2e BLAD Jantje van Alles WANDELINGEN Prima Vulpennen f 1.85 Een tragisch Geheim Radio-Centrale. Nieuwsflitsen. I Soesterberg FEUILLETON DAT IS OPRUIMING bi| «JANTJE VAN ALLES Nieuwstraat 18 - Soestdijk - Telefoon 2638 *»- DOOR DE LEVENDE NATUUR bc-hoorende bfl „D B SOES T H R" ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938, No. 66 v. een gecompliceerd auto- ongeval. Woensdagavond, 10 Augustus, had om streeks half zes op de Amersfoortsche- straat te Soesterberg een auto-ongeval plaats, dat naar om omstandigheden won derwel is afgeloopen. Tegenover villa „De Punter" stond een autobus geheel rechts van den weg stil. Deze bus was defect en eenige monteurs waren bezig haar te re- pareeren. Onderwijl naderde van uit de richting Amersfoort met zeer groote snel heid een personenauto, bestuurd door de 22-jarige J. H. uit Arnhem. Van uit de richting Soesterberg reed een motorrijwiel, bestuurd door den 20-jarigen L. H. uit 's Heerenberg. Gelijktijdig waren perso nenauto en motor bij de stilstaande auto bus aangekomen. Volgens de autobestuur der maakte de motorrijder toen een zwen king naar liet midden van den rijweg, waardoor h\j genoodzaakt was hard te remmen en een scherpe wending te maken. De motorrijder ontkende dit echter ten stel ligste. Hoe het ook zij, de autobestuurder laak te de macht over het stuur kwijt en de auto vloog met de linker achterzijde tegen een links van den weg staanden boom, kantelde vervolgens en sloeg 'n slag rond, om op de linker weghelft tot rust te ko men. De beide inzittenden van de auto, eerder genoemde H. en de 17-jarige Mej. C. van G. uit Soesterberg, bleven wonder boven wonder ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. De gemeente politie was spoedig ter plaatse, regelde het ver keer en maakte vervolgens proces-verbaal op. DE VILLA-BRAND OP DEN KAMP WEG. Over den j.1. villa-brand op den Kamp weg, veroorzaakt door blikseminslag, kan nader worden gemeld, dat door krachtige bestrijding van het vuur de Brandweer van Soesterberg erin mocht slagen om alsnog de benedenverdieping van het pand te be houden. Wel brandde de bovenverdieping met het dak totaal af, doch behoudens wa terschade bleef de benedenverdieping ge heel intact. ORANJE-VEREENIGING. Heb Bestuur der Oranje-Vereeniging „Wilhelmina" deelt mede, dat de voorge nomen historische of allegorische optocht, te houden op den jubileumdag van 6 Sep tember a.s., alsnog doorgang hebben zal. Vereenigingen of groepen, zoowel kinder groepen als afzonderlijke personen, die hieraan nog wenschen mee te doen, kun nen zich opgeven bij den secretaris, den heer D. v. Gameren, Kampweg 78 alhier. WINTERWEDSTRIJD SCHAAKCLUB „SOESTERBERG". Ook de schaakclub „Soesterberg", die in de competitie van den Stichtsch-Gooi- schen Schaakbond in klasse IV C een fraaie tweede plaats bezette, organiseerde in den afgeloopen winter een onderlingen wedstrijd voor haar leden, teneinde tot een definitieve ranglijst te komen. De wedstrijd, welke thans is beëindigd, had het volgende resultaat: 1. H. Raat; 2. J. Meijnen; 3. H. v. Aalst: 4. C. Top; 5. B. den Brave; 6. W. Stemer- ding; 7. J. H. Oorthuys; 8. A. H. Harm- sen; 9. D. H. Keijzer; 10. J. Velman; 11, H. Dippel; 