Schelvislever ll Het huis van den Graaf Joh. Mets H. LOEN - Tuinman RADIO FEUILLETON N. P. BBUK II Ingezonden Zuivere watervaten 'li VERDIEN EEN PHILIPS' TOESTEL MET UW VERNUFT! kerkstraat Radio-Centrale „Soestdijk" Pivni Pt! VInrmtilKinooniinA. EINDLES NIJVERHEIDSSCHOOL. Maandagavond om 7 uur had de plech tige sluiting plaats van den cursus I937r- '38 in een der lokalen der v. d. Huchtschool. Aanwezig was met het voltallig bestuur, onder leiding van dr. J. H. A. Rupert, de gemeente-secretaris, wethouder D. A. de Bruyn, de directeur van Gem. Werken, de raadsleden v. d. Ven en Hom, hoofden van scholen, de leeraren v. d. cursus en de oüd- leeraar C. W. Veenendaal, architecten, aan nemers, de ouders der cursisten en vele cursisten zelf. Om 7 uur nam dr. J. H. A. Rupert het woord en riep het welkom toe aan allen, die gekomen waren om de resultaten van 't on derwas te beluisteren. Spr. dankte in het bijzonder den Wethouder, de raadsleden en de hoofden van scholen voor hun tegen woordigheid, waaruit belangstelling en me deleven met den cursus spreekt en wat door het bestuur op hoogen prijs wordt ge steld. Spreker dankt ook de ouders voor hun tegenwoordigheid en hoopt, dat zij zullen beseffen hoe noodig het is, dat hun kinderen goed beslagen op het ijs komen, daar een goed diploma de sleutel is om de poort te openen die tot de arbeidsmarkt leidt. Na applaus geeft spreker het woord aan den directeur der cursussen, de heer M. J. Bruins, die het navolgende verslag uit bracht; De cursus is begonnen met 52 leerlin gen, waarvan door verschillende omstan digheden een achttal de school tusschen- tjjds hebben verlaten, waar tegenover staat, dat 3 leerlingen in den loop van het school jaar alsnog zijn toegelaten, zoodat 47 leer lingen de cursus hebben beëindigd. Na de beroepskeuze zijn zg als volgt in gedeeld timmerman 21, metselaar 1, schilder 10, loodgieter 1, smid 1, machine-bankwerker 4, autohersteller 2, electriciën 4, tuinman 1 en nog niet gekozen 2. De resultaten van het onderwijs mogen over het algemeen bevredigend worden ge noemd; een gedeelte der leerlingen in de le klasse is er echter niet in geslaagd om in den bestemden tijd voldoende vorderin gen te maken. Een overzicht van de bezetting der klas sen en over de bevordering is als volgt: le klas 22 leerlingen, bevorderd: K. Beekink met lof; J. Jansen, met lof; K. Bos; A. v. d. Duinen; H. Frank; P. Radstok; A. Rasch; D. P. Sprering; F. van Tricht; N. v. Tricht; H. E. Venema; J. v. Vulpen; G. Wijnands; H. Wijnands; G. Hll- horst, voorw. bevord.; niet bevorderd 7 leerlingen. 2e klasse, 8 leerlingeu, bevorderd: B. van Kooy; H. van Oyen; N. G. Vlug; N. Uijland; L. Barends, voorw.; C. van Brienen, voorw.; niet bevorderd 2 leerlin gen, waarvan één eerst in de 2e helft van den cursus op school is gekomen. 3e klasse, 4 leerlingen, allen bevorderd, n.1. L. v. d. Kooij, naar de 5e klasse; J. Poot, met lof; J. Lieuwien en A. Venema. 4e klasse, 6 leerlingen, allen bevorderd. J. C. v. d. Hoef, met lof; D. v. Asselt; G. v. d. Hoef; J. W. Kuiper; G. Reijerse en J. Steenman. 