Een Excursie van den Raad naar de Werkverschaffing. De stand der werkzaamheden in de bosschen bezichtigd. WAT IN ENKELE JAREN BEREIKT IS. UGERSRADIO DE BEGROOTING VOOR 1937. 1000 vel doorslagpapier voor f 1.00 KERK5TDAAr3 'SOESTtel 2.756: J. Th. VOSKUILEN Een extra-bijdrage van ruim f 10 670.-- in plaats van de geraamde f 74.000.--. (Vervolg van pag. 1). is ook niet opgevoerd, dit alles is een groo- te leemte en ooi-zaak, dat de Maatschappij met haai- tijd niet medegaat. De Belgische Spoorweg daarentegen zorgt goed voor haar forensen. Waarom loopt de trein van 15.50 niet door naar Amersfoort, al is het natuurlijk moeilijk voor de Spoorwegen om alle forensen-plaatsen aan te doen. Daar om vragen wij alsnog verbetering en ook gehoor te geven aan de klachten uit klei ne plaatsen. De afd. Baarn-Soest vraagt verder om één trein i.d. morgen en één i.d. avond meer te Baam te laten stoppen en wel de trein die uit Enschede komt en naar Amsterdam 's morgens gaat, daar hij nu Baarn voorbij rijdt, maar na Hilversum vaart moet min deren om niet in conflict te komen met zijn voorganger. De Bond heeft zich reeds er voorge spannen om dit gedaan te krijgen en reeds heeft er een bespreking plaats gehad met B. en W. van Baarn over deze kwestie. Na deze korte uiteenzetting wordt gele genheid gegeven nadere gegevens aan te wijzen en stelt de heer Beute voor te vra gen orn een Dieseltrein te laten loopen vanaf Utrecht over Soest en Baarn naar Air sterdam, waardoor Soest daar ook me de gebaat is, daar de verbinding Soest- Baarn-Amsterdam ook veel te wenschen overlaat. Hiervan zou ook Bilthoven pro- fiteeren en den Dolder, en overleg met Bilt hoven heeft reeds plaats gehad. Over een vergadering houden aldaar was reeds ge sproken volgens de herr. Calmthout, die voorstelt om alle klachten te deponeeren bij een Centraal lichaam, daar men anders elkaar i.d wielen rijdt; wel is 't goed, dat velen eensgezind optrekken om verbetering te krijgen. De heer Overweg, die de bespreking over betere verbinding van het Gooi met Am sterdam heeft aangehoord, deelt mede, dat hij bij het onderhoud, dat met de Spoor wegen is gevoerd, tegenwoordig is geweest. De eerste vraag van de Spoorwegen was, hoeveel leden telt Uwe vereeniging die de belangen der Forensen behartigt. Daarom is het noodig, dat zich veel leden aanmel den, opdat daardoor de kracht zoo veel te grooter zal zijn. De heer Fernhout dankte het bestuur voor de uitnoodiging; hij vraagt of het mogelijk is, dat B. en W. een afschrift kunnen krijgen over alles wat op deze zaak betrekking heeft. De heer Beute vraagt, of 't geen streek- belang is en of samenwerking niet moge lijk is. Er wordt ook gevraagd of het niet goed zou zijn de medewerking te vragen van B. en W. van Soest, daar het ook in het belang van Soest is, dat zich daar, als de verbinding met Amsterdam goed is, ook Forensen vestigen. Bepleit wordt, dat de afdeeling zich aansluit bij de actie van Soest en Bilthoven, in stede van op aan sluiting bij den Bond aan te dringen. Veel lichtpunten werden aangevoerd en bespro ken en deze zullen aan het H.B. worden overlegd. Over de Forensenbelasting. Daar het intusschen half tien was ge worden, werd enkele oogenblikken gepau zeerd om een kop thee te gebruiken, waar na het woord werd verleend aan Mr. S. C. H. Nederburgh, die tot onderwerp had ge kozen: „Is Forensenbelasting nog gemoti veerd?" Spr. vindt het een onaangename verrassing, dat deze wederom op het ta pijt wordt gebracht. Volgens spr. is deze belasting geheel uit den