Het Soester Uitbreidingsplan PHIMELINE OAT IS GOEDKOOP EEN JUWEEL VAN EEN TOESTEL Is uitvoering finantieel mogelijk UGER> RADIO 1 Burgerlijke Stand KEEK5TQAAT3 '50E5Ttel' 2.756* Technisch Bureau H. J. M. VAN DER WEERD c.i. - Buntweg 22 - Telefoon 2777 Officleele Philips- en Waldorp service. - Speciale reparatie-inrichting voor ALLE merken radio- toestellen Strijd met de Woningwet van meerdere zijden bepleit. Pleidooien voor den Raad van State. Gemengd Nieuws IOOO vel doorslagpapier voor f 1.00 N.V. DE LANDBOUWBANK TE UTRECHT Verstrekt credieten ook BOUWC RE DIETEN Neemt gelden a deposito Agent: de Heer E. HARTOG i van 2027 Januari 1938. GEBOREN: Petrus Cornelis, zoon van J. A. de Bruin en J. van Soest, Kostverlo- renweg 5b; Louise, d. van C. Kuyper en H. van Es, Molenstraat W.Z. 16; Johannes, zoon "van W. Steenkamp en M. van Weer- horst, Steenhofstraat 72; Cornelis Anto- nius, zoon van M. de Jong en P. de Rujjgt, den Blieklaan 41; Jan, zoon van E. van de Brink en S. v. d. Veen, 2e Heezerlaantje 10; Martina Jacoba Johanna Maria, d. van D. G. Ruyer en H. Verhoef, Krommew. 13. ONDERTROUWD: J. van Schuppen, 26 jaar en J. M. Altena, 24 jaar. GEHUWD: N. J. van Woerkom en C. J. v. d. Heuvel. OVERLEDENHieronimus Hendrikus Laurentius van Balcel, 72 jaar, geh. met R. Bron, W. Pyrmontlaan 6; Johanna Ca- rolina Armina Maria Thomas, 50 jaar, geh. met J. S. Njjhoff, Soesterb.straat 79. Vestiging van 2027 Januari 1938. J. C. M. Schonk, inw., van Wassenaar naar Verl. Schoolweg 61; Ch. Adler, inw., van Bussum naar B. Grothestraat 38; J. A. M. Hopster-Kessels m. kr., van Utrecht naar Klaarwaterweg 40; H. W. Eggink van De Bilt naar Zoom „In de Heide"; T. Krul van Zeist naar Zoom „In de Heide"; J. A. v. d. Bout, met gezin, van Helle- voetsluis naar Plasweg 50; N. Zaal met vrouw, van Haarlem naar Pelikaanweg 12; G. H. Kok, inw., van De Bilt n. Oude Grachtje 14; A. H. J. v. Houtum van Eindhoven naar Soesterbergschestraat 10; P. K. M. Hilhorst, inw., van A'dam naar Vredehofstraat 24; D. van Soest met gez., van Mierlo naar Ossendamweg 7; Wed. J. de Graaf-In ja van Wormerveer n. Hart manlaan 16; W. van Veluw, inw., van Hoogland naar Gr. Melmweg 31; Chr. Zuijdwegt met gezin, van Rotterdam naar Kolonieweg 2c; A. H. C. Arends, inw., van Utrecht naar Soesterb.straat 125; G. Soe- ters, inw., van Rotterdam naar Kerkpad Z.Z. 55; H. Butterbrodt met k., van Am sterdam naar Lt. Koppenlaan 8; Wed. B. A. van Haze-Plateringen, inw., van Utrecht naar Heideweg 52; A. C. de Keyzer, inw., van Maurik naar Soesterb.straat 122; J. M. A. E. Gaytant van Berchem n. de Ge- nestetlaan 3A; E. H. v. Buuren, inw., van Hilversum naar Wilhelminalaan 16; A. v. d. Toorn, inw., van Den Haag naar Kolo nieweg 5; Wed. J. J. Louwersheimer-v. d. Weerd van den Haag naar Julianalaan 39; B. J. Timmerman, inw., van Katwijk n. Pr. Bernhardlaan 52; T. v. Londen, inw., van Utrecht naar Soesterb.straat 125; P. H. van Velzen, van Amersfoort n. Steen hofstraat 46. Vertrek van 2027 Januari 1938. J. van Keppel van Kon.laan 135 naar Maurik, Voorstraat 252; M. Groenewoud, met gezin, van Verl. Postweg 7 n. Haar lem, v. Zoggelstraat 67; J. H. Kraay van Kolonieweg 1 naar Amersfoort, Bloemen- dalschestraat 64; C. G, van