Sportieve kleeding VOOR TUIN EN BALCON i DE WAARDE Middagjaponnen KNIPPATROON 2.083 Ijverzuchtige kinderen VAN DEN ARBEID Gekleede f§§ Modellen voor de „witte sport", strand, bosch en bei. Sportieve model len moeten zich aanpassen aan practische eischen, doch tevens mag het aesthetische element niet uit het oog verloren worden. Doelma tige kleeding mag niet vormeloos zijn en niet her inneren aan de eerste reform-ja ponnen, die me nigmaal als „hob bezakken'' wer den aangeduid. Later heeft men ingezien, dat zij toch wel heel erg in botsing kwa men met het ge voel voor schoon heid, vorm en lijn en hebben de mo dellen' zich gaan deweg gewijzigd. Het genre klee ding. dat wij thans behandelen en dat zich leent om bij tennissen, alsmede voor an dere takken van sport gedragen te worden, leent zich ook bijzon der voor de va- cantieweken, on verschillig waar men deze door brengt. De model len zijn niet zoo zeer aan mode on derhevig als de meer gekleede ty pen japonnen, doch in de details wordt telkenmale iets nieuws geboden. Voor huis- en tuinkleeding ziet men, be halve het laatst genoemde genre ook mo dellen, die ontleend zijn aan de Dirndl', die oorspronkelijke Beiersche volksdracht. Amerikaansche badplaatsen waren het vo rig voorjaar vooral bijzonder verrukt over deze modellen en men zag ze niet alleen van kleurige katoenen weefsels, op het strand, doch van zijde en taf zij de gemaakt, zelfs op tea en dancings dragen. Zulks strookt echter niet met de bedoeling van deze dracht, die zich trouwens alleen leent voor meisjes en slanke jonge dames. De rokken dezer modellen, die met veel ruim te in het middel met de gladde, getailleerde lijfjes verbonden zijn, mogen niet te kort JURKJES VOOR KLEINE EN GROOTERE MEISJES. Twee-in-een-patroon 2083, Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Beide jurkjes hebben éénzelfde grond patroon en worden met een broekje van hetzelfde katoen gedragen. Rechts is de hals vierkant en met een smal strookje af gewerkt, dat zich herhaalt aan de pof mouwtjes. Links een rond halsje met kraagje en knoopsluiting over de geheele lengte. Patronen voor meisjes van 24, 46 en i—8 jaar. Besteladres: „Het Practisch Modeblad" oostbus 36, Den Haag, giro 203203 Bij be- telling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis- el of per giro. SIZES 2-8 zijn, omdat men dan, gezien de ruime on derwijdte, modellen zou krijgen, die een potsierlijken indruk zouden maken. Men verwerkt voor deze modellen zeer vaak cretonne, omdat dit weefsel kleur- en licht- echt is en goed gewasschen kan worden en daarenboven meestal mooie bloemenmotie- ven te zien geeft. -Groote bloemen ziet men minder dan kleine veldbloemetjes, die zóó dicht naast elkander gedrukt zijn, dat men de fond bijna niet meer ziet. Verder heeft men voor dit genre practische huisvacantie kleeding nog een menigte andere kleurige en fleurige weefsels met strepen, moesjes, ruitjes enz enz. Moesjes ziet men in ver schillende grootten, zóó klein zelfs, dat ze niet grooter zijn dan een speldenknopje Bij alle practische modellen, die men aan strand, in bosch en hei zal dragen, past de hoofddoek, die onder de kin geknoopt wordt. Men bedenke echter, dat het geens zins de bedoeling van vrouwe Mode is de ze hoofddoeken anders te doen dragen dan bij sportieve kleeding. Ze zijn heel prac tisch om het kapsel te beschermen tegen een overmoedige vindvlaag of wel om te voorkomen, dat een ai te brutaal zonnetje de hals en het hoofd te veel koestert met haar felle, zomersche stralen. Hoofddoeken gedragen, anders dan bij dit genre kleeding, zijn misplaatst. Voor tennissen zullen bij voorkeur witte japonnen gedragen worden, waarvan de modellen in effen, gekleurd linnen weer voor de vacantie geschikt zijn. De details, die bij witte tennisjaponnen gedragen wor den zullen echter kleurig en fleurig moe ten zijn. Vlotte gele, roode, sprekend groe ne, hel blauwe wollen of tricot jasjes, bonte shawls, mutsjes, ceintuurs, sokjes, knoopen en alles wat verder in aanmerking komt, zal een vroolijke