«■HOEDEN JONGEMEISJESKLEEDING DE EERSTE Herfstmantels Knippatroon De kunst om jong te blijven m hoeden zullen in aller lei variaties dominee- DEUX PIECES. Twee-in-éVn patroon 2612. Prijs 30 cent pl. 5 ct. voor adm.- en verz.kosten. Links een model van amathistkleurig fluweel met garneering aan voorzijde in purper, violet en marmer. Aan dacht vraagt de aange knipte punt, die naar rechts wordt omgevou wen, en de achterzijde van deze hoed, die het hoofd grootendeels om sluit. De zijkanten ge ven enkele platte krul len te zien. De fluweelen toque met voorwaartsche allu re heeft een smalle bontgarneering, waar van twee kleine staar tjes in krullen afhan gen en struisveeren imiteeren! Het derde ontwerp is van harig vilt en heeft een omgebogen rand, die boven de langwer pige bol uit komt. Gar neering van groote, rechte veer, die door de rand gestoken en tegen de bol gehecht wordt. Wanneer de da- Deze drie typen van De deux-pièces blij ven zich nog steeds handhaven en zijn in derdaad zeer practisch, omdat men bovendeel of rok kan combinee ren met andere weef sels en kleuren. Bij dit model worden aan vullende patroondeelen geleverd, zoodat men ook hiervan weer tweè japonnen kan maken aan de hand van één hoofdpatroon. Links een hooge hals afwerking met omlig gende kraag en slui ting met groepjes plooien. Lange mouwen Rechts worden korte mouwen met opgestikte bies gedragen, terwijl langs hals en voorzij de deze bies zich her haalt. Opgestikte zakken. Benoodigde stof 3y2 meter. Creed komt uit met mantels, die aan 1900 herinneren en waarvan er verschillen de zeer breede en hoog opstaande bont kragen hebben. De mannequins hadden met deze nieuwe gril rekening te houden en droegen hooge kapsels, waarop kleine hoedjes, diep over het voorhoofd, ontwer pen o.a. van Rose Valois. Bijzondere aan dacht vroegen de min of meer ornamenta- le spelden, die zich bij deze kleine dopjes weer onmisbaar maken. Voorspeld wordt voorts, dat men in de komende maanden, behalve fluweelen, ook veel bonten toques en barets zal dragen. G. C. M.—S. Patronen in de maten 12—44—46 en 48. Charme als uiting van blijheid. innerlijke gaat en die het gelaat als het ware om lijsten. Behalve de nieuwe „overblousen- de'' modellen die o.i. weinig kans van slagen hebben zien wij andere, die streng getailleerd zijn, terwijl de schouder lijn weer meer geaccentueerd wordt. De mouwen zijn zeer verschillend, nu eens glad en aansluitend, dan weer ruim en vo- luminent van omvang. Bont speelt een groote rol op lange, zoowel als kortere cos- tume mantels en verschillende, bepaald in teressante garneeringen vragen de aan dacht. Niet zelden ziet men aan korte man tels plastrons of zelfs geheele voorpanden een col van glad bont, waaronder bever een groote plaats inneemt. Simpele konijnen velletjes worden zóó kunstig verwerkt, dat men de herkomst van een mooie bontgarneering menigmaal niet vermoedt. Incrustaties van gladde bontsoorten brengen verrassende effecten en meerma len brengt men langs den omtrek nog stiksels van koordzij of smal tres aan, die 't bont nog meer eccentueeren. Men kiest voor deze incrustaties zoowel grillige ara besken als bloem- en bladmotieven, doch steeds kan men van geslaagde effecten spreken. Ongetwijfeld ziet men nu en dan een overdadige bontgarneering, doch aan meer dere mantels wordt volstaan met rechte col-opslagen en zakken. Bont-cape-jes en -bolero's zijn bestemd voor kille najaarsdagen en worden over gekleede middag- japonnen gedragen. Alix gaf op een show een diep wijnroode japon met cape-je en ondermouwen van vos, ter wijl Maggy Rouff met een staalgrijze tail leur uitkwam, waarvan de voorpanden en reverskraag van Indisch lam waren. Dit laatste modehuis verwerkt buitengewoon veel bont en wel bij voorkeur astrakan en bever. Als modekleuren voor mantels worden o.a. verschillende kleuren groen genoemd, vooral ook grijs-groen, terwijl Gaston met vele variaties, in bruin uitkomt o.a. van Dijck-bruin en voorts neemt grijs een niet onbelangrijke plaats in. Vanzelfsprekend neemt zwart meer een voorname plaats in, doch de bontgarneeringen brengen zooveel afwisseling, dat men zich niet bezorgd be hoeft te maken er al te stemmig uit te zien. Trouwens de mogelijkheid wordt ook in de komende maanden geboden om kleurige shawls te,dragen, soms zelfs in zeer spre kende en van het geheel afwijkende kleu ren. Behalve zijden en zeer fijne wollen shawls zal men er dit najaar ook zeer veel van fluweel zien, vooral bij meer gekleede mantels. Als materiaal zal men velours de laine bouclé en laken verwerken, terwijl