I Advertenties I Abr nnementen 9 Omroepers De spelingen van het lot. DAGBLAD GOOI- EN EEMLAN DER Ingezonden voor „DE SOESTER" c W. H. v. WEELDE s Beetzlaan 52 c J. BAKKER* 9 Braamweg 44« FEUILLETON Gemengd Nieuws len- AGENTSCHAP voor Abonnementen en Advertenties N.V. Eerste Soester El. Drukkerij Voor Telefoonabonné's jtf Buiten verantwoordelijkheid der Redactie j£ TWEE UIT VELEN! Lezers, als het u gaat, evenals mij, dan zult u dikwijls van een wandeling of zelfs van een boodschap naar het dorp, zeer te leurgesteld en onder den indruk van het geen U weer moest zien, terugkeeren, Waarom zien toch niet alle menschen dat gene, waarop ik doel? Zijn ze er blind voor, hebben ze geen hart of zijn ze vervuld van alle mogelijke onbeduidende eigenbe langetjes? Wij richten dan ook in hoofd zaak het woord tot hen, die het gaat als ons. Gisteren even de hoofdweg passee- rende, daar zagen we een groote woon wagen met een zeer klein en mager hitje er voor, dat met zweepslagen vooruit moest. Mogelijk naar het woonwagenkamp. Gelukkig zijn de dagen maar kort en als het straks donker is geworden, dan zal het zijn moede en ondervoede lichaam niet meer verder behoeven te sleepen met de veel te zware vracht achter zich. Dan mag het (als de stal vol is) buiten staan in den kouden stormnacht, zonder dek of beschut ting. Arm dier! Misschien hebt ju betere dagen gekend; wellicht op een buitenplaats je jeugd ge sleten, als speelkameraad voor de kinderen. Wat kunnen we nu voor jou nog doen? Dan treffen we verder een voddenkoopman aan, met een hond onder de kar. Zwaar beladen, moet hij nog uren sjouwen. Deze hond kennen we toevallig, Toen hij jonger was, had hij een makkelijker leven, behoef de alleen maar een melkwijkje af te wer ken. De vorige eigenaar verkocht hem voor een luttel bedrag. Dus, voor wat geld moet dit arme dier nu weer boven zijn krachten werken, in plaats van een goe den ouden dag te krijgen. Wat kunnen we voor jou doen? Een aardig, vlug hitje, dat we jaren voor een groentewagen hebben zien draven, werd verkocht aan een han delaar in dieren in deze plaats. Ook dit hitje, dat betere dagen kende, zullen we later weer aantreffen, als het bovenbedoel de. Steeds minder zal het worden, steeds verder aan lager wal raken, tot we het niet meer herkennen. Wat kunnen we voor jou doen, arm dier, om dit te voorkomen? Ja, toch. Voor jou kunnen we misschien nog iets doen. We zouden je kunnen af- koopen. Maar daar is geld voor noodig. kunnen ook worden t> opgegeven aan J SI kunnen ook worden c J opgegeven aan J worden slechts contant aangenomen aan ons bureau v. Weedestraat 7 9 en bij Visser's Boek- 9 handel, Kerkstraat 20a. ti 9 C Naar het Engelsch. 38). De tien souvereigns, die zij een paar uren geleden had ontvangen van Mr. Puff, had zij nog in haar beurs en in den melk- winkel, waar zij boter en eieren kocht, moest zij er een wisselen. Voorts deed zij nog tal van inkoopen, zoodat ze met pakjes beladen weer huiswaarts ging. Hier stalde zij de waren eerst op tafel uit en wilde toen haar geld eens natellen, of zij wel uitkwam; mó£rHaar beurs was weg „Hoe kon ik ook eigenlijk verwach ten, dat daar iets goeds van komen zou!" snikte zij. „Het is immers bloedgeld! Arme kleine Sprite! Je bent dan wel spoe dig gewroken!" HOOFDSTUK XXVI. Het belangrijkste werk, dat Gavan Lan- celey onder handen had, was