UGERS'RADIO Burgerlijke Stand vt Sport 2>r 2? Ingezonden N.V. DE LANDBOUWBANK TE UTRECHT KERK5TQAAT3 'SOESTtdl '2.756: Verstrekt credieten ook BO UWC RE Dl ETEN Neemt gelden a deposito Agent: de Heer E. HARTOG medewerking. Wanneer de voetbalcompe titie achter den rug ia, zal de heer Meiners- ma de training wederom ter hand nemen, om de spelers de fgne puntjes bjj te bren gen, om dan met nieuwekracht met Sep tember a.s. den strgd wederom aan te van gen en te probeeren om de vlag in top te kragen. Spr. hoopt, dat de aanwezigen een prettigen avond zuilen hebben, zoodat de zen avond nog lang in aangename herinne ring zal achterbleven. Hiermede was het officieele gedeelte nog niet ten einde; de leden boden het bestuur een jubileumvlag aan bfl monde van den heer Th. Majoor, waarvoor het bestuur dank bracht; dit bewijs van medeleven had het bestuur niet verwacht. Spreker hoopte, dat net een bewgs zal zgn om steeds hoo- ger op te komen; hierop werd een driewerf hoera aangeheven. In de vlag prgkten de letters „V.V. Soest 1923—1938". De heer Ui ter \vy"k gaf daarna een nummer op de xylophoon, waarna een aanvang werd ge maakt met de dol vermakelijke klucht in 3 bedrijven: „de knappe Ilena", waarom gegierd is. De korte inhoud is als volgt: Theodoor Greveling, 'n oude vrijgezel, ver oorlooft zich nu door hard werken 'n goed leventje, maar heeft het plan opge vat, om zijn pleegdochter Annie, met zijn neef Paul te laten trouwen, waardoor zijn erfenis in de familie blijft, doch beiden voelen niets voor het plan van Oom Theo. Juffrouw van Laar, de huishoudster van den heer Greveling, een echte in haar soort, die verneemt, dat haar heer wil gaan trouwen met Ilena, een danseres, omdat hij zich niet wil laten dwingen door zijn pleegdochter en neef. Nu zet Paul een plan in eikander en laat zijn vriend Willy de Bont voor Ilena doorgaan, waar de Oom mede wil huwen, en zij doet alle moeite om hem van het huwelijk af te houden, wat haar gelukt. Marga van Dijk, de privé- secretaresse van den heer Greveling, is verliefd op den neef. Oom komt op zijn be sluit om te huwen terug en geeft nu toe stemming tot het huwelijk van Annie en Willy en Paul met Magda; de huishoudster die veel van mijnheer houdt, blijft zijn huis houdster, zoodat alles op zijn pootjes te recht komt Theodoor Greveling komt een woord van lof toe voor zijn spel, dat hij op uitnemen de wijze had verzorgd, vooral in het laat ste bedrijf met zijn huishoudster juffrouw van Laar was heel goed. Annie, de pleeg dochter, was een lieftallig meisje, die haar Romeo krijgt. Marga, een voortreffelijke privé-secretaresse, die zich uitstekend van haar taak kweet; Willy de Bont, de too- neelspeler, gaf vooral in zijn travestirol goed spel, ook met zijn schat; hem komt een extra pluim toe. Paul, de neef, weet alles in het werk te stellen om Magda van zijn liefde te overtuigen; de notaris, die Greveling van zijn onzinnig plan overtuig de; Manito en den chauffeur vulden het geheel aan, zij gaven mooi samenspel. Jam mer was het, dat het onder het spel wat erg rumoerig was, wat storend werkt voor degenen, die speciaal voor het spel komen. „Soest" heeft prettig haar Jaarfeest ge vierd. De praeses dankte de spelers voor hun fraai spel en getuige het applaus is er ge noten, hij hoopte steeds op de medewer king van dit clubje te kunnen rekenen bij feestavonden. De