Van het Kantongerecht. MuwiüyïÉ KWALITEIT I WINT ALTIJD Afscheidspredicatie van Ds. B. Alkema. Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag Fa.W.N.NIEUWENHUIS SMIT 'S LEESBIBLIOTHEEK No. 36 Uitgave: N.V. EERSTE SOESTERELECTR.DRUKKERIJ, v.h. G. v.d.Bovenkant? Bekendmakingen HILVARIA rijwielen TELEFUNKEN- en PHILIPS RADIO Pracht sorteering Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. Woensdag 27 April 1038 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagsmiddags 2 uur, aan het Bureau: Van Weedestraat 7 Telefoon 2962 Advertentiën: VAN 1-6 REGELS 75 CTSt, ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNEMENTSPRIJS:0.80 PER DRIE MAANDEN REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 2962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 STAATSBLAD No. 380 Fotograaf Drost, Steenhoffatr. 56 Telefoon 2486 (Officieel) DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat by Ge deputeerde Staten dezer provincie is in gekomen een verzoekschrift van S. van de Kuilen, van beroep hotel-pensionhouder, te Soest, om hotelvergunning in de beneden voorlocaliteit, groot 140 M2 van het per ceel Bosstraat 80. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrifte- lyke bezwaren by Burgemeester en Wet houders inbrengen. Soest, 21 April 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. J. Visser. D» Secretaris, J. Batenburg. SCHOUW. behoort zoo spoedig mogelyk een genees kundige verklaring ter gemeentesecretarie te worden ingeleverd. 6. Vrijstelling van het onderzoek. Hieromtrent zyn ter gemeente-secreta rie nadere inlichtingen te verkrijgen. Er zyn 10 gevallen van vrijstelling van het onderzoek. 7. Uitstel van het onderzoek en onder zoek op een andere plaats of op een anderen dag. De commandant van het indeelings- district kan desgevraagd vergunning ver leenen of by ziekte verplichten het onder zoek in een lateren tyd van het jaar te ondergaan. Verzoeken als boven bedoeld kunnen ter gemeentesecretarie worden ingeleverd. Zy worden dan aan genoemden comman dant doorgezonden. 8. Nader onderzoek. Straffen. De groot-verlofganger, die boven om schreven verplichtingen niet naleeft of BERIJDT met torpedonaaf vanaf f 29.SO ALLEEN B. IJ. DE VRIES STEENHOFFSTRAAT 25 - SOEST Benzine Olie Petroleum VAN WEEDESTR. 23 Telefoon 2577 - Soestdijk wiens goederen bij het onderzoek biyken niet in den vereischten staat te verkee- ren, kan nogmaals worden verplicht zich aan een onderzoek te onderwerpen. By het onderzoek en zoolang hij ter ge legenheid van het onderzoek in uniform is gekleed, staat de groot-verlofganger onder de bevelen van hem, die het onder zoek houdt. •Hij, die niet aan de op hem rustende verplichting voldoet, kan voor den tyd van ten hoogste twee maanden in werkelijken dienst worden geroepen. De Minister van Defensie bepaalt den duur van dezen wer- kelyken dienst. Hy, die in Nederlandsch- Indië verblijft, kan worden verplicht de zen werkelijken dienst aldaar te vervul len. (Artikel 40, eerste lid, van de Dienst plichtwet). Soest, 22 April 1938. De Burgemeester voornoemd, W. A. J. Visser. (Van Redactiewege bekort). Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis van belang hebbenden, dat op Maandag, 8 Mei a.s., zal worden gevoerd de schouw over de in de gemeente gelegen wegen, voetpaden, waterleidingen, bruggen, heulen, heggen, enz. Belanghebbenden worden daarom herin nerd aan de artikelen van het Reglement op het Onderhoud en Gebruik der Wegen in de provincie Utrecht. Overtreding der daarin vporkomende bepalingen wordt gestraft overeenkomstig dat Reglement. Soest, 21 April 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. J. Visser. De Secretaris, J. Batenburg. DIENSTPLICHT. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester der Gemeente Soest brengt ter openbare kennis, dat, voor zoo veel deze gemeente betreft, de volgende regeling van het onderzoek, bedoeld in ar tikel 39, derde lid, van de Dienstplichtwet, voor dit jaar is vastgesteld: 1. Verplichting om aan het onderzoek deel te nemen. Behoudens vrijstelling (zie hierna on der punt 6) is de groot-verlofganger van de landmacht, die voor een der lichtingen 1926 of 1929 is ingelyfd, hieronder ook be grepen hy, die tengevolge van uitstel van eerste oefening of om een andere reden tegeiyk met een andere lichting de eerste oefening heeft volbracht, krachtens het bepaalde in artikel 39, derde lid, van de Dienstplichtwet verplicht, zich aan het onderzoek te onderwerpen. Hetzelfde geldt voor den dienstplichtige van een der genoemde lichtingen, die: a. een verbintenis heeft aangegaan ter opleiding tot hoefscmid by de infanterie; b. een verbintenis heeft aangegaan ter opleiding tot verzorger by den voormali- gen rykspostduivendienst; c. wegens erkende gewetensbezwaren als dienstplichtige, een verbintenis heeft aangegaan, of d. als vrywilliger op zich heeft geno men geiyke verplichtingen te vervullen als rusten op een gewoon dienstplichtige. 2. Plaats en tyd van het onderzoek. Hy, die volgens de onder punt 1 opge nomen bepalingen aan het onderzoek moet deelnemen, is verplicht te verschynen te Baarn, Gymn. Lokaal van de Prinses Ju- lianaschool, ingang Dalweg op Donderdag 9 Juni 1938, des voormiddags te 9.15 uur (precies). 3. Kleeding enz. bij het onderzoek. De verlofganger is verplicht by het on derzoek te verschynen in uniform gekleed en voorzien zyn van zyn verlofsuitrusting. 4. Beis naar de plaats van het onder zoek. De verlofganger, die het onderzoek bui ten zyn verbiy'fplaats moet ondergaan, verricht de reis naar en van de plaats, waar het onderzoek wordt gehouden, op eigen kosten. 5. Verhindering wegens ziekte enz. Hy, die wegens ziekte in de onmogelyk- heid verkeert om by het onderzoek te ver schynen, wordt door den commandant van het indeelingsdistrict verplicht, het on derzoek in October of in November te on dergaan. Ia ziekte reden van verhindering, dan Na een ambtsbediening van 12 jaar, nam ds. B. Alkema, Geref. predikant alhier, Zondagavond om half 6 uur, in de Wilhel- minakerk afscheid van de Gereformeerde gemeente. In de meer dan overvolle kerk waren o.m. aanwezig den heer Burge meester dezer gemeente Mr. W. A. J. Vis ser, weth. de Bruyn en de Ger. predikanten ds. v. d. Enk uit Veenendaal, Ds. Potman uit Amersfoort, ds. Seinen uit Baarn, dr. v. d. Linden, missionnair predikant uit Indië te Zeist, ds. Wouters alhier en dr. Velthuyzen van Zanten e.a. Na orgelspel sprak de scheidende pre dikant het votum uit en laat zingen Psl. 90 1 en na de voorlezing der geloofsbelij denis Psl. 121 2, leest Z.Eerw. voor Psl. 90 om dan voor te gaan in gebed. Onder het zingen van Psl. 103 89 werden de gebruikelyke collecten gehou den, waarna Z.Eerw. tot tekst kiest voor deze ure: 1 Petri 1 24-25. De laatste rede. Z.Eerw. bepaalde zich er by, dat 't voorze ker geen nadere verklaring