C5J Nanci Steele wordt vermist 1Sport Nieuwe jeugd. Het Bekendmakingen Plaatselijk Nieuws De film KOOPT UW FUGERS' RADIO RADIO NU! Kerkstraat 3 ^Gemengd Nieuws!® Adverteeren In „DE SOESTER" heeft resultaat. G0I w (Officieel) BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de Minis ter van Economische Zaken bij beschikkin gen van 8 Februari 1938 ingevolge artikel 1, lid 5 van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 ten aanzien van het schoenbedrijf het navolgende heeft bepaald: 1. 1. Het is verboden een inrichting, waarin het schoenherstellersbedrijf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voorzoover die uitoefening betreft, te ves tigen zonder vergunning van den Minister van Economische Zaken. 2. Onder de uitoefening van het schoen herstellersbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan het als be roep verrichten van herstellingen aan schoeisel. II. 1. Het is verboden een inrichting, waarin het maatschoenmakersbedrijf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoe fend, voorzoover die uitoefening betreft, te vestigen, zonder vergunning van den Minister van Economische Zaken. 2. Onder de uitoefening van het maat- schoenmakersbedrijf wordt voor de toe passing van deze beschikking verstaan het vervaardigen van schoeisel naar maat. III. 1. Het is verboden een inrichting waarin het schoenverkoopers-bedr\jf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voorzoover die uitoefening betreft, te ves- Vertegenwoordiging van de VOLTA EN ELECTROLUX STOFZUIGERS JOH. H. VAN SCHALKWIJK Steenhofstraat 55 Telef. 2906. Inruilen Verhuren Repareeren tigen zonder vergunning van den Minis ter van Economische Zaken. 2. Onder de uitoefening van het schoen- verkoopersbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan het in voor raad hebben, anders dan voor eigen ge bruik of het aan het publiek verkoopen van schoeisel. IV. 1. Het is verboden een inrichting, waarin het bedrijf van orthopaedisch schoenmaker al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voorzoover die uit oefening betreft, te vestigen zonder ver gunning van den Minister van Economi sche Zaken. 2. Onder de uitoefening van het bedrijf van orthopaedisch-schoenmaker wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan het vervaardigen van schoeisel voor abnormale voeten. Voor het geval zich dubia met betrek king tot de uitvoering der getroffen rege ling mochten voordoen, kan men zich te allen tijde rechtstreeks om inlichtingen wenden tot de afdeeling Middenstand van het Departement van Economische Zaken. Soest, 3 Maart 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. J. Visser. De Secretaris, Groot, l.s. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van B. Tee- ken, Noorderweg 23, te Soest, om op/in perceel, kadastraal bekend in sectie A No. 2405 gelegen aan den Noorderw.eg een was- scherij en strijkerij te mogen oprichten door hen op heden is verdaagd. Soest, 4 Maart 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. J. Visser. De Secretaris, Groot, l.s. DEZE WEEK IN OARLTON. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST". S^EST I--AMF. BOYS I 3—2 J.l. Zondag speelde ons le elftal een vriendschaippelrjken wedstrijd tegen de Amf. Boys. Niettegenstaande den zeer sterken wind werd er behoorlijk gevoetbald. Vijf minuten voor het einde maakte Soest de winnende goal. De wedstrijd had een zeer prettig ver loop en werd door den heer D. Waal uit stekend geleid. A.s. Zondag, speelt Soec I in Vianen tegen Brederodes. Vertrek pc. trein om 12.15 uur vanaf de Nieuweweg. Het 2e elftal speelt om half drie thuis tegen Elinkwijk II. E. S. V. A. C. Deze week is voor de competitie slechts een klein programma vastgesteld; het ziet er als volgt uit: Zaterdag 5 Maart: Soesterberg adsp.Esvac adsp. Zondag 6 Maart V.V.O.G. HE.S.V.A.C. n AMSVORDE Hl—E.S.V.A.C. HL Het 3e elftal speelt om 12 uur en ver trekt om 11 uur per rijwiel vanaf hotel „De Gouden Ploeg". Het 2e elftal speelt te Harderwijk om half drie en vertrekt om 1 uur per auto vanaf „De Gouden Ploeg". Dit is de geschiedenis van een man, De- niel O'Neill, die geheel eigen opvattingen van rechtvaardigheid had en die meende, dat hij zelf als rechter mocht optreden en straffen, waar hi) noodig vond. H\j was een dom en onontwikkeld man, een Ier, die in zijn jonge jaren vrijwillig dienst ge nomen had bij het leger en den oorlog ln Zuid-Afrika had meegemaakt, wat hem bitter slecht bekomen was. Een kogel had diepe lidteekens in zijn borst achterge laten en in zijn hart was een hevige woede achtergebleven tegen al wat oorlog heet. We zouden hem dus een „pacifist" kunnen noemen, maar dan was deze Dany O'Neill toch wel de wonderlijkste pacifist, die men denken kan! Want zijn wrok ging zoo ver, dat hij het kind stal van den schatrijken munitiefabrikant Michael Steele (die wa pens leverde aan Europa, dat zich ln den wereldoorlog had gestort, opdat die „óók eens wat zou hebben"Hij bracht het hulpelooze kleine kind bij vrienden, ver buiten New York, het echtpaar Flaherty en zei, dat het zijn eigen kind was en dat het Sheila heette. Michael Steele was ontroostbaar en loof de een enorme belooning uit voor wie het kind zou terugbrengen. Maar elke naspo ring was vergeefsch, de kleine Nancy werd niet weergevonden. Desondanks belandde Danny O'Neill spoedig genoeg in de gevan genis. Omdat hij zijn handen niet kon thuishouden en er altijd maar óp sloeg, als iets of iemand hem niet beviel En in de cel leerde hij een Duitscher ken nen, „Professor" Sturm genaamd, die een grooten gevangenisopstand voorbereidt, om te kunnen vluchten. Zonder te besef fen waartoe hij gebruikt wordt, laat Danny zich op sleeptouw nemen wordt hij zelfs door de justitie als den belhamel be schouwd. Als gevolg daarvan wordt hij tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. En middelenvijl groeit Sheila (alias Nancy Steele) op tot een lief jong meisje in het huis van de Flaherty's, zonder te vermoeden, wie haar werkelijke vader is. Na zeventien jaar wordt Danny O'Neill wegens goed gedrag vrijgelaten en zijn eer ste gang is naar zijn „pleegdochter" en haar verzorgers. Maar juffrouw Flaherty is in dien tijd gestorven en haar man volgt haar spoedig, zoodat Danny O'Neill be sluit voor Sheila te zorgen. Het toeval doet hem dan Michael Steele ontmoeten, die hem een betrekking geeft als tuinman. In de tuinmanswoning vinden Darrny en Sheila een vredig plekje en het woelige leven schijnt eindelijk tot rust te zijn. gekomen. Echter heeft „.Professor" Sturm tijdens zijn verblijf met Danny in de cel net genoeg gehoord, om te begrij pen, dat er geld te verdienen is, voor wie aan Michael Steele zijn dochter terug geeft. Hij zoekt dus een willekeurig meis je op, met wie hij overeenkomt, dat zij voor Nancy Steele zal doorgaan. De oude Michael Steele gelooft, dat het werkelijk zijn dochter