dames ontvingen fraaie bloemen en tezaam met de heeren 'n enve loppe als blijk van waardeering. Spreker dankte tevens den souffleur en brengt een driewerf hoera uit op het clubje, dat weer klank vond. Tot slot volgde er nog een gezellig bal tot 3 uur onder leiding van den heer H. Bouman, dat de aanwezigen nog lang ge zellig bjjeen hield. ORANJE-FEESTAVOND DER SOCIëTEIT. „DE SOESTER KRING". Het was zeker een gelukkige gedachte van het bestuur der Sociëteit „De Soester Kring" om Woensdagavond in de socië teitslokalen in Huize „De Viersprong" op Nieuwerhoek te Soestdijk een Oranje-feest avond te organiseeren voor de leden ter ge legenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Vele leden waren opgekomen en al dra heerschte er een vroolijke stemming, die al direct opgewekt werd door de meer dan keurige, fijne en stijlvolle wijze, waarop de zalen in werkelijke feestzalen waren herschapen met behulp van oranjevlaggen en draperiën, dennengroen en sparappels, rosetten en strikjes, foto's en schilderijen en meer. Vooral de zeer kunstig vervaar digde en aangebrachte oranje-slingers de den het goed. Toen te ruim 8 uur de voorzitter, de heer H. J. Gasille, den avond opende, wa ren de zalen met een groot aantal vroolijke leden gevuld. Onder leiding van de feest commissie voor dezen specialen avond, be staande uit de heeren A. G. Oldigs, Mr. B. W. C. Dwars en J. C. A. van Duren, werd allereerst aangevangen met een bridge concours en een Russisch-Koppel-Potspel op het biljart. Speciale animeerende rege lingen waren vastgesteld, die zeer in den smaak vielen, waarvan gememoreerd mag worden het aardige idee der commissie om naar analogie van wielerwedstrijden „pre mies" van tijd tot tijd uit te loven voor de „koppels". Zoo werd de uitloving eener premie voor het koppel, dat binnen het kwartier klein slem annonceerde en maak te, met gejuich begroet. Andere premies, die nog al in den smaak vielen, waren voor het binnen het kwartier durven te redou- bleeren en dan te winnen, voor het klaar spelen binnen dien tijd 4 down te gaan „zonder boos opzet" en meer! Deze pre mies verlevendigden in aanzienlijke mate het spel! Ook de potspelers werden niet vergeten en konden premies incasseeren voor het minste aantal strafstreepjes bin nen het kwartier, voor het maken van de bal en het tegelijkertijd deponeeren van de speelbal geheel onder het pottafeltje en voor de „kruk", die het „lef" had een hem voorgelegd masqué zelf te spelen en te maken. Bij dit potspel werden alle mede spelenden in twee groepen, die der „ma tadors" en die der „krukken" verdeeld, waarvan steeds een matador met een kruk als koppelgenoot speelde, die onderling uitmaakten, wie hunner zou stooten. Ook de bridge-partners werden volgens loting aangewezen. Na afloop werden vele fraaie prijzen aan de gelukkige winnaars uitgereikt. Tot slot volgde een zeer geanimeerd souper, dat tot lang na middernacht duur de en bij den aanvang waarvan de voor zitter de eerste toast wijdde aan het Ko ninklijke Gezin en de blijde geboorte; een telegram met gelukwenschen werd aan de Hooge Bewoners van het Paleis Soestdijk nog dienzelfden avond verzonden. De stem ming aan dat souper werd hoe langer hoe beter, en tal van aardige attracties waren door de commissie uitgedacht, aan welke dan ook aan het einde veel lof werd toe gezwaaid van alle kanten. Na afloop