behoeft, dat 't voor U en voor hem een gewichtige ure is, nu hy voor U staat om afscheid te nemen. Voor U zal dit wel niet de eerste maal zyn, dat gij zooiets bygewoond hebt van Uw andere leeraren. Maar Z.Eerw. voelt zich met sterke banden aan de gemeente gebonden en nu hy afscheid moet nemen, worden die het ergste gevoeld. Gy gevoelt dat afscheid in zich opneemt vergankelyk- heid, maar gy gemeente geeft my geen afscheid, maar myn tyd is gekomen door myn 70-jarigen ouderdom. Twaalf jaar was ik in Uw midden en gevoelde my met U verbonden, ryk gezegend heb ik hier mogen arbeiden, met ds. Wouters samen, en met 1 Mei a.s. wordt de gemeente ge deeld in Soest-Soestdyk en in Soest, zoo dat de gemeente dus gedeeld wordt In twee wyken, maar daarom niet verdeeld. Graag had Z.Eerw. zyn arbeid nog voortgezet, maar de tyd van aftreden is vastgesteld, als een oude traditie en daar moet aan gehoorzaamd worden; ook myne echt- genoote, die 72 jaar oud is, valt het pasto- riewerk zwaar, maar Z.Eerw. denkt nog niet aan rust. Gy zendt my niet weg en daar dank ik U voor, gy hebt steeds ge duld met my gehad en in veel ben ik te kort geschoten. Z.Eerw. dankt God, Die hem steeds heeft' gedragen en gesteund en het voor hem g^ed heeft gemaakt. Met groote liefde hebt gy my en de mynen om ringd. Gy vergunt my nu om rust te ne men, maar die rust geeft een gevoel van vergankelijkheid. Overgaande tot de tekstverklaring, be tuigde Z.Eerw., dat zy eeuwig blyvende is in troost; zy spreekt er van: „wat ver gaat", „wat blyft" en de eeuwige troost: „van het biyven", de roeping van den wa ren Christus, want tegenover het vergan- keiyke staat het eeuwige Woord van God. Tusschen de predicatie liet Z.Eerw. door schemeren, dat de wisselbrief van God ia gehonoreerd, waarde genoten, want ons geheele zyn is „de wieg", „het sterfbed", „de iyk(wagen" en de „grafheuvel", of schoon heel het menschdom grypt naar het leven. Als tusschenzang werd gezongen Psl. 33 2. Daarop deelde spr. mede, dat hij een korten tijd heeft samengewerkt met ds. Hoek, 4% jaar met ds. Van der Meulen en nu 7 jaar met ds. Wouters. Spr. hoopt, dat het woord Gods, dat hy gebracht heeft, met zachtmoedigheid door de gemeente is ont vangen, want Hy blyft, Die ons kent en draagt. De catechisanten kan spreker nooit ver geten, den kerkeraad dankt Z.Eerw. harte- lyk voor zyn prettigen omgang; steeds ging men na afloop broederlijk uiteen, en nooit kwam er ruzie voor. God zegene Uw arbeid voor de gemeente voor Uw zelf en voor Uw gezin. Vervolgens richt Z.Eerw. zich tot de commissie van Beheer, den organist, den Zijden Dameskousen en kniekousen Voorjaarskleuren. koster en dankt hun voor alle goede zor gen aan de uitoefening van den dienst be steed. Met broeder Wouters heeft Z.Eerw. met de grootst mogelyke eensgezindheid samen gewerkt. Zyn vriendschap en toe wijding zal Z.Eerw. nooit vergeten; spr. zal hem zeer missen. De afgevaardigden van het Gemeente bestuur dankt Z.Eerw. voor hun aanwe zigheid. God heeft zelf het ambt van de Overheid ingesteld en naar die orders moet elk zich gedragen. Hy wenscht hen Gods zegen toe voor het besturen van Soest. Met de naburige kerken als Amersfoort en Baarn bestond een broederiyke ver standhouding. De classis Amersfoort dankt Z.Eerw. voor haar aanwezigheid in harte- lyke bedoeling, die steeds heeft voorgeze ten op vergaderingen. God zegene U en Uw bediening voor Uiw gemeente. Een woord van