is, hij beloont Sturm vorstelijk en neemt het meisje aan. Dit meisje nu wil „Sheila" als kamenier in dienst nemen. Dit echter is te erg voor het rechtvaar digheidsgevoel, dat Danny O'Neill er (op zoo'n vreemde manier) op nahoudt. Met veel moeite vindt hij de verblijfplaats uit van „Professor" Sturm (die zich juist naar Europa had willen begeven) en dwingt hem met geweld, aan Michael Steele te beken nen, wat in werkelijkheid heeft plaats ge vonden. Daarna kan deze zijn werkelijke dochter in de armen sluiten en is eindelijk iets goed gemaakt van het groote onrecht, dat de „rechtvaardige" Danny O'Neill heeft begaan Als 2e hoofdfilm draait: „AVONTUUR IN BARCELONA". Een film vol spannen de avonturen, en met een happy end. PUBLIEKE VERKOOPING. Door notaris A. Römer te Baarn, werd Donderdagavond om 8 uur in hotel „de Gouden Ploeg" publiek verkocht: het woon huis met erf alhier, Braamweg 45, groot 2.60 A. Kooper de heer P. Jongeling te Baarn, voor 1600. Het huis met schuur aan den Hartweg 15, benevens het recht van erfpacht tot 1 Januari 1942, groot 2332 A. Kooper de heer A. Seesingh te Baarn, voor 500. VEREENIGING SOESTDIJK De vereeniging „Soestdijk" hield Don derdag 3 Maart een ledenvergadering in hotel Carlton. In deze vergadering, die te ongeveer 8.15 uur aanving, waren ruim 30 leden aanwezig. De voorzitter roept allen een welkom toe en zegt het te betreuren, dat van de ruim 300 leden slechts een klein percentage aanwezig is. Van eenige invloed zal het zijn, dat in Soest dezen avond nog 4 of 5 andere vereenigingen vergaderen. Spreker zet het doel van deze vergade ring uiteen, dat voornamelijk is, om de le den zich te laten uitspreken over de werk wijze van het bestuur, vanaf de oprichting der vereeniging. Hierna worden de notulen van de oprich tingsvergadering voorgelezen en goedge keurd. De Voorzitter zet uiteen de werkzaam heden voor het bestuur, verbonden aan het uitgeven van het Maandblad; deze zijn ve le, waarbij ook verschillende moeilijkheden moeten worden overwonnen. Het bestuur heeft geijverd om voor de kindei en een speeltuin en grond voor tuintjes te verkrijgen, waarbij zeer ge waardeerde medewerking van het genoem de bestuur wordt ondervonden. Zeer spoedig kan met de inrichting van deze terreintjes worden begonnen. Spreker roept de leden op hieraan zoo veel moge lijk mede te werken. Het bestuur heeft zeer veel werk en heeft overwogen het be stuur met eenige leden uit te breiden. De samenwerking in het bestuur is uitste kend. Spr. deelt mede, dat 2 bestuursleden be danken, Mej. Collard wegens binnenkort vertrek uit de gemeente en den heer Cou- wenberg wegens te veel werkzaamheden. Spr. hoopt, dat, als tot nu toe, alle rich tingen in het bestuur blijven vertegen woordigd, want met eerbiediging voor ieders overtuiging, kan men practisch sa menwerken. Eventueele critiek vreest het bestuur niet, doch laat deze welwillend en opbouwend zijn. Hierna is het woord aan de vergadering. Een der leden vraagt of het niet beter is, vóór algemeene feestdagen, eerst een ledenvergadering te houden, zulks om na praten en critiek te voorkomen, zooals na den laatsten feestdag, dat er hier en daar werd opgemerkt: „wat heeft de vereeni ging „Soestdijk" nu gedaan voor deze buurt?". De voorzitter antwoordt, dat dergelijke critiek niet te voorkomen is, want ieder het volle pond geven is onmogelijk. Er zijn b.v. menschen, die voor 10 cent een gulden willen zien. Een arder lid maakt het Co mité een compliment voor wat werd ge presteerd. Hierna" sluit de voorzitter te ongeveer 11 uur deze vergadering. LOTISICO. WAAR GAAN WIJ HEEN? DONDERDAG 17 MAART 1938, naar de lezing van Prof. Dr. A. M. Brouwer, over „De vier Evangelisten" in „Eltheto", aan het Driftje. Wij herinneren onze lezers er nog even aan, dat Lotisico a.s. Maandag weer op één dag alle prijzen en premie's trekt. Wij raden dus de liefhebbers aan vroeg tijdig de kansen te koopen. Men verzekerde ons, dat bij de laatste trekking velen te leurgesteld moesten worden. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. DE KAZERNEBOUW TE SOESTER BERG. Naar wij vernemen vindt Maandagavond een gecombineerde bestuursvergadering plaats van de vereenigingen „Soest Voor uit", „Soest-Zuid" en „Soestdijk" en het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat als eenig agendapunt zal worden behandeld: Het al of niet stelling nemen tegen het raadsbesluit tot aankoop van grond en af stand daarvan om niet aan het Rijk, voor de vestiging van een kazemement te Soes terberg. Er blijkt veel oppositie te bestaan tegen dit raadsbesluit en men is de meening toegedaan, dat het doen van deze uitgaaf onverantwoordelijk is, waar de gelden door het meerendeel der bevolking onder de moeilijkste omstandigheden moeten wor den bijeengebracht, en niet wordt ver wacht, dat voor de neringdoenden in deze gemeente groote belangen bij de stichting van een kazerne op dit terrein, verbonden zullen zijn. EEN GOED ZAKENMAN. weet, dat net uitgevoerd Drukwerk cachet aan zijn zaak geeft. Komt daarvoor bij ons, wij geven U gaarne advies en.gij zult tevreden zijnl lc Saester Elcctr. Drukkerii WW* DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat hetbedrag, bedoeld in artikel 2 van de Crisls-Zuivelbeschikking 1935 V, dat is het bedrag van de heffing en de steunuitkee- ring op boter, behoudens tusschentjjdsche wijziging, voor de week van 3 tot 10 Maart is vastgesteld op 65 cent per K.G. (onver anderd). PHILIPS dToTo TELEFOON 2/86 GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen. bruin lederen beurs met inhoud bestelboekje van houthandel Br. kinderhandschoenen Achterlichtje Motorhandschoen snoer kralen bruine sjaal en bl. kinderwantje Korte Brinkweg 26a Mari ast raat 2 Nieuweweg 19 Plasweg 40 Kerkpad 20 Molenstraat W.Z. 27 Molenstraat O.Z. 93 2)1 i\C DE ONTVANGSTEN DER NEDERL. SPOORWEGEN. De maand November van het vorige jaar gaf een gunstiger resultaat dan die van in 1936. Difinitieve onvangsten van de maand November 1937 (incl. die der geëxploi teerde spoor- en tramwegen). Reizigers 3.908.335. gage 42.856.02 Brief- en pakketpost 220.000. Goederen 3.288.665.Ö6 Levende dieren en lijken 26.862.24 Diversen 152.985.40 Totaal -7.639.704.62 Ontvangsten over Nov. 1937: 7.639.704.62 1936: 7.317.632.48. Totale ontvangsten van 1 Januari af: 1937: 92.529.638.59, 1936 87.551.214.38. Gemiddeld aantal kilometers in exploi tatie van 1 Januari af: 1937 3392, 1936 3422. Dus ontvangst per dagkilometer: 1937 81.67, 1936: 76.38. MIJDRECHT. ONTPLOFFING IN EEN SMEDERIJ, WAARBIJ EEN SMID DOODELIJK WERD GEWOND. Een werkman ernstig gewond. In een smederij te Mijdrecht is tengevol ge van een explosie de bijna zeventig-ja rige smid G. van der Geer zoodanig ver wond, dat hij kort na het ongeval is ge storven. In een schuur bij zijn smederij was men bezig ijzeren voorwerpen te lakken. Van der Geer zou even constateeren hoe hoog de temperatuur was en stond voor de deur van den oven, die vanwege den rook niet geheel gesloten is geweest. Door het ontploffen der gassen werd de deur weggeslingerd en van der Geer buiten het gebouw gesmeten. De scherpe deelen van de deur waren in zijn lichaam gedron gen en bovendien was hij aan het hoofd ernstig gewond. Een werkman, die eveneens tegen den grond werd geslagen, liep ernstige brand wonden op, doch zijn toestand is redelijk. Het gebeurde verwekte in dit dorp groote consternatie. DE PILOOT FRIJNS VAN DE K.LJVI. NAAR PERZIë. Een gezelschap Aimerikaansche archaeo- logen ln de Douglas DC2 „Oeverzwaluw". Binnenkort zal de K.L.M.-vlieger de heer Frijns met een gezelschap Amerikaansche archaeologen een groote rondvlucht maken over Iran en Perzië. Voor deze bijzondere reis wordt op het oogenblik de Douglas DC2 „Oeverzwaluw" in gereedheid ge bracht voor deze mooie vlucht. Het ligt in de bedoeling, dat het gezel schap ongeveer zes weken onderweg blijft. De eigenlijke vlucht begint te Cairo, waar het gezelschap zich aan boord zal begeven, vermoedelijk op 15 Maart a.s. De bemanning van de Oeverzwaluw is voor deze extra-vlucht als volgt samen gesteld: G. M. H. Frijns, gezagvoerder, P. Blok, werktuigkundige en G. Overweg, ra diotelegrafist. Gedurende de vlucht over Iran zal de bemanning worden ter zijde ge staan door den Perzischen piloot Farsin. Men zal zich herinneren, dat in 1934 een dergelijke vlucht is uitgevoerd, eveneens met den heer Frijns in de stuurhut. Dit was met de Fokker F18 „Uil", welk toe stel op 5 April uit Nederland vertrok en op 7 Mei weer op Schiphol neerstreek. Toen bestond het gezelschap, dat op uitnoodi- ging van mrs. Moore uit Boston de vlucht maakte, uit leden van het Institute for Persian Art te Chicago, onder leiding van professor Arthur Uuham Pope. De Oever zwaluw zal met een gezelschap van het zelfde Instituut naar Perzië vliegen. De leiding van deze wetenschappelijke expe ditie is weer in handen van professor Pope, doch thans reist men op uitnoodiglng van mr. James Cromwell en zijn echtgenoote. In 1934 heeft ook de Perzische vliegtuig- bestuurder Farsin de vlucht medemaakt met de „Uil." Wanneer wij geen sympathie meer hebben voor de jeugd, dan is ons werk in deze wereld afgeloopen. George MacDonald. De jeugd is de tijd om de wijsheid te studeeren, de ouderdom om haar toe te passen. J. J. Rousseau Er wordt in recente jaren veel gesproken en geschreven over de verwording van de jeugd. Er worden aanvallen gedaan op de groeiende, nieuwe generatie, die beschul digd wordt van slechte moraal, zedenbe derf en dergelijke. Met een gewilde vrij moedigheid om „zieke plekken" aan te wij zen geven sommige schrijvers zich uit meestal minder edele oogmerken over aan een misleidend soort van pornografie, breed uitwijdend over de excessen en moei lijkheden van de jeugd in de moeilijke pu berteitsjaren. En daarop gronden ze dan hun dikwerf foutieve conclusie en vernie tigend oordeel over de hedendaagsche nieu we generatie. Terwijl ze blijkbaar de er varingen uit hun eigen „Sturm und Drang periode" zijn vergeten. In tegenstelling nu met deze „moderne" schrijvers, zouden wij willen beweren, dat er nooit onder een opkomend geslacht zóó veel idealisme, zóóveel hooge idealen, zóó veel fijnere eigenschappen, zóóveel belang stelling voor de groote dingen des levens, zooveel warm interesse voor de wereld vraagstukken van