5e klasse, 7 leerlingen, hiervan verkn gen 6 leerlingen het getuig schrift ingevolge art. 29 der Nijverheids- Onderwijswet. Chr. Tweehuizen, met lof; A. Docke; Chr. Uyland; W. van Velzen; A. J. Visser en W. Westerbeek. Aan één leerling kon het getuigschrift niet worden uitgereikt, in verband met on voldoende vorderingen. De voorzitter féliciteert de cursisten met het behaalde getuigschrift, maar voegt er aan toe, dat zij nu niet moeten denken: nu zijn wij er, daar zij nu pas aan den in gang staan van de poort die naar het le ven leidt. Daarom is ernstige studie en het lezen van vakbladen zeer wenschelijk om zoodoende later een behoorlijke positie in de Maatschappij in te nemen. Spr. félici teert de ouders en hoopt, dat zij veel ple zier van den arbeid hunner kinderen zullen beleven. Na applaus dankt den cursist W. van Velzen in goed gekozen woorden de leera ren v.d. cursus voor al hetgeen zij voor hen hebben gedaan en biedt hen een rookertje aan. Daarna werd gelegenheid gegeven het Naar het Engelsch. 13). „Een uurtje!" had Elyena herhaald. „En ik kon haar maar niet aan het verstand brengen, dat zij al een dag en een nacht bg mg was geweest!" Mary was met den dag in krachten toe genomen, maar scheen zich niet bewust van den tijd. Ze praatte veel meer, maar enkel van de dingen in haar omgeving. Ja, er moest iets niet in orde zijn met haar hoofd, dat zag de oude duidelijk! Of ze goed voor haar was geweest? Natuurlijk, je moest immers wel meelijden hebben met degenen, die zoo „bezocht" wer den, al was ze dan ook maar een Finsche. Grusha had haar zuster verteld, dat de vreemde een gospodina was en dat er veel geld was uitgeloofd voor degenen, die haar terugbrachten. Maar die belooning was dan voor haar, Elyena, en niet voor Grusha. Het was puur toeval, dat Grusha juist hier gekomen was; ze vertoonde^ zich maar eenmaal 's jaars. En dit was" ook meer dan genoeg. Elyena was niets inge nomen met die bezoeken! Grusha was een heks en kon alles krijgen, wat zij wilde. Maar, o, het was hier zoo koud in den winter en Isaac verdiende maar zoo wei nig! Zij had de gospodina opgepast, zoo goed zij kon, en haar van het beste gege ven, dat zij in huis had: wild, paddenstoe- werk der leerlingen nader te bezien, waar van een zeer druk gebruik werd gemaakt. Uit alles bleek, dat de School in een be paalde behoefte voorziet en dat wij de ouders niet sterk genoeg kunnen aanraden om hun kinderen naar den a.s. cursus, wel ke in October begint, heen te zenden. Goed onderwls is voor hen een groote schat, meer waard dan geld of- goed. OPENBARE VERKOOPING Door notaris A. O. Dammers werd Dins dagmorgen te 11 uur in hotel „Eemland" in het openbaar geveild: De Buitenplaats „Lindenhorst", met schuur, druivenkas, tennisbaan, erf- sier en moestuin aan de Beukenlaan te Soest, plus 5 perceelen grond, in totaal groot 62.96 A., die tezamen verkocht werden aan den heer P. Swager te Soest voor 6968.-. De tuinmanswoning met erf, schuur, druivenkas en tuin, groot 19.80 A., werd verkocht aan den heer H. Ferguson te Soest voor de somma van 3750. NIEUWE KRUIDENIERSZAAK. Op a.s. Vrijdagmiddag 1 April zal de heer A. van Stempvoort in perceel Nieu- wieweg 66 alhier een nieuwe zaak in krui denierswaren en aanverwante artikelen openen. Als openingsreclame geeft de nieu we eigenaar een aantrekkelijk geschenk, waarvan men in de elders in dit blad voorkomende advertentie kan kennis ne men. Waar de naam van Stempvoort in Soest een goede klank heeft, twijfelen wij er geenszins aan, of deze nieuwe zaak zal ook spoedig loopen en de eigenaar zal er dan ongetwijfeld het verwachte succes van boeken. al verlangt u niet het