I w „Holland-lndië' 10 pCt. KORTING Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensc Soest, Soestdijk, Soestduinen Een kwestie van dol lars en centen. HOE ONZE JEUGD NEDERLANDSCH SCHRIJFT. WONINGBUREAU „El Steenhofstr. 77, Soest, Tel. 2909 Uitgave: N.V.EERSTE SOESTERELECTR.DRUKKERIJ, v.h. G.v.d.Bovenkamp REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDES Een behoudt stééds zijn waarde Gemengd Nieuws Meer dan de helft onvoldoende. SMITS LEESBIBLIOTHEEK Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 WIJ STAAN A U SLAAGT ALTIJD EN BETER BIJ HET [39 0NINGBUREAU te Het Woningbureau P. MAN kent elk huis en in elk huis kent men het Woningbureau P. MAN Steenhofstr. 5, t.o. station Soestdijk, Telef. 2300 - No. 4 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. Zaterdag 15 Januari 1838 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagsmiddags 2 uur, aan het Bureau: Van Weedestraat 7 Telefoon 2962 E Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS Groote letters naar plaatsruimte 1 ABONNEMENTSPRIJS: HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSW DIT NUMMER BESTAAT UIT - 2 BLADEN 99 66 Telefoon 2486 i. HET is opvallend, hoe sterk de haat der Japanners zich tegen de Engel- schen in China richt, veel meer dan tegen de Amerikanen. Aan den anderen kant was er een ernstige hoon van de Ame- rikaansche vlag en vloot, zooals het tot zinken brengen van de „Panay" noodig, voordat Amerika een krachtig geluid deed hooren en het Amerikaansche publiek een beetje warm begon te loopen voor de zaak van Amerika in China. Het is voornamelijk een kwestie van dollars en centen. Onder- tusschen heeft Huil duidelijk verklaard, dat Amerika er niet aan denkt, zich door Japan „uit China te laten trappen". Tokio moet dus even goed oppassen. Want als Uncle Sam het ten slotte werkelijk op zijn heupen krijgt en met John Buil hand in hand gaat, kan Tokio nog plezier beleven. II. Intusschen denkt Amerika er niet aan, zijn belangen in China op te geven. Deze rechten en voorrechten vonden hun oor sprong in de z.g. ongelijke verdragen, on gelijk, omdat ze niet wederkeerig waren. Zoo mogen vreemde oorlogsschepen de Chi- neesche rivieren opvaren, maar een Chi- neesch oorlogsvaartuig zou het niet moeten wagen, welgemoed de Hudson rivier op te stoomen. Een deel van die voorrechten van de buitenlanders is in de laatste tien jaren afgeschaft, andere zijn blijven be staan. Zoo is China pas sedert 1928 heer en meester over zijn eigen douane-tarieven. III. Die pngeljjke verdragen vonden weer hun oorsprong in de enorme handelsmoge lijkheden die er in China mtet zijn 400.000.000 zielen sluimeren. Al is het waar, dat die 400 millioen nog van alles noodig hebben, en dus een enorm afzetge bied kunnen vormen, daartegenover staat, dat die 400 millioen menschen meerendeels straatarm zjjn en dus geen koopkracht hebben. Wil men er dus een goed afzetge bied aan hebben, dan moet men ook me dewerken aan de opvoering van de wel vaart en het welvaartspeil van de bevol king van China. Er wordt wel eens be weerd, dat als iedere Chinees zyn hemd 2c.M. langer zou willen dragen, alle zorgen van de wereld-katoen-industrie voorbq zouden zijn, en de textielfabrieken overal zouden daveren en dreunen van den arbeid. Maar zoo eenvoudig is het niet. Als 100 doodarme Chineezen een koop kracht van nihil hebben, wordt die koop kracht niet opgevoerd, door er nog 999.900 doodarme Chineezen naast te zetten. IV. Het is alles een kwestie van dollars en centen. China, met zjjn 400 millioen zielen, neemt slechts 3 van den Amerikaan- schen export af. In de eerste tien maanden van 1937 kocht China van Amerika voor 45.000.000. Zweden, dat slechts een paar millioen inwoners heeft, kocht in diezelfde periode nog voor 50.000.000 van Uncle Sam. Daarbrj ^omt nog, dat die Chineesche aankoopen in Amerika nog niet eens hee lemaal voor China zelf gedaan werden. Er zjjn, ook al ten gevolge van die ongelyke verdragen!