Genie-kazerne te Soesterberg. De raad bij gaat in beroep de Kroon. Plaatselijk Nieuws Soesterberg Ingezonden J Vlak voor het afdrukken vernemen \vü nog juist, dat de Gemeenteraad, in spoedeisehende zitting heden Dinsdag middag bijeen, besloot met 11 tegen 3 stemmen by de Kroon in beroep te gaan tegen liet besluit van Gedeputeerde Staten, n.1. het niet goedkeuren van het raadsbesluit van d.d. 3 Februari om 50.000 gulden beschikbaar te stellen voor grondaankoop en deze grond om niet te schenken aan het rijk, om daar op te bouwen een kazernement voor genietroepen. Tegen stemden de heeren Tliljsscn, v. d. Ven en van Breukelen. Het uitvoerige raadsverslag volgt in ons nummer van a.s. Zaterdag. KATHOLIEKE KRING SOEST— SOESTDIJK. BRIDGE-DRIVE. Vrijdagavond j.1. werd in hotel „De Boschvijver" door de Bridgeclub aldaar een drive georganiseerd. De uekenae gezellige sfeer van Hotei „De Boschvyver", alsmede de voortreife- lyke leiding door Mevrouw de Jaeger maakten het een zeer geanimeerde avond. Er waren 36 deelnemers en gespeeld werd volgens Schevenmgsch systeem met matchpunten per xafel. De nnaleprljzen werden gewonnen door: In de even lyn, le prys Heeren H. W. Ran met H. de Graaf. le prijs in de oneven lyn: Heeren A. J. van Kwawegen met C. E. Pieters. 2e prijs even lijn: Mevrouuw D. van Dijk met den heer H. van Elfen. 2e prijs even lijn: Mevrouw D. van Dijk met mevrouw H. de Graaf. Het was een zeer geslaagden avond en alle deelnemers gingen voldaan naar huis. Door genoemde vereeniging werd Vrij dagavond om 8.15 uur in het Parochiehuis „St. Joseph" een Bonten-Vastenavond ge vierd, waarbij door de leden Joopie Koop- mans, b\j ontstentenis van Marjjke van Tooren, Paul Ostra als conferencier, Elly Marello, Joop de Leur, pianist; Jacq de Leeuma en Ben Vlek een vroolljke cabaret revue voor het voetlicht werd gebracht, getiteld: „Met een lach door 't leven", wel ke revue uitstekend van stapel is geloopen. Onder de aanwezigen, die de zaal vulden, bemerkten wy o.a. Pastoor Voss en Smit, kapelaan te Riele en Vehmeyer, Peter van den Breemer e.a. Dr. Rupert, voozitter der Kring, open de de avond met den Christelyken groet en riep de H.H. Geestelijken een hartelijk welkom toe, evenals de leden en genoodig- den en hoopt, dat allen een recht gezelligen feestavond zullen medemaken tot sluiting van het seizoen. Nadat hierop het 3 man sterke strijkje een vroolijk nummer had ten beste gege ven, trad het volledige gezelschap op met een leutig liedje, waarna de conferencier enkele witzen ten beste gaf, een leuke pa- rode op de wijze: „Ik had een wapenbroe der" en een oerleuke soldatenliedje, waar van het reffrein werd medegezongen. Mejuffrouw J. Koopmans oogstte een welverdiend applaus met haar chansons; dè beide danseressen^ met hun evoluties, vooral met die op de teen. Paul Ostra ont popte zich als een gezellig prater. De schets ,1 dag, 1 jaar en 5 jaar na het huwelijk" sloeg in, al was het nu geen aanbeveling voor een huwelijk. Het applaus was meer dan verdiend. De danseres met haar partner, gaven hierna een nummer ten beste wat goed in den smaak viel. Zoo passeerde de avond tot elf uur, waarna een gezellig samenzijn plaats vond tot 1 uur. De Katholieke Kring heeft prettig haar Vastenavond gevierd. in tact was, gaf aan het geheel een grootere bekoring. De opmarsch en vaandelgroet was keurig verzorgd; het schoenlappertje was een aardig intermezzo. Alles byeen een geslaagde