Kookt Electrisch. Van het Kantongerecht. mmzMSTÈ 25 jarig bestaan der L.V.A. Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag Zindelijk en voordeelig. Ons atelier is ZONDAG'S gesloten SMITS LEESBIBLIOTHEEK Autor ij lessen Fotograaf D R O S T Bekendmakingen aangeboden Algem. Friesche Levensverzekering Maatschappij De Groot Noord Hollandsche van 1845 ■AK 'S Brandstoffenhandel ONZE De Gorpsmaaltijd. 4 F No. 65 zeven en twintigste jaargang Woensdag 6 Juli 1938 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagsmiddags 2 uur, aan het Bureau: Van Weedestraat 7 Telefoon 2962 Uitgave: N.V. EERSTE SOESTERELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v.d. Bovenkamp Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS„ ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNNEMENTSPRIJS: f 0.80 PER DRIE MAANDEN REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 2962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 STAATSBLAD No. 380 met uitzondering voor tijdig van te voren besproken opnamen (Officieel) OPENSTELLING WINKELS. Burgemeester en Wethouders van Soest, brengen ter Openbare kennis, dat zij, ter gelegenheid van de viering van het Zilve- len Jubileum der Luchtvaartaf deeling, toestaan, dat de winkels gedurende het tijdvak van 1 t.m. 9 Juli 1938 tot des avonds 10 uur voor 'het publiek geopend zijn. Deze toestemming geldt echter niet voor Zondag 3 Juli 1938. Soest, 29 Juni 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. J. Visser. De Secretaris, J. Batenburg. de uitgebreidste dezer gemeente. Steeds de nieuwste werken voor Oud en Jong. Haleu en bezorgen zonder pr(jsverhooging door Soest, Soestdtyk en Soesterberg. STEENHOFSTRAAT 15a, TELEF. 2761, t.o. het Gemeentehuls BEKENDMAKING. Hiermede wordt ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat van 1 tot en met 14 Juli 1938 op de Secretarie ter inzage is gelegd een van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Geldersche Val lei te Amersfoort ontvangen uittreksel uit de kiezerslijst 1937 dier Kamer voor Groot- en Kleinbedrijf, alsmede de Sup plementen daarop. Soest, 1 Juli 1938. De burgemeester van Soest, W. A. J. Visser. HILVERIA EN NOISELESS| RIJWIELEN rijden lichter, vanaf I 28.-* Prima reparatie-inr. BANDEN OLIE BENZINE bij de „WITTE POMPEN" STEENHOFFSTRAAT 25 door instructrice met jarenlange ervaring. VOORDEELIGE CONDITIES Brieven onder No. 1, Bureau van dit blad den burgemeester van Zeist Jhr. Mr. M. L. van Holthe tot Echten, Jhr. Prof. Mr. B. C. de Savornin Lohman en de heer A. de Bruijn, namens de Legercommissie der Staten Generaal, Ir. J. E. F. de Kok, di recteur van de Bataafsche Petroleum My., den directeur A. Plesman van de K.L.M., Dr. Ir. E. B. Wolff van het Luchtvaartla boratorium en zeer vele anderen. Verder talrijke deputaties van vele ver- eenigingen te Soesterberg, v. d. A.V.N.R. O., van „Ons Leger", van de Ver. voor Verkeersvliegers, en tal van andere ver- eenigingen, die in eenig verband met de luchtvaart stonden. Ten slotte vrijwel alle officieren der L.V.A. en het L.V.B. en vele officieren van andere wapens en dienstvakken. Practisch gesproken was de geheele Ne- derlandsche weermacht dus ter receptie verschenen om aan de jubileerende L.V.A. de gelukwenschen aan te bieden, waar naast nog vele burgerlijke autoriteiten en deputaties hun opwachting maakten. Het was in één woord een overweldigende re ceptie, zooals slechts zéér weinig wordt medegemaakt! GRATIS AANLEG Inlichtingen bij de Electro-technische installateurs, alsmede bij den acquisiteur R. JAARSMA, Soesterbergschestraat 24, Soest. Deze Maatschappijen gingen een belangengemeenschap aan Wendt U voor het afsluiten van een polis tot Ir. F. BEGEMANN Bartolottilaan 5 Telefoon 2101 Soest Overdrukke receptie. In de met een overvloed van de fraaiste bloemen versierde groote hangar 22 hield de Commandant der L.V.A., de luitenant kolonel-vlieger F. A. van Heijst in den middag van Vrijdag 1 Juli j.1. receptie en zeker nooit is daar een zoo groot aantal hoogere en lagere officieren, burgerlijke autoriteiten en deputaties