Drukwerk Een goed en billijk mm ADRES Leer van Natuur. de Burgerlijke Stand H. Frank - Nieuweweg 91 Telefoon 2867 Ingezonden F. TO0<GT Gemengd Nieuws i Plaatselijk Nieuws c NIET ALLEEN GOED.... MAAR OOK GOEDKOOP ÏORTS c c N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij van 612 Oct. 1938. Nathalie Henriëtte, 'd. van E. L. Gijsber- ti Hodenpijl en C. Klok, Amersf.straat 120; Elbertus Franciscus Jozef, zoon van J. A. Luyf en M. J. C. Letschert, Banningstiaat 39; Everdina, d. van E. van Looyengoed en M. M. de Waard, KJrommeweg 27; Her- mann Jozef, zoon van W. M. Demmers en C. K. Driehuis, Kon.laan 53; Teuntje, d. v. M. Smit en J. H. Hoogendoom, Beetzl. 46. ONDERTROUWD: A. H. Brouwer, 33 jaar, landb., Leusden en P. van Logten- stein, 35 jaar, P. v. d. Breemerweg 1. GEHUWD: geen. OVERLEDEN: Henri Guillaume Antoine Bakhoven, 75 jaar, geh. met M. G. Michels, Hellingweg 8; Pietertje Schaap, 60 jaar, wed. van H. v. d. Brink, Kerkdw.straat 4; Jannetje Majoor, 84 jaar, wed. van T. Bus, Steenhoffstraat 46; Gerrit de Bruin, 78 jr., wdnr. van A. v. Maurik, Steenhoffstraat 46; Jan Louis Stronk, 68 jaar, Beukenl. 21. Vestiging van 6—12 Oct. 1938. S. van Dyen, inw., van Baarn naar Post weg 41; G. van Oosterom, met vrouw, van Stoutenburg naar Ossendamweg 55; P. v. d. Broek, met gez., van Leeuwarden naar Schoolstraat 29; H. O. K. Reinsberg met vr., van L n Haag naar v. Lyndenlaan 7; P. Worp, inw., van de Ry'p naar Wilh.laan E. B. Goekoop-Parwell met dr., van Oegstgeest naar Vosseveldlaan 17a; B. de Beer, inw., van Den Haag naar L. Brink- weg 15; M. J. Botman, inw., van Alkmaar naar Amersf.straat 20; A. v. d. Leur, met gez., van Culemborg naar Dalweg 2; A. A. Vis, inw., van Amersfoort naar Molenstr. O.Z. 15; C. P. Hogestijn met vr., van Zeist naar Vredehofstraat 10; P. J. Bomü van Hilversum n. Beetzlaan 40; E. v. Merke- ste(jn, inw., van Bussum naar Rembrandt laan 6; K. Schultejann, inw., van Enschede naar Hartmanlaan 39; G. J. Go vaars, inw. van Amsterdam naar Vosseveldlaan 28; J. N. Flikweert, met vr., van Noordgouwe n. Nieuweweg 104; W. A. Feij met gez., van Ned. Indië na.. Stadb.laan 140; A. G. Hil- horst, met vrouw, van Baarn naar Kerkpad Z.Z. 49; Th. W. Groen, met vr., van Vee- nendaal naar Dorresteinweg 45; G. Raven horst, inw., van Zeist naar Soesterb.straat 122; A. L. Ritmeester van Apeldoorn naar Soesterb.straat 118; J. J. Friemann, met vr., van Amst .dam naar Kostverlorenweg 5; H. Teunissen, met gez., van Den Bosch naar Talmalaan 9; P. Kaasjager, inw., van Driel naar Talmalaan 9. vr., van Ferd. Huycklaan 6 n. Eemstraat 12; A. van Vark met gez., van Banning- straat 90 naar Amersf.straat 42; G. v. d. Heuvel, met gez., van Molenstraat W.Z. 7 naar Ferd. Huycklaan 6; Wed. J. Verwoerd met k., van Korenweg 6 naar Heuvel weg 1; A. Kiesewetter, met gez., van Amersf.str. 25 naar 19; R. H. Berends van Regentesse- laan 8 naar K. Melmweg 3; J. van Vliet van Klaarwaterweg 12 naar Bakkers weg 9; W. A. van Asch van Soesterengweg 54 n. Klaarwaterweg 56; J. G. Stalenhoef van O. Grachtje 19 naar Klaarwaterweg 56; A. K. M. v. d. Leen van Ringweg 12 n. Becke- ringhstraat 27; G. Grift van Nieuwstraat 44 naar Beckeringhstraat 27; A. v. d. Broek van Beckeringhstraat 22 naar Bartolotti- laan 9; vVed. E. v. Klooster-Staal van Ko- ninginnelaan 165 naar L. Brinkweg 36; M. van Soest, met vr., van Molenstraat W.Z. 30 naar 19; L. A. de Beer, met gez., van Klaarwaterweg 99 naar Molenstraat W.Z. 