uitvoering, die, getuige het warme applaus na elk nummer, zeer in den smaak is gevallen. Een apart compliment komt toe aan het Amersfoortsche trio, dat onder aanvoering van Mej. T. Bruce knap werk heeft gele verd; de pianiste ontving een smaakvol bouquet en een aardig schemerlampje; de directeur, den heer W. J. Schaffelaar, die de touwtjes in handen had, ontving een electrisch klokje, zyn aanstaande echtge- noote een fraai bouquet. Met gebed eindigde de samenkomst. „Fraternitas" kan op een geslaagde avond terugzien. WAAR GAAN WW HEEN? GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: 8 zakken haverdoppen bruine aktentasch gebreide handschoen bril met montuur een grijze poes rechter kinderwantje kip motorhandschoen Terug te bekomen. Kerkpad N.Z. 4 Molenstraat 26 Molenstraat 50 Smitsweg 10a Julianalaan 10 Lange Brinkweg 31a Burgemeester Grothestraat 71 Ossendamweg 49 KINDERKOOR „SOEST ZUID". Door Mejuffrouw G. 't Lam-Jansen is het initiatief genomen in samenwerking met anderen, te trachten in Soest-Zuid een Kinderkoor op te richten voor kinderen van 816 jaar en daarboven voor een gemengd koor. De leiding er van wordt op gedragen aan den heer P. de Geus, die daarvoor geknipt is. Het vereenigingslokaal is de van ouds bekende Jeugdherberg in de Ferd. Huyck- laan No. 8, voorheen bewoond door Mevr. v, d. Muyzenberg, welke zaal geheel ge restaureerd is en geschikt voor kleine ver gaderingen en tooneelavonden. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie, in dit nummer. RECTIFICATIE. In het raadsverslag van de vergadering van Maandag 14 Februari 1.1., hebben wy opgenomen, dat het raadslid van den Berg vroeg naar een ingekomen adres van de heeren van den Bout en Zadelhof over de straatverlichting, waarop van de zijde van B. en W. werd geantwoord, dat de bedoel- «dé plek grondgebied van Zeist was. Nader blijkt ons, dat de namen eenigs- zins zyn verbasterd. Het betreft hier na melijk een adres van de heeren J. Ch. Bout en J. L. van Zadelhoff, wonende aan den Kampweg en den Postweg te Soesterberg. VRIJDAG 25 FEBRUARI naar de Jaar- lyksche Uitvoering van de Soester Har monie „Patiëntia Vincit Omnia", in Ho tel „Eemland", om 8 uur. ZONDAG 27 FEBRUARI 1938 naar de tooneeluitvoering van „Onder Ons" waar opgevoerd wordt: „Een zwerver kwam.." in het Parochiehuis St. Ludgardis, des avonds om 8 uur. MAANDAG 28 FEBRUARI 1938 naar het Vastenavond-Bal in Hotel „Eemland". Verder werd nog medewerking verleend door de tooneelclub der sportvereeniging „Huis ter Heide" welke m^- de opvoering van het tooneelspel „Arme rijken" veel bij val oogstte. Vooraf werden eenige verma kelijke tooneelschetsen opgevoerd, waarin een ons allen welbekende Soesterbex'ger, wiens naam wij ditmaal te raden geven, weer zijn portie had. De dames van het gezelschap ontvingen bloemen. In een kort slotwoord dankte de voorzit ter allen, die op eenigerlei wyze tot het welslagen van dezen avond hadden bijge dragen, waarna er een groot bal volgde, onder leiding van den heer Gadellaa. RECTIFICATIE. In het nummer van 16 dezer hebben wy als prys 18 van de Pluimveeverloting genoemd 1 stel kippen; dit blijkt evenwel niet juist te zijn. De prijzen 18 tot en met 27 was ieder nummer slechts één slacht- kip. Op de nummers 161, 358, 564, 734, 107.6, 1218, 2050, 2061, 2110 en 2488 is dus slechts één kip gevallen en géén stel kip pen. Door Soesterberg's Gemengd Koor, Di recteur Theo de