2e BLAD Van het EERSTE HULP HOEKJE Radio-Centrale. Plaatselijk Nieuws behoorende b(j „D E S O E S T E R" van ZATERDAG 19 MAART 1938, No. 23. GESLAAGD. Bij het door de Koninklijk erkende Al- gemeene Vereeniging van Leeraren in Ste nografie gehouden examen voor kantoor stenograaf en typiste, slaagde onze plaats- genoote Mejuffrouw J. v. Amerom, die haar opleiding heeft genoten bij „Rozen- daal's erkend Handelsinstituut" te Amers foort. SOEST ER SCHAAKCLUB. De wedstrijd van Soest IZeist I is af gebroken in gelijken stand van 3xk3^, zoodat 3 partijen nader moeten worden ge- arbitreerd, waarvan het resultaat hopelijk ten voordeele van Soest zal uitvallen. Behalve het 2e tiental zijn de overige tientallen uitgespeeld. Van den wedstrijd Denk en Zet ISoest II op Donderdag, 24 Maart a.s. te spelen in Amersfoort, hangt het kampioenschap van het 2e tiental af. Over het geheel genomen mogen we over de prestaties van de 4 tientallen tevreden zijn. Daar de wedstrijden in de verschillen de klassen nog niet alle zijn beëindigd, kunnen de definitieve plaatsen, welke de tientallen innemen, nog niet worden opge geven, uitgezonderd dan het 4e tiental, de ongeslagen kampioen van de 4e klasse, dat een eerste plaats inneemt. De leden worden eraan herinnerd, dat 5 April de promotie- en degradatiewedstrij den beginnen; men zorge er dus voor, dat men zijn partijen van den winterwedstrijd uiterlijk 29 Maart heeft uitgespeeld. Clubavond: lederen Dinsdagavond van 812 uur in hotel Carlton, Soestdijk. TUINBOUW-LIEFHEBBERS- VEREENIGING. Toen de Rijkstuinbouw-consulent, de heer Leendertz eenige weken geleden hier een tweetal practische lessen heeft gegeven in het snoeien, waren daar ook vele particu lieren, die blijk gaven van hun belangstel ling in de fruitteelt. Enkelen hebben daarna nog eens met el kaar geconfereerd en zijn tot de conclusie gekomen, dat het gewenscht zou zijn hier een tuinbouw-vereeniging van liefhebbers op te richten. Ze hebben zich daartoe gewend tot den heer Leendertz, die deze gedachte zeer sympathiek vond en zoo noodig zijn medë- werking toezegde. Voor de oprichtingsvergadering is uit- genoodigd de heer P. v. Straalen Jr., tuin bouwkundige uit Amersfoort, die a.s. Dins dag 22 dezer in de Gouden Ploeg des avonds om 8 uur het doel en streven van een en ander zal uiteenzetten. Ieder particulier, die belang stelt in de tuinbouw, hetzij voor groente-, hetzij voor bloemen-, hetzij voor fruitteelt, wordt uit- genoodigd op deze vergadering aanwezig te zijn. Men zie de advertentie in dit nummer. BIDDAG VOOR HET GEWAS. In de heerlijk verwarmde Chr. Geref. Kerk aan de Laanstraat werd Woensdag morgen om 10 uur en 's avonds om half acht een biddag gehouden, geleid door Ds. N. Bijdemast, alhier. Woensdagmorgen. Na orgelspel zong de gemeente van Psl. 139 1, waarna Z.Eerw. het votum uit sprak, liet voorlezen Psl. 138 en daarop zingen Psl. 147 2 en gaat voor in gebed. Z.Eerw., daarop het kerkgebouw rond ziende, betoogde, dat overal tijd voor ge vonden wordt, behalve voor kerkbezoek, daar er pl.m. 30 personen aanwezig waren. Verder stond spreker stil bij den fel bewo gen tijd, nu overal de donkere wolken op komen en niemand weet wat het eind zal brengen. Daarop stelde spreker vast, dat 