12. J. Gaasbeek. Het kampioenschap 19371938 werd dus behaald door den heer H. Raat. met 14-karaats gouden pen N.V. Bexste Soester Electr. Drukkerij 10). naar het Engelsch. Het was een lange, vermoeiende en heel warme middag geweest. June had zich al verheugd op een verfrisschend bad en dan een rustig zitje onder de boomen, met een opwekkend kopje thee. Nu voelde ze zich gedrongen de waarschijnlijk half-waanzin nige vrouw te volgen. Zóó liepen ze voort, met zoowat de leng te van een weide tusschen zich. Hanna wil de juist de tweede brug over de breede sloot oversteken. Aan den rechterkant was een dicht-begroeide heg. Daar sprong ineens een man -uit te voorschijn, een schrale figuur, in khaki rijbroek en licht overhemd. H\j vatte haar ruw aan en trachtte haar in het water te werpen. June wist, dat de sloot op dat punt heel diep was. Ze vergat haar vermoeienis en de warmte en holde naderbij, luide om hulp roepend. Beide gedaanten worstelden gedurende enkele ooogenblikken. Toen liet de man zijn prooi los, keek een seconde in de rich ting, vanwaar June kwam en liep toen zoo hard, als hij loopen kon, weg, sprong over de lage heg heen en was uit het gezicht verdwenen. Hijgende en ademloos bereikte June de Zigeunerin, Half in zittende, half in knie lende houding bracht Hanna de handen naar de keel en kreunde. „Heeft hfl je pijn gedaan?", vroeg June Specialiteit in Verfwaren, Vensterglas, Lakken en Vernissen, Ijzerwaren, Houtwaren, Inmaakglazen, Inmaakpotten, Zout, Zeep, Soda en Wasch- producten. Emaille Emmers ln diverse kleuren en grootte 59 ct. Emaille Toiletemmers 79 ct. Bloemgieters 12 /2 ct. Cactus 10 ct. Waterglazen, zeer sterk 8 ct. Grondverf, per Kg. Glansverf, per Kg. Japanlak, wit, per Kg. Plamuur, per Kg Lijnolie, per Liter 30 50 55 25 25 Terpentijn, per Liter 35 Bijenwas, geschaafd, p. o. 15 Meubelwas, per pot 7 Schoencrême, per doos 6 6 zakjes Blauw 10 5 doosjes Punaises 10 3 pakjes-Chloor 10 Spiritus, per flesch 14f2 Carbolineum, per Kg. 10 Koolteer, per Kg10 Mastiek, in vaatjes 40 Kg. per Kg. 7 Glycerinezeep, per pond Qy2 Soda, 6 pond 10 Zout, per pond 4 per 10 pond 35 Slaolie, per groote flesch 53 Azijn, per liter 6 Witte Peper, per ons 10 Ammoniak, per flesch 10 Bleekwater, per flesch 10 COMPöTE- of SLASCHAALTJES 10 ct. HUISHOUDTRAPPENper trede 23 ct. STERILISEERGLAZEN (compleet met ring) 2 voor 25 ct. ELECTRA LAMPEN tot en met 50 kaars 25 et. Groote KOP en SCHOTELS 14 ct. 2 pracht KOP en SCHOTELS 25 ct. GROOTE LAMPETKOMMEN voor de waschtafel 69 ct. THEELICHTEN 10 stuks 8 ct. GROOTE ZEEMLAPPEN 50 ct. PRACHT BLOEMPOTTEN, diverse tinten 30 ct. GIETERS TUINSLANGEN VUILNISEMMERS Ook zijn wij ruim gesorteerd in alle soorten inmaakkruiden en specerijen. Boldoot Eau de Cologne, per 100 gram 50 ct. verloren beschouwd Nieuwe Russische aanval op betwiste grensgebied van Mandsjoekwo afgeslagen Nieuwe Ja- pansche successen nabij Kioekiang Ita- lië's scholen gesloten voor buitenlandsche joden Luchtslag bij Hankau Twee Tsjechische vliegtuigen boven Duitsch- land; fel protest uit Berlijn Japan op pert wapenstilstand inzake Mandsjoekwo's grensgeschil en terugtrekking der troe pen Corrigan, de man die per vergis- gissing over den Atlantischen oceaan vloog, te New-York gehuldigd Eerste onwe- ders boven Engeland en Frankrijk Film- actrice Pearl White overleden Zionis tische organisaties in Brazilië worden ont- RADIOPROGRAMMA DER BUITEN LANDSCHE PROGRAMMA'S. ZONDAG 14 AUGUSTUS. ;.30 Brussel Ned.; 11.05 Droitwich; 12.20 Keulen; 1.20 Brussel Ned.