^ groote buitenlanidsche indus trieële ondernemingen in China, o.a. groote Japansche textielfabrieken, die voor eigen rekening grondstoffen in Amerika aankoo pen. Zoo heeft men eens berekend, dat en kele jaren geleden 40 van de Amerikaan sche exporten naar China aangekocht wer den door Japansche firma's voor Japan sche bedrijven in China Een kwestie van luttele dollars en cen ten dus, die Amerikaansche belangen China. En wat heeft Amerika nu nog aan kapitalen in China belegd? Amerika bezit 5 vc van de Chineesche buitenlandsche schuld. Handels- en industrieele beleggin gen van Amerika in China beloopen on geveer 70.000.000 of slechts 4.2 van de Britsche beleggingen en 7.7 van de Ja pansche beleggingen. Wel heel frappante en duidelijk sprekende c\jfers, die aantoo- nen, dat uit zakelyke overwegingen (de dollars en de centen dus) Amerika niet zoo heel warm loopt voor de Chineesche affaire. En het verklaart ook, dat er som migen in Amerika zijn, die vragen, of het wel de moeiten en kosten waard is voor Amerika, om al die dure vloot-eenheden in China te houden, ter bescherming van de Amerikaansche belangen. Nee, zuiver zakelijk gesproken, is het dat niet. Maar er JCC 16 Resultaten zeer bedroevend. Treurige enormiteiten In de opstellen voor het Staatsexamen. Aan het verslag van de subcommissie voor het Nederlandsch van de commissie welke in 1937 het examen, bedoeld in arti kel 12 der Hooger-onderwijswet (het Staatsexamen) heeft afgenomen, ontleenen wij het navolgende: Van de 195 opstellen in het Neder- lansch, door candidaten voor diploma A ingeleverd, waren er 104 of 53.3 pCt. beneden voldoende; van de 41 opstellen van candidaten voor het diploma B 24 of 58.5 pCt. Niet minder dan zesmaal werd in dit onderdeel een verlengd examen opge legd, waarbij in enkele gevallen het cijfer verbeterde, zoodat in eersten aanleg de resultaten nog iets ongunstiger waren dan bovenvermeld. Kenmerkend voor de hoe danigheid van het in dit jaar geleverde werk is het ook, dat het praedicaat 8 slechts éénmaal kon worden toegekend, terwijl het aantal cijfers beneden 4 sterk toenam. Voor A zijn de cijfers 20 maal een 7, 71 maal 6, 45 maal 5 (bijna voldoende), 36 maal 4 (onvoldoende), 15 maal 3 (ge ring) en 8 maal 2 (slecht). En voor B 1 maal 8 (goed), 1 maal 7 (ruim voldoende), 15 maal 6, 8 maal 4, 11 maal 3 en zelfs 1 maal 1 (zeer slecht). Groote lichtvaardigheid. Het is dus eindelek zoo ver gekomen de subcommissie voor het Nederlandsch constateert 't tot haar spijt en ergernis, dat 't aantal der niet voldoende opstel len dat der voldoende overtreft, een mijl paal in de geschiedenis van dit examen. Wat te denken van het peil en de zelfken nis van het meerendeel der candidaten, dat lichtvaardig genoeg meent, zóó gebrekkig in het hanteeren der eigen taal voorbereid, zich te mogen onderwerpen aan een on derzoek, dat hun den toegang tot de uni versiteit moet openen? De algemeene indruk is, dat de meeste candidaten zich aan de wenken, opmer kingen en waarschuwingen van vorige verslagen in het minst niet gestoord heb ben; integendeel, indien zij vóór het exa men onderling overeengekomen