2e BLAD t Zwaantje DINER F 2.-- WANDELINGEN Excursie van den Raad. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei. Prima Vulpennen f 1.85 JAARVERGADERING „Soesterberg's Bloei". Forma Natura schoenen Burgerlijke Stand Soesterberg ij RESTAURANT SOESTERBERG Zondag 19 Juni 1938 Schoenenmagazijn J. v. HALL Laanstraat 47 Telefoon 2672 BAARN Gemeenteraad. Sport DOOR DE LEVENDE NATUUR EERSTE SOESTER BEGRAFENIS-ONDERNEMING behoorende btj „D B S O B S T E R" van ZATERDAG 18 JUNI 1938. No. 50. (Vervolg van pag 2, le blad). kwartgedeelte daar aan den grooten spoor weg Ugt en daar uit is gehouden, omdat helaas het bosch daar enkele jaren gele den verbrand is en daarom thans weinig meer biedt. Die driehoekige punt tusschen de beide spoorlijnen munt uit door fraai en ongerept natuurschoon met een prach tige flora; schitterende heidecomplexen wisselen er af met bosschages en duinen, vele mooie vliegdennen verleenen het ge heel een waardig cachet, dat nog verhoogd wordt door de aanwezigheid daar van vele schitterende jeneverbessenstruiken, alles omzoomd door verder afgelegen hooger ge boomte, waardoor dat stuk dus zoo mooi, zoo prachtig is, dat het dubbel en drie dubbel zonde zoude zijn, indien de natuur daar nu juist belaagd werd door akelige leelijke houten zomerhuisjes, waarvan de bewoners daarenboven nog geen enkei voordeel voor de gemeente opleveren, daai z(j hier geen belasting betalen, en hun in- koopen elders doen. Neen, zoo nergens, dan toch zeker niet hier die zomerhuisjes, zou een goed natuurliefhebber zeggen en de hoop mag daarom zeker worden uitge sproken, dat dit punt tenslotte voor een dergelijk vandalisme bewaard moge blij ven. En als het kan, dat die zoo veel ge smade zomerhuisjes heelemaal verdwenen, want ze komen juist altijd daar, waar de natuur op haar mooist is en waar de na tuurminnaar ze dus het minst wil zien. Wil men zomerhuisjes bouwen, welnu, Soest heeft leelijke plekjes te over, waai ze geen kwaad kunnen doen, doch uit de mooie natuur moet men ze zooveel moge lijk houden! Naar de blokhut. Via de voormalige halte De Paltz kwam men b(j de blokhut, die nog heel goed in orde bleek en weinig van beschadiging heeft te lijden gehad, ondanks de zoo af gelegen ligging. De pomp, een eind achter deze blokhut, bewijst goede diensten aan al degenen, die op deze afgelegen plaats, zoo nabij Den Dolder en Willem Arntzhoe- ve, van de natuur genieten, verstoken als ze overigens zijn van alle drinkgelegen- heid daar. Op de complexen daar in de buurt zag men de vele mooie zeedennen, giove dennen en Oostenrijksche dennen flink gegroeid. In enkele jaren is het al een heel eind ver anderd daar, en bijzonder fraai komt alles daar thans uit, een bezoek van hen, die deze omgeving nog niet mochten kennen, overwaard Na afoop dezer interessante en leerza me excursie, waarbij aan de raadsleden veel is getoond, van hetgeen in de laatste jaren in werkverschaffing in de bosschen en op de heiden tot stand is gebracht, heeft de heer J. Nooder namens de raadsleden zrjn dank betuigd aan den houtvester Ir. H. W. Schenkenberg van Mierop voor zijn loffelijk initiatief deze rondgeleiding op te zetten en voor zijn moeite al die objecten uit te puzzelen en te ontwerpen, waardoor zoo veel fraai natuurschoon wordt gescha pen en ontsloten. Speciaal diens bemoei ingen met den nieuwen boschaanleg en met de definitieve regeling van het weg zinken van het afvalwater van het Na tuurbad, worden door den Raad op hoogen prijs gesteld. Spr. dankte hem dan ook har telijk voor zijn energie, die hij steeds ten bate der gemeente Soest ontwikkelt. De heer van Mierop dankte voor deze vriendelijke woorden, doch