uiterste, laat toch UW wagen doorsmeren bij gar. autokluis tel. 2186 PAARD DOOR AUTO AANGEREDEN. Zaterdagmorgen reed een met een paard bespannen wagen op de Birktstraat. De voerman wilde links af slaan, den weg naar het woonwagenkamp in en stak daar toe zijn linkerhand uit. Een passeerende auto, waarvan de bestuurder dat richting- aangeven niet had bemerkt, schoot voor bij, juist op het oogenblik, dat de wagen links af sloeg. Daardoor raakte de rech- terachterzijde van de auto het hoofd van het paard, dat tevens eenige verwondin gen kreeg aan den mond en de voeten. Het later door een deskundige behandeld. Proces verbaal is opgemaakt. GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Vrijdagmiddag laat kwam een vracht auto aanrijden uit de Eikenlaan en stak de Birktstraat dwars over naar de Ferdi- nand Huycklaan toe. Juist midden op de Birktstraat naderde een luxe-auto vanuit de richting Amersfoort, die niet meer tij dig kon stoppen, waardoor deze met de voorzijde tegen de rechtervoorzijde van den vrachtauto aanbotste. Beide wagens kwamen dwars midden op den weg te staan, waardoor het drukke verkeer daar volslagen w;as gestremd. Door de politie werd dit al gauw weder in goede banen geleid en proces verbaal werd opgemaakt, Er was slechts materieele schade. Toen deze verkeersstagnatie ;nog niet geheel was opgelost, naderde vanuit de Ferdinand Huycklaan zekere K. uit Spa kenburg met zijn rijwiel aan de hand, die trachtte den drukken weg tusschen de file door over te steken. Plotseling kiwam hij daarbij van achter een auto te voorschijn en werd door een motorrijwiel gegrepen. Hij brak zijn linkeronderbeen. Dr. Veld huizen van Zanten verleende de eerste hulp, waarna K. per ziekenauto van E.H.B.O. naar de Rijksklinieken te Utrecht werd oi ergebracht. Ook te dezer zake werd pro verbaal opgemaakt. len, zwart brood en thee. De gospodina had maar telkens een heelen samover vol thee gebruikt en dat kost geld!Zou ze dat vergoed krijgen? Hugh gaf haar al het geld, dat hg bij zich had, goud-, zilver- en koperstukjes, méér dan zij zeker ooit bij elkaar gezien had! „Daar, dat is voor jou! En de belooning zal je ook hebben", zei hg gul. Hij vergat, dat hij niet langer.een rijke erfgenaam was; dat zijn vaders toelage, die hij tot nog toe genoten had, zelfs aan het eind van dat kwartaal waarschijnlijk ophield. Toen hij terugkwam, hadden Evelyn en Jack, Mary al in de droschky geholpen en waren op het punt van vertrekken. Hugh zou met de tarantas gaan. Onderweg kwam Mary weer langzamer hand tot bewustheid, van hetgeen er ge beurd was, net als, iemand, die zwaar ge droomd heeft. In het eerst merkte ze enkel, dat ze re den op een weg, anders dan die naar TSr- chy; toen had zij zich tot Jack gewend met de vraag, waarom hij er zoo bleek en ver moeid uit zag. En zoo geleidelijk van het een op het ander gaand, wist zij nu, dat ze aan een vreeselijk gevaar had blootge staan, maar dat zij er ongedeerd was af gekomen. Haar hoofd was nu weer geheel in orde. Het had haar alles een droom geleken, zei ze. En, toen ze Evelyn daar bij haar bed had zien staan, dacht ze dat ze ontwaakte, na korten tijd geslapen te hebben in het huisje van Ann Mikhallevna, terwijl de paarden werden ingespannen voor den te rugrit naar Alantyr. Zij had waarschijnlijk IN ARREST GESTELD. Maandag is door de politie alhier aange houden en in arrest gesteld zekere B., een zwervend artist, die nog gesignaleerd stond wegens een nog niet ondergane hechtenis- straf van enkele dagen. Hij werd Dinsdag naar Utrecht overgebracht. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. Maandagmiddag deed de Soester inwo ner L. aangifte bij de politie, dat ten zij- nen nadeele een rijwiel was ontvreemd, dat tijdelijk even onbeheerd en onafgeslo ten had gestaan voor zijn woning aan de Soesterbergschestraat. Het direct door de politie ingestelde onderzoek mocht voor alsnog geen resultaat hebben. OPLICHTING. Maandagmiddag vervoegden zich eenige kooplieden met een auto bij verschillende inwoners te Soestduinen om daar diverse manufacturen als badhanddoeken e.d. te koop aan te bieden. Een bewoner kocht verschillende artikelen, die hij ook betaal de, doch toen de heeren goed en wjel ver trokken waren, bemerkte hij, dat zij meer dere der door hem gekochte en betaalde artikelen ook maar weder hadden mede genomen. Waar zij per auto waren en met bekwamen spoed de beenen hadden geno men, was het terstond niet mogelijk hen nog te achterhalen. Het onderzoek naar hun identiteit wordt door de politie voort gezet. Inmiddels zij men voor dergelijke prac- tijken gewaarschuwd. iV*. jj^ Buiten verantwoordelijkheid der Redactie OVER STRAATNAMEN. Soestdijk, 26-3-'38. M. de R., In Soest heerscht een verderfelijke ziek te om oude teekenende namen van wegen te veranderen (zie o.a. Koude Hoekstraat, Heete Akker-weg, Veenhuizerstraat, Turf- straat, enz.), in tegenstelling met wat men in veel steden ziet. In Leiden bijv. blijven Diefsteeg ('n uitstekende winkelbuurt), Kijfstraat, Pest huislaan e.d. bestaan en denkt men er niet aan om deze namen te veranderen. In 't verkeerd schrijven van namen dwaalt men te Soest óók, zie bijv. Steenhoffstraat, waaraan men nu eindelijk den 2den ,,f" heeft toegevoegd, en de laan genoemd naar een vroegeren ingezetene, den alom be kenden schrijver van dè Camera Obscura, Nicolaas Beets (Hildebrand), schrijft men in Soest met een z! Las géén der leden van het Gemeentebestuur ooit de „Camera Obscura?" Zoo ja, wanneer zal dan einde lijk de Beetzlaan in Beetslaan omgezet wor den? S. Onderschrift: Wat aangaat het behouden van oude, historische straatnamen staan wij volko men aan de zijde van den geachten inzen der, en vinden het ook zeer spijtig, dat di verse van die oude namen ten offer zijn gevallen aan het modernisme. Inzenders voorbeelden zouden met vele nog zijn aan te vullen, als bijv. Zwarte weg (nu Peter van den Breemerweg), Nieuwerhoekstraat (nog onlangs omgedoopt in Regentesse- laan) en meer. Ten aanzien van de Beetzlaan verkeert de inzender echter in dwaling. Immers de- weg is niet genoemd naar Nicolaas Beets (Hildebrand, zonder t) en vindt men ook niet in de buurt van de Ferdinand Huycklaan en de Hildebrandlaan, doch naar de familie Beetz, die voorheen woon de op de buitenplaats Nieuwerhoek, het te genwoordige Nieuw Mariënburgh. Die bui tenplaats was voorheen veel grooter en veel grond in den omtrek behoorde er toe, tot en met de Vredehof straat, de Maria- straat en tot aan den Lazarusberg, dus de« geheele omtrek van Nieuwerhoek en het Julianaplein. Die buitenplaats is later ver kaveld en de gedeelten zijn verkocht, o.a. een groot deel aan de familie Sukkel. Naar die vroegere bewoners van „Nieuwerhoek" hersenschudding gehad; wist