tijd. Spr. gaat eerst na den rechtsgrond: n.1. de band, die er zou bestaan met de werkgemeente. De vraag geldt: hoe zijn zij ontstaan. Ge meenten zijn, volgens de wet van Thor- becke sinds 1851 autonoom, en mogen bin nen haai- grenzen doen wat zij willen, mits blijvende binnen de perken van de wet. De lasten er van moeten echter betaald wor den door de inwoners, niet omdat zij over al van profiteeren, maar omdat zij door zoodanige sterke banden aan de gemeen te zijn gebonden, dat zij de lasten van het gemeentebeheer moeten dragen. De forens werd beschouwd als pseudo-ingezetene (z.g. buitenlid der sociëteit), waarbij nog kwam voorheen, de niet-officieele overwe ging, dat hij wel naar buiten zou zijn, ge gaan om de hooge belastingen in zijn werk gemeente te ontloopen en het dus billijk was hem in dat snoode opzet te dwars- boomen. Deze stand van zaken is van 1897 (jaar der invoering forensenbelasting) sterk gewijzigd, doordat a. De gemeente als zelfstandige een heid, is verdwenen door aaneengroeien van gemeenten; opkomen van streekbelangen, intensief verkeer doet grooter afhanke lijkheid ontstaan. b. De inwoners trekken naar de bui tenwijken en later naar de voorsteden en forensendorpen. Cityvorming, (zie naar de groene gordel van Frankfort). c. De gemeenten krijgen belangen te behartigen, waarvan de beteekenis ver bui ten de gemeentegrenzen reikt (als: werk loosheid. gezondheid, politie, havenarbeid); mede door Rijk of provincie gefinancierd. Deze ijzigingen zijn erkend door de gemeente'/ondsbelasting, financiering vian een deel van onderwijs- en werkloosheids kosten door het Rijk, en daardoor is aan de forensen-belasting haar basis onttrok ken; zij past allen in het kader der oude zelfstandige en zelfgenoegzame gemeente, di verdwenen is. Maar als de werkgemeente nu gehol pen moeten worden, wat moet er dan ge beuren? Verdeeling van het belastbaar in komen tusschen woon- en werkgemeente verplaatst de moeilijkheden. Waarom dan een extra belasting aan forensen en niet aan uitwonende grond eigenaren of filialen van zaken met hoofd zetel buiten de hoofdgemeente? Spr. zocht de oplossing in: subsidies ge ven aan gemeenten voor financiering van voorzieningen, welker belang reikt tot bui ten de gemeentegrenzen en het geld te vin den uit een kleine verhooging der gemeen tefondsbelasting. Daar niemand meer het woord verlang de, sprak de praeses een w'oord van dank tot den spreker en hoopte, dat velen zich zullen aansluiten bij den Bond. Daarna volgde om ongeveer 10.45 uur sluiting. N.V. Eerste Soes ter Electrische Drukkerij, van VVeedestraat 7, Soestdjjk, Tel. 2962. Veel goed gemaakt. Woensdagmiddag had een excursie plaats van een aantal raadsleden naar de diverse werkzaamheden in de bosschen, zooals die in de laatste jaren in werkver schaffing zijn uitgevoerd geworden. Deze werkzaamheden waren prachtige objec ten voor werkverschaffing en de gemeen te profiteert daar veel van door de ver fraaiing van het ontsloten natuurschoon, dat vroeger veelal onbereikbaar was en daarenboven erg verwaarloosd werd. Thans wordt weder goedgemaakt, wat vroeger nagelaten of bedorven is en het kennisne men van dat alles in de practijk bleek een zeer interessante bezigheid. Aan de excursie namen deel de raadsle den Stroband, van de Ven, Homsveld, Thijssen, Endendijk, Zijlstra, van den Berg en Nooder, terwijl namens B. en W. aan wezig was de gemeente-secretaris, de heer Batenburg. De houtvester in algemeenen dienst van het Staatsboschbeheer, onder welks auspi ciën alle werkzaamheden