I niurs UMPPIIffil „K W A K" Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag ZILVEREN JUBILEUM VAN DER HUCHTSCHOOL C5D EEMLAND EN QOOI Kwaliteit wint altijd Koperen feest der Parochie Soestdijk. No. 77 Bekendmakingen g Plaatselijk Nieuws "AK 'S Brandstoffenhandel. ONZE k ii li jg Ingezonden s RADIO - VAN DER WEERD ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. Woensdag 21 September 1938 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagsmiddags 2 uur, aan het Bureau: Van Weedestraat 7 Telefoon 2962 UitgaveN.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v. d. Bovenkamp Advertentiën: VAN 1-6 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 16 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNNEMENTSPRIJS: 0.80 PER DRIE MAANDEN REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 2962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 STAATSBLAD No. 380 6 ,,Briefkaart"-Foto's vanaf f 2.- in de bekende prima uitvoering FOTOGRAAF DROST Steenhoffstraat 56 Telefoon 2486 (Officieel) SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester van Soest, brengt ter openbare kennis, dat hij verhinderd is om op Woensdag 21 September a.s. zijn gewo ne wekelijksche spreekuur te houden. Soest, 19 September 1938. De Burgemeester voornoemd, W. A. J. Visser. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis van belang hebbenden, dat op Maandag, 10 October a.s. zal worden gevoerd de schouw over de in de gemeente gelegen wegen, voetpaden, waterleidingen, bruggen, heulen, heggen, enz. Belanghebbenden worden daarom herin nerd aan de artikelen van het Reglement op het Onderhoud en Gebruik der Wegen in de provincie Utrecht. Overtreding der daarin voorkomende be palingen worden gestraft overeenkomstig dat Reglement. Soest, 17 September 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. J. Visser. De Secretaris, J. Batenburg. ONTWERP-PLAN VAN UITBREIDING. Het hoofd van het gemeentebestuur van Soest maakt bekend, dat het ontwerp-plan van uitbreiding voor een gedeelte der Mo lenstraat O.Z. met bijbehoorende bebou wingsvoorschriften voor een ieder ter ge meentesecretarie ter inzage ligt vanaf Dins dag 20 September 1938 gedurende vier we ken en dat belanghebbenden gedurende dien termijn hun bezwaren tegen een en ander bij den gemeenteraad kunnen inbren gen. Soest, 19 September 1938. Het hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, W. A. J. Visser. Zondagmorgen werd dit feit in de kerk der parochie van Maria Onbevlekte Ont vangenis te Soestdijk herdacht. Op den feestdag werd een plechtige Hoog mis opgedragen door Pastoor H. Mölder, stichter der parochie, thans pastoor te Me- chelen, geassisteerd door pastoor A. G. Smit als diaken en kapelaan J. Vehmeyer als subdiaken. Op het priesterkoor hadden de geestelijken uit het Rusthuis plaats ge nomen, evenals Mgr. Dr. J. Olave Smit, kanunnik van de St. Pieter te Rome en oud bisschop van Finland. Het zangkoor voerde zeer verdienstelijk een nieuwe Mis uit van den Italiaanschen componist Ravonello. Pastoor Smit hield onder de Mis een her denkingsrede. Spr. gaat na de oprichting der parochie, in opdracht door wijlen Mgr. v. d. Wetering aan pastoor Mölder. Vele moeilijkheden moesten worden overwonnen voor de kerk stond. In 1925 op 1 November werd de kerk geïnstalleerd door Deken Fock den bouwpastoor en 25 Maart 1926 werd de kerk geconsacreerd door den Aarts-Bis schop Mgr. v. d. Wetering. Spreker bracht dank aan Pastoor Mölder, die zyn levens werk bekroond zag; verder aan het kerk bestuur, waarvan drie leden, n.1. de H.H. J. G. A. Batenburg, J. Flapper en C. Sukel hun koperen jubileum vierden; verder aan den jubileerenden organist en den jubilee renden koordirecteur G. Schalkwijk; aan be- stuurderen der vereenigingen en aan de pa rochianen die vóór hun kerk wisten te of feren. Dank zij deze offeringen kon pastoor Smit den Aartsbisschop 1000.aanbie den als extra aflossing. De ouderen zullen thans plaats moeten maken v. d. jeugd, daar deze zal défileeren. Spr. eindigde met de bede, dat God parochie en leden zal sparen. De Jeugddag. 