een gezamen lijk ondernemen, waarbij hg steeds had te raadplegen met zijn collega in Kensington, dien hij dan dikwijls een heelen ochtend of middag op diens kamers bezocht. Den dag, volgende op dien van den ver koop van Sprite, begaf Gavan zich weer naar zijn vriend Barford, toen er in de High-street een hondje tegen hem kwam Men durfde er zelfs negentig gulden voor te vragen. Nu ben je echter al weer min der waard geworden- Wie uwer wil zich daar nu eens vóór spannen, om dit diertje, dat alle Soeste- naren wel kennen, voor zulk een ellendig lot te behoeden? Ook den hond zouden we met een beetje goeden wil kunnen redden voor een alge- heele uitbuiting. En wel, door den man een bakfiets te geven. Heeft iemand er één te missen? Dan helpt ge mensch èn dier. Voor giften en inlichtingen kan men zich vervoegen: Kerkpad Z.Z. 33. Dierenvrienden. KUIKEN-AANKOOP. Aan de kuikenbroeders is bij de uitrei king der broedvergunningen meegedeeld, dat zij de te verkregen kuikens beschik baar moeten stellen voor hun vroegere af nemers, voor zoover deze ze vóór 15 Jan. bestelden. Het aantal dat voor ieder van deze gereserveerd moest worden, bedraagt 1/3 van het aantal, dat de afnemer in 1935, 1936 en 1937 gezamenlijk heeft betrokken. De kuikenbroeders, die tevens erkend zijn als fokker, kunnen van dezen regel worden vrijgesteld, wanneer zij veel kuikens aan vermeerderingsbedrijven moeten leveren. In deze gevallen kan een fokker dus niet al zijn oude afnemers, kuikens leveren op basis van hun vroegere afname. De 15e Januari is thans verstreken. Ieder die bij zijn vroegeren leverancier niet terecht kan voor het aantal kuikens op basis van zijn afname in 1935, 1936 en 1937 en die zich tot dezen leverancier had ge wend vóór 15 Januari, kan wanneer hij ook elders geen kuikens kan krijgen zich wenden tot de Centrale tusschen 25 Jan. en 5 Febr. (vooral naam en adres van afzender duidelijk inschrijven aangeven). Om elk geval goed te kunnen beoordee- len, z\jn verschillende gegevens noodig. Daarom zal aan degenen, die zich in ver band met hun kuikenaankoop tot de Cen trale wenden tusschen 25 Jan. en 5 Febr. een formulier worden toegezonden, waar op de gevraagde inlichtingen moeten wor den verstrekt. De ingevulde formulieren moeten uiterlijk 12 Febr. bij de Centrale zijn binnengekomen. Er zal dan zoo daartoe aanleiding be staat getracht worden de zaak te rege- Er zij nog opgemerkt, dat onvolledig of onjuist ingevulde formulieren terzijde Wor den gelegd. De directeur der Ned. Centrale v. Eieren en Pluimvee. J. G. TUKKER, DE ONTVANGSTEN DER SPOOR WEGEN. Een mindere gunstige ontvangst over December geraamd. Het goederenvervoer de donkere plek. In de maand December 1937 waren de geschatte cijfers der Nederlandsche Spoor wegen èls volgt: Reizigers 4.219.300 (v.j. geschat 4.031.000.—); Bagage 46.800.—; Post 220.000.Goederen 2.850.600 (v.j. ge schat 3.152.000); Lev. dieren 16.260. Diversen 158.000.—. Totaal 7.510.760.