Talens schrijfmachine-linten WANDELINGEN Het huis van den jGrraaf ALLE MERKEN steeds uit voorraad leverbaar. Vraagt v r ij b I ij v e n d inlichtingen en demonstratie N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij DOOR DE LEVENDE NATUUR FEUILLETON Gemengd Nieuws Van Weedestraat 7 Soestdijk J Nadruk verboden. EEN onzer lezers, wiens liefhebberij voor den tuin in hoofdzaak uitgaat naar het fruit, dat in het voorjaar genoegen geeft door den bloei en daarna door de vrucht, zoolang deze groeit en zelfs totdat zij in den winter, soms na Nieuwjaar pas, is genoten, stelt de vraag in een uit voerig artikel uiteen te zetten al wat be kend is omtrent de schurft van appel en peer en „*aar bestrijding. Ik wil aan dit verlangen gaarne tegemoet komen zonder al te uitvoerig te worden. Op den voorgrond zij gesteld, dat de schurftziekte van appel en peer niet door een en dezelfde schimmel worden veroor zaakt, waarmede verklaard is, waarom soms de appels wel en de peren niet ern stig wui den aangetast of omgekeerd. Zelfs niet al staan deze boomen naast elkander, want de zwam gaat niet van den appel op den peer over en ook niet omgekeerd van peer op appel. By den appel worden vooral de bladeren en in mindere mate de vruchten aange tast, bij de peren lijden 't meest de scheu ten en de vruchten, terwijl de bladeren eigenlijk alleen in het vroege voorjaar van beteekenis ziek worden. Veel hangt in deze af van de soort of beter gezegd variëteit van de vrucht, want bij de eenne wordt het hout sterker aangetast dan de vrucht of omgekeerd. En zelfs wordt de eene varië teit lang zoo sterk niet aangetast als de andere, zoodat we er kennen, die overal gemakkelijk ziek worden, terwijl andere zelfs op ongunstige standplaatsen en on der ongunstige groeivoorwaarden ten op zichte van de schurft in het algemeen ge heel of nagenoeg gezond blijven. Een voch tige, ingesloten standplaats en een stik- stofrijke bemesting werken het optreden van de schurft in de hand en we weten zelfs, dat Louise Bonne d'Avranches op wild vatbarder is dan op kwee, hetgeen wellicht aan resp. sterker en zwakker groei mag worden toegeschreven. Overi gens is ook het ziektebeeld verschillend op de onderscheidene organen en variëteiten. Zeer jong aangetaste peertjes zien er ge heel anders uit dan later ziek geworden vruchten, maar ook zien we verschil tus- schen de ziekte op de twijgen van verschil lende variëteiten. Op de bladeren ontstaan zwarte of bruin groene vlekken, die eenigszins stervormig zijn en vooral aan de bovenzijde van het blad voorkomen, bij peren ook talrijk aan den onderkant. Het appelblad wordt soms kroes en het valt dikwijls zeer voortijdig af, welke verschijnselen we bij peer veel minder waarnemen. Op de scheuten, vooral van peer, ont staan zwartgroene vlekken, die later blaas- vormig worden en in het voorjaar open barsten en dan een zwart-wollige plek la ten zien, waar de sporen der zwam worden gevormd. Dit is waarschijnlijk de voor naamste bron van besmetting, hoewel het zeker is, dat de in het voorjaar van de bla deren uitgaande infec«..v is onderschat. Niet zelden sterft het schurftige hout. Als het in leven blijft, duurt het een jaar of vier, voordat de zieke twijg er ongeveer normaal uitziet. De vruchten van den appel vertoonen z.g. roestvlekken, die eerst rond, later on regelmatig van vorm zijn en donkerbruin tot zwart /an kleur, soms met een witten rand omgeven. Zelden gaan de aangetaste vruchten tot scheuring over, als zij het doen, dan treedt eerder rotting op dan bij peren. Naar het Engelsch. 7) „O, ik bid u, madame, komt u toch nooit tusschen licht en donker dicht bij den vij ver! Ik zal u eens vertellen, wat ik laatst met Pinksteren heb gezien. Dat is de tijd bij uitnemendheid voor de Rusalka's; dan duiken ze op uit het water en dwalen door de bosschen, en, als ze dan iemand tegen komen, zijn ze eerst heel vriendelijk en dan dooden ze hem, tenzij hij onmiddellijk een handdoek of een hemd geeft. Ze loopen naakt, ziet u en daaraan herkent men ze." „Maar, als je de Rusalka's zoo gemak kelijk herkennen kunt, waarom loopen de menschen dan niet weg, als ze ze zien?" „Dat helpt niets meer, want ineens komt er een groote watervloed en daar verdrink je inEn, als het water verdampt, zie je er net uit, of je een natuurlijken dood was gestorven! Nu tien jaar geleden, werd een neef van Wladimir door Rusalka in het bosch om Alatyr gedood. De men schen dachten, dat hij in dronkenschap van zijn kar was gevallen, maar Wladi mir weet zeker, dat een Rusalka het ge daan heeft, want zijn hemd was gescheurd, op de plek, waar hij het had trachten af te trekken." Perevruchten worden meer dan appels aangetast. De vruchtjes zijn soms nau welijks gezet of reeds vertoonen zij bruine vlekjes, die snel in grootte toenemen, waar door de vruchtjes, meestal klein nog, af vallen. Bij later infectie zien we vlekken optreden, die meer gelocaliseerd blijven, zoodat de vruchten niet afvallen, maar plaatselijk in groei vertragen, waardoor meestal scheuring ontstaat, die by vochtig weer tot rotting kan lijden. Ik kom nu tot de bestrijding. In de eer ste plaats moet er worden getracht door een luchtige standplaats, rationeele voe ding, dus niet te veel stikstof maar wel ruim kali, kalk en fosforzuur, een doorla tenden bodem en niet te hoogen water stand den boomen een groot weerstands vermogen te geven. Voorts dragen we zorg, dat geen Infec tiemateriaal achterbiyft in den vorm van zieke vruchten, bladeren of twijgen, opdat hiervan in het voorjaar geen besmetting kan uitgaan. Men houde zich hierdoor aan de beproef de bestrydingsmiddelen Bordeauxsche en Califomische pap. We onderscheiden de bespuiting van het kale hout, die zoo kort mogelijk vóór den bloei wordt uitgevoerd en de besproeiingen tydens den groei, dus in den zomer. Men zal dan op sommige plaatsen moeilijkheden ondervinden met ondercultuur, zoodat naar omstandigheden moet worden gehandeld. Men sproeit met Bordeauxsche pap ter sterkte van 11.5 (dus pap, bereid uit 1.5 K.G. kopervitriool en 1 K.G. kalk) ap pels en peren even voor het uitloopen der knoppen. Met dezelfde pap, maar nu ter sterkte van 1 sproeien we de peren voor de tweede maal als de vruchtjes goed en wel gezet zyn, om ze te beschermen tegen de vroegtydige aantasting, die ze doet af vallen, zooals ik reeds beschreef. Een der den keer spuiten wij ze, zoodra de vrucht jes zoo groot zyn als een pruim. Het ligt voor dê hand, dat we variëteiten, die zelden of nooit schurftige vruchten dragen, al leen de eerste bespuiting geven als de uit voering van het werk op moeiiykheden stuit. Bordeauxsche pap bereidt men ge makkelijk door Cuprosa op te lossen in water. De appels worden soms eerst dan in den zomer bespoten, als men waarneemt, dat de schurft de bladeren heeft aangetast. Men moet er dan wel aan denken, dat dit te laat kan zyn. Alleen zy, die het al lereerste optreden van de ziekte kunnen waarnemen, mogen zich hierop verlaten, ieder ander doet verstandig korten tyd na de vruchtzetting een tweede besproeiing toe te passen. Bebladerd appelboomen wor den echter niet met Bordeauxsche pap be spoten, wijl dit bladafval tengevolge kan hebben, maar met de in den handel ver krijgbare Californische pap, waarvan 1 1.5 wordt genomen. Peren in het blad verdragen deze pap soms niet goed. Tenslotte wys ik er op, dat men niet tij dens den bloei moet sproeien om de be stuiving niet te hinderen, alsook om ver giftiging van byen en haar broed te voor komen. Dit kan ook het gevolg zyn als men vruchtboomen spuit, waaronder bessen staan te bloeien. Dit geldt natuurlijk al leen Voor bespuitingen met giftige stoffen, zooals kopervitriool en arsenicumhoudende middelen, in dit geval dus de Bordeauxsche pap. Bilthoven. P. J. Schenk. ,,'t Is verschrikkeiyk, als je denkt, dat je door zulke gevaren bedreigd wordt", zei Mary, die zich hield, of zij ten zeerste on der den indruk van het verhaal was. Dit deed Marfa goed en zy bleef steeds lustig in de soep roeren, die juist een crltiek punt had bereikt. „En nu zal ik u nog eens vertellen, wat mij overkwam op den avond van den eer sten Pinksterdag. Ik kwam vry laat uit Tershy terug, waar de zuster van mijn moeder woont. Daar zag ik ineens een Rusalko, toen ik de brug over ging by de cadettenschool. Ze zat op den oever, vlak by den waterval, heelemaal in elkaar ge doken en ik hoorde haar zuchten, als de wind voor een zware regenbui. U begrypt hoe ik er de beenen inzetteIk gun de mg dan ook niet eens den tijd, om ach terom te loopen en het huls door de keu ken binnen te gaan, zooals het eigeniyk hoort, maar ik ging de voordeur in en ik verzeker u, niet zoodra was ik binnen, of de regenstralen beschoten lebteriyk de ra men, terwyi een oogenblik later helder de maan scheen, aan een onbewolkten he melU begrypt, hoe verschrikt ik was en hoe dankbaar tevens, dat ik zoo wonderlijk behouden bleefMaar de soep is klaar. Wilt u misschien even de handen wasschen?" „Ia het dan al tyd voor de lunch? Nu, Marfa, ik moet zeggen: de morgen is ray omgevlogen en Ik heb heel wat van je ge leerd!" DE ARBEID DER GEHUWDE VROUW. Academisch gevormde Christenvrouwen ontwikkelen bezwaren tegen het voor-ont werp van Minister Romme. Het bestuur van de Vereenlglng van Academisch gevormde Christenvrouwen heeft op 10 Februari j.1. het volgende adres gezonden aan de leden van de commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid, welke praeadvies zal hebben uit te brengen over het voorontwerp van een wet, houdende beperkende bepalingen In zake arbeid van gehuwde vrouwen. „Het bestuur der Vereenlglng van acade misch gevormde christenvrouwen verzoekt U kennis te willen nemen van de beden kingen, die het als Christenen en in het licht van het evangelie gemeend heeft te moeten maken tegen de strekking van het „voor ontwerp van wet, houdende beperkende be palingen inzake arbeid van gehuwde vrou wen", zooals deze in de toelichting tot het voorontwerp wordt uiteengezet. Ie. De taak der gehuwde vrouw in haar gezin is zeer groot en verantwoordeiyk, haar taak in het leven Is echter met den ar beid in haar gezin geenszins uitgeput. Wan neer men zou uitgaan van het beginsel, dat de volle levenstaak van iedere gehuwde vrouw blijft beperkt tot de verzorging van het gezin, zou men haar niet alleen van bezoldigden beroepsarbeid, maar ook van alle medewerking in. kerk, maatschappij en staat moeten uitsluiten. Dit is in strijd met onze Christeiyke overtuiging, dat op alle terreinefi des levens mannen en vrouwen tezamen moeten arbeiden, ieder naar eigen, door God geschonken aanleg en gaven, el kander aanvullend. 2. Man en vrouw zijn samen verant- woordeiyk voor het gezin, zoodat zij zich samen te stellen hebben onder Gods bevel by het vervullen van hun plicht tegenover het gezin. Het is niet de taak van de over heid zich hierin te mengen, omdat deze ma terie valt buiten het terrein, waarop de wetgever zich behoort te bewegen. Slechts wanneer de rechten en belangen van ande re personen in het gedrang komen, kan de wetgever zich Inlaten met gezinsverhou dingen (gezinsvoogd, ontheffing en ont zetting uit de ouderlijke macht). Verwaar- loozing van het gezin mag niet in het al gemeen by een geheele groep worden ver ondersteld, ze zou door een nauwkeurig onderzoek van ieder geval afzonderiyk moeten worden aangetoond." DE RADIO EN HET AUTEURSRECHT. Moet auteursrecht betaald worden door een caféhouder, die z(jn radio laat spelen? De vorige week heeft de advocaat-ge neraal by den Hoogen Raad, mr. Wynveld, conclusie genomen in de procedure tusschen den componist Franz Léhar en een café houder te Rotterdam over de vraag, of laatstgenoemde verplicht is auteursrechten te betalen voor muziek welke hy door mid del van de radio in zyn café laat hooren. De kantonrechter te Rotterdam ontzeg de den componist, die auteursrecht eisch- te voor het op deze wijze reproduceeren van zyn muziekwerk „Der Czarewitsch", zijn vordering en in booger beroep heeft de Rotterdamsche rechtbank in gelijken zin beslist. Mr. Wijnveldt heeft thans in zyn con clusie echter als zyn meening te kennen gegeven, dat de caféhouder, die door het inschakelen van een technisch apparaat de per radio uitgezonden muziek in zyn ca fé doet weerklinken, welke muziek zonder dat inschakelen daar ter plaatse niet hoor baar zou zijn, wel degeiyk de uitvoering van het werk openbaar maakt en dus de daarvoor verschuldigde auteursrechten moet betalen. De advocaat-generaal concludeerde dan ook tot vernietiging van het bestreden von nis en tot terugwyzlng der zaak naar de Rotterdamsche rechtbank. Op 21 April a.s. zal de Hooge Raad ar rest wyzen. DE OPLEIDING VAN DEN MIDDEN STANDER. Vragen aan den Minister. De heer Amelink, lid der Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat met medewerking van het departement van oeconomische zaken de opleiding voor de handelskennis die vereischt wordt ingevolge de bepalin gen der Vestigingswet Kleinbedryf, uit sluitend gegeven zal worden in handen van de drie middenstandsbonden, resp. onder wijsinstellingen dezer organisatie? 2. Is het juist, dat vakorganisaties of onderdeelen daarvan, die zich reeds bezig houden met de opleiding voor handelsken nis, die opleiding op voorschrift van het departement van Economische Zaken moe ten beëindigen? 3. Indien het onder 1 en 2 gevraagde juist is, wil de Minister dan mededeelen op welke wettelijke bepaling deze beslissing steunt 4. Is de Minister niet van meening, dat het voor het verkrijgen van het midden standsdiploma algemeene handelskennis, afgegeven door een der middenstandsbon den, noodzakelijk voor het ontvangen van een bedtijfsvergunning ingevolge de Vesti- gingswet-Kleinbedryf, voldoende is, dat de bezoekers de vereischte handelskennis be zit en dat daarbij buiten beschouwing ge laten kan worden, op welke wijze of bij wel ke instelling de verzoeker zich deze han delskennis heeft eigen gemaakt? SCHRIJFMACHINES Mary spoedde zich weg en mrs. Tweedie genoot van haar levendig oververtellen van het gehoorde. „Het spreekt vanzelf, dat het bijgeloof een groote rol speelt by alle verhalen, die dj ronde doen van het „Huis van den graaf" en de Llewellyns, die daar het laatst woonden. Ik voor my geloof niet, dat de baby verdronken ls, en, mocht dit zoo zyn, dan