van het souper bleven velen nog zeer langen tijd op de meest aangena me wijze bijeen. De sociëteit „De Soester Kring" heeft de blijde geboorte op prettige, waardige en vroolijke wijze gevierd tot vermaak en ge- neugt van hare leden, die allen zonder uitzondering dezen feestavond ten zeerste op prijs stelden. van 1016 Februari 1938. GEBOREN: Alida Gijsberta, d. van H. A. Staal en J. Berg, K. Brinkweg 26; Ger- da Adela, d. van J. v. Asch en S. v. d. Schagt, v. Lenneplaan 13; Jan Johannes, zoon van J. v. d. Brink en W. van Malen- stein, Dijkhuisstraat 16; Nicolaas Henricus Anthonius, zoon van J. A. Damhuis en J. M. Damsma, Nassaulaan 11; Simon Arie, zoon van C. van Dijk en M. Scharrenburg, Kerkpad N.Z. 4; Caprolina Heimina, d. van A. Schoemaker en P. C. v. Weert, B. Gro- thestraat 17; Adriaan Johannes Gerardus, zoon van A. J. G. Vermeer en N. v. Lan- keren, Verl. Postweg 57; Jacobus Bernar- dus Johannes, zoon van J. B. J. Kagenaar en B. R. Butzeiaar, Talmalaan 10. ONDERTROUWD: Ph. Bos, 28 jaar n W. H. Brummer, 23 j.; B. H. Schouten, 22 jaar en A. J. van Klooster, 19 jaar; J. A. Groen, 26 jaar en F. Schkffler, 23 jaar. GEHUWD: H. Verheugd en M. A. v. d. Veer. OVERLEDEN: Antoinette Gertrude An na Maria van Houten, 74 jaar, ongeh., Vre dehofstraat 2; Evert Wijman, 72 jaar, geh. met J. Knoops, Banningstraat 40. Vestiging van 1016 Februari 1938. D. C. W. Boxelaar, inw., van Den Haag naar Soesterb.straat 122; A. Noordzij, m. vrouw, van Hilversum naar Birktstraat 1; C. Blouw, inw., van Amsterdam naar K. Brinkweg 13; Wed. H. P. W. de Klerk- Neuteboom, met z., van Woerden n. Kerk- dwarsstraat 9; E. L. Gijsberti Hodenpijl, met gez., van Amersfoort naar Amersf.str. 120; N. Bosch, inw., idem; A. H. J. Schol ten, met k., van Almelo naar Braamweg 37; J. G. Strübbe, idem; A. H. Ebbers, met gezin, van Apeldoorn naar Julianalaan 37; H. de Graaf, inw., van Baarn naar B. Gro- thestraat 9; A. Bakker, inw., van Zwolle naar Lindenlaan 4a; M. M. v. d. Plas, inw., van Nijmegen naar Soesterb.straat 125; C. W. Boon, inw., van Buitenland n. Becke- ringhstraat 13d; J. Zweedijk, inw., van Amersfoort naar Amersf.straat 89; L. Z. Everts, inw., van Den Haag naar Kostver- lorenweg 3; W. J. Kruijs, met gez., van Ned. Indië naar Julianaplein 14; W. Asjes, inw., van Rotterdam naar Wieksl.weg WZ 15; J. A. C. Rullmann, m. gez., van Ned. Indië naar Hildebrandlaan 6. Vertrek van 1016 Febr. 1988. O. Thate van Amersf.straat 95a n. Nr. Amstel, Oudekerkerlaan 19; B. W. Groo- ters van Kolonieweg 5 naar Groningen, Acad. Ziekenhuis; J. Angerer van B. Gro- thestraat 21 naar H'sum, Vermeerlaan 42; Chr. Hof van Julianalaan 40 naar H'sum, Vaartweg 96; P. Greydanus van Amersf. straat 21 naar H'sum, Fuchsiastraat 23; P. C. Dückers van Kerkstraat 18 naar De Bilt, Soestd.straatweg 242; R. Nak van Eigendomweg 90 naar De Bilt, Ostadelaan 8; W. Broeshart van Dorresteinweg 44 n. A'dam, Waalstraat 117 3e étage; W. v. Weede van Soesterb.straat 125 naar Hil versum, Galileistraat 51; N. v. d. Burg van v. Weedestraat 9 naar Baarn, Amaliastraat 7; J. M. Altena van Schoolstraat 62 naar Zuilen, Lessepsstr. 34; A. Bos van Braam- weg 6 naar Haarlem, L. Margarethastiaat 48; J. Cieremans van Hartmanlaan 29 n. R'dam, 's-Gravenweg 552; J. Meerding van Molenstraat O.Z. 7 naar Baarn, Tromplaan 35; G. v. d. Kuy van Kerkpad Z.Z. 150 n. Baarn, Laanstraat 107; F. Looyen van Kerkstraat 36 naar A'dam, Wagenaarstr. 