voor de sportieve modellen Engelsche tweeds een voorname rol spelen. Het gekleede complet dezer schets is ge dacht van donkergroene wollen stof, en heeft een bontgarneering van bever. Nieuw is de col, die de hals als een rechte band omsluit, terwijl de mantel een zeer afklee- dende lijn zou geven, indien de mouwen niet zoo bijzonder forsch werkten. De combinatie groen-bruin herhaalt zich ook weer dit herfstseizoen en zal een groot kans van slagen hebben. dit ernstig voorneemt, zal echter moeten beginnen met zichzelf aan een critisehe bi- schouwing te onderwerpen. Geen zwakhe den verdoezelen, doch de verkeerde eigen schappen scherp onder de loupe nemen, ze willen zien! We moeten trachten de dingen zooveel mogelijk van den goeden kant te bekijken en de zonzij van het leven te zoeken, die ondanks de schaduwen, te vinden is. Moei lijkheden zijn ervoor om overwonnen te worden, met eigen kracht, want zijn wij er ook maar eenigszins door gebaat, indien wij met een „Frau Sorge"-gezicht rond- loopen? Immers, neen! Wij moeten ons evenmin zulke gewich tige menschen voelen, dat wij steeds over al op den voorgrond willen treden, noch in eigen omgeving, noch in onzen vrien denkring, of waar ook. Indien wij op eenvoudige wijze de taak vervullen, die voor ons is weggelegd, hetzij in ons eigen huis of daarbuiten dan zal ons leven veel minder gecompli ceerd worden. Wij zullen anderen blijmoe diger tegemoet kunnen komen en het „Keep Smiling" der Amerikanen steeds meer leeren toepassen. Niets maakt een gelaat aantrekkelijker en jeugdiger dan een vriendelijke lach! Wanneer ons iets tegenloopt in het le ven, is het beter, dat wij de zaak eerst rus tig beschouwen en ons niet dadelijk boos maken. In de meeste gevallen zal dan te vens blijken, dat het veel minder onover komelijk was, dan wij gedacht hebben. Meermalen zal er wellicht nog iets goeds groeien uit het schijnbaar negatieve. Indien wij deze levensbeschouwing trach ten te volgen, dan zal de tijd ons leeren ons te schikken naar de omstandigheden en zoo noodig berustend aanvaarden daarvan. Vrouwen, die eenmaal zoover gevorderd zijn in de beoefening der levenskunst, zul len haar leven rijker weten en blijmoedig zullen zij anderen deelgenoot maken. De uitstraling van haar innerlijk leven is het, die weldadig en verkwikkend op hare om geving inwerkt, die haar aantrekkelijk maakt en charme verleent. Uiterlijke schoonheid is onderworpen aan wetten van ouderdom, de innerlijke daar entegen niet. Zij blijft de bron waaruit wij levensvreugde, frischheid, veerkracht en jeugd kunnen putten, zelfs als onze jaren toenemen en onze haren vergrijzen. Vrou wen, die in haar jeugd volstrekt niet op schoonheid konden bogen, krijgen op oude ren leeftijd veelal een geheel ander gelaat, doordat hare trekken verzacht zijn als uiting van een mooi innerlijk leven. Cosmetische middelen, weïke aangewend worden om 't uiterlijk schoon te verhoo- gen, zullen tenslotte slechts met succes be kroond worden, indien zij hand in hand gaan met een harmonische ontwikkeling van het innerlijke leven en een positieve levensbeschouwing. Hooger dan schoonheid staat het karak ter. BIJZONDER AANBEVOLEN! De tijd, waarin de boomen kaal worden en de avonden lengen, is weer ken. Het is ook de tijd, waarin wij, dames, ons weer meer gaan toeleggen op huishou delijk werk, in het bijzonder met naaien en handwerken. Het zal onzen lezeressen genoegen doen te vernemen, dat wij speciaal voor den herfsttijd een modepremie hebben samen gesteld, waarin men alles kan vinden, wat men op het gebied der mode mocht noo dig hebben, ook fraaie handwerken. Deze premie wordt aan belangstellende lezeressen gaarne toegezonden op aanvrage bij de moderedactrice, Muzenstraat 5B, Den Haag, onder bijsluiting van tien cents aan postzegels, of dit bedragje gegireerd op postrekening 191919 van den Knippatro- nendienst te Den Haag. De premie wordt dan omgaand franco toegezonden. Kenmerkend zijn bontgarneeringen. De mode stelt zich tot taak te zorgen, dat hoofdzaken <-n details onderling op elkan der afgestemd zijn. Indien onderdeelen ver anderingen ondergaan, zooals thans met de kragen der mantels het geval is, die breed en hoog zijn, dan is het onvermijdelijke ge volg dat de modistes hiermede rekening moeten houden bij het ontwerpen der hoe den, die weer passende coiffures vragen. We zien bij de nieuwe collecties weer bon ten kragen, waarin de hals geheel schuil Besteladres: Het Prac- lisch Modeblad, postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij bestelling het verschuldigde be drag