Manen van Eigendomweg 110 naar H'sum, B. Tous saintlaan 55; M. J. Hagenaar van Kolo nieweg 5 naar Gouda, Iterson Ziekenh.; W. Hornsveld van Vinkenweg 9 n. Baarn, Tromplaan 8; Th. v. Merkesteijn van Nieu- weweg 47 naar H'sum, Stieltjeslaan 33; F. M. Vermaas van Ferd. Huycklaan 26 naar A'foort, Woestijgerweg 26 2e étage; Wed. L. v. d. Burg-Klein van v. Weede- straat 9 naar Nijmegen, v. Broeckhuysen- straat 50; D. Bakker, van Kerkpad Z.Z. 25 naar Bandoeng (N.I.); E. S. van Merke steijn van Nieuweweg 47 n. Bussum, B. 's-Jacobstr. 6; A. v. d. Meer van Amersf.- straat 20 naar Ouder Amstel, Oudekerker- laan 76; A. E. C. Boone van Hartmanlaan 1 naar Arnhem, Diaconessenhuis; C. I. Jaeger van v. Lyndenlaan 3 n. den Haag, Ieplaan 27; H. Dokter van Wilhelminalaan 2 naar A'foort, Leusderweg 177; A. Striet- man van Hellingweg 3 naar Zeist, Kru- gerlaan 63; A. Groot van L. Brinkweg 55 naar. Utrecht, A. Mattheuslaan 15; Wed. A. Ham-van Klein van Vredehofstr. 9 n. Utrecht, Maliebaan 105; K. F. Salomons van Noorderweg 13 naar Utrecht, Kerk straat 17; A. J. Schrijver van Steenhof straat 46 n. A'foort, Zuidsingel 38. Verhuizingen binnen de gemeente van 2027 Januari 1938. H. C. Schmitz van Krommeweg 27 n. v. Weedestraat 61; W. H. v. Ballegoyen de Jong, inw., van Kerkpad N.Z. 45 naar Stadhouderslaan 118; J. L. v. d. Lichte, met vr., van Stadhouderslaan 128 naar 130; H. v. Holten, met vrouw, van Beu kenlaan 24c naar Klaarwaterweg 3; N. van Popering-Krabbendam, met z., van Hartmanlaan 19a naar 5; D. de Boer van Julianalaan 77 naar Klaarwaterweg 32; J. H. van Kleef, van L. Brinkweg 38 naar Klaarwaterweg 32; F. van 't Klooster van Parklaan 14 naar Beukenlaan 35; W. J. Rienstra van Beckeringhstraat 13 n. Kerk pad N.Z. 17a; J. H. van Veen, met gez., van Stadh.laan 54 naar B. Grothestraat 58; J. W. H. Muylaert-v. d. Veen, met k., van Bosstraat 64 naar Parklaan 7; J. de Goede, met vrouw van Soesterb.straat 69 naar Bosstraat 11; G. M. v. Herwaarden, met gez. van Ossendamweg 6 naar Nieu weweg 34; W. Pureveen van L. Brinkweg 44 naar 13; R. v. d. Horst, met gez., van Nieuweweg 34 naar Schoutenk.weg 8a; H. v. d. Brink, met gezin, van Molenstraat W.Z. 19 naar KrommeWeg 12; J. Spoor, m.d., van Steenhofstr. 77c n. Pr. Bernhard laan 46; H. W. Bachofner, idem. De geschiedenis der tragedie. Op 20 November 1935 heeft de Soester Gemeenteraad het besluit tot vaststelling van een uitbreidingsplan genomen, nadat in 1933 en 1934 reeds twee plannen, waar onder het: „Communistische Millioenen- plan" van den landschapsarchitect van Nes ter ziele waren gegaan. Waren er oorspron kelijk 572 bezwaarschriften tegen het uit breidingsplan ingekomen, in 1935 waren er slechts 365. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben toen dat plan bij hun besluit van 23 November 1936 goedgekeurd, doch een aan tal deelen, die zij niet voor goedkeuring in aanmerking achten te komen, er uit ge licht. De meeste der ingediende bezwaren, toen 109 in getal, werden niet klemmend geoordeeld en enkele reclamanten werden niet ontvankelijk verklaard. Het plan, zooals dat toen door Gedepu teerde Staten gedeeltelijk was goedge keurd, was reeds het vijfde uitbreidings plan van Soest en in de bijna 18 jaar, dat men in onze gemeente reeds aan het ma ken van uitbreidingsplannen bezig is, was er nog geen een, dat het tot goedkeuring is dc ,,Symphonie", de Philips No. 750A van f 175.