De a.s. feestelijkheden De straatverlichting Vredehofstraat. Autobus in beslag genomen. 14-jarig meisje aangereden. Beproeving nieuwe sirene. „KWM" „Paard op hol" ©o f. voogt Ter gelegenheid van het Regeerings-Jubileum CARLTON BIOSCOOP Soestdijk. Predikbeurten I (Vervolg van pag. 1, tweede blad). Natuurlek z\jn deze middelen by lange na niet voldoende, om alles behoorlek te financieren, zoodat het comité mede ge noodzaakt zal z(jn, een inzameling met lijsten te houden. Deze inzameling zal door een damescomité ter hand worden genomen en in de eerste week van Augus tus plaats hebben. In de 7 dagen, vooraf gaande aan de feestelijkheden, dus van 23 tot 30 Augustus zullen de strikjes ten ver koop worden aangeboden; een eventueel restant daarvan zal nog gedurende de feestelijkheden worden aangeboden. Groot vuurwerk. Wat het groote vuurwerk op Maandag avond 5 September aangaat, de juiste plaats, waar dat zal worden afgestoken, is nog niet vastgesteld. Het comté stelt er echter prijs op te verklaren, dat dit vuur werk voor een ieder geheel gratis toegan kelijk zal zijn, zoodat ieder inwoner en vreemdeling ervan zal kunnen genieten zonder eenige betaling. Het vuurwerk zal weder worden geleverd door de bekende firma Kat uit Leiden, die reeds zooveel prachtige vuurwerken te Soest heeft doen afsteken en waarvan het laatste vuurwerk ter gelegenheid van de blijde incomste van het Prinselijk Paar nog in aller herinne ring is achtergebleven. Ten einde echter de finantieele middelen van het comité niet geheel te veronachtzamen, daar ten slotte alle feesten bekostigd moeten wor den, heeft het comité besloten om bijj dat vuurwerk een klein gereserveerd terrein gedeelte te voorzien van stoelen, die in staat zullen stellen kalm van het vuur werk buiten alle gedrang te genieten; voor de toegang tot dat gereserveerde ge deelte zal een klein entree worden gehe ven, doch er zij uitdrukkelijk gestipuleerd, dat men het geheele vuurwerk net zoo goed, ja, wat vele deelen ervan aangaat, zelfs beter, zal kunnen zien buiten dat ge reserveerde gedeelte. Feestparken Bij de vereenigingen in de Kerkebuurt en op Soestdijk bestaat het voornemen om kleine feestparken in te richten met en kele draaimolens, consumptie- en schiet tenten, poffertjeskramen e.d. Indien dat voornemen tot werkelijkheid komt, zal het centrale comité zich geheel buiten de or ganisatie van dergelijke feestparken hou den. Indien het echter, om welke reden dan ook, niet in practijk kan worden gebracht, zullen alsdan vanwege het centrale comité op meerdere punten in de gemeente con sumptietenten en poffertjeskramen wor den gepoogd geplaatst te krijgen, opdat op die wijze ook in de algemeene feestvreugde kan worden gedeeld. Waar in die dagen echter zooveel feestelijkheden overal in den lande worden georganiseerd, mag het echter wel worden betwijfeld, of een der gelijk initiatief van grootscheren opzet wel veel kans van slagen zal hebben, doch dat wordt momenteel nog nader onderzocht. Verdere mededeelingen omtrent het fees tende Soest op 31 Augustus en in de eerste 5 dagen van September, waarvan Zondag 4 September zal uitvallen voor alle open lijk feestvertoon, voor zoover dat van het organiseerende comité uitgaat, zullen zoo spoedig mogelijk volgen. Het comité heeft zich thans gesplitst in verschillende subcomité's, die elk voor zich een bepaald onderdeel van de feest viering verder zullen regelen en organisee- ren onder leiding van