2e BLAD Di Duin weten Dit in hoid lil t DUS illi iilèil GLOEILAMPEN. VISMAN „Koopt jn Soest" VAN HET KANTON GERECHT. ATTENTIE I Garage STAM Oe groote St. Nicolaas- Actie U krijgt, wat U wilt. F. W@0<GT 1 Plaatselijk Nieuws Burg. Grothestr. 36 - Telef. 2595 OMDAT SINT NICOLAAS KOMT. Soestdijk - Tel. 2850 FEUILLETON Zij had het volbracht. Ingezonden Geen bui zoo hevig, of onze Permanent kan er tegen. EERSTE SOESTER BEGRAFENIS ONDERNEMING Begrafenissen - transporten - Crematie's beboerende bfl „D E SOOS R v<"> ZATERDAG '36 NOVKM»"" Uiiil86 f /irSK SELSKIP FJRJEONSKIP EN IENFaLD. Dinsdagavond om 8 uur werd door ge noemde vereeniging in de zaal van hotel Eemland haar eerste feest in dit seizoen gehouden, dat in allo opzichten goed ge slaagd is. De Friesche vlag prijkte links in de zaal. De praeses, de heer I. Roorda, riep bij de opening allen het welkom toe; het verheugde spr., dat ondanks het buiige weer, zoo velen zijn opgekomen; in 't bij zonder roept spreker het welkom toe aan de zustervereenigingen uit Amersfoort en Zeist. Het op te voeren stuk voor dezen avond is geen treurspel, maar een comedie. Spr. hoopt, dat de werkende leden het er goed zuilen afbrengen. Den 22sten Januari a.s. wordt in Hilversum een genotvolle avond belegd door de 5 Vereenigingen en wordt allereerst een soort revue opgevoerd en ook een tooneelspel van Schuitmaker, die zelf de leiding heeft; een tableau zal laten zien wat de Bond voor de Selskippen doet. Na het zingen van het le en 4e vers van het Friesche Volkslied, werd ten tooneele gevoerd „Komeedzje", blijspel in 3 bedrij ven, door J. Louwersma. De inhoud is als volgt: Tilstra is voor de 2e keer gehuwd met S.X.T. 100 Watt, gas gevuld 49 et. SPIEGELLAMPEN, 75 Watt 59 ct. PEERLAMPEN, 26 ct. 4 voor 95 ct. alles met garantie. ROLA DE LUXE, de lamp meh 4 maanden schriftelijke garantie, directe vergoeding, 100 Watt 1.24 PEERLAMPEN 0.46 (ALLE PHILIPS LAMPEN) RIJWIELLAMPJES, voor- en achterlicht 9 ct. BATTERIJ LAMPEN 0.07 BU groote afname extra korting. Een blik Speculaas, 3 pond 79 ct. Sneeuwwitje Chocolaadjes, p. doos 25 ct Sneeuwwitje Choc. reepen, p. 5 stuks 25 ct. Luxe Toiletzeep, met cadeau, 4 stuks in feestverpakking 50 ct. Verder MARSEPEIN - FONDANT, enz. Beleefd aanbevelend: „DE SPAR'1 - Hartmanlaann 96 een vrouw, die het hart hoog draagt, en daar wil hij haar van afhelpen; daarom gaat hij tegenover zijn vrouw en dochter komedie spelen. Hij beweert, dat de zaken slecht gaan en hij het huis zal moeten verkoopen. Zijn vrouw wil echter de ka mers extra laten opknappen en ze dan verhuren, om zoodoende de zaak te red den. Dat opknappen loopt flink in de pa pieren, maar van betalen weet zij niet, Het mag niet te veel kosten, maar beta len, ho maar. Als alles kant en klaar is komen de huurders de heer en Mevrouw Haverman met dochter, doen ook alsof, en nemen het hart van de huisvrouw in. Haar man en ook zijn gedienstige Fran- cke vertrouwen de zaak niet. Frou Fol- kertsma, die ook kamers verhuurd, komit hen waarschuwen. Tilstra geniet evenals de dienstmaagd. Zyn dochter vermoedt dat haar vader failliet zal gaan; zij zal daarom een betrekking zoeken. Herman, de stoffeerder, die een oogje heeft op Beits, hoort nu het gefluister in het dorp over Tilstra en biedt hem 400.- aan om de schulden zijner vrouw te veref fenen. Tilstra neemt 't aanbod aan en Beits krijgt Herman tegen de wil van frou Til stra, die 'n betere partij voor haar begeerde, Spoedig komen de schuldeischers opda gen en deze worden betaald, maar mogen nooit meer een voet over den drempel zet ten; hij deelt hen mede, dat hij Herman in een zaak zal zetten, waar alles te koop is, zoodat hij hun concurrent wordt/ De dienstbode krijgt zooveel, dat zij een huis kan laten bouwen en kan trouwen. Ten einde onze speciale controle apparaten voor juiste afstelling van earburatie en ontsteking meer be kend te maken, stellen wij van 1 tot 14 December a.s. een ieder in de ge legenheid 7.\jn motor GRATIS TE LATEN CONTROLEEREN. Het kan voor U een belangrijke be sparing, zyn, hiervan gebruik te maken. Naar het Engelsch. 