r WANDELINGEN TIKTAK Het Openlucht-theater te Soest. De loop der bevolking te Soest. Vergadering van Soest-Zuid. DA Plaatselijk Nieuws kEQKSTDAAT 3 50E5Ttel' DOOR DE LEVENDE NATUUR sec Soesterberg Burgerlijke Stand Qn fwrfSjk kjopje ...zeg/ ...van Kbjfw m thu GEMEENTELIJKE KEURINGS DIENST. Overzicht van de Gein. Keuringsdienst over de maand Juni 1988. Geslacht op de N.V. Centrale Slacht plaats 54 runderen, 22 vette kalveren 2 nuch tere kalveren, 5 paarden, 66 varkens en 1 schaap. Huisslachtingen: 1 varken. Ingevoerd werd: 6831 kilogram vleesch en vet. Tuberculose kwam voor bft: 3 runderen en 7 varkens. Goedgekeurd onder voorwaarde van .Verkoop in 't Klein onder Toe,zicht": 3 runderen. Uit nood werden gedood: 3 runderen. Gestorven dieren: 2 runderen, 3 gras kalveren, 5 nuchtere kalveren, 8 varkens en 2 schapen. Afgekeurde geheele dieren: 2 runderen, 3 graskalveren, 5 nuchtere kalveren, 8 varkens en 2 schapen. Aan organen werden afgekeurd: Van Runderen: 5 paar longen, 16 levers, 5 paar nieren, 2 uiers, 1 borst- vlies, 3 lymphklieren. Van Varkens: 12 paar longen, 1 lever, 1 paar nieren, 4 magen, 4 stel dar men, 7 lymphklieren en 6 kilogram onge- smolten vet. Van Kalveren: 3 paar nieren. Van Paarden: 1 lever en 1 paar nieren. NAAR DE 18.U00! In aansluiting op vorige berichten hier omtrent, kunnen wij thans nadere gegevens publiceeren omtrent den loop der bevol king te Soest. Op 1 Januari 1938 bedroeg het getal inwoners 1 7 5 4 6, terwijl dit is toegeno men op de volgende wijze: Per 31 Januari 1938 17585 Per 28 Februari 1938 17656 Per 31 Maart 1938 17649 Per 30 April 1938 17718 Per 31 Mei 1938 17773 Per 30 Juni 1938 17849 SOESTER SCHAAKCLUB. Nu door den schaakmeester Hans Kmoch een aantal schaaklessen zijn gegeven, blijkt wel uit de groote belangstelling, dat deze avonden ten zeerste worden op prijsge- steld. En geen wonder, want de wijze van voordracht is zoo boeiend, dat iedereen zorgt de volgende keer weer aanwezig te zijn om vooral niets te missen. Hans Kmoch heeft nu behandeld de Schotsche opening en het Schotsch gam biet, waarbij hij vooral bij de laatste ope ning verschillende varianten duidelijk uit eenzette en gelegenheid kreeg aan te too- nen, wat men onder de beroemde Max Lange aanval verstaat. De volgende keer zal een d4 opening worden behandeld. Toetreden voor deelname aan deze cur sus is nog steeds mogelijk. Men zal er geen spijt van hebben! Clubavond: lederen Dinsdagavond van 812 uur in hotel Carlton (zijingang), Soestdijk. GESLAAGD. Naar wij vernemen, hebben de hoogere instanties thans de noodige goedkeuring verleend aan den opzet en aanleg van het in het bosch naast de Soesterbergsche- straat te stichten Openlucht Theater. Zooals men weet, zal dat Theater, plaats biedende voor ongeveer 500 personen wor den opgezet door de vereenigingen Soest Vooruit en Soest Zuid. In de kosten is een kleine wijziging ge komen door een door hooger hand aange brachte verandering. De totaal kosten zijn gebleven op 4.000.aan loonen en 1.000.aan materialen, doch de post van 220.voor kosten, verbonden aan de uitvoering van de Invaliditeitswet en de Ongevallenwet (de verplichte verzeke ring) wil het Rijk niet gedeeltelijk voor zijn rekening nemen. Daardoor is het to taal loonbedrag met dat bedrag vermin derd en mi gekomen op 3780.waar van het Rijk 85 en de gemeente (dus de vereenigingen) 15% moeten dragen, het geen neerkomt op 567.in plaats van de becijferde 600. Doch de post van 1000.wordt nu met die 220.verhoogd, zoodat deze komt op 1220.