Vries, Bilthoven, wordt op Dinsdag 1 Maart, 's avonds 8 uur, in de groote zaal van „Huis ten Halve" een uit voering gegeven. Medewerkenden: Orkest: Orkestver. „Amersfoort", Directeur J. Meijer; soliste: Mevr. Jane de Koff-Lo- rentz, sopraan. Het belooft weer een mooi, welverzorgd concert te worden, waar com posities van bekende meesters, o.m. van Palestrina, Mozart en Handel ten gehoore zullen worden gebracht. Ook Nederland- sche componisten komen op het program ma voor. Ongetwijfeld zal het op dien avond aan belangstelling niet ontbreken. MAN AANGEHOUDEN. Zaterdag is door de gemeente-politie een man aangehouden, wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen met jeugdige kinderen. Proces-verbaal is op gemaakt en Maandag is deze man voor de Officier van Justitie te Utrecht geleid. C. V. L. O. „FRATERNITAS" WISSELTRUC. Dezer dagen vervoegden een tweetal vrouwspersonen van het bekende sigeuner- type, zich in een winkel in de v. Weede- straat en probeerden daar de z.g. wissel truc toe te passen. Doordat deze winkelier voor eenigen tijd reeds slachtoffer was geweest van soortgelijke typen, was het personeel hiervoor gewaarschuwd en had den de dames ditmaal geen succes. De winkeliers willen wij ervoor waarschu wen. De vrouwtjes koopen een kleinigheid en betalen dan mat groot geld. Wanneer geld is teruggegeven, vrè.ge'n -zij b.v. wat meer dubbeltjes of centen te -mogen heb ben eh door het regelmatig heen en weer wisselen trachten zij aan het langste eind té trekken. Wanneer later de winkelier zijn kas natelt zal hij bemerken, dat er een tekort aanwezig is. LET OP UW RIJWIEL. Zondagavond is andermaal weer eens een rijwiel ontvreemd. Ditmaal van Mej. J. V., welk rijwiel stond achter Café „De Gouden Floeg". Oppassen is steeds de boodschap. Het best zou zijn om elk rijwiel van een slot te voorzien. SOESTERBERG'S GEMENGD KOOR. FEESTAVOND V. EN A.V. „SOESTER BERG". Bovengenoemde gymnastiekvereniging, die zich beweegt op christelijk terrein, gaf Maandag- en ook Dinsdagavond haar jaarlijksche yitvoering in de zaal van hotel Eemland. Maandagavond was de zaal zeer goed bezet. De samenkomst werd met gebed ge opend door den voorzitter, den heer J. S. Fokkens, hoofd der Chr. U,L.O.-School, waarna hij allen het welkom toeriep na mens de vereeniging en dankte voor de groote opkomst; Het doel van de vereeni ging is niet om te laten zien wat zy kan presteeren, maar om het contact te houden tusschen ouders en belangstellenden van de leden. Spreker dankt ook de afgevaardig den der „S.T.C.", waarmede de club om der beginselen wil niet kan samengaan; verder dankt spreker de leden van de clubs uit Woerden en 's-Graveland en hoopt, dat zij geen spijt van hun uitstapje zullen hebben. Wat gepresteerd zal worden geeft hoop voor de tóekomat, daardoor blijven de jongelui fit en in een gezond lichaam kan het niet anders of daarin woont een gezon den geest. Ten slotte dankte spreker het Amersfoortsche .trio, dat met Mejuffrouw Truus Bi'uce alhier de oefeningen muzi kaal zal begeleiden. Na applaus werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma, be staande uit 18 nummers. Precies om 8 uur werd aangevangen en om half elf ging elk voldaan huiswaarts, zoodat in een vlug tempo is gewerkt. - Alle njimi^ers ^uk j^oor stuk terj beschrij ven, zou te veel plaatsruimte innemen; enkelen zullen wij uit het programma na der bezien. Over het geheel is er door de dames, enkele fouten