2 personen over een zelfde zaak geheel an ders oordeelen om daarop tot tekst te kie zen: Luc. 18 1014, de bekende gelij kenis van den Farizeeër en den tollenaar en staat achtereenvolgens stil bij tweeërlei gestalte, tweeërlei inhoud en tweeërlei vrucht. In deze tekst komt duidelijk uit de eigengerechtigheid van den één en de afhankelijkheid van den ander. De Fari zeeër, de man uit één stuk, die meent rechtvaardig te zijn en de Tollenaar, de man met het gebroken hart, die gevoelt, dat hij alles gezondigd heeft en alleen van Genade wil leven. De eerste zoekt zich zelf, de tweede verwacht alles van God. Gezongen werd van Psl. 130 2 en tot slot vers 4. Na het dankgebed werd de ze gen uitgesproken, gecollecteerd werd voor het bekende doel en voor de armen der ge meente. Des avonds om 7.30 uur had een tweede samenkomst plaats, die beter bezocht was dan 's morgens. Na or gelspel zong de gemeente van Psl. 25 3, waarna gelezen werd Matth. 6 113 en Z.Eerw. het votum uitsprak. Na het zin gen van Psl. 25 5 ging Z.Eerw. voor in gebed. Ter inleiding van de predicatie werd gezongen Psl. 104 1415, onderwijl ge collecteerd werd voor het bekende doel en bij het uitgaan der kerk voor de armen der gemeente. Tot tekst kiest Z.Eerw. Spreuken 30 en daarvan het laatste gedeelte van vers 8 en vers 9 geheel. Deze Spreuken, vastge steld door Agur, de zoon van Jaké, zijn hem door God opgedragen als een laat. Uit den inhoud ervan leest men, dat hij een groote eerbied had voor God en Zijn regee ring vol overtuiging aanvaardde. Het voorgelezen gedeelte is een gebed. Z.Eerw. staat achtereenvolgens stil bij: „het geloovig gebed", „het afhankelijke gebed" en „het bescheiden gebed". Voortgaande met de verklaring van de ze drie punten, blijkt uit alles, dat de dich ter God kent en in verband met de donkere tijden, die rondom zijn, wijst Z.Eerw. er op, dat de wederkomst des Heeren daar door verhaast wordt, aangezien alles daar op wijst. Gezongen werd Psl. 79 4 en tot slot Psl. 144 7, waarna het dank- en smeek gebed werd uitgesproken en ten slotte de zegenbede. In verband met het a.s. emeritaat van Ds. N. Bijdemast, houdt Z.Eerw. 27 April e.k., des avonds te 7.30 uur zijn afscheids- predicatie en vertrekt daarna naar Zeist. JAARFEEST DER J.V. OP G.G. „CALVIJN" TE SOESTDIJK. Dinsdagavond hield genoemde vereeni ging in de Julianakerk haar Jaarfeest voor een goed gevulde kerk, welke versierd was met vlaggen en palmgroen. De w.n. voor zitter, de heer B. Kerkhoff, opende den avond met een woord van welkom, waarna een gecombineerd Jaarverslag van den se cretaris en den penningmeester werd ge geven. Kameraad J. Smit gaf een schrift studie over: „de Eere Gods", waarover geen bespreking plaats vond, waarna ka meraad R. Lente de voordracht ten beste gaf: „de 12 klokslagen" die beide in den smaak vielen. Na een zangnummer door eenige leden gaf de heer H. Kuiper een voordracht over „de Stille strijder". In een gezellige pauze had de tractatie plaats, waarna gezamenlijk werd gezongen het le couplet van het Bondslied. Nadat de vrienden H. v. d. Kamp, A. v. Renselaar en C. de Geer enkele voordrach ten ten beste hadden gegeven, hield de Eere-voorzitter ds. S. Wouters een toe spraak, waarna het tableau gegeven werd: „Calvijn schrijft de Institutie", wat met applaus werd beloond. Mede waren aanwezig afgevaardigden van de Geref. Jeugd Centrale, v. d. Ker- keraad der Geref. Gemeente en van de Mannenvereeniging hier ter plaatse. Op de gebruikelijke wjjze had de sluiting der sa menkomst plaats. WIELRENNERSVEREENIGING „HARD GAAT IE". Genoemde wielrennersvereeniging houdt a.s. Zondagmorgen door een gedeelte van ons mooie dorp een betrouwbaarheidsrit, aanvang 's morgens half 10 uur, vanaf den Dorresteinweg. Maandagavond heeft in de groote zaal van hotel Eemland een feestavond plaats, waarvoor zeer veel interesse zal bestaan. WAAR GAAN WIJ HEEN? ZATERDAG 19 MAART 1938 naar de Bridge-drive der vereeniging Tot Steun, in Hotel Trier te Soestdijk, des avonds om 8 uur. MAANDAG 21 MAART 1938 naar de uit voering van het Koningin Emmakoor te Baarn in Musis Sacrum, om 8 uur. MAANDAG 21 MAART 1938 naar den feestavond van de Wielrennersvereeni ging „Hard gaat ie", in hotel Eemland, om 8 uur. DINSDAG 22 MAART 1938 naar de op richtingsvergadering der tuinbouw-lief- hebbers-vereeniging, met lezing van den tuinbouwkundige P. v. Straalen Jr. uit Amersfoort, in de Gouden Ploeg, om 8 uur. DINSDAG 22 MAART 1938 naar de open bare lezing van de Theosofische veree niging, waar spreekt de heer J. Kruis heer over: „Magie", in de kleine zaal van Religie en Kunst, om 8 uur. VRIJDAG 25 MAART 1938 naar den leer lingenavond van Mej. Jet van der Es, in hotel Eemland, om 7.30 uur. ZATERDAG 26 MAART 1938 naar het groot Lentefeest in -het Cabaret Edwin te Laren, des nachts tot 4 uur. MAANDAG 28 en DINSDAG 29 MAART 1938 naar de tentoonstelling van leer- lingenwerk in de Nijverheidsschool aan de Molenstraat. MAANDAG 28 MAART 1938 naar de openbare les met diploma-uitreiking in de Nijverheidsschool aan de Molenstraat. NIEUWE ZAAK. Heden, Zaterdagmiddag, zal een nieuwe zaak in allerlei rijwiel- en andere benoo- digdheden, zooals bijvoorbeeld electra-ar- tikelen, worden geopend in perceel van Weedestraat 51. Speciaal zal deze zaak, die den naam draagt van „De Kampioen" zich specialiseeren op benoodigdheden voor diegenen, die hun rijwiel zelf onderhouden en repareeren. Een groote keuze in aller lei onderdeelen is daar aanwezig en alles tegen speciaal lage prijzen. Men zie de etalage en de elders in dit nummer voor komende advertentie. Wij spreken de hoop uit, dat de nieuwe exploitant van zijn thans te openen zaak het succes zal oogsten, dat hij zich voor stelt. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Vrijdag 1 April a.s. hoopt het echtpaar W. Korteweg, gep. directeur der Normaal school, Sophialaan 15, zijn 65-jarig hu welijksfeest te herdenken. De nog krasse oude heer maakt nog dagelijks een wan deling, zijn echtgenoote, die verleden jaar zomer een attaque kreeg, is daar weer ge heel van opgeknapt. Wij voegen gaarne on ze félicitatie brj de velen, die zij zullen ont vangen en wenschen hun nog een zonnigen levensavond en goede gezondheid. Voor hun hoogen leeftijd, zijn zij beiden nog kras. Een pienter wflfje. Deze Baarnsche juffrouw bleek niet al leen een echte bestdoener te zijn, verpleeg ster van haar man, leverancier van alles aan de menschen, genegen verder om alles te verrichten, wat men haar opdroeg, als