2e BLAD Cabaret „MODERN Dank aan de Burgerij. I WANDELINGEN TIKTAK EERSTE HULPH0EKJE CWAN Hei Feeslcomilé zegi 3 3 3 Ingezonden Qver werkloozenzorg. Bekendmakingen c e 3>r Plaatselijk Nieuws DA ...van "Koffie en Uwe, COR VAN SELST Kantoorboekhandel N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij. DOOR DE LEVENDE NATUUR EERSTE SOESTER BEGRAFENIS-ONDERNEMING behoorende b{J „D B SOB STER van ZATERDAG 24 SEPT. 1938, No. 7» (Officieel) GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat een openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente is be legd tegen Donderdag, 29 September 1938, te 14 uur. Soest, 22 September 1938. De Burgemeester voornoemd, W. A. J. Visser. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Soest, maken bekend, dat gelegenheid tot koste- looze inenting zal worden gegeven en wel te SOEST op Dinsdag 27 September 1938, des namid dags te 3.30 uur in de O.L. School aan de Middelwijkstraat en te 4.15 uur dn O.L. School aan de Beetzlaan; op Woensdag 28 September 1938, des na middags te 3.30 uur in de Chr. Lagere School aan de Schoolstraat; te SOESTERBERG op Dinsdag 27 September 1938, des namid dags te 3.30 uur in de R.K. School aan den Verlengde Postweg, en dat gelegenheid tot het doen nazien der inentingen zal worden gegeven een week later, op dezelfde plaats, dag en tijd. De ouders worden er aan herinnerd hun ne trouwboekjes of de geboortebewijzen der- in te enten kinderen mede te brengen, ter wijl het aanbeveling verdient de armen der in te enten kinderen vóóraf goed te was- schen. Soest, 19 September 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. J. Visser. De Secretaris, J. Batenburg. DIENSTPLICHT. JCc Het Is de Commissie, beiast met de organisatie der feesten ter gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, een behoefte een ieder die heeft medegewerkt tot het welslagen der feesten gedurende de feestweek van 31 Augustus tan. 6 September j.1. liaar hartgrondigen dank te betuigen. Ook de bevolking, die door het uitsteken der vlaggen, versleren en (of) illumineeren der huizen tot het feestelijk aanzien der Gemeente heeft bijgedragen, wordt hiervoor bij deze dank gebracht. Een bijzonder woord van waardeering komt toe aan de Gemeente en Rijkspolitie voor de voorbeeldige wijze, waarop gedurende de feest dagen verkeer, afzetting enz. geregeld werd, terwijl het werk van de Brandweer en E.H.B.O. niet onvermeld mag blijven. Een en ander is de oorzaak geweest, dat de feesten zonder eenige wanklank konden verloopen, zoodat op een waardige viering van het Regeeringsjubileum kan worden teruggezien. Namens de Commissie voornoemd, JHR. C. H. v. d. BRANDELER, Voorzitter. A. FORTUYN HARREMAN, Secretaris. 2)1 C 2« 2)1 2)1 C 2)1 tl 2>r 2>f tl 2)1 2)1 3'S\Ï5 S Ï5 lê 2)1 2» BEROEPEN. Tot predikant in de vacature van Ds. B. Alkema der Geref. Kerk alhier, is beroepen ds. A. van Andel, te Krommenie. POSTDUIVEN VEREENIGIN G „DE ZWALUW". Uitslag van de gehouden wedvluchten vanaf Neufville op 18 September 1938, af stand 202 K.M., deelname 126 duiven, ge lost om 7.30 uur, met Z.O. wind. Aankomst le duif 9 uur 32 min. 53 se. Aankomst 32e duuif 9 uur 56 min. 6 sec. C. Karstens 1-19; R. J. Floor 2-12-25; H. Onwezen 3-13; B. Groeneveld 4-5-8-15-22; A. A. van Dorresteijn 6-17-18-23-24; A. Rijksen 7-33; Sj. Rijksen 9-16-29; C. v. Soest 10-11-32; J. Gaasbeek 14-20-21-26-28-30; J. Rijksen 27; J. Bakker 31. Zondag a.s. de laatste wedvlucht. Bekendmaking inzake vrijstelling. De Burgemeester van Soest brengt ter algemeene kennis, dat Anthonius Epskamp, ingeschrevene voor den dienstplicht der lichting 1939 dezer gemeente, bij besluit van den Minister van Defensie dd. 12 Sep tember 1938, Vlle Afd. No. 654 V, met in gang van 15 November 1938 voorgoed vrij stelling van den dienstplicht is verleend we gens het verkeeren in een geval, als be doeld in art. 15, eerste lid punt e der Dienst plichtwet. Tegen deze uitspraak kan binnen tien da gen na den dag dezer bekendmaking in be roep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelijken vertegen- wordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschreven personen, of door diens wettelijken verte genwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Ko ningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den bur gemeester ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift. Soest, 19 September 1938. De Burgemeester voornoemd, W. A. J. Visser. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOOR- EN TRAMWEGEN. Daar met ingang van de maand October in alle daarvoor geschikte gelegenheden ge danst wordt, dat wil zeggen, dat er weder om les in die edele kunst wordt gegeven, hebben wij Woensdagavond om ongeveer half negen een stertocht gemaakt langs de dancings. In hotel „de Gouden Ploeg" waar les wordt gegeven door den heer Wim du Beau uit Amsterdam, was de animo nog tot beneden 0. In 'hotel „Eemland" waren 9 dansers op gekomen, die les zouden ontvangen van den heer J. v. d. Wetering uit Baam, maar daar hier de opkomst te klein was, wordt de eerste les uitgesteld tot de volgende week. In café „Sport" was de animo zeer groot, hier waren 50 liefhebbers (sters) die bezig waren onder leiding van den heer G. v. d. Wal, dansleeraar te A'foort, de beginselen v.h. dansen machtig te worden. Een zeer goed strijkje, onder leiding van den heer H. van Beek uit Ermelo, zorgde voor uit stekende begeleiding, en de nieuwste schla gers kwamen op de proppen, er heerschte een zeer gezellige stemming; het zaaltje is geheel gemetamorphoseerd; de nieuwe eigenaar heeft er slag van de zaak op te knappen. In „Bosch en Duin" zwaait als van ouds de dansleeraar de heer Johnny Hopman uit Zeist den scepter en op de lokkende tonen van de Johnny Band vermaakten zich 40 personen. Deze bond heeft te Hilversum de navol gende motie aangenomen: De Bond van Gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoor- en Tramwegen, op 12 September 1938 te Hilversum in zeer druk bezochte (ruim 1100 personen) alge meene vergadering bijeen, met pijnlijke verbazing kennis nemende van het feit, dat in de Memorie van Antwoord op het wets ontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925 de aan drang uit de Tweede Kamer tot het doen vervallen van de 10 korting op de pen sioenen der gepensionneerden bij de Neder landsche Spoorwegen door de Regeering wordft afgewezen met een beroep op den toestand van het Pensioenfonds, waarvoor het oud-personeel echter in geen enkel op zicht verantwoordelijk kan worden gesteld en met een verwijzing naar de ingestelde Commissie Beumer, waarom de belangheb benden niet hebben gevraagd en waar zij niet in vertegenwoordigd zijn; spreekt zijn felle verontwaardiging uit over de besten diging van de onaangename en onrechtvaar dige uitzonderingspositie waarin de gepen sionneerden bij de Ned. Spoorwegen ge plaatst zijn, nu de indertijd aangekondigde korting op de pensioenen van burgerlijk en militair personeel niet is doorgegaan, de korting op de Indische pensioenen is inge trokken en de belangen dergenen, die geld hebben geleend aan de spoorwegen door de garantie van den staat tenvolle gewaar borgd bleven; doet een krachtig beroep op de Volksvertegenwoordiging om aan het uitzonderlijk onrecht tegenover de gepen sionneerden bij de Nederl. Spoorwegen ge pleegd, nu eindelijk en definitief een eind te maken; roept alle rechtgeaarde Neder- anders, die prijs stellen op behoud van den rechtsstaat, welks karakter gelijke behan deling van alle burgers eischt en aantas ting van reeds verleende pensioenen onge oorloofd maakt, op, om zijn streven naar rechtsherstel te steunen; besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, de Volksvertegenwoordiging en de Pers en gaat over tot de orde van den dag. AANVANG DER DANSLESSEN. OPENING NIEUWE ZUIVELZAAK. Op Donderdag 29 September zal de heer G. van Oosterom in perceel Ossendamweg 55 een nieuwe zaak openen in zuivelpro duet en, eieren en aanverwante artikelen. Als speciale attractie bij deze opening heeft de exploitant voor een aantrekkelijk geschenk gezorgd voor een ieder, die voor 1.winkelwaren aanschaft, namelijk en fleschje koffieroom. Wij hopen, dat de heer van Oosterom van zijn zaak het succes zal mogen heb ben, wat hij zich daarvan voorstelt. Paarsmerk 27 ct. p. ons Qroenmerk 25 ct. p.ons Blauwe Haan 24 ct. p. ons H LAANSTRAAT, (hoek Nieuwstraat) Vergeet Uw zorgen en komt bij ons DANSEN Wordt lid van onze Woensdagavondclub Beleefd aanbevelend, jg Bulten verantwoordelijkheid der Redactie tó* GRENSWIJZIGING. Mijnheer de Redacteur, De heer Doorman had verstandiger, al thans minder dom gehandeld, wanneer hij had gezwegen. Thans zich te verweren in de pers is onjuist, omdat hij zulks ter be stemder plaatse had moeten doen. Gaat dit verweer bovendien in dezelfde richting als in de Commissie, dan moest hij thans dub bel zwijgen. Het afkeurend oordeel over zijn houding kan heel kort zgn. De heer Doorman (verslag Soester 17-9) .vergelijkt deze grenswijziging met een onteigening te(n) algemeenen nutte en dan moet het belang van de groote meerderheid zwaarder wegen, dan het belang van een kleinere groep," D.w.z. de heer Doorman erkent dat te genover het belang van Amersfoort ook een belang van Soest bestaat. Terecht wijst de redactie op den bindenden eed van den heer Doorman om dit door hem erkend be lang van Soest dan ook te verdedigen. Voorts zegt de heer Doorman in datzelf de verslag „wat de windrichting betreft, die is als regel van Soest af, doch nu op Amersfoort aan. Wij-laten dan dus de in dustriereuk van de Soester industrie (sic) naar Amersfoort gaan, wat ook niet goed is." Wanneer de heer Doorman bij zijn huis bezoek twee straten verder was gegaan, dan had hij kunnen opmerken, dat het in dustrieterrein van Amersfoort broederlijk aansluit aan het toekomstige industrieter rein van Soest. Zou Amersfoort van onze toekomstige luchtjes wél, doch van hun huidige eigen luchtjes geen overlast heb ben? Ach, heer Doorman, waar staan toch die loodsen van de Gemeente-reiniging in Amersfoort Wanneer ik dergelijk gebrek aan opmer kingsvermogen constateer, danja danbegrijp ik ook, dat de eerste kennismaking van den heer Doorman met het kapelletje van Isselt geschiedde in den gids van Soest Vooruit en dan heeft ook de Burgemeester zich vergist, wanneer hxj sprak van een listig valletje door D. gezet. In de bijeenkomst van de kiesvereenigin- gen heb ik gevraagd nu eens politiek ter zijde te stellen en de Commissie niet te formeeren volgens de kiezerslijst, doch nu eens verstandige menschen bijeen te bren gen. Ik kon toen niet vermoeden, dat mijn grap reeds nu bittere ernst zou blijken te zijn. M. C. VAN DER PLAS. P.S. Als men nu weet, dat reeds de uiterste huizenrij van (tot zoover verslag Soester 17-9 Doorman) Soest, (Vredehofstraat en Stadhouderslaan) de gemeentegrens van Baam heeft bereikt, dan wordt het hoog tijd, dat wij een stuk van Baam gaan an- nexeeren! v. d. P. OP BERGEN EN IN DALEN. Niet zooals in de meeste andere landen van Europa treft men in Nederland bergen aan. Bijgevolg al evenmin dalen, daar beide bijeen behooren en zonder elkaar ondenk baar zijn. De bedoeling van dezen titel is niet zoo zeer Uw aandacht te vragen voor de rijke verscheidenheid in de natuur als wel U voor oogen te brengen de groote menschelijke verschillen, die helaas zelfs in ons kleine vaderland bestaan. Er zijn. menschen, die figuurlijk op een bergtop leven en menschen, die in een dal verkeeren en nooit daaruit schijnen te ko men. Met de menschen op den berg bedoelen wij hier hen, die een taak in het leven heb ben aanvaard en deze taak naai- behooren kunnen vervullen. Menschen, die, nu ja, wel eens een inzinking hebben. Ook moei lijkheden en zorgen van persoonlijken of meer algemeenen aard zijn hun deel, maar het zijn menschen met een lijn in hun maat schappelijk leven. Gelukkig zijn er velen, die daarenboven als voornaamste en dier baarste schat hun geloof in den levenden God hebben. Daarmee staan zij gelijk met de men schen, die maatschappelijk gezien, in een dal leven. Over deze laatsten, de dalmen- schen dus, willen wy in het bijzonder nog iets zeggen. En wel heel in het bijzonder over de jongemannen, die zonder levens doel omdat zij geen dagelijkschen arbeid hebben, onze aandacht vragen. Wat gebeurt er nu voor de jongemannen, die geen dagelijksche taak hebben, noch uitzicht op een redelijke maatschappelijke toekomst? Op één ding willen wij hier wij zen, n.1. op een weik van niet te onderschat ten beteekenis in dezen tijd van verwarring en werkloosheid. De Centrale voor Werk loozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor Practisch Christendom heeft zich door het organi- seeren van werkkampen het lot aangetrok ken van duizenden Prot. jeugdige werkloo- zen van 1624 jaar. Met opgewektheid en onder goede leiding" wordt in de kampen werk verricht, terwijl de avonden gezellig en leerzaam worden doorgebracht. Vele jongemannen gevoelen behoefte hun lagere schoolkennis op te frissclien, terwijl zij bovendien in de ge legenheid worden gesteld zich verder te ontwikkelen. In eenige kampen wordt reeds een af zonderlijke middag geheel besteed aan in- dividu«-èl onder-wijs voor alle kampdeelne mers. IJverig wordt er gewerkt, flink ge- gegeten, aandachtig geluisterd naar een opwekkend woord, goede raadgevingen op gevolgd en zij, die dreigen uit den band te springen, worden met tact en goede woor den wêer op het rechte spoor gebracht. Honderden verklaarden in een werkkamp opnieuw geestelijk en moreel te zijn ge sterkt. Een verblijf in het kamp werd hun tot grooten zegen. Lezer, gij op Uw berg, weet ge jonge mannen, maatschappelijk in een dal ver- keerende? Maakt hen opmerkzaam op de kansen in de kampen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Secretariaat van de Centrale voor Werkloozenzorg, Stadhouderslaan 43-45, Utrecht. Jongeman in het dal. Gij ziet voor U een onbeklimbare bergwand? Mogen wij U hel pen een weg te vinden naar den bergtop? Vraag- ons om inlichtingen. Wij allen, bewoners van het vlakke land, weten, dat er slechts één hoogte is, waarop Hij, de Eeuwige troont, die van'ons vraagt om onzen naaste lief te hebben als onszelve. EEN „APOTHEKERTJE" EN EEN KURK. Kinderspelen schijnen ook aan mode on derhevig te zijn. Knikkeren, tollen, diabo lo-spel, kijkdoozen maken, enz. enz. Een van de geliefde onderwerpen, circa 30 jaar geleden, was het plaatsen van een ansicht, 't liefst een vergezicht, in een flesch, ge vuld met water. Het was een heele toer om zoo'n kaart netjes in een flesch te krij gen. Deze flesch moest helder wat zjjn en 15 c.M. hoog; wat was daar beter voor geschikt dan een „apothekertje", d.w.z. het fleschje, waar de dokter of apotheker zijn dranken in aflevert? Nu hadden deze fleschjes (en hebben trouwens nog) een groot nadeel, omdat zij vaak diepe snijwon- den aan de handen veroorzaakten, alleen door het simpele feit, dat op een verkeerde manier de kurk op het fleschje werd ge daan. Houdt men de hals van het fleschje vast, dan kan op de kurk zoo stevig ge drukt worden als men maar wil, maar vat ge het fleschje dn het midden aan, hetgeen mééstal gebeurt, dan drukt men. in héél veel gevallen de kurk met de hals in de flesch en iedereen kan zich indenken wat de gevolgen daarvan zijn. Nu weten onze lezers en lezeressen zoo langzamerhand wel, wat ze met diepe snjj- wonden moeten beginnen, alleen wiillen we hier nog even memoreeren, dat eventueele stukjes glas niet door leekenhand uit de wond (en) verwijderd mogen worden. En door het lezen van bovenstaand stukje kan veel, ook voor grooteren, voorkomen wor den. Bij het sluiten der flesch altijd de hals vasthouden Rectif'icatie. In het vorig hoekje, eerste zin, stond ver meld het demonstreeren, d.m.z. demontee- ren. PENNEN van Weedestraat 7, Soestdyk, Tel. 2962. Nadruk verboden. De boomen donk'ren langs de leege landen. En Kloning Herfst al 't rijk voelt broos van duur. Zijn late bloemen triomfant'lijk branden, Oranje en rood gelijk een vreugdevuur. Chrysantengeel nu speelt voor goudenregen; Pioenenvurig pronken dahliaas. De zoele herfstbui laaft als lenteregen, Als Meidauw blank is morgennevelwaas. In alle tuinen blaken afrikanen, Een dapper leger, stoer, vol gloed en moed, Doch slapper, ijler hangt al 't loof der lanen, Of elk blad wist hoe 't morgen sterven moet. De zonnebloemen, die vol hoogmoed pralen, De harten heffen, ruig, omstraald van goud. Blij schaat'rend vlamt scharlaken van zonalen En Herfst werpt morgen fakkels in het woud. Doch phlox en aster, die hun twijgen tooien Met sneeuw van wit en rouw van violet, Staan, weemoedgeurend, klaar al te ver- mooien Met droeve bloemen Herrefst's bladerbed. (Uit: „Herfstbloemen" d. Helena Swarth). HET najaar is het hoogtij voor con trastrijke kleuren en het is, alsof de boomen en heesters wedijveren met de vaste planten en late perkgewassen om de puurste tinten op hun palet te bren gen. De dichteres noemt van de laatste groep de zonalen, onder welke benaming de vakman aanstonds Pelargonium zonale, de door liefhebber-s hardnekkig maar fou tief geraniums genoemde potplant her kent. Maar ik mag niet nalaten Salvia splendens te noemen, die ik laatst in een lange, breede laan in twee forsche rijen zag gloeien in vurig rood. Dat was een zóó opvallend mooi geheel, dat ik mij voornam, bij de eerste gelegenheid op deze oude plant de aandacht te vestigen. Zij bloeit nagenoeg den geheelen zomer door. Nu dit is geschied, moet ik mij beperken tot de vaste planten, omdat het thans tijd is, dat de liefhebber, die in zijn tuin veran dering wil aanbrengen, hem wil aanleggen of aanvullen, zijn keuze maakt bij het le vende materiaal. Er is geen beter manier denkbaar om vooraf verzekerd te zijn, dat de eigen tuin in het volgende jaar de ver wachte voldoening zal geven, dan met eigen oogen zien en naar eigen smaak kie zen, om daarna met den vakman te over leggen, hoe men de uitgekozen planten het best zal rangschikken. Hierbij toch komt niet alleen smaak te pas, maar ook kennis van het materiaal, dat naar eigen eischen moet worden geplaatst. Nu meer dan dertig lange jaren geleden reeds verscheen van de hand der schrijf ster, die bekend werd onder haar pseudo niem Geertruida Carelsen, een boekje met den titel: „Eerbied voor het levend mate riaal in de tuinkunst". Hierin staan de vol gende merkwaardige zinnen: „Och, beproef toch in Flora's naam eens iets anders dan wat uwe buren hebben! Zelfs al is het niet iets mooiers: reeds dets anders zou eene verbetering zijn van den algemeenen. toe stand. Doch waarom zou het niet meteen iets mooiers kunnen zijn?" De schrijfster, die een hoogen leeftijd be reikte, liet nog lang en regelmatig, zij het niet veelvuldig, van zich hooren. Ongetwij feld heeft het haar groot genoegen gedaan, dat het door haar en anderen uitgestrooi de zaad op vele plaatsen wortel heeft ge schoten en vruchtbare planten heeft opge leverd. Maar er blrjft juist in particuliere tuinen, hetzij men hieraan weinig of veel ten koste kan of wil leggen, nog wel iets te verbeteren over. Hiervoor geldt het woord van Geertruida Carelsen, dat ik hierboven weergaf. Vrees niet, dat het opvolgen van dezen raad boven de begrooting gaat. Juist in de vrije beplanting van den tuin schuilen vele mogelijkheden om met geringe middelen een aardig geheel te bereiken, waarvan de kosten door den voorbijganger moeilijk te ramen zijn, maar waarvan het effect zijn aandacht trekt. Heeft men hulp noodig bij het verwerken van het levende materiaal, dat ook aan den bodem eischen stelt, dan staan vaklieden gereed U te helpen. Zij zijn en blijven on ontbeerlijk, zij het niet voortdurend en overal. De goeden onder hen waardeeren het, dat de liefhebber weet mee te praten over planten en belangstelling toont voor den tuin. Er kan dus, in goede harmonie, veel worden bereikt. Heeft men geen gelegenheid persoonlijk vaste planten te zien bij daglicht, dan zijn er de catalogi van onze Nederlandsche kweekers van vaste planten, die ter be schikking staan. Meestal geven zij korte beschrijvingen van de aangeboden plan ten en van enkele of zelfs van vele goede fotografische en soms gekleurde afbeel dingen. En overigens zijn er verscheidene goede boeken over vaste planten versche nen, die ten deele het nadeel hebben al te uitgebreid te zjjn-, zoodat de zoekende er in verdwaalt. Bilthoven. P- J- SCHENK. Fa. C. Haks Dz. OPGERICHT 1899 Directeur D. HOOLWERF Telef. 2731 Kantoor Heuvelweg. 18 BEGRAFENISSEN - TRANSPORTEN - CREMATIE'S

De Soester | 1938 | | pagina 3