—. Wie zulk een toestel bezit, kan pas goed beseffen wat veredelde radio beteekent. Één-knops bediening door middel van de monoknop. VRAAGT NOG HEDEN VRIJBLIJVEND DEMONSTRATIE BIJ HET AFDOENDE MIDDEL tegen HOESTEN product van Nederlandsch fabrikaat. PRIJS PER FLACON 1.15 Verkrijgbaar: Apotheek en Laboratorium voor Chemisch onderzoek, W. G. v. ZADELHOFF, Apotheker, v. WEEDESTRAAT 46 - TEL. 2487 SOEST in hoogste instantie had gebracht, zoodat Soest, dat momenteel bijna 18.000 inwo ners telt, nog steeds geen uitbreidingsplan heeft, hoewel een gemeente met meer dan 10.000 inwoners er wettelijk reeds een moet hebben. Dat in die 18 jaar de kosten aan al die projecten, die geen van alle tot eenig resultaat hebben gevoerd, aardig hoog zijn opgeloopenj behoeft natuurlijk geen be toog. Een bedrag van een groote 30.000.- was daarmede gemoeid. Herinneringen aan de plannen van Kui pers en van Vliet duiken op, aan het „com munistische millioenenplan", waarvan de Raad op 3 Mei 1933 besloot „het niet vast te stellen" en ook aan het latere plan, dat wederom op 30 April 1934 „niet werd vast gesteld." Voor den Raad van State. Thans was het laatste stadium der tra gedie, de behandeling van de 30 beroep schriften aan H.M. de Koningin voor de Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur van den Raad van State op Woensdag 26 Januari j.1. De afdeeling was samengesteld als volgt: voorzitter Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, en leden de heeren Mr. ÖT D. A. P. N. Kooien, rapporteur, Jhr. Mr. L. v. Bronkhorst Sandberg, Mr. J. Limburg en Mr. J. Schokking. De ingebrachte bezwaren golden in het bijzonder het lichten uit het plan van en kele deelen, waardoor meerderen zich be nadeeld achtten, het opnemen van deelen, die tot de bebouwde kom behooren erin, het trekken van rooilijnen door bestaande huizen, het geven van bestemmingen en re gelingen voor gedeelten, waar de gemeen te zich stellig niet in de eerstvolgende ja ren zal uitbreiden, het onjuist zijn dei- kaarten, het niet, onvoldoende of op een veel te laat gesteld tijdstip geven van scha deloosstelling, het ontbreken van de bere kening van den omvang der schade en de wijze van dekking ervan, het ontbreken van geprojecteerde hoofdverkeerswegen en nog veel meer. De Hoofd Inspecteur van de Volkshuis vesting, Ir. H. van der Kaa te 's-Graven- hage, had een schriftelijk advies uitge bracht, waarin hij adviseerde het plan niet goed te keuren, daar z.i. ten onrechte Ge deputeerde Staten er gedeelten hadden uit gelicht, hetgeen in strijd met de wet moet worden geacht; deze hadden dan het plan geheel moeten afkeuren. Gedeeltelijke goed keuring is niet mogelijk en geeft allerlei bezwaren. In verband met dit afwijzende advies liet de heer van der Kaa de juistheid der andere ingebrachte bezwaren in het midden. De mondelinge behandeling. Mr. Th. F. Boerlage uit Bussum, als ge machtigde van een twee-tal reclamanten, de erven Kuyer en de heer H. van Klooster te Bussum, brachten het volgende naar voren Ged. Staten behooren een geheel