het maar kon bijdragen om het hoofd bo ven water en den mond open te houden. Ze bleek tevens de gave te bezitten om de menschen te amuseeren door haar leuk mondwerk. Op een moment ontsprong een algemeen gelach en het Tribunaal stemde er mee in. Bij het oproepen van haar naaon meldde zij zich reeds met: Ja, mijnheer, present. Ze had gevent in Bunschoten en de ge meentelijke politieman-nachtwacht had haar op de bon gezet voor venten zonder ventvergunning te kunnen toonen. Ventvergunning kost geld en dat kon de juffrouw beter gebruiken. Natuurlijk had zij niet gevent, maar bij afnemers bezorgd, dat snapt men. En zoo had ze ook geleverd bij een eigen schoonzuster van de Bunscho- ter politie. En daar stond in het verbaal van schuurpapier. Dat waren groote leu gens. Dat verkocht ze niet eens. De men schen daar gebruikten zand met karnemelk om te schuren; ze gebruiken geen schuur papier. Mogelijk had die politieman geen ver stand van schuurpapier, merkte Z.E.A. op met zichtbaar welbehagen. Och mijnheer, 't is een echte boer, flapte de juffrouw eruit. Nu, die weten niets af van schuurpapier. Maar die man komt nu volgende week ge tuigen. Daarom nam de Kantonrechter af scheid met de woorden: Tot de volgende week dus, juffrouw. Hij hoopt zeker nog •meer stil genot te smaken. En ook wij prevelden: „Tot ziens", juf frouw. Begrafenisstoet. Iemand van elders had te Amersfoort een begrafenisstoet voorbijgleden,. Dit mag daar in de stad of vlak er buiten niet geschieden. Maar in de Bilt en Zeist, mag dit wel, zei verdachte. En daardoor wordt menige langdurige ontstemming bespaard, meenen wij. Het werd een gulden boete. Och, waren alle menschen wjjs, enz. Weer tal van autozaken en zaakjes. Bij het volgende verzuchtten wij: Leven en laten leven. De Utrechtsche bus vertrok uit Amers foort. Vlak voorbij den spoorovergang stond een vierwielige paardewagen met petro- leumwaar; in de verte toonde zich een te- genkomer, een personenauto, in dit geval een werkelijke luxeauto. Plotseling zal de op den wagen staande petroleumman links afslaan om de Nicasiusstraat met zijn be zoek te vereeren. Geen evenement; petro- leumwagen en bus bleven stil staan naast een. Nu was er echter geen passage voor den tegenkocmer. •Had die man even geduld gehad, zei de buschauffeur, dan was alles spoedig ver holpen geweest. Geen berusting, maar het indienen van een klacht by de politie en de heer Ambte naar had vervolgd wegens het in gevaar brengen der veiligheid van het verkeer. Hij zag in, dat dit hier niet het geval was ge weest; hoogstens kon men spreken van be lemmering van verkeer. Dit was echter niet ten laste gelegd, dus eisch van vrijspraak. En de Kantonrechter zei: Amen. Het snorren naar schietmateriaal houdt nog steeds aan. J. v. E. te Hoevela ken bezat de machtiging voor een geweer, maar niet voor de buks, die van grootva der was georven en nog op heden een bruikbaar vuurwapen was. 6.boete en buks verbeurd. Evenzoo vergunning voor jachtgeweer bezat J. G. te Soest, maar niet voor dat „oude ding", weer een buks. Hier werd het 6 pop. Bij een andere Soester, W.W. werden 25 geweerpatronen gevonden, achtergelaten door een logé, zoo zei hij. Ook hier was 8 gulden de prijs. Maar mag een agent maar zoo