daargelaten, prach tig gewerkt; de bewegingsvorm door de dames-junioren liepen goed van stapel, evenals de vrije oefeningen en het brug- turnen. der dames. De „fantasie" was smaakvol gearrangeerd. De vrije oef. voor de Heeren waren geen peulschilletje; aan de brug gaven zy kranige staaltjes van durf en behendigheid. Ook de jongens hebben goed hun best gedaan; de vrije oefeningen liep heel goed. ,,lt De slotgroep aan het eind was een mooi geheel; de belichting die de geheele avond Zaterdagavond gaf de Voetbal- en Ath- letiekvereeniging „Soesterberg" voor een stampvolle zaal in „Huis ten Halve" een feestavond, welke door den voorzitter, den heer F. Manders, geopend werd met een welkomstwoord, in 't bijzonder gericht tot den Eere-voorzitter, Majoor A. Steup, scheidsrechter Lit en den voorzitter van den U.P.V.B., er voorts op wijzend, dat de baten van dezen lavond voor het trainings fonds worden bèstemd, alsmede voor de Athletiekploeg, cjie nog weinig bekend is, doch reeds zeer, fraaie successen mocht behalen. Vervolgens wei*d op vlotte wijze een zeer gevarieerd programma uitgevoerd, dat buitengewoon iri den smaak viel. Met groote belangstelling werden de demon straties „Indoor Training" door een groep Junioren en Seiiioren, onder leiding van den heer J. Gröotewal, gevolgd. Vooraf gaf deze een korte uiteenzetting over de beteekenis der {.Indoor Training", welke beoogt het voetbalspel op een hooger peil te brengen. In onderscheid met b.v. een gymnastiekuitvoéring, worden er bij deze soort van trainiyg geen bepaalde normen gestel^ waaraab alle deelnemers zouden moeten voldoen, peze worden bepaald door het individu zelf. Bij de nu voegende demonstraties der junioren, die met het oog op de beperkte ruimte van het tooneel, in twee groepen waren verdeeld,; zagen we achtereenvol gens verschillende loop- en buigoefeningen, die met lust en| soms zelfs met vermaak werden uitgevoerd en eenigszins deden denken aan een ongedwongen en opgewekt, alhoewel geordend jongensspel. De oefe ningen der senioren hadden plaats middels een bal, een speciaal voor dit doel ver zwaarden voetbal. Men kreeg intusschen een goeden indruk van al deze natuurlijke oefeningen in overeenstemming met be paalde lichaamsfuncties of ter correctie van bepaalde gebreken, in t bijzonder be stemd voor den sportman, ter ontwikke ling eener goede beweging en houding, overeenkomstig leder gesteldheid. Het in- dividueele karakter dezer oefeningen, al- hoewei in gemeenschap uitgevoerd, was voor menig toeschouwer iets geheel nieuws In een drietal nummers kregen we schit terenden zang te hooren van een select Soesterberg's koortje, een dubbel mannen- kwartet, onder ïeiding van den heer A. E, Wegman. Men had nog aangename herin neringen aan dit koortje, dat onder den naam van „De giésta's" reeds eerder hier optrad. Als merkwaardigheid zij nog vermeldt dat het is samengesteld uit? alle vier der alhier bestaande zangvereenigingen. Ook thans weer viel het op door d^p beschaaf den, weiluidenden zang en de goede bezet ting. Vrijdagavond werd in het Wijkgebouw door de Chr. Knapenvereeniging „Luctor" een familie-avond gegeven, waarvoor veel belangstelling bestond. Na opening met gebed en voorlezing, sprak vervolgens de heer J. de Vries, een welkomstwoord uit, waarbij hij dank bracht aan God, voor wat in het knapenwerk mocht worden verricht, dat met nieuwen moed ook in het komende jaar zal worden aangevat. Daarna