niet eens meer, dat ze wegreed met de tarrantas en nog minder, dat ze die verlaten had Het laatste, dat ze zich herinnerde, was, dat Anna met een samovar aankwam. Het leek alles zoo eenvoudig en natuur lijk, nu ze maar eenmaal wisten, wat wer kelijk had plaats gehad. Zijzelve scheen ook in het geheel niet te bevroeden de ge varen, waaraan zij was blootgesteld ge weest en zei doodkalm: „Maar ik zou natuurlijk wel gezorgd heb ben, dat jullie op de een of andere manier een boodschap kreeg. Eigenaardig, hè, dat ik na de eerste paar dagen zoo goed met de oude spreken kon. In een vorig bestaan ben ik zeker een Russische geweest!" ,Ja, het is vreemd!Maar zulk een knappe jonge dame kan een heele boel meer, dan wij, gewone stervelingen!" meende Jack. Dat zij over de acht dagen was wegge weest, had Jack haar wel gezegd, maar die tijd scheen geheel voor haar uitge- wischt. En, toen ze in Alatyr aankwam, scheen zelfs alle herinnering aan de oude vrouw in het hutje in het bosch, en van haar eigen ziekte bij Mary verloren ge gaan. Ze trad mrs. Tweedie tegemoet, met een schertsende verontschuldiging over haar „eigenaardig costuum", net of ze dien ochtend pas bij de oude dame was weggegaan. HOOFDSTUK X. De „kinderpartij" had plaats, tien da gen na den vastgestelden datum en Mary was toen weer nagenoeg op krachten ge komen; het eenige vreemde was, dat die bewuste week bij Evelyn Wassiljevna als GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: nikkelen armbandhorloge kist met selderij 3 leerboeken huissleutel huissleutel fox terrier damestaschje grijze hoed rol gaas portemonnaie Terug te bekomen. Schoutenkampweg 41 Molenstraat 35 politiebureau Korte Brinkweg 35 politiebureau Vredehof straat 37 Molenstraat W.Z. 14 politiebureau Steenhofstraat 73 Molenstraat W.Z. 14 is nu de Beetzlaan daar in de buurt ge noemd, dus ongetijfeld te schrijven met een z. Dat de naam Nieuwerhoek thans verlo ren dreigt te gaan, vinden wij spijtig en vandaar, dat dezerzijds thans de suggestie wordt gegeven het plein voor Nieuw Ma riënburgh, waar nu nog dat transforma torhuisje op staat, dat echter hopelijk bin nen afzienbaren tijd nog wel eens zal ver dwijnen, te noemen „Nieuwerhoekplein." Red. WEDEROM UITGIFTE VAN JUBILEUM-POSTZEGELS. Bij het a.s. 40-jarig regeerings jubileum. In September a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat H.M. Koningin Wilhelmi- na de regeering heeft aanvaard en in ver band daarmede zal de dienst der Posteiijen alsdan een serie jubileum-postzegels uitge ven. Deze zegels zullen allen een gelijke beel tenis dragen, n.1. van Hare Majesteit de Koningin en zullen in Nederland verschij nen in de waarde van l\'2, 5 en 12 y2 cent. Ook in de overige gebiedsdeelen van het Rijk zullen Jubileumzegels met deze zelfde beeltenis worden uitgegeven, wat Ned.-In- dië betreft in de waarden 2, 10, 15 en 20 cent. Suriname en Caragao zullen volgen. Het ontwerp van den Jubileumzegel is bereids opgedragen en wel aan een Neder- landschen kunstenaar. De Jubileumzegels zullen zonder eenigen toeslag, dus voor de werkelijke frankeer- waarde, worden verkocht. per groot blik 38 ct. per klein blik 24 ct. Aanbevelend, v. Weedestr. 