„KWAK" WANDELINGEN Uitvoering R. K. Jeugd-Orkest De Verlichting der Vredehofstraat. Utrechtsch Landbouwgenootschap ar Soesterberg Plaatselijk Nieuws ie VISMAN - BURG. GROTHESTR. 36 - TEL. 2595 DOOR DE LEVENDE NATUUR EERSTE SOESTER BEGRAFENIS-ONDERNEMING 31 Voor een stampvolle zaal in Hotel „Huls ten Halve" gaf Woensdagavond het R.K. Jeugd-Orkest Soesterberg, directeur G. Rooda, de aangekondigde uitvoering. Voor af sprak de heer Rooda een woord van welkom uit, waarby hij memoreerde, dat het orkest thans uit 33 jongens en fneisjes bestaat, die trouw de repitities bezoeken en thuis ijverig studeeren. Om hunne vorde ringen te demonstreeren was een zeer ge varieerd prcg»«mma gekozen, waarbij aan dacht geschonken werd aan verschillende vormen der muziek. Daarop werd door het orkest op zeer lof felijke wijze een zevental nummers ten ge- hoore gebracht, waarvan het eerste num mer, Huzarenmarsch van Oscheit, opge wekt en viot vertolkt, reeds dadelijk pakte. De Schuberi-fantasie, arr. G. Rooda, waar bij de heer Rooda als solist van zijn prach tig vioolspel deed genieten, kwam buiten gewoon tot haar recht. Voorts hoorden we een mooie verklanking van de Mozart-fan- tasie van Urbach en het Menuet van Boc- cherini. Ook de andere nummers oogstten grooten bijval. Bewezen is weer, dat de heer Rooda zijn orkest op peil weet te hou den en de prachtige bloemenhulde aan den dirigent en zijn orkest was daarom welver- dend. Na ie pauze werd door Bert Brugman's Handpoppenspel „De Tooverviool" opge voerd, een vroolyk familiestuk met zang en dans, in 10 tafereelen, door Franz Graf von Pocci. Afgaande op het applaus, dat na elk tafereel krachtig opklonk, is hiervan wel genoten. Vorm, uitdrukking en aan kleeding der poppen, waren over 't alge meen zeer goed, terwijl de actie in het spel bij de beweegbare poppen goed tot uitdruk king kwam. Een enkele bijvoeging, die niet in het oorspronkelijke stuk voorkwam, kon echter niet de algemeene instemming vin den. Maandagavond tegen 7 uur bemerkte de Soester inwoner J. M., dat van zijn rijwiel, dat hij even onbeheerd had laten staan voor zijn woonhuis aan de Korte Kerkstraat, de dynamo van de electrische r\j wiel lan taarn was verdwenen. Met zekerheid kan worden aangenomen, dat deze ontvreemd is, niet onwaarschijnlijk door lieden, die wel meer dergelijke ontvreemdingen van ry- wielonderdeelen, als lantaarns, lampkoppen e.d. ondernemen. De politie stelde natuur lijk direct een onderzoek in, doch tot op he den mocht het haar nog niet gelukken den dader op te sporen. Moge dit voorval echter aanleiding zijn voor anderen, om nog beter dan te voren op hun rijwielen te letten en deze vooral niet onbeheerd op of aan den openbaren weg of vandaar uit gemakkelijk bereikbaar te laten staan. De dieven van rijwielonder- deelen zijn weder op het pad, extra zorg en voorzichtigheid is dus geboden. Van het perceel Pieter de Hooghlaan 6 bleken dezer dagen eeni^e ruiten te zijn in geworpen, hetgeen voor de politie aanlei ding was daar eens een nader onderzoek in te stellen. Hierbij kwam aan het licht, dat het perceel kennelijk was verlaten door den laatsten bewoner, die daarvan echter geen mededeeling had gedaan, aan niemand, ook niet aan den eigenaar, terwijl van eene ver huizing al evenmin was kennis gegeven. Naar dit eenigszins eigenaardige vertrek van den bewoner, een Duitscher, die ver scheidene maanden huur ten achter is, wordt thans een ondei-zoek Ingesteld. Wat de gebroken ruiten aanging, daar van bleek, dat een 6-jarig knaapje deze had ingegooid, blijkbaar er mede op de hoogte, dat het perceel momenteel onbe woond was. DIRECTIE