64 le étage; L. Gesman van Dorrestein weg 55 naar Hilversum, Schoolstraat 9; W. F. Engel van Heideweg 64 naar A'foort, van Hogendorplaan 7; M. W. Brondgk van Heideweg 52 n. Amersfoort, Eemstr. 116. Verhuizingen binnen de gemeente van 1016 Februari 1938. P. van Soest, van Braamweg 10 naar Molenstraat O.Z. 7; D. van Soest van Os- sendamweg 7 naar Molenstraat O.Z. 7; P. Koster van Braamweg 54 naar Verl. Kolo- neweg 3; N. van Elteren van Beetzlaan 70 naar 61; J. Moman van Klaarwatenweg 32 naar Schoolweg 18; J. Bontekoe-Moman id.; J. Harskamp van Parklaan 2 naar Mo lenstraat W.Z. 47; A. Brugman van Eigen domweg 32 naar Hartmanlaan 21; P. C. Roggeveen van Eigendomweg 32 n. Hart manlaan 21; A. J. Bolmers van Braamweg 88 naar Vinkenweg 9; H. J. van Hal, met gezin van W. Pyrmontlaan 4 naar Juliana laan 75; H. P. Heilker van Amersf.straat 13 naar Rademakerstraat 33; M. Wester- veld van Vinkenweg 11 naar Beetzlaan 70; C. Kievith van Sophialaan 3 naar Klaar- waterweg 29; M. S. de Back van v. Lennep laan 44 naar Kerkstraat 20b; M. M. Has- selbach van Molenstraat W.Z. 30 n. 20; J. van Hensbergen-van Ek van Nieuwstr. 28 naar Kerkpad N.Z. 2; Wed. M. Pilkes- Smorenburg van van Maarenstraat 24 n. Verl. Postweg 23; A. G. Kradolfer van Postweg 52 naar Rademakerstraat la; E. Wolthuis van Vosseveldlaan 37 naar Bar- tolottilaan 2; J. A. Hoving van School- dwarsstraat 8 naar v. Maarenstraat 18; C. Kuyper van Molenstraat W.Z. 16 naar Veenzoom 7. r* - 2» CLUBNIEUWS V.V. „SOEST". SOEST I—-UTRECHT I 20 SOEST H—UTRECHT H 2—3 Ook „Utrecht" moest j.1. Zondag in „Soest" haar meerdere erkennen, doordat Soest tweemaal kans zag te doelpunten en Utrecht het net niet eenmaal kon vinden. Het spelpeil bg Soest stond veel lager, dan in den wedstrijd tegen Woerden; een van de oorzaken was de wind, welke dwars over het veld stond, terwgl ook een paar spelers waarschijnlijk nog niet geheel fit waren. De rust ging in met 10 voor Soest. Daarna kreeg Soest wind tegen en werd bovendien verzwakt door het uitvallen van v. d. Tak, waarvoor Schiffart in de plaats kwam. Door hard werken kreeg Utrecht echter niet veel kansen, zelfs toen de Rooij een outbal in zijn handen nam voordat er gefloten was, werd de toegewezen penalty door Kazius gestopt. Ongeveer 5 minuten voor het einde werd de doelverdediger der gasten voor de 2e maal gepasseerd (20). In dezen stand kwam geen verandering, zoodat Soest I uit de laatste vier wedstrij den 7 punten verzamelden en nu precies in het midden der ranglijst is aangeland. Het 2e elftal kon het in de klei niet bol werken, ofschoon zij in het veld niet min der waren dan „Utrecht II". Na een 20 achterstand ingehaald te hebben, hernam „Utrecht II" uit een vrijen trap de leiding (32). In de 2e helft werden geen doel punten gemaakt en kwam met ongewijzig- den stand het einde van deze onder Ha gelbuien gespeelden wedstrijd. Zondag a.s.: TRICHT I—SOEST I. Voor de 2e maal staat deze reis op het programma, vorige maal is hét terrein af gekeurd. We vertrekken om 11.15 uur per trein vanaf de Nieuweweg. DRIEBERGEN II—SOEST III, op het terrein van Driebergen. Daar zit minstens wel een winstpuntje voor Soest III in, of wellicht wel twee. Vertrokken wordt om 12.30 uur vanaf de Soesterbergschestraat bij den heer Roest, per fiets, en verder met de tram. Soest