DE GROOTE BRAND TE SOESTDUINEN. s IF. TODO Garage STAM I Personeel „WALTA", aannemer te Utrecht I Personeel „de LEEST", Stucadoor Soest Burg. Grothestr. 56 - Telef. 2006 - Soest Ingezonden EERSTE SOESTER BEGRAFENIS-ONDERNEMING A D.K.W.-Motor 3 SOESTDIJK Zondagmiddag 3 uur n m- Burgem. Dekethpark Interessante Voetbalwedstrijd Entree 20 cent. Werkloozen 10 cent. Accountantskantoor W. M. DE VRIES tweede blad. ZATERDAG 14 MEI 1938. NUMMER 40. De Gouden Koets, met Prinses Juliana, Prins Bernhard en de jonge Prinses Beatrix passeert onder overgroote belangstelling het Buitenhof te Den Haag. De Soester Brandweer liet eenige wacht posten achter, die mede den geheelen nacht een waakzaam oogje in het zeil hebben gehouden. Ook politiebewaking blees des nachts achter. Eerst Donderdagmorgen om 9 uur ingerukt. Eerst den volgenden ochtend om 9 uur kon alle verder gevaar afwezig worden geacht en kon al het brandweerpersoneel definitief inrukken. Des avonds, tot 2 uur des nachts toe, is de brandweer nog druk doende geweest de wagens weer geheel bedrijfsklaar te maken, want alle medegenomen slangen waren gebruikt, zoodat nieuwe slangen voor nieuwe eventualiteiten moesten wor den opgehaspeld en opgewonden en de ge bruikte moesten worden gereinigd. Het was dus een brand, zooals nog nooit was medegemaakt, met tal van bijzondere toevalligheden, die samen werkten tot het verlies van 4 aardige landhuizen in een fraaie, natuurschoonrijke omgeving. LECTORI SALUTEM. (Om te bewaren). Buiten verantwoordelijkheid der Redact ie VERGADERING E. d. D. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het verslag van een vergadering van E.d.D., voorkomende in „De Soester" van 4 dezer, verzoek ik in Uw blad de volgende opmerking te mo gen maken1: Het belangrijkste moment in de rede van daminé Padt was, dat hij, Terug van een filmreis door Algiers (rand der Sahara), en in afwachting van de mogelijkheid eener vervolgreis in het najaar, heb ik mij tijdelijk gevestigd aan den boschkant van het natuurrijke Soest, alwaar ik (na eenige weken non-activiteit) vanaf Zaterdag 14 Mei gedurende de Zo mermaanden heb ingericht een kunst atelier voor moderne artistieke fotografie. Zooals ik in Amsterdam reeds jaren gewend was, behalve artistenfoto's op mijn atelier óók portret- en kunstfoto's te ma ken in de grootste Theaters, etc., ben ik óók hier in Soest en elders gaarne bereid artistieke portret- en kunstfoto's te ma ken in Uw eigen home, tuin. etc. Schrijft s.v.p. even een briefkaart of belt U even op, en ik kom U bezoeken om U zonder eenige verplichting een greep uit mijn ve le werk te toonen. Altijd gaarne tot Uw dienst, aanbevelend, Joh. v. d. Meer, fotograaf-filmoperateur, „Fotam", Braamweg 73, Soest, Tel. 2193. Moderne briefkaarten vanaf 3 1.50. Groote kunst-foto in lijst vanaf 3.50. Ontwikkelen en afdrukken voor amateurs. Foto's en filmopnamen voor Industrie, reclame, sport, actualiteiten, feesten, etc. Levensgroote reclame-foto's, massa-foto's, kleuren-foto's, transparante foto's, foto montage. Ontwerpen en uitvoeren van mo derne affiches, showcards, folders, adver- tentie's, etc. etc., reclame-camipagne's, ideeën, adviezen, lessen. Atelier-foto's alléén nó. eenig bericht. „Fotam" fotografeert alles! altijd! overal (Adv.). OPGERICHT 1899 Fa. J. C. Haks Dz. Directeur D. HOOLWERF Telef. 692 Telef. 731 Kantoor Heuvelweg. 