waren de door de voorgangsters dezer commissie aangewezen fouten en. tekortkomingen te herhalen, dan mocht hun opzet alleszins geslaagd heeten. Potsierlijke vormen. Ongegeneerd lieten weer velen het aan de correctoren over, hun opstellen van een behoorlijke interpunctie te voorzien; onbe kommerder dan ooit prijkten de verhas pelde vormen 'n, ns, 'k, m'n, z'n, met den potsierltfken infinitief z'n als hansworst in hun gevolg. De commissie was er reeds aan gewend, neen zelden anders dan nee ge schreven te vinden; meervouden als fa- milie's traditie's, impressie's, zijn sinds jaar en dag gebruikelijk; maar de afkor ting wor-dt was toch een te ongewoon verschijnsel, om niet nevens het verbazing wekkende substantief insigneur (inge nieur), het verbum standariseren, het ad jectief contraries (weerbarstig) in dit ver slag aan de kaak te worden gesteld. Belachelijke enormiteiten. Doch meer dan deze en- dergelijke enor miteiten, die den lachlust wekten, waren het gebrek aan inhoud en begrip, de ho- pelooze platvloerschheid, de reddelooze ver wardheid van gedachten, een andermaal weer de holle bombast, het gezwollen pathos, de kakelbonte valsche beeldspraak, die de correctie der opstellen bijna voort durend tot een kwelling maakten. Over de categorie der pseudo-poëten, die onverbe terlijk zjjn, wil de subcommissie het stil zwijgen bewaren, maar wat aan te van gen met een opstel van dezen aanhef? „Spaarzaamheid is de eigenschap van ver scheidene mensen om b.v. van het geld, dat zij verdienen zooveel weg te leggen en te bewaren voor een t\jd, dat zij misschien heelemaal niets verdienen, als zij het op het ogenblik absoluut niet nodig hebben." Deze „volzin" wordt hier niet aangehaald als een op zich zelf staand staaltje van is ook nog zooiets als een prestige-kwestie, voornaam onderdeel van het moeilijke Pa- cific-probleem. En, dat de zonen van Un cle Sam zich door Japan „uit China zou den laten trappen", dat hoeft men niet meer te gelooven, na Hull's verklaring en Roosevelts Nieuwjaarsrede, die eenige on omwonden stekeligheden bevatte aan het adres van dictatoriale mogendheden. En daaronder valt Japan ook. Spectator. (Nadruk verboden). bizondere onbeholpenheid: dergelijke ca- ricaturen eener definitie waren eer regel dan uitzondering. Het aantal opstellen, waarin onder het nazien het potlood bij iedere zinsnede, ja, welhaast bij ieder woord" bleef haken, was niet te tellen. De voorbeelden liggen voor het grijpen: „dat het kind een volstrekt afwijkende politieke richting volgt dan de vader"; „schepen, mensen, die de zee be teugelen proberen": „ze waren gewoon op een bepaalde dag in het jaar bij elkaar te komen in een plaatsje op de Veluwe en daar te hooren, hoé het met elkaar staat"; „zoo ziet men, wat in den beginne goed afgaat, hoeft nooit goed te eindigen." Slechte huyspraet", al was er nog onbe nulliger waar op deze jaarmarkt der ca- cographie aan te treffen: „ze vond het wel fijn"; „helemaal niet leuk"; „allemaal leu- de uitgebreidste dezer gemeente. Steeds de nieuwste werken voor Oud en Jong. Halen en bezorgen zonder prijsverhooging door Soest, Soestdyk en Soesterberg. Catalogus zonder verplichting ter inzage. STEENHOFSTRAAT 15a, TELEF. 