het centrale comité. Over enkele andere onderdeelen der feestviering wordt nog overleg gepleegd, en wij zouden ons geenszins verwonderen, indien er nog niet eenige zeer interessan te onderdeelen aan het reeds gepubliceer de programma zouden kunnen worden toe gevoegd, onderdeelen, waarover thans ech ter nog geen nadere mededeelingen kun nen worden gedaan, doch die zeer zeker, als ze kunnen doorgaan, bijzonder attrac tief zullen blijken te zijn. Pogingen, om onder de afvaardiging van Soest naar Amsterdam op 6 Septem ber, ook een aantal Soester boeren en boerinnen te betrekken in de origineele Soester kleederdracht, worden reeds on dernomen. De mogelijkheid, dat de bekende Soester boerendansen dus nog eens te Amsterdam te bezien zullen zijn, bestaat zeker. Woensdagavond heeft de nieuwe electri- sche straatverlichting op de thans geheel gereed gekomen en prachtig verbreede Vre dehofstraat voor het eerst gebrand. Zoo als wij reeds eerder hebben gemeld, heeft de P.U.E.M. daar 13 hooge electrische lichtmasten geplaatst met sterke lampen. Daardoor is die weg nu des avond werke lijk in een zee van licht gezet, waardoor daar eigenlijk een stadskarakter is ver kregen. De gaslantaarns die er mede als proef zouden branden, zyn nog niet gereed, i ^ar de daartoe vereischte vergunning van uca Rijkswaterstaat, die meer voor elec trische dan voor gaslantaarns schijnt te gevoelen, nog niet is afgekomen. Hoewel deze electrische verlichting bui tengewoon goed en rijkelijk is, wil het ons toch voorkomen, dat de vrij scherp afge scheiden lichtkrans op het wegdek telkens tusschen de lantaarns banen zwart daarop overlaat, wat ons wel eenig bezwaar voor de weggebruikers lflkt te kunnen opleve ren. Zou het wellicht niet mogelijk ztfn, om de reflectoren boven aan de lampen wat wijder te maken, zoodat deze licht kransen elkander dekken? Dan zijn die vrij scherp begrensde zwarte strooken op het wegdek tegelijkertijd veivallen en dit zal slechts aan den totaal indruk dezer ove rigens zoo uiterst fraaie wegverlichting ten goede komen. Donderdagmorgen te 10 uur passeerde op den Rijksstraatweg alhier een autobus met eenige passagiers, waarvan vermoed werd, dat het een zoogenaamd wilde dienst zou zyn, zonder de vereischte vergunning. Reeds langeren tijd waren de velschillende politieautoriteiten tusschen' Amsterdam en Apeldoorn op deze onderneming van den heer T. uit Apeldoorn indachtig, doch steeds had de ondernemer door de mazen van de wet kunnen heensluipen. Toen de bus, bestuurd door den chauffeur W.E. uit Apeldoorn, nu Donderdagmorgen het politiebureau te Soest passeerde, werd hy aangehouden en gecontroleerd. Daarbij bleek, dat natuurlijk van een vergunning voor het uitoefenen van een autobusdienst geen sprake was, doch wederom kon van een verboden passagiersvervoer niet het bewijs worden geleverd. Bij het onderzoek kwamen echter wel andere dingen aan het licht. Zoo kon de chauffeur geen goedkeu- ringsbewys van de autobus toonen, dat deze op den weg voor het vervoer van per sonen mocht worden gebruikt. En tevens bleek, dat er geen geldige wegenkaart voorhanden was. De chauffeur toonde wel een wegenkaart, doch deze bleek betrek king te hebben op een andere autobus, die daarenboven 200 K.G. lichter was, dan de bus, waarmede thans werd gereden, zoodat ook van overtreding der Wegenbelasting- wet sprake was. In verband daarmede werd de bus in beslag genomen. Dat ging nog niet zoo h»el gemakkelijk, want