in de bosschen plaats hebben en dat daarover steeds ad viseert en alles controleert, de heer Ir. H. W. Schenkenberg van Mierop, leidde de heeren rond en toonde alles, wat van be lang was, daarbij op zeer onderhoudende wijze de bedoeling en het systeem van al les uiteenzettende. De opzichter voor de plantsoenen, de heer Joh. Kraayenbrink, die tevens bjj de werkzaamheden in de bos schen den heer van Mierop behulpzaam is, was mede aanwezig. Aan de Soesterbergschestraat. Met een autobus der Firma Tensen werd allereerst gereden naar de bosschen aan de Soesterbergschestraat, die enkele ja ren geleden nog dichit opeen en slecht ge groeid waren, doch nu sterk zijn gedund en van een fraaie onderbeplanting met Amerikaansche eiken zijn voorzien. Enke le dennen zijn gespaard, er om heen zijn breede singels met oudere planten en hees ters, o.a. lupinen, aangebracht en goed kan men zien, wat deze bewerking en de be mesting met de gemeentelijke compost van den asch en vuilnis-ophaaldienst vermag. Zelfs deze armste gronden zijn nu met een aardig, flink bosch begroeid en de onder beplanting doet het buitengewoon goed. Door deze beplanting met loofhout wordt ook de eentonigheid van het bosch geheel verbroken. Op andere stukken vindt men reeds oudere loofboomen, zooa!-: berken en Ame rikaansche eiken, die door onderzaaiïng in het bosch verkregen zijn. Door deze loof hout-aanplant wordt ook het vogelleven in de bosschen zeer bevorderd en dat kon men reeds heel goed bemerken. Overal gefluit van zangvogels daar, waar men voorheen geen vogel zag, laat staan hoorde! De nestkastjes. Vele nestkastjes zijn daar in de bos schen nu aangebracht, aangemaakt in werkverschaffing en de meeste ervan zijn al bewoond ook. Deze vogels zullen onge twijfeld in belangrijke mate medewerken tot het verdelgen van de zoo voor de hoo rnen schadelijke insecten als bijv. de veel schade toebrengende dennenbladwesp en andere. Ook uit dat oogpunt bezien, is een flinke vogelstand in de bosschen dus zeer te prefereeren. Jammer is het, dat in den aanvang van het ophangen dezer nestkast jes de Soester jeugd daarvoor zoo'n ver keerde belangstelling toonde, waardoor meerdere nestjes werden verstoord en zelfs de jongen werden gedood en de eieren uitgehaald. Doch door meer toezicht in de bosschen, is de toestand thans vrij goed en gehoopt mag worden, dat voortaan die nestkastjes ook met rust zullen worden gelaten. Het komende Openluchttheater. Nadat nog even het terrein, waarop wel licht het Openluchttheater zal worden, aan gelegd, met de trapsgewijze zitplaatsen en het halve maanvormige geheel, dat 30 bij 50 meter groot is, bezichtigd was, werden de complexen daar in de omgeving bezich tigd. Deze toonden een fraaie verscheiden heid van de mooiste bloemen en planten, zooals brem, papavers, andere witte en blauwe bloemen tusschen een aanplant van douglasdennen en Amerikaansche eiken. Het slechte dennenbosch is zoogenaamd „gelicht", uitgedund, compost is er op ge bracht en ondergespit en vele boom- en heester soorten zijn er gezaaid en geplant. Naast de groene douglas en de abeel, merkten wij op verschillende prunissoorten, zelfs flier, accacia's en kastanjes, om van lijsterbessen, eiken en berken nog maar niet eens te spreken. De rhododendrons, in dertijd aangeboden door de Sierteeltcen trale, deden het op tje fraaie breede sin gels buitengewoon goed, en gaven aan de fietsers op de fietspaden een mooi aan zicht. Het Monnikenbosch. Nadat het aan den heer Boissevain ver kochte boschperceel, waardoorheen