Gemeenteraadsvergadering op a.s. Maandag. Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag NIEUW LICHT. Lijst van Ingekomen stukken. Verbreeding van de Burg. Grothestraat Verbetering woningen „Ons Belang" Steenhofstraat of Steenhoffstraaf. Uitgave: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v. d. Bovenkamp REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 2962 - GIRO 161165 Bekendmakingen Kosten f 12.000. te Soesterberg. Een nieuwe Manschappen- wagen voor de Brandweer. Met één of twee f's Brrrü Inktvingcrs No. 23 ZEVEN' EN TWINTIGSTE JAARGANG. Woensdag 16 Maart 1938 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagsmiddags 2 uur, aan het Bureau: Van Weedestraat 7 Telefoon 2962 Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS», ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS:0.80 PER DRIE MAANDEN HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 STAATSBLAD No. 380 (Officieel) GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat een openbare Vergade ring van den Raad dezer gemeente is be legd tegen Maandag, 21 Maart 1938, te 14 uur. Soest, 14 Maart 1938. De Burgemeester voornoemd, W. A. J. Visser. VERKIEZING LEDEN COMMISSIE UIT DE INGEZE TENEN, BEDOELD IN ART. 159 GEM. WET. De Voorzitter van het Hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden der Com missie uit de ingezetenen, bedoeld in art. 159 der Gemeentewet in verband met de voorgenomen, grenswijziging tusschen de gemeenten Soest en Amersfoort, brengt ter openbare kennis, dat ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is ne- dergelegd en tegen betaling der kosten ver krijgbaar is gesteld het proces-verbaal, waarbij de leden dier Commissie zijn be noemd verklaard. Soest, 14 Maart 1938. De Voorzitter voornoemd, W. A. J. Visser. De Raad der gemeente Soest is 22. Vaststelling van besluiten inzake i openbare vergadering bijeengeroepen te-gemeente-eigendommen, t.w.: gen Maandag 21 Maart 1938 te 14 uur, ter behandeling van de volgende AGENDA: tot verkoop van een stuk gronds aan D. van Amersfoort en in verband daarme de aankoop door de gemeente van het op dien grond rustend erfpachtsrecht (No. 4867). b. tot overname van het erfpachtsrecht van een gedeelte van een perceel gronds 1. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen dd. 2 Dec 1937, 21 Decem- 1 yan F Schipper en tot verhuur aan dezen her 1937, 8 Februari 1938, 14 Februari 1938 - en 22 Februari 1938. We hebben nooit te veel tijd, om-het hart te verblijden van hen, die met ons gaan. O, zijt gezwind om lief te hebben. Haast U om vriendelijk te zyn. A m i e 1. Als er nu iets is, warin men in de verste verte niet zou gaan zoeken naar sympto men van meer liefde, meer zon, meer vrien delijkheid onder de menschen en in de men- schelijke samenleving, dan is het toch ze ker het „overzicht van de werkzaamhe den van den P.T.T.-dienst in het 2e kwar taal" enz. In dit overigens zeer nuttige ge schrift treft men zeer vele cijfers en getal len aan, die nu gewoonlijk niet erg opvroo- lijkend zijn, behalve dan voor cijferananiak- ken en statistiekliefhebbers. En toch kon men voor eenigen tijd in dit oogen- schynlijk lichtelijk droge „overzicht" een paragraaf aantreffen, welke duidt op een belangrijke vooruitgang in onze maat schappelijke opvattingen omtrent den mensch, die eens een misslag beging en die tot nog voor heel kort na zijn ontslag uit de gevangenis als een gebrandmerkte door het leven had te gaan, wat hem juist in vele gevallen tot misdaad terugvoerde en van kwaad tot erger deed vervallen. Onze strafwetgeving is echter langza merhand wat milder geworden. Men is be zig het standpunt der vergelding te ver laten en de straf niet meer te beschouwen als een wraak van de gemeenschap, maar als een middel tot verbetering en hervor ming van het individu, ten einde den ge strafte, na voor zijn daad geboet te heb ben, als een nieuw en beter en nuttiger mensch in de