hield dit geen steek, want het kind was ruim anderhalf jaar oud en was wel degelijk In Londen gedoopt." ,,'t Is anders een droeve geschiedenis", zei Mary peinzend. „Denkt u, dat het kind gestolen is en als boer werd opgevoed?" „Ik weet heusch niet, wat ik er van den ken moet, lieve!" Maar als j(j er eenlg licht in meent te zien, zeg het dan eens! Zoo menigmaal heeft een schynbaar onbe duidende kleinigheid geleld tot de oplos sing van een heel ingewikkeld geval." „Als dat kind Iwan, of dan zyn nakome lingen, ontdekt werd, zouden dan de Lle wellyns van het „Roode Huls" niet hun heele fortuin verliezen?" „O, neen. Maar een klein deel althans. De tien of twaalfduizend pond, op de gra vin vastgezet, zouden maar een droppel ln den emmer zyn, tegenover het fortuin van Andrew, die wel een half millioen bezit. Je begrypt, dat Philip Llewellyn, dat was de univeraeele erfgenaam, nadat de moord had plaats gehad, wel zorgde, dat hy goed geborgen was, mocht zyn stiefbroeder soms ooit weer ten tooneele verschynen." „Ik vind het zöó'n interessante geschie denis, dat ik er onwillekeurig veel over denk!" „Ja, Ik geef toe, dat ze mij ook ten zeerste interesseert. Ik hoop maar, kind je, dat je flink vordert met je studie van de Russische taal. Wie weet, hoe je uit al die legenden, vol bygeloof, nog niet eens tot de waarheid komt!" „Nu, aan mij zal het niet liggen, mrs. Tweedie! Ik ben nu al bezig met de onre gelmatige werkwoorden en Ik verzeker u, dat ik myn ooren den kost geef.e als er iets te hooren valt!" HOOFDSTUK V. Voor dien volgenden dag had de familie Jack Huish het plan gemaakt voor een uitstapje naar het Finsche dorpje Terchy, waardoor ze meteen een middagje vlsschen konden combineeren met een bezoek aan een oude gedienstige van mrs. Tweedie. De tarantass is het aangewezen middel van vervoer voor dergelijke tochtjes, daar een rytuig op veeren onmogelijk bestand zou zyn tegen de schokken op de onge plaveide wegen. De tarantas is net een groote houten wieg, die op vier sparren- stammen ligt, en waaronder getrokken wordt door drie of vier paarden, al naar den smaak, of den rijkdom van den eige naar. Jack Huish had Mary Williams een plaats aangeboden in zUn eigen tarantass, die met zooveel zorg in elkaar gezet was, dat zy byna „in het geheel niet schokte!" Dat dit echter wel wat boud gesproken was, zou Mary weldra ondervinden. Jack ha deen troika (driespan); ln het eerst kon Mary in het geheel niet op haar plaats blijven zitten; ze hotste van links naar rechts en ééns moest Jack haar in de armen opvangen, anders was ze waar- schijniyk voorovergevallen, wat zeker al een zeer onaangename gewaarwording zou zijn geweest. „Ik ben blij, dat ik Wladimir heb voor koetsier; die is nog het voorzichtigst en het bijdehandsche paard is nog heel jong en vurig." „'t Is een prachtige sport, dat moet ik zeggen", erkende Mary. „Wel zal ik van avond bont en blauw zien, maar dat moet je er maar voor over hebben." „Nu gaan we een heuvel over. U is toch niet zenuwachtig, miss Williams?" „Ik weet niet wat zenuwen zyn", ant woordde Mary, met schitterende oogen en een kleur van opgewondenheid, zoodat Jack onwillekeurig dacht: „Goed, dat Hugh haar zóó niet ziet, want dan was hij reddeloos verloren." Heuvelopwaarts ging het goed. Wladi mir had het span uitstekend in bedwang. Maar aan den voet van den heuvel stroom de dezelfde rivier, die in Alatyr zoo'n on schuldig beekje was. De paarden, die in vollen galop renden, raakten verward in het tuig, ende tarantass kantelde! Wordt vervolgd

De Soester | 1938 | | pagina 4