de 50 Meter breede toegangsweg naar het ach terliggende Natuurreservaat loopt, even was bezichtigd, werd met de autobus ge reden naar Soestduinen en het Monniken bosch bezocht, achter de oude Villa No va. Daar werden de aanplantingen van de Nederlandsche Heidemaatschappij bezich tigd, de breede brandsingels, die zooveel mogelijk heide- en boschbrand zullen moe ten voorkomen en ook de veel verbreede dwarswegen met de loofhoutsingels, die op hun beurt ook al weder het brandgevaar helpen verminderen. Vele fraaie fietspaden ontsluiten dit fraai en zoo rijk aan na tuurschoon zijnde gedeelte voor den tou- rist en natuurminnaar. Deze fietspaden zijn aangelegd en verhard met plaggen, grint en leem, dat ter plaatse is gegra ven, zoodat alleen arbeidsloon daaraan ten koste is gelegd. Iets verder vond men een prachtig voor beeld, hoe een slecht bosch binnen korten tijd tot een goed kan worden hervormd. De tweejarige berken en eiken deden het prachtig en de onderbeplantiiig voldeed uitstekend. De verschillende soorten bloe men, waaronder vooral de lupinen opvie len, die daar worden aangeplant om het zand vast te leggen en verstuivingen te voorkomen, gaven een aardig effect! Ook de Oostenrijksche dennen deden het daar goed. In den nieuwen aanplant op Het Hoogt heeft Soest werkelijk een prachtig stuk natuurschoon erbij gekregen in plaats van de vroegere donkere en trieste dennenbos- schen. Thans alles lucht en licht, afwisse ling in kleuren, in bloemen en in hoornen. Naast de reeds eerder genoemde boom soorten treft men daar aan de mooie Ja- pansche larix en de fijne sitka-spar met zijn vlijmscherpe naalden. Nabij de Paltz. In de buurt van de buitenplaats De Paltz werd nog op een bijzonderheid ge wezen van anderen aard, namelijk het recht, dat de gemeente heeft, om dwars door die buitenplaats een weg van 10 M. breedte te mogen aanleggen, teneinde al dus dé verbinding te verkregen en te be houden tusschen de bosschen op Het Hoogt en het rijwielpad van De Paltz naar Soes- terberg via het Vliegkamp. Het is wiaar te hopen, dat de snoode plannen van de militaire autoriteiten, om te trachten door ruiling van grond met de gemeente dien openbaren weg langs en door het Vlieg kamp (langs de lichtbaken, de hoofdpoort van de L.V.A. en het Officierscasino), in den zomer, doch ook anders, zoo veelvul dig in gebruik als rijwielpad tusschen Soest en Soesterherg, te laten vervallen, waarvoor dan in de plaats zou treden een pad, uitkomende op de Soesterbergsche straat even voor de „bult", nimmer in ver wezenlijking zullen komen, want dan zou een algemeen gebruikt en zeer aardig rij wielpad vervallen, dat eigenlijk niet ge mist kan worden in die aardige omge ving daar en daarenboven den afstand nogal flink verkort en den „bult" ontloopt. Naar het Ezelsveld. Via het „Burgemeestersvak", beplant met 6-jarig naaldhout, kwam men aan het zoogenaamde „Ezelsveld", vol met sitka- sparren en een zeer gemengde beplanting, die een afwisselend kronendak geeft en daardoor de zoo aardige „breking" in het bosch geeft. Ten einde de konijnen zooveel mogelijk van de malsche spruitjes der jon ge loofboomen te doen afblijven, heeft men heel veel brem aangeplant, eigenlijk als „bliksemafleider", want als de diertjes daarvan gaan smullen, is dat zoo erg nog niet en blijven de boomen, waarom het gaat, intact. En die jonge bremspruitjes vormen blijkbaar een groote aantrekkelijk heid voor de konijnen. Verder op vindt men daar weder 3-jarig geboomte met veel larix, die in het voorjaar als regel