burgemeester Visser. Daarop vraagt den heer Burgemeester, Mr. W. A. J. Visser, het woord, en deze bestygt naast ds. B. Alkema den kansel en stelt voorop, dat, toen Z.Ed.Achtb. voor enkele maanden terug in de plaatselyke bladen las, dat ds. B. Alkema afscheid zou gaan nemen van deze gemeente, Z.Ed. Achtb. direct den datum in z'n notitieboek je heeft genoteerd. Zeer gaarne heeft Z.Ed. Achtb. gevolg gegeven aan de uitnoodi- ging en dat gaarne is geen ydele klank, want toen Z.Ed.Achtb. werd uitgenoodigd, nam hy spontaan de uitnoodiging aan. De predikant spreekt van den ouderdom om af te moeten treden, maar zy, die hem hedenavond hebben hooren spreken, zul len versteld staan van de kracht en bezie ling die van zyn woord uitgaat. Zoo wordt men niet oud, maar blyft men eeuwig jong. Z.Eerw. is overtuigd van de toewijding van dit deel der gemeente aan de overheid, daarvan heeft het meermalen bewijzen geleverd. Z.EdAchtb. dankt voor dat medeleven, vooral daar de spr. de scheiding niet scherp heeft gesteld tusschen de kerken. Al had spr. niet altyd contact met den predikant, hy kent toch zyn warm medeleven. Het is een volk tot eere, dat 't de Overheid haar plaats geeft, die haar toe komt. Spr. wenscht den afgetreden predi kant nog vele rustige jaren. Collega's spreken. Ds. Potman richtte woorden van erken- telykheid namens de classis Amersfoort. Seeds heeft de classis den arbeid van ds. Alkema gewaardeerd; spr. betitelt hem als een persoon met een krachtige vitaliteit, een warm hart en lenigheid van geest. Ds. Wouters, als de laatste spreker, wil eveneens een enkel woord zeggen; zyn hart is vol dank, dat hy ds. Alkema op zyn Waar begint het „Verboden"? Volgend Amersfoortsch geval heeft een algemeene strekking. Door het bosch Nimmerdor, particulier bezit, loopt een publiek pad of weg. Ge sproken werd van de Dorresteinsche steeg, maar het zal wel geweest zijn de Buurt weg of de Woestygerweg; het kwam ten minste uit op den Doodemveg. De eige naar van Nimmerdor heeft het voorbeeld van den Treekeigenaar overgenomen: Nie mand zonder vergunning op myn bosch terrein, anders verbaal. Onze beklaagde had zich naast het pu blieke pad bevonden. Eerst sprak hy van IV2 M„ later werd het 4 5 M. Wat voer de hy tot zijn verdediging aan? De borden met „verboden toegang" be vonden zich in de lanen, op dat publieke pad uitloopend, maar niet vlak aan den ingang. Als men een lyn trekt langs de verschillende borden, zei beklaagde, ben ik beslist gebleven aan de zyde van den openbaren weg. Bovendien is door niets, zelfs niet door een greppel, aangegeven waar dat openbare ophoudt en het ver boden terrein aanvangt. Het Tribunaal gaat eens een kykje ne men, gaat „schouwen" zooals dat heet. Weer de vraag: „Wat is venten?" Steeds is men in de weer de mazen van het net van wet of verordening op te zoeken. Dat doen niet uitsluitend de hee- ren advocaten. Hoor volgend verbaal. Beklaagde trachtte de artikelen aan de vrouw te brengen van zijn lastgever, de dryver van een borstelindustrie. Zoo ging hy van huis tot huis, toonende zyn borstel waar als monster, waarop men schrifteiyk of per dezen agent kon bestellen. Dan ontving men eenige dagen later. Het was dus bestellen op monster, geen venten. Wel venten, zeiden Ambtenaar en Kan tonrechter, te koop aanbieden. De Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat by venten niet noodzakeiyk is, dat de waar direct wordt afgeleverd. De