden F.) en de laagste 15,0 graden C. (27 graden F. vorst) was? per jaar een totaal hoeveelheid neerslag neervalt, gelegen tusschen 640 en 917 per jaar ongeveer 220 dagen zijn, waarin meer dan 0.1 m.m. neerslag valt? per jaar van 1400 tot 1600 uren zonne schijn is? per jaar slechts maximum 40 heldere dagen zijn? de lieerschende windrichting in Neder land Zuid-West is en daarna in veelvuldig heid volgen Zuid en West, die alle drie tezan\en bijna 50 van alle winden vor men? de windrichting, die het minste voorkomt is de Oostelijke, die slechts in de laatste jaren 69 c/( van alle winden vormde? de vochtigheidstoestand bijna steeds te gen de 80 aan is de maximum hoeveelheid neerslag per dag in de laatste jaren nimmer méér heeft bedragen dan 47.5 m.m. in 1930? de dampkvingdruk gemiddeld vrijwel juist 760 m.m. is? (Statistiek Zakboek) den bestreden, in de hoop dat die plannen by de aanwezigen op steun kunnen reke nen. De voorzitter betuigde zijn hartelijken dank voor deze sympathieke woorden, die waren als een zonnestraal. Medewerking op dezen avond werd voorts nog verleend door de tooneelvereeniging „Onder Ons" van de W.A. Hoeve Den Dol- der, welke op zeer verdienstelijke wijze het blijspel „Een halsbrekend Huwelijk" op voerde. Een daverend applaus klonk na elk bedrijf op en welverdiend was de bloemen hulde voor de beide dames-medespeelsters, terwijl ook mevrouw Poortinga bloemen werden aangeboden. Deels tengevolge van het zeer uitgebrei de program was het reeds na middernacht, toen de uitvoering was afgeloopen en ve len nog na bleven voor een gezellig samen zijn. Naar men ons mededeelt, zijn de uitge schreven dankstonden der Kerken, zooals die, in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis ten Paleize Soestdijk, volgens het bericht in ons vorig nummer zouden worden gehouden, gewijzigd na overleg met het Comité, dat de feestviering te de zer plaatse ter hand heeft genomen. Het is namelijk gebleken, dat het op hetzelfde tijdstip houden van de dankstonden en de lichtstoet (fakkeloptocht) groote bezwa ren geeft, zoowel voor de kerken, als voor de stoet. Ten einde zooveel mogelijk aan die be zwaren te ontkomen, zijn de dankstonden thans nader op de navolgende tijdstippen gesteld Ned. Hervormde Kerk: Des ochtends te half elf uur ln de Oude Kerk op den dag volgende op dien van de geboorte, dus op den Nationalen feestdag. Gereformeerde Kerk: In beide kerken op den avond van den dag na de geboorte, dus op den Nationa len Feestdag, des avonds te 7.30 uur. Indien dit een Zaterdag zou zijn, zal de dankstond worden gehouden in den gewo nen dienst op Zondag. De Minister van Economische Zaken heeft aan Burgemeester en Wethouders van alle gemeenten in verband met de vie ring van de te venvachten geboorte van een Koninklijken Prins of een Koninklijke Prinses machtiging verstrekt, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verlee- nen van de Winkelsluitingswet, zulks ten aanzien van den dag der geboorte, mits deze niet op een Zondag valt, en van den daarop volgenden werkdag, den Nationalen feestdag. Dit komt er dus op neer, dat alle winkels op die beide dagen tot des avonds 10 uur geopend mogen blijven.

De Soester | 1938 | | pagina 2