's Middags om 2 uur had onder groote be langstelling de Jeugddag plaats op het keurig versierde „Dios"-terrein. Onder de vele bezoekers merkten wij o.a. op Mgr. J. Olave Smit, Pastoor A. G. Smit, kapelaan J. Vehmeyer, kapelaan J. Oostveen, Rector Verharen, Pastoor Mölder, Burgemeester Mr. W. A. J. Visser. Voorafgegaan door P.V.O. kwam een lan ge, fleurige stoet, samengesteld uit alle cor poraties en schoolkinderen, en kleurige vlaggen, welke keurig défileerden. Kapelaan Vehmeyer riep allen het welkom toe, waar na Pastoor Mölder er op wees, hoe hij voor 16 jaar bereidwillig en gehoorzaam de taak opnam om deze kerk te stichten en vele moeilijkheden heeft overwonnen. Thans is de parochie Soestdijk een der schoonsten uit het bisdom en in het land. Spr. féliciteert de parochie met den gestadigen groei en bidt haar Gods zegen toe. Na applaus bracht Mgr. Olave Smit een groet aan de jeugd van Soestdijk uit Rome; hij zag in zijn verbeelding de Duitsche, Fransche en Nederlandsche jeugd défilee ren. De Burgemeester spreekt. Burgemeester Mr. W. A. J. Visser bracht z'n félicitatie als hoofd der Gem. over, daarbij getuigenis afleggend van de goede ver standhouding tusschen kerk en Overheid. „Gode zij dank" aldus spr., leven wij in Ne derland in een Christel\jken Staat, waarin de knie nog buigt voor den Koning der Ko ningen. Juist nu in deze moeilijke donkere dagen, waar het om ons heen brandt kraakt, is een geestelijk fundament zoo noodig en spr. wist dat er in Soestdijk hard aan dat fundament wordt gewerkt. Spr. uit de wensch, dat de geestelijke herders nog lang voor de par. Soestdijk zullen worden ge spaard en dat de verstandhouding tusschen de parochie Soestdijk en het Gemeentebe stuur evengoed zal blijven zooaLs zij nu is. nu is. De middag. Pastoor Smit dankte de sprekers voor hun sympathieke woorden. De middag werd verder gevuld met een zeer gevarieerd programma, waaraan elke vereeniging deelnam. Na het spreekkoor werd een keurige reidans uitgevoerd. „Crescendo" kwam kra nig voor den dag. De korfbalwedstrijd en voetbalwedstrijd werden geapprecieerd; luid en hartelijk ap plaus steeg op. Pontificaal lof. Des avonds om 7 uur werd met een plech tig Pontificaal Lof de feestdag gesloten, dat werd opgedragen door Mgr. Smit, geas sisteerd door Pastoor Voss als diaken en pastoor J. v. Oppenraad uit Baarn als sub diaken, plebaan Batenburg uit Utrecht als troondiaken, Pastoor Batenburg uit Dren the a.i., kapelaan J. te Riele als Thurifera- rius en kapelaan Vehmeyer als ceremonia- rius; op het priesterkoor hadden plaats ge nomen kapelaan J. Oostveen en pastoor Lommerse. Mgr. Smit hield de afscheids- predicatie, het lof werd besloten met een machtig Te Dëum. De parochie heeft luisterrijk haar feest gevierd; een woord van hulde komt toe aan de commissie van voorbereiding. De receptie. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der genoemde school, werd Zaterdagmid dag van 4 tot 5.30 uur in een der school lokalen door het bestuur gerecipieerd. De hall was keurig versierd door den bloemist W. Tolboom, met palmgroen, dubbele bego nia's en aspera's. In de zaal stonden vele bloemstukken, o.a. geschenken van het per soneel, van de ouders der schoolgaande kin deren, van de conciërge, der Oudercommis sie en van vele belangstellenden. Om 4 uur begon de stroom der bezoe kers om het bestuur van de school te féli- citeeren, aan te wassen. Onder de vele be zoekers zagen wij o.a. den heer Burgemees ter Mr. W. A. J. Visser, tevens behartigende van Onderwijs; de raadsleden Hornsveld v. d. Ven en Hom, notaris A. O. Dammers met echtgenoote, de candidaat-notaris W. van Veeren met echtgenoote, de hoofden van scholen, Fokkens, Luypen en Weyts, Mevr. Doorman-Kielstra, afgevaardigde der Van der Huchtstichting, Mevrouw A. Buisman, presidente v. d. Ned. Kinderbond; Nolda de Vos, afgevaardigde van de afdeeling Baarn v. d. Ned. Kinderbond; D. Hos, afge vaardigde van het Hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging tot bescherming van Dieren, dr. J. H. A. Rupert Sr., de heer Broekh, voorzitter Bond van Scholen van N.B.O.; Ir. F. Orth, dé heer R. Brons, se cretaris van de afdeeling Soest van de Vereeniging tot bescherming van Dieren, Prof. Minnaert uit Utrecht en vele anderen. Toen allen gezeten waren, nam de heer A. Weij, voorzitter van het bestuur, het woord en betuigde het als een groote eer en buitengewoon genoegen, dat zoovelen zijn opgekomen, en roept allen het welkom toe, nu de stichting Engendaalschool haar zilveren jubileum herdenkt. Spr. zal niet BRANDSTOFFEN VOLDOEN U Kantoor: v. Weedestr.41. Tel. 2676 Huis: Vondellaan 17 Telef. 2307 Bestelhui*Garage Tak, Eikenlaan, Tel, 2636 alle personen en corporaties afzonderlijk het welkom toeroepen, slechts enkelen uit gezonderd, n.1. de heer Burgemeester, onze medewerkers: Ir. Orth en Prof. Minnaert, die beiden den eersten stap op het glibbe rige pad hebben gezet, deze allen een har telijk welkom. Verder heeft het bestuur een groot aantal brieven en vele gelukstele- Het Woningbureau voor EEMLAND EN GOOI is Wij hebben een uitgebreide sorteering in woonhuizen, landhuizen, villa's e.d. Onze woninggids wordt op aanvrage kosteloos toegezonden. Van Weedestraat 12 - Soestdijk - Telefoon 2003 grammen ontvangen, o.a. van den Inspec teur van het Lager Onderwijs, de heer van Loon, die een groote waarde aan de school toekomt. Overgaande tot het overzicht der geschie denis van de school, deze werd 1 Septem ber 1913 opgericht door de familie L. van Mierop, de toenmalige Engendaalschool in het dal. Men begon met 9 leerlingen, thans zijn er 120 leerlingen voor de Lagere school, welke school zich een ideaal stelde, daar zij zich met de bestaande L.O.-School niet kon vereenigen en daarom zocht haar nood- drift in persoonlijkheid te doen uitleven. Het eerste kracht was Mej. van Es die veel van haar eigen idee in de school bracht en daarin slaagde. In 1929 legde Mej. Tel- zijn nu ook verkrijgbaar bij Electro Techn, Installatie Bureau NIEUWEWEG 11 TEL. 2879 PHILIPS RADIO-APPARATEN ders, het hoofd der school, haar taak neer en werd zij opgevolgd door den heer A. v. Asselt, die wij over iy2. jaar, als hij 60 jaar is, noode zullen missen. Een nieuwe loot ontsprong uit den stam de v. d. Hucht-Frö- belschool. Waar 't Rijk en de gemeente deze school loslieten, werd met het bestuur ge confereerd en door tusschenkomst van Me vrouw v. d. Hucht, de pionierster op dat gebied, werd de Engendaalschool omgedoopt in Van der Huchtschool. Deze school, die recht van bestaan heeft, neemt als humani taire school een bijzondere plaats in, in het Onderwijs. Fröbelscholen