MANTEL- costumes Wat de spiegel ons vertelt Moderne Knip patroon Huis- Japonnen De nieuwste Modesnufjes voor alle leeftijden De eerste spiegel in de geschiedenis der menschheid moeten de oogen van den eer sten man geweest zijn, waarin zich het beeld zijner vrouw weerspiegelde! Van deze vroege tijden af voert een lan ge weg over den waterspiegel van heldere, beekjes, meren en bronnen, waarboven vrouwen zich plachten te buigen om haar beeld weerkaatst te zien. In eeuwenoude graven heeft men mummies gevonden, die spiegels in velerlei vorm naast zich had den, zoodat een beeld gevormd kan worden van de steeds wisselende smaak Tenslotte is men gekomen tot den modernen spiegel, die het beeld eter hedendaagsche vrouw weergeeft. De vrouw en de spiegell! Toch is hier niet alleen verband te zoe ken tusschen beide uit een oogpunt van ijdelheid, zooals men vaak meent, doch er ligt een veel diepere beteekenis aan ten grondslag. Spiegels kunnen inderdaad op rechte vrienden zijn, die ons de waarheid doen zien, indien wij er ons slechts voor open stellen. Met onverbiddelijke klaarheid worden ons onze gebreken getoond in ge laat en houding, indien wij ze slechts wil len erkennen en er ons voordeel mee doen. Het innerlijk leven spreekt uit de oogen, want zijn deze niet de spiegel der ziel? Een gelaat waarop goedheid en vriendelijkheid te lezen is, kan nimmer 'eelijk zijn, zelfs niet, indien het niet iij alle opzichten door de natuur bevoorrecht is. Omgekeerd is het mooiste en meest welgevormde gelaat on- beteekenend en zonder charme, indien men er hoogmoed, ijdelheid en dergelijke eigen schappen op waarneemt. Indien men in den spiegel kijkt, dan zal men zijn eigen ik nader onder de loupe kunnen nemen. Bevalt de mond U wellicht niet? Welnu, stelt U dan in gedachten voor, dat gij Uw medemensch iets prettigs be reidt? Plotseling zal een lichte glimlach Uw gelaat verlichten en de lijn der lippen veranderen! Gij vindt Uw oogen klein en zonder uitdrukking? Zij zullen het onge twijfeld niet blijven, indien gij vol begrij pen deelneemt aan anderer vreugde! Is Uw figuur niet naar Uw zin, evenmin als Uw houding? Geen wonder, wanneer gij Uw schouders laat „hangen", evenals Uw hoofd! Richt deze op en loopt met op geheven hoofd. Het heeft geen zin onze zorgen en verdriet door deze weinig fiere houding aan de buitenwereld te toonen. Naarmate het lot meer te dragen geeft, zal men zijn last zelfbewuster weten te dragen en zich hierdoor niet terneer laten slaan Uit dit gezichtspunt, lezeressen, hebt gij een spiegel wellicht nog niet bekeken en evenmin Uw spiegelbeeld op deze wijze ontleed, niet waar? Het is inderdaad de moeite waard, het te doen, want het kan de oogen openen, voor hetgeen tot dusverre verborgen bleef! Wellicht is deze vriend slechts een een voudig stuk spiegel in een even eenvoudige houten lijst gevat, mogel 'k ook een kost bare barokspiegel, die reeds het beeld van vrouwen van vele generaties heeft weerge geven! Misschien ook is het spiegelglas om lijst met wat goud, en versierd met strik ken en guirlandes uit het gracieuse Empi- re-tijdperk- of wel uit den Biedemeier-tijd, allen geven slechts het zuivere spiegelbeeld weer. De hoofdzaak is de kristallen klaar heid en de critische wijze, waarop het ge geven wordt, getrouw aan de werkelijk heid, zonder ook maar iets te verbloemen Juist in oogenblikken van zelfvergeten. van zich laten gaan is het zoo nuttig slechts even een blik in den spiegel te slaan, want dan juist zal hij U eerlijk en oprecht la ten zien, hoezeer gij faalt!! ontwerp van een mantelcostuum voor lange, slanke dames, dat o.a. van een middelkleur blauw heel mooi is, met een garneering van stiksels. Sluiting mei één groote knoop. BOLERO JAPONNEN. Twee-in-een-pa- troon 2756 Prijs f 0.30 plus f 0.05 voor adm.