II is vrij. EEN GOED ZAKENMAN weet, dat net uitgevoerd Drukwerk cachet aan zijn zaak geeft. Komt daarvoor bij ons, wij geven U gaarne advies engij zult tevreden zijnl le Soester Electr. Drukkerij E. S. V. A. C. De resultaten der gespeelde wedstrijden waren: Esvac adsp. AH.V.C. adsp. E 40 Esvac IVDe Velqwe II 22 Baarn IIIEsvac II 03 De Esvaccers hebben dus ook deze week hun beste beentjevoorgezet; vijf van de zes te veroveren winstpunten kunnen halen is lang niet slecht. Hieronder een kort ver- ig van den wedstrijd: BAARN III—ESVAC II. Deze, voor de Esvac-reserve's zoo be langrijke wedstrijd vondt onder zeer on gunstige omstandigheden plaats. Het speel veld was zeer glad, terwijl een ijzigen Noor denwind, die nu en dan de allure's van een storm aannam, van doel tot doel stond. Esvac n kwam in de volgende opstelling uit: F. Wijngaard N. N. - C. Windey W. Harskamp - M.Schutte - J. Schoppen- hauer. H. v. Riet - N. Schuyt - F. Smit G. Sakkers C. de Bruin De spelers F. Klaasen en J. Meinesz wa ren wegens blessure's vervangen door Win dey en de Bruin. Aanvoerder Schutte raadt goed en kiest de orkaan in den rug; Baarn IH moet dus de eerste helft tegen den storm optornen, wat hun het eerste kwartier goed gelukt Vooral hun linkervleugel is zeer actief en onderneemt menige gevaarlijke aanval. Daarna is het initiatief aan Esvac en de voorhoede tijgt keer op keer ten aanval, maar het te korte spel wordt veel te ver doorgedrongen, waardoor de Baarn-achter- hoede steeds kon wegwerken. Schieten en nog eens schieten was hier de goede metho de geweest. Na een half uur heeft Scjiuyt na een fraaien dribbel succes (01), ter wijl hij eenige minuten later uit 'n scrimage de stand op 02 brengt. Met dezen stand komt de rust. Nu Baarn Hl den sterken wind mee krijgt, vreesden wij voor Esvac n het ergste. Maar de Esvaccers wierpen zich energiek in den strijd, met het gevolg, dat de Esvac-aanvallen veel gevaarlijker zijn dan die van Baarn IH. De Baarn-spelers houden geen rekening met den wind en de ver naar voren ge plaatste ballen zijn steeds een prooi voor de goed spelende Esvac-achterhoede. Bij een Esvac-aanval maakt een Baarn-speler onnoodig hands binnen de beruchte lijnen en Sakkers plaatst de strafschop keurig in het Baarn-doel (03). Het laatste kwartier raken de Esvaccers iets uitgespeeld en komt Baarn geducht opzetten. Energiek blijven de Esvaccers echter verdedigen en geven de Baarnaars geen kans om te schieten en wanneer er een schot goed is gericht, dan belandt het steeds in de handen van den goed spelen den doelman Wijngaard. Wat Baarn Hl ook probeert, zij krijgt geen kans om te doelpunten, zelfs niet oan de eer te redden, en wanneer de Amers- foortsche arbiter D. van Dgk? die uitste kend leidde, het einde aankondigt, heeft Esvac II een zwaar bevochten overwin ning behaald. Het was een faire, sportle ven wedstrijd, waarbij de Esvaccers door pleizierig en enthousiast spel vele techni sche tekorkomingen te niet deden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie J(g /y. i Li i Lia1^i l1 1 l DE KLOK TERUG OF VOORUIT. Hoewel het misschien geen gebruik is over een leidend artikel discussie "toe te laten, zou ik U, geachte redactie, willen verzoeken eene uitzondering te willen ma ken vpor het leidend artikel in Uw blad van 12 dezer en het volgende te willen op nemen. Spectator heeft, zoo schrijft