30; A. van Asch van Soesterengweg 54 n. Molenstraat W.Z. 14; D. Hoge veen met vr. van Wieksl.weg O.Z. 103 naar 97; W. v. d. Akker, met gez., van Kerkpad Z.Z. 22c n. Nieuweweg 47; D. Altenberg, idem; R. Bongers, idem; J. Jansen idem; C. M. Keij- ser van Vredehofstraat 37 naar B. Grothe- straat 9a; Wed. E. v. Herwaarden-Veldman van Kerkstraat 7 n. Nieuweweg 34; Wed. R. Looye-Reemeyer, met k., van Braamweg 46 naar O. Utr.weg 50; E. Streekstra van Hildebrandlaan 12 n. O. Utr.weg 50. voor Hout Triplex Bijts Ijzerwaren - Lijsten - Huisvlijtartikelen en alles op Electrisch gebied als Lampen, Snoer, Stekkers enz. enz. is Buiten verantwoordelijkheid der Redactie J(g DE SLECHTE KORTE BERGSTRAAT. Vertrek van 612 Oct. 1938. C. J. van Voorthuizen, van Paltz 4 naar Ochten, Gaatstraat O 215c; H. W. Geelen van v. Weedestraat 32 naar den Haag, Am- sterdamschestraat 33; J. H. M. Kamphuis van Bartolottilaan 55 naar Den Haag, van Bijlandstraat 70; M. J. Kjele van Middel- wijkst'-aat 44 naar Dubbeldam, Stevens- weg Zb: W. Derks van Molenstraat W.Z. 5 naar Bergh (Gld.), Gr. Azewijn 10; H. J. Kruisbos van B. Grothestraat 22 n. A'foort, Ranolkelstraat 44; J. B. Roest m. gez., van Heideweg 86 naar Hengelo (O.), Dr. A. Kuyperstraat 37; Wed. M. J. Koch-v. Da len van Parklaan 12 naar Nizza (Fr.); J. van Dijk, van Kolonieweg 9 naar R'dam, opl. schip „De Nederlanden"; G. T. van Vliet van Klaarw.weg 12 naar R'dam, Schiebroekschestraat 29b; G. J. H. Hilbrink van Luchtvaartafdeeling naar A'dam, 2e Helmerstraat 5; G. C. Wijs van Soesterb. straat 118 naar A'dam, P. C. Hooftstraat 64 boven; M. van Zuilen, v. Koninginne- laan 105 naar Baarn, Laanstraat 109 H. P. van Asch, met k., van Kerkpad Z.Z. 9 n. H'sum, Geuzenweg 230; B. Niessen van K. Engendaahveg .9 naar L. Nieuwkoop, Kerkweg 54; B. Th. Margadant van Lange Bergstraat 23 naar Z. Afrika; A. Feenstra van P. Potterlaan 20 naar Oostdongera- deel; G. A. Hinrichs van Luchtvaartafd. n. De Bilt, O. Nassaulaan 15; M. H. Bothof van Soesterb.straat'125 naar Zwolle, So- phia-ziekenhuisC. KJ. Waterman met gez. van Kerkdw.straat 20 naar A'dam, van Zesenstraat 45 3; Wed. C. Hebbenaar— Camphuis, met k., van Nieuweweg 117 n. Nr. Amstel, Gr. Aelbrechtlaan 67; C. W. van Dijk van v. Weedestraat 61 naar Jut- phaas, Nedereindscheweg 11; Wed. A. K. W. van Dorp-van Bennekom, van Vrede hofstraat 23 naar Wiesbaden (Dld.); Wed. H. W. Voorduin-Stroband, van G. Pelsweg 2a naar den Haag, Acaciastraat 19; M. H. Verhoef van Nieuweweg 59 naar De Bilt, Hasebroeklaan 43; C. J. C. M. Wickel van Talmalaan 12 naar Den Haag, Wassenaar- scheweg 210; W. A. Heering van Lucht- vaartafd. naar Zeist, Hertenlaan 16; R. E. Blitz van Amersf.straat 134 n. A'foort, v. Asch van Wijckstraat 22; A. P. v. d. Sluis Veer van Birktstraat 76 naar H'sum, Gr. Florislaan 28; H. C. Smulders, met vrouw, van Hartmanlaan 106 naar R'dam, Sav. Lohmanlaan 16; J. W. Thijssen van Lucht- vaartafd. r Haarl.meer, Nieuwemeer- dijk 467, Badhoevedorp; H. H. A. Wesse- ling, van Luchtvaar taf d. naar Zeist, Palt- zerweg 291; M. H. M. Minolla van Plasweg 27 naar Bussum, Vaartweg 16; J. C. Hen driks van Soesterb.straat 21 naar Haarl, meer, Schiphold. 