18 Begrafenissen - tramsporten - crrmatie's (Vervolg van pag. 1). Het vuur snelt verder. Inmiddels had het vuur zich nog verder uitgebreid. Wel mocht het gelukken de per- ceelen van Lyndenlaan 11, bewoond door den heer L. J. Piree, van Lyndenlaan 13, Middenlaan 1, bewoond door den heer J. Groenhuizen en Middenlaan 3, bewoond door den heer H. L. Welker Jr., voor de vlammen te sparen door nat houden dei- rieten daken, doch door de verbijsterend groote snelheid en de hardnekkigheid, waar mede 't vuur in dit bosch met al zijn dicht op elkander staande huizen met rieten da ken voortschreed, geraakten ondanks alle goede voorzorgen, toch nog 'n 3-tal andere huizen mede in brand, telkens aanvangen de bij het rieten dak, dat in een minimum van tijd als een fakkel brandde en dan weder op zich zelf een gevaar voor het er naast gelegen huis werd. Vrijwel tegelijker tijd kwamen toen de perceelen de Beau- fortlaan 6, een zomerverblijf, dat momen teel niet bewoond was door den eigenaar, den ca'ndidaat-notaris J. A. Dil uit Utrecht, de Beaufortlaan 8, bewoond door mevrouw van Oort en de Beaufortlaan 10, bewoond door het gezin van den heer N. S. Bon tenbal, wiens echtgenoote momenteel in Italië vertoefde, in brand te staan. Tegen een dergelijke hoeveelheid brandende hui zen tegelijkertijd was zelfs de beste orga nisatie nret bestand, zoodat de betrokken commandanten zich al spoedig realiseer den, dat zij allereerst hun krachten behoor den te wijden aan die huizen, die wel ge vaar liepen, doch nog behouden zouden kunnen worden. En de pogingen in die richting werden genoeg beloond door het tenslotte gespaard blijven van de hiervo- ren reeds genoemde vier perceelen, die wel zeer ernstig gevaar hebben geloopen mede in deze catastrophe betrokken te worden; en de toestand was zoo, dat brand in zoo'n huis toen practisch gelijk stond met een tot den grond toe afbranden. Dat de bewoners van deze huizen buitengewoon dankbaar gestemd waren aan den brand te zijn ontkomien, behoeft wel geen verder betoog. Met 8 tot 10 stralen op de waterleiding werd tenslotte in gezamenlijk werken het gevaar bezworen voor verdere uitbreidin gen, doch dat daarvoor hard is gewerkt moeten worden, zal iedereen wel begrijpen. Maar alle werken om de als fakkels brandende 4 huizen te behouden was tever geefs; de rietdaken stonden in een mini mum van tijd in vollen vlam en waar de meeste dezer daken van binnen niet be schoten waren, zoodat de rietpluimen van binnen uit op zolder en. vliering zichtbaar zijn geweest, is het ook licht te begrijpen, dat er eigenlijk- geen blusschen aanwas.. De strijd tegen de rieten daken. De brandweer stond dan ook voor een uiterst moeilijke en eigenlijk onmogelijke taak. Allerlei omstandigheden werkten sa nten. Ten le al die rieten daken daar van alle huizen in het complex, dat begrensd is door van Lyndenlaan, Middenlaan en de Beaufortlaan. De strijd, die de brandweer hier sinds lange jaren tegen rieten daken heeft gevoerd en waarbij zij zooveel tegen werking en miskenning ondervond, doch welke tenslotte is geëindigd met het op nemen in de Bouwverordening van een be paling, dat naast een huis met een rieten dak nimmer een ander huis met een soort gelijk dak mag worden gebouwd, is thans in de practijk op wel bittere wijze volko men juist gebleken. Waren de huizen daar thans om en om met rieten en pannen daken geweest, on getwijfeld had het mogen gelukken over slaan van het vuur te voorkomen. Een tweede ongelukkige omstandigheid was het feit, dat alle huizen pr actisch mid den in het naaldboomenbosch stonden, waarvan bij den bouw slechts zoo weinig mogelijk hoornen gekapt zijn. Daardoor stonden de rieten daken eigenlijk practisch onder of in vrijwel aanraking met de dro ge sparretakken en toen het vuur zich via die boomen en takken ging voortplanten, ten deele als „kroonvuur" bij een bosch- brand, hielp weinig meer. Ten derde was de langdurig