herinnerde er aan, dat zeker wel de helft van het vele werk aan den heer Kraayenbrink is te dan ken, wien geen moeite te veel is nieuwe objecten te bedenken en die steeds maar weer aan den slag trekt en voor spr. een groote hulp en steun is. Het vriendelijke cachet, dat aan deze excursie is gegeven, stemt spr. erg dankbaar, en dat tegen woordig de belangstelling van de raads leden in dit soort dingen zooveel grooter is, dan jaren geleden, toen niemand zich eigenlijk om de bosschen bekommerde, stemt spr. alleen op zich zelf al zeer dank baar, te meer, waar ditmaal eigenlijk het initiatief dezer excursie is uitgegaan van den Raad en niet van het Staatsboschbe- heer. Daarna was deze zeer Interessante ex cursie, die veel schoons van de Soester natuur aan het licht bracht teneinde, na van half twee tot zes uur te hebben ge duurd. van 915 Juni 1938. GEBOREN: Johannes Comelis, z. van P. A. M. Woorts en A. A. C. Bleekemalen, Braamweg 56; Jean Albert, z. van A. H. van Brummelen en J. van Oest, Soester- bergschestraat 184; Marcelis Gerardus, z. van E. van Oostenbrugge en G. H. Vonk, Postweg 70. ONDERTROUWD: A. Borrias, 22 jaar, loodgieter Muiden en H. Muis, 21 j., Hei deweg 70. GEHUWD: J. Arler, 27 jaar, kantoor bediende en T. C. F. Wolff, 24 j., Utrecht, Cremerplein 15bis a. OVERLEDENJohannes Strumpel, 67 jaar, wednr. van G. Batavier, Staalwijk- laan 6; Sytze Wassenaar, 56 jaar, geh. m. W. v. Baden, Korte Hartweg 16. Vestiging van 915 Juni 1938. Wed. M. Aartsen-Barendregt van Rot terdam n. Verl. Postweg 7; H. Kalkman, met gez., van Rhoon naar Drjkhuisstraat 12; P. van Zon met vr., van Zeist naar Amersf. straat 21; Jhr. P. J. M. Coenen, met vrouw, van Rassen naar Regentessel. 17; A. Schotvanger, met vr., van Amster dam n. Pelikaanweg 18; G. v. d. Neut, van Amsterdam n. Molenstraat W.Z. 53; M. Paponsek, inw., van Zutphen n. Birkt- straat 34; H. Vos, met vr., van Hilver sum naar Julianalaan 1; G. M. Venverloo inw., van Bussum naar Beetzlaan 11; A. de Mos, inw., van Den Haag naar Julia nalaan 19; W. Westenberg van Amster dam n. Pelikaanw. 18; G. v. d. Neut, inw., inw., van Drieb.-Rijsenburg naar O. Tem pellaan 8; H. A. van Doorn, inw., van Naarden n. Eigendomweg 52; B. Luth- mann, met gez., van Haarlem naar Schou- tenk.weg 19; H. W. Gerritsen, inw., van Bussum naar Postweg 41; A. J. v. d. Bergh inw., van Ophemert n. v. Weedestraat 54; H. C. Spruyt, inw., van Rhenen n. Lucht vaartaf deeling; Chr. Th. Willemsen, inw., van Laren N.H. naar Kerkstraat 21; J. Hijwegen, inw., van Apeldoorn n. Birkt- straat 34; Wed. W. Bickes-Kroon, inw., van Amsterdam naar den Blieklaan 5; J. M. P. van Thienen van Blaricum n. Oude Utr.weg 7; C. H. Oranje van Zuilen n. Andriessestraat 8; A. Gutman, inw., van Amsterdam n. Soesterb.straat 125; G. A. Sijpkens, inw., van Arnhem n. Hellingweg 3; A. Snijders van Amersfoort n. Smits- weg 23; A. de Graaf van Barsingerhorn naar Schrikslaan 41; J. C. v. Hoek van Malang (N.O.I.) n. Stadh.laan 21a; A. Froeter met gez., van Amsterdam naar Burg. Grothestraat 13; H. G. W. Rotteveel inw., van Mexico n. Emmalaan 12. Vertrek van 915 Juni 1938. J. Stroeve van Luchtvaartafd. n. Am sterdam, Linnaeusparkweg 160; C. Kie- vith, met vr., van Klaar waterweg 29 naar Ede, Parkweg 73; E. A. Rijkaart van Hart manlaan 70 naar Den Haag, Bez.houtsche- weg 3; B. Ryerse van Laanstraat 92 naar Ermelo, D 185a; J. Willig van Steenhoff- straat 27 naar Oberhausen (Dld.); J. A. Groen van Beetzlaan 23 naar Baani, Kerk straat 14; A. Groenewoud met d., van Beu kenlaan 15 n. Zaandam, Vorstenburg 6; J. Kramer van Nieuweweg 87 naar Nijme gen, Eikstraat 5; J. H. A. Scheffer van Batenburglaan 21 n. Dordrecht, Oranje park 4; Fr. Wieier, met vr., van Klaarw.