35; H. C. Pranger van Luchtvaartafd. naar Zeist, Paltzerweg 291; W. J. Baas, idem; R. Barte van Wilh.laan 28 naar Utrecht, O. Gracht 352; P. M. T. Kalis van Soesterb.straat 125 naar Nijme gen, v. Spaenstraat 10; Wed. T. Groene- wold-Leeuwering van Amersf.straat 93 n. A'foort, Madoerastraat 32; C. Schouten van Beckeringhstraat 2 naar Kortenhoef, Oran- jeweg 34; H. J. Klein vmet gez., van Verl. Postweg 11a naar Baarn, Heemskerklaan 66; J. Klein idem;. Wed. D. A. Prins van Westendo'pe-van Eek van Amersf.straat 70 naar Doom, Verl. Boschlaan 18; P Nieuwenburg, met vr., van L. Brinkweg 62 naar A'dam, le J. v. d. Heydenstraat 132 le étage; H. G. C. Schulz van Amersf.str. 1 naar Zeist, Tulpstraat 13a; J. V. Alders van Kerkpad N.Z. 31 naar Naarden, Meer straat 29; A. A. Reinke van Birktstraat 34 naar Vdarr Teniersstraat 1; H. v. Lint van. Lt Ko jenlaan 1 naar Utrecht, Koe koeksplein 7; Wed. A. H. Heyblom-Sl(jper van O. Utr.weg 46 naar Enkhuizen, Dijk 36. Verhuizingen binnen de gemeente van 6—12 Oct. 1938. Th. H. Korse van Rademakerstraat 9a naar Amersf.straat 95a; A. v. Asten, met Burgem. Grothestr. 30 Telef. 2363 - Soestdijk GED1PL. OPTICIEN. Voor bet maken van Uw bril, ook volgens recept van H.H. Oogartsen, een VERTROUWD ADRES! - JAN RINK, f Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U opname van het volgende De verbindingsweg tusschen Julianalaan en Wilhelminalaan, genaamd de Korte Bergstraat, bevindt zich reeds jaren in een meer dan schandaligen toestand. Voor de perceelen 2 en 4 zijn kuilen, die wel 20 c.M. beneden de kruin van den weg liggen. Voor eenigszins bejaarde menschen, die 's avonds van dezen weg gebruik maken, om o.a. brieven te posten, is het loopen op dezen weg zeer moeilijk en bij glad weer gevaarlijk. Ik woon nu 6 jaren te Soestdijk en in al dien tijd is nog niets aan het onderhoud van dezen weg gedaan. Als deze gemeen te dan, niettegenstaande de 200 opcenten' op de personeele belasting zoo arm is, dat dit 100 M. lange wegje nog niet eens van een behoorlijke "bestrating kan worden voorzien, dan kan er toch in ieder geval voor worden gezorgd, dat er geen kuilen in zitten. Voor het onderhoud der wegen zijn op de begrooting toch wel gelden uit getrokken? Dit jaar is de Lange Brinkweg van een geheel nieuwe bestrating voorzien, een weg, die alleen gebruikt wordt voor de auto's van den dienst der gemeentewerken en wat boerenkarren. Waren wegen als de bovengenoemde en dan Wilhelminalaan en Lange Bergstraat niet noodzakelijkerwijze al veel eerder aan de beurt geweest? Is dit een gezonde wegenpolitiek Gaarne noodig ik den betrokken wet houder uit, eens persoonlijk een kijkje te gaan nemen en ik ben er van overtuigd, dat ik niet overdrijf, wanneer ik zeg, dat de meeste boerenlandwegen nog beter zijn, wanneer deze bij zoo'n onmogelijk hobbelig straatje worden vergeleken. Moeten wij werkelijk weer met zoo'n ellendigen toe stand den winter ingaan? U dankend, H. H. F. J. PORTHEINE, Doe eens een week lang heel zwaar werk; De huid wordt zacht en kaal. Ga door, en houdt u het even vol. Slijt dan die huid totaal? Weineen toch immers, hij wordt hard. Wanneer U door blijft gaan, Bemerkt U binnenkort niets meer; De huid, die past zich aan. Het evenwicht moet ook verzorgd, Want naast de olifant, Houdt er het teere vlindertje Weer de balans in stand. De dieren in een koude streek Hebben een pelsjas aan, Terwijl ze in een zacht klimaat Mer haar bedekt slechts gaan. Het lijkt wel of de mensch dit soms Een oogenblik vergeet. Wou U het beter weten soms Dan de Natuur het weet? Stel voor: U was een ijscoman; U paste zich niet aan. Waar moest U dan in vredesnaam Des winters van bestaan? Stel U een doel en houdt dat vast. Ga altijd recht door zee; Maar als nu eens 't getij verloopt, De bakens moeten mee! Er staat een Meesteres steeds klaar, Op ieder denkbaar uur, Die steeds een passend voorbeeld geeft. Dat is: Moeder Natuur! BENNY VREDEN. Woensdagmiddag te 1 uur werd op zeer eenvoudige wijze het stoffelijk overschot ten grave gedragen van wijlen den heer J. Rink, gep. landmeter N.O.I. op de Hen' Begraafplaats, waar veel belangstelling voor bestond. Wij merkten o.a. op de afge vaardigden v.d. Bellamy ver. Vr. Vredes- bond. Vegetarische Bond, Anti Militairisti- sche Bond; Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, Rein Leven, de heer van Asselt, hoofd van de Van der Huchtschool, Mevr. van Mierop uit Amsterdam, de heer H. W. Kist, oud-administrateur der Deli Mij.; Ir. Felix Orth, e.a. De lijkkist was gedekt door paarse en witte bloemen. De dochter van den overledene dankte voor de overgroote belangstelling. GESLAAGD. DISTRUTIE VAN GASMASKERS. Voor het dezer dagen te Den Haag ge houden ministerieele examen tot het ver krijgen van een radio-zendmachtiging, slaagde onze plaatsgenoot de heer H. A. Fugers. Naar wij vernemen zal de heer Fugers met een eigen zender „in de lucht komen' onder de roepletters PAoF.G. AANBESTEDING VAN DE NIEUWE R.K. KERK. PUBLIEKE VERKOOPING. Door Notaris A. Romer te Baarn, werd Woensdagavond te 8 uur in het hotel de Gouden Ploeg publiek verkocht: Een winkelhuis met schuur en erf a.d. Birktstraat 7a, groot 4.16 A. Kooper de heer L. Prins, te Soest, voor 3401.—. Een huis met erf en grond aan de Korte Kerkstraat 3, groot 3.27 A. Kooper de heer J. Wijt, te Houten, voor 1400.—. NIEUWE MÜZIERVEREENIGING. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming deelt mede, dat volgens het daartoe strekkend besluit van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken deze ver eeniging ingeschakeld zal worden in de distributie van een deel van de door het Rijk bestelde volksgasmaskers. Hierdoor wordt belangrijke steun ver leend aan de plannen van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming met betrekking tot de distributie van goede en goedkoope gasmaskers. MONT POORT. DE RIJWEG EN HET RIJWIELPAD. Woensdagmiddag te 3 uur werd aanbe steed het bouwen van een nieuwe R.K. Kerk in Soest-Zuid door de architecten Clemens Hardeman te Oldenzaal en Arn Brouwer te Soest. Ingekomen waren 7 biljetten: H. van Keulen, Amersfoort 76.687, J. H. Heijmerink, Utrecht 76.984. Nijhuis, Arnhem 77.643. Ribberinjk, Hengelo 79.890. Braat en Kerkhof, Enter 81.980. H. Mokveld, Hilversum 83.414. W. van Asch, Soest 85.232. De gunning werd aangehouden. IN MEMORIAM JAN RINK. Alhier is opgericht den 12den October 1938 de muziekvereeniging „Soest-Zuid". Aanvankelijk telt deze vereeniging nog maar 17 leden. De contributie is bepaald op 20 cent per week; jeugdleden onder de 18 jaar betalen 10 cent per week. Zij, die tot deze vereeniging als lid of donateur wenschen toe te treden, kunnen zich opgeven bij de H.H. J. C. Beijen, Nieu weweg 15; G. van Kleef, Braamweg 39; J. Rams, Verl. Kolonieweg 9, telefoon 2469 en Chr. C. Schults, Soesterb.straat 55. Men schrijft ons vanwege de I.V.B., ai- deeling Soest-Baarn: Onder groote belangstelling werd Woens dag j.1. op de begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Jan Rink. Daar volgens zijn wensch op de begraaf plaats niet gesproken werd, is een woord ter nagedachtenis hier wel op zijn plaats. Jan Rink, een zeer sympathiek en hu maan mensch is van ons heengegaan en heeft een leegte achter gelaten bij allen, die hem nader kenden en met hem samen werkten. Onze vriend Rink was in de eer ste plaats Mensch en genoot niet alleen de vriendschap van zijn medestrijders, maar ook zijn grootste tegenstanders op maat schappelijk en geestelijk gebied hadden eerbied en achting voor hem. Het was zijn liefde voor Waarheid en Recht, dat hem steeds deed opkomen voor zijn medemen schen. Zoo heeft hij met woord en daad gestre den voor het menschdom waar dit leed en onrecht werd aangedaan. Dit was oorzaal: dat hij lid was van zeer vele Humanitaire Vereenigingen. Tot zeer kort voor zijn dood was hij nog vol vuur voor zijn laatste Ideaal: de schoone Bellamy-gedachte. Zijn heengaan is dan ook een groot ver lies voor de groep Soest-Baarn van de I.V.B. waarvan de overledene Secretaris- Penningmeester was. Hij was oprichter de zer afdeeling. Al heeft onze vriend het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, zijn nagedachtenis zal bij ons voortleven. BAARN. HET WERK DER BIJBELGENOOT SCHAPPEN IN INDIë. .Mistpalen" voldoen niet aan de gestelde eischen. De tusschen den nieuwen Provincialen weg en het rijwielpad te Willeskop nabij de- e gemeente, geplaatste zoogenaamde .mistpalen", blijken als afscheiding niet geheel aan de gestelde eischen te voldoen. Bij bedompte en mistige weersomstan digheden, loopen evengenoemde hardstee- nen paaltjes goed in het oog en is het ge vaar, om van den weg af te dwalen, prac-» tisch uitgesloten. Het groote bezwaar is echter, dat zij slechts een vijftal c.M. boven den grond uitsteken en dus als afscheiding onvoldoen de zijn, aangezien men steeds het risico loopt, er over heen te rijden en een valpar tij te maken. Een dezer dagen kwam een wielrijder, doordat de trapper van zijn rijwiel juist de uitstekende punt raakte, zoo ernstig te val len, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een ideale oplossing lijkt ons dan ook eenzelfde toestand te scheppen als langs den weg OudewaterHaastrechtGouda wordt waargenomen, waar men de palen hooger heeft geplaatst en voorzien van een wit-zwarte afscheiding, terwijl er op de plaatsen waar de weg eenigszins ombuigt, roode reflectors op zijn aangebracht. Het plaatsen van een haag als afschei ding, zooals dit eveneens langs den weg Oudewater-Goude wordt aangetroffen, komt ons minder gunstig voor. De ruimte tusschen rijweg en rijwielpad is te gering en speciaal bij winteravonden levert dit voor wielrijders groote bezwaren op, daar dezen bij het passeeren van auto's, door het uitstralende licht bijna geheel worden ver blind. Dit laatste vindt zijn oorzaak in het feit, dat het licht zich door de haag niet over het rijwielpad kan verspreiden, als gevolg waarvan dit nauwelijks te ondei- scheiden is. In verband hiermede lijkt het ons niet ondienstig, dat bevoegde autoriteiten aan deze kwestie eens nadere aandacht beste den. (Utr. Dagbl.). 'WERKLOOSHEID DAALT. Laagste percentagecljfer weUert- September 1932. WELKOMST SAMENKOMST. LEGER DES HEILS. Oud-directeur gemeentewerken, Ned. Oost-Indië. Onderschrift. In verband met de klacht van den geach ten inzender kunnen wij mededeelen, dat de uiterst slechte toestand van de Korte Bergstraat bij de betrokken autoriteiten reeds langer bekend was. Maatregelen wa ren genomen om deze straat in dit jaar ge heel opnieuw te bestraten, wat hard noodig is. Daarvoor is op de begrooting voor 1938 het benoodigde crediet aangevraagd, doch door het vele besnoeien, wat op die begroo ting ingevolge de wensch van Gedeputeerde Staten, de Centrale Commissie van over leg inzake de gemeentebegrootingen en den betrokken Minister moest plaats hebben, is die post noodgedwongen en tot groot leed wezen van de gemeentelijke autoriteiten teruggenomen moeten worden. Op de begrooting voor 1939 zal thans die post opnieuw worden geplaatst en gehoopt mag worden, dat de hoogere instanties de- thans niet opnieuw zullen doen schrap pen. De bedoeling is dan den geheelen weg te herstraten. De kuilen en gaten zullen in afwachting van die herstrating zooveel en zoo goed mogelijk worden gedicht, hetgeen reeds eerder was besloten, doch mede in verband met de verbetering van den rijweg en de trottoirs van de Julianalaan, waar op de Korte Bergstraat juist vlak bij de brievenbus uitloopt, is in de uitvoering eenige vertraging gekomen. Wij meenen echter te weten, dat de voorloopige verbe tering spoedig zal worden uitgevoerd. De gemeentelijke autoriteiten hebben dus aan den desolaten toestand van het wegdek van de Korte Bergstraat niet zóó veel schuld, als de geachte inzender wel meent; de noodige geldmiddelen voor de verbetering zijn hun van hooger hand ont houden. Red. Wegens oververplaatsing van majoor A. Blikslager van den Haag naar Baarn, werd haar Woensdagav. het welkom toegeroe pen in de buitenpost Soest aan den Nieu weweg 111. Begonnen werd met het zingen van lied 196, waarna de sergeant-majoor C. Kothen in gebed voorging, versterkt door enkele zusters en broeders. Daarop zong de cadet M. v. d. Brink lied 104 voor, waarna ge collecteerd werd. Sergeant-majoor Kotten las daarop voor Psl. 3*2, en staat stil bij het onderwerp: „vertel mij nog eens de Blijde Boodschap". Verder roept hij den majoor een hartelijk welkom toe en hoopt, dat door haar getuigenis vele zielen zullen worden gered. Na den uitroep, door allen: „God zegene de majoor", door applaus onderstreept, werd gezongen: „Er is maar één Leger des Heils". Daarop riep Lt. Lancee het welkom toe aan de majoor, verder deed dit Zr. Werk hoven, die mededeelde, dat de Kindersa menkomst, ondanks veel tegenwerking, 35 kinderen telt. Hierna zongen de kinderen een wel komstlied. Achtereenvólgens werd het woord nog ge voerd door zuster van Vliet, de corpscadet zuster Jansen, afgewisseld door zang nummers. De majoor, die daarop het woord ver kreeg, dankte voor het hartelijk welkom; daaruit blijkt, dat wij in Jezus Christus één zijn. Haar intrede verbindt zij aan Psl. 32 11. Na het zingen van „Vat gij mijn beide handen", ging zij voor in dankgebed. Medegedeeld werd, dat reeds Ingezameld wordt voor de Nationale aanvraag. Op 26 October a.s., des avonds om half acht, komt de zangbrigade den avond vul- vullen. GESLAAGD. De heer J. K. Gaarlandt slaagde 12 Oc tober voor het diploma met aanceekenlng van den Alg. Ned. Politiebond Over bovengenoemd onderwerp sprak Dinsdagavond om 8.15 uur in het gebouw der Christelijke Belangen in de Leestraat te Baarn Dr. H. C. Rutgers, algemeen se cretaris. Onder de vele aanwezigen be merkten wij o.m. den rector van 't Lyceum te Baarn, Mevrouw Landweer-de Visser uit Soest en ds. de Waal, em. predikant te Soest. De vergadering werd geopend door dr. V. P. Astro, die allen het welkom toeriep en laat zingen Gez. 245 2 en daarna in gebed voorgaat. Daarop werd het woord verleend aan dr. H. C. Rutgers, die sprak voor het Bijbelgenootschap, dat zeer