hij, reeds jaren geleden te kennen gegeven, dat er in Duitschland „iets" zou gebeu ren. Er gebeurt inderdaad „iets" in Duitschland. In een levend organisme ge beurt steeds iets. Zoo is dan in het sterk levende organisme „Duitschland" gebeurd, dat eenige hooggeplaatste officieren vroeg tijdig met pensioen gezonden zijn. De pers in de democratische landen heeft er een vette kluif aan gehad. Straatgevechten enz. zouden reeds voorgekomen zijn. Tot bom bardementen heeft deze pers zich niet kun nen opwerken, maar het was toch zoo al aardig genoeg. Jammer, dat deze pers haar eigen of overgenomen artikelen weer on gedaan moest maken en eigenlijk een heel akelig figuur geslagen heeft. Inderdaad is een aantal hooge officieren gedwongen heengegaan. Mogelijk sympathiseerden de ze heeren niet met het huidige regime en waren dus niet de geschiktste menschen om leidende functies te vervullen. In democra tische landen blijven dergelijke personen rustig in hun ambt, morrend en sputte rend, wat niet aan hun ambt en zeker niet aan hun volk ten goede komt. In Duitsch land doet men het anders. Daar zegt men: Indien gij, om persoonlijke redenen, niet in staat zijt, alles wat in U is te geven voor Uw volk, dan is Uw tijd gekomen. De op bouw van Uw land mag niet door U ver traagd worden. Maar Spectator heeft dan gelijk gekregen. Er is in Duitschland iets gebeurd. Om in Spectators voetstappen te treden wil ik zeggen, dat in de komende jaren er in Duitschland nog menigmaal iets zal gebeuren. Spectator schrijft voorts, dat in België en Nederland de Nat. Soc.- bewegingen vorig jaar bij de verkiezingen gedécimeerd werden en sindsdien met reu zenschreden achteruit gehold zijn. Hoe zit dat? Eerst gedécimeerd en dan nog met reuzen schreden achteruit. Dan zouden ze dus vrijwel niet meer bestaan. Ik vrees echter, dat indien koning kiezer in Neder land heden ter stembus geroepen zou wor den, Spectator zou bemerken, dat die Nat. Soc. bewegingen, zoowel in België als in Nederland nog springlevend zijn. Voor wie zijn oor te luisteren legt is in Nederland geen extensieve en geen intensieve studie reis noodig om te weten wat in dit vólk leeft en in steeds sterker mate gaat leven en dat is de roep om iemand, die Neder land van zelfvernietiging kan redden. Hier in dit met democratie van de verkeerde soort gezegende land behoeft de klok niet terug gezet te worden. Hier loopt de klok vanzelf terug. Het democratische uurwerk vertoont eigenaardige verschijnselen. Zou het nog op te lappen zijn? Maar dan blijft het toch maar lapwerk. Maar toch: voor wie geen ooren heeft om te hooren en geen oogen om te zien, is het heerlijk in Neder land te leven. In het Nat. Soc. gedeelte van Europa, waar volgens Spectator de klok terug gezet werd, is echter een lichtpunt, een ster aan den donkeren hemel versche nen, Letland geheeten. Na een bestaan als zelfstandige staat van een kleine twintig lentes in welk tijdperk het alle staatsvor men zoo'n beetje probeerde, is het terug gekeerd tot de democratie. Waren we in ons land maar vast aan een dergelijke democratie toe. Ik vraag ech ter aan Spectator of hg nu werkelijk meent, dat men de klok der historie te rug kan zetten. Is niet het leven der ge zonde volken een worden? Nimmer terug gang Het komt voor, dat een volk werke lijk uitgeleefd en opgeteerd is en niet meer over regeneratieve