wat achterblijven met hun groei, doch dat dan in den lateren zomer weer volop inhalen en dan in één jaar scheuten van 60 tot 80 c.M. vormen. In dit gedeelte is ook een be langrijke fauna, en patrijzen zijn lang geen uitzondering, hoewel ze natuurlijk in de jacht, die voor de gemeentegronden ver pacht wordt, wel gedood of verjaagd wor den. Achter het boschcomplex van het Ezelsveld ligt de gemeentekweekerij, waarop alle noodige boomen en hesters worden uitgezaaid om t.z.t. in de bosschen te worden uitgeplant. Kleine zeedennetjes zag men er reeds opkomen, waarvan men soortgenooten later op andere complexen weer ontmoette als grootere boomen. Het afvalwater van het Natuurbad. Van het Ezelsveld werd een bezoek ge bracht aan de nieuw aangelegde vijvers voor het afvalwater van het Soester Na- tuuurbad. Vroeger liep dat in een gegra ven vijver van beperkte afmeting, die vlug vol was, dan overliep en de geheele omge ving daar onder water zette, met meren en meertjes vol afvalwater. Deze toestand kon niet langer bestendigd blijven, te meer niet, waar Zomers Buiten en 't kampeer terrein dicht bij waren en des zomers ve len daar in dat verontreinigde water gin gen baden. Thans heeft men voor het surplus atm koelwater van het pompstation der Water leiding en voor .het afgevoerde water uit het Natuurbad eenige ondiepe vijvers ge graven, die zoo groot zijn, dat steeds alle water er kan worden opgenomen en over vloeien in de heide ten eenen male kan worden voorkomen. De plassen water daar overal en ook tegen de spoorlijn aan, wat niet geheel zonder gevaar was te achten, zullen dus niet meer ontstaan en clan destien baden in verontreinigd water zal niet meer mogelijk zijn. Immers thans is in werkverschaffing een plan uitgevoerd, bestaande in het gra ven van 4 vijvers, ondiepe vijvers van on geveer ten hoogste een 50 tot 60 centime ter diep, uitgegraven in het zand. Via de oude afvoerleiding van het Natuurbad wordt het water thans naar die vijvers ge leid, die onderling door dijkjes en over- storten zijn verbonden en waarbij een dui kersluisje in staat stelt de 'toevoer niet al leen te regelen, doch ook te dirigeeren naar die vijver die men wenscht. Vijver 3 is rechtstreeks op het pompstation aange sloten en doet voornamelijk des winters dienst, of des zomers bij zeer groote ver- verschings-kwanta. De uitgegraven aarde is benut om het terrein een wat geaccidenteerd aanzien te geven en om langs de spoorlijn een tweede d\jk op te werpen, die ten eenen male voor komt, dat mogelijk overstroomend water tot aan den spoordijk komt. In dat terrein zijn plaatselijk eenige beplantingen aange bracht. Het water in de vijvers zakt van zelf weg en wel in vijver 1 met een snel heid van 10 c.M. per etmaal en in vijver 2 met een snelheid van 15 c.M. per etmaal. Het eigenaardige daarbij is nu, dat men zou verwachten, dat in vijver 2 het water minder snel zou zakken, daar er zich daar onder 'n leem- en grtntbank bevindt. Ech ter schijnt die bank wat te hellen en het zakkende water zal langs die helling snel ler een waterader bereiken, dan dat van vijver 1, waaronder geen banken aanwezig zijn. In elk geval zakt het water thans in de vijvers sneller, dan het kan worden toe gevoegd. Als regel zullen 1 of 2 vijvers droog staan en alleen bij de groote schoon maak van het bad in den winter en bij langdurig warm weder in den zomer, als zeer veelvuldig en veel ververscht moet worden, zullen ook de laatste 2 vijvers in gebruik komen. De vijvers zijn aan den kant reeds eenigs- zins beplant