- en verzend kosten. Bijzonder aardig klee- den bijgaande bolero japonnen af. De bolero van het linker model is rond, van het rechter vierkant. Sluiting met een split op den rug. Knippatronen in de maten 42-44-46 en 48. Met dit „Twee-in-een- patroon" kunt U twee verschillende japonnen maken. De coupe van beide modellen is het zelfde, doch de afwer king verschilt. Bij elk „twee-in-een-Datroon" ontvangt U de toebe- hooren van beide mo dellen, b.v. twee ver schillende mouwen, kraagjes enz. Besteladres: Het Prac- tisch Modeblad, Post bus 36, Den Haag.- Giro 203203. Prijs van het patroon f 0.30 plus 5 ct. voor adm.- en verzend kosten, bij vooruitbeta ling te voldoen in post zegels, per giro of per postwissel. de modellen van voor aanstaande Fransche modehuizen bijzonder elegant. Ze zijn bedoeld als gekleede huisjapon nen en o.m. zeer ge schikt als ontvangjapon Mantelcostumes zullen de komende sei- zoens meer dan ooit gedragen worden en daarom is het geenszins te verwonderen, dat de Fransche, zoowel als de Engelsche huizen zich bijzonder beijveren om telken male nieuwe ontwerpen te geven. De En gelsche coupe is, evenals in vroeger jaren de Weensche, zeer vermaard en voldoet aan de strengste eischen. Vooral in Engeland worden zeer veel mantelcostumes gedragen, zoowel klassieke als sportieve. De eerste behooren meer tot het génre gekleede modellen, terwijl de laatste bijzonder aangenaam zijn om in de morgenuren, op reis, enz. gedragen te wor den. Men draagt bij alle costumes blouses, die zich aan de min of meer strenge of sportieve modellen moeten aanpassen, ter wijl de nieuwste ontwerpen van jumpers eveneens zeer geslaagd zijn. Mooi van cou pe, kleur en uitvoering zijn vooral ook de Weensche modellen, die meestal korte mou- v. en hebben en van dunne wol geweven zijn. werkt. De halsafwerking is met een staand, recht kraagje, waaruit een gepijpte strook komt, die zich herhaalt langs de stolpplooi in hei midden en aan de halflange mouwen. De geheele voorzijde is versierd met groep jes nervures. Alle voorjaarscollecties omvatten zoowel strenge tailleurs als sportieve costumes, en sembles en meermalen ook trois pièces. Bijzondere aandacht is geschonken aan drie voorname punten, n.1. de schouders, de tail le en d> heupen. De eerste wordt niet op vallend verbreed, de tweede heeft een aan sluitende lijn, terwijl de laatste zoo slank mogelijk gehouden wordt, althans bij de rokken der tailleurs. Avondjaponnen ma ken op dezen regel een uitzondering en men fluistert hier en daar zelfs, dat de mo dellen der rokken ontleend zullen worden aan den tijd van Keizerin Eugènie. Moly- SCHOTSCHE SYMPHON1E." Matte zwart-zijden rok met zijden, Schötsch geruite tunique. Ceintuur van peau de pêche. (Ontwerp Marcelle Dormoy.) Het mantelcostume onzer afbeelding van het Engelsche huis Digby Morton geeft een zeer geslaagd ontwerp, ook vooral voor iets oudere dames. In de halsopening wordt een chiffon shawl gedragen, terwijl de mantel, die in het midden sluit, een garneering van nervures heeft. Men voorkomt hierdoor, dat de lange panden ietwat eentonig aan doen. De tweebaansrok heeft aan de voor zijde een groep ingezette, gedeeltelijk op gestikte stolpplooitjes, die een mooi effect geeft. Reeds kwamen bij ons eenige weken ge leden berichten binnen, dat aan de Zuid kust van Frankrijk en op Amerikaansche badplaatsen bontcapes en halflange bont mantels gedragen worden op koele namid dagen over strenge tailleurs. Ongelooflijk snel heeft zich ook deze mo de hier ingeburgerd. In ons klimaat, met het veelal koude voorjaar kan men zoo'n heerlijk warm omhulsel nauwelijks missen Men ziet bonten capes van verschillende lengte, sommige zijn langer aan de rugzij de en van bruin geverfd petit gris, mol en andere bontsoorten gemaakt. Buitenge woon elegant werken bontcapes van zilver vos, zooals onze afbeelding een ontwerp weergeeft, min of meer in bolero-vorm met langere zijstukken, die zich tevens, evenals langere of kortere capes ook bijzonder goed leenen om op avondrobes gedragen te wor den. Ten slotte geven wij nog een Weensch Ongetwijfeld zijn bei bij kraamvisites. De eerste is