werden de jaarverslagen van Luctor I en, JI voor gelezen, waaruit een opgewekte toon sprak. Door de jongens werden er alleraardig ste voordrachten en een pantomine ten bes te gegeven, teiwijl de verschillende tafe- reelen uit „Ons Kampeertochtje" een fris- sche weergave waren van door de jongens zelf doorleefde prettige kampeerdagen in den afgeloopen zomer. De avond werd op aangename wyze aan gevuld door het pyperscorps „Juliana" uit Amersfoort, dat o.m. volksliederen en ge zellige kampeerliedjes ten gehoore bracht. Voor de pauze werd nog het woord ge voerd door Ds. B. Tuinstra, die mede na mens den Kerkeraad, zyn hartelijke be langstelling uitsprak voor het moeilijke jeugdwerk, waarbij de jongens niet alleen moeten worden bezig gehouden, doch ook iets moeten meenemen voor hun leven. Met hart en ziel hebben de leiders hun werk verricht. Mogen zij ook de kracht vinden dit voort te zetten. Namens de ouders werd nog een woord van dank aan de leiders en knapen ge bracht door den heer A. de Vries; namens de jongelingsvereeniging door den heer D. Tasseron. Bij afwisseling werden er gemeenschap pelijk mooie liederen gezongen. Met dankgebed werd de gezellige avond gesloten. Daar stijgt de vloed geweldig. Daar gaat alles bergopwaarts zie rede van Hitier, leest de verslagen in de grootste dagbla- den van Maandag j.1. Over Nederland zullen wij niet schrijven, I dat doet U ook niet, alleen dit: ook hier is het getij aan het veranderen. Onze Mi nister van Buitenlandsche Zaken is een wijs man. Oranje en Nederland uber alles. Mijnheer de Spectator, wij wenschen U van harte sterkte. Geeft den moed niet op, zooals Minister Eden. OOK EEN W., maar partijloos. JaWRAVOND CHR. KNAPEN VEREENIGING. M. de R., In courant en Radio, Maandblad en weekbladen werd ons kond gedaan, dat „Bronbeek" jubileert. In Bronbeek worden verpleegd oud-mili tairen van Land en Zeemacht. Oorspron kelijk bestemd als invalidehuis voor Oud strijders, werd, daar den tegenwoordigen tyd (gelukkig) bijna geen invalide oud strijders levert, de bestemming in boven gemelde bestemming gebracht. Zelf ook eenigszins tot de oud-stryders behoorend, gingen mijn (en velen met mij) gedachten naar den tyd onder Generaal v. Heutz, de Oemartyd enz. enz. In mijn lectuur bladerend vond ik onder staande ballade in het orgaan van den Bond van Oud-Onderofficieren van het Ko ninkrijk Nederlandsch Oost-Indische leger, over de maand September 1937, No. 9. Ten zeerste zouae U my verplichten in dien U dit vers en de aanhef daartoe op wilde nemen in Uw blad. U bij voorbaat dankend voor een en an der, J. A. WASTERVAL. Oud-Officier K.N.I.L. HET OUDE LEGER. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, sjIjU' Het was ons aangenaam in „De Soester" van 19 dezer, het ingezonden stuk van W. te lezen. Het wordt tijd, dat „Spectator" verneemt, dat niet alle abonné'é van „De Soester" het met de beschouwingen van Spectator eens zijn. Sedert zijn laatste ar tikel met het opschrift: „Afnemend ge tij", is dat getij nu veranderd ten voordeele van de „totale" Staten. Het is jammer voor de inzichten van Spectator en voor den Super Uber Democratischen Minister Eden. Éaat dit echter een troost zyn voor Spectqipr, dat gedeeld leed, half leed is. In Barcelona zitten ze nu ook te huilen en in Frankryk Ja, Spectator, de oude grim mige John Buil zit thans in het oude man nenhuis te wachten op "hetgeen ons allen te wachten staat. Misschien