krachten beschikt. Ja, dan is werkelijk het einde nabij. Heeft Spectator in Duitschland deze ouderdoms- verschijnselen, welke het kenmerk zijn van het naderend eind ontdekt? Of doen zich deze verschijnselen niet veeleer in sommi ge democratische staten voor. B.v. sterke ontvolking, daling der geboorten, sterke toeneming van het aantal werkloozen, waarvan een groot gedeelte, volgens som mige democratische staatslieden, wel nooit meer tot arbeid geroepen zal worden. Wijst dat niet naar een naderend einde of zouden het slechts ziekteverschijnselen zijn, die, wanneer sterker en krachtiger handen het roer van het schip van staat zullen grijpen en een nieuwe koers zal gestuurd worden, weer te genezen zijn? Ik zou Spectator aanraden nog eens, maar nu een intensieve reis te maken door het Nationaal Socialistische Duitschland en als hij dan toch aan het reizen is er meteen het democratische Frankrijk bij te nemen, alleen maar ter vergelijking. Maar ach, waarom eigenlijk Frankrijk? Een reis door ons Vaderland, zou hem ook veel zeggen als hij tenminste niet vergeet de omge ving der vele, vele stempellokalen te be zoeken en daar vooral luistert. Ook bezoe ken aan b.v. Twente, de tuinbouwgebie den in ons land, enz. enz. en loop dan voor- al eens bij enkele middenstanders aan. Maai- waarom zou ik Spectator aanwijzin gen geven. Hij, die reeds jaren geleden voorspelde, dat er in Duitschland „iets" zou gebeuren, zal ons na zijn volbrachte studiereis misschien kunnen vertellen wan neer er in Nederland, en dat interesseert ons Nederlanders toch zeker wel het meest, werkelijk eens iets zal gebeuren. U, geachte redactie, dankend voor Uw plaatsruimte, W. AFKONDIGING GRONDWETS HERZIENING. M. de R., Na het bericht in Uw veelgelezen blad over de op Dinsdag 22 Februari 1938 des namiddags om half drie komende plechtige afkondiging der wijzigingen van de Neder- landsche Grondwet, moge ik eenige plaats ruimte vragen voor de navolgende, zeer waarheidsgetrouwe, schets. Een dag in December 1917. Enkele minuten nk twaalven. Druilerig, mistig, motregenachtig weer. Hetgeen evenwel geen invloed blgkt te hebben op de menschenmassa, die zich op den toen nog rustigen en ongevaarlijken rijksstraat weg voor het gemeentehuis, had verzameld. Gezien de nog altijd droeve tijdsomstan digheden, wezen grappen en vroolgkheid thans niet op te vernachten ernstige me- dedeelingen. Het publiek vermaakte zich spontaan. Intusschen bleven de oogen dei- nieuwsgierigen, wier aantal nog gestadig toenam, steeds gelicht op de half geopen de deur van het Soester heiligdom. „Des- zelfs" deur wordt plotseling geopend en er treedt, met ernstigen blik, de Cerberus van het gemeentelijk eigendom naar buiten. r Blijft op de kleine steentjes staan. Aan schouwt de menigte. Kijkt daarna naar links, daarop naar rechts, als om te vragen „Zuster Anna, ziet gij nog niets kamen?", vliegt plotseling op en neemt richting Soest, alwaar hij weet dat immers een ambtenaar der secretarie woont: Keert spoedig geheel moedeloos terug. Treedt weer naar binnen, de deur blgft aanstaan. Er zal dus nog iets komen. Inderdaad. De Cerberus komt wederom naar buiten. Mon stert opnieuw de menigte. Kijkt hulpeloos naar rechts. Nu weer naar links. Ha, van daar zal redding komen! Caramba, de laatste knollestengel gegrepen en met een geweldige spurt, los, richting Soestdijk. Ja, daar