LUCHTVAARTBEDRIJF. Naar verluidt zal Kolonel H. L. v. Royen, directeur van het Luchtvaartbedrijf, met ingang van 1 November a.s. van deze func tie worden ontheven en overgeplaatst naar Breda als commandant van het tweede le- gerdistrict der genie. In verband met de te verwachten reorganisatie van de militaire luchtvaart, zal in de vacature van directeur van het Luchtvaartbedrijf voorloopig niet worden voorzien. VERLOTING A.G.A.V.S. Het Bestuur der Algemeene Gymnastiek - en Athletiekvereeniging Soesterbeig deelt mede, da. de verloting, ten bate van aan koop en vernieuwing turnmateriaal, zal worden gehouden op Donderdag 27 October a.s., 's avonds half negen, in café ,,'t Cen trum" alhier. Hoofdprijs: Een dames- of heer enry wiel naar keuze; verder een aantal fraaie kleine prijzen. SCHAKEN EN DAMMEN. De Schaak- en Damclub „Soesterberg" ^eelt mede, dat zij dezer dagen bezoek kreeg an den heer v. d. Heide voor het spelen eener simultaan-seance met de club. Er werd gespeeld aan 15 borden. De uitslag hiervan was, dat de simultaan-spelers 12 partijen won en 1 remise maakte, terwijl de club er 2 won en 1 remise maakte, dus 2V2 punt behaalde. Verder wordt medegedeeld, dat de club een mooi demonstratiebord rijk is gewor den. Het werd door den voorzitter, den heer H. Dippel, onthuld en namens de leden dankbaar aanvaard. Het zal den eersten Vrijdagavond in November in gebruik ge nomen worden. De heeren J. Veldman, pen ningmeester, en enkele anderen, die niet genoemd worden (een mooie geste) hebben zich hiervoor zeer verdienstelijk gemaakt. Ook zijn een 3-tal dammers in aantocht. Laten ze probeeren nog een vierde lid mee te brengen. Dan is het aantal even. J(S Heeft de vorige week de nieuwe gas verlichting op de Vredehof straat gebrand waarby in tegenwoordigheid van verschil lende autoriteiten en raadsleden de licht sterkte nauwkeurig is gemeten, als gevolg waarvan rentabiliteitsberekeningen zyn maakt, deze week is nu de beurt aan de nieuwe electrische verlichting. Ook deze verlichting zal door de autori teiten en de raadsleden in oogenschouw worden genomen en wederom zullen uit voerige lichtsterkte-metingen plaats heb ben, waarna soortgeiyke berekeningen zul len worden opgezet. Eerst dèn zal het mogelijk zyn een goed gefundeerde vergelijking te maken tus- schen de beide soorten van verlichtingen, waarna een keuze kan worden gedaan. Wat de mogelijkheid van het aanbrengen van een Natrium-verlichting aangaat, deze wordt thans nog nader onderzocht, doch zal bezwaarlijk practisch kunnen worden ge- monteeid; te dien aanzien zal dus een ver gelijking met elders moeten worden gehou den. RYWIELDYNAMO ONTVREEMD. RUITEN INGEWORPEN. Met toestellen van Philips' nieuwe Sym- phonische serie ontvangt U alle Europeesche zenders, terwijl ook kortegolf- zenders uit Noord- enZuid-Ame- rika en Azië even duidelijk doorkomen. Electro Techn. Installatie Bureau NIEUWE WEG 11 TEL. 2379 opzichte van de provinciale levering. De eene boerderij ligt veel gunstiger dan de andere ten opzichte van het transport. De nadeelen van de afgelegen ligging zijn echter reeds in de pachtsom en in de koopsom verdisconteei-d. Het Dagelijksch Bestuur wenscht in deze zijn standpunt na der te bepalen door de betrokken organisa tie over het onderwerp te hooren. Rapport van de Geldersch-Overyselsche Mg. over „Het Levenspeil der Stedelijke en Plattelandsbevolking." Met de conclusie's van dit rapport kan het Dagelijksch Bestuur zich vereenigen. De Geldersche My. van Landbouw heeft de conclusie's inzake Vestigingseischen voor toekomstige landbouwers en Beperking van de mogelykheid tot splitsing