note moeten brengen Ver schillende bibelots ziet men als laatste mo desnufjes, doch meer in een eenvoudig gen- re. De meest rccc-nte ontwerpen zijn van leer en worden o.a. met dunne metalen ket tinkjes aan de ceintuur bevestigd. Deze laatste zijn, in verband met de eenvoudige uitvoering van sportieve japon, eveneens zeer weinig opvallend, we zouden ze soms zelfs rustiek kunnen noemen. Aardig zijn de ceintuurs van gelakt koord in verschillende sprekende kleuren, die een of andere amusante gesp hebben, terwijl men ook sluitingen ziet van uitge sneden hout, dieren .voorstellende, andere motieven zijn weer aan bloemen of vruch ten ontleend. Zeer veel worden gekleurde monogram men op de voorpanden van tennisjaponnen geborduurd, terwijl op een wit linnen ja pon een gedrapeerde ceintuur wordt ge dragen van koningsblauwe foulardzijde met witte moezen, in het midden voorgeknoopt, waarvan de gekruiste einden in de zakken der rok eindigen. De beide japonnen, die onze schets geeft, kunnen zoowel voor tennissen als aan strand, in bosch of hei gedragen worden, het zijn eenvoudige, doch flatteuse model len. Beide japonnen hebben een diep uitge sneden rug, en leenen zich voor zonneba den, doch de meest linksche, die van fijn wit piqué is gemaakt, wordt naar verkie zing met een bolero met korte mouwen ge dragen. Rechts een opgeknipte rok met dichtgere- gen voorpanden en matrozenkraag. Gar- neering met gekleurde knoopen. De bole ro wordt vervangen door een vroolijk ge kleurd wollen jasje. G. C. M.—S. Rechtvaardigheid is noodzakelijk bij de opvoeding van kinderen. Iedere ouder heeft dit steeds voor oogen te houden, doch de meeste hunner maken in dit opzicht steeds weer fouten. Brengt het eene kind een be ter rapport mede van de school dan het an dere, dan zal het hierom geprezen en me nigmaal zelfs als voorbeeld gesteld worden. Begaafdheid wordt heel vaak als verdiens te aangerekend, een minder goed verstand daarentegen als een tekort Ouders en op voeders moeten deze fout vooral trachten te voorkomen, omdat in het hart der kin deren het zaadje ontkiemen kan, dat soms tot tweedracht leidt Kinderen, die men om hun kennis te veel prijst, worden ijdel, ter wijl er bij het minder begaafde kind een soort van naijver kan ontstaan. Wij allen hebben het in onze jeugd wel eens ervaren, hoe pijnlijk het aandeed, in dien wij bij anderen achtergesteld werden terwijl deze terecht of ten onrechte zeer naar voren werden gebracht. Hoe klein ge voelden wij ons, indien deze zoo zeer ge prezen kinderen, hun meerderwaardigheid op pijnlijke wijze lieten gevoelen, enkel en alleen, omdat zij over het paard getild wa ren. Men moet kinderen met mate en geens zins op overdreven wjjze weten te prijzen en zooveel mogelijk een gelijke maatstaf toepassen op alle kinderen in het gezin. Menigmaal gaat er veel meer opvoedende kracht vanuit indien men kinderen niet op in het oog vallende wijze in elkanders bij zijn prijst of wel op hun fouten opmerk zaam maakt. Men voorkomt hierdoor, dat ijverzucht ingang vindt in het teere kin dergemoed, iets wat hen veel leed kan ba- rpn in hun toekomstig leven. Ijverzuchtige kinderen moeten op ver standige wijze geleid worden, aangezien men met harde woorden niets bereikt Slechts geduld en begrijpende liefde zullen kunnen samenwerken het onkruid, dat ijverzucht heet, uit te roeien. euiid.ni complet uan lichtblauwe tint met kanten blouse. De Amerikaan ziet in zijn vrouw iemand, die hij om haar zwakkere constitutie licha melijk werk moet besparen, althans het zwaardere soort. Vanzelf is de Amerikaan sche er hierdoor toegekomen om een schei ding te maken tusschen het werk, dat haar ligt en het andere, dat door hulpkrachten uitgevoerd moet worden. Het misplaatste gevoel van stand", dat in Europa vasten voet heeft, wordt op deze wijze onwillekeu rig in het overigens democratische Ameri ka gevoed en daarom neemt men voor het grove werk hulp, waarbij echter geen rekening gehouden wordt met leeftijd noch lichaamsbouw der betrokken werkkrach ten, Deze