de chauffeur weigerde daartoe alle medewer king, zoodat hij tenslotte door tiwee politie agenten naar het bureau moest worden overgebracht. De reizigers moesten uit stappen en konden verder hun weg per eigen gelegenheid naar Apeldoorn vervol gen. De autobus werd door den dienst van Gemeentewerken opgehaald en wegge sleept naar het terrein, van Gemeente Werken, alwaar hij door de politie gestald werd in afwachting van nadere beslissin gen. De chauffeur werd later na verhoor in vrijheid gesteld. Natuurlijk trok deze inbeslagname groo te belangstelling. Dinsdagmiddag te 2 uur reed het 14- jarig meisje H. W. alhier op het rijwielpad langs de Birktstraat in de richting naar Soest toe. Bij de Ferdinand Huycklaan ge komen, naderde op dien weg een groote vrachtauto, geladen met zand, waarvan de bestuurder dwars den rijksweg wilde oversteken, de Einkenlaan in. Deze vracht auto reed het meisje, dat op den voorrangs- weg reed en dus voorrang had, aan, waar door haar fiets vrijwel geheel werd be schadigd en zij zelf een wonde aan de lin kerhand bekwam. Door een politieagent werd zij voorloopig verbonden, waarna la ter Dr. Donker de noodige medische hulp verleende. De chauffeur van den vracht wagen, die de aanrijding ihad veroorzaakt, had nog wel achterom gekeken en het meisje op den weg zien liggen, doch was doorgereden. Naar zijn identiteit wordt een onderzoek ingesteld, daar het nummer bekend is; tegen hem zal proces verbaal worden opgemaakt. Heden, Zaterdag, tusschen 2 en 3 uur in den middag, zal een groote en nieuwe electrische sirene worden geprobeerd. Er is namelijk gebleken, dat de bestaande si rene voort brandalarm lang niet altijd in alle deelen van de gemeente genoegzaam met haar geluid kan doordringen en zeker niet in belangrijk mate tegen wind in, een feit, dat overigens al reeds bekend was, doch voor brandalarm niet van primaire beteekenis was, daar het groote meeren- deel der brandweerlieden de sirene als re gel toch wel hoorden. De kosten, verbon den aan een veel grootere sirene, waren zóó hoog, dat deze door de brandweer niet verantwoord werden geacht. Bij de luchtbescherming is het echter anders en daar is het van het allergroot ste belang, dat een sirenengeloei werkelijk op alle plaatsen van de geheele gemeente door iedereen kan worden gehoord, daar het leven van velen daarvan direct en rechtstreeks kan afhangen. Zaterdagmiddag nu zal een proef wor den genomen met een veel grooter type si rene, die zal worden opgesteld op den to ren van het Raadhuis naast de bestaande sirene voor brandalarm. Het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, de kapitein b.d. C. A. H. L. Wüst, actief als steeds, heeft op ruime schaal vragen-formulieren verspreid, waarop behoort te worden aan- geteekend, waar en wanneer men precies deze groote sirene, die tot driemaal toe zijn doordringend geluid het luchtruim in zal zenden, heeft gehoord tusschen 2 en 3 uur. Deze formulieren moeten ingevuld aan hem worden geretourneerd aan zijn adres Molenstraat O.Z. 8. Uit den aard der zaak zal dit sirenenge loei niets uitstaande hebben met brand of een andere ramp. Het is dus uitsluitend een proefneming met een nieuwe en groote sirene, die niemand behoeft te verontrus ten. GESLAAGD. Voor het M.U.L.O.-diploma A slaagden P. Blokhuis, B. Carelse, J. Grasmayer en P. Reeders, allen leerlingen van de Chr. U.L.O. school aan de Prins Bernhardlaan, hoofd de heer Fokkens. GESLAAGD. Geslaagd voor het examen Boekhouden en Handelsrekenen voor de Vereen, v. Lee raren in de Handelswetenschappen de hee- ren H. v. d. Lugt en G. P. Schothorst, wo nende alhier, terwijl laatstgenoemde ook het diploma boekhouden en handelsreke nen voor Mercurius behaalde. FIETS GESTOLEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag te ruim 12 uur is een rijwiel, dat on beheerd stond nabij het Café De Gouden Ploeg, ontvreemd. De politie werd gewaar schuwd en stelde direct een ondeizoek in. gesteld. GESLAAGD. De candidaten J. A. v. Creveld en A. Bansema behaalden te Utrecht het diplo ma Mulo A; J. A. Stokvis te Soesterberg het diploma B. van H.M. Koningin Wilhelmina, komt in Soest een Feestweek. Feest zonder feestelijke ver lichting is moeilijk denkbaar Gaarne zal ik een verlichting van Uw huis eens met U bespreken. Electro Techn. Installatie Bureau NIEUWEWEG 11 TEL. 2319 Carlton Bioscoop Theater te Soestdijk geeft vanaf Vrjjdag het fraaie filmwerk, getiteld: „Moederlied" met Benjamino Gigli in de hoofdrol. Fraaie zang van Gigli in een mooi ge ënsceneerd milieu. Veel zorg is besteed aan de uitwerking van het scenario. Hoog peil. Benjamino Gigli, dit dient te zijner eer alsmede tot die van den regisseur Carmine Gallone uitdrukkelijk te worden ver meld, vertolkt de speel-scènes van zijn rol loffelijk, sober en eenvoudig. Maria Cebo- tari is, behalve een verdienstelijke zange res, een zeer elegante verschijning. De po- •pulaire Hans Moser, die een toon van ge moedelijkheid in het roerende geval brengt, en Peter Bosse, die zich juist zoo gedraagt als men het van een „film-kind" gaar ne pleegt te zien. Fraaie, zeer moderne ensceneering en zeer goede fotografie, ma ken deze romantische film, die aan „Schmelz" en „Ohrenschmaus" niets doet komen, tevens tot een streeling voor de oogen. Een schitterende film. Er valt veel te waardeeren. Zeer veel zelfs. Prachtig spel. Aan de regie van Carmine Gallone en aan het prachtig camerawerk zal men dit maal, naast den feilloos overkomenden en als altijd innemenden zang van Benjamino Gigli en Maria Cebotari, ook in artistiek opzicht genoegen kunnen beleven, zulks nog afgezien van het feit, dat naast den reeds genoemden Hans Moser en Hilde Hil- debrandt, ook Michael Bohnen en Peter Bosse hun rollen zeer verdienstelijk ver tolken. Als tweede hoofdfilm draait: „Gevange ne 317", een zéér interessante Nova-film met een uiterst romantiek gegeven. GESLAAGD. Voor de 3e klasse H.B.S. te Amersfoort slaagde de leerlingen Mini v. 't Erve en Alfred Groen, leerlingen der v. d. Hucht- school aan de Molenstraat alhier. 70 JAAR. Op Maandag 25 Juli a.s. zal de heer J. van der Kop, wonende aan de van Wee- destraat zijn 70sten geboortedag vieren. Zooals bekend, is de heer van der Kop ge- pensionneerd kapitein der mariniers en heeft hij indertijd een hoogst eervolle re- georingsopdracht in Japan mogen uitvoe ren. Verder is de heer van der Kop, die een enthousiast zeil- en motorbootliefhebber was, eigenlijk de geestelijke vader van de organisatie in het gebruik door het Rijk bij mobilisatie van de particuliere motor booten, die later is omgezet in het Vrij willig Landstormcorps Vaartuigendienst, zooals dat thans bestaat. DRONKEN OP EEN RIJWIEL. In den nacht van Woensdag op Donder dag te 1 uur werden op den openbaren weg aangetroffen R. v. R. uit Soest en E. uit Wije, die in kennelrjken staat van dronken schap hun rijwielen bestuurden. Zij wer den natuurlijk mede genomen naar het po litiebureau en aldaar in staat gesteld hun roes uit te slapen. Den volgenden morgen werden zy na verhoor en nadat tegen hen proces verbaal ter zake was opgemaakt, weder vrij gelaten. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen der R. H.B.S. te Amersfoort, slaagden Cokkie v. Riems dijk en Beb Kool, leerlinge der Vde klas der Openbare Lagere School in de Ker kebuurt ZOMEROEFENING E.H.B.O. 1938. Donderdagavond te 8 uur hield genoem de vereeniging een Zomeroefening op het achterterrein der villa „Middelwijk" onder toezicht van dr. P. Donker. Vooral van de zijde der Spes Patria was zeer veel belang stelling, ofschoon het beter ware geweest als vele volwassenen waren opgekomen, daar bij het drukke doorgaand verkeer in ons mooie dorp feitelijk een ieder op de hoogte moetzijn van de E.H.B.O., wijl er dagelijks groote of kleine ongevallen zich voordoen en men dan meestal een verkeer de methode toepast om een patiënt te hel pen. Maar gelukkig beschikt Soest over een groot aantal helpers die de E.H.B.O.- cursussen hebben gevolgd en zoodoende precies weten wat aan de patiënt te doen is voordat een dokter gearriveerd is. Dit was ook het geval Donderdagavond, toen verondersteld werd, dat van een villa een gevel wordt gerestaureerd en er zich op een hooge stellage eenige arbeiders bevin den. Plotseling komt met groote vaart een boerenwagen den weg afrijden. Het paard is op hol geslagen. De wagen slingert he vig en komt met een slag tegen de stelling aan, waardoor 3 arbeiders er af tuimelen en min of meer ernstig gekwetst worden. Paard en wagen slingeren verder en ko men pl.m. 100 M. verder in een diepe sloot terecht. Door ijlings toegeschoten voorbij gangers worden de boer en het paard uit de sloot getrokken. Als zij op de plaats van het ongeval komen, treffen zij vier slachtoffers aan. Telefoon is aanwezig, verbandmateriaal in twee kisten op pl.m. 300 400 M. afstand, de ziekenauto op 4 K.M. E.H.B.O.-ers zijn spoedig ter plaatse en verleenen de eerste hulp in afwachting van de komst van den geneesheer. De le patiënt klaagt over hevige pijn in de linkerknie, er is een oppervlakkige wonde zichtbaar; hij kan het been niet ge strekt oplichten. Bovendien spuit er bloed uit een diepe snijwonde aan de buigzijd^ van de rechter pols. De man kan den rech terarm niet goed bewegen door pijn ter hoogte van het sleutelbeen. De 2e patiënt is zoo juist uit de diepe sloot op 't droge geholpen. Hij is bewus teloos, ademt niet, heeft een blauw roode gelaatskleur en vertoont een gapende won de aan de rechterslaap. Hij ligt op een wei land, dat door een 1.60 M. hoog hek, dat niet geopend kan worden en door een sloot van den weg is gescheiden. De 3e patiënt is van groote hoogte ge vallen, klaagt over duizeligheid en hoofdpijn en maakt een soffen indruk. Hij is niet in staat zijn beide beenen ook maar even te buigen. Hij gaat braken en juist als zij Burgem. Grothestr. 30 Telef. 2363 - Soestdijk GED1PL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw bril, ook volgens recept van H.H. Oogartsen, een VERTROUWD ADRES - methem bezig zijn, raakt hij bewusteloos; de ademhaling is oppervlakkig en nu niet meer waarneembaar, pols nauwelijks voel baar. De 4e patiënt is op een afstand van de ongeluksplek gaan zitten. Hij ziet zeer bleek, is duizelig, polsslag is vlug ien klein, is ook misselyk, maar braakt niet. Hij heeft een vallende steen op zijn rechter middenvinger gehad, waardoor deze pijn lijk gezwollen is; deze is licht bloedend en moeilijk te bewegen. De E.H.B.O.-ers overzien spoedig de si tuatie, ieder krijgt een opdracht en na een half uur zijn alle patiënten, veilig per zie kenauto, die in 4 minuten op de plaats des onheils aanwezig was, voorloopig verbon den naar het ziekenhuis vervoerd. Volgens het oordeel van den dokter ver liep alles vlug en goed van stapel; iedere E.H.B.O.-er deed zijn plicht. Voor infectie was geen gevaar meer en met rust en goe de voeding zullen zij spoedig opknappen. E.H.B.O. heeft voor de zooveelste maal bewezen, dat haar leden voor hun taak be rekend zijn en dat het een vereeniging is, die steeds klaar staat om de medemen- sohen, die in gevaar verkeeren, te helpen. Zulk een vereeniging verdient alle sym pathie. Na afloop bracht Dr. Donker een woord van dank aan den heer Quelle, die alles zoo uitnemend had georganiseerd. De bewoners van Middelwijk komt een woord van dank toe voor het afstaan van het terrein. ER ZULLEN DEZE MAAND DRIE A.N.W.B. GRENSKIOSKEN GEREED KOMEN. De eerste zat te Beek geopend worden. Dit werk wordt door de buitenlanders in hooge mate gewaardeerd. De A.N.W.B. heeft zooals in het laat ste jaarverslag werd gememoreerd het initiatief genomen om in een telkenj are opnieuw tot uiting komende leemte, wat ons grensverkeer betreft, te voorzien en wel om de moeilijkheden, welke buitenlan ders bij het passeeren van onze grenzen in velerlei opzicht ondervinden, tot een minimum te beperken en zoo mogelijk ge heel op te heffen. Steeds meer en meer werd de behoefte aan een zoo goed mogelijk ingerichte grens-service gevoeld, hetgeen voor den heer H. J. van Balen, een der directeuren van den A.N.W.B., aanleiding was, om al les In het leven te roepen, waarbij aan de buitenlanders reeds by het betreden van ons land alle door hen gewenschte en voor hen noodige hulp kan worden geboden. Tal van moeilijkheden moesten hierbij worden overwonnen, doch thans is de uit voering van de plannen zoover gevorderd, dat deze maand op drie van onze belang rijkste toegangswegen A.N.W.B.-posten officieel kunnen worden geopend, terwijl andere zoö spoedig mogelijk zullen volgen. Deze A-N.W.B.-grenskiosken kunnen voor de vreemdelingen onschatbare dien- r\\ r\\ r\\ r?\ r\\ r^. NED. HERV. GEMEENTE. Zondag 24 Juli 1938, Oude kerk v.m. 10 uur: Ds. E. Groeneveld. H. Avondmaal. Zondag 24 Juli 1938, Emmakerk 10 uur v.m.: Ds. J. I. v. Schaick. H. Avondmaal. Emmakerk 6 uur: Ds. E. Groeneveld. Hees 6 uur: Ds. J. I. v. Schaick. Zondagsschool Emmakerk van 12.15 tot 1.15 uur. Oude kerk van 12 tot 1 uur. Hees van 2 tot 3 uur. Kinderkerk: Eiken Zondag om 10 uur in het Nederl. Herv. Wykgebouw aan het Driftje. GEREFORMEERDE KERK. Juiianakerk, Julianalaan: Zondag 24 Juli 1938, v.m. 10 uur: Ds. S. Wouters. N.m. 5.30 uur: Ds. S. Wouters. WilheLniinakerk, Soesterbatraat. Zondag 24 Juli 1938, v.m. 10 uur: Ds. van Andel, van Krommenie. N.m. 5.30 uur: Ds. van Andel, van Krom menie. HERV. (GER.) EVANG. PRINS BERNHARDLAAN Zondag 24 Juli 1938, 's morgens 10 uur: Ds. J. C. Wolthers, van Putten, 's Avonds 6 uur: Ds. G. Lans, van Huizen. VEREENIGING VAN VRIJZLNN1G- GODSDIEN STIGEN Afd. v. d. Ned. Prot. Bond. Zondag 24 Juli 1938, v.m. 10.30 uur: Ds. H. H. Dorgelo, van Naarden. Zondagsschool voor leerlingen van 612 jaar, iederen Zondag van 121 uur in Religie en Kunst. Spreekuur mej. H. L. Nemeê, eiken Woens dag van 3.304 uur in Religie en Kunst. Catechisatie