met rietpollen en enkele wil- genloten, uit de omgeving opgezocht, waarbij het de bedoeling is daar een aar dige natuurschoonrijke omgeving te schep pen. De tragedie van den ouden bezinkingsvijver. De oude bezinkingsvijver ligt meer naar achteren toe op het terrein tegen het kam peerterrein aan. De tragedie met dien vijver blijkt thans wel sterk en hetgeen „De Soester" daar omtrent indertijd bij den aanleg ervan naar voren bracht, wordt thans wel op buiten gewoon sterke wijze bevestigd. Alles, wat wij toen hebben gepubliceerd, komt thans, na zooveel jaren, precies uit. Er is daar met den aanleg geknoei en geprutst, dat de haren van den belastingbetaler ten ber ge rijzen. Eerst had men dat fraaie riool, dat er naar toe liep en op het einde plot seling vrij sterk naar boven liep, in de ver wachting, dat het afgevoerde water die steile helling naar boven ook zonder meer zou volgen. Het water voelde daar als re gel weinig voor en zeker niet vanzelf, zoo dat later een pomp met flinken overdruk op dien afvoer moest worden aangesloten. Doch dat was nog niet eens het ergste! De grootte van dien vijver was heelemaal niet berekend en thans is al wel zeer over tuigend gebleken, dat deze 'bij geen stuk ken na voldoende was om het afvalwater van heit Natuurbad te kunnen verwerken. Verder had men toen het idee, dat men maar ongelimiteerde 'hoeveelheden water op zoo'n plaats in de heide en het zand kon laten wegzinken en dat alles dan bin nen zeer kort verdween, wat natuurlek ook al niet in de practijk ging. Doch het erg ste komt nog. Oer bank niet uitgegraven. Onder den bezinkingsvijver zat een oer- bank van grint en in plaats nu, dat de toenmalige opzichter aldaar, de heer Zim- merman, dien bank toen heeft laten afgra ven of op zijn minst op vele plaatsen heeft laten dóórgraven, heeft hij precies tot op dien bank het zand laten afgraven en heeft de bankprecies zoo laten zitten. Na tuurlijk kon het water daar niet zonder meer doorheen, zoodat practisch alles in den bezinkingsvijver bleef staan, deze vol liep en het verdere water zich een uitweg zocht door de omgeving te overstroom/en. Gaten sloegen in de dijken, de afvoerbui zen konden alles niet meer verzwelgen en tenslotte heeft men toen zelfs gaten in dien afvoer moeten hakken, om al dat wa ter toch maar kwijt te raken. Met het ge volg, de vele plassen en vijvertjes daar in de buurt ontstonden, die onhoudbaar ble ken voor de toekomst en andere voorzie ningen noodig maakten. Met dat alles heeft die prachtige bezin kingsvijver van den heer Zimmerman de gemeente een slordige 7.000.gekost, die practisch heelemaal voor 100 weg gegooid waren. En de belastingbetaler uit dien tijd heeft een deel daarvan op zijn aanslagbiljet teruggevonden! Thans is onder leiding van Ir. Schen kenberg van Mierop dien grintbank uitge graven en naast het voordeel van een goe de wegzakking van het water (dat thans echter door den aanleg van de nieuwe vij vers niet meer noodig is) heeft de ge meente nog het groote finantieelé voor deel, dat zij een 175 kubieke Meter mooi grint heeft gewonnen, uitstekend geschikt voor wegaanleg, wegverharding en aanleg van rijwielpaden, dat slechts in totaal met alle bijkomende kosten op 1.90 de ku bieke Meter komt, terwijl de handelsprtfs daarvan op het oogenblik ongeveer een 5.