Oranjeliedje. De volgende „Soester" Na de vereeniging van Oranje met Nassau. De afkondiging. De Saluutschoten. Het Huis „NASSAU". Bij de geboorte van het Koningskind. Eieren voor de Prinses! Welke manier was de eerste De versiering van het gemeentehuis. Voorloopig geen intee- kening op de registers van gelukwenschen ten Paleize Soestdijk. Alom foto's gemaakt. De Burgemeesters van Soest en Baarn ten Paleize. Een krans voor het Monument van de Koningin-Moeder. (Vervolg van pagina 3). Koning van Groot-Brittanië en Ierland, Prins van Oranje-Nassau. Stadhouder van Holland, Zeeland, Utrecht, Gelderland en Overijsel in 1702 kinderloos kwam te over lijden. Toen eindigde dus het huis Oranje- Nassau in de mannelijke linie en ging Oranje over in het huis Nassau-Dietz. ^Hest nog'slechts van het huis Nassau- Dietz te vermelden zij, die nakomelingen waren van den broer van Willem den Zwij ger, Jan VI, den Ouden. Diens oudste zoon Willem Lodew\jk, graat' van Nassau-Dietz werd stadhouder van Friesland (1581-1620) en huwde met de dochter Anna van Prins Willem I (de Zwijger) in diens tweede huwelijk met Anna van Saksen, waardoor nogmaals het huis Oranje geparenteerd werd aan dat van Nassau. Een andere zoon van Jan den Ouden, de welbekende Ernst Casimir, graaf van Nas sau-Dietz, volgde zijn broer Willem Lode- wijk in 1620 als stadhouder van Friesland op .en bleef dat tot 1632, en werd toen op zijn beurt als stadhouder van Friesland opgevolgd door zijn zoon Hendrik Casimir I, prins van Nassau-Dietz, geboren uit zijn huwelijk met Sophia Hedwig, hertogin van Brunswijk. Een nieuwe band tusschen Oranje en Nassau. In 1640 trad toen de jongere broer van Hendrik Casimir, Willem Frederik als stadhouder van Friesland op en deze huw de met de dochter Albertina Agnes van den Hollandschen stadhouder Frederik Hendrik, en alweder werd een nieuwe band gelegd tusschen het huis van Oranje-Nas- sau en dat van Nassau-Dietz. Als opvolger van Willem Frederik trad bij diens overladen in 1664 op zijn zoon Hendrik Casimir II, die tot zijn dood in 1696 die functie bleef vervullen. Hij was gehuwd met Amalia, prinses van Anhalt- Dessau en de zoon uit dat huwelijk Jan Willem Friso volgde als stadhouder van Friesland op tot 1711. Op dezen Jan Willem Friso, Prins van Nassau-Dietz ging, na het kinderloos over lijden in 1702 van den Koning-stadhouder Willem IH, de titel, het wapen en het prinsdom van Oranje over, hoewel daar tegen veel verzet rees en het prinsdom zelf sindsdien nimmer meer in handen van een Nederiandsch vorst is geweest. Doch wapen en titel gingen over in het huis van Nassau-Dietz en zijn daarin ge bleven tot op den huidigen dag. (zie het slot van het artikel: Het huis „Oranje"). Omtrent hetgeen, wat is geschied nh de vereeniging der huizen van Oranje en Nassau en nadat Oranje aan de linie Nas sau-Dietz is gekomen, zie men het mede in dit extra nummer voorkomende artikel, „N& de vereeniging van Oranje met Nas sau" Als slot nog een enkel woord over het eigenlijke bezit der Nassau'sche landen. De Nassau'sche landen. Het daadwerkelijk bezit van het her togdom (graafschap) Nassau is aldra ge komen aan de Walramsche linie van het geslacht Nassau. Toen het hoofd van die linie, prins Frederik August van Nassau- Wiesbaden-Usingen in 1806 tot den Rijn- bond toetrad, verkreeg hij behalve de sou- vereiniteit over Nassau, dat tot ruim 1700 K.M.2 met 85,000 inwoners werd vergroot, tevens den hertogelijken titel: Toen in 1816 de linie Nassau-Wiesbaden-Usingen met den dood van Frederik August uitstierf, verviel Nassau aan de linie Nassau-Weil- burg en wel aan Prins Willem, die regent was geworden en nu tevens hertog van Nassau werd. Hij, zoowel als zijn zoon Adolf hadden veelvuldige botsingen met de volksvertegenwoordiging, die niet min der in aantal en hevigheid werden, toen in 1850 het hertogdom de zijde