-Fr.; 3.50 Droit wich; 4.20 Brussel Fr.Ned.; 6.50 Keu len; 7.55 Parijs Radio; 8.30 Keulen; 10.20 Brussel Fr. MAANDAG 15 AUGUSTUS. 9.30 Diversen; 11.05 London Reg.; 12.50 Brussel Ned.; 2.20 London Reg.; 4.20 Keu len; 4.50 London Reg.; 5.20 Droitwich; 6.20 Keulen; 7.00 Rad. Centr. Soestdijk; 8.00 Droitwich; 8.20 London Reg.; 9.20 Keu len; 10.20 London Reg.. DINSDAG 16 AUGUSTUS. 1.30 Diversen;11.05 London Reg.; 12.20 Brussel Ned.; 2.20 Droitwich; 2.45 Keu len; 3.05 Droitwich; 4.50 London Reg.; 5.20 Brussel Fr.; 5.40 Droitwich; 6.20 Keu len; 7.00 Rad. Centr. Soestdijk; 8.00 Droit wich; 8.20 London Reg.-Div.; 8.50 Keulen. WOENSDAG 17 AUGUSTUS. 9.30 Diversen; 11.05 London Reg.; 11.50 Droitwich; 12.25 Brussel Ned.; 2.05 Lon don Reg.; 2.50 Keulen; 3.20 Droitwich; 4.20 Keulen; 5.20 Brussel Ned.; 7.00 Rad. Centrale Soestdijk; 8.00 Droitwich; 8.20 London Reg.; 8.50 Keulen; 10.20 Brussel Fr.; 10.50 Droitwich. DONDERDAG 18 AUGUSTUS. 9.30 Diversen; 11.05 London Reg.; 12.35 Brussel Ned.; 2.20 London Reg.; 4.20 Keu len; 5.50 Droitwich; 6.20 Keulen; 7.00 Rad. Centrale Soestdijk; 8.00 Droitwich; 9.35 Brussel Fr.; 10.00 London Reg. VRIJDAG 19 AUGUSTUS. 9.30 Diversen; 11.05 London Reg.; 12.40 Droitwich; 1.20 Brussel Ned.; 2.35 Keu len; 3.20 Droitwich; 3.50 Keulen; 5.50 Brussel Fr.; 6.20 London Reg.; 7.00 Rad. Centrale Soestdijk; 8.00 Droitwich; 8.40 London Reg. ZATERDAG 20 AUGUSTUS. 9.30 Diversen; 11.05 London Reg.; 12.20 Droitwich; 12.50 Brussel Ned.; 2.30 Keu len; 3.35 London Reg.; 4.Ö0 Brussel Fr.; 4.20 Keulen; 6.20 London Reg.; 7.00 Rad. Centrale Soestdijk; 8.00 Droitwich; 10.00 Keulen; 10.20 Brussel Fr.; 10.50 Keulen. zWijzigingen voorbehouden. EEN NIEUWSOVERZICHT VOOR HAASTIGE MENSCHEN. Nadruk of imitatie, in welken vorm ook, is verboden krachtens de auteurswet. WAT GEBEURDE ER IN DE WERELD B\j ons in Nederland. De door de Karimata gemaakte b gergeul weer onder zand geraakt Het Marine-commando op plechtige wijze te Den Helder overdragen aan den Schout bij Nacht H. Jolles Monument ter eere van gedurende den oorlog overleden Belgen te Venlo onthuld Militair vliegtuig nabij Ypenburg neergestort;' Luitenant vlieger gedood Sultan van Deli met zijn twee zoons te den Haag aangekomen Mr. Duys tot de N.S.B. toegetreden H.M. De (Koningin ,va,n Haar vacantiereis ite Den Haag teruggekeerd Acht zwem mers op één dag verdronken De Mij nenveger (Hydra nabij Veere aan den grond geloopen Herziening omzetbe lasting door de Eerste Kamer aangeno men Brand op terreinen der Fokkers- fabriek te A'dam tijdig bedwongen Pastoor Perquin, Voorzitter der K.R.O. overleden Felle boschbrand onder Ber gen op Zoom Leerling-vlieger met vlieg tuig op Soesterberg neergestort Bosch- brand bij Groesbeek Hittegolf houdt aan; vele gevallen van verdrinking, zoo wel op zee als in het binnenland Uit- voer-verbod van gouden munt en gouden munt-materiaal bij Kon. Besluit