èL 6.is. Een voordeeltje dus van een groote 500.daar de gemeente an ders het benoodigde grint zou moeten koo- pen! Een Kinderspeelplaats. De oude bezinkingsvijver is nu niet meer noodig, zoodat men de bedoeling heeft de ze, nadat al het grint uitgegraven is en het zand wat is geëgaliseerd, voor kleinere kinderen zoo ideale „zandbak" als kinderspeelplaats open «te stellen. Het ver vuilde en verontreinigde gedeelte van de oppervlakte van den ouden vijver is er ge heel afgeschept en dat alles op een apart en afgesloten gedeelte van den vij ver gedeponeerd, waar men van plan is een beplanting aan «te brengen, teneinde de speelplaats wat te beschutten en het Na tuurbad meer dan thans aan het oog te onttrekken. Ook werd nog even terloops bezichtigd het nieuw aangelegde rijwielpad van Zo mers Buiten naar het einde van de Wiek- sloot, wat ook al weder 'n pracht stuk na tuur voor het publiek ontsluit, een fraai ge deelte van stuifduinen, die anders eigen lijk niet goed waren te bereiken per rij wiel. Over een Natuurmonument en Zomerhuisjes. Op den Paltzerweg, de zoogenaamde Berkenlaan, kwam natuurlijk als vanzelf aan de orde het vraagstuk van de plaat sing van zomerhuisjes, ten opzichte waar van B. en W. voor de raadsvergadering van Maandag a.s. voorstellen voortaan daarvoor te bestemmen het gedeelte van die Berkenlaan tusschen de beide spoor lijnen in. Naar voren kwam daarbij, dat op voor stel van het Staatsboschbeheer juist d&t gedeelte indertijd, tenminste voor drie kwart deel, is aangewezen als Natuurmo nument, terwijl het overblijvende één (Vervolg pag. 1, 2e blad). V. WEEDESTR. 8 Tel. 2458 Onze collectie Armbandhorloges is onovertroffen Alle uurwerken onder garantie. Nieuwste modellen HORLOGEBANDEN en RIEMEN. Er moet 60.000.worden bezuinigd. Uit ons vorig nummer heeft men reeds kunnen zien, dat de begrooting voor 1937, die nog steeds niet is goedgekeurd, een be langrijke wijziging zal moeten ondergaan. Immers Gedeputeerde Staten en de van Regeeringswege ingestelde commissie van overleg inzake de gemeentebegrootingen, hebben onoverkomelijke bezwaren ge maakt tegen de raming van een bijdrage ad 74.000.- als extra bijdrage tot dek king van het begrootingstekort uit het Werkloosheidssubsidie-fonds. Daarvoor was oorspronkelijk geraamd 74.000.-, doch na vele berekeningen komt men thans slechts tot 10.673,39, wat dus een klein verschil maakt van een slordige 64.000.-. Dat bedrag zal nu moeten worden be zuinigd op de oorspronkelijk ingediende begrooting en wel door verlaging van meerdere uitgetrokken uitgaafposten en verhooging van enkele ontvangposten. Voor onderhoud van straten, pleinen en plantsoenen wordt nu ruim 10.000.- min der uitgetrokken. Verder worden verschil lend kleinere posten wat verlaagd, enke le subsidies eenigszins verlaagd, terwijl verder eenige verlagingen worden aange bracht op posten, waarvan reeds is geble ken, dat zij voor 1937 hooger waren ge raamd, dan inderdaad erop is uitgegeven. De groote verschillen zitten echter in een aanmerkelijke verlaging van de kos ten voor werkverschaffing, doordat is ge bleken, dat het aantal werkloozen in 1937 niet onaanzienlijk lager is geweest, dan geraamd was, terwijl ook de gewone bij drage van het Rijk voor de werkloozen- onkosten verhoogd wordt. Voorts worden eenige bijzondere reser veeringen voor den woningbouw en enkele andere objecten, waarvoor men groote te korten in de toekomst voorzag, belangrijk verminderd, of zelfs grootendeels ge schrapt. Alles met alles komt men aldus op een administratief kloppen van de begrooting, in den geest, zooals Utrecht en den Haag zich dat voorstellen. Van belastingverhooging gesteld al eens dat zulks mogelijk zoude zijn geweest is geen sprake.

De Soester | 1938 | | pagina 2