maatschappij te doen terug- keeren. En ditzelfde gezonde en van meer naastenliefde getuigende principe kon men nu onlangs ook in het „droge" overzicht aantreffen, waar opgemerkt werd: Het bedrijf houdt voorts rekening met de mo derne, sociale stroomingen bij het in dienst nemen van nieuw personeel. Bij indienst treding wordt o.m. een bewijs van goed gedrag gevorderd. Is het echter wel juist en doelmatig een candidaat, die vroeger oon een of ander feit met den strafrechter in aanraking is geweest, ten allen tijde te doen afvallen voor, of achter te doen staan bij een candidaat met blanco-strafregister? Zou dat wel juist zijn met het oog op het aandeel, dat ieder maatschappelijk orgaan behoort te nemen in het bieden van g genheid tot hervatting van een ordelijk be staan aan hen, die tijdelijk daarvan afwe ken en zou dat wel doelmatig kunnen wor den genoemd als men bedenkt, dat het ge middelde der hoedanigheden dezer perso nen geenszins behoeft achter te staan bij dat dergenen, die overigens voor plaatsing in aanmerking komen Te Amsterdaim wordt sedert eenigen tijd proef genomen met een daartoe ingestelde adviescommis sie, welke den Burgemeester adviseert in zake het afgeven van bewijzen van goed gedrag. Oorspronkelijk bedoeld alleen voor commissie uitgebreid, o.m. tot den P.T.T.- gemeentediensten, is de taak van bedoelde dienst en is daarin een ambtenaar van den P.T.T.dienst opgenomen. Deze op proef in gestelde regeling voldoet tot dusver goed. Niet langer blijft men zich blind staren op het verkeerde en kwade, dat de delin quent deed, maar veel meer richt men nu het oog op het goede in hem, wil men meer vertrouwen stellen in de goede elementen Mededeeling van ingekomen stukken. Vaststelling van besluiten tot begroo- tings wijziging: algemeene wijziging 1937 (No. 21/ 595) b. wijziging 1937 Spaarregeling extra B. steun aa werkloozen (No. 21/597); c. wijziging 1938 Spaarregeling extra B. steun aan werkloozen (No. 21/598) d. algemeene wijziging 1988 (No. 21/ 596) e. wijziging 1938 in verband met de uit voering van het boschplan 1938 (No. 4817). 4. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 3 Februari 1988 tot het aan gaan van een geldleening (No. 4940). 5. Voorstel tot vaststelling van rente percentages voor 1937 voor verstrekte en opgenomen gelden gasbedrijf (No. 960). 6. Voorstel tot toekenning van een gra tificatie aan een volontair van gemeente werken (No. 3203). 7. Credietaanvraag voor de aanstelling van een adjunct-commies ter secretarie aan de af deeling Sociale Zaken (No. 5051). 8. Voorstel in verband met de verbete ring der woningen van de woningstichting „Ons Belang" (No. 821). 9. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening, regelende het toezicht op loge menten, tapperijen en dergelijke, alsmede op publieke vermakelijkheden (No. 4114). 10. Vaststelling eener verordening, hou dende voorschriften, bedoeld in art. 43 der Woningwet (No. 4664). 11. Voorstel tot voorziening in vacatu res in het bestuur der stichting tot be heer van het Soester Natuurbad (No. 3313). 12. Benoeming van een lid der Commis sie tot wering van schoolverzuim te Soest en van een lid dier commissie te Soester- berg, ter voorziening in nog niet vervulde plaatsen (No. 150). 18. Crediet-aanvrage voor verbreeding van de Burgemeester Grothestraat (No. 2808). 14. Voorstel tot het in werkverschaffing doen uitvoeren van een plan tot het ver harden van bermen en wegen (No. 5011). 15. Crediet-aanvrage voor het ophoo- gen en rioleeren van den KI aarwaterweg (ged.) en de Wijnand Toplaan (No. 2612). 16. Crediet-aanvrage voor aankoop van oen brandweerauto (manschappemvagen) voor de Vrijwillige Brandweer te Soest (No. 4828). 17. Voorstel tot wijziging van de spel ling der benaming Steenhofstraat (No. 5054). 18. Schryven van het bestuur der afd. Soest en Omstreken van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren in zake verzorging van honden, met voor stel van B. en W. (No. 2321). 