laatsten werken in de meeste ge zinnen slechts enkele uren en hebben een zwaar leven; vooral door het verschil dat gemaakt wordt tusschen licht en grof werk, en velen zijn gedwongen het zelfs nog op ouderen leeftijd voort te zetten. Opvallend is, dat de Amerikaan het heel gewoon vindt, dat meisjes en getrouwde vrouwen den ganschen dag inspannend werk verrichten op kantoren en dikwijls van 's morgens vroeg tot laat in den na middag in bedompte kantoorlokalen steno grammen opnemen en op de schrijfmachi ne uitwerken. Mechanische arbeid werkt vermoeiender op geest en lichaam in, dan regelmatig huishoudelijk werk, dat geen enkele vrouw, die niet buitengewoon zwak is, te gronde zal richten. Jonge meisjes zullen dan ook de waarde van huishoudelijk werk niet mogen onder schatten, aangezien deze volkomen gelijk waardig is aan die, welke door haar, die ffp kantoren en in winkels werkzaam zijn, wordt verricht. Een vrouw van welken stand ook behoeft zich voor geen werk van huishoudelijken aard te schamen, want ook dit is waard goed gedaan te worden. Wat beteekent het, wanneer de handen vuil worden door een of ander werk, dat in het belang van het gezin noodzakelijk is? Zelfs deze schijnbaar kleine dingen heb ben een veel hoogere beteekenis en een idieele zijde, die maar al te vaak over het hoofa gezien wordt. Het meest onbeteeken- de werk wordt door de huisvrouw of haar hulpkracht uitgevoerd als onderdeel van het groote raderwerk, waaruit de huishou delijke machine is samengesteld Een vrouw, die zich zelf respecteert, zal zich niet beklaagd willen zien door hare beter gesitueerde vriendinnen, doch trotsch zijn op het werk harer handen, want ..AR BEID ADELT!" worden veelal tweedeelig genomen, waar door de mogelijkheid wordt geopend om bij één rok meerdere blouses of casaques te dragen. Plooirokjes ziet men veel doch men moet zich vergewissen bij het koopen der stof of zijde, of deze plissé's of ingeperste plooien houden, omdat hel anders een hopeloos onaangenaam dragen wordt. Veelal wor den de plooien tot even over de heupen ingestikt, hetgeen zeer bevorderlijk is voor de slanke lijn. Inplaats van breedere of smallere plooien over de geheele breedte heeft men ook meermalen alleen een ge- plisseerd tusschenbaantje, dat vlot en aar dig kleedt. Ingezette groepen plissé's of waaierplooien ziet men eveneens toepas sen, hetgeen bedoeld is om de gewenschte onderwijdte te verkrijgen. Bij deze geklee de rokken, die van wollen georgette, matte zijde of satijn gemaakt worden, draagt men verschillende modellen blouses, zoowel in vestmodel als met gladde schoot, terwijl casaques eveneens gezien worden, doch echter kort en glad en niet meer met een klokkende onderlijn. Overblousende modellen van blouse met glad schootje worden eveneens gedragen, een model hiervan geeft onze schets weer van bedrukt satijn of crêpe de chine. Ook wollen kantstof wordt voor blouses zeer veel verwerkt. De hals van de weergegeven blouse is in V-vorm, terwijl de pofmouwen met een rechte band zijn afgewerkt. G. C. M.—S. Wie in het bezit is van een oude parapluie kan zelf zon der veel moeite een mooie en practische parasol maken *-oor tuin of balcon. Men neemt hiervoor cre tonne of bedrukt katoen plm 2 M. van 80 cM. breedte, doch men kan eventueel ook een of ander gebruiken, dat men nog heeft, b.v niet meer in gebruik zijnde landhuisstof- gordijnen. De afb. links geeft aan op welke wijze men de banen voordeelig kan knippen. Aan iedere baan wordt pl.m. 10 a 12 cM. aangeknipt, die als een strook zal werken en over de rand afhangt. De stok van de parapluie, waarvan men de knop heeft afgeschroefd, wordt verlengd door een stok van Me ter lengte en twee c.M. door snede, waarop men een hou ten bal lijmt, die pl.m. 6 cM. doorsnede heeft en waarin men eerst een opening maakt aan onder- en bovenkant, zoodat ook de stok van de parasol een steun vindt en naar gelang van behoeften loodrecht of schuin geplaatst kan worden. Met een klem maakt men de stok aan de tafel vast.

De Soester | 1938 | | pagina 6