- weg 49 naar Utrecht, Vredenburg 69; M. Kuehn van Rademakerstraat la n. Steen- wijkerwold, Tuk; W. C. v. Oyen van den Blieklaan 67 naar Utrecht, Willemstr. 39; F. Graaf met vr., van da Costalaan 8 n. R'dam, J. v. Geelstraat 39a; H. Bikker m. gez., van Soesterb.straat 29 n. Zeist, Mid denlaan 1; Wed. J. Posthumus-de Boer, van Rademakerstraat 1 n. Steenwijker- wold Tuk. Verhuizingen binnen de gemeente van 915 Juni 1938. C. de Beurs, met vr., van Stadh.laan 94 naar Vredehofstraat 27; N. J. Borgman, met vr., van Kerkpad Z.Z. 102 n. Talma- laan 25; J. v. d. Brink, met gez., van Heu- velweg 31 naar Kon.laan 67; W. H. Jans sen, met gez., van Sinnemaplein 12 naar Amersf.straat 58; J. A. Plomp van Dorre- steinweg 44 naar Steenhoffstraat 15a; E. E. Hilhorst, met vrouw, van K. Brinkweg 30a n. Talmalaan 11; G. de Wal, met vr., van Vosseveldlaan 17a n. Soesterb.straat 65; M. J. W. Seldenrijk van Vredehofstr. 19 naar Julianalaan 1; B. D. v. Dam met gezin, van Eikenlaan 19 n. Kerkstraat 21; L. Wortel van Beukenlaan 33a n. Oude Utr.weg 7; J. Terpstra van Luchtvaar t- afdeeling naar Andriessestraat 8; Th. W. Groen van Utr.weg 20 n. Schrikslaan 41; G. H. v. d. Schagt van Staalwijklaan 2 n. Sinnemaplein 11; G. M. E. Klomp van Pr. Bernhardlaan 16 naar Sinnemaplein 11. DISTRICTSDAG 1938. De jaarlijksche districtsdag voor het ge west der Kamer van Koophandel Fabrie ken voor de Geldersche Vallei wordt in dit jaar gehouden te Amersfoort. Als datum ds bepaald Donderdagmiddag 29 September 1938. Voorloopig kunnen wij reeds mededeelen, dat de bekende spreker en hoogleeraar in de bedrijfspsychologie te Utrecht, Rrof. Dr. P. ROELS, in de middagsamenkomst hoopt te refereeren over doelmatig recla me maken en wat daar zoo al mede in ver band kan staan. Hierop volgt dan discus sie. De heer Dr. W. L. Groeneveld Meyer, Administrateur van het Departement Eco nomische Zaken, de persoon, onder wien aan dat departement vooral de midden standswetgeving berust, heeft toegezegd een slotwoord te zullen spreken. Verder wordt voor den avond een „Val lei-programma" van meer romantischen aard voorbereid. VESTIGINGSWET. Ter voorkoming van nog telkens blijken de misverstanden is het misschien nuttig, er aan te herinneren, dat ondernemingen, die vallen onder één of ander spertijdbe- sluit ingevolge de vestigingswet, voor ver zoeken zich moeten richten tot de Re geering; zij, voor wie de vestigingseischen volledig geformuleerd zrjn, tot de Kamer van Koophandel. Om dit dus nader aan te geven voor de betrokken bedrijven, al dus: Verzoeken inzake vestiging enz. voor Slagers, bakkers en brood ver koopers aan Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geld. Vallei, Arnhemschew. 23, Amers foort. Kantoorboekhandel, schoenmakerij en -verkooperij, kruideniers, autohandel en garages tot Afd. Middenstand depart. Econom. Zaken, Bezuidenhout 109, Den Haag. Bovendien houdt de Heer N. Japikse, ambtenaar der Regeering voor dit deel des lands, eiken Maandagmorgen ten kantore der Kamer van Koophandel te Amersfoort ziting voor vragen en quaesties inzake de spertijdbedrljven, van 1011 urm. met 14-karaats gouden pen N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij De V.V.V. „Soesterberg's Bloei" hield Maandagavond in hotel ,,'t Zwaantje" al hier haar algemeene Jaarvergadering. In z\jn openingswoord deelde de voorzitter, de heer J. Nooder, mede, dat het vreemdelin- genbezoek aan Soesterberg in 't afgeloo- pen jaar zeer bevredigend is geweest, ter wijl men voor dit jaar op een nog drukker bezoek hoopt. Er is veel vraag voor land en zomerhuisjes. In verband met het goederenvervoer is het echter een teleurstelling, dat het agentschap van de tram wordt opgeheven. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd. Naar aan leiding van een ingekomen schrijven van het Huldigingscomité uit de burgerij, werd besloten, dat de V.V.V. zich bij de ver schillende feestelijke plechtigheden tijdens het Luchtvaart jubileum zal doen vertegen woordigen. Uit het jaar-verslag van den secretaris memoreeren we, dat S.-B. met succes een reeks van zomerconcerten orga niseerde. De gemeente verleende weer een subsidie van 210.voor het verkeers- huis. Het ledental liep terug. In verband met dit laatste wees de voorzitter er met nadruk op, dat het niet aangaat voor de leden om betaling hunner contributie te weigeren zonder vooraf tijdig hun lid maatschap te hebben opgezegd. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat het batig saldo dit jaar enkele guldens grooter was dan het vori ge jaar. Door de kascommissie, bestaande uit de heeren v. d. Kieft, Top en Ouwer- kerk, werd de rekening en verantwoording van den penningmeester nagezien en in or de bevonden, waarna deze werd gedechar geerd. Telefoon Huis ter Heide 423 Uitgebreide Fransche Voor gerechten Koninginnesoep Oetruffeerde Kalfsborst Asperges Nieuwe aardappelen Aardbeien met slagroom Diverse kaassoorten De vergadering-besloot 5.- af te dragen aan het comité uit de burgerij voor hul diging der Luchtvaart. Naar aanleiding van het initiatief van de V.V.V. voor den te houden Voetbalwed strijd AJAXD.O.S., onder auspiciën der V. en A.V. „Soesterberg", ontspon zich een uitvoerige gedachtenwisseling. Op voor stel van 't bestuur werd besloten, dat de V.V.V. zich voor dien wedstrijd financieel garant zal stellen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer J. Nooder als voorzitter herkozen, alsmede het aftredende bestuurslid, de hr. J. Liscaljet, terwijl in de plaats van den heer B. de Bruin, die zich niet herkies baar stelde, de heer H. Dippel gekozen werd. B(j de rondvraag werd o.m. gewezen op de vele motoroefeningen op de heide bij den Stompert, wat een groot ongerief is voor de wandelaars; voorts werd gewezen op de behoefte aan een sportterrein, op de wen- schelijkheid van algeheele afsluiting voor 't verkeer van het verbindingspaadje tus schen Banningstraat en Postweg en het plaatsen eener lantaarn vlak bij den In gang, op het onderhoud der trottoirs van den Verl. Postweg, op het euvel, dat op fietspaden vaak in clubjes van drie naast elkaar wordt gereden, op het misbruik, dat wordt gemaakt van den Kampweg voor stalling van fietsen, op plaatsen van nog eenige zitbanken, op de behoefte aan een rijwielpad op een gedeelte van den Kampweg, enz. Door een lid werd nog uiting gegeven aan zijn gevoelens, dat het bestuur van S.B. zeer veel doet, en dat men de activiteit van een bestuur niet moet afmeten naar het aantal gehouden ledenvergaderingen. Alvorens te sluiten deelde de voorzitter mede, dat bij het gemeentebestuur een re- quest zal worden ingediend voor een bete re verharding van de Batenburglaan. iCc Punt 5 der agenda. Subsidie Maatschappelijk Hulpbetoon. Met ruim 10.000 te verhoogen. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Wij deelen U mede, dat bij de vaststel ling dér gemeentebegrooting 1937 voor Maatschappelijk Hulpbetoon een subsidie is toegestaan van 67.539. Bij het voor U ter inzage nedergelegde schrijven dd. 19 Mei j.1. No. 80 deelde Maatschappelijk Hulpbetoon ons mede, dat volgens de opgemaakte jaarrekening over 1937 alsnog een aanvullend subsidie voor 1937 noodig is van 10.137.18 en verzocht ons U een voorstel te doen tot verhooging van het haar voor 1937 toegestaan sub sidie met genoemd bedrag. Gevolg gevende aan dit verzoek, stellen wij U voor het voor Maatschappelijk Hulp betoon voor 1937 geraamd subsidie te ver hoogen met 10.137.18 en te brengen op 77.676.18 en daartoe vast te stellen het bij de raadsstukken ter inzage nederge- legd ontwerp-besluit tot wijziging der ge meentebegrooting voor het dienstjaar 1937. Punt 10 van de Agenda. Zomerhuisjesverordening. Ook bjj de Paltz? B. en W. stellen hieromtrent aan den Raad voor te besluiten als volgt: Overwegende, dat het wenschelrjk is den bouw van zomerhuisjes eveneens mogelijk te maken op het terrein, begrensd door het Berkenlaantje en de spoorbaan Soest-den Dolder eenerzij ds en de spoorbaan den Dol- der-Amersfoort anderzijds, dat te dien einde de Zomerhuisjesveror dening behoort te worden gewijzigd; BESLUIT: vast te stellen "de navolgende verordening tot wijziging der Zomerhuisjesverordening van 30 November 1936: Eenig artikel. Artikel 3 der Zomerhuisjesverordening wordt gelezen als volgt: „Het is verboden zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders en anders dan op het op de bijbehoorende iteekening in blauw aange geven terrein, kad. bekend als gemeente Soest, sectie D. No. 1017, 1018 en 1019, dan wel in het deel der gemeente, hetwelk op de bij het uitbreidingsplan dezer ge meente behoorende kaart kennelijk is aan gegeven, zomerhuisjes ite bouwen, te heb ben, te bewonen of te laten bewonen." (In het concept Uitbreidingsplan der ge meente is hiervoor aangewezen een terrein aan en nabij de de Beaufortlaan te Soest- duinen, naast Zomers Buiten, in het mooie bosch aldaar in de richting naar de Ber kenlaan toe. Red.). Punt 11 der Agenda. Geslotenverklaring van de Spoorstraat. Niet langer verboden voor rywielen. B. en W. stellen hieromtrent voor: In het belang van de vrijheid en veilig heid van het verkeer in één richting ge sloten te verklaren: a. de Spoorstraat en wel in de richting van de Prins Bernhardlaan naar de halte Soestdijk; b. het bij het Stationspleintje gelegen weggedeelte, uitmakende het ver-volg van de Spoorstraat en loopende van de halte Soestdijk af tot den Rijksstraatweg en wel in de richting van de halte Soestdijk naar dien Rijksstraatweg, een en ander voor het verkeer met de volgende categoriën: le.motorrijtuigen op meer dan twee wie len; 2e. motorrijtuigen op twee wielen; 3e. alle rij- of voertuigen, geen motor rijtuigen, of rijwielen zijnde. (De gesloten verklaring voor rijwielen zal dus vervallen. Red.). 4 VOOR UW BENOODIGD DRUKWERK ZIJN DEZE 4 3 PUNTEN VAN BELANG 4 TEN EERSTE: DE GOEDE 4 UITVOERING, WAARTOE 4 WIJ IN STAAT ZIJN DOOR 4 VAKKUNDIG PERSONEEL 4 TEN TWEEDE: DE VLUGGE 4 AFLEVERING, WAARVOOR 4 WIJ DE MEEST MODERNE 4 MACHINES BEZITTEN 4 TEN DERDE: DE PRIJS, DIE VOOR ONS DRUKWERK ZEER LAAG IS GESTELD N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij, je je ie CLUBNIEUWS V.V. „SOEST". Uitslag van de j.1. Zondag gespeelde wedstrijden: Soest IISchiebroek II 33 Soest ISchiebroek I 21 Heden, Zaterdag, om 3.15 uur, terrein aan de Bosstraat: SoestC.J.V.V. I (uit Amersfoort). Heden, Zaterdag, zal „Soest" op het ter rein aan de Bosstraat een wedstrijd spe len tegen bovengenoemde vereeniging. Ge zien de kracht van C.J.V.V. en daar- Soest niet geheel volledig uit kan komen, verwachten wij een vrij gelijk opgaanden strijd. De opstelling van „Soest" is als volgt: Waardenburg Koster de Bree Kooy Reijerse v, d. Broek Veenendaal Hoek Majoor Westerveld Veldhuizen Nadruk verboden. ALS in den nacht van 30 April op 1 Mei de klok het middernachtelijk uur slaat, suist het op vele plaat sen onheilspellend dooa* de lucht, die voor al bij de Broeken in den Harz vervuld is van dit gerucht. Geen wonder, want daar immers komen in den Walpurgisnacht alle heksen samen om haar sabbath te vieren met den duivel op zijn kansel in haar mid den. Zij komen soms van verre, maar haar snelle bezems doorklieven het luchtruim vlugger dan het rapste vliegtuig. En als het eerste hanengekraai weerklinkt, kun nen zij nog afreizen om vóór het krieken van den dageraad terug te zijn in haar woonstee. Of het waar is, wat ik hier oververtel? Staat op den Blocksberg niet de kansel van den booze, dien men U toont als ge daar een bezoek brengt en hangen niet de heksenbezems in vele boomen? Ge kent deze heksenbezems toch wel? Ze zijn te zien in verschillende boomsoorten, maar vooral in de berken, die er soms vele dra gen. Hoe algemeen zij echter ook mogen zrjn, toch merken niet alle menschen de heksen bezems op en nog minder kennen ze in we zen. In werkelijkheid zijn zij iets anders dan waarvoor onze vooroouders de zonder linge, bezemachtige uitwassen van vele, dicht opeen gezeten takjes hielden. Van het bijgeloof hebben wij nog slechts den naam der takwoekering overgehouden en van vele weten we, hoe zij ontstaan. Voor- het vasthouden aan de oude benaming be hoeven wij ons niet te schamen, want dit gebeurt in vele ons omringende landen eveneens. De heksenbezems in de berken ontstaan tengevolge van de aanwezigheid in den tak, waarop zij zich ontwikkelen, van een zwam van het geslacht, dat o.a. de soort herbergt, die de krulziekte van den per zik veroorzaakt. In dit geval zien we als resultaat van een celwoekering een gal achtige misvorming en niet meer. Bij den heksenbezem kunnen we ook een verdik king waarnemen aan den voet maar voorts een zucht tot vorming van knoppen in de dicht opeen staande bladoksels der scheu ten, waardoor het bezemachtige ding ont staat als deze knoppen achtereenvolgens uitgroeien tot scheutjes, die verhouten tot takjes. Na verwante zwammen zijn oor-zaak van het ontstaan van gelijksoortige misvormin gen aan eenige andere boomsoorten. Zoo kent men heksenbezems in kerseboomen, die hierin vooral in het voorjaar, tijdens den bloei, bijzonder opvallen, wijl de hek- senbezemtakjes niet bloeien, maar heel vroeg zich tooien met groene bladeren. De groene bos steekt dan wel heel erg af te gen het witte bloesemkleed, dat de boo men siert. Toeristen per auto, motor of fiets, die uit Luxemburg door Noord-Oost Frankrijk in de richting Metz rijden, kun nen een weg volgen, die ter weerszijden beplant Is met hoog opgeschoten kerse boomen, die stuk voor stuk bezet zijn met heksenbezems. Dit pleit wel niet voor de goede verzorging van de boomen, maar hieraan behoeft de voorbijganger, die het verschijnsel waarneemt, niet te denken. Heel wat moeilijker en eigenlijk onmo gelijk is het om de heksenbezems te verwij deren uit de sparren in het Zwarte Woud en in de Alpen en Vogeezen. Op een enke len boom kunnen daar wel honderd groote en kleine exemplaren worden geteld. In Württemberg zou hier en daar* 25 der boomen met heksenbezems begroeid zijn en in Baden zelfs 6070 Men kan dus niet zeggen, dat deze misvormingen daar zeld zaam zijn. Men vindt ze overigens bijna overal en op vele gewassen. De oor-zaak is meestal bekend, soms echter weet men niet of niet met zekerheid, waardoor de neiging tot abnormale takvorming wordt veroorzaakt. Interessant blijven de heksenbezems altijd, ook al gelooven wij er niet meer aan, dat zij dienen kunnen om er luchtreisjes op te maken. Bilthoven. P. J. SCHENK. OPGERICHT 1899 Fa. J. C. Haks Dz. Directeur D. HOOLWERF Telef. 2731 Kantoor Heuvelweg. 18 BEGRAPBNISSKJV - TRANSPORTEN - CRRMATIE'8

De Soester | 1938 | | pagina 3