van de klei nere bedrijven laten vallen. Het U.L.G. is van oordeel, dat aan deze twee conclusie's toch zeer goede kanten zitten. De groote moeilijkheid is echter, hoe moeten die ves tigingseischen luiden en hoeveel minimum oppervlakte moet een klein bedrijf hebben. Agrarische jaarbeurs. Door het K.N.L.C. is de mogelijkheid be sproken om het bezoek aan de agrarische jaarbeurs te bevorderen door het organi- seeren van keuringen van vee of van paar den enz. Het Dagel. Bestuur ziet de vezde- re bespreking met belangstelling tegemoet. Excursie vanwege het K.N.L.C. Voor deelname aan eventueele excursle's van het K.N.L.C. naar het buitenland ver wacht men niet veel belangstelling. Request U.L.G. aan het Hoofdbestuur van de C.M.C. De vertegenwoordiger van het U.L.G. in het Hoofdbestuur van de C.M.C., jieeft de strekking van dat request (verhoóging van de consumptiemelkprys voor den veehou der) mondeling bij dat Bestuur besproken. De zaak is in behandeling. Getuigschriften. Het Dagelijksch Bestuur besluit tot het beschikbaarstellen van getuigschriften voor arbeiders of knechts van de leden van het U.L.G. voor veeljarigen trouwen dienst. Kjalverschetsen. De handel in deze schetsen wordt nog eens besproken, maar het blijkt moeilijk om aan de uitwassen hiervan een eind te ma ken. Landbouwscholen Het U.L.G. is bereid mede te werken aan de stichting van Christelijke Lagere Land bouwscholen. De plaatselijke Afdeelingen van het Genootschap zullen zich over de richting van de school moeten uitspreken. In de Landbouw oeurs te Utrecht heeft op Dinsdag 18 October 1938 het Dagelijksch Bestuur van het Utr. Landb. Genootschap, onder voorzitterschap van den Heer Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg vergaderd, in welke bijeenkomst verschil lende voor den landbouw in dit gewest be langrijke punten in bespreking kwamen. Allereerst werd de voorzitter door het Dagelijksch Bestuur gelukgewenscht met zijn benoeming tot onder-voorzitter van het K.N.L.C. welke benoeming door het U.L.G. ten zeerste wordt gewaardeerd. Werktuigencursus. De Directeur-Generaal van de Landbouw heeft toegezegd om bij voldoende belang stelling de opleiding van leerkrachten voor cursussen in het gebruik en in de behande ling van landbouwwerktuigen in overwe ging te nemen. Uitvoercontróle op uien. Met de inhoud van het rapport over de uitvoercontróle op uien kan het Dagelyksch Bestuur zich vereenigen. De uientelers die nen bij reorganisatie van de U.C.B. meer zeggingsschap te krijgen. Paardenwet. Met de uiteenzetting van de Vereenlglng „Stamboek voor het Nederlandsche trek paard" i.z. de basis voor de verdeeling van de Rijksgelden onder de verschillende fok- richtingen, kan het U.L.G. zich niet ver eenigen. Bovengenoemde Vereen, wenscht die verdeeling alleen gebaseerd te zien naar het aantal dekkingen. De voorgestelde re geling door het Departement van Econo mische Zaken, gebaseerd op het aantal dek kingen en tevens op het aantal ingeschre ven veulens in de Stamboeken, vindt het Dagelyksch Bestuur juist. Met uiteenzetting van het K.N.L.G. die parallel loopt met die van de Vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" kan het Dagelijksch Bestuur zich niet vereenigen. Monopolieheffing fruit. Daar deze heffing reeds is verlaagd, geeft dit punt geen aanleiding meer tot opmer kingen. Vaste lasten Commissie ln de Landbouw. Overwogen wordt door de 3 C.L.O., even als in de tuinbouw, ook op het instellen van een Vaste Lasten Commissie in de land bouw aan te dringen. Daar deze Commis- sie's in bepaalde gevallen nuttig werk kun nen doen, ondersteunt het U.L.G. dit voor