van Oosten rijk tegen Pruisen koos. Ook in 1866 wer den Nassau'sche troepen ten gunste van Oostenrijk in het veld gebracht, die in de Wetterau opereerden. De volksvertegen woordiging maakte echter hoe langer hoe grooter bezwaren en tenslotte moest her tog Adolf de vlucht nemen, Wiesbaden werd door de Pruisische troepen bezet en de in- lijving van het hertogdom Nassau by Prui sen vond op 8 October 1866 plaats. Het Groothertogdom Luxemburg. Als bijzonderheid valt nog op te merken, dat na den dood in 1890 van koning Willem III, die tevens Groothertog van Luxemburg was, laatstgenoemde hertog Adolf hem op volgde als Groothertog van Luxemburg tot 1905. (De Luxemburgsche opvolgings- wetten kenden toen nog geen opvolging door vrouwen). Zijn zoon Willem volgde hem in 1905 op en diens oudste dochter Maria Adelheid was Groothertogin van 19121919. Toen trad haar jongere zuster Charlotte als Groothertogin van Luxem burg op. Hartelijk welkom, Gij Kind van Oranje! Hartelijk welkom! Wij roepen het luid. Vaandels en vlaggen met kleurige franje, Steken wij „Ons Kind" ter eere, nu uit! Blij verwacht Kindje... voor U rijst de bede.. God aller gaven, zoo mild en zoo goed! Neem aan de dank van heel Neerland in 't heden Dank voor dit Kind, wat met vreugd' wordt begroet. Wilt Gij d'aloude Oranjestam sieren Weder met jeugd, nieuwe loten en groen! Blij heffen wij de Oranje-banieren, Meldend het feit, met een helder klaroen: Leve ons Kind!, wij zijn blij met de blijden, 't Vorstelijk Huis is een weldaad geschied! Holland hoopt weder op betere tijden, Holland ziet weder een duid'lijk verschiet. Em-Vé. Het Bestuur van de Pluimvee-vereeni- ging te Soest -heeft kort nè. het bericht van de blijde geboorte ten Paleize Soest- dijk namens die vereeniging doen bezor gen 51 eieren, als geschenk voor H.K.H. Prinses Juliana. Onder de huidige omstandigheden onge- twijfeld een origineel initiatief! Van stadhouder tot Koning. In de artikelen in dit nummer, geti teld: „Het Huis Oranje" en „Het Huis Nassau" kan men lezen wanneer en op welke wijze Oranje met Nassau werd ver- eenigd. Dat was in het begin van de 16de eeuw en Réné de Nassau-Chalons was de eerste prins van Oranje-Nassau. Toen de ze den lateren Prins Willem I, den Zwijger, tot erfgenaam benoemde, werd de vereeni ging der beide huizen nog hechter. Van Prins Willem I ging het stadhou derschap over op zijn zoon Maurits uit zijn huwelijk met Anna van Saksen, en toen deze in 1625 stierf, Kozen de Staten van de 5 provinciën den zoon uit het vierde hu welijk van Prins Willem I (dat met Louise de Coligny) prins Frederik Hendrik tot stadhouder (16251647). Deze waardig heid ging na zijn dood over op zijn zoon, Prins Willem II, die echter reeds in 1650 overleed. Toen volgde het eerste stadhou- derlooze tijdperk, doch in begin Juli 1672, het rampjaar, werd zijn zoon Prins Willem III tot stadhouder uitgeroepen, die huwde met Maria Stuart, een dochter van Jaco- bus H van Engeland en in 1688 tot den Engelschen troon werd geroepen. Bij zijn overlijden in 1702 eindigde de mannelijke linie van het huis van Oranje Nassau, door dat hij geen nakomelingen had en ging Oranje over naar het huis van Nassau- Dietz en wel naar Jan Willem Friso, de stadhouder van Friesland. Wij kregen ech ter tevens het tweede stadhouderlooze tijd perk voor de 5 provinciën, tot 1747, toen de komst der Franschen in ons land een opstaan ten gunste van den Prins van Oranje veroorzaakte, waardoor Jan Willem Friso's zoon, die reeds vanaf 1711 als stad houder van Friesland was opgetreden, al gemeen erfstadhouder der Zeven Provin ciën werd. Zijn zoon Willem V Batavus volgde hem in 1751 op, huwde met Wil- helmina van Pruisen, doch moest in 1795 het land verlaten, waarop door invloed der Fransche revolutie De Bataafsche Repu bliek werd gesticht. Herstel onzer onafhankelijkheid. Na het