heeft men gehad in Laren, die helaas zijn opgeheven, even als hier in Soest. Steeds heeft het bestuur getracht het gestelde doel in alle stilte na te streven. Zeer veel offers zijn door de ouders gebracht; er is een moeilijke tijd doorgemaakt, maar allen waren bezield met den zelfden wil om de school aan haar roeping te doen beantwoorden. De school stelt aan de leerkrachten de volgende eischen: dat zij zijn vegetariër, geheelont houder, van religieuse beginselen en anti- militairst, daar 't onderwijs gaat in de mo derne rchting als wijlen Jan Ligthart en thans Montessori. Spr. brengt allen dank die in die richting medearbeidden, sprekers hart is vol van dank; het schoólbestuur deed wat het moest doen. Spr. hoopt, dat de school zal groeien en bloeien. Deze rede werd meermalen door applaus onderbroken. (Vervolg, zie pag. 2). jg Buiten verantwoordelijkheid der Redactie |j Geachte Redactie, Uw verslag omtrent de vergadering der „Commissie uit de ingezetenen" lijkt mij in het algemeen juist, doch geeft mij toch aanleiding eenige plaatsruimte te vragen voor een paar toelichtingen. Aan de commissie was voorgelegd een ontwerp-besluit, waarin wordt uitgespro ken, dat zij de voorgestelde grenswijziging onaanvaardbaar acht op grond van de re denen, aangegeven in het prae-advies van B. en W. Om vóór dit ontwerp te stemmen is dus vereischte le. dat men het met de redenen, in het prae-advies genoemd, eens is; 2e. dat er werkelijk in dat prae-advies redenen genoemd worden. Wat het eerste betreft, heb ik in de ver gadering gezegd, dat ik het met het oor deel van B. en W., dat de grenswijziging geenszins een algemeen belang is, niet eens ben. Hier liggen naast elkaar Amersfoort, dat over enkele maanden aan onze zijde tot aan de grens kan zijn volgebouwd en Soest, dat langs die grens een landelijk ge bied omvat, waarvoor Soest wat het ERKENDE SERVICE BUNTWEG 22 TEL. 2777 SOEST grootste deel betreft nog geen bestem ming heeft. (Ik zelf heb gezegd, dat het terrein voor ons industriegebied behouden moet blijven). De redenen van Amersfoort voor de grenswijziging wegen m.i. zwaarder dan de redenen van Soest ertegen en dat overwicht, dat niet in cijfers is uit te drukken, maar dat men moet aanvoelen, vormt m.i. het „algemeen belang". Wanneer ik gezegd heb (ik heb mijn be toog niet te voren op schrift gesteld), dat bij een onteigening ten algemeene nutte het belang van de groote meerderheid zwaarder geldt dan het belang van een kleinere groep, dan ligt daarin niet opgesloten, dat de be langen niet op zichzelf gewogen behoeven te worden, omdat onvoorwaardelijk de groo te meerderhed zou beslissen. De voorzitter zeide dit echter als de bedoeling van mijn woorden aan te voelen, zelfs nadat ik later nog gezegd heb (zie Uw verslag), dat ik dit niet zóó (scherp) geformuleerd had. Ik moge er nu nog aan toevoegen, dat, wanneer de rollen anders om verdeeld wa ren geweest, n.1. dat Soest behoefte had aan bouwterrein en Amersfoort daarnaast een terrein zonder bestemming had gehad, m.i. het algemeen belang aan de zijde van Soest had kunnen blijven. De voorzitter heeft gezegd, dat Amers foort nog andere gebieden voor uitbreiding heeft. Ik weet, dat die gemeente een groot heide-gebied binnen hare grenzen heeft, maar moet dit niet „in het algemeen be lang" als natuurschoon beschouwd worden? Wat het boven onder 2e genoemde punt betreft, dit heeft betrekking op het afstaan van een stukje Birktstraat. Ten aanzien hiervan zegt het prae-advies, dat Amers foort dit verlangen met geen enkel woord toelicht en verder: „met klem moeten