droge tijd, die wij in de afgeloopen vele weken hebben gehad een zeer ongunstige omstandigheid; slechts een enkel vonkje was nu in staat het krakend droge riet in lichterlaaie te zetten binnen slechts enkele minuten. Ook de voortschrijding van het vuur via de boomtakken werd door deze droogte ten zeerste in de hand gewerkt. Ten slotte was de laag neerslaande wind uit Oostelijke Jen Noord-Oostelijke richtingen een welkome drager voor de vonken en brandende deeltjes, die zoodoen de naar de andere rieten daken werden vervoerd, waar zij terstond hun alles ver nielend werk voortzetten, terwijl de gerin ge capaciteit van de waterleiding ter plaat se, door de betrekkelijk kleine diameter der buizen een groote handicap vormde voor het uitleggen van vele stralen, die in dit geval op al die vele brandhaarden aanwezig moesten zijn. Reeds twee motor spuiten op de leiding daar bleken bij volle capaciteit die leiding geheel leeg te zui gen, zoodat de uiterste voorzichtigheid was geboden om dat tegen te gaan en de zuigcapciteiten en dus ook de druk aan de straalpijpen lager moesten worden gesteld, dan anders, bij voldoende water toevoer mogelijk en wenschelijk zou zijn geweest. Dat desondanks dit alles nog 4 huizen in het complex gespaard zijn kunnen blij ven, is alleen te danken aan de groote ac tiviteit en het opmerkelijke uithoudings vermogen der brandweerlieden, die met alle energie poogden te behouden, wat maar eenigszins te behouden viel en die met ongekenden ijver en toewqding steeds een nieuw huis en een nieuw rieten dak, dat werd aangetast, nat hielden en blusch- ten, door welk optreden die huizen ge spaard konden worden. Schuur met waarde vollen. Inhoud gespaard. Zelfs de garage van het perceel, dat het eerste in brand geraakte, welke garage bij den er achter, aan de Middenlaan, wo nenden bewoner als opslagplaats voor par- fumeriën, reukwaters, poeder, zeep 'en dergelijke in gebruik was, kon algeheel behouden blijven, hoewel de deuren ervan door de groote hitte van buiten reeds heelemaal geblakerd waren. Doordat het dak dezer schuur gelukkig van eterniet- golfplaten was vervaardigd en de wakke re brandweerlieden ondanks de verzengen de hitte en doordringende rook die gara ge-deuren langen tijd naarstig nat hielden, hebben die deuren het gehouden en is aan den zeer waardevollen inhoud dier berg plaats, die als bedrijfsvoorraad was ver zekerd, vrijwel geen schade toegebracht; immers de geringe waterschade in het voorste gedeelte mocht geen naam hebben. Wat verbrand is. Alle vier verbrande huizen zijn prac tisch geheel in vlammen opgegaan; alleen de muren bleven staan en wat van het ge bouw nog overbleef, was niet veel. Daar door zijn ook alle inboedels practisch ver brand. Eenige onderdeelen daarvan zijn weliswaar nog betrekkelijk ongedeerd te voorschijn gekomen, doch de schroei- en blakerschade en vooral ook de water schade, tmaakten de waarde daarvan zéér gering. Uit 2 huizen kon nog wat huisraad gered worden, dat in allerijl is uitgedragen door behulpzame handen, doch de snelheid van het vuur was zóó groot, dat men al spoedig die reddingspogingen moest opge ven. Het kleine deel dier 2 inboedels, dat gespaard is kunnen blijven, is later bij buurtbewoners ondergebracht en ten deele met een wagen vervoerd. Onder de verbrande inboedels waren er waardevolle; een aantal kostbare schil derijen en een hoeveelheid antiek werden mede een prooi der vlammen. De schade. Een juiste schatting der aangerichte schade is momenteel nog zeer moeilijk; globaal werd de totaal aangerichte schade aan de 4 huizen en de inboedels door des kundigen geschat op meer dan 50.000.