woont immers ook nog een amb tenaar der secretarie. Zichtbaar, geheel verslagen en moedeloos keert hij weldra terug. Sluipt opnieuw het heiligdom bin nen, de deur blijft nogmaals aanstaan. De menigte vermaakt zich hoe langer zoo meer. Wacht af. Daar wordt opnieuw de deur geopend. En nu treedt, in deftig zwart, onze zoo ijverige Cerberus naar bui ten. Blijft staan op het bekende trottoir. Monstert wederom de menigte. Onder den arm geklemd, houdt hij zichtbaar een papyrusrol. Zet zich in postuur. Neemt inmiddels het papier ter hand en de nu vrijgekomen ruimte onder den arm, wordt ingenomen door het platte hoofdtooisel. Daar het blijkbaar een kostbaar document geldt, wordt het voorzichtiglijk ontvouwd. Een kuch. En ten aanhoore van de opge komen nieuwsgierigen, wordt met de le zing er van aangevangen. Intusschen is het reeds over half één als de voorlezing is af- geloopen. De plechtige, officiëele afkondi ging der nieuwe Grondwet is hiermede ge ëindigd. De bode keert terug in den tempel, waarvan heel Soest weet, dat daar waar heid en gerechtigheid troont. Gij, die dit leest, denkt niet aan fantasie of onwaarheid. Vergeten, zooals elders, was de afkondiging niet. Het was alleen, zooals het nog jarenlang heeft geduurd, dat ieder en een zich baas gevoelde en deed of naliet hetgeen hem beliefde te doen. Nog zie ik voor mg het gezicht van een toen ter tijde in Soest zeer bekend medicus, die tegenover mij niet kon nalaten er zijn grooten spijt over uit te drukken, dat hg, die altijd en overal zgn fototoestel bij zich droeg, het bij deze, geheel unieke gelegen heid, niet bij zich had. Hetgeen achterna ook jammer was voor den voorlezer en tevens voor Sjaak van Casper. Onderschrift: Wij gelooven den geachten inzender dit maal te kunnen gerust stellen; wij hebben zeer gegronde redenen te vermoeden, dat de afkondiging ditmaal beter, punctueeler en vooral „plechtiger", om dit woord van artikel 199 der Grondwet te gebruiken, zal geschieden, dan wellicht in 1917 is ge schied. Red. VOLKSZANG. Raad van Commissarissen Jhr. Mr. J. K. H. de BEAUFORT van LEUSDEN, Leusden Mr. A. M. A. Baron van BOETZELAER van LOENEN en Wolferen (Ged. Comm.) De Bilt Mr. W. I.DOUDEv.TROOSTWIJK. Nleuwersluls Jh. Mr. J. M. van ASCH van WYCK, Amsterdam A. TEN NOEVERDEBRAUW, Wijk b. Duurstede DALWEG 4 BAARN De Directie, J. B. de Beaufort. N. C. de Ruyter. M. de R., Mag ik als getrouw bezoeker van de Volkszangavonden in Utrecht, toen ik daar woonde en werkzaam was, even de aan dacht vragen voor het volgende: Als in Utrecht in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen of in 't Wil- helminapark een volkszangavond werd ge geven, zong eerst het koortje onder leiding van den heer Goossens één couplet van een lied, dat was opgegeven en als dit gebeurd was, verzocht hg of het publiek het nu eens wilde probeeren. Ging dit naar zfln zin, dan kreeg het publiek een 10, zoo niét, dan gaf hg de gebreken aan en werd het nogmaals geprobeerd. Zóó heeft „Volks zang" Utrecht leeren zingen. En nu de Oranje Voljtszangavond te Soest. Het gemengde koor zong een nummer en dan werd het auditorium verzocht niet dét nummer te zingen maar een Oranje- of Volkslied, wat de menschen echter niet leert zingen. Of heeft de moderne tgd ook aan den Volkszang geknaagd en een ande re werkwgze aanbevolen? Verslaggever.

De Soester | 1938 | | pagina 2