herstel onzer onafhankelijkheid stapte de zoon van Willem V op 30 No vember 1813 te Scheveningen vanuit En geland aan wal, regeerde aanvankelijk als Souvereln Vorst, doch na het Weener con gres werd hij als Koning van het Vereenigd Het is eigenlyk vrijwel ondoenlijk pre cies te vertellen, welke wijze van publicee- ren van het blijde bericht er het eerst in geslaagd is de Soester bevolking van de geboorte kond te doen. Waren het de sa luutschoten, was het de berichtgeving per radio, waren het de bulletins? Was het wellicht het mondeling gerucht, dat met sneltreinsvaart zich verspreidde vanaf de enkele gelukkigen, die het door bijzondere omstandigheden uit de eerste hand hadden kunnen hebben? Wij weten het bijna niet. In de omgeving van het Paleis was het de laatste dagen en uren drukker en ze nuwachtiger geworden dan ooit te voren. De spanning was gestegen tot het uiter ste en men kon aanvoelen, dat het wachten thans op het eind liep. Ook het aankomen van verschillende hoogwaardigheidsbeklee- ders gaf voor menig ingewijde een hoop vol teeken. Toch gelooven wij, dat aan de Baarn- sche saluutbatterij de eer toekomt van het allereerst te hebben gegeven het teeken, waarop heel Nederland wachtte; de ver binding van deze batterij met het Paleis en het Badhotel te Baarn bleek prima in orde. Doch ook de radio, die haar berich ten via datzelfde Badhotel kreeg van het A.N.P., was er bijzonder vlug bij en al heel spoedig na de heugelijke gebeurtenis klonken de berichten uit de luidsprekers. Ook de brandweersirene en de klokken der drie kerken gaven aldra hun met zoo'n groot ongeduld verbeide klanken vrij in het luchtruim en eigenlijk waren het alle middelen van afkondiging tezamen, die vrijwel tegelijkertijd hun aangename plicht deden, zoodat niemand van het heugelijke bericht gespeend bleef; men moest het wel hooren, of men wilde of niet. Iedereen sprak erover, iedereen hoorde naar het gedonder der kanonnen, meer speciaal naar het laatste schot, naar de luidsprekers, naai de sirene en naar de klokken. En toen de eerste bulletins verschenen, natuurlijk wat later, want het drukken kost altijd nog eenigen tijd, verdrongen de menschen zich ervoor, om nog eens precies te lezen, zwart op wit voor zich te zien, wat de meesten al door de radio hadden gehoord. De hedendaagsche publicatiemiddelen hebben alle uitnemend voldaan en er mag gezegd worden, dat het bericht in slechts een luttel aantal minuten door gansch het land en daarbuiten is uitgedragen naar allen, die er hunkerend op wachtten: Er is op Soestdijk een Prinsesje geboren! Koninkrijk der Nederlanden erkend en trad hij verder op als Koning Willem I. Uit diens huwelijk met prinses Frederi- ka Wilhelmina Louise van Pruisen sproot voort Willem H, die in 1840 opvolgde, ook als Groothertog van LuxembUfg, doch reeds in 1849 overleed. Uit zijn huwelijk met Anna Paulowna, Grootvorstin van Rusland, was reeds in 1817 een zoon gebo ren en deze kwam nu als Koning Willem Hl aan de regeering, was mede Groother tog van Luxemburg en natuurlijk Prins van Oranje Nassau, evenals ai zijn voorouders, Koning Willem III huwde tweemaal; de eerste maal met Sophia, prinses van Wür- temburg, uit welk huwelijk 3 zoons werden geboren: Willem, Prins van Oranje, die in 1879 op 39-jarigen leeftijd stierf, Maurits Alexander, die reeds op 7-jarigen leeftijd in 1850 was gestorven en prins Alexander, die op 21 Juni 1884 overleed. Tweede huwelijk van Willem IH. Op 9 Januari 1879 hertrouwde Koning Willem IH met Emma, prinses van Wal deck Pyrmont, uit welk huweljjk in 1880 Wilhelmina werd geboren. Willem III over leed op 23 November 1890 en zijn dochter Wilhelmina volgde hefn toen op onder re gentschap van Haar Moeder, Koningin Emma. In Luxemburg, waar toen geen vrouwelijke opvolging mogelijk was, trad als groothertog op Adolf, hertog van Nas sau van de linie