— (v.j. geschat 7.619.900. Voor de laatste maal geven we een be schouwing over de „geschatte ontvangsten opspringen, dat dan al bijzondere teeke nen van vreugde toonde bij het weerzien. Het beestje was niet van hem af te slaan en Gavan, die Sprite dan ook wel dege lijk herkende, stond nu kalm af te wach- of hij ook degeen zou ontdekken, met wie hij veronderstelde, dat het beestje liep. „Als dat niet die heer uit Zuid-Amerika is!" riep een corpulent oud heertje, van den overkant van de straat. „Mijn Hemel, ik zou u niet herkend hebben, moet ik eerlijk zeggen. Maar het hondje had een be ter geheugen! Uw naam heb ik vergeten; ik heet Puff, sir." „Zeker, ik herinner mij u wel, Mr. Puff. Ik heet Lanceley. Hoe maakt Mevrouw het." „Uitstekend! Dank u!" „Is het hondje van u, Mr. Puff?" „Ja; ik heb 'm gisteren pas van Mrs. Addison gekocht." „Welken kant gaat u? Zullen wij samen een eindje loopen?" Mr. Puff was ten zeerste ingenomen met dit voorstel en Gavan begon nu weer: „Dus Mrs. Addison heeft u het hondje verkocht? Dat verwondert mij wél, omdat zij toch zoo zeer gehecht was aan dat beestje." „Ja; het verwonderde ons ook! Zoowel als wij nog niet vatten, hoe zij uitgevonden heeft, waar wij wonen. Misschien zijn wij er ingeloopen, zei ik vanochtend nog tegen mijn vrouw en heeft Mrs. Addison niemand t volmacht gegeven om' het hondje te ver- koopen." der N.S." Immers de N.V. N.S. zal deze ge schatte ontvangsten niet meer verstrekken en ze vervangen door een maandelijkschen staat van ontvangsten. Voor de N.S. pleegt de maand December een mijlpaal te zijn in de geschiedenis der ontvangsten. December 1936 was de eer ste maand, waarvan de ontvangsten, se dert jaren dalende, die van de gelijknami ge maand van het voorafgaande jaar over troffen. Sedert is dat tot en met Novem ber 1937 zoo gebleven, de eene maand wat meer, de andere maand wat minder en het stelt teleur, dat dit ook niet het geval was met December 1937. Immers zooals uit het overzicht blijkt, zijn de geschatte in komsten van deze maand 109.140.lager dan die over December 1936 (v.j. plus 220.200). Deze minder gunstige uitkomst is niet te wflten aan het reizigersvervoer, waarvan de ontvangsten nog 188.300.hooger geschat werden (v.j. plus 9400.niet tegenstaande de voor dit vervoer drukke maand December 1936, met de groote fees telijkheden in het geheele land en den trek naar den Haag. De ontvangsten uit het goederenvervoer zijn hier de donkere plek. Zij bleven bij de schatting 301.400.beneden die van De cember 1936 (v.j. plus 204.200.het geen ongetwijfeld te wijten is aan de nog steeds toenemende concurrentie en het nog altijd uitblijven van de aanhangige orde ningsmaatregelen. De ontvangsten uit het Veevervoer wer den rond 7000.die uit het postvervoer 10.000.lager geschat. De post „diver sen" daarentegen rond 18.000.hooger. De totale ontvangsten over 1937 bedroe gen 99.216.749.37.(Waaronder nog drie ongezuiverde maanden) tegen 95.576.502.12.—. (Def.) in 1936. Nemen wij aan, dat de zuivering der maanden October tot en met December nog rond 9 ton opbrengt, dan kan de totale voorsprong op 1936 geschat worden op rond 4.5 mil- lioen gulden. De ontvangsten per dagkilometer wer den geschat op 80.11 tegen 76.34 in De cember 1936. EEN UITBREIDING VAN DIESEL- ELECTRISCHE TRACTIE. Aankoop van nieuw materiaal b(j de Ned. Spoorwegen voor een bedrag van meer dan 1.000.000.