plan, dat hun ter beoordeeling wordt voorge legd, al dan niet goed te keuren. In casu is zulks niet geschied, zoodat het plan slechts gedeeltelijk goedgekeurd is. Hier door mogen echter belanghebbenden niet verstoken worden van hun rechten om het geheele plan, zooals dit doof den raad dei- gemeente is vastgesteld, aan de beslissing van de hoogere instantie te onderwerpen. Trouwens aan de Kroon, in beroep om trent al dan niet-goedkeuring van een uit breidingsplan beslissende, kan de bevoegd heid niet worden onthouden het geheele plan en de daartegen te berde gebrachte bezwaren naar hunne merites te beoordee- len. Indien Gedep. Staten zich met het uit breidingsplan-Soest niet konden vereeni gen, hadden zij het plan niet na wijziging hunnerzijds moeten goedkeuren, doch het moeten terugzenden naar den gemeente raad. Spr. vertrouwde, dat de Kroon thans aan het plan haar goedkeuring zou ont houden. Daarna lichtte de heer L. Klawer, direc teur van den Bond van huis- en grondeige naren de bezwaren van een tweetal andere belanghebbenden, toe, de heeren H. W. Ran en J. D. L. Zoetelief. .Ook deze spreker wees erop, dat Gedep. Staten, door uitlichtTng van een elftal dee len uit het plan, een methode hebben toege past, welke z.i. in strijd is met art. 38 van de woningwet. Tegen 's raads voorstel, voor wat betreft de terreinen van den heer Zoetelief, had deze geen bezwaar ingediend, doch wel moet hij zich verzetten tegen de beslissing van Gedep. Staten, die zijn terrein wen- schen gereserveerd te zien voor natuur schoon. Hoe kan hij die bezwaren kenbaar ma ken in een beroep op de Kroon, waar art. 38 der woningwet bepaalt, dat beroep bij de Kroon (slechts) mogelijk is voor be langhebbenden, die bezwaren tegen het plan bij den gemeenteraad hebben inge diend Voorts zeide de heer Klawer, niet te kunnen inzien, dat de gemeente Soest, in verband met haar financieele positie, de geldelijke consequenties van de aanneming van dit uitbreidingsplan ernstig op zich kan nemen. Een gemeentelijke schadevergoe dingsverordening kan niet helpen, wanneer er geen geld is. De gemeente is z.i. in ge breke gebleven, aan te toonen, dat zij in de eerstvolgende jaren het plan kan uitvoe ren, waarvan allerlei bepalingen als ser vituut werken. Ook op dien grond achtte spr. het plan in strijd met de bedoeling van de woningwet. De heer C. Haver lichtte namens een 3- tal andere reclamanten de ingediende be zwaren toe en becritiseerde het opnemen in het plan van groote gedeelten van de bebouwde kom, ja zelfs van geheel volge bouwde straten als de Julianalaan, wat in flagranten strijd met de Woningwet is en bij eventueele goedkeuring het geheele sys teem dier wet en alle administratieve ju risprudentie finaal onderste boven zou gooien. Ook de schadevergoedingsverorde ning onderwierp spr. aan critiek, die eerst schade erkent bij het indienen van een bouwplan of b(j verkoop, doch bij 'n rooi lijn trekken dwars door een huis voor den benadeelde niets geeft; in dit verband her innerde spreker aan het K.B. van 19 Mei 1937, No. 37, inzake de rooilijnen te En schede, waarbij uitdrukkelijk het lijden van die schade is erkend, zoodat ook deze ver goed moet worden. Tenslotte citeerde spr. diverse