Nassau-Weilburg, voortge sproten uit de Walramsche linie. De resteerende geschiedenis der Oranje- Nassau's is overbekend. In 1898 nam Ko ningin Wilhelmina zelf de regeering in han den, in 1901 huwde Z(j met Hendrik, hertog van Mecklenburg en op 30 April 1909 werd uit die echtverbintenis een dochter, prinses Juliana geboren, die op 7 Januari 1937 in het huwelijk trad met Bernhard, prins van Lippe-Blesterfeld. Een nieuwe loot. Thans is een nieuwe loot ontloken, aan den stam van Oranje Nassau, een nieuwe loot, die nieuw leven toevoert aan een van de oudste koninklijke dynastiën, die heden ten dage in Europa regeeren. En een blijde ure, waarin de eerbiedige gelukwenschen naar het Koninklijke gezin uitgaan, is thans aangebroken! Vivat Oranje! De saluutbatterij van het 1ste Regiment Veldartillerie uit Utrecht, gestationneerd te Baarn, heeft de groote eer het allereerst in het land het bericht van de blijde ge boorte te hebben afgekondigd. Hoe snel men daar geweest is blijkt wel uit het feit, dat het eerste schot nog is af gegeven vóór 'aan den volke door de radio is kond gedaan van de heugelijke geboorte. In het bijzonder komt daarvoor en voor de uiterst accurate en snelle wijze van or ganisatie een woord van hulde toe aan den batterij-commandant, de commandant van de 2de schoolbatterij van het le Reg. Veld Artillerie, de kapitein G. J. M. C. van Nij- natten, trouw daarbij geholpen door zijn beide officieren, den lsten luitenant van de spec. der staf I R.V.A., J. J. A. Har brink Numan en den tweeden luitenant van de 3de schoolbatterij G. van Amstel. De wachtmeester en ordonnansen stelden er zooveel eer in het eerste in den lande te zijn om het eerste saluutschot af te geven, dat allen tot het uiterste gespannen mede werkten. Een telefoontje per speciale telefoonlijn vanaf het Paleis naar den officier van piket in het Badhotel, een telefoontje naar den batterijcomanandant en direct daarover heen een motorordonnans met de schrif telijke bevestiging, en aleer de wereldpers eigenlijk nog goed en wel van het officieele bericht: „Prinses, dochter geboren" had kunnen kennis nemen, daverde reeds het eerste schot. En alle militairen van de sa luutbatterij glunderden van hoog tot laag, het I R.V.A. had gezegevierd en deed het eerste schot weerklinken! Er werd zoogenaamd „lagenvuur" gege ven, dat wil zeggen om de 15 seconden een schot. Elk der vier vuurmonden gaf beur telings vuur en elk schot riep het uit: „Er is een Oranjetelg geboren." Het stuk, dat het allereerste vuur f was het meest rechts opgestelde kanon en de wachtmeester van Griffen riep op het commando zijner superieuren triomphan telyk het eerste in den lande: „Stuk vuüür." In de vier caisson-achterwagens bevon den zich elk 60 losse schoten, waarvan er in totaal slechts 51 werden gelost. Moei lijkheden of nabranders kwamen niet voor en in ruim 12 minuten was het geheele saluut afgegeven. Dat was dus te ruim 10.10 uur in den morgen. (Wijs: Er gaat door alle landen). Wie hoorde schooner tijding, Dan van 't paleis Soestdijk? Wie zag ooit meer verblijding Wie voelt zich nu niet rijk? En waar men dank en vreugde vindt, 't Is alles om ons Koningskind! O, mochten wij eens kijken, In 't wiegje van dat Kind! En wij aan Haar doen blijken, Hoe heel ons hart Haar mint! Maar dat zou veel te druk Haar zijn, Voor luide hulde is Zij te klein! Komt, bieden w'onze wenschen, Aan 't Hooge Ouderpaar. Kent onze vreugd' geen grenzen, Hoe zal 't dan wezen daar, Hoe groot is 't feest, alom, en ginds Bij Kroonprinses, Vorstin en Prins. Zij is van God gegeven, Aan ouders, volk en land, Lang moge Zij nu leven, Zingt men aan alle kant. Eén juichen voor ons Prinsesje klein, Dat' zal vandaag ons liedje zijn! S. M. P. de J. V. Spakenburg, 31 Januari 1938. Nauwelijks was het bericht der blijde ge boorte doorgedrongen., of divers personeel