--. Bij de in Februari a.s. behandelde be- grooting der Nederlandsche Spoorwegen, iri de vergadering van commissarissen, ko men o.m. plannen aan de orde die in voor bereiding zijn tot verdere uitbreiding van de serie Diesel-electrische treinen, van het type dat ongeveer overeenkomt met die welke op het z.g. middennet rijden. Tevens overweegt men den aankoop van nog eenige nieuwe rijtuigen voor den in ternationalen dienst. Al dit materieel zal geschikt zijn voor het gebruik met groote snelheid, zooals dat den laatsten tijd steeds hetgeval is geweest. In totaal zal met de ze bestelling meer dan een millioen ge moeid zijn. De Ned. Spoorwegen vervolgen den weg die reeds eenigen tijd geleden werd inge slagen. Uitbreiding van de stoomtractie geschiedt niet meer. Voorts zal het materiaal voor de bui- tenlandsche verbindingen verder worden gemoderniseerd. De jaarbegrooting voor het materiaal zal in hoofdzaak uit deze uit breiding bestaan. Wanneer met ingang van den nieuwen zomerdienst de Diesel-electrische treinen van het middennet zullen verdwijnen en zullen worden gebracht voor de sneltrein verbinding met Groningen, Enschede en „Heeft u hem dan niet rechtstreeks van Mrs. Addison gekocht?" „Neen; niet van haar persoonlijk. Een jong meisje heeft het diertje gebracht met een begeleidend schrijven van Mrs. Addi son, waarin ze mij herinnerde aan mijn aanbod van tien pond en zei, dat ik Sprite dan nemen kon, daar ze dringend geld noodig had." Het was, of Gavan de keel werd dicht geknepen. „U wist toch zeker, dat het briefje van héér kwam? Ik herinner mij nog, dat zij een ongewone hand schreef." „Zoudt U haar handschrift kennen, als u het zag?" „Dat geloof ik vast. In ieder geval 2tou ik haar handteekening kennen, want ik heb een lied, waarop zij haar naam heeft gezet." „Als u tijd heeft, gaat u dan met mij een praatje maken bij mijn vrouw, dan kunt u meteen zien, wat u van het briefje denkt. Als u er niet aan twijfelt of het wel van haar hand is, dan zal ik er vanmiddag heengaan." ,Is er dan een adres genoemd?" ,Ja; ergens in Lambeth. Geen aange naam gedeelte om te wonen! Ik vrees, dat die arme Mrs. Addison sterk achteruitge gaan is, sinds wij haar den vorigen zomer ontmoetten!" Mrs. Puff was heel vriendelijk en aar dig; zij ging dadelijk het bewuste briefje halen en zei: „Mijn man vond, dat ik haar moest gaan opzoeken, maar dat was ik niet met hem eens. Als zij waarlijk in moeilijkheden ver- Maastricht, is het aantal beschikbare trein stellen niet voldoende, zoodat in den dienst stoomtreinen moeten worden ingevoegd. Deze rijden evenwel niet harder dan 100 K.M. per uur in tegenstelling met de Die- seltreinen, die 120 K.M. per uur kunnen rijden. Hierdoor ontstaat een onregelma tigheid in den overigens regelmatigen dienst op deze lijn, die de oorzaak is van aanmerkelijk verschil in de rijtijden. Op den duur zullen deze verschillen ver dwjjnen. De spoorwegen streven naar al- geheele invoering van diensten met Diesel- electrische treinen en om dit te kunnen doen moet de bestelling dienen waarvan hierboven sprake is. Deze soort van trac tie voldoet uitstekend. De treinen kunnen met groote regelmaat den dienst uitvoe ren, aangezien er den laatsten tijd geen gebreken zijn voorgekomen. EEN DREIGEND ARBEIDSCONFLICT IN DE METAALNIJVERHEID? Uit Amsterdam meldt men aan de N.R.Ct.: Nu de onderhandelingen tusschen den metaalbond en de metaalbewerkersbon den over de eischen van de laatste, nml. 10 pCt. loonsverhooging, een week vacan- tie en een regeling voor het werken in ploegen, niet tot overeenstemming hebben kunnen leiden, zullen de Algemeene Ne derlandsche metaalbewerkersbond, de Chr. en de Roomsch-Katholieke metaalorgani saties in