19. Adres van bewoners van den Smits- weg, verzoekende verbetering van dien weg, met voorstel van B. en VV. (No. 4997). 20. Adres van bewoners van den Ring weg, verzoekende aanbrenging van straat verlichting ter plaatse met voorstel van B. en VV. (No. 4992). 21. Voorstel tot wijziging van het regle ment voor Maatschappelijk Hulpbetoon (No. 1695). van een ander gedeelte van het betrekke lijke perceel (No. 4609). c. tot het in eigendom overnemen van een strook grond van H. W. Bos (No. 5002). d. tot het in eigendom overnemen van een strook grond van C. Spijkerman (No. 4852). e. tot verhuur van een tweetal terrei nen aan het bestuur der Vereeniging „Soestdijk" (No. 4889); f. tot verhuur van een strook gronds aan J. Mensink (No. 5033). 23. Behandeling van belastingreclames. voor de Raadsvergadering van 21 Maart i»&. Punt 13 van de Agenda. a. Processen-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Ontvanger der gemeente Soest dd. 23 December 1937 en 14 Febr. 1938 (No. 137). b. Financieel overzicht van de Afd. Soest der Ned. Vereeniging E.H.B.O. over het vereenigingsjaar Ï936/1937 (No. 1897). c. Overzicht van het Gasbedrijf over de maanden December 1937 en Januari 1938 (No. 240). d. Verslag over 1937 van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Soest (No. 122). e. Idem van de Commissie te Soester- berg (No. 135). f. Schreven van Van Herwerden te Utrecht, inzake oprichting standbeeld, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen (No. 5019). g. Een opgave van door Gedeputeerde Staten goedgekeurde besluiten van Burge meester en Wethouders tot verhuur van grond. h. Een opgave van door Gedeputeerde Staten goedgekeurde besluiten van Burge meester en Wethouders tot verkoop van grond. in den overtreder, en aldus het goede in hem verwachtend en aanmoedigend, roept men nieuwe hoop en nieuwe moed en nieu we kracht in hem wakker, totdat zijn ge- heele wezen ervan vervuld is en er voor het kwaad en de vrees tot het oude kwaad te vervallen, geen plaats meer overblijft. We kunnen niet helpen, dat we veel kwaads in deze wereld zien, maar we be hoeven onzen tijd niet te verkwisten door over het kwaad, dat we zien te filosofee ren en aldus onze gedachten te vervullen met het werk van den vijand. De liefde „denkt geen kwaad". De liefde heft hare oogen van reinheid op naar de dingen die rein zijn. Hoort wat de groote apostel Pau- lus ons vermaant ten aanzien van deze houding van liefde: „Voorts broeders, al wat waarachtig is, al wat rein is, al wat liefelijk is, al wat wèl luidt, zoo daar eeni- ge deugd is en zoo daar eenige lof is, be denkt dat." Waarmee gezegd wil zijn, dat indien er iets is om te prijzen, indien er iets is van deugd, laten we dat dan bedenken, laten we liever daarmee onze gedachten vervullen: met de dingen die waar zijn liever dan met de dingen die valsch zijn; met de dingen die eerlijk zijn, liever dan met de dingen die oneerlijk zijn, met de dingen die rein zijn in plaats van met de dingen die onrein zijn Dr. Ch, v. d. Br. (Nadruk verboden). Punt 8 van de Agenda. Punt 16 van do Agenda. B. en VV. schrijven hieromtrent aan den Raad: Wij deelen U mede, dat in Uwe verga dering van 21 December j.1. is besloten in principe medewerking te verleenen tot de verbetering van het complex woningen te Soesterberg, toebehoorende aan de wo ningstichting „Ons Belang" te Amersfoort. (Bij schrijven van 28 October 1937, No. 9504 M/V 2622 deelde de Minister van Bin- nenlandsche Zaken ons mede, dat ten be hoeve van deze verbetering op een voor schot uit 's Rijks kas van ten hoogste 13.200.kan worden gerekend. De aflos singstermijn van dit voorschot zal zoodanig worden gesteld, dat het tegelijk met het oorspronkelijk voorschot afloopt. Het zal voor Uwen Raad geen nader be toog behoeven, dat het, teneinde de ver huurbaarheid der woningen te bevorderen, dringend noodzakelijk is de woningen te