zonder machtiging binnen komen en kasten en laden doorsnuffelen? •Heeft U hem toegelaten? Ja. Nu, waar klaagt U dan over? Druk werk. In deze tijden van slapte in werk en za ken, deed volgend geval weldadig aan. Een eierhandelaar te Barneveld had veel te laat doen werken, volgens zijn arbeids lijst tweemaal over, met tusschenruimte van twee dagen. Toen bezat hij nog niet de bonnen, die bij plotseling opkomende druk te uitkomst kunnen verleenen. Donderdag 10 Febr., dus eiermarkt te Barneveld, waren 6 man nog om kwart na 8 bezig met sorteeren, zij die om 6 uur hadden dienen te eindigen. Zaterdag 12 Februari met 8 uur taptoe, waren 8 man 's-nachts kwart voor een aan den arbeid. Opeenhooping van bestellingen. Het nachtwerk was geschied door een andere ploeg dan het dagwerk. Toen was reeds een wagon klaar voor Duitschland. Het bleek echter, dat een verkeerd soort eieren gela den was, die naar Engeland hadden ver zonden te worden. Het werd voor 10 Febr. 6 maal 2 gld. en voor 10 Febr. 8 maal 3 gld. Het deed echter goed weer eens te hoo- ren van drukte in de brouwerij van het za kenleven. Natuurlek maar 2 glaasjes bier. Een „wildeman" zegt men, kan soms niet verder tellen dan vijf; een beschuldig de wegens alcoholrijden kan nooit verder tellen dan twee glaasjes bier. Dat is een bekende waarheid, 't Was de Soester wiel rijder W. S. en het verbaal sprak van ken- nelflken staat. 12.eisch, 10.vonnis. Maar waar moet dat vandaan komen Ik moet voor mijn moeder, een weduwvrouw, zorgen Dan vooral moet je zulke gekke dingen niet uithalen, was het bescheid. 'tZal wel. De Soester J. de R. had op den Zuidsingel te Amersfoort staan wachten bij de "Var- kensmarkt op stopteeken van den verkeers agent aldaar. Toen deze ook naar de Lan- gestraat heen het stopteeken gaf, was on ze Soester weer doorgetrapt en kwam op de bon. Had de agent het teeken voor door rijden gegeven voor den Zuidsingel? Neen, maar de andere reden ook op. En U alleen geverbaliseerd? 't Kost maar een pop. Nu zijn er nog een paar aanrijdingen nabij de Spitsheuvel of iets meer op Soes- terberg aan, maar Soesters zijn er niet bij betrokken. We zullen dat verbazend inte ressante dan ook maar niet ophalen. RADIO PROGRAMMA DER BUITENLANDSCHE STATIONS. ZONDAG 20 MAART. 8.30 Brussel VI. 10.50 Brussel Fr. 11.20 Keulen 12.20 Brussel VI. 2.20 Brussel Fr. 2.35 Brussel VI. 3.20 Keulen 5.20 London Reg. 6.15 Diversen 6.35 Keulen 9.20 Parijs Rad. 10.20 Brussel VI.-Fr. MAANDAG 21 MAART. 11.20 Droitwich 12.20 Brussel VI. 2.20 London Reg. 2.50 Droitwich 3.20 London Reg. 4.20 Droitwich 6.20 London Reg. 7.00 Radio Centrale Soestdijk 8.00 Rome 9.20 Parijs Rad. 10.50 Brussel Fr. 11.20 Droitwich DINSDAG 22 MAART. 11.20 Droitwich 11.45 Keulen I.20 Brussel Ned. 2.20 London Reg. 3.05 Parijs Radio 3.20 London Reg. 4.50 Droitwich,. 6.20 London Reg. 7.00 Radio Centrale Soestdijk 8.00 Droitwich 9.40 Danmarks Radio WOENSDAG 23 MAART. 11.05 London Reg. 12.20 Brussel VI. 2.20 London Reg. 3.10 Droitwich 4.05 London Reg. 5.20 Droitwich 6.20 London Reg. 7.00 Radio Centrale Soestdijk 8.00 Droitwich DONDERDAG 24 MAART. 11.05 London Reg. 12.35 Keulen 1.20 Brussel VI. 2.10 London Reg. 4.50 Keulen 5.20 Droitwich 6.20 Diversen 7.00 Radio Centrale Soestdijk 8.00 Diversen 8.20 Milaan 11.20 Droitwich VRIJDAG 25 MAART. 