dat de rede van Hitier op Zondag j.1. Spectator weer wat moed kan geven. Ach ja, de natuur lijke loop der dingen: Fascisme en Natio naal Socialisme is onmogelijk te keeren. U weet natuurlijk ook wel, wat Lloyd George onlangs zeide: „Over tien jaren liggen de meeste democratische landen voor Hitier op hun knieën." Franco lacht en Negrin huilt. Het kan verkeeren. De te genwoordige geschiedenis van de democra tische Jenden ^is nu een aanhoudend ver val. a I - C' ■'•V T-~': I De „totale* Staten? Italië heeft onderj Mussolini onmetelijke diensten bewezen aan de menschelijke vrijwording van het Italiaansche volk. Het was de eerste „to tale" staat die het grondbeginsel oer na tionale vrijheid deed herleven. Die aan het Italiaansche volk gaf, haar brieven van adeldom, n.1. industrie, handel, kunsten, wetenschappen, arbeid, brood, in .vrijheid zich van de democratische smetten schoon te wasschen. Vóór Mussolini, lag Italië verpletterd en in het slyk door democrati sche despolisme. En in Duitschland, mijn heer Spectator, daar is het getij in de laat ste vijf Jaren toch wel geweldig veranderd. Zij waren maar ruwe soldaten. Die mannen der oude armee; De tijden waren toen anders, Ena't lag in den aard van 't metier. Zij werden maar schamel bezoldigd. En sjovel gevoed en gekleed, Doch riep de trompet hen ten aanval. Dan stonden zij immer gereed. Zij waren wel ruw, maar goedhartig. Zij zaten vol humor en gijn; Zij droegen ontbering gelaten, En zonder neerslachtig te zyn. Zij leden gebrek en ellende, Ageerend in moordend klimaat, Geteisterd door tropische ziekten, Toch waren zij altijd paraat. Zij werden bestookt met geweren. Besprongen met klewang en piek, Maar niets kon hen intimideeren, Zij dienden kordaat van repliek. Zij waren gehecht aan het leven, En dachten niet graag aan den dood, Toch traden zij moedig hem tegen, Zoo vaak als hun plicht dat gebood. Zij brachten van eiland tot eiland, De orde, de welvaart, het recht, Maar overal lieten zij achter, Gevallenen in het gevecht. Dan werden er kuilen gegraven, Daar liet men de dooden in neer; De makkers marcheerden weer verder, Hun beurt kwam een volgende keer. Zij liggen verspreid in de rimboe, Aan 't strand en in bosch en vallei, Slechts beenderen resten van hen die Ook menschen waren eens als wij. Maar niemand kent nu nog die graven, Geen grafteeken wijst wie daar ligt, Zij waren eenvoudige Jannen, En deden eenvoudig hun plicht. Als wij thans in welvaart genieten, Van Orde, van rust en van vree, Dan danken we dat aan die helden, Die JANNEN der oude armee. Zij waren eenvoudige JANNEN, Zij deden eenvoudig hun plicht, Zij liggen alleen en vergeten, De aarde, die drukke hen licht. (Malang Vooruit). In verband met bovenstaande lijkt het mij niet ongewenscht hier nog bij te voegen hetgeen JA WE in No. 10-1936 van genoemd orgaaiV schfèef: -r> 0 fx«v 6 :i - Het viel mij op, dat enkele pes simistische stemmen zich uitten, doch Ka meraden, neemt dit van mij aan„Men weet dat er oud-stryders zijn, dat men zulks ook wel weten moet", doch...... het was voor heen in Indië (Goddank is het thans an ders) evenals in Holland, de uniform die den militair in de pogen van de burgerij minder deed lijken. In Holland stelde men zich de „Koloniaal" nog steeds als dronk aard voor. Ik las in het maandblad, dat wy helaas geen onbeKende isoldaat hebben. Myne heeren. Bij irtljn omzwérvirigèh ais

De Soester | 1938 | | pagina 2