opgehe ven Twee Spoorwegmannen bij Echt door sneltrein uit Sittard gegrepen en ge dood Bliksem in kampeerhuisje te Wijk aan Zee ingeslagen; twee dooden Gedu rende het week-end zware onweders voor al in Noorden en Zuiden; vele boerderijen afgebrand. En in het Buitenland. Bulgarije teekent Pact van vriendschap met de Balkan-entente en is tot herbewa pening gemachtigd Nieuwe onlusten te Birma Lord Runciman naar Praag ver trokken Aanval der Spaansche Repu blikeinen ten westen van Teruel Het Duitsche opleidingsschip „Karpfanor" als bonden Runciman onderhandelt met Henleinisten Roemenië willigt de wen schen zijner minderheden in Antwoord van Litwinoff door Tokio aanvaardbaar geacht Hevige ontploffing op Italiaan schee kruiser; vijftien dooden Dr. Hod- za en Krofta bezoeken Lord Runciman Hittegolf over geheel Europa; tempera tuur aan front in Spanje 113 graden Veldslag ten zuiden van de Jangtse Britsche Generaal bij Hitier 250.000 Pa- rijsche arbeiders met vacantie De film speler Warner Oland overleden Twee Japansche Consultaten in Siberië gesloten Overwinning van Franco aan Ebro- front; 4.000 gevangenen. Nadruk verboden. J bezorgd en legde sussend haar hand op den trillenden schouder. „Wie was toch die verschrikkelijke man?" „Ikik weet niet." De woorden werden heesch gefluisterd en toen June eens wat nauwlettender keek, zag z\j, dat de hals roode, gezwollen plekken had. „Waar zou hij heen zijn?" riep zij. O, als er toch maar eens iemand langs kwam, die ons helpen kon!" „Wat zou dat nu nog baten!Hij is op het oogenblik al mijlen ver weg!" „Hoe zag hij er uit?" „Ik heb zijn gezicht niet gezien. Hij kwam achter mij vandaan. Ik zou hem niet onder eede herkennen. U wel, miss? „Ik was te ver af. Maar ik zal je naar huis brengen, Hanna." „Neen, dank u. Er scheelt mij niets meer. Er as maar één ding, dat u voor mij doen kunt en dat wilde u niet doen; dus..." Onvast op de beenen liep zij verder. „Geef mij den arm!" drong June. „Neen, dank u." „Vertel mij dan eerst eens, w&t je van plan bent?" zei June, onwillekeurig op den toon van iemand, die gewoon is, te beve len. „Zal je er de politie mee in kennis stel len? Je moet wèl weten, dat het niet een ding is, dat zoo onopgemerkt voorbij mag gaan. Als die man, die je zegt, dat je vreemd is, vandaag jou aanvalt, dan pro beert hij -het morgen met mij. Daarom moeten er maatregelen worden getroffen, om dit te voorkomen." Een booze uitroep van Hanna volgde; zij scheen er weinig lust in te hebben en zei: „Maar vertelt u het dan zelf aan de politie, miss. Ik voel mij niet wèl genoeg om vanavond nu nog naar de stad te gaan. Nog tooien blij met bolle kinderwangen, Roomblank, rood blozend, rozen tuin en hagen; Maar gras, tot hooi gedord, op hoogen wagen, Zag 'k al gemaaid, gebonden en gevangen. Zongeel om rouwizwart, heffen zonne bloemen Haar stralenkransen rond haar zware harten, Den stoeren steel niet buigende onder smarten En blijven trouw hun schoonen zongod roemen. Doch aster, phlox en dahlia verkonden Dat Koning Herfst den Zomer staat naar 't leven. Zijn rijpen schat heeft elk veld al gegeven, Waar haver guldde, korengolven blondden. 