-. Alle schade is door verzekering gedekt, ten deele op beurspolis en ten deele bij eenige particuliere maatschappijen. Gedurende de blussching bleek nog, dat de gasleiding van een der huizen afgebro ken was, waardoor een lange steekvlam naar buiten trad. Door handreiking tus- schen politie en brandweerlieden mocht het gelukken den kelder van het perceel te bereiken en aldaar de hoofdkraan der gasleiding dicht te draaien. De oorzaak. De oorzaak van deze brand is gebleken te zijn gelegen in het afbranden van verf met behulp van een steekvlam door perso neel van den schilder Böhler uit Amster dam, aan wien door den te 's-Gravenhage wonenden eigenaar Onmeling het schilder werk aan dat perceel was opgedragen. De schildersknecht ontzag zich niet, vlak onder het rieten dak met zijn steek vlam de verf op een houten plank af te branden en hield zelfs met behulp van zijn plamuurmes de kant van het riet op, om er beter bij te kunnen en ook, om het riet tegen de hitte van de steekvlam te beschermen! Reeds eerder op den dag was reeds een begin van brand daardoor op het rieten dak ontstaan, dat door vlug ingrijpen van den schilder nog tijdig ge doofd kon worden. In plaats van daardoor nu voorzichtiger te worden en de noodige voorzorgsmaatregelen, waaronder de aan wezigheid van een paar emmers met wa ter in de nabijheid van het dak, te hebben getroffen, is de schilder even zorgeloos als te voren met het afbranden doorgegaan. Toen het riet eenmaal flink had vuur ge vat, konden deze schilder met zijn hulp kracht het vuur niet meer baas en was het begin der catastrophe aangevangen. Hoewel beiden nog poogden het door hen aangerichte euvel nog te herstellen en bij het blusschingswerk flink medehielpen, gaf dat toen niet meer. Gevaar voor de Luchtvaart Afdeeling. In den aanvang van dezen zoo snel om zich grijpenden brand, bestond groot ge vaar voor uitbreiding door de rondvliegen de stukken brandend riet. Het bosch der Waterleiding Mij. aan de overzijde van de spoorlijn had het een tijd slecht te verdu ren en het mocht slechts met inspanning van al het inderhaast bijeengetrokken per soneel gelukken daar boschbrand te voor komen. De brandende rietdeelen kiwamen zelfs op de terreinen der L.V.A. te Soesterberg terecht en toen de Commandant daar, uit inlichtingen van enkele vliegers, die in den aanvang van den brand boven de plaats des onheils hadden gecirkeld, opmaakte, dat de omvang van den brand steeds toe nam, meende deze onverwijld de noodige voorzorgsmatregelen te moeten treffen. Burgem. Grothestr. 30 Telef. 2363 - Soestdijk GED1PL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw bril, ook volgens recept van H.H. Oogartsen, een VERTROUWD ADRES- Op dat moment werden alle toen in de lucht zijnde vliegtuigen in de buurt van Soesterberg door een speciaal sein naar beneden geroepen en zooveel mogelijk- in de hangars opgeborgen. Tevens werden de verschillende brandweerpiketten geconsig neerd en het materieel in staat gebracht om onmiddellijk uit te rukken. Gelukkig kwam het niet zoover, en kon men te Soestduinen tenslotte nog tijdig het vuur stuiten. Groote belangstelling. Uit den aard der zaak trok deze groote brand veel belangstelling van het publiek en de autoriteiten. Op het terrein bemerk ten wij den loco-burgemeester, wethouder H. J. Gasille, den gemeente-secretaris J. G. A. Batenburg, den directeur van Gem.