54. Tel. 2404 Alle soorten Wasch- en Wringma- chines. Electrische Waschmachines, vanaf 40. Reparatiën aan alle soorten kuipwerk 1f.Uxem, Hart weg 3 O bij de Koninginnelaan LAAG TARIEF v. Lenneplaan 62 - Tel. 2697 Levering van alle materiaal TELEFOOHl Wie zal 't meneer Winnewillik kwalijk nemen, dat hij zijn uitgaansavondje in den steek laat voor het oplossen van de Philips' Puzzle? 't Is ook maar geen pracht-puzzle! Alle bezitters van een toestel uit Philips' „Nieuwe Symphonische Serie" kunnen bij ons GRATIS het puzzle-materiaal krijgen. Mis niet Uw kans om een fraai toestel te winnen. arct 't ware uit haar leven was geknipt. Een tachtig negentig kleine jongens en meisjes speelden in den grooten tuin van het huis van mrs. Tweedie, nadat zij eerst onthaald waren op krentenbroodjes met chocolade en nog van allerlei lekkernijen, die een groote tractatie voor hen waren, terwijl Fred Huish, Margot Franke, Eve lyn en Helena, in alle stilte surveilleerden en meededen en voor de meisjes Llewellyn was dit met recht een nieuw genoegen. Ook Mary deed mee, maar lang ging het toch niet, waarna zij mrs. Tweedie dus kwam gezelschap houden en die vertelde haar: „Als straks de cadeautjes uitgedeeld zijn, gaan de jongelui gewoonlijk een wande ling maken naar het Huis van den Graaf." Mary voelde veel lust, hieraan deel te ne men. De bedienden kwamen nu binnen met groote presenteerbladen, beladen met al wat het kinderhart en in dit geval spe ciaal het Russische kinderhart kan streelen; alles even bont en kleurig. Na afloop werd er een vroolijke marsch gespeeld en op de maat daarvan ti-okken zij allen langs de vriendelijke gastvrouw, schaarden zich eindelijk in een halven kring om haar heen en zongen hun avond hymne, waardoor Mary zich tot tranen be wogen voelde, zóó droef klonk dit. Nadat het laatste kind vertrokken was, bleef er nog een uur over vóór het diner. „Het is te vroeg, dat wij ons nu al zou den kleeden", meende Amy Huish. „Ik dacht, dat wij naar het Huis van den graaf gingen?" vroeg Mary. ,Ja, dat is ook zoo", zei Fred. „Evelyn beweert, dat ik niet op 't dak kan komen; maar dat zal ik haar eens laten zien!" „Wees toch niet zoo mal!" vermaande mrs. Tweedie. „Dat is immers een halsbre kende toer!" „Vergeet niet, dat ik zeeman ben." „Je wilde op het dak klimmen van het Huis van den Graaf, Fred?Nu, dan ben ik ook van de partij!" riep Jack op gewonden. „Maar Jack, hoe kan je nu zoo praten!" vermaande Amy. „Drie jaar geleden heb je haast je nek gebroken bij zoo'n gele genheid en je begrijpt, dat het dak er-niet steviger op is geworden!" „We kunnen in ieder geval eens gaan kijken", viel Hugh in, die zich veel voor stelde van een wandeling met Mary daar- niet!" heen. „Is 't te gewaagd, dan doen we het Het was een vroolijk gezelschapje, dat daar uit den omtrek zouden versteld heb- zich tenslotte op weg begaf, en de boeren ben gestaan over den moed van die Engel- schen, die en dat nog wel bij het inval len van de schemering zich zoo dicht bij het Huis durfden wagen. Zoo op het eerste gezicht leek dit nog niet eens zoo bouwvallig. Maar de treden van het bordes waren ingezakt, het por tiek was geheel overgroeid, de ruiten wa ren gebroken, het houtwerk was vermolmd en het geheel bood een allerdroevigsten blik van verval en verlatenheid. „Nu, maar ik ga mijn onderzoek begin nen!" riep Fred, die nog het eerst beko men was van dien droefgeestigen indruk. „Hè, doe 't toch, als je blieft niet!" drong Evelyn aan. „Het ziet er griezelig uit!" (Wordt vervolgd).

De Soester | 1938 | | pagina 2