stel. De Groninger Maatschappy van Land bouw wenscht de richtprys van erwten en tevens van alle landbouwproducten vastge steld te zien met levering ter provinciale leveringspbats. De Regeering stelt de richt prys van erwten vast ter levering in Rot terdam of Amsterdam. Dus niet ter leve ring in de Provincie. Het gaat hier om een principieele kwestie. Deze kwestie bestaat volgens het Dagelyksch Bestuur ook ten WERKLOOZEN ONTVANGEN BRANDSTOFFENBIJSLAG. Aan de gemeentebesturen is door den Mi nister van Sociale Zaken een circulaire ge richt, waarin hy bericht, dat in het tijdvak van 30 October* 1938 tot en met 15 April 1939, evenals den vorlgen winter aan on dersteunde en bij een werkverschaffing ge plaatste werkloozen fen brandstoffenbij- slag mag worden verstrekt. Deze zal gedu rende het tijdvak van 30 October tot en met 26 November 1938 ten hoogste 1. per week mogen bedragen van 27 Novem ber 1938 tot en met 11 Maart 1939 maxi maal 1.30 per week, terwyl nadien we derom geen hooger bedrag dan wekelijks 1.aan brandstoffenbijslag mag worden toegekend. Wij rullen Uw oude stofzuiger in bij aankoop van oen nieuwe. TERUGKOOPPRIJZEN TOT F 25.— Diverse merken stofzuigers uit voorraad leverbaar. ZIE DE ETALAGES. GOEDE SERVICE EN GARANTIE Onderdeden voor alle stofzuigers in voorraad Borstels, Slangen, Sluitingen enz. DE GEVONDEN VOORWERPEN IN DEN TREIN. Naar het U.D. vernam, steeg het aantal in de treinen, op de perrons, in de wachtka mers enz. achtergelaten voorwerpen in het reisseizoen, de maanden Juli, Augustus en September van dit jaar, tot 22380 stuks (derde kw. 1937: 21683 stuksj. Hiervan werden direct of binnen enkele dagen, door de stations aan de reizigers te- luggegeven 9110 stuks of 40.17 (v.j. 8550 of 39 zoodat 13370 gevonden voorwerpen aan het Magazijn voor Gevon den Goederen te Utrecht werden opgezon den. Bij dit magazijn kwamen in, geduren de deze drie maanden 8271 mondelinge of schriftelijke aanvragen, die in 3838 geval len leidden tot het resultaat, dat het ver loren geraakte voorwerp weder in het be zit kwam van den eigenaar, zoodat nog 9716 voorwerpen onopgevorderd bleven en dus nog kunnen worden opgevraagd. In to taal kon dus door de zorgen van den spoor weg, 57.16 van alle aangebrachte voor wei pen weder worden teruggegeven, tegen 53 Vi c/c in hetzelfde kwartaal van 1937. Dat het aantal gevonden voorwerpen in het afgeloopen kwartaal, zooveel hooger was dan in 1937, zal wel geweten moeten wor den aan het grooter aantal treinen en de toeneming van het vervoer. Nadruk verboden. De takken zyn dun, ik ruik de run van de eiken. De berken zyn wit, op een bank zit ik te kijken. Daar klautert het licht wat mooi gezicht! door de takken naar boven 't Is allemaal louter goud, o! je zoudt er wel van willen rooven! De wind zit in de gele linde wat te vertellen. Kijk.' die kastanje: daarvan kan je de blare' al tellen! O! o! daar begint die woelige wind ze te vergaren Een telegram van den Ne<L Padvindersraad aan H.M. de Koningin. Aan Hare Majesteit de Koningin heeft de Nationale Padvindersraad het volgende schrijven gezonden: De leden van den Nationalen Padvinders- raad vertegenwoordigende „De Nederland sche Padvinders", „de Katholieke Verken ners", „De Nederlandsche Christelijke Ver eeniging van Padvinders", en „de Padvin- dersvereeniging Nederland" brengen eer biedig te Uwer Majesteits kennis, dat zij en de vereenigingen, die zij vertegenwoordi gen, dankbaar voor Uwer Majesteits woord van instemming met den oproep tot mo- reele en geestelijke herbewapening van een aantal hooggeplaatsten in den lande, zich ernstig voornemen om te doen wat in hun vermogen ligt, teneinde die geestelijke en moreele herbewapening te helpen verwe zenlijken en den weg te gaan door Uwe Majesteit getoond, opdat zij, naar de mate van de krachen aan ieder hunner geschon ken, mogen komen tot daden van vertrou wen, van zelfopoffering en zedelijken moed en van geloof. Het schryven was geteekend: De Na tionale Padvindersraad. U.8.P. DRIVE. De Utrechtsche Sport Pers organiseert op Woensdag 16 November a.s. in de za len van het Jaarbeurs restaurant te Utrecht een groote provinciale bridge drive. Voor dezen wedstrijd is een Commissie van Voorbereiding gevormd, bestaande uit de bestuursleden van de U.S.P. D. Koppen berg en H. W. G. Munzert en uit een drietal technici A. P. Arentsen, L. G. Fresen en R. C. Pohl. Deze Commissie heeft reeds de technische maatregelen getroffen en beslo ten, dat er gespeeld zal worden volgens het Scheveningsche systeem met matchpunten per tafel, waarbij de reglementen van den Nederlandschen Bridge Bond in acht ge nomen zullen worden. Daarbij zullen twee groepen worden ge vormd, nameiyk voor meer gevorderden en minder-gevorderden, waarvoor men vry kan inschrijven, hoewel niet kan worden ingestaan, dat men beslist in de groep komt, waarvoor men zich heeft opgegeven. Voor iedere groep van 28 spelers zullen 8 pryzen worden uitgeloofd, namelijk voor Noord-Zuid twee en Oost-West twee. De drive vangt om acht uur aan. Het inschrijfgeld bedraagt 75 cent per persoon en de inschrijvingen moeten wor den gericht aan den secretaris van de USP, H. W. G. Munzert, Wittevrouwensingel 98 te Utrecht, .telefoon 12966 en giro 255189. Reeds schreven vele paren in, zoodat een interessante drive te wachten staat. Goud! goud! is het ooft; over myn hoofd rollen de blaren! („Herfstliedje" door C. Adama van Scheltema). ALS het jaar zoover is gevorderd, dat met de gouden en zilveren bladeren, de wind zijn dolle spel kan spelen dan wordt het tijd te denken aan den tuin, die in zijn winterpakje moet worden ge stoken. De planten, die we daar tijdelijk een plaatsje gaven om er, in het volle ge not van licht en lucht, zich te ontwik kelen en krachten te verzamelen voor den bloei in het volgende voorjaar, zijn reeds alle naar binnen gebracht. Van oudsher staat hiervoor den 15den October als de uiterste termyn genoteerd, maar niet zel den verlokt het aanhoudend mooie weei zonder nachtvorst ons om dien datum een weinig te overschrijden. Wat buiten bleef staan, behoort daar thuis en kan een stootje verdragen. Toch zyn niet al die planten volkomen winter hard, hetgeen beteekent, dat wij ze tegen invloeden van den winter moeten bescher men. We doen dit door passende dekking aan te brengen, waarbij we rekening hou den met het waarom. Vaste planten, die in het najaar afster ven, kunnen lyden door te sterke indroging van den bovengrond, waarin de vorst dan de dunne worteltjes doet sterven. Andere zyn gevoelig /oor vocht, dat tusschen de knoppen aan de oppervlakte van den grond biyft staan en daar- kan bevriezen, met alle hieraan verbonden gevolgen. Loofhoudcnde gewassen kunnen vooral ïyden door te groot verlies van vocht, als zon en wind samen werken, maar de lage temperatuur in den bodem of zyn bevroren toestand het opne men van vocht onmogelijk maken. Ziedaar enkele factoren, die oorzaak kun nen worden van verlies van planten gedu rende den winter en vooral in den nawmter. We moeten hiermee rekening houden en de planten, die cr zichzelf ook tegen vyapenen zie b.v. de hangende bladeren van de Rhododendrums by vorst zoo goed mo gelijk tegen de voor haar schadelijke fac toren beschutten. We doen dit door de niet