9). Hy ging niet zitten, maar liep naar den schoorsteenmantel. Zoo stond hij gedeelte lijk achter de bank van zijn vrouw; dus moest zij zich omkeeren, wilde ze zijn ge laat zien." ,,Hoe beleefd!" smaalde ze. „Dat is dan een man, die doorgaat voor de hoffelijk heid in persoon en die, staat daar in het boudoir van zyn vrouw zóó, dat ze hem niet zien kan!" „Ik ben hier gekomen, omdat je mij dit gevraagd hebt. En het komt er al heel wei nig op aan, hoè ik sta, want je wilt je toch niet de minste moeite geven, om naar me te kgken." „Waarvoor zal ik dit ook doen? Je hebt nooit een glimlach voor mij over!" Castelnau keek dan ook zoo streng, of hij niet glimlachen kon; die laatste twee jaar was hij er niét opgewekter op gewor den. Zijn hart was een brandende vulkaan en steeds moest hij voo rhet uiterlijk kalm en bezadigd big ven. Hij was Gertrude zoo zeer gaan verachten, dat haar uitdagende antwoorden niet eens meer z\jn toorn wek De huisvrouw heeft een goed lesje gehad; zij is nu poeslief geworden en de onderda nige dienaresse van haar man. De optredenden hebben eer van hun werk, zij gaven zich geheel voor hun taak. De voorzitter sprak een dankwoord. De voor zitter der afd. Amersfoort dankte den heer Roorda voor het vele werk, dat hij heeft gedaan en hij hoopt, dat de club heden, Za terdag, in Amersfoort ook succes zal boe ken. De aankleeding was keurig verzorgd; ook 't kapwerk door den bediende van wij len den heer A. van Weert, uit Baarn, was goed verzorgd. Het ensemble van Beek zorgde voor prettige afwisseling. Tot slot volgde nog een gezellig bal on der leiding van den heer A. Baarda uit Amersfoort. De Schotsche Treije en de Engelsche Volksdans werden niet vergeten. De Federatie van Middenstandsvereeni- gingen verzoekt ons opname van het na volgende: De groote Sint Nicolaas Actie, uitgaande van den gecombineerden Soester georga- niseerden middenstand, en uitgevoerd dooi de Federatie van Soester Middenstandsor ganisaties, is thans in vollen gang en velen zijn reeds druk doende met het sparen van de zegels, die iedere kooper voor elk geheel bedrag van 25 cent ontvangt bij eiken deelnemenden winkelier. Dat sparen is dan ook wel de moeite waard, want als prijzen voor dengeen, die na afloop van de actie de meeste zegels inlevert, zijn beschikbaar EEN RADIO-TOSTEL of EEN AMEUBLEMENT, terwijl voorts nog een 100-tal andere fraaie prijzen zijn uitgeloofd. Dat alle Soester inwoners dus aan deze actie zullen mededoen, staat al wel bij voorbaat vast; de deelnemende winkeliers zijn kenbaar aan een geel raam-affiche- biljet, waarop met groote letters prijkt de spreuk, die al sinds lang gemeengoed in deze gemeente is geworden: „Koopt in Soest". Waar men zoo'n geel raambiljet ziet, déér is dus de zaak waar men moet koopen, om te kunnen mededingen naar al die mooie prijzen. Het is dus zaak, uitslui tend bij die winkeliers te koopen, want al leen dan kan men zooveel mogelijk zegels sparen. Bij de deelnemende winkeliers zijn kaarten verkrijgbaar, die dienen om daarop de ver zamelde zegels te plakken en men kan op iedere kaart net zoo veel zegels plakken als men maar wil en als de beschikbare plaatsruimte toelaat. Als men dus aankoopen doet, verzuimt nimmer om dan de zegels in ontvangst te nemen, want deze hebben veel waarde; mocht een winkelier eens onverhoopt per ongeluk verzuimen U bij Uw aankoopen zegels te geven, maakt hem dan op dat on willekeurig gepleegde verzuim attent en vraagt de zegels. De groote Sint Nicolaas Actie „Koopt in Soest" van de Federatie van Middenstands- vereenigingen is nu in zee en bedriegen de voorteekenen niet, dan belooft deze ook dit maal weder een groot succes te worden, Laat dit succes niet aan U voorbijgaan, doch profiteert er van en SPAART DUS ZEGELS! GESLAAGD. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, slaagde Maandag j.l. onze plaatsgenoot, de heer W. P. Roelofs, als Drs. in de Wis- en Natuurkunde, hoofdvak scheikunde. ten. Ze verveelden hem alleen; maakten hem hoogstens nog ongeduldig. „Ik heb je immers oal gezegd, dat ik be zig was? Maar als je mij nu wat hebt rtiee te deelen, doe het dan." „Alweer zoo belefed! Enfin, ik heb ook niets anders te wachten! Je hebt er zeker ook niet aan gedacht, om iemand hier te vragen? Nu is het wel een beetje laat." „Ja, dat vrees ik ook. Maar ik ben toch ook pas veertien dagen in Engeland. Waar om heb je zelf dan niet een paar logé's ge- noodigd eer je Londen verliet?" „Waarom niet?Dat weet je toch ook heel goed. Het grootste deel van de „season" ben ik ziek geweest; zóó zelfs, dat ik niet dacht, hoe ik nu nog in leven zou zyn. jy meende natuuurlijk, dat het maar aanstellerij was!Nu, dan zal ik dit najaar maar weer heel alleen moeten doorbrengen. Dat zal wel opgewekt zijn! Weet jy ook iemand, om hier te vragen?' „Ik weet er wel, maar ik zal ze niet vra gen." „Waarom niet?" „Een van myn redenen is je bekend, Gertrude, en dan weet ik niet, of ik hier wel langer zal blijven dan de volgende week. Maar stuur gerust invitaties uit aan je eigen kennissen; ik zal dan mijn best doen om zé te amuseeren, zoolang ik in huis ben. Meer kan ik niet zeggen." „Ik wil hier geen kennissen op Temple- more hebben, om my op deze manier behan deld te zien. Gedurende die twee jaren van zoogenaamde verzoening heb je my feite lijk al verlaten. Als je in Engeland was, Weet U, dat U byna daag'lyks Heel veel energie verspilt. Weet U, dat U in de wereld Kunt bereiken wat U wilt. Waarom was U nooit in Napels? Ligt dat niet het meest hieraan, Dat U nooit het initiatief nam, Om er heen op weg te gaan. Waarom had U in Uw leven Nooit succes, maai' altijd pech? Het succes is wel bereikbaar, Maar U ging nog nooit op weg' Als U zich nu eens een doel stelt. Gryp gerust maar niet te laag! Wat U heel graag wilt, dat krijgt U. Maar begin er aan! Vandaag! Houdt U steeds voor: U kunt alles! Maar- ga dad'lijk onderweg, En schrap uit Uw woordenboekje Allereerst het woordje „pech". Pech bestaat niet Pech is onzin. Pech, dat is Uw eigen schuld. Als U altijd pech hebt, bent U Van Uw pech te veel vervuld. Denk aan positieve dingen; Aan wat U bereiken wilt. Luister niet naar „Mr. Sleurmans", Die zijn tijd met niets verspilt. Bijna alle knappe koppen Die begonnen onderaan. Naast de wieg van Hearst of Fokker- Heeft geen zak met geld gestaan. Denk eens even aan „Sir Henry", Aan een Edison of Ford. Weet, dat uit een hoop ellende Soms iets groots geboren wordt. Maak Uw plan op voor de toekomst. Stel een ideaal, en zeg: 'k Wil er komen! 'k Zal er komen! En GA DADELIJK OP WEG!! BENNY VREDEN. dubbeltje geldt hier zeer zeker voor TIEN CENT! Wie wil mij steunen in mijn plan hier een comité te vormen? Welke vrienden van me- demenschen, ook al zijn ze JOOD, willen als het zoover mocht komen, een kind ter verzorging opnemen? Geeff mij Uw adres op, stuurt mij Uw kaartje, als bewijs van Uw medeleven, en ik zal voor door-zending zorg dragen. Hoe meer menschen steunen, hoe meer ook het buitenland kan zien, hoe mooi de mentaliteit van het Nederlandsehe volk is. Jood of Christen, men is mensch. Ik ben geen Nederlandsehe Jood, doch voel mij een Joodsche Nederlander, die trots er op is in dit land geboren te zijn. B. M. VAZ DIAS, Braamweg 69, Soest-Zuid. Burgem. Grothestr. 30 Telef. 2363 - Soestdijk GED1PL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw bril, ook volgens recept van H.H. Oogartsen, een VERTROUWD ADRES Ifé Buiten verantwoordelijkheid der Redactie COMITé JOODSCHE VLUCHTELINGEN Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van alle ellende, die mijn broeders en zusters, over onze oos telijke grenzen, meemaken, ben ik zoo vrij, U, in Uw veel gelezen blad, een kleine plaatsruimte te vragen. Daar er momenteel in bijna alle plaatsen van ons vaderland comité's opgericht wor den, tot hulpverleening aan de Joodsche vluchtelingen, meen ik, als een der weinige Joodsche ingezetenen van de gemeente Soest, niet achter te mogen blijven, hier het initiatief te nemen, tot oprichting van een dergelijk comité. Door de medewerking, die het hoofdco mité in Amsterdam reeds gekregen heeft, is het bekend hoeveel moeite en met hoe veel spontaniteit vele Nederