DRAADBEWAKERS EEN LUXUEUS VLIEGTUIG Verborgen bomen EEN SCHILDWACHTHUISJE Mooie en practische Boekensteuners graafbeambte kwam om de draad te her stellen, vertelde hy wat er aan de hand was. Deze had het draagbare apparaat bij zich, waarmee hij de leiding kon proberen, en daarvan maakte hij nu gebruik om vlug naar een dokter te telegraferen. Door een operatie kon de vrouw nog worden gered. Soms worden de draden ook doorgebeten door de mieren, die hun mieerenhopen zo hoog bouwen, dat ze tot aan de draden rei ken. Maar de mannen, die moeten zorgen voor de andere lijn, die over Kaap York loopt, hebben het nog moeilijker Dit gebied is zo woest en onherbergzaam, dat ze er niet met auto's maar met paarden doorheen moeten. Ovér woeste bergrivieren, over bergen en door oerwouden voert hun weg. Soms wordt bij het oversteken van een rivier man of paard aangevallen door een krokodil, soms hebben ze ontmoetingen met wilde dieren in de wouden of lopen een gevaarlijke slangenbeet op. Vaak worden in deze streek de draden beschadigd door omvallende bomen, eens ontdekte een „telegraafruiter" een gewel dige pythonslang, die zich om de paal had heengewonden en zo de leiding verstoorde. Dikwijls bouwen vogels hun nesten in de palen. Of de negers snijden de draden door en gebruiken ze voor hun speerpunten, aanvallen doen ze de beambten niet meer. Aan dergelijke gevaren zijn die „draad bewakers", zoals ze daar worden genoemd, blootgesteld. Hun moeilijke werk houdt de verbinding in stand tussen de eenzame woeste gebieden, waar de enkele mensen in grote verlatenheid wonen en uitzien naar elk teken van hun medemensen en de gro te, levendige buitenwereld der steden en dorpen. Om te verhinderen, dat de boeken van de boekenplank of van het bureau afvallen, gebruiken we boekensteuners, die een hele rij boeken by elkaar kunnen houden. Je ziet ze veel in de winkels, in allerlei aar dige vormen en modellen, maar om ze zelf te maken, is toch altijd nog leuker, vind je niet? Op afb. 1 zie je een van de steuners, als ze klaar zijn. Het rechtopstaande plankje is in fig. 2 voorgesteld en figuur 3 is het lig gende plankje, waar 1 aan vast Wordt ge spijkerd. Onder dat liggende plankje, spij ker je een reep metaal, blik b.v., dat een WETENSWAARDIGHEDEN De kleur van een vlag. Jullie weten zeker wel, dat over de hele wereld de witte vlag geldt als de vredes- vlag Maar weten jullie ook dat de gele vlag het teken is dat er een besmettelijke ziekte heerste en dat de zwarte vlag vroe ger speciaal door zeerovers werd gebruikt? Hoeveel soorten chrysanten zijn er? Op de laatste Amerikaanse chrysanten tentoonstelling te Washington waren niet minder dan 500 verschillende soorten te zien. Harde, doorzichtige gummi, In Engeland wordt op het ogenblik ge werkt aan het maken van gummiplaten, die zo hard zijn als staal en doorzichtig als glas. We zetten het zelf in elkaar. Als we met soldaatjes spe len of als we een kasteel bouwen van blokken, dan kunnen we heel goed een schildwachthuisje erby ge bruiken, want schildwachten horen daar toch altijd by. Van een stukje stevig kar ton kun je er zelf een maken. Op de afbeelding zie je hoe je het moet knippen. Op de stippellijnen wordt het kar ton gevouwen. Je hebt dan de vierkante omtrek van het huisje en kunt de beide zijkanten aan elkaar plakken. Het dak be staat uit een recht stukje karton, dat pre cies in het midden wordt gevouwen en daarna op de omgevouwen stukjes aan de bovenkant wordt geplakt. Je kunt er nu van onderen nog een randje om plakken en het daarna een bodempje geven, zodat de schildwacht geen koude voeten krijgt. Met een beetje waterverf schilder je het in verschillende kleuren, bijvoorbeeld rood wit, blauw of oranje wit, bleu, zoals de vlaggen zijn. soort eetkamer, waar ook divanbedden en boekenkasten zijn te vinden. Je ziet, een heel huis, waar je dagenlang in kunt rei zen, zonder dat het je "aan iets ontbreekt. Lijkt het niet een modern sprookje? Maar het is geen sprookje! Dit vliegtuig bestaat heus! Je ziet, het is een Junker, de Ju 90. Niet minder dan 40 personen zouden er te gelijk in vervoerd kunnen worden, maar ik denk dat dan veel van het gemak en de luxe verloren gingen! Het vliegtuig kan een snelheid van 400 K.M. per uur bereiken en vliegt 200 K.M. achter elkaar zonder te landen, of zoals men dat noemt: de machine heeft een ac tie-radius van 2000 K.M.. Zoals jullie mis schien wel gelezen of gehoord hebt, is juist deze nieuwe machine onlangs bij een oefen vlucht verongelukt. «v In het volgende stukje zijn de namen van verschillende bomen verborgen, negen in het geheel. Lees het maar eens langzaam en nauwkeu rig door, dan zul je ze wel vinden. Ze zitten in de woor den verborgen of ze springen van het ene woord op het an dere, zoek maar goed. HET NIEUWE MEISJE. De school is al aan, de kin deren zijn al in de klas en de juffrouw wil juist begin nen. Daar komt de hoofdon derwijzer binnen met een vreemd meisje. „Ik breng U een nieuw leerlingetje", zegt hij. „Is er nog een plaatsje voor haar? Ja, naast Nel is nog een plaats open. Het nieuwe meisje gaat bij haar in de bank zitten. Nel scliUift dicht naar haar toe en vraagt „Hoe heet je?'' „Beppie". zegt het meisje De juffrouw hoort het ook. „Nu", zegt ze, „Beppie probeer maar met ons mee te lezen We beginnen vandaag met de leesles." Nel wil graag samen in één boekje kijken en dat mag voor de eer ste keer nog, omdat de nieuwe boekjes nog niet zijn gekomen. In het speelkwartier zegt Nel: „Wil je een stukje van mijn bo terham? Ik heb er kaas opJa, dat lust Beppie graag en ze haalt zelf een grote sinaasappel te voorschijn. Die schilt ze net-' jes en deelt hem met Nel, ieder zes part jes. Nel en Beppie vinden elkaar dadelijk aardig en ze spreken af om vriendinnetjes te zijn. jeds 'sa '^jaq 'uop '8iia\ 'dat 'sp 'sjia 'apuij :jooa afsjn^s jaq ui uauioq ap uauio>| apjogfoA azap uj .'ONISSOHdO eind onder de boeken uitsteekt. Daardoor blijft de boekensteuner beter staan Als or namentje kun je natuurlyk van alles ne men, hier staat een bloemmotief afgebeeld. In figuur 4 zie je hoe de bloem wordt uit gezaagd, uit een stuk hout, en in 4a het houten schijfje dat het „hartje" van de bloem wordt. Midden in de bloem maak ie nu een rond gat, waar dat schijfje precies in past en dan lijm je het vast. Voor het liggende en het staande plankje kan je een grootte nemen van ongeveer 15 x 12 c.M„ maar het hangt ook erg van de boeken en de plank af, hoe groot je het moet maken. Je kunt ze aardig verven of beitsen, net naar je zelf wilt. Hoe snel vliegt een valk? Jagers en vogel-deskundigen hebbt?n vastgesteld, dat een valk, die zich op zijn prooi stort, een snelheid heeft van ongeveer 260 K.M per uur. APPELEN VERDELEN. Bij een groentehandelaar lagen pra'chtige appelen voor het raam. Een dame ging naar binnen en kocht een paar K.G. van de mooie vruchten Thuis gekomen telde zij de appels na en zag. iat zij 13 grote en 18 kleine appels had. Daar de dame ze ven kinderen bad en van ieder kind even veel hield, besloot zij ze allemaal evenvee) van de vruchten te geven. Hoe heeft zij ze moeten verdelen om te zorgen dat alle ze ven kinderen evenveel kregen? •spdde ap uba saoiupdde aj^ooii uo japaoui aSipuejsjaA uaa sba\ f12 :3urssojdp Paul Regtman. Dat ziet er lang niet onaardig uit, hè, het lijkt haast wel een sprookje. Een vlieg tuig waar eventjes drie vertrekken en een garage in zijn, behalve dan nog de cockpit, waar de bestuurder in zit Moet je eens zien, een complete keuken, waar een kok lekkere gerechten kan klaar maken, dan de garage, waar liefst een hele auto in mee gevoerd kan worden, een keurige zitkamer, met crapeaux en canapé's en dan nog een Over Australië lopen de eenzaamste telegraaf lijnen ter wereld. Ze gaan van de ene kant van het werelddeel naar het andere, dwars over het hele eiland heen. Zestig jaar gele den is de eerste lijn aangelegd, waarvan de bouw twee jaar duurde. Maar nauwelijks waren ze klaar, toen in verschillende streken in de buurt van de telegraaflijnen goud werd ontdekt. Daar door kwamen ze op de gedachte om langs die telegraafdraden een spoorweg aan te leggen. In 1886 begon men van twee kan ten met de aanleg. In het Noorden van Darwin naar Birdum, ongeveer 340 K M. lang, in het Zuiden van Adelaide naar Port Augusta en verder naar Alice Springs, het kleine plaatsje dat naar de dochter van een postdirecteur was genoemd; deze lijn was ongeveer 1500 K.M. lang. Midden in net hartje van Australië houdt de spoorweg in eens op. Tussen de beide eindstations ligt een uitgestrekt, dunbevolkt gebied, dat al leen door de telegraaflijn met de bewoon de wereld in verbinding staat. Op belangrijke punten van die lijnen, voorzover ze door de eenzame streken voe ren, zijn hutten gebouwd waar de draad doorheen loopt. Daarin wonen de telegraaf- beambten, die de versterkingsinstallaties bedienen en de „telegraafruiters", die de berichten verder brengen, de lijnen bewa ken en herstellen, als het nodig is. Die klui zenaars tegen wil en* dank zien op hun eenzame posten maar zelden andere blanke mensen. Eens in de twee maanden gaat een flinke doortastende postchauffeur er met een vrachtauto op uit om levensmiddelen en post te brengen aan de telegraafbeambten in de afgelegen gebieden en aan de goud zoekers en farmers. Hij moet maar rijden, waar de weg op dat ogenblik het beste is, dwars door de woestijn, waar de zandheuvels minstens eenmaal per week van plaats veranderen. Zijn banden slijten hard en meer dan eens komt de man op de plaats van bestemming aan met autobanden, die met gras, dekens en kledingstukken dichtgestopt zijn. En als hij de pech heeft, dat de motor defect raakt, moet hij wachten tot de een of an dere stam zwervende negers voorbij trekt, die hem een paar honderd kilometer wil slepen. Bovendien moet hij gemiddeld zo'n driehonderd rivieren en beken over, die in de wintermaanden vaak woeste stromen worden, waardoor hij soms wekenlang wordt opgehouden. Wanneer hij veilig de telegraaf-hut be reikt, dan wordt hij met vreugde ontvan gen. De beambten die anders vaak weken achter elkaar niets anders horen, dan het tikken van hun toestel, kunnen dan ten minste weer eens praten met een mens. Al staan er zware straffen op het door snijden van de telegraafdraad, toch zijn er ook wel gevallen, waarin men maar van straffen heeft afgezien. Enige tijd geleden werd er ten noorden van Powell-Creek een draad doorgesneden. Toen een telegraaf-be- ambte de plaats bereikte, waar de draad was doorgesneden, vond hij een hoed en een lege veldfles. Hoewel hij de hele om trek afzocht, vond hij geen spoor van den man, die de draad had beschadigd. Pas maanden later werd er een eind verder een vergeeld geraamte gevonden, van den man, die door dorst was omgekomen en had ge tracht hulp te krijgen, door de draad door te snijden. Een ander geval liep beter af. Een farmersvrouw werd ernstig ziek en haar man durfde haar niet alleen te laten om een dokter te halen, die twee dagen ver v/eg woonde. Daarom sneed hij eenvoudig de telegraafdraad door en toen een tele-

De Soester | 1938 | | pagina 6