den loop der week ledenvergade ringen beleggen. Deze vergaderingen zul len voor de personeelen van de onderschei dene groote ondernemingen, als de Nederl. scheepsbouwimij., Verschure Co., Krom- houts motorenfabriek, de Simplexfabriek, Werkspoor enz., afzonderlijk gehouden worden, waarmede de heele week gemoeid zal zijn. De besturen zullen op deze vergaderin gen een machtiging vragen tot verder overleg met de andere samenwerkende or ganisaties, en eventueel tot het stellen van een ultimatum aan den metaalbond. EEN 102-JARIGE VOOR DE PHOHI- MICROFOON. Haar oranjeherinneringen zal zij op den nationalen feestdag vertellen. Voor hen, die in staat zijn om de Phohi-uit- zendingen te kunnen beluisteren, staat op den nationalen feestdag wel een uitzon derlijk nummertje op het programma. Dan zal n.1. de stem van de 102-jarige mej. J. A. de Smit-Rog te Weesp door den aether klinken en zij zal vertellen van haar jeugd herinneringen aan het Huis van Oranje en dat zijn er niet weinig! Een dezer dagen hebben operateurs van de Phohi een bezoek gebracht aan het St. Bernardusgesticht te Weesp, waar Opoe de Smit-Rog sinds 1929 verblijf houdt en hebben daar een babbeltje met haar gehad. Toen de oude juffrouw hoorde, dat zij voor de microfoon moest spreken, was zij aller minst verlegen en nadat de heeren haar duidelijk hadden gemaakt, hoe het gesprek zou worden geregeld, knikte zij, begrij pend, met het hoofd, in afwachting van hetgeen nu verder gebeuren zou. En toen zij hoorde, dat het ging over de a.s. blijde gebeurtenis stemde dit haar al bijzonder prettig, want Opoe is 'op en top Oranje gezind. Toen zij eenmaal aan het vertellen kwam van het Vorstelijk Huis, moest zij zelf nu en dan geremd worden, anders zou de plaat waarop de opname geschiedde, zeker te klein zijn geweest. Waarom Opoe de Smit van meening is, dat te Soestdrjk een Prinsje geboren zal worden, zullen de ra dio-luisteraars t.z.t. ook wel vernemen. keert, kunnen wij haar toch geen geldeljj- ken steun aanbieden. Daarvoor kennen wij haar niet genoeg. En dan zou een bezoek maar misplaatste vriendelijkheid zijn. Als zij ons had willen opzoeken, dan zou ze het in het briefje wel gezegd hebben. Het jonge meisje, dat den brief bracht, was niet van een bijzonder beschaafd type. Maar ze was dol op het hondje en hij op haar. Het heeft wfel een half uur geduurd, eer hij weer wat bedaard was, nadat zij wegging." ,En vertelde zij, dat ze Mrs. Addison goed kende?" „Neen. Dat kan ik niet zeggen. Ze zei, dat Mrs. Addison bij haar moeder woonde en dat haar opgedragen werd, om het hondje te brengen. „En denkt u, dat het briefje van haar is?" vroeg Mr. Puff aan Gavan, die ijverig het handschrift had bestudeerd. „Dat geloof ik vast en ik denk dat zij in groote moeilijkheden verkeert." En zich toen meer uitsluitend tot Mrs. Puff wen dend: „Ik heb al eens gehoord, dat zij in moeilijkheden zat; maar dat het toch zoo erg was, dat zij het hondje zou moeten verkoopen, dat wist ik niet. Ik ga nu dade lijk naar het genoemde adres, niet om haar op te zoeken, maar om de menschen van het huis te spreken en van hen te weten te komen, of ik haar ook soms van eeni gen dienst kan zijn. Het is een kiesche, moeilijke zaak voor een man om hulp te bieden aan een vrouw! De menschen waar zij in huis is, konden dit wel eens verkeerd opvatten. Mag ik gebruik maken van uw naam, Mrs. Puff? Mag ik zeggen, dat de Blijkens de, onmiddellijk na de opnamen gehouden proeven is de stem van het oudje op de plaat zeer goed te verstaan. Het ge sprek zal uitgezonden worden op den na tionalen feestdag tusschen de zangnum mers van de op den Dam te Amsterdam bijeenkomende küideren des middags tus schen 12 en 5 uur. Dus allen Uw toestel aangezet om Opoa de Smit te kunnen beluisteren. v. Weedestr. 