verbeteren. De aan te brengen verbeterin gen 'zijn omschreven in de bij de raadsstuk ken ter inzage nedergelegde bescheiden, naar welke bescheiden wij U ter nadere oriënteering bij dezen verwijzen. Op grond van het vorenstaande stellen wij U voor van het Rijk aan te vragen en te aanvaarden een bouwvoorschot tot het hiervoren genoemde bedrag van 13.200. en dit voorschot te verstrekken aan de woningstichting „Ons Belang" te Amers foort teneinde te strekken tot verbetering van de woningen van haar complex te Soesterberg. Het daartoe door U te nemen besluit, als mede het in verband met deze voorziening te nemen besluit tot wijziging der gemeen- tebegrooting voor het dienstjaar 1938, heb ben wy in ontwerp bij de raadsstukken voor U ter lezing nedergelegd. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: In de op 3 Februari j.1. gehouden verga dering van Uwen Raad deelde de Wethou der van Openbare Werken U mede, dat door den dienst van Gemeentewerken bij wijze van proef een rijwielpad en een voet pad werd aangelegd op de door den heer Matthijssen, ter veibreeding van de Burg. Grothestr. afgestane strooken gronds. De ze werken werden tot stand gebracht in verband met het onder dagteekening van 15 December 1937 van den Minister van Waterstaat ontvangen schrijven, waarin de toezegging wordt gedaan, dat de rijksbij drage in de kosten van den aanleg van voetpaden langs den Rijksweg door deze gemeente, voor zoover betreft de Burgem. Grothestraat, ter lengte van 600 M., zal worden verhoogd van 3.50 per Mi weg tot 7.per Mi weg, voor elke wegzijde, onder voorwaarde, dat van het te maken voetpad een gedeelte ter breedte van 1 M. wordt bestemd voor rijwielpad. Wij mogen veronderstellen, dat U deze werken oogenschouw hebt genomen en dat U met ons van oordeel zrjt, dat bij voltooiing van deze werken over de volle lengte van de Burg. Grothestraat een veilige weg is ont staan voor fietsers en voetgangers. Aange zien de Wethouder van Openbare Werken U omtrent deze aangelegenheid steeds op de hoogte heeft gehouden respectievelijk in Uwe vergaderingen van 24 Maart 1937, 21 December 1937 en 3 Februari 1938, mee- nen wij ons ontslagen te mogen achten U een nadere uiteenzetting te geven van on ze motiveering, welke er den Minister van Waterstaat toe hebben geleid, dat een bedrag van 7.per Miin deze wegver- breeding van Rijkswege wordt verleend. Te dezer zake brengen wij in in herinne ring, dat in UWe vergadering van 24 Maart 1937 een bedrag van 6.000.werd be schikbaar gesteld voor de uitvoering van de uit de verbreeding van de Burg. Gro thestraat voortvloeiende werkzaamheden, als het verplaatsen van heggen en hekken, het in orde brengen van den voortuin, het verplaatsen van meterputten met bybehoo- rende dienstleidingen e.d. Het College van Gedeputeerde Staten maakte naar aanlei ding van dit besluit echter bij schrijven van 13 April 1937, le afd. No. 1281/961 en kele opmerkingen en deelde mede, dat om trent de vtoorgenomen verbetering geen j oordeel kan worden uitgesproken, zoolang niet een volledig uitgewerkte kostenra ming, waarbij ten volle rekening is gehou den met alle voorwaarden van grondover- neming, is overgelegd, en de Raad het daar voor noodige crediet heeft toegestaan. Wij hebben den Directeur van Gemeen tewerken toen opgedragen om in de door hem samen te stellen kostenberekening rekening te houden met de bemerkingen van Gedeputeerde Staten en met de door ons College nader gestelde voorwaarde, dat de verharding van het voetpad dient te geschieden door middel van een tegelbe strating. Zooals u uit de bij de raadsstukken ter inzage liggende kostenberekening moge blijken, wordt voor uitvoering van de be treffende werken thans een bedrag ge raamd van 18.500.In dit bedrag is op genomen het bedrag der kosten verbonden aan de uitvoering der gestelde voorwaarden door hen, die bereid gevonden werden aan de verbreeding hunne medewerking te ver leenen en