11.05 London Reg. 12.50 Brussel VI. 2.20 London Reg. 3.20 Keulen 4.20 Droitwich 4.50 Diversen 5.20 Droitwich 6.20 London Reg. 7.00 Radio Centrale Soestdijk 8.00 Diversen 8.20 Brussel VI. 8.50 Beromunster 9.20 London Reg. 10.20 Brussel VI.Fr. II.20 Droitwich ZATERDAG 26 MAART. 11.20 Droitwich 12.35 Brussel VI. 1.30 Droitwich 3.20 Diversen 5.20 Droitwich 6.20 Diversen. 7.00 Radio Centrale Soestdijk 8.00 Diversen 9.20 Brussel VI. 10.30 Diversen Wijzigingen voorbehouden. DE BOTERPRIJS. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in de bedoeling van den Minister van Economische Zaken, onder handhaving van het tegenwoordige systeem van steun- verleening, met ingang van 17 Maart, den toeslag op boter voor het voorjaar en zot mertijdvak zoodanig te bepalen, dat de Leeuwarder noteering plus toeslag onge veer 1.30 zal bedragen. Dit bedrag dient zoodanig te worden op gevat, dat dit het gemiddelde vertegen woordigt van hetgeen de Minister zich voorstelt te bereiken. De werkelijke prijs kan wekelijksche schommelingen vertoo- nen, wijl het in de bedoeling ligt, niet meer wijzigingen in het bedrag van den toeslag aan te brengen, dan voor het bereiken van een gemiddelde en het voorkomen van prijsexcessen noodig ia. GASOORLOG. (Slot). Ons rest nog iets mede te deelen over de blarentrekkende gassen. Daarvoor worden gebruikt mosterdgas en levisiet. Het eer ste is evenals levisiet, een olieachtige vloeistof, die hoewel naar mosterd ruikend, niets met mosterd te maken heeft. Het gaat binnen enkele minuten door normale kleeding heen en tast elk deel van het li chaam. waarmede het in aanraking komt, aan. Mosterdgas wordt zoowel gas vormig als vloeibaar gebruikt. De E.H.B.O.-ers dienen, behalve hun gas masker, beschuttende kleeding te dragen. Is een persoon aan mosterdgasdamp bloot gesteld geweest, dan trekke men alle klee- ren uit, berge deze op in daarvoor bepaal de ruimten en wassche den patiënt, zoo mogelijk eerst met benzine, daarna met warm water en zeep. Voorkomen moet worden, dat eventueel gevormde bladeren stuk gaan, daar infectiegevaar aanwezig is. Zjj, die met de vloeistof in aanraking zijn geweest, worden direct na afwasschi.ug met chloorkalk behandeld en weer opnieuw met warm water en zeep afgewasschen. Patiënten, die geen verschijnselen van be nauwdheid of longontsteking (koorts) heb ben, kunnen loopend naar den Eerste hulp post gebracht worden, anders worden zij in halfzittende houding vervoerd. Denkt er vooral aan, dat mosterdgas- patiënten niet in hetzelfde vervoermiddel weggebracht mogen worden, waarin an dere gaszieken of gewonden zijn. Ook mo gen geen andere gaszieken in vervoermid delen weggebracht worden waarin mosterd gaspatiënten vervoerd zijn, tenzij deze eerst voldoende ontsmet zijn. Hetzelfde geldt voor levisiet-patiënten, zoowel voor de behandeling als voor het vervoer. Het spreekt vanzelf, dat er over de gas sen in het algemeen veel meer gezegd kan worden, dan hier in deze hoekjes is be schreven. Wil men echter deskundig een gaszieke Eerste hulp verleenen, zal het noodzakelijk zijn een gediplomeerd EHBO- er te zijn. De luchtbeschermingsdienst heeft reeds diverse groepen aangezocht om medewerking te verleenen. Er zijn echter, om een goede Eerste Hulp in tijd van nood te vormen, veel te weinig ge schikte krachten aanwezig. Om afdoende hulp in oorlogstijd te kun nen bieden, moeten in in vredestijd hulp diensten worden georganiseerd. Moge deze stukjes er toe bijgedragen hebben, dat vooral mannelijke personen, vrij van mili tairen dienst, zich bij de eerstvolgende E.H.B.O.