van don- kerblauw-wit bedrukt katoen in een dessin, dat onwillekeurig aan de teekening der huid van Zebra's doet den ken. De sluiting kan met knoopen of met een roestvrije rits plaats vinden. Vlot kleeden de pofmouwtjes, terwijl 't materiaal allerminst kostbaar behoeft te zijn. Rechts een huisjapon van gebloemd organdie met garneering van plissé en lint. De middag-tailleur vraagt blouses, die in overeenstemrAing zijn met dit deel van den dag en gekleeder moeten zijn, dan die wel ke bij sportieve costumes worden gedragen. Satijn, georgette, crêpe de chine, kant, zelfs brocaat en tafzijde komen hiervoor in aan merking. Waschzijde, zijdenlinnen, vyella en andere meer practische materialen ver werkt men voor eenvoudige morgenblou ses. neux heeft trouwens verschillende model len gegeven van crinolines en beweerd wordt, dat men deze in Amerika reeds draagt. Wat de mantels betreft zijn de modelleit zeer afkleedend en alhoewel men niet aan een bepaalde lengte gebonden is, worden ze over het algemeen lang gedragen en strak om de heupen. Men ziet zoowel één als twee rijen knoopen aan mantels, soms ook één dubbele knoop als sluiting. De groote vrijheid, die ten opzichte van de lengte der mantels bestaat, maakt het mogelijk, dat ook meer gezette en oudere dames tailleurs kunnen dragen. Wellicht zal het voor deze niet mogelijk zijn in con fectie naar wensch te slagen en zal men aangewezen zijn op maatcostumes, doch de- j ze hebben het groote voordeel, dat men met verschillende wenschen en details re- I kening kan houden. Zoo zullen de revers j b.v. zeer voordeelig ten opzichte van een gezet figuur werken, indien ze niet te breed noch te kort zijn. t Allerlei dingen, waarmede men bij maat- werk rekening kan houden. Men vindt een groote vereehei- denheid van al lerlei details over het gansche ge bied, dat door de Mode beheerscht wordt. Knoopen, die zeer decora tief werken, ma ken soms de eeni ge garncering van een japon uit. De treksluiting vindt op vele wijzen toepassing, zoowel aan mantels, rok ken, blouses als aan japonnen. Een gedrapeerde corsage met hoo- ge halslijn krijgt een „rits" in het midden van den rug, die soms eerst op taillehoogte eindigt. De nieuwe treksluitingen van galalitte heb ben verschillende mooie kleuren, zoodat men op zwart een vurig rood kan toepas sen, doch ook helder blauw. Gekleurd ribszijden lint ziet men op hoe den en japonnen dragen, terwijl men ook vele mooie uitvoeringen heeft in Pompa- clour of met gekleurde moesjes. Franje is een zeer nieuwe garneering, zoowel van zijde als van witte of gouden kraaltjes. Men .ziet zeer gewaagde kleurencombina ties. Kleurig beschilderde clown's-kopjes worden, als knoopen gebruikt, terwijl som mige hoeden aan ditzelfde gegeven waren ontleend. Garneeringen en borduursels in bonte kieuren-mengeling en glinsterende effec ten, die allen tezamen aan een circus her innerden. Tenslotte geven wij eenige geestige de tails, die men zoowel in het knoopsgat van een sportieve mantel als op een hoed kan dragen, Ze zijn gemaakt van vilt in leven dige kleuren en stellen verschillende soor ten hoeden voor Links platte modellen, in het midden iets hoogere en rechts spits toe- loopende bollen met veertjes op zij. Verschillende andere amusante versierin gen ziet men op de revers van sportmantel- tjes bungelen, o.a geverfde houten koffer tjes, dierenfiguren en allerlei andere voor stellingen, die zich echter in hoofdzaak lee- nen om door jonge meisjes gedragen te worden. Overhemdblouses treden zéér op den voorgrond en worden o.a. gegarneerd met een middenstuk van nervures. De modellen hebben zich gewijzigd, want waar men vroeger een rechte kraag met aangestikte revers zag, die open en hoog gesloten ge dragen kon worden, heeft men thans bijna uitsluitend hoogsluitende kraagjes met af geronde hoeken. Patou geeft een zeer ge distingeerde blouse van linon, dat naar on zen modernen smaak ietv/at ouderwetsch

De Soester | 1938 | | pagina 6