in postzegels bij sluiten of opzenden, per postwissel of per giro. Van sommige vrouwen gaat een zekere aantrekkingskracht, een niet te definieeren charme uit, die inderdaad aangenaam op hare omgev.ing inwerkt. Iïet is een natuur lijke gave, die hooger staat, dan uiterlijke schoonheid. Het zijn volstrekt niet altijd de vrouwen, die, wat men noemt „knap'' zijn of die een gelaat hebben, dat mooi I gevormd is, doch er kan van vrouwen met mes bij de wisse ling der seizoens gaan teaën of bij elkander op bezoek zijn, dan komt tien tegen één het gesprek op de mode. Men kan feitelijk niet anders verwach ten, want het is een chapiter, dat allen na aan het harte ligt. Zou het moge lijk zijn, dat vrou wen onbewogen de nieuwe herfst- modellen voorbij gaan, die in de talrijke modema gazijnen geëta leerd zijn? Niet minder be langstellend dan de mama's zijn de dochters, die den bakvischleei'- tijd bereikt heb ben en aan hare kleeding willen wij thans onze aandacht beste den. In de eerste plaats zullen ensembles, bestaande uit effen en ruiten stof nog steeds als modern gelden, terwijl door jonge meisjes ook lange, geruite mantels worden gedragen. We zagen een vlot model, iets klokkend naar den zoom met hoogsluitende, omge slagen kraag en raglan mouwen; knoop- sluiting tot voorbij de taille. Groote ruiten zullen echter meer geschikt zijn voor lan ge, slanke meisjes, de korte figuurtjes zul len hare keus liever bepalen op effen ma teriaal of tweed. Blouses zijn zeer practisch evenals jum pers, die men in groote verscheidenheid van kleur en motief vindt en beide zijn onmisbaar bij de sportieve ensembles. Verschillende tinten rood en groen lee- nen zich om gekozen te worden voor de voorjaarsjurken, terwijl donker blauw met een piquégarnituur steeds aardig kleedt. De bolero verdwijnt nog niet van het toon'eel en een aardig geheel krijgt men door een donker blauw geplisseerde rok te maken met witte blouse en niet te korte bolero. Voor kille nazomersche dagen ziet men ca- pe-jes, ongeveer tot de taille reikende, die van dezelfde wollen stof als de japon ge maakt zijn en aan den hals met één knoop of met een strik sluiten. Practisch is het ensemble, dat onze schets geeft, bestaande uit rok en vest met ge- SG .-epte blouse, dat tevens als geheel aar dig kleedt. De rok bestaat uit zes banen, heeft een opgestikte ceintuur en wordt over de blouse gedragen. Het vest is getailleerd, heeft als versiering stiksels langs den om trek en twee zakjes op taillehoogte. Als hoofdkleur kan men bruin of groen nemen, terwijl de streep b.v. beide kleuren aan geeft. een weinig opvallend gelaat een buitenge wone bekoring uitgaan. Waaraan is dan toch wel de groote aan trekkingskracht toe te schrijven, die vele vrouwen onweerstaanbaar maakt? Precies aan te geven is dit niet, doch wij komen de omschrijving het meest nabij, wanneer wij charme beschouwen als een weerspiegeling van het innerlijk leven. In derdaad is er verschil tusschen een char mante vrouw en een, waar charme van uit gaat. De eerste beschikt over eigenschap pen, die aangenaam op anderen inwerken. Zij kan o.a. vriendelijk en tegemoetko mend zijn, aangename omgangsvormen hebben en zich gemakkelijk bewegen, zich goed weten te kleeden en humoristisch zijn,-alle eigenschappen, die de wereld .charmant" vindt. Toch kan zij ondanks al deze prettige eigenschappen een leeg in nerlijk leven hebben. Toch is het bestaan van deze vrouwen on eindig veel gemakkelijker, dan van haar, die steeds zuchten en klagen, want wie hoort niet graag een opgev/ekte lach weer klinken? Wij hebben allen, ieder voor zich, onze groote en kleine zorgen, doch het is niet noodig, dat. de buitenwereld dit van ons gelaat afleest. Naarmate wij ons zorgen- pakje kleiner weten te maken, zullen wij het gemakkelijker met ons door het leven kunnen dragen, en behoeven wij de hulp van anderen niet in te roepen! Wellicht zullen wij onze meest vertrouw de vrienden wel deelgenoot maken van onze zorgen of ons verdriet, doch op den langen duur zou het ook hen gaan verve len, wanneer wij er steeds maar weer op zouden terugkomen. Iedere vrouw, die hiernaar ernstig streeft, kan maken, dat er een zekere charme van haar uitgaat, waardoor men het aangenaam vindt, in haar omgeving te zijn. Wie zich Cape van apen haar geldt als zeer modern om gedragen te wor den op tailleurs, terwijl het modél van het gekleede vilthoedje zich aan het hoog ge kapte haar aai past. Groote clips, spi raal vormige oor ringen en breede ringen worden onder de nieuwste sieraden gerang schikt.

De Soester | 1938 | | pagina 6