-cursus aanmelden, om in tijd van oorlogsgevaar, dat, gezien de algemeene toestand gerust niet denkbeeldig is, pa raat te zijn. En voor TJ zelf, èn voor Uw gezin èn voor Uw naaste omgeving. Het is niet te hopen, dat wij daadwerkelijk ken nis zullen krijgen van aanvallen vanuit de lucht, maar mocht dit in de toekomst het geval zijn, zal Uw gemis aan kennis, hoe te handelen, wanneer U of een Uwer huis- genooten getroffen iwordt door gas, een zelfverwijt veroorzaken, dat niet nader te beschrijven zal zijn. Nu is U er voor in de gelegenheid om nota te nemen van maat regelen, die in oorlogstijd noodzakelijk zijn. Wordt lid van de E.H.B.O. en sluit U aan bij den luchtbeschermingsdienst. DE PRIJZEN VAN SPOORWEG ABONNEMENTEN. Antwoord op de vragen van het Kamerlid Dr. I. H. J. Vos. Op vragen van het lid der Tweede Ka mer, dr. I. H. J. Vos betreffende verlaging van den prijs der spoorwegabonnementen in verband met de inkrimping van het spoorwegnet en de opheffing van een aan tal stations, heeft de Minister van Water staat thans als volgt geantwoord: Tot staking van den dienst op spoorweg baanvakken met te geringe opbrengsten en sluiting voor reizigersvervoer van sta tions, gelegen aan lijnen, waarvan de ex ploitatie overigens in stand wordt gehou den, wordt eerst besloten, wanneer het vervoer tot een minimum is gedaald. Hier uit mag worden afgeleid, dat het aantal houders van algemeene abonnementskaar ten, dat van deze maatregel nadeel onder vindt, niet groot is; anderzijds dient in aanmerking te worden genomen, dat de waarde van de abonnementskaarten in de laatste jaren is gestegen door uitbreiding van vervoergelegenheden op de in exploi tatie gebleven lijnen en door verhooging van de snelheid. Of voor een bepaalden houder deze verbeteringen worden overvleu geld door niet te ontkennen bezwaren, wel ke voor hen uit de sluiting van bedoelde stations en ljjnen kunnen voortvloeien, hangt in de eerste plaats af van zijn woon plaats en van het gedeelte van het spoor wegnet, dat hg doorgaans bereist. Het minder gebruik, dat bepaalde hou ders van de abonnementskaarten kunnen maken, wettigt niet algemeene verlaging van den in vergelijking met elders niet hoogen prijs dier Kaarten, en zoodanige maatregel ligt voorhands niet in de be doeling van de spoorwegdirectie. De Mi nister kan geen vrijheid vinden daarop aan te dringen. Zooveel mogelijk zal worden be vorderd, dat de intercommunale autobus diensten, die in plaats van de spoorwegen het streekvervoer gaan verzorgen, aan houders van abonnementskaarten N.S. vrachtvermindering toestaan. Daar een aantal reizigerstreinen geen lste klasse meer heeft, welk aantal bij de 15 Mei ingaande dienstregeling aanzienlijk zal worden uitgebreid, ligt bet in de be doeling, de algemeene abonnementskaar ten lste klas eenigszins te verlagen.

De Soester | 1938 | | pagina 3