van Openbare Werken en het Gemeentelijk Gasbedrijf maakte al aanstalte het Soester Gemeentehuis te gaan versieren. Deze versiering was natuurlijk reeds lang te voren in gereedheid gebracht en wachtte alleen maar om opgehangen te worden, doch dit laatste was nog een kar wei, dat nog aardig wat tijd in beslag nam. Groen en denappels. Doch het succes dezer versiering beloon de ruimschoots alle werk, dat eraan was verricht. De horizontale bouwlijnen van ons raad huis werden voorzien van fraaie breede oranje-slingers, waartusschen door de jeug- e werkloozen alhier oranje-gekleurde appels van zeedennen waren gewerkt. De ze groote zee-den-appels zijn betrokken van de kweekerij van het Staatsboschbeheer nabij Kootwijk, waar dit soort denappels voor het winnen van het zaad in groote zaad-eesten worden gedroogd; vandaar, dat de appels ook zoo groot zijn en allen volledig geopend. De vertikale bouwlijnen tusschen de ra men zijn voorzien van groene slingers van dennengroen, waartusschen verzilverde dennenappels prijken in groote veelvuldig heid. Op de steenen pilaarstukken der ba lustrade, die vóór het raadhuis staat, zijn groote kerstsparren aangebracht, weer be laden met een groot aantal zilveren den nenappels. Op de kruispunten der horizontale en vertikale banen zijn groote rosetten aange bracht van zee-den- en sparappels, opge fleurd met diverse takken met allerlei bes vruchten. De gedeelten van de muren, die open bleven, zijn met groen bekleed en het geheel maakt een bijzonder fraaien indruk. Gas- illiinuna tie. Boven den ingang is door de zorgen van het Gemeentelijk Gasbedrijf een metaal versiering aangebracht, voorstellende een groote ooievaar met een wieg en een kroon en de naamletters van de jonge Oranjetelg. Deze versiering is aangesloten op de gasleiding en zal des avonds onge twijfeld een fraaie gas-illuminatie geven. Vóór het raadhuis zijn 4 groote open gasflambouwen aangebracht, tusschen de groote kerstsparren, waarvan de gele open vlammen den geheelen gevel in een fantas tisch flikkerend licht zullen zetten. In verband met de afsluiting van de we gen in de omgeving van liet Paleis, het sluiten der hekken en de noodzakelijke al- gemeene rust aldaar, zal, mede in verband niet de beperkte ruimte op het voorplein en de te venvachten bijzonder groote be langstelling voor het teekenen der regis ters ditmaal, gedurende den eersten tijd na het plaatsvinden van de blijde geboorte geen gelegenheid kunnen worden gegeven de felicitatie-registers te komen teekenen. Het is te venvachten, dat na een zeker aantal dagen deze gelegenheid echter zal worden opengesteld, hetgeen alsdan gepu bliceerd zal worden met de regelen, die dan daarbij in acht zijn te nemen. Van de verschillende versieringen wer den door de persfotografen alom reeds fo to's gemaakt. Zoo ook trok het station Soestdijk de bijzondere aandacht dezer persfotografen. Naar wij vernemen zjjn de Burgemees ters van Soest, Mr. W. A. J. Visser en van Baarn, Jhr. Mr. G. C. J. van Reenen, ter stond na het bekend worden der blijde tijding naar het Paleis Soestdijk gegaan, om aldaar namens hunne gemeenten de gelukwenschen aan te bieden. Verder kwamen daar nog vele andere autoriteiten met gelukwenschen. Zooals men echter weet, zijn de felicitatieregisters nog niet voor het publiek opengesteld. Naar men ons mededeelt zullen B. en W. van Soest morgen, Dinsdag, te ongeveer 10 uur in den voormiddag een groote krans aan den voet van het monument van wijlen H.M. Koningin Emma nederleggen, ter na gedachtenis aan deze Koninklijke vrouwe op dezen zoo blijden Oranjedag. In verband met den Nationalen feestdag op morgen, Dinsdag, zal het eerstvolgende nummer van „De Soester" NIET op Woens dagmorgen a.s„ doch op Donderdagmorgen a.s. verschijnen. DE „BLIJDE INCOMSTE" van het Prinseljjko Paar In Soest.

De Soester | 1938 | | pagina 4