uitspraken van het lid van de Eer ste Kamer, Mr. A. van der Hoeven, die zich reeds in 1931 zéér afkeurend uitliet over het fatsoensbegrip bij vele overheids instanties, die dit lid financieele veelvraten noemde, ,die op allerlei w\jze hun geldhon ger trachten te bevredigen ten koste van den grondeigenaar, die daartegenover wei nig kan doen. Ir. C. B. van der Tak, directeur van bouw- en woningtoezicht en stadsarchitect van de gemeente Amersfoort, gaf uiting aan de bezwaren zqner gemeente tegen de lintbebouwing, welke Soest tot aan de grens van Amersfoort zou willen toelaten en die hij voor Amersfoort funest acht. Hierna hebben nog verscheidene andere belanghebbenden hun bezwaren uiteenge zet. Verdediging door den wethouder. Na de pauze bepleitte de heer H. J. Ga-r sille, wethouder van Soest, de, handhaving van het gewijzigde uitbreidingsplan, welke naar z\jn meening voor Soest van groot belang is. Naar zijn oordeel is de gemeente zeer wel in staat, dit plan dat voor een groot aantal jaren is bestemd ook fi nancieel tot uitvoering te brengen in dat gedachte aantal jaren. Spr. gaf verder aan de hand van een vervaardigde teekening, die duidelijk aan gaf welke deelen door Gedep. Staten uit het plan zijn gelicht een toelichting van de onderdeelen van het plan. Met Amersfoort zal nader overleg worden gepleegd over de bestreden lintbebouwing. Verdediging van Gedep. Staten. Namens Gedep. Staten van Utrecht zet te mr. dr. Kruyff de bedoeling uiteen, wel ke ten grondslag heeft gelegen aan de uit snijdingen, welke Gedep. Staten hebben aangebracht. Bij onthouding van de goed keuring aan het plan zouden z.i. veel meer bezwaren zijn gerezen. De gemeenteraad is naar spr.'s oordeel wel bereid, die wijzigingen aan te brengen, welke alsnog gewenscht mochten worden geacht. Spr. bepleitte met klem nader de goed keuring van het plan, daar anders de groot ste moeilijkheden komen. Geen der naar vo ren gebrachte bezwaren was volgens spr. steekhoudend. Re- en dupliek. Na re- en dupliek, waaraan door de hee ren Mr. Th. F. Boerlage, Ir. C. B. van der Tak en wethouder H. J. Gasille nog werd deelgenomen, werd tegen half vier de be handeling dezer zaak, waarvoor buitenge woon veel belangstelling was, gesloten. De Raad van State zal zich thans bera den en nader advies aan de Kroon uitbren gen. De Koninklijke beslissing volgt dan later, nadat tevoren nog de betrokken Minister in staat is gesteld, zich over het advies van den Raad van State uit te laten. Desnoods mag de Minister aan de Ko ningin adviseeren te beslissen in afwijking van het advies van den Raad van State, doch dèn moet ook dat uitgebrachte ad vies en de motiveering van de afwijking ervan, in het betrokken K.B. worden opge nomen. Verwacht mag worden, dat dit K.B. nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. Zou het einde der Soester Uitbreidings plan-tragedie thans in zicht zijn? Of zou wellicht een nieuwe periode in die tragedie zich gaan voordoen? Is d&t het geval, dan gaat over eenigen tijd het gordijn weder op voor het volgende bedrijf. HILVERSUM. NOG STEEDS ONVEILIG GEMAAKT DOOR DIEFSTALLEN. Vü vü Vü vü vü Vü vü vü vü vü VÜ VL DE VESTIGINGSWET. DE EISCHEN VOOR SLAGERS, DIE ZICH WILLEN