veel moeilijkheden heeft ondervonden, hoewel het voor velen tot zegen is geweest. In begin Juni 1814 werd te Amsterdam en Rotterdam het Ned. Bijbelgenootschap opgericht en op 4 Juni 1814 te Batavia in het Paleis van den Gouverneur Generaal. Thans zijn 70 hoofdtalen bekend, maar er zijn er in Indië aleeen al 200. Het genootschap heeft ook in In dië vruchtbare pioniersarbeid verricht. Toen het genootschap werd opgericht, be stond er alleen maar in het Maleisch een vertaling van den Bijbel. In 1826 werd een volledige vertaling gegeven van den Bijbel in het Javaansch; verder werd de Bijbel in het begin der vorige eeuw vertaald in het Bataks, Boegineesch, Dajaks en Ma- kassaarsch, vertaald door personen, die uitgezonden werden door het genootschap. In de 2e helft der 19e eeuw vertaalden ook Zendelingen gedeelten uit den Bijbel. Dr. N. Adriani heeft pioniersarbeid verricht. De vertaling in het Maleisch en Javaansch werd herzien. Nu de vertaling klaar is, moet zij gezet en gedrukt worden en daar na gedistribueerd. Dit laatste geschiedt vanuit Bandoeng, vanwaar corporteurs den Bijbel aan de deur verkochten. De onkosten bedragen 20.000.— per jaar, maar daar de koopkracht der Indische bevolking zeer gering is, moet het genootschap steeds bij passen. Jaarlijks moeten 500.000 exemr plaren worden verkocht of weggezonden. Thans werken mede het Britsche en Bui- tenlandsche Bijbelgenootschap en het Ne derlandsche. Getracht zal worden een inza meling te houden die 60.000.— moet op brengen, opdat voor 4 j. de arbeid kan wor den voortgezet. Na nog in meer bijzonderheden te zijn getreden, werd de bijeenkomst om half elf gesloten. Aanwezig was een brochuretafel, waar op een 35-tal bijbels in diverse talen waren uitgestald. De directeur v.d. rijksdienst der werkloos heidsverzekering deeltmede, dat blijkens hem door 't Centraal bureau voor de sta tistiek verstrekte voorloopige gegevens in de week van 19 t.m. 24 September 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloo- zenkas waren aangesloten 566.010 perso nen (waaronder 75.107 landarbeiders). In de tweede veislagweek van Septem ber was het werkloosheidspercentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt: 1932: 26.7; 19.33: 24.1; 1934: 25.6; 1935: 30.2; 1936: 30.7; 1937: 23.5; 1938: 21.9 Op 10 September 1938 waren bij de or ganen der openbare arbeidsbemiddeling in geschreven 320.404 werkzoekenden, van wie er 302.884 werkloos waren (n.1. 289.469 mannen en 13.415 vrouwen). Blijkens opgave van den directeur-gene raal voor de werkverschaffing en steun- verleening bedroeg op 24 September 1938 het aantal tewerkgestelde werkloozen 44.432 en het aantal gesteunde werkloozen 128.498, tezamen 172.930 verzorgden (voor loopige cijfers) Het verschil tusschen het aantal inge schreven werkloozen en het aantal verzorg den, wordt in de eerste plaats verklaard, doordat onder het aantal verzorgden (dit zijn in hoofdzaak kostwinners van gezin nen) de werklooze gezinsleden niet worden medegeteld. Deze zijn echter wel als werk zoekende bij een arbeidsbeurs ingeschreven. In de tweede plaats bevinden zich onder de ingeschrevenen een aantal verzekerden, die uitkeering genieten uit een werkloozen- kas. Dit aantal is thans nog niet op te ge ven. In de derde plaats zijn een aantal werk loozen in cultureele zorg (cursussen en kampen). Hun aantal bedroeg in Augustus 12.669. C 2 v. Weedestraat 7. Soestdijk. Tel. 9«2

De Soester | 1938 | | pagina 2