'k Vermooi mijn woon met rood van win gerd-ranken, Vuureikentwijgen, ijsterbeskoralen, Met paars van heibloei 'k vazen vul en schalen 'k Wil Koning Herfst voor laatste gaven danken. (Helene Swarth in „Herfstgepeinzen"). HET zijn de lijsterbeskoralen, die tel- kenjare mijn geest gevangen hou den en nu aanleiding werden tot het schrijven van dit artikel. Ieder jaar weer- aan word ik getroffen door het fraaie ko loriet der rijpende vruchten tegen het nog groene loof en telkens dringt dan de vraag naar voren, waarom men in de tuinen niet veel meer nog de lijsterbessen ziet aange plant. In menigen tuin is geen plaats voor groo te boomen, maar wel voor heesters en klei ne boomen en dèn is er ook ruimte voor een of meer lijsterbessen. Teeer, omdat zij ook verkrijgbaar zijn als halfstammen en zelfs als heesters. Aangezien de mogelijkheid mag worden verondersteld, dat dit opstel aanleiding kan zijn, dat sommige lezers een of twee of meer lijsterbessen willen aanplanten, is het goed er op te wijzen, dat er door de boom- kweekers verschillende soorten worden aangeboden. Daar is in de eerste plaats de gewone lijsterbes, die wor-dt aangeboden onder de benaming Sorbus aucuparia, waarover ik straks het een en ander wil vertellen. Ver der: S. americana met zeer groote blade ren, S. Aria met zilvergrijze bladeren en S. Aria var. magnifica met grooter bla deren dan die van de soort, welke aan de bovenzijde groen en aan den onderkant wit zijn en zeer lang aan den boom blijven zonder hun kleur te verliezen. S. interme dia heeft gelobte, lederachtige bladeren, van boven groen en aan de onderzijde grauwgroen; bloeit met groote trossen witte bloemen en prijkt in het najaar met geel- tot bruinroode vruchten. S. scandica is een heester met wollige, grijsgroene bla deren. S. torminalis heeft frisch groene bladeren en in Mei-Juni witte bloemtros sen, welke later worden gevolgd door groote, ovale en lederbruine vruchten. Ziedaar zoo ongeveer de soorten en va riëteiten, welke worden aangeboden. In prijs zijn zij niet gelijk, hetgeen afhanke lijk is van de grootte, dus van den kweek- trjd, die weer verband houdt met de wijze van vermenigvuldiging door zaad of door veredeling op een Sorbus- of Crataegus- Misschien kan de dokter ze wel opbellen. U weet toch net zoo goed, wat er gebeurd is, als ik?" „Misschien is het zóó nog het beste", vond ook June, die blij was, dat Hanna er tenminste niet verder bezwaren tegen maakte. Wel wat moe ging zij nu naar huis; ze moes't langs het transportveld gaan en toen ze daar een sergeant zag, vroeg ze, of Mr. Langley er ook was, maar die was gaan rijden. Thuis gekomen frischte ze zich wat op en deed een schoone katoenen jurk aan. De anderen hadden al thee gedronken en waren nu in den tuin aan het tennissen. Ze kwamen binnen om de geschiedenis te hooren, terwijl June thee dronk. „Maar natuürlijk moet je het den dok ter dadelijk vertellen", zei Madge. „Die man kan wel krankzinnig zijn en óns dan ook nog eens zoo aanvallen!" Heel kalm en bezadigd sprak Helen: „Ik, voor mij, geloof niet, dat hij Han na een vreemde was. Hoè verrast je ook bent bij zoo'n overval, heb je er toch al tijd wel eenig idee van, wie de aanvaller was, tenzij je ineens bewusteloos bent ge slagen. Maar die