die voorwaarden, welke alsnog redelijkerwijs gesteld kunnen worden door hen, die zich tot dusver niet bereid ver klaarden de benoodigde strook grond af te staan, doch waarvan verwacht mag wor den, dat zij na gereedkoming van een groot gedeelte der verbreeding alsnog bereid zul len worden gevonden aan de verbreeding hunne medewerking te verleenen. In dit bedrag van 18.500.zijn echter niet op genomen de kosten van overdracht, waar onder zijn te rekenen die van royement van hypotheken enz. Globaal worden deze kos ten door ons geraamd op 1800. Onder mededeeling, dat de Hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat, Ir. H. B. Bakker, het gelegde proefvak in oogen schouw heeft genomen en zich daarmede kan vereenigen, verzoeken wij U, onder in trekking van het bij raadsbesluit van 24 Maart 1937, le afdeeling No. 2308, toege stane crediet van 6.000.ons thans een crediet te verleenen van 20.300.voor uitvoering van de uit de verbreeding van de Burgem. Grothestraat voortvloeiende werkzaamheden. Voor zooveel noodig mer ken wij nog op, dat tegenover dezen uit gaafpost een ontvangstpost kan worden ingesteld van 8.400.— als zijnde de van het Rijk te ontvangen bijdrage in de on derhavige werkzaamheden. Een daartoe strekkende ontwerp-besluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1938 bieden wrj U ter vast stelling aan. t B. en. W. schrijven hieromtrent aan den Raad: In Uwe vergadering van 2 December '37 werd naar aanleiding van ons voorstel dd. 12 November 1937, le afd, No. 4828 in be ginsel besloten tot aankoop van een nieuwe brandweerauto (manschappenwagen) ten behoeve van de Vrijwillige Brandweer te Soest en voorts goed te vinden, dat een Commissie in overleg met het bestuur van de Vrijwillige Brandweervereeniging te Soest ons College van advies dient omtrent dezen aankoop. Blijkens een voorloopig door ons ingesteld onderzoek zal voor bedoelde aanschaffing een bedrag benoodigd zijn van plm. 2500.- n.1. 1600.voor aanschaffing van een chassis en 900.voor den bovenbouw. In verband hiermede stellen wij U voor ons te machtigen tot den aankoop van een nieuwe brandweerauto (manschappenwa gen), zulks na verkregen advies van bo venbedoelde Commissie, en voor dit doel een crediet toe te staan van globaal 2500. Een ontwerp-besluit tot begrootingswij- ziging bieden wij U hierbij ter vaststelling aan. Punt 17 van de Agenda. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Bij raadsbesluit van 30 November 1911 werd aan het gedeelte van den rijksweg loopende door deze gemeente vanaf het station Soestdijk tot aan het perceel van den heer de Vries, zijnde het huidige per ceel Middelwijkstraat 1, de benaming ge geven van Steenhofstraat. De bedoeling hiervan was dit weggedeelte te noemen naar wijlen pastoor Steenhoff, die in deze gemeente als zoodanig werkzaam is ge weest. Van bevoegde zijde werd ons daarop de aandacht gevestigd. Uit een inmiddels door ons ingesteld on derzoek blijkt nu, dat de naam Steenhoff inderdaad moet worden geschreven met dubbele „f". Het gevolg hiervan is mits dien, dat de bij voormeld raadsbesluit ge geven benaming niet juist is gespeld. Aangezien wij van oordeel zijn, dat het wenschelijk is, dat alsnog aan meerge noemd weggedeelte de juiste benaming en volgens de oorspronkelijke bedoeling wordt gegeven, n.1. die van Steenhoffstraat, stel len wij U mitsdien voor dienovereenkomstig wel te besluiten. Maar waarom gebruikt U dan niet die nieuwe, schitterend verbeurde Talons- fleseh met het handige halsrcscrvoirtjeDe „Elice"-flacon! Dan rust de houder op den glazen rand. Geen natte houd r, geen natte vingers! En het stooten van de gnuden penpunten op het glas is nu ook meteen afgcloopen. Laat U dus gauw zoo'n tlesch halen voor 60 cent. „ELITE" FLACON Schóón in dubbelen zin: oniwerp Copier, leerdam In Soest verkrijgbaar by: De Kantoorboekhandel N.V. EERSTE SOESTER ELECTRISCHE DRUKKERIJ,

De Soester | 1938 | | pagina 1