vrede en internationaal recht heeft bestaan als nu. Omdat onze opvoeders het groote belang zijn gaan in zien van onderricht aan de jeugd hierover, om daardoor vroegtijdig hunne gedachten in constructieve banen te leiden en hun be langstelling wakker te roepen. En de zwartkijkende „modernen" mochten wel eens bedenken, dat wanneer er iets waars in hun beweringen over de verdorvenheid der hedendaagsche jeugd zou schuilen, zij slechts de hand in eigen boezem zouden moeten steken en uitroepen: „Mea Culpa!" Ja zeker, want wij, en zij en al de andere volwassenen zouden per saldo daaraan mede-schuldig staan, omdat zij en wij door voorbeeld en leering, dat verdorvene in het jeugdig gemoed der opgroeiende generatie zouden hebben doen ingang vinden. Gelukkig echter is het beeld der huidi ge nieuwe generatie heel anders. Met stil zwijgend voorbijgaan van de moeilijke pu berteitsjaren thans echter niet moeilijker dan voorheen kan men slechts met vreugde zien naar de nieuwe idealen, het nieuwe, frissche vertrouwen van de nieu we generatie, hetgeen een belofte voor de toekomst inhoudt. Terecht mocht de Zuid- Afrikaander Jan Christiaan Smuts bijna profetisch opmerken, dat naar zijn gevoe len we juist in een van die tijden van da geraad in de geschiedenis leven; een van die tijdperken van dageraad, waarin men de dag ziet aanbreken. Hij is nog niet aan gebroken, de zon is nog niet aan de kim verschenen, maar je voelt het in je ge beente, je voelt het in je ziel, dat we ons bewegen naar een nieuw tijdperk, waarin er een nieuwe menschelgke visie zal zijn, waarin vrijheid en recht en rede een nieu we kans zullen hebben, en waarin de idea len van menschelgk gedragen verwezen lijkt zullen worden. Men ziet de jeugd naar voren treden. Men ziet overal aan scholen en universi teiten de jeugdbewegingen ontspruiten. Men ziet een nieuw leven als nimmer te voren. Nieuwe vooruitzichten, nieuwe ge dachten komen op, veel vrijer, veel demo cratischer dan voorheenHoe zou de hadden opgebouwd in den geest van de wereld er wel uitzien, als we een wereld jeugd? Het oude zou vernietigd zijn: de oude haat, de oude wanhoop, de banden die ons bonden en aan het verleden keten- jeugd, van hoop, van vertrouwen, van ge- den verbroken, en een nieuwe wereld van loofIs dit alles slechts een waan, een droombeeld? Het zij zoo: maar we kunnen er toch naar toe werken, het hooge doel steeds voor oogen houdend. We kun nen de helpende hand reiken aan de jeugd van onzen tijd, om voort te werken en voort te trekken naar dien nieuweren dag en die nieuwe visie voor Ce toekomst. We hebben ondanks alle moeiten van het hui dig tijdsgewricht geen reden om in wan hoop neer te zitten. Er zijn teekenen van hoop in de wereld, zoo veelvuldig, als wel licht nimmer te voren. Gelijkheid tusschen de klassen schrijdt voort, barrières die eens menschelijke ellende en lijden en over- heersching beteekenden, worden neerge haald of zijn bezig te verdwijnen Wie zal dan, dit alles ziende, dit alles, dat met duizenden bewijzen zou kunnen wor den geboekstaafd, nog durven wanhoopen of een blaam werpen op de nieuwe gene ratie Dr. Ch. v. d. Br. (Nadruk verboden). van l meer voldoex rekene H ven De te 1 193! 13.1 Het fa te Soe.' den de digd. N.V. straat bureai Op de werkz bliek 1 get.scl melder omtr. zit-slai Br. om Berg 1; gen m< ren eg tuig, 3 zaag, z kleine gende stormlt Adres: of gevo ROK Luister 4.054

De Soester | 1938 | | pagina 4