Hanna is een vreemd persoontje en waarschijnlijk zal zij een vreemd verleden hebben. „Dat ben ik met je eens", gaf June toe. „Ze scheen er dan ook niets mee op te hebben, om de politie te waarschuwen." „Welken kant liep de man uit? Naar „De Wilgen" „Neen, precies in1 tegenovergestelde richting zou ik zeggen. Maar toen hij een maal over de heg gesprongen was, kon ik hem niet verder volgen." „Weet je in het minst niet meer, hoe hij er uitzag?" onderstam. We willen ons hierin echter niet verdiepen, want de keuze bepalen voor een ander, is een moeilijk ding, vooral, als men de omstandigheden niet kent. Waar ik wel op moet wijzen, is dit, dat de lijsterbessen zoo noodig, dus in hun jeugd, in den winter mogen worden ge snoeid. Men snijdt dan de lange, forsche twijgen flink terug, maar spaart de kor tere, met dikke, witte knoppen, welke de bloemtrossen moeten leveren. Na den bloei snoeien we vanzelf niet, omdat het vooral om de fraaie vruchten te doen is. Lijsterbessen worden gemakkelijk voort geplant door de zaden, zoodat men zelf voor een aanplanting kan zorgen, als men slechts geduld heeft. In de natuur zorgen de vogels er voor, die de rijpe, vleezige vruchtjes gaarne weghalen, en de zaden onverteerd elders deponeeren. Over de af gevallen bessen ontfermen zich verschil lende andere dieren, die dus aan de ver spreiding meewerken. Natuurlijk hebben de lezers wel opge merkt, dat de vogels de vruchten onaan geroerd laten hangen, zoolang zij niet volkomen rijp zijn. Dit is maar goed ook, want dan pas zijn ook de zaden rijp en kan de verspreiding tot haar recht komen. De: onrijpe vruchten van Lijsterbessen en verschillende andere, tot dezelfde familie behoorende boomen, vallen in onrijpen toe stand niet voldoende op om de vogels aan te lokken, maar bovendien zijn zij wrang door bittere of vergiftige stoffen, zooge naamde glycosiden, die in de rijpende vruchten worden omgezet in suiker en enkele andere onschadelijke stoffen, zoo dat eerst de rijpe vruchten smakelijk ge noeg zijn om te worden verorberd. In het wild komt de lijsterbes zeer al gemeen verspreid voor. Het gevolg is, dat het aantal volksnamen bijzonder groot is. Ik noem sechts de volgende: hounebei, klijsterbes, koetsebeien, kwikkebei, kraal- bessen, siepiepen, sappiepenhout, saphout, siepemhout, kwalsterboom, kweekweeboom, kwekkebessen, kiwets, kwetsbeienboom, vogelbes. De soortnaam aucuparia betee- kent vogelvanger, hetgeen slaat op het ge bruik van de bessen voor'de vangst van lijsters, zooals die vroeger werd en mocht worden uitgevoerd. Wie in den winter aan de vogels lekker voedsel wil voorzetten, als sneeuw en ijzel het hun moeilijk maken hun kostje op te halen, kan de vruchtjes verzamelen als lijsters, merels en spreeuwen hun aanval beginnen op de rijpe bessen en ze gedroogd bewaren voor den slechten tijd. De lijsterbes heeft natuurlijk ook in ouden tijd de aandacht getrokken, zoodat het wel een wonder zou zijn, den boom niet te zien vermeld in de demonologie. In de Mark zegt men, dat de boom is ge groeid uit het gebeente van Judas. Men vertelt het elkaar als volgt: Nadat Judas zich had verhangen, werd zijn gebeente, dat niet kon verteren, in de aarde bedol ven. Deze wilde echter dit gruwzame ge beente niet bewaren en spuwde het uit, waardoor ontstond de heester met krom men, bultigen stam, hooge, verwarde twij gen, fladderende vaalgroene bladeren en rqode bessen, de Thorsboom, de Aver- esch!" Wij, die den boom zien prijken met zijn schitterend roode hessen, staan! een oogenblik stil om van den aanblik te ge nieten en nemen ons voor in onzen tuin te zoeken naar een plaatsje, waar zoo'n boom kan staan. „Neen, ze waren veel te ver af." „Weet je niet, of hij blond of donker was; of hij in militaire of in burgerklee- ding was?" vroeg nu ook Madge. „Neen. Hij leek mij niet lang en hij droeg Iets lichts. Ik geloof haast, dat hij in zijn overhemd was en dat hij 'n rijbroek droeg. Maar het was tè ver af, om hem duidelijk te onderscheiden." „Wat zei Hanna tegen je?" „Ja, dat was vreeselijk gek, maar ze wilde, dat ik uit Old Barton zou weggaan. Daar smeekte ze mij haast om!" „Waarom ter wereld?" „Ja, juist, dat wilde ik ook van haar weten, maar dat wilde ze m\j maar niet zeggen. Ze zei alleen, dat ik „in narig heid" zou komen, als ik bleef." „Weet je wat je doet, June?, raadde Helen. „Ga Jij regelrecht naar dokter Sutton. Ik heb 't niet op die Hanna en hoe gau wer de politie alles van haar weet, hoe beter! Tenminste, zóó denk ik er over!" HOOFDSTUK VH. Boer Smith deed lange halen aan zijn pqp. Hij stond vóór zijn dochter in de keu ken en had haar juist een ultimatum ge steld, waarmee ze zich blijkbaar niet ver eenigen kon: „Wie heeft gezegd, dat ik naar Shirsby moet gaan?" „Ik. Hanna zal met je meegaan. Dat is dus zoo afgesproken." „Ik wil Hanna niet meehebben. Ik dank je wel, om altijd zoo bewaakt te worden! Ik wil ook niet naar Shirsby. Hoe moet 't dan hier op 't land gaan, als Hanna en ik weg waren? We doen nü een heelen boel, dus hoe u 't zónder ons zoudt kunnen stel- Bilthoven. P. J. SCHENK. len, begrijp ik niet!"' „Dat is mijn zaak", zei de boer. „Hebt U 't Hanna gezegd?" „Ja." „Iedereen schijnt hier van alles op de hoogte te zijn, behalve ik", zei Rose knor rig. „Als U mij niet stil hier laat, dan geef ik u allen aan! Zoo wéér, als ik hier sta!" Mrsi Smith was binnengekomen en keek vol angst naar haar man: „Maak haar niet boos, Albert!" drong zij. „Laat haar met rust!" „Laat haar met rust!" „Jawèl!" „Probeer het maar niet, Moeder! Ik zal wel gaan. Wanneer moet dit dan wezen?" „Morgen." De boer ging de keuken uit, in zijn hart verlicht, want hij was in het eerst bang geweest, dat Rose zich nu waarlijk ern stig verzetten zou. Hij kwam Hanna tegen, die hem vroeg: „Wil Rose gaan?" „Ja. In het eerst had ze er wel niet veel ooren naar. En het is dan ook lastig, om je nü te missen, juist in dien drukken tijd; maar wat moet ik anders doen? We willen Rose niet hier hebben en iemand moet er toch met haar mee gaan. Of ik haar moeder nu met haar wegstuur, dat geeft niets." Hanna knikte met stijf-op-elkaar ge klemde lippen. „Rose is op dit oogenblik niet heel dol op mij", zei ze, „maar toch zal lk het wel met haar kunnen vinden." Juist gooide Hanna een emmer vuil wa ter uit en door die beweging viel de sjaal haar van de schouders. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1938 | | pagina 3