wij ons evenwel verzetten tegen het voorstel." Ik heb er in de vergadering op gewezen, dat het prae-advies geen redenen voor dit verzet geeft, wat m.i. met het oog op de woorden van het voorgelegde besluit in Strijd is. Hoe toch kan dit ontwerp-besluit t.a.v. dat weggedeelte spreken van „onaan vaardbaar zijn op grond van redenen aan gegeven in het prae-advies" Hoe hooger autoriteiten ten slotte de vraag omtrent het alg. belang zullen beant woorden, zal eerst over eenige maanden blijken. Ik wacht dit belangstellend af. Ik noemde overigens de gevraagde grenswijzi ging „onafwendbaar". Daarom ben ik nog niet vóór die wijziging. Ze is eerder een .noodzakelijk kwaad" te noemen. Dat ik ge legd zou hebben, dat men er niet tegen ageeren mocht, kan ik mij niet herinneren, doch het lijkt mij onwaarschijnlijk, daar ik zelf verzet heb aangeteekend t.a.v. het in dustrie-terrein Hiermee heb ik dan, naar ik hoop, voor Uw lezers duidelijk gemaakt, wat mij heeft genoopt niet vóór het voorstel van onzen voorzitter te stemmen. In Uw verslag wordt wel gezegd, dat ik een wijziging van het ontwerp-besluit heb voorgesteld, maar die wijziging hebt U niet opgenomen. Ik stelde voor te schrijven: „de commissieenz. besluit alhoewel de kleinste minderheid der leden het betoog van het genoemde prae-advies niet in allen deele kan onderschrijven, dat het door Gedeputeerde Staten voorgestelde wetsontwerp tot grenswijziging onaan vaardbaar is te achten." Aldus had ik mijn stem er aan kunnen geven, doch de voorzitter wilde deze re- daktie niet aanvaarden. Ten slotte nog dit: Toen ik mij in mijn dupliek had geuit, dat ik eenige uitbreiding van Amersfoort billijk acht, werd ik door een interruptie genoopt er op te laten volgen, dat bij ver deren groei van Amersfoort later wellicht nieuwe annexatie gevraagd zou kunnen worden en dat, wanneer ten laatste Soest en Amersfoort aaneen gebouwd zouden ra ken, het denkbaar zou zijn, dat over sa mensmelting der twee gemeenten zou ge sproken worden, waarbij ik dacht aan de te voren door mij genoemde toevoeging van een deel van Heemstede bij Haarlem. Of hier reden was voor „opschudding en protesten" mogen kalmere gemoederen be- oordeelen. Met dank voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend Uw dw. W. H. C. DOORMAN. Onderschrift. Het zal den heer Doorman weinig ver wonderen te vernemen, dat wij het met zijn standpunt in geenen deele eens zijn. Hij spreekt wel over een „algemeen be lang", doch verzuimt aan te geven, waar uit dat dan precies bestaat. Men moet dat „aanvoelen", zegt hij, doch dat is een zui ver individueel iets. Doorslaggevende ar gumenten voor dat algemeen belang geeft de inzender niet, hij heeft het alléén over het belang van Amersfoort, dan zoude me debrengen daar meer gebied te verkrijgen. Eenig ander argument dan de redeneering: „Amersfoort is zoo groot en moet naar den Soester kant toe uitbreiden, dat ligt in een normale ontwikkeling" volgt uit zijn stand punt niet en wij kunnen dat argument geenszins als een algemeen belang zien. In tegendeel lijkt het ons toch wel vaststaand, dat dit een Amersfoortsch belang is, dat strijdt met een Soester belang. Indien twee overheidslichamen verschil lende belangen hebben, is het zeer moeilijk daarnaast dan nog van een „algemeen be lang" te spreken. In elk geval, ook de heer Doorman heeft bij het aanvaarden van zijn functie den eed afgelegd, dat hij: „de belangen der ge meente Soest met al z(m)ijn vermogen zal voorstaan en bevorderen" en het is zeker niet onmogelijk, dat de heer Doorman door in deze materie zoo