—, met tot gevolg, dat de vereenigingen 187.duurder uitkomen en dus een bedrag van 1787. zullen moeten fourneeren, tenminste als de kos ten der sociale verzekeringen tot het be drag van 220.komen. Het ligt thans in de bedoeling zoo spoe dig mogelijk met den aanleg aan te van gen, waarschijnlijk nog de volgende week. Men zal dan geleidelijk meer arbeiders (in werkverschaffing) aan het werk zetten, zoodat het tempo dier werkzaamheden zoodanig versneld wordt, dat het geheel tegen den tijd van de groote feesten ter gelegenheid van het 40-jarig Regeerings- jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina in eind Augustus en begin September ge reed zal zijn. De opening van het Openlucht Theater zou dan kunnen plaats hebben op Zater dagmiddag 3 September a.s. Geslaagd te Utrecht voor het M.U.L.O.- diploma: Kees Bansema en Jacques van Creveld, leerlingen der Openbare U.L.O.- School, alhier. De eerste slaagde boven dien voor de 3de klas der H.B.S. te Amers foort. dige wijze te willen vieren. Begrijpelijk echter, dat zulks extra kosten met zich brengt. Evenals vorige jaren zal er daar om ook ditmaal weer een lijst circuleeren, in de stellige verwachting, dat ieder Oran je-gezind burger, naar draagkracht en in vei houding tot den omvang dezer feeste lijkheden, het zijne of het hare hiertoe wil bijdragen. Ook het doorgaan van de boven genoemde onthulling van een blijvend aan denken moet van een overschot van deze lijst afhankelijk worden gesteld. Zoo dit laatste plan mocht worden uitgevoerd, dan zal het een verrassing blijken te zijn. In elk geval, als ieder zijn steentje bijdraagt, letterlijk en figuurlijke, dan kan niet alleen dit plannetje, doch het geheele feest prach tig zijn. Evenzoo is de bovengenoemde optocht afhankelijk van voldoende deelname. Nadere mededeelingen over dit voorloo- pig programma zullen volgen EEN AANSTELLING. Naar men ons mededeelt wordt de heer B. J. Nijhuis, die hier sinds enkele jaren metsucces een electrisch smederij-bedrijf leidt, met ingang van 1 Augustus a.s. als bedrijfsleider van een groot bedrijf in Apel doorn aangesteld. Zijn zaak te Soestei- berg wordt voorloopig onder den zelfden naam voortgezet. GESLAAGD. Voor het Chr. Lyceum te Zeist slaagde dezer dagen voor het eindexamen H.B.S. A., de heer H. J. Baars te Soesterbeig. DE ZILVEREN VLIEGTUIG- WEDSTRIJDEN. KULOC-NIEUWS. Zondag j.1. namen weer eenige Kuloc- leden deel aan de U.P.A.B.-wedstrijden te Amersfoort, georganiseerd door de Ath- letiek vereeniging .Zandbergen' Ook nu wist Kuloc weer nieuwe lauwe ren te oogsten, waarbij en'kele fraaie pre staties geleverd werden. Zoo werd o.a. t „baanrecord" 4 x 80 M. Estafette Jun. door Kuloc verbeterd en gebracht op 38.9 c. De volledige uitslagen luiden: Verspringen Jun.: 1. P. Ekel 5.46 M. 3. Chr. Dekking 4.75 M. 80 M. Jun.: 1. P. Ekel, 9.1 sec. 4 x 80 M. Estafette Junioren: 1. Kuloc, 38.9 sec 100 M. Heeren: 1. G. Dekking, 11,4 sec. Vrijdag 15 dezer vergaderde b.g. vei- eeniging in Hotel De Gouden Ploeg". Aan wezig waren met het bestuur een 25-tal leden. De Voorzitter herinnerde in zijn ope ningswoord aan de welgeslaagde feest avonden, welke drukker bezocht waren en blijkbaar meer in den smaak vielen dan de gewone ledenvergadering. Vermeld werd tevens, dat door de vereenigingen Soest- Vooruit en Soest-Zuid aan Z.K.H. Prins Bernhard op diens verjaardag een bloe menmand werd aangeboden. De Voorzitter dankte den heer Kerkkamp voor de voor beeldige wijze, waarop een en ander was gearrangeerd. Tevens werd melding gemaakt van de oprichting der vereeniging Kerkebuurt welke ter gelegenheid van de blijde incom- ste door Soest-Zuid in het leven was ge roepen. Hij hoopte, dat deze Vereeniging op haar eigen terrein zal blijven en geen verdeeldheid zou stichten. Het eenige punt van de agenda: het op richten en exploiteeren van een openlucht theater samen met Soest-Vooruit, lokte eenige bespreking uit in verband met de aansprakelijkheid der leden inzake het borg blijven voor de aan te gane leening. N.i opheldering gingen alle leden ac- coord met de door het bestuur gedane voorstellen en regelingen. Bij de rondvraag werd verzocht om de Soestcrbergschestraat z.m. voorrangsweg te maken, daar zulks de gevaren, welke de wegkruisingen opleveren, aanmerkelijk zou verminderen. Ook de onderbeplanting werd hinderlijk geacht en strekte niet tot versiering. Verzocht werd de paaltjes langs de fietspaden tot het strikt noodzakelijke te beperken. Aanmerking werd gemaakt op de ver harding van voetpaden en bermen. Blijk baar is het materiaal wel goed, doch de werkwijze niet juist, gezien het spoedig loslaten der verharde bovenlaag. De .jaarlijksche zilveren Vlieg^uigwed- strijden van de V. en A.V. „Soesterberg" zullen ditmaal gehouden worden op 7, 14 en 21 Augustus a.s. Deze zeer sportieve wedstrijden vormen, voor wat den U.P.V.B. betreft, den officieuzen inzet van het sei zoen en mogen zich steeds verheugen in een sterke deelname. Voor het tournooi zijn ditmaal uitgenoodigd de vereenigingen: Stichtsche Boys, de Raven, Stichtenaren, U.S.C.L., Driebergen, N.I.O. en de win naar van het vorige jaar D.W.S.V. Het kan dus weer een buitengewoon in teressant tournooi worden in Soesterberg. nalaan 30 naar H'sum, Jac. Permweg 16; W. A. v. d. Sluys van Molenstraat O.Z. 15 n. H'sum, Sterrelaan 14; J. C. Kool-v. d. Ende van Lindenlaan 3a naar Dordrecht, Singel 323 -; Joh. Overbeek van Nieuwe- weg 17 naar Maarsseveen, Driehoeksweg 18; M. J. Andeweg van Rademakerstraat 24 naar Zeist, Verl. Slotlaan 120; J. M. Redeker met vrouw, van Laanstraat 60 naar Loenen (U.), A'damsehestr. B. 232; C. L. J. P. Bakx van Luchtvaartafd. naar Eindhoven, Primulastraat 30; H. F. C. Holtz van Luchtvaartafd. naar Den Haag, Bez.houtscheweg 257; A. Hoving van v. Maarenstraat 18 naar Marum Fr. A 171; A. Th. Cramer van Luchtv.afd. naar Wes tervoort, pol. troepen; Fr. Weiss van Woonwagenkamp naar Schiedam, Woon wagenkamp; E. J. F. Kersten van Beetz- laan 13 naar Utrecht, J. P. Koenstraat 19; Wed. M. Rijs-Ehbrecht van Kon.laan 127 naar A'dam, Kerkstraat 298; Wed. M. de Vries-Schwab van Kerkpad Z.Z. 23 n. Den Haag, Balistraat 117; G. Keizer van Wald. Pyrmontlaan 41 n. Baarn, Toren laan 41; B. J. te Kaat van Torenstraat 18 naar A'dam, Nw. Keizerskracht 16; M. J. Spiering, met gez., van Eigendomweg 77 n. Hilversum, Castorstraat 9; J. v. IJzen- doorn, met gez., van Schoutenk.weg 5 n. Zeist, Kritzingerlaan 17; F. H. Verstappe van Schrikslaan 39 naar de Bilt, Water weg 70; M. Skrypczak van Nieuweweg 4a naar Baarn, Wilh.laan 7; G. M. Marks-ten Hoove met zoon, van K. Brinkweg 34 n. A'foort, Leliestraat 60; Ch. E. Pieters, met vr., van Nieuweweg 37 naar Den Haag, Noordeinde 190; A. Westeneng van den Blieklaan 76 naar Loosdrecht D 248a; A. van Leeuwen van L. Bergstraat 27 naar Hilversum, Joh. Geradtsweg 104; W. H. P. M. van Leeuwen Kromhout v. d. Meer met k., van L. Bergstraat 27 n. Utrecht, Wilhelminapark 42; E. Olthof-Geldhof van Vosseveldlaan 17 naar Den Haag, Abri- kozenplein 39; J. K. W. Heimbach, m. vr., van Pr. Bemhardlaan 50 naar Wassenaar, Wavopark 6; A. J. v. d. Bergh van van Weedestraat 54 naar Ophemert O 90; W. Bezaan van Gr. Melmweg 3 n. Den Haag, M. Stokelaan 3; W. E. W. Drost van Steen- hoffstraat 56 naar Gorssel, Almen; L. Kloppenburg van Bosstraat 64 naar Olde- broek, Dorpstraat E 144; Tr. P. Koster van Wald. Pyrmontlaan 35 naar Haar lem, Ruiterweg 32 zwart; G. H. Th. Reijns idem; C. P. H. Reijns, idem; G. Hardeman, idem. Verhuizingen binnen de gemeente van 1420 Juli 1938. L. den Duik van Kon.aan 20 naar Noor- derweg 13; D. Apfelbaum van Heuvelweg 1 naar Burg. Grothestr. 55; H. v. Doorm met vr., van v. Weedestraat 43 naar 32b; H. G. Voskuilen van K. Brinkweg 34 naar K. Hartweg 40; A. v. Asten van Birktstr. 12a naar Ferd. Huycklaan 6; C. J. van Oosten met vrouw van v. Weedestraat 37 naar K. Bergstraat 2; A. Reehorst, met gezin, van Talmalaan 9 naar K. Brinkweg 17; A. van 't Klooster van Beukenlaan 15 naar Molenstraat W.Z. 22; B. Vaz Dias met gez. van Braamweg 52 n. 69. Nadruk verboden. DE NIEUWE RIJWIELPLAATJES. Reeds thans verkrijgbaar. Met ingang van 21 Juli 1938 zijn op de kantoren der posterijen de rijwielbelas- tingmerken voor het belastingjaar 1938- 1939 (1 Augustus 1938 t.m. 31 Juli 1939) verkrijgbaar. De Minister rvan Financiën heeft be paald, dat gedurende het 'tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1938 geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, zonder voor zien te zijn van het vereischte volgens de bij artikel 2 der voormelde wet bedoelde voorschriften, bevestigde belastingmerk. JÉ 2)1 ORANJE-FEESTEN. Men deelt ons mede, dat het Bestuur der Oranje-vei eeniging „Wilhelmina" in verband met den a.s. verjaardag en het veertigjarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, in een dezer dagen gehouden vergadering een uitgebreid feestprogram ma heeft samengesteld, dat echter nog een voorloopig karakter draagt en dus nog voor wijziging vatbaar is. Onder dit voorbehoud mogen we dan verklappen, dat er op Dinsdag 30 Augus tus a.s. Kindervoetbalwedstrijden zullen worden gegeven, gevolgd 's avond door een concert. Op Woensdag 31 Augustus achtereen volgens: Réveille, keuring en optocht van versierde kindervoertuigen, kindervoetbal spelen, kinderspelen met attracties en trac- taties, een gecostumeerde voetbalwed strijd en tot slot, 's avonds een concert, gevolgd door een marsch door het dorp. De Jubileumfeesten worden op 3 Septem ber ingezet met een tocht voor Ouden van dagen; zoo mogelijk zal ook deze dag met een concert worden besloten. Op Dinsdag 6 September, den eigenlij ken jubileumdag, wordt er den geheelen dag feestgevierd, bestaande achtereenvol gens uit een réveille, een marsch door het dorp,® gemeenschappelijke zang der plaat selijke zangvereenigingen, onthulling van een blijvend aandenken, een allegorische of historische optocht, volksspelen, volks zang, een avondconcert, en tot slot nog maals de optocht, welke dan verlicht is. Met de uitvoering van een dergelijk pro gramma, waarmede het Bestuur gewis in den geest van alle leden handelt, wordt ongetwijfeld uitdrukking gegeven aan het algemeene verlangen om dit zeldzame ju bileum van Koningin Wilhelmina op waar- van 14—30 Juli 1938. GEBORENMargaretha Elisabeth Yvon- ne, d. van D. Waal en G. van Ee, Kon.laan 22; Willemina, Johanna, d. van E. A. Hu renkamp en M. A. Vos, Vinkenweg 37; Lambert Johannes, z. van H. E. Kriek en S. Troost, Beetzlaan 86; Menze Jan, z. van G. H. v. d. Broek en J. Helmus, Beetzlaan 94; Johanna Maria, d. van J. H. v. Kleef en D. de Boer, Klaarwaterweg 32; Petrus Lambertus, zoon van A. J. Roest en G. A. Kok, Smitsweg 51a; Joannes Wilhelm, z. van W. v. d. Velde en M. M. Bank, Korte Hartweg 32. ONDERTROUWD: E. Boode, 32 jaar, schilder, A'foor.t en H. Streekstra, 29 jr., Hildebrandlaan 12; C. Smit, 27 jaar, werk tuigkundige, Zuilen en P. F. Everaard, 23 jaar, Hartmanlaan 54. GEHUWD: R. Fontijn, 25 jaar, koopman en R. J. v. Breukelen, 25 jaar, Klaarwa terweg. OVERLEDEN: Margaretha Gezina Flot- huis, 72 jaar, geh. met L. J. Steendijk, Mendelssohnlaan 15; Djurre Reitze v. d. Broek, 29 jaar, ongeh., Eigendomweg 4; Johann Albert Carel Hoffmann, 90 jaar, wednr. van J. Isaacs, Kerkpad 148; Maria Elisabeth v. d. Hulst, 8 jaar, Utrecht, Griftstraat 118; Jantje Roelfzema, 33 jr., ongeh., San. „Zonnegloren". Vestiging van 1420 Juli 1938. Chr. Kant, met vrouw, van Purmerend naar Nieuweweg 40; W. M. Visser van Amersfoort naar Birktstraat 76; J. E. ten Have, inw., van Doetinchem n. de Gene- stetlaan 3b; Wed. J. M. C. Greeve-van Be- souw met k., van Beverwijk naar Wilhel- minalaan 28; M. de Vries, inw., van Hil versum naar Ringweg 12; W. E. Dwars, inw., van Rotterdam naar Julianalaan 65; J. F. B. M. Schupper, inw., van Zeist naai den Blieklaan 23; M. J. Langendorff van Bussum naar Heuvelweg 37a; Chr. Meijer, met vr., van Goes naar Gallenk. Pelsweg 27; W. G. J. Bothof, met gez., van Utrecht naar Oranjelaan 2a; Wed. M. ten Kloos- ter-Sneltjes, met k., van Utrecht n. Braam- weg 38; L. J. Muys, inw., van Amersfoort naar Molenstraat O.Z. 15; H. W. Schaeffer met gez., van Rotterdam naar Dorrestein- weg 27; W. Kamminga, met vr., van Am sterdam naar Oude Utr.weg 7; A. E. Sit sen, met vr., van Buitenland naar Soes- terb.straat 107; H. Louët Feisser van Am sterdam naar Kooiweg 4; E. Bakker, inw., van De Bilt naar Wieksl.weg W.Z. 5; A. E. Janssen met gez., van Ned. Indië naar Vosseveldlaan 30; K. Smits van Ede naar Stationsweg 1; A. P. Boelhouwer van Hil versum naar Schrikslaan 29; .G. A. Hin- richs, inw., van Den Haag naar Lucht vaartaf deeling; A. G. M. Vermeer, inw., van Bussum naar Torenstraat 6; H. W. Geelen, inw., van Utrecht naar v. Weede straat 32; H. L. Witmer, met gez., van Ned. Indië naar Hartmanlaan 62; J. A. v. Beusekom, inw., van Den Helder n. Prins Bemhardlaan 60; J. T. Wigersma, inw.. van Ned. Indië naar Mendelssohnlaan 21; E. A. van Krimpen, inw., van Arkel naar Burgem. Grothestraat 4; H. J. M. A. van Leek, inw., van Amersfoort n. Beukenlaan 18a; E. P. en H. H. Hoogeveen van Hil versum naar Hartmanlaan 45; W. A. C. L. L. Rijnja van Bussum naar Ferdinand Huycklaan 6. Vertrek van 1420 Juli 1938 S. van Delft, met gez., van Hartman laan 30 naar .Amersfoort, Bergstraat 14; Tli. W. Groen, met vr., van Schrikslaan 41 naar Veenendaal, S. Lohmanstraat 160; H. Botermans, met gez., van A. Paulow- Everywhere are roses, roses, Here a-blow and there a-bud, Here in pairs and there in posies. ALDUS de Engelsche dichter, die ver zekert, dat overal rozen zijn te vin den, waarmee hij niet alleen voor zijn land maar ook voor Nederland heeft j gezegd, welke plaats de rozen in het hart der tuinliefhebbers hebben ingenomen. Tel- kenjare opnieuw worden er honderddui zenden struiken, stam- en klimrozen ge kweekt, die altijd weer hun weg vinden naar de tuinen, zij het nu eens wat vlug ger, dan weer trager. Niettegenstaande alle zorgen, die deze moeilijke tijd voor velen brengt, zullen er ook in het aanbrekende plantseizoen rozen worden gekocht en uit de kweekerij ver huizen naar tallooze tuinen. De vragen bereffende den besten planttijd wijzen er op, dat er aan de koningin der bloemen wordt gedacht. Een gelukkig verschijnsel dat er bovendien wordt gevraagd naai- de te verrichten handelingen voor, tijdens en na het planten. Hierover ga ik iets schrij ven, want deze vragen zijn van algemeene beteekenis. Men kan planten vanaf het oogenblik, dat goede kweekers willen leveren, tot on geveer December en van den aanvang van Februari, als de vorst en de toestand van den grond dit niet beletten, tot bijna het einde van April. Moeilijk, nagenoeg onmo gelijk is het te vei tellen, of aan na- dan wel voorjaarsplanting voorkeur moet wor den gegeven. Het weer, waaromtrent we niets kunnen voorspellen, is hier de be slissende factor ten opzichte van het wel slagen van den hergroei, waai aan wij slechts iets ten goede kunnen beinvloe- den door dekken in den winter en water geven in hét voorjaar. Van groote beteekenis is de beweiking en bemesting van den grond. Rozen ver langen een bodem zonder stilstaand wa ter, maar die door zijn samenstelling vochthoudend is. Hij moet diep zijn los ge maakt, d.w.z. tot minstens 60 centimeter, en voorzien van een voorraad voedsel, die op alle grondsoorten kan bestaan uit half verteerden, ruigen mest, dus stalmest van koeien of van koeien en varkens en des noods voor een klein deel van paarden, waarin stroo 'aanwezig is. Deze mest maakt kleigrond ruller en zandgrond hu- meuser en meer waterhoudend. Aan een kleibodem kan men overigens wat rivier zand en bladaarde geven en aan zand grond klei of desnoods veen. Turfstrooisel kieze men hét laatst en zeer veel bladaar de verwende men niet. In geen geval wer- ke men slootbagger, die niet een jaar lang heeft gelegen en herhaalde malen is om gewerkt, door den grond, want hij kan schadelijke bestanddeelen bevatten. Het is niét aan te raden opnieuw rozen te planten op een plaats, waar zij jarenlang stonden en tenslotte geleidelijk stierven, zonder den grond tot minstens twee steek diep te vervangen door anderen, want die oude grond is rozenmoe geworden en deze uitputting kunnen we niet goed maken door een bemesting. Rozenkweekers ver mijden het met hun gewas telkens op den zelfden grond te komen, maar passen vruchtwisseling toe, d.w.z. kweeken slechts afwisselend met andere gewassen rozen op dezelfde plaats. Als in het voorjaar en in den zomer na het planten de grond droog wordt, moet doordringend worden gegoten. Veel te dik wijls lijden rozen, zelfs vaststaande, door gebrek aan voldoende vocht in den bodem. Men giet vaak te oppervlakkig en de on dergrond blijft droog; de bladeren worden dan geel, de groei gaat verloren en men vermoedt niet, dat de oorzaak is gelegen in te weinig water, een gebrek, dat vooral op zandgrond veel vaker voorkomt dan men denkt. Men geve daarom, als het noo- dig is, zeer overvloedig water, dat tot in de diepte kan doordringen en make ten slotte het bovenste laagje aarde los, om aldus door verbreking van de capillaire werking al te vlug uitdrogen van den grond tegen te gaan. Van belang is het te zorgen, dat de ro zen met frissche wortels worden geplant. Laat ze dus nimmer uitgepakt in zon en wind liggen; mochten de wortels, door de eene of andere toevallige omstandigheid zijn ingedroogd, dan is het goed, deze voor het planten minstens eenige uren in het water te zetten. Let er op, dat het hout niet door droogte gerimpeld is. Mocht dit ooit voorkomen, dan laat men de rozen zoo lang in water staan op een vochtige plaats, dat er voldoende water is opgeno men om de rimpeling te laten verdwijnen. Eigenlijk moet dit geval zich nimmer voordoen, maar men ziét het niet zelden bij rozen, die op de markt of aan een wa gen zijn gekocht. Wie op dergelijke goed- koope gelegenheden uit is, dient dit voor af te bedenken, het althans te weten, welk g-evaar er in schuilt. Dikwijls ziet men, dat de wortels voor het planten worden ingekort. Dit moet men niet doen, men beperke zich bij het snijden tot het verwijderen van gekneusde of op andere wijze beschadigde wortel- stukken. Plant 'niet dieper dan zoodanig dat de onderste takken een paar centime ters onder den grond komen. Snoei aan de takken niet voordat gevaar voor vorst is geweken, dus niet voor het midden van Maart. Dan snijdt men de sterk groeiende soorten op 56 oogen en de zwak groeien de op 23 oogen. Plant men in het voor jaar, dan snoeit men dadelijk na het uit zetten. Struikrozen dekt men hét best door de aarde rondom op te hoogen met grond uit de Jiusschengelegen ruimte. In de al dus ontstane greppels strooit men half verteerden mest en vult ze desgewenscht met turfstrooisel of blad tot ongeveer de zelfde hoogte als de aardwalletjes om de struiken. In het voorjaar worden deze wal letjes gelijk gemaakt. Het is goed, dat al dus telkenjare de grond een weinigje wordt opgehoogd. Ontvangt men in het najaar of in het vroege voorjaar rozen, die men niet da delijk kan planten, dan kan men ze op een beschutte plaats uitpakken, begieten en toedekken of uit zon en wond opkuilen. Mocht het vriezen, dan kunnen goed ver pakte rozen ingepakt blijven liggen op een vorstvrije plaats, maar als het te lang duurt, dan is het raadzaam uit te pakken en de rozen met de wortels in vochtig mos gepakt in een kelder te leg gen. Plant goede rozen en met zorg: Bilthoven. P. J. SCHENK. Puarsmerk 27 ct. p. ons Groenmerk 25 ct. p. ons Blauwe Haan 24 ct. p. ons

De Soester | 1938 | | pagina 2