7 - Soestdijk Vanuit Soest kan men rechtstreeks en vol-automatisch, dus zonder tus- schenkomst van een telefoniste, tele- foneeren met de aangeslotenen op de navolgende netten: District Amsterdam: kengetal met Aalsmeer K 977 met Amsterdam K 900 met Amstelveen K 970 met Baarn K 954 met Bussum K 959 met Hilversum K 950 met Hollandsche Rading K 957 met Huizen K 952 met Lage Vuursche K 956 met Landsmeer K 908 met Laren (N.H.) K 953 (voorloopig half-automatisch) met Loosdrecht K 958 met Muiden K 942 met Nederhorst den Berg K 945 met Nes a.d. Amstel K 974 met Ouderkerk K 973 met Sloten (N.H.) K 978 met Uithoorn K 975 met Weesp K 940 met Zaandam K 980 District Alkmaar: met Alkmaar K 400 met Bergen (N.H.) K 408 met Egmond K 406 met Koedijk K 401 met Limmen K 405 met Schoorl K 409 met Ursem K 1402 met Zuidschermer K 404 District Utrecht: met Achttienhoven K 709 met Amerongen K 734 met Austerlitz K 739 met Bilthoven K 702 met Bunnik K 705 met Cothen K 736 met Doorn K 730 met Driebergen K 738 met Huis ter Heide (waaron der Soesterberg K 703 met Maarn K 732 met Maarsbergen K 733 met de Meern K 706 met Utrecht K 700 met Maartensdijk K 701 met Vleuten K 707 met Vreeswijk K 770 met Zeist K 704 met Werkhoven K 737 met Wijk bij Duurstede K 735 Aansluiting met andere dan de bo venvermelde netten, ook al zijn die reeds geautomatiseerd, kan alléén plaats vinden via de telefoniste, die men krijgt, als men K 00 draait. SOEST heeft als kengetal K 955, wat van belang is te weten, als men vanuit een der bovenvermelde plaat sen naar Soest wil opbellen. hulp van u komt?" Mrs. Puff keek hem een oogenblik door dringend aan. „Wat weet u van die moeilijkheden, Mr. Lanceley?" ,Ik zou van haar kunnen vertellen, wat u tot in het diepst van uW ziel zou ontroe ren!" riep hij in vervoering. „Ik weet, dat zij zeer noodig heeft de hulp van een vrien din! Wilt u die vriendin nu wezen, dan zal zg u tot aan het eind van haar dagen dankbaar zijn!" „Vertelt u mij dan al haar tegenslag eens, Mr. Lanceley?" ,Dat is een te lange geschiedenis, Mrs. Puff. Terwijl ik hier zoo aan 't praten ben met u, valt mij in, dat de vriend, aan wiens zorgen zij zich had toevertrouwd, op de een of andere manier onmachtig is gewor den; anders zou zij geen afstand hebben gedaan van den hond. En als zij zonder bescherming is, dan moge de Hemel weten, hoe zij er zich doorslaat. Ik ga nu dade lijk naar Lambeth. Mag ik haar een vrien delijke boodschap voor u overbrengen? Het zal u zeker niet berouwen." Mrs. Puff reikte hem de hand en zei hartelijk: „Als zij geen goed onderkomen heeft, brengt u haar dan hier; en, als ze ziek is, zal ik haar verplegen." Gavan drukte hun beiden hartelijk de hand en beloofde hen zoo gauw mogelijk op de hoogte te stellen van den uitslag van zjjn bezoek, waarna hij een taxi aanriep en naar Belmont Street nummero negen reed. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1938 | | pagina 4