Woensdags van 1.303.30 uur in Religie en Kunst. LEGER DES HEILS. Kindersamenkomsten: Eiken Zondag v.m. 8.30 uur en nam. 2.30 uur. Eiken Woensdagavond om half acht: Openbare samenkomst. Gebouw Nieuweweg 111. R.K. KERKEN. Parochie van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus te Soest. Zondag a.s. te 7 uur: Vroegmis. Uitreiking der H. Communie te 8.50 uur. H. Mis om 9 uur. Hoogmis te 10.30 uur. Lof te 6 u. Parochie van de Onbevlekte Ontvangenis der H. Maagd Maria te Soestdyk. Zondag a.s. te 7.30 uur: Vroegmis. Uit reiking der H. Communie te 7.15 uur en te 8.45 uur. Hoogmis te 10 uur. Lof te 6.30 uur. DOOPSGEZINDE GEMEENTE TE BAARN. Kerkgebouw Eemnesserweg 63b. Zondag 17 Juli 1938: geen dienst. SOESTERBERG NED. HERV. KERK. Zondag a.s. van 12.151 uur: Zondags school. Zondag 17 Juli 1938, n.m. 6 uur: Ds. B. Tuinstra. R.K. Kerk. Parochie van den H. Carolus te Soesterberg. Zondag a.s. te 7.30 uur: 1ste H. Mis. Hoog mis om 10.30 uur. Des avonds om 6 uur Lof. HUIS TER HEIDE NED. HERV. KERK. Zondag 24 Juli 1938, v.m. 10 urn Ds. G. J. Meijer, van Zeist. N.m. 6 uur: geen dienst. sten bewijzen. Dezer dagen is de eerste kiosk bij Beek geopend, teiwijl op 23 Juni j.1. de opening van zoo'n grenskiosk bij Eysden plaats had en op 26 Juli volgt dan de openstelling van een dergelijk informa tie- en hulpstation op den belangrijken doorlaatpost bij Wernhout. Verder zal er ook nog een kiosk komen bij Sluis, terwijl voorts voor het jaar 1939 op het programma staan de posten Gla- nerburg, Babberich en Vaals. Voo'its ligt het in het voornemen een grenskiosk te plaatsen bij Nieuweschans, bij Goirle en Nispen en eveneens in Hoek van Holland en Vlissingen. Het doel van deze A.N.W.B.-grenskios- ken is, om het reizen naar en het komen in ons land zoo aangenaam mogelijk te ma ken, en als vanzelfsprekend heeft de bond bij dit pionierswerk dan ook de meest krachtige medewerking ondervonden van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, welke veree niging een groote hoeveelheid propagan- damaterieel in allerlei talen voor ons land ter beschikking heeft gesteld. De AN.W.B. heeft er voorts nog voor gezorgd, dat in de kiosken, die architecto nisch fraai zijn uitgevoerd en gebouwd zijn zoo dicht mogelijk bij de douaneposten, personeel aanwezig is, dat met de buiten- landsche talen goed op de hoogte is, en dat aan de ons land binnenkomende vreem delingen alle inlichtingen kan verschaffen en hen behulpzaam kan zijn bij het ver richten van verschillende noodige grens- formaliteiten, terwijl voorts kleine bedra gen in geld kunnen worden gewisseld. De A.N.W.B. en de A.N.V.V. hopen door deze service den vreemdelingen een aan- genamen eersten indruk van ons land te geven en hen te bewegen langer dan wel licht in hun voornemen lag, in Nederland te blijven toeven. Dat dit werk door de buitenlanders in hooge mate wordt gewaardeerd, is dezer dagen reeds gebleken, bij de drie kiosken, welke, hoewel nog niet officieel geopend, toch al practisch in gebruik waren ge steld en waar, in aangename samenwer king met de douane, reeds honderden grenspassanten van de geboden voorlich ting hebben kunnen profiteeren. Voor ons grensverkeer en daarmede ook voor het vreemdelingenbezoek aan ons land, heeft de A.N.W.B. een belangrijk werk gepresteerd, dat uit den aard der zaak van de verschillende daarbij betrok ken autoriteiten belangstelling en mede werking heeft ondervonden.

De Soester | 1938 | | pagina 4