BLOUSES EN JUMPERS MODERNE AVONDTASSCHEN Is de slanke lijn nog steeds modern stuk over de heupen, waardoor zij niet al leen elegant kleeden, doch tevens aan prac- tische eischen tegemoet komen. De weef sels, die men verwerkt, varieeren naar ge lang van het model van het costuum, ter wijl men behalve zwart ook verschillende gedekte kleuren vindt. Iets verder in het najaar, en vooral in de wintermaanden, zul len fluweelen costumes en complets den wenschdroom van vele vrouwen in vervul ling kunnen doen gaan. De costumemantels geven vele bontgar- neeringen aan, waaronder astrakan en In? disch lam een groote plaats innemen. Som mige modellen hebben een reverskraag van bont, andere weer worden met een rechte col gemaakt, smalle randen of rolletjes van bont langs voorpanden. Op lange mantels wordt bont menigmaal op kwistige wijze aangebracht zooals trou wens ook op nevengaand ontwerp is te zien. De zeven achtste lange mantel, die van een veloursachtig weefsel is gewerkt, heeft een garneering van zilvervos, aan kraag en voorpanden en doet als geheel zeer voornaam aan. Zilver- en blauw vos ziet men ook ko mende seizoenen zeer veel dragen, evenals Persianer, Breitschwanz, Sealskin, bever, eekhoorn e.a., terwijl voor avondmantels korte, wijde bolero's en capes zeer veel wit-vos en hermelijn wordt verwerkt. 'umiimiiiuiiitiiit onvrouwelijke, jongensachtige type als hy per-modern gold. Al diegenen, die gaarne aan deze mode- eisch voldeden, trachtten met geweld door hongerkuren, vermageringsthee, pillen, zweetkuren en alles wat als goed werkend werd aanbevolen, het voor oogen gestelde doel te bereiken. Onnoodig te zeggen, hoe- velen hiervan het slachtoffer werden! De tegenwoordige vrouw doet echter niet meer aan al deze dwaze dingen mee, omdat zij weet, dat de slanke lijn ten nauwste verband houdt met den lichaamsbouw. Een kleine, breedgebouwde vrouw zal na een vermageringskuur nimmer het aanzien krijgen van een lange slanke hinde! Iedere vrouw heeft het echter grooten- deels in haar hand om te voorkomen, dat zich een abnormale vetlaag vormt. Trou wens het verschil tusschen zéér slanke en gezette vrouwen is groot en het volgen van den gulden middenweg is «het best. In dien men t slank is en in een mager ty pe vervalt, kan evenmin sprake zijn van eeri* mooie lijn. Wanneer vele vrouwen erop bedacht zijn te voorkomen, dat zich een vetlaag vormt* dan is dit niet alléén, omdat zij beducht zijii voor haar figuur, doch tevens, omdat zij weten, dat zij er, dik zijnde, ouder uit gaafi zien. Dikker worden bevordert tevens traag* heid, apathie en geeft allerlei lichamelijke bezwaren en de gladde huid, die deze ty pen wél hebben, wordt duur betaald. Heeft men de eerste bloei-periode achtep den rug, dan zal men reeds moeten begin nen overmatige gewichtstoename te voor komen. Komt men éénmaal tot de ontstel lende ontdekking, dat men 25 tot 30 pond boven het normale gewicht is, dan is dit slechts met veel moeite naar omlaag te brengen. Een verstandig toegepaste voe dingswijze is dan ook steeds voor ieder aan te bevelen. Geen overdaad van zware en vette ge rechten, doch wel veel groenten, vruchten en bruinbrood zijn gewenscht en tevens is voldoende lichaamsbeweging noodzakelijk. Ieder gebakje, koekje of bonbon, dat door de meeste dames met zooveel smaak ge nuttigd wordt, heeft bij vrouwen, die aan leg hebben tot gezetheid, gewichtsvermeer dering ten gevolge. De verstandigste weg volgt men echter door bij een snelle toe- of afname van het gewicht den huisarts te raadplegen. Veelal houdt te groote gewichtstoename verband met de onvoldoende werking der inwendige klieren, waardoor stofwisselings-stoornis- sen ontstaan. Hier kan alleen de medicus als raadgever optreden en zal deze zoonoodig medicijnen geven om het euvel te verhelpen, daar naast echter is dieet gewenscht, waaraan men zich strikt te houden heeft. Slank, opgevat in ruimeren zin, is zooals uit het bovenstaande blijkt, niet alleen uit een aesthetisch, doch zeer zeker ook uit ge zondheidsoogpunt noodig en gewenscht. Indien men een nieuw huis betrokken heeft, blijken er verschillende aanschaf fingen noodig te zijn. Gordijnen, die tot dusverre meegingen, blijken niet meer te voldoen of de indeeling der kamers met de andere maten van vensters maken het noo dig, dat men tot het koopen van andere overgaat. Misschien heeft men nog grove tulle gordijnen, die geen dienst meer doen en nog heel goed mee kunnen gaan. De oplossing hiervoor geeft u bijgaand schets je, dat gedacht is voor een meisjeskamer. In de eerste plaats dan kan men een tulle sprei maken met ruime strook, die ten overvloede nog met enkele smallere afge maakt kan worden. Als voering (eventueel los) wordt satinet gekozen, in een vroolij- ke kleur. Voor de toilettafel kan men een plank met klampen tegen den muur laten plaatsen, hierop komt een kanten kleed, waarover glas, terwijl men een lange spie gel boven de toilettafel plaatst. Het gordijn, wordt op de zelfde wijze gemaakt als de sprei, krijgt aan drie kanten van de plank een effen satinet bekleeding, waarover de tulle komt als de schets aangeeft. Een ander zeer geschikt materiaal voor bekleeding van een meisjeskamer is chintz of cretonne, beide gebloemde materialen met frissche kleuren en levendige motie ven, die zoowel voor sprei en omkleeding toilet tafel als voor gordijnen kan dienen. Lange bontmantel van bruin petit-gris met hoogsluitende kraag en wijde mouwen. Blauwe vilthoed met sprekende roode veer. Zeer veel „gekleede" hoeden herinneren aan de mode van omstreeks veertig jaren terug en een noodzakelijke eisch om deze créaties te doen slagen is, dat de kapsels zich aanpassen aan dien tijd. Hoog opge kamde haren worden in mooie krullen „op- getoornd" tégen het achterhoofd en hier bij worden kleine smalle hoedjes, o.a. met garneeringen van struisveeren diep over het voorhoofd gedragen. Na deze kleine af dwaling naar een onderwerp, dat d e vrouw zoo na aan het hart ligt, keeren we weer terug naar onze mantelsen costumes De rokken van deze laatste zijn niet meer zoo overdreven kort, alhoewel ze nauw om de heupen sluiten en de vereischte onderwijd te dikwijls verkregen wordt door een ge deeltelijk opgestikte plooi. De costumeman tels zijn tamelijk lang, reiken een flink Telkenmale, wanneer ietwat gezette da mes lezen, dat de slanke lijn niet modern meer is, verademen zij. Eindelijk wordt het leven voor haar gemakkelijker! Zij kun nen thans meer eten zonder gewetenswroe ging te hebben, dat zij enkele kilo's zullen aankomen, want de mode zegt immers, dat de al te slanke lijn tot het verleden be hoort! Komen zij echter in concertzalen, schouwburgen of waar ook, dan kunnen zij vaststellen, dat er nog steeds vele be nijdenswaardige figuren opvallen door haar mooie lijn! De gezette vrouw zal dan tevens moeten toegeven, dat slanke figuren er niet alleen eleganter uitzien, doch ook dat zij dit met weinig middelen kunnen bereikon. Typisch is, dat men zelfs bij het koopen van kousen, lingerie en welke details ook, de verkoopster steeds hoort verzekeren, dat dit of dat model, weefsel of kleur zoo slank maakt of jeugdig kleedt. Slank jeugdig! Is de slanke lijn dan tóch nog modern? Slank zijn, niet te verwisselen met brood mager, kan niet anders dan in het voordeel eener vrouw werken! Wij hebben thans echter een ander begrip omtrent de slanke lijn, dan een tiental jaren terug, toen het Prijs 30 cent. plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Gekleede japon, rechts, van fluweel of een dunne, gewerkte wol len stof. Eenvoudig, doch gekleed model met gedrapeerde hals lijn en afkleedende halsuitsnijding. Vier baans rok, smalle cein tuur. Een geborduurd motief ziet men aan een der zijkanten, dat ech ter vervangen kan worden door corsage. Van bedrukte zijde is het model links uitge voerd, terwijl halsruim te over twee clips ver deeld wordt. Patroon met lange mouwen, die naar ver kiezing verkort kunnen worden. Ben. stof pl.m. 4 M. van 90 cM. Patronen 42, 44, 46 en 48. Besteladres: Het Pric- tisch Modeblad, postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij bestelling het verschuldigde be drag in postzegels bij sluiten of opzenden per postwissel of per giro. Bijzonder veel aandacht wordt in komende sei- zoenen besteed. aan de bijkom- stigheden van de avondjaponnen. Sieraden zullen meermalen opval- 5®! len door hun grootte, hetgeen men zoowel van broches en clips als van armban- den en ringen kan zeggfcn. De mcM korte mouwen, en zelfs de drie- kwart lange mo- dellen der namid- dagjaponnen yyy maken het dra- sff gen van breede armbanden vrij- y y/ wel noodzakelijk. x yyy Kleine avond- Jy y hoedjes, gemaakt yy/y van gepalJaiteer- y /cy?> de tulle met groo- te afhangende veeren verhoogen de chique van 't gala-toilet of wor den vervangen door gekleurde metalen banden, die met bloemenmotieven gegraveerd zijn. Avondtasschen bieden een groote ver scheidenheid en onze schets geeft twee zeer nieuwe ontwerpen aan. Links een zilver lamé ondergrond, waar over oud blauw geborduurde zyden ree- pen ruitvormig over elkander vallen en een decoratief geheel vormen. Zeer origineel is de tasch onderaan, waarvan de opening onzichtbaar is aange bracht. Het ontwerp geeft een rosé aan met bladmotieven, welke beide bezet zijn met uiterst kleine kraaltjes.

De Soester | 1938 | | pagina 6