sterk het „algemeene" belang (zooals dat dan door hem wordt gezien) op den voorgrond te schuiven op wat bedenkelijke wijze de „Soester" belan gen heeft verwaarloosd en als gevolg daar van de „Amersfoortsche" belangen heeft voorgestaan en bevorderd. In hoeverre zulks dan in overeenstemming zou zijn met de taak als lid der commissie uit de inge zetenen der gemeente Soest, willen wij op dit moment onbesproken laten, doch wij willen er wel op wijzen, dat dergelijke bot singen tusschen belangen geenszins uit zondering zijn. En wij denken daarbij dan in de eerste plaats aan Amsterdaijj en Rot terdam in verband met de plannen van de Regeering tot aanleg van een centrale vlieg- haven, waarvan èn Schiphol èn Waalhaven groot nadeel zouden ondervinden. Als ge volg daarvan ageert Amsterdam sterk voor behoud van zijn eigen luchthaven en tegen dat centiale vliegveld en wil Rotterdam be houden, wat het heeft en zijn vliegveld thans niet meer aan Defensie afstaan, waartoe in principe reeds was besloten. Ziedaar een botsing tusschen belangen der gemeenten Amsterdam en Rotterdam met het door de Regeering naar voren gebrachte algemeene belang. Doch het zou toch wel een zeer uitzonderlijke figuur zijn, indien nu een raadslid van een dier gemeenten tegen het belang van zijn eigen gemeente in zou gaan ijveren voor het centrale vliegveld op grond van het „algemeene belang." En deze uit zonderlijke figuur heeft de heer Doorman thans te Soest op eenigszins andere wijze geïntroduceerd, een figuur, die wij geens zins kunnen bewonderen! Over de andere middelen, die niet zijn be proefd, (overleg tusschen de beide gemeen ten, gemeenschappelijke regeling ter be hartiging van belangen, tegemoetkoming voor aanwijsbare kosten tengevolge van fabrieken met meer dan tien arbeiders in de andere gemeente, streekplan en meer) zwijgt de heer Doorman geheel, zoodat hij er geenszins in is geslaagd aan te toonen, dat de „uiterste noodzaak" voor een grens wijziging reeds thans aanwezig is. Ook over den historischen groei en het historisch ver band, waarover in het oud-archief van Soest veel te vinden is, bewaart hij het stilzwijgen. Wat de Birktstraat aangaat, meenen wij. dat wie stelt moet bewijzen, en dat Soest zich ontslagen kan achten zich te verdedi gen tegen een anonymen aanval. De rede nen, zooals in het praeadvies vermeld, zijn in dit geval deze, dat het voorstel van wet nalaat argumenten voor die wijziging daar aan te, voeren, zoodat die wijziging blijk baar door niets wordt geboden. En een der gelijke wijziging moet zeer zeker geacht worden onjuist te zijn, daar alléén gewijzigd kan en mag worden op zeer deugdelijke gronden, die thans, althans voor dat stuk je, niet zijn aangevoerd. Tenslotte zijn wjj het met den burge meester eens, dat het vermelden van een stemmenverhouding in een raadsbesluit be paald onelegant is te noemen, wat met een voorbeeld kan worden aangetoond. Gesteld eens, dat men in een voorstel zou gaan zet ten: „De raad besluit met algemeene stem men toten de raad zou dat voorstel met 7 tegen 8 stemmen aannemen, dan is het desbetreffende raadsbesluit tot stand gekomen, doch in wezen kennelijk onjuist. Op die wijze zou dus een raadsmeerderheid ten allen tijde aan een minderheid een to taal ongeoorloofde uitspraak opdringen, die zeker niet bevorderlijk is voor het aanzien van den Raad. De stemmenverhouding of het bestaan van een meerderheid en een minderheid, behoort dus buiten de tekst van het eigenlijke besluit te blijven, doch behoort uitsluitend thuis in de notulen. Red.

De Soester | 1938 | | pagina 1