heer Ambtenaar stelde 6.om gelegenheid van hooger beroep mogelyk te maken. Toen bleek, dat daarvan vermoedeiyk geen gebruik zou worden gemaakt, liet de Kantonrech ter het by een enkele pop. Sparren is ook mos. Wie dat snapt, is knapper dan wy zyn; beklaagde zei het, de Soester P. P. Eerst liep zyn relaas over moszoeken onder Woudenberg, en later had hij het over sparren. Sparren?, verbaasde zich de Rechter, en straks zei je mos? Sparren is ook mos, was het antwoord. Mogelyk moest dit beteekenen: sparren of mos, 't is allebei maar voor de gein. Er stonden in 's mans nabijheid, daar onder het Woudenbergsche, vangkooien voor patryzen opgesteld. Niet van my. Natuurlyk niet, maar waarom het dan wel erkend aan den verbalisant, den bosch wachter Heb ik maar gezegd wegens den houder Anders zou hy my opgebracht hebben. Kom, kom, hiermee sloot de Kanton rechter het debat, toekennende 3.of 1 dag voor het loopen op verboden grond en 15.of een week voor de vangkooi en, die happa gingen. En of het spel zoo sprak, weer de verzuchting: Die kooien waren niet van my, in weer andere le zing, dan eerst was verteld. Verboden mooi gebruik. In het drukke verkeer der steden zou het per baar grafwaarts dragen niet meer gaan. Jammer, want dat ouderwetsche dragen is iets aandoeniyks, is echts. In Vught, dus niet in een afgelegen Veluw- sche gehucht, is dat mooie in stand geble ven. Daar wordt hoog en laag nog steeds gedragen naar het kerkhof heen, en ieder die met den doode ooit in aanraking is geweest tydens diens leven, sluit zich by de rouwstoet aan. Een prachtig indruk wekkend oud gebruik. Het gaat echter meestal niet en boven dien zou de familie het elders erg armeiyk vinden; daar byna overal rouwkoets en volgrytuigen. Maar het ter aarde bestellen per baar te verbieden, dat is ons te kras. En toch is het gemeentebestuur van Baarn daartoe overgegaan. Onbegrypelyk. Dit geldt zelfs voor de Vuursche, het zoo vol-landeiyk deel der gemeente. Een doode aldaar wilde de familie niet laten begraven door den gewonen ïykbe- zorger, met wien ze in onmin leefde en daarom werd gekozen de Soester Begra fenisondernemer P. v. D. En U is ryksambtenaar volgens het verbaal?, merkte de Rechter verwonderd op. Ook dat. Dit buitenkansje van een iyk aan de Vuursche bracht hem thans voor het Ge recht. De doode was per baar grafwaarts de uitgebreidste dezer gemeente. Steeds de nieuwste werken voor Oud en Jong. Halen en bezorgen zonder pr\Jsverhooging door Soest, Soestdyk en Soesterberg. Catalogus zonder verplichting ter inzage. STEENHOFSTRAAT 15a, TELEF. 2761, t.o. het Gemeentehuis weg heeft ontmoet. In 1931 ging deze kras se persoon over tot de vernieuwing der Wilhelminakerk en tot den bouw van een nieuw orgel. God heeft het by'zonder wel gemaakt met deze gemeente. Spr. gaat daarop alles na wat er door Z.Eerw. tot stand is gebracht, met groote voldoening kan Z.Eerw. op dat werk terug zien. De Gem. is sterk uitgebreid, maar ook zag Z.Eerw. zyri eigen zoon uitgaan naar de Heidenwereld. De kerk van Soest is veel aan U verplicht. Voor de zieken, was gy een vertrooster, voor de jeugd een vader; wy zullen U nooit vergeten; de band blyft aaneengebonden. Als een persoonlyk woord betitelde spr. Z.Eerw. als een vader, broe der en vriend; vele malen heeft Z.Eerw. spreker gesterkt. Hij dankt mevrouw Al kema en de dochter voor de gastvryheid in de pastorie. God heeft het aller welge