volkomen win terharde gewassen te dekken. De natuur zelf levert ons in de afgevallen loofblade- ren een uitstekend materiaal en voorts be zitten wc dit nog in het veelvuldig ge bruikte turfstrooisel, dat in balen geperst wordt vei kocht en, fijn uiteen geslagen, een mooi droog en luchtig dek verschaft. Het best doen we bijna altijd, door eerst op den grond een laagje turfstrooisel uit te sprei den, hierover een dek van bladeren en ten slotte een weinig aarde om het wegwaaien van het winterdek te vooi komen. In het al gemeen kan men aannemen, dat een bedek king van ongeveer 10 c.M. dikte voldoen de is. Het is goed zulk een winterdek aan te brengen op den grond rondom en boven al le planten, die niet als volkomen winter hard bekend zijn. Twijfelt men ten opzich te van sommige planten, dan is de zeker ste weg bedekking toe te passen. De vaste plinten, die zijn afgesneden, en de bloem bollen, die werden geplant, zijn aldus vol doende gedekt. Bezitten we een Gunnera, dan zetten we over het hurt van do plant. een omgekeerde mand, die met dioog blad werd gevuld, zoodat er geen water tusschen de knoppen kan komen. Het Pampasgras, Gynerlum, binden wc bijeen, stoppen dc bla deren in een bodemlooze mand, die we tij- na geheel met bladeren wordt afgedekt. Op gelijksoortige wijze kunnen we Hy- drangea's beschermen, nadat deze van de laatste bladeren zijn ontdaan, wil men deze laten zitten, dan wordt een mand omge- keeid er over gezet, nadat tusschen dc tak ken zoo hoog mogelijk turfstrooisel is aan gebracht. Stamrozen buigen we met de kronen ter aarde en dekken ze daar af met de graszo de, die we wegstaken; om de stammen bin den we wat stroo. We kunnen ook de kro nen in stroo, stroohulzen of span egi oen inpakken. Struikrozen aarden we tot boven de veredellngsplaats aan cn vullen de hier door ontstane greppeltjes met mest of turf strooisel en hierover bladeren. In alle ge vallen is het doel de takken droog te hou den en de vorming van ijzel te voorkomen, alsmede uitdroging tegen te gaan. xusscnen ae aardbeien strooien we een laag niet geheel verteerden mest, waarvan in het voorjaar het uitgeregende strooisel .lijft liggen als een droog bed voor de l... dennennaalden verrichten dezelf de diensten, mits men de noodige be mesting niet vergeet. Het is goed het gras Iaat in het najaar nog eens te maaien en er dan een weinig aarde over te strooien. Ik zag met zeer veel succes gebruik gemaakt van Humusmest. vermengd met grond. Waar geen goede aarde voorhanden is, kan met dezen mest alleen worden volstaan, al is dan de laag niet zoo dik als wel goed ware. Het is even wel beter iets dan niets te doen. Met Hu musmest doet men niet iets, maar veel, zooals mij in verschillende gevallen is ge bleken. Ik kan dienengevolge dezen na tuurlijken, plantaardigen mest, die vry vele voedingsstoffen bevat en een flinke dosis kalk, met gerustheid aanbevelen. Wanneer het winterdek moet zijn aange bracht? Men kan er binnenkort mee begin nen, als het maar voor December ligt. Bilthoven. P. J. SCHENK. GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: grijs witte heerendas grijs-bruine ceintuur portemormaie donker gekleurd hondje witte poes blauwe kinderhandschoen koperen gewicht ijzeren gewicht beige handschoenen wieldop van een auto Steenhoffstraat 57 Marconistraat 12, A'foort politiebureau Torenstraat 2 C Steenhoffstraat 1 Beetzlaan 34 politiebureau Koninginnelaan 99 Burgem. Grothestraat 45 politiebureau OPGERICHT 1899 Fa 1 C Haks Di. Directeur D. HOOLWERF Telef. 2731 Kantoor: Heuvelweg. 18 BEGRAFENISSEN - TRANSPORTEN - CREMATIES

De Soester | 1938 | | pagina 2