- Werken Ir. W. C. van Goor, den inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht J. Th. A. v. Noesel, die dapper aan het blusschings werk medehielp, verschillende opzichters van Gemeente Werken, het raadslid J. Nooder en vele anderen. Het publiek was van heinde en ver hier heen getrokken per auto en per fiets. Uit de gemeente Soest zelf was een menigte inwoners komen kijk jn, want het bericht van deze ernstigen brand was „als een loopend vuurtje" door de gemeente gegaan, zoodat om 5 uur eigenlijk iedereen wist, wat er aan de hand was. En wie het nog niet wist, behoefde slechts in de richting Soestduinen te zien, om uit de groote rook kolommen aldaar op te maken wat er aan de hand was. De afzetting. De politie was au grand complet. Alle agenten, wel of niet in dienst, hebben wq ter plaatse gezien en onder leiding van den Inspecteur van Politie A. F. Schreuder en den adjunct-inspecteur E. J. v. d. Es- senburg, werden alle noodige politie- en afzettingsmaatregelen genomen en werd direct een uitvoerig onderzoek naar de oorzaak van dezen bfjjnd ingesteld. Het watergebrek. Een oogenblik is er nog over gedacht met een der motorspuiten bluschwater te betrekken uit de vijvers van het Soester Natuurbad, doch het feit, dat deze nog on geveer 1 K.M. weg lagen met de spoorlijn ertusschen, terwijl de brand op dat moment practisch geen uitbreiding meer zou ver krijgen, deed de Commandanten tenslotte besluiten, daar maar van af te zien. Het gevaar bezworen. Te ongeveer 6 uur was het grootste ge vaar bezworen en kon met het blusschen der toen nog brandende huizen verder worden volstaan. Enkele naaldboomen zijn als voorzorgsmaatregel tegen overslaan der vlammen, ook naar de overzqde van de van Lyndenlaan, waar eveneens enkele huizen met rieten daken waren, gekapt moeten worden. Het verdere blusschings- en nablus- schingswerk vorderde nog verschillende uren en eerst te 6 uur kon Amersfoort en te 9 uur Soesterberg inrukken. sprekende over Oss, zeide: „Dat wij in ons „democratisch" land eigen ruiten ingooi en en een Nationaal Socialistisch systeem in de hand werken met een affaire als in Oss." Deze uitspraak van dominé Padt kunnen wij niet anders uitleggen dan dat het Na tionaal Socialisme de rots is, waarop de rechtszekerheid gebouwd wordt. Dus de waarheid dringt door en de waarheid zal ons vrijmaken. Mussert verkondigt dus de waarheid en ik heb hem niet geloofd. Maar nu dominé Padt het zoo treffend heeft ge zegd, ben ik van mijn zonde overtuigd. Een Waarheidzoekende. DE TREKHOND. Hector, een hond, wlerd oud. Zijn levens einde was niet ver meer af. Eens was hij een groote, krachtige hond, die vroolrjk blaffend tegen zijn baas opsprong als hij met hem weg mocht. Dat was lang gele den. Gedurende 11 12 jaren had hij zijn baas trouw gediend. Nu kwelden hem de kwalen van den ouderdom. Had Hector nu maar een baas gehad, die hem liefderijk had verzorgd. Dan was de oude dag niet zoo wreed geweest. Maar neen. De maréchaussée trof tijdens haar sur veillance langs de wegen, liggende aan een weg, een groote hond. Het arme dier was totaal af, het kon zelfs niet meer loopen. 't Was Hector! Hij wlerd met behulp van omwonenden op een kruiwagen in een schuur gebracht en op een stroobed neer gelegd. Eten kon hij nog wel. De maré chaussée stelde een onderzoek in naar den baas van Hector. 't Bleek te zijn de venter J. K. Toen het dier niet meer kon, had hij het op den weg achtergelaten en niet meer naar Hector omgezien. Is het wonder, dat de maréchaussée J. K. |j| Voor Uwe belastingvrije II D.K.W.-specialist met 9 fabrieksdiplosa H| Ook op zeer gemakkelijke bet.cond. duchtig de les las over dit onmenschelijk optreden K. heeft op aandrang der politie, Hec tor weer in huis genomen en hij heeft ge zorgd, dat het dier door goed voedsel en rust, weer op de been kwam. W. m m contra GEDIPL. BELASTINGCONSULENT

De Soester | 1938 | | pagina 3