VESTIGEN. Afgekondigd het Staatsblad met eischen voor handelskennis, vakbekwaamheid en credietwaardigheid. Het Staatsblad 641 van 25 Januari 1938 is afgekondigd, hetwelk inhoudt de eischen van handelskennis, vakbekwaam heid en credietwaardigheid, waaraan met ingang van 1 Februari a.s. ingevolge de vestigingswet kleinbedrijf 1937 diegenen, die zich als slager willen vestigen, moeten voldoen. Op dienzelfden datum vervalt het tijde lijk vestigingsverbod (de z.g. spertijd) dat 18 Augustus 1937 was ingesteld. De eischen voor handelskennis komen overeen met die van het zg. middenstands diploma algemeene handelskennis, waar voor door de drie Nederlandsche midden standsbonden circa 200 cursussen zijn op gericht. Behalve aan de slagersvakschool te Utrecht zal bij een 20-tal cursussen, over het geheele land verspreid, ingericht door de slagersorganisaties, gelegenheid be staan zich de vereischte vakbekwaamheid eigen te maken. In verband waarmede kan worden opgemerkt dat in het ontwerp on derscheid wordt gemaakt in runder-, var kens-, paarden- en lamsslagers. Diegenen, die zich willen vestigen, heb ben zich voortaan niet meer te wenden tot het departement van Economische Zaken doch tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken van het district, waar de ves tiging zal plaats hebben onder overleg ging van de stukken, waarbij zij moeten aantoonen, dat zij aan de eischen van han delskennis1, vakbekwaamheid en crediet waardigheid voldoen. Zoo spoedig mogelijk zullen eenige overgangsmaatregelen worden, gepubli ceerd voor diegenen, die reeds in het be zit zijn van bepaalde diploma's en voor ouderen, die reeds langdurige ervaring in het bedrijf hebben. Zooals men weet heeft Hilversum de laatste jaren erg van zich doen spreken over verschillende diefstallen die daar voorkwamen. Hoewel meer ernstige zaken als inbraken niet meer in die mate voor komen als een paar maanden geleden zal zich herinneren, dat in deze gemeente en elders een aantal individuen is gear resteerd, die het Gooi en omstreken on veilig maakten, de „kruimeldiefstallen" zijn den laats ten tijd wederom aan de orde van den dag en wel in zulk een aantal, dat ook dergelijke diefstallen tenslotte een sfeer van onveiligheid, van onbehagelijk heid scheppen. Men oordeele over het vol gende, t.w. het aantal bij de politie aange geven ontvreemdingen gedurende drie dagen. Naast fietsen, achterlichtjes (waarvan er al series zijn gestolen), fittingen, lamp jes, dynamo's, e.d., vielen dit korte tijds verloop de volgende zaken in handen van langvingers: een rol prikkeldraad, eigen dom van een bewoner van de Diependaal- schelaan, ontvreemd van een terrein aan de Gijsbrecht van Amstelstraat; een ijzeren bak, weggenomen van een terrein aan den Johannes Geradtsweg, ten nadeele van een bewoner van de Kometenstraat; een partij hout, eenige. kranen, een looden af voerpijp, een en ander eigendom van eenige ingezetenen. Uit een kleedlokaal van een voetbalterrein aan den Johannes Geradtsweg werd van W. V., wonende Hoo- iN.V. Eerste Soester El. Drukkerij v. Weedestraat 7 SoestdijK Raad van Commissarissen Jhr. Mr. J. K. H. de BEAUFORT varr LEUSDEN, Leusden Mr. A. M. A. Baron van BOETZELAER van LOENEN en Wolferen (6ed. Comm.) De Bilt Mr. W. I. DOUDEv.TROOSTWIJK, Nleuwersluls Jh. Mr.J. M. van ASCH van WYCK. Amsterdam A. TEN NOEVERDEBRAUW, Wijk b. Duurstede DALWÉG 4 BAARN De Directie, J. B. de Beaufort. N. C. de Ruyter. ge Laarderweg, een portemonnaie met een bedrag van 76 cent gestolen. Uit een auto, welke in de Spanderslaan stond, verdween ten nadeele van Mej. S. F. uit Amsterdam een tasch, waarin o.m. een portemonnaie met 10.Men ziet, groot is de buit ner gens geweest, doch wel is de verscheiden heid van het gestolene groot. En men be denke voorts, dat het de oogst van slechts drie dagen, waaronder een Zondag is, en verder dat op alle plaatsen in de ge meente gestolen wordt; welk laatste wel op een uitgebreid corps van dieven wijst. Ook valt er nog een aanhouding te mel den, en wel van den 22-jarigen tuinman, wonende te Hilversum, die te Amsterdam werd aangehouden, daar hij een baal vod den, alsmede een bedrag van 2.85 zou hebben gestolen ten nadeele resp. van be woners van den Loosdrechtsche Eng en de Siemensstraat. Dat er aan deze inbraken en diefstallen spoedig een einde moge komen! DE WERKLOOSHEID IN ONS LAND. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 3 t.m. 8 Januari 1938 bij gesubsidieerde ver- eenigingen met werkloozenkas waren aan gesloten 546.500 personen (waarvan 73.800 landarbeiders. Voor de 472.700 verzekerden buiten de landarbeiders wias het werkloosheidsper centage 32.5 (in de vorige verslagweek, 20 t.m. 25 December 1937, was dit percentage 29.9). Voor de 546.500 verzekerden met inbe grip van de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 53.3 (in de vorige ver slagweek was het 32.2). In de eerste verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor al le verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percen tages indien de landarbeiders buiten be schouwing worden gelaten) 1936 35.7 (34.7). 1936 38.0 (36.6), 1937 35.7 (32.9), 1938 35.3 (32.5). Uit de bij den rijksdienst bekende voor- loopige cijfers kan worden uitgemaakt, dat in 1937 de werkloozenkassen bij een ge middeld aantal leden van 539.000 in het totaal aan bijdragen van de leden ontvin gen 7.600.000 gld. Ten laste van het rijk en de gemeenten ontvingen de kassen in het totaal aan sub sidie 11.700.000 gulden. Aan haar werklooze leden keerden de kassen in totaal uit 14.000.000 gulden. De som der reserves der werkloozenkas sen, die op het einde van 1936 6.700.000 gulden bedroeg, steeg tot 12.000.000 gul den op het einde van 1937. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 8 Januari 1938, in h^t totaal 466.598 werkzoekenden inge schreven, onder wie 442.525 mannen. Van de werkzoekenden waren er 448.277 werk loos, onder wie 429.965 mannen. Aan het cultureel werk voor werkloozen namen blijkens mededeeling van den di recteur-generaal van werkverschaffing en steunverleening einde September en Octo- ber 1937 deel: a. Cursussen: September 13.010; Octo- ber: 21.281. b. Werkloozen (gemiddeld) September: 1.369; October: 1.467. c. Centrale werkplaatsen: September: 2.089; October 2.521. d. Kampen voor jeugdige werkloozen: September: 1.717; October; 1.873. b Z G si M d< d( le Pl bl te al da ke H. H. M. L. M. A. G. J. J. 2 A.

De Soester | 1938 | | pagina 2