maakt. Z.Eerw. verzoekt om den afscheid- nemenden leeraar staande toe te zingen Psl. 134 3. Een dankwoord. Nadat ds. Alkema zeer onder den indruk alle sprekers heeft bedankt voor hun woord, betuigde Z.Eerw., dat hy al die lof niet waard is. Aan het eind van zyn loop baan ziet Z.Eerw., dat hy veel, veel beter had kunnen doen. Hij vraagt God om ver geving als hy te kort is geschotende Heere zy en blyve met de gemeente tot in alle eeuwigheid. Na gebed en het zingen van Psl. 119 53 werd de zegenbede uitgesproken en verlie ten allen, diep onder den indruk, het kerk gebouw. gedragen. Het was slechts een korte tocht. 1.boete, want het was een straf baar feit, nu in Baarn dit treffende oude gebruik verboden is, zelfs in de bosschen van de Vuursche. Uit voorzorg. Want een vroeger vonnis van 10. voor te laat doen werken, bracht groote vreeze voor het vonnis van heden. Daar om was mr. Stadig te hulp geroepen. Deze had echter niets aan te voeren by den eisch van vryspraak. In een Amersfoortsche stoomerij en ververy van kleederen was Zaterdags namiddags na half een nog ge werkt. Een strijkster had gestreken en haar broer, ook aan de zaak verbonden, had de stoom aangezet en later weer af gesloten. Dat de patroon er niets van geweten had, bracht natuurlyk niet de verschoo ning. De verrichte arbeid geschiedde ech ter niet voor de zaak: het meisje had haar eigen spulletjes opgestreken en het pak van haar broer. De Kantonrechter zei: Niet schuldig. Heer Aimbtenaar had eerst nog danig in het wetboek gesnuffeld, maar ook hy was tot de slotsom gekomen, dat alles puik in orde was. Direct moet men beslissen. Dit is een eisch by het verkeer van he den. En als dan de berekening faalt, dan staat men schuldig. Toch een eigenaar dige vorm van schuld. Een wielryder reed te Amersfoort in de Puntenburgerlaan op de stad aan, juist toen daar de school uitging. Uit school hollen alle jongens, dat is buiten kyf. Een kleine baas vliegt zoo van links naar rechts de straat over. Was de fietser doorgereden, dan wa9 alles goed verloo- pen. Dat doet men niet, men zal dan om het jongmensch heenzwenken. Zoo ook on ze wielryder. Of het ventje zijn loop iets vertraagde of dat de fietser te min links afboog, het jongetje werd omvergereden. De heer Ambtenaar wou 8.hebben, de Kantonrechter liet het by een enkele blij ven. Had niets gemerkt. Ik stond al een uur stil te Amersfoort, zei de ryder van trailer met ophangwagen vol vaten, toen een veldwachter met auto my kwam vragen of ik door Soest gere den was en aanrijding had veroorzaakt. Ik weet van niets en aan myn gespan was niets te bespeuren, zei de chauffeur, uit Enschede. Later hoorden we, dat dit wel het geval was aan een der banden en de afloop der behandeling op heden bracht hem 10.boete. Het was geschied op 26 Februari 1938. Het geval was ernstig. De man uit En schede had niet rechts gehouden, zou zelfs een eind over het wegmidden zyn ge weest, toen tegemoetkomende auto's hem passeerden. No. 1 en 2 lukt het langs te komen door over het fietspad te ryden. De Soester taxi-ondernemer G. komt voor een lastig geval, want toen reden een paar dames over het wielerpad. De Ensche- deër rydt hem even aan, de taxi maakt een zwenk en een der wielrydsters moet het lyden. Ze zat zoowat bekneld tus schen taxi en boom. Een hersenschudding was dan ook het gevolg. Dit alles ge schiedde tusschen Birkhoven en de garage Teoseo.

De Soester | 1938 | | pagina 1