2761, t.o. liet Gemeentehuis ke spelletjes"; „leuke herinneringen"; „een fijne autotocht". Hadden zulke can didaten zich wellicht voor een ander exa men meenen aan te melden? Zelfs bij opstellen, die aan deze ergste euvelen niet mank gingen, waarvan zin sneden en perioden tenminste ongeveer „liepen", trof vaak een volslagen gebrek aan compositie, zoodat een algeheele af braak en herbouw noodig geweest ware om daaraan een werkelijk toonbaar voorko men te geven. Een enkele maal werd een opstel aan getroffen, waarvan inhoud en gedachten- gang zich heel wat boven het gemiddelde peil verhieven, maar da naar eigen maat gemeten toch weer te. groote gebreken vertoonde om het voor meer dan een mati ge waardeering in aanmerking te doen ko men. Dwaze begrippen over Zuid-Afrika. Wat den inhoud der opstellen betreft, de subcommissie heeft zich het meest ver baasd over de dwalingen en dwaasheden, die haar onder den titel „Zuid-Afrika en zijn beteekenis voor ons" werden voorge zet: uit de lucht gegrepen beweringen over allerlei innige commercieele en cultureele betrekkingen tusschen de Unie en ons gedurende de maand Januari op onze goederen BUITEN de UITVERKOOP al land, historische ketterijen, die wel haar toppunt vonden in de verbijsterende mede- deeling, dat „reeds in de middeleeuwen de Hollanders de Kaap ontdekten", een en ander ten bewijze, dat de candidaten niet het flauwste begrip hadden van het onder werp waaraan zij zich hadden gewaagd. Ook het onderwerp „Wonderkinderen" gaf aanleiding tot de zonderlingste bokke- sprongen. En het redemie? Na alles wat reeds in vorige versla gen over de mogelijke oorzaken der be droevende resultaten in dit onderdeel van het examen te berde gebracht is, wil de subcommissie van dit jaar zich van. be schouwingen dienaangaande onthouden. Het remedie, behoorlijke oefening in het stellen en een zich rekenschap geven van alles wat men schrijft en leest, de meeste candidaten zijn blijkbaar moeilijk te over reden het toe te passen. Wellicht (dit is een argument van practischen aard) kan het baten er op te wijzen, dat voorheen menigmaal een meer dan voldoend Neder landsch opstel 'n onvoldoend cijfer in een der vertalingen heeft goedgemaakt; terwijl thans meer dan één candidaat zijn laatste kans door een jammerlijk slecht opstel heeft verspeeld. DE VESTIGINGEN DER GARNIZOENEN door onze groote ser handeling van de be VAN WEEDESTRAAT 6 - S< WONINGGIDS De Minister van Defensie, de heer van Dijk, heeft op de vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Steinmetz, betreffende de legering van het 2e regiment luchtdoel artillerie te Amsterdam en het plegen van overleg tusschen militaire autoriteiten en gemeentebesturen omtrent voorwaarden waartoe garnizoenen in gemeenten kun nen worden gevestigd, het navolgende ge antwoord. De Minister heeft in beginsel beslist, dat het op te richten 2e regiment lucht doelartillerie garnizoen zal houden te Am sterdam. Bjj de besprekingen, welke van militaire zijde met den burgemeester van Amster dam zijn gevoerd, is kenbaar gemaakt, dat de beslissing nopens de vestiging van een garnizoen daar ter stede in belangrijke mate zou worden beïnvloed door de beant woording van de vraag, of de gemeente Amsterdam bereid zou zijn een oefenings terrein te leveren en geschikt te maken. De militaire belangen brengen mede, dat bij de keuze van nieuw te vestigen garni zoenen niet alleen wordt gestreefd naar het verkrijgen van een uit een oogpunt van landsverdediging zoo gunstig mogelij ke ligging, doch dat tevens rekening wordt gehouden met het in de onmiddellijke na bijheid beschikbaar zijn van gunstige oefen terreinen. Er behoeft dan ook geen vrees te bestaan, dat militaire belangen worden opgeofferd aan de mate, waarin gemeentebesturen eventueel tot financieele medewerking be reid zijn, ten einde vestiging van een gar nizoen binnen de kom hunner gemeente te bevorderen. De Minister acht 't geenszins strijd met het gestelde in art. 188 der Grondwet, dat het Rijk gebruik maakt van aanbiedingen van gemeentebesturen, welke de moge lijkheid openen ter plaatse een garnizoen te vestigen. DE WERKLOOSHEID HIER TE LANDE. Na gedurende vier jaren hooger te zijn geweest dan in 1932, over 1937 weer tot het peil van 1932 gedaald. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van Wanneer een cursist met goed gevolg zijn examen aflegt van de E.H.B.O., dan is het de goede gewoonte van het Bestuur althans hier om hem (of haar) gelijk met het diploma een verbanddoosje te over handigen. De inhoud daarvan bestaat uit: 1 rolletje watten, 2 hydrophilewindsels, 2 X 1/16 M. sterielgaas, 1 Utermöhlen's snelverband, l enveloppe brandwindsel, 1 fl. Jodium-tinctuur, 1 doosje hechtpleister, 1 c.M. breed en 4 veiligheidsspelden. Deze doosjes zijn zeer handig, kunnen in den achterzak of handtasch gemakkelijk mee gedragen worden en zouden nóg beter zijn, indien er een eenvoudige gebruiksaanwij zing aan toegevoegd zou worden. Want niet alleen hebpen gediplomeerde E.H.B.O.- ers zoo'n doosje in hun bezit, maar ook leeken op Eerste hulp gebied koopen wel eens zoo'n doosje. En juist voor deze laat- sten is veelal een gebruiksaanwijzing noo dig. De mogelijkheid bestaat immers, dat z\j direct watten op een wond leggen in- plaats van gaas, of leukoplast gebruiken zonder gaas op den wond. Ook het gebruik van Jodium-tinctuur is voor toelichting vatbaar. We hebben daar trouwens al eens een hoekje aan gewijd, hoewel dit blijkbaar wel weer herhaald mag worden. De vorige week verleende een dame eerste hulp aan ciezen ®fkaatsenr$|der, die een ernstige wond den zonder geldige belastingkaart, heeft de K.N.A.C. in een adres aan den Minister van Financiën er op gewezen, dat het naar haar meening aanbeveling zal verdienen te bepalen, dat na aflo.op van een belasting termijn nog zoolang op de oude belasting- kaart mag worden blijven gereden, dat tenminste een volle werkdag is verloopen sinds den eersten van de maand van den nieuwen belastingtermgn. Wanneer het als een bezwaar zou worden gevoeld, dat vele voertuigen dientengevolge slechts voor den enkelen dag van de eerste van de maand of wanneer dit een Zon- of feestdag is voor twee of meer dagen zonder betaalde belasting op den weg zouden rijden, zou eventueel kunnen worden bepaald, dat des- gewenscht de belastingkaart voor het af- geloopen tijdvak moet kunnen worden ge toond. De K.N.A.C. verwacht, dat een zooda nige soepele regeling, welke ook in Enge land bestaat voor een beduidend langeren termijn dan één dag en waaruit geenerlei nadeel valt te vreezen voor 's Rijks inkom sten, door houders van automobielen onge twijfeld op hoogen prijs zal worden gesteld. Het valt eigenlijk te verwonderen, dat de houders van motorrijtuigen, die bij elkaar zoo ongeveer 50 millioen gulden voor 's Rijks kas opbrengen, niet een grootere „Service" van den fiscus ontvangen, voor al daar een systeem als het bovenstaande 20 t/m 25 December 1937 bij gesubsidieer de vereenigingen met werkloozenkas wa ren aangesloten 546.800 personen (waar van 73.700 landarbeiders). Voor de 473.000 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 29.9 (in de vorige verslagweek, 6 t/m 11 December 1937, was dit percen tage 28.8). Voor de 546.800 verzekerden met inbe grip van de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 32,2 (in de vorige verslagweek was het 28.3). In de tweede verslagweek van Decem ber was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren (tus schen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschou wing worden gelaten) 1934 33.8 (32.4), 1935 39.5 (36.7), 1936 337. (32.3), 1937 32.2 (29.9). Over de jaren 1930 t/m 1937, waarbij zij, die een gedeelte van de week werkloos waren, voor een derde zijn medegerekend, bedroeg het gemiddelde werkloosheidsper centage: in 1930 7.7, 1931 14,8, 1932 26,7, 1933 27,7 1934 27.3, 1935 31.6, 1936 32.2, 1937 26.7. Deze cijfers doen zien dat de werkloos heid na gedurende vier jaren hooger te zijn geweest dan in 1932, over 1937 weer tot het peil van 1932 is gedaald. Bij de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 25 December 1937 in totaal 449.615 werkzoekenden inge schreven, onder wie 425.264 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 429.983 werkloos, onder wie 411.828 mannen. DE FISCUS EN HET MOTORVERKEER. Meer soepelheid en service gewenscht. De K.N.A.C. 'schrijft ons: Ingevolge art. 4 van de Motorrijtuigenbelastingwet vangt de termijn van den belastingplicht aan op 1 Mei of op den eersten van een der volgen de maanden, tengevolge waarvan de hou ders van motorrijtuigen verplicht zijn be doelde belastinggelden te voldoen ultimo van de vorige maand, hetgeen voor velen bezwaarlijk moet worden geacht, aangezien door hen eerst op den laatsten dag der maand over geldelijke inkomsten (loon, salaris, enz.) kan worden beschikt. Omdat het voor deze categorie van personen van voor het Rijk geenerlei schade of kosten medebrengt. Nu de Regeering by monde van den Minister President wederom heeft ver klaard de lasten op het motorwegverkeer te hoog te achten, doch daaraan door de omstandigheden vooralsnog niets te kunnen doen, mogen de motorrjjtuigbezitters ver wachten, dat alle pogingen in het werk zullen worden gesteld tenminste de be staande regelingen met soepelheid toe te passen. Met smart wacht het zwaar belaste mo- torverkeer ook nog altijd op de mogelijk heid om zijn penningen over korteren ter mijn dan 3 maanden te kunnen betalen. DE A.V.R.O.-BREDGE DRIVE TE UTRECHT. In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht vond Zaterdagmiddag de groote A.V.R.O.-bridge drive plaats met niet minder dan 274 bridge-enthousiasten. Dat dit getal wat kleiner is dan verleden jaar, komt hierdoor, dat dit district thans in tweeën is gesplitst en zoowel in Utrecht als in Amicitia te Amersfoort wordt ge speeld. De drive te Amersfoort vindt he den, Zaterdag, plaats en ook dóéraan ne men verschillende paren uit Soest deel. Er werd te Utrecht gespeeld volgens het Scheveningsch systeem, dus met match- puntenberekening per tafel; het minimum aantal te behalen punten was 7, het ma ximum 49. Voor iedere groep van 7 tafels waren er 2 prijzen beschikbaar. In de de- mi-finale komen de nummers 1 van elke groep uit benevens alle paren, die 21 pun ten of minder behaalden. Demi-finale en finale worden op 29 Jan. a.s. te Utrecht gespeeld in het gebouw voor K. en W., dan te spelen volgens het Howell-systeem. Van de prijswinnaars noemen wij de na volgende paren in onze gemeente: Eerste prijswinnaars: Heer en mevrouw J. C. G. C. Dikschei te Soesterberg. Tweede prijswinnaars: Heeren A. van KwawegenCh. E. Pie- ters te Soest; heer en mevr. C. J. Moens te Soestdijk; heer en mevr. C. J. Willekes, Soest. Onze welgemeende felicitaties aan de betrokkenen, die de eer van Soest prachtig hebben opgehouden tegenover de beste bridgers uit de provincie Utrecht. Huizen Terreinen Assurantiën Taxaties

De Soester | 1938 | | pagina 1