van vereenigin- gen bijeen geweest. Een doorloopende stroom kwam zijn opwachting maken, de drukte was steeds overweldigend groot en de receptie moest bepaald nog met een half uur verlengd worden. In de muziektent buiten de hangar speelde het muziekcorps der Genie ter op luistering. Als eerste verscheen ter receptie Z.E. de Minister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, met zijn adjudant. Detache menten uit alle groepen van de L.V.A. wa ren toen daarbij tegenwoordig. Z.E. wees op de verschillende periodes, die de L.V.A. heeft doorgemaakt en op de spanningen, die zich geopenbaard hadden, en die beslis send waren voor de toekomst. Woorden van dank en hulde wilde spr. hier uitspre ken aan allen, die aan den militaire lucht vaart hebben medegeholpen. Een woord van herdenking aan de velen, die by de luchtvaart helaas het offer van hun leven hebben gebracht, is voorzeker thans hier op zyn plaats. De Minister sprak tenslotte de hoop en het vertrouwen uit, dat in de nieuwe komende periode allen zullen wer ken met alle energie, die in hen is tot ver deren opbouw en uitbouw van het lucht- wapen, om zoodoende mede in staat te zijn de beschermende taak, die aan de weer macht in het algemeen en aan de lucht strijdkrachten in het bijzonder als onder deel daarvan, is opgedragen, naar behoo- ren te kunnen uitvoeren. Voorts deelde de Minister mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de navol gende onderscheidingen in verband met dit 25-jarig jubileum te verleenen: De Koninklijke onderscheidingen. Benoemd zijn: Bij bevordering, tot Officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden de luitenant-kolonel-vlieger F. A. van Heyst, Commandant der Luchtvaartafdeeling. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau met de zwaarden de kapitein-vlieger W. van Gemeren en de kapitein-waarne mer J. T. H. van Weeren, beiden van de luchtvaartafdeeling Verleend is de eere-medaille in zilver, met de zwaarden, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan den adjudant-on- derofficier-schryver T. Mulder, aan den sergeant-majoor-vlieger D. H. Lamber- mont en aan den sergeant-majoor opzich ter derde klasse K. P. Meyer. Z.E. wensohte deze heeren met de ver leende onderscheidingen van harte geluk, en beëindigde zijn rede met een driewerf hoera op onze geëerbiedigde Koningin. Overste van Heijst dankte met enkele welgekozen woorden H.M. de Koningin voor de verleende eervolle onderscheidin gen en den Minister voor zyn waardeerende BRANDSTOFFEN VOLDOEN U Kantoor: v. Weedestr.41. Tel. 2676 Huis: Vondellaan 17 Telef. 2307 BestelhuisGarage Tak, Eikenlaan. Tel. 2636 woorden, tot de L.V.A. gericht en voor- diens groote belangstelling by dit jubi leum. Stroom van bezoekers. Hierna ving de eigenlijke receptie aan en het is vrywel ondoendijk allen, die kwa men gelukwenschen, te noemen. Wij moe ten hier dus noodgedwongen volstaan, met een greep uit die velen te doen. Den luitenant-generaal I. J. Reinders, Chef van den Generalen Staf, was het als oudste actief dienend opperofficier een groot genoegen hier zyn gelukwenschen te kunnen aanbieden; gelden voor meer en beter materieel zijn thans beschikbaar en het was spr. een voldoening, daaraan iets te hebben kunnen medehelpen. De lucht vaartafdeeling zal zich thans toeter kun nen ontwikkelen en een onderdeel worden, waarop wy, ook in de toekomst, trotsch zullen mogen zyn. Spr. brengt voor die toekomst de beste wenschen uit. Voorts zagen wij de generaals Raayma- kers, inspecteur der militaire Luchtvaart, P. W. Best, J. H. Hardenberg en kolonel Walaardt Sacré, oudu-commandanten der L.V.A., generaal b.d. C. J. Snijders, oud opperbevelhebber, luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, Comman dant van het Veldleger, die een fraai schil derij, voorstellende een stuk luchtafweer geschut in stelling, aanbood, Luit.-Gene- raal b.d. C. A. Prins, den voorzitter der vereeniging tot beoefening der krijgswe tenschappen, generaal majoor van Ermel Scherer, Commandant der Luchtverdedi gingskring Amsterdam, generaal Wittert, kolonel H. L. van Royen, directeur van het Luchtvaartbedrijf den generaal majoor van het K.N.I.L. A. A. G. Feuilletau de Bruyn namens den minister van Koloniën. Namens H.M. de Koningin verscheen kolonel Jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet, adjudant van H.M., die namens de hooge Landsvrouwe Haar gelukwenschen kwam overbrengen. Voorts vice-admiraal Quant namens de Marine, kolonel P. W. Soharroo, comman dant van het regiment Genietroepen, Over ste P. J. A. Bartels, de garnizoenscomman dant te Utrecht, Ir. L. L. E. Omstein, di recteur van de Artillerie Inrichtingen aan den Hembrug, meerdere veldpredikers en aalmoezeniers, de kapitein-ter-zee K. van Aller met den Officier-vlieger den Ouden en de Luit. ter Zee Baron de Vos van Steenwijk, die namens de Marine Lucht vaartdienst in Nederland en in Nederl.-In- dië, dus namens de vliegkampen de Kooy, de Mok en Morokrembangan drie zilveren bekers met inscriptie aanbood, drie, in ver band met de te verwachten oprichting van drie luchtvaartregimenten, dus voor elk regiment één, de kapitein Ir. J. A. Mol en eenige Genie-Officieren, die namens de of ficieren en onderofficieren der 7de zoek licht afdeeling een fraai uitgevoerde oor konde aanbood. Verder bemerkten wij de luchtvaartpioniers kapitein Koppen, luite nant Asjes, kapitein van Weerden Poel man, kapitein Dellaert, de havenmeester van Schiphol en den hr. Marinus v. Meel niet te vergeten. Voorts de officier-vlieger J. W. C. Backer namens den vice-admiraal Vos en den officier-vlieger Uytenhoudt namens den Chef van den Marinestaf, ter wijl verder alle senaten der scholen van reserve officieren en van de Kon.Mil. Aca demie tevens aanwezig waren. Van de burgerlijke autoriteiten merkten wij op den Commissaris der Koningin te Utrecht Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch Rid der van Rosenthal, Burgem. Mr. W. A. J. Visser, van Soest met de beide wethou ders H. J. Gasille en D. A. de Bruyn en den gemeente-secretaris J. G. A. Batenburg, De groote corpsmaaltijd, die de officie ren in het Casino der L.V.A. te Soester berg hielden, is een groot succes gewor den. Bijna 200 officieren namen er aan deel, alle in de ceremonieele tenue gekleed, terwijl de aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard daaraan grooten luister bijzette. Nadat Overste van Heijst een dronk op H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prin ses Beatrix had uitgebracht, nam Prins Bernhard het woord en dronk op het wel zijn van het jubileerende corps en op de officieren daarvan, een geste, die ten zeer ste op prijs werd gesteld. Generaal Snijders hield een rede, spe ciaal ten opzichte der ouderen, majoor Zijden en Natuurzijden DAMESKOUSEN Tevens is hier gelegenheid tot OPHALEN VAN LADDERS, Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 Zegers sprak enkele woorden namens den luit. generaal Raaymakers, die wegens een sterfgeval helaas verhinderd was aanwe zig te zijn, kapitein Foncken bood een zil veren tafelstandaard aan met de Prinse lijke vlag, in de hoop op een regelmatig contact tusschen den Prins en het corps en kolonel Walaardt Sacré preeS den corpsgeest onder de officieren. Het diner verliep uiterst geanimeerd en vlot. Generaal Hardenberg bood een beker aan den officier-vlieger, die het laatst een een solovlucht voor «het eerst had gemaakt, aan, terwijl Generaal Best een woord wijd de aan de toekomst en aan de taak, die hij daarbij zal hebben te vervullen, waar- by hij een beroep deed op aller medewer king. Kolonel van Royen prees de goede samenwerking tusschen L.V.A. en L.V.B., waarna kapitein Dr. Jongbloed namens de reserve-officieren der L.V.A. drie zeven- armige kandelaars aanbood, drie, in ver band met de a.s. oprichting van de drie luchtvaartregimenten. De Overste van Heijst dankte alle spre kers voor hun waardeerende woorden en voor de aangeboden geschenken, ook die, welke des middags op de receptie waren aangeboden, de drie bekers der marine vliegers, het schilderij van den Comman dant Veldleger, de oorkonde der Genie en meer. Het was reeds laat, toen het diner, dat in het Casino werd gebruikt aan 7 tafels, opgeheven werd, waarna de koffie werd genuttigd in hangar 22, alwaar de Prins zich nog geruimen tijd onderhield met de vele jongere officieren en waar hem alle officieren werden voorgesteld. De aange name en ongedwongen wijze, waarop de Prins zich hierbij met velen onderhield, zal ongetwijfeld nog zeer lang in aller prettige herinnering achterblijven. EEN GOED ZAKENMANSI weet, dit net uitgevoerd Drukwerk cachet aan rijn zaak geeft. Komt daarvoor bij ona, wij geven U gaarne adviea engij xult tevreden zijn! Ie Saeater Electr. Drukkerij Mr. Klein zat er weer als aanklager en hij deed het voelen en soms in flinke za ken. We grijpen weer eens eerst naar het eind, een zaakje van Mond- en klauwzeerbestryding. De Soester A. C. A., die ervoor op het zondaarsbankje kwam, had noch het uit zicht van den kwakzalver, noch van den boer die koedokter wil zijn. Getuigen wa ren de gebroeders Hilhorst, gezamenlijk eigenaar van de koe, die aan een der klau wen was behandeld door een niet wettelijk toegelatene om de veeartsenij uit te oefe nen. In October mond- en klauwzeergevallen en A. C. A. vertoont zich aan de hoeve. Niets moesten de gebroeders van diens hulp hebben. Maar 23 November was het nog steeds gesukkel met deze koe en toen lieten ze A. C. A. zelf roepen, want Brou wer had hun verteld, dat die pleisters best hielpen. A. kwam en zei, dat het mond en klauwzeer was. Dat mocht wel. De mee gebrachte pleisters waren te klein volgens A. en deze ging twee grootere halen. Die hielpen voor het mond- en klauwzeer, zoo zei hij. En daarmee ging hij al zijn «boekje te buiten. De gebroeders kochten voorloopig maar een enkele pleister, want die kostte 2.75 per stuk. Duur goed, zei thans beklaagde, ik verdien er geen cent aan. Die groote pleister van idem zooveel werd opgelegd en daarbij beging A. zijn tweede overtreding van de Veeartsenijkun- dewet. Aaitonie hield de koe vast en broer Pieter hielp mee aan de pleister. Deze bond de bandjes vast en beklaagde A. drukte de pleister aan. Dit laatste vormde de 2e overtreding. Hoe komt U bij dit pleisteren, infor meerde de Kantonrechter. A. bezat by Delft een broer met wel honderd stuks vee en daar gaf de pleister beste baat. Het werd 30.boete. In de gang vroegen we broeder P. Heeft het geholpen? By ons niet, was het bescheid. Valt dat onder de Vreemdelingen wet? Thans een oud geval; de geverbaliseer de overtreding van de Wet op te werk stellen van Vreemdelingen dateert reeds van Mei vorig jaar. De zaak werd aange sneden een maand of acht geleden. Ver moedelijk is verdere behandeling opge schort om gelijksoortige overtreding elders begaan, die reeds op weg was naar den Hoogen Raad, waar optrad de verdediger van heden, mr. K. A. F. J, Pliester. Naar we meenen te mogen opmaken uit het ge sprokene was toen ontslag van rechtsver volging- het eind van «het liedje. Ook leek de overtreding anders geformuleerd te zijn geweest dan in het huidige Amersfoortsche geval, want de advocaat zei niet te hebben verwacht, dat men nu een veroordeeling zocht op anderen grond. Bovendien meen de spr., dat de katholieken er achter zaten, terwijl de heer Colijn de vereeniging goed gezind zou zijn. Welke vereeniging? De Watch Tower Bible-and Tractates Socie ty te Brooklyn, in 1884 in Pensylvanië (Amerika) als Verein ingeschreven. Ver der was er geen sprake van Naamlooze Vennootschap of zoo iets, dus geen ver eeniging met rechtspersoonlijkheid hier te lande. Dit laatste kwam te pas bij de ver dediging. Terecht stond A. Werner uit Heemstede, die in dienst stond van dit Amerikaansohe genootschap. Die Werner zou een Duitscher in dienst hebben gehad om tractaatjes te verkoopen, een buiten lander in dienst zonder machtiging van den Minister. Daarover liep het geding. W. zou den Duitscher zijn rayon van col- porteeren hebben aangewezen. Als eisch in deze principieele zaak werd 6.boe te gesteld om in hooger beroep te kunnen gaan. Mr. Pliester stelde voorop, dat het on mogelijk het doel der wet kon zijn om tractaatcolportage voor een Evan&elisa- tiegenootschap te weren, dat werkt los van resultaat, dus met geen enkel finan cieel doel. Bovendien was hier geen spra ke van dienstverband. Het was het wer ken van gelijkgezinden. Deze colporteurs ontvingen de tractaten en brochures tegen verminderden prijs. Spr. ontkende, dat ze verder steun voor hun onderhoud kregen. Als dit werk in dienstbetrekking was, ver richt door een vreemdeling, die in eigen land vermoedelijk in een concentratie kamp zou zijn terecht gekomen, moet dit ook slaan op kloosterbroeders, die even eens de wijk naar ons land hebben geno men en evenzoo op een nachtverblijver in een asyb van het Leger d. Heils, die daar voor eenig werk heeftte verrichten. Bo vendien is er het volgende. Dat Genoot schap in Amerika kan niet als werkgever fungeeren, daar het geen rechtspersoon lijkheid heeft hier te lande. Ook kan dit niet beklaagde, die slechts optreedt als administrateur en regelaar. Voor in dienst hebben is gezagsverhouding noodig. De ze is er in dit Genootschap slechts bij de Ouderlingen der provincie, die zoo'n col porteur kunnen verplaatsen in ander ray on. Slechts Ontslag van Rechtsvervolging of vrijspraak zal hier dienen te komen. Voor het vonnis (deze week) vraagt spr. overweging van het Arrest van den Hoo gen Raad en de Conclusie van den Procu reur Generaal. Die vervelende weg. Met recht zei de de Kantonrechter dit van den weg in vernieuwing tusschen Hil versum en Soestdijk. Ook wij begrijpen er niets van. Nog steeds schudt die boom zijn overtredingen af. Zijn dat dan allen stom melingen of onwilligen? Een kwam er heden af met Schuldig zonder strafoplegging. Hij had stil gehou den op politieteeken en was daarna naar den agent opgereden met zijn autopape- rassen in de hand, meenende, dat die ge controleerd moesten worden. De agent had de twee voorrijdende autorijders ge verbaliseerd, dus kon er niet buiten om het dezen derde ook te doen. Een ander slachtoffer kwam met iets nieuws voor den dag. Thans stonden er de normaalborden, de echte door de wet ge- ëischte. Dat was nog niet het geval op 13 April, de dag van zijn verbaal, 't Zal on derzocht worden. Krijgt hij gelijk, dan zul len heel wat veroordeelden spijtig kijken, dat ze daar ook niet aan gedacht hebben. Een eigenaardig geval. Het zal dan ook nader worden onder zocht. De verdere behandeling werd ge steld op 21 Juli. Geverbaliseerd wegens te koop aanbie den van luxe borstelwaar te Amersfoort zonder plaatselijke ventvergunning. Oogenschijnlijk een buitengewoon alle- daagsch geval. Deze koopman toonde echter zijn Ver gunning van de Kamer van Koophandel. Anderhalf jaar lang had hij daarmee ge werkt, en telkens zei de agent van politie, dat het in orde was. Ook bij het onderha vige geval had een der agenten aldus ge sproken; de ander echter was van tegen gesteld gevoelen. De man, die Amersfoor- ter was, en dus een ventvergunning voor een vol jaar kon krijgen voor weinig geld, had zich deze nu aangeschaft uit voorzich tigheid. De heer Ambtenaar wil echter kuit of hom hebben van het geval. Daar om nader onderzoek. De duisternis der Luchtbescherming. Een Nijmegenaar, die van onze Verduis tering niet afwist op 28 April, kwam na bij Leusden. Daar werd hem het verduis teren opgelegd en hij schermde zijn licht af. Er was*nog een auto. Bij dat gema noeuvreer in donker reed onze Nijmege naar wat achteruit en raakte den ander. Een enkel guldentje vanwege de om standigheden. Geen rijles. Een reeds aangesneden geval bracht naar voren, wat rijden onder toezicht eischt. D. te Soest kan zeker best autoën, maar rijbewijs had hy niet. Nu had de rijksveldwachter Reehorst van den Dolder hem erop gezet. En nu had D. vorige maal N. W. Bouens, die naast hem zat en wiens wagen het was, aangewezen als de aan sprakelijke man. Die bezat rijbewijs en on der diens toezicht zou hij hebben gereden. En daarwan wou Bouens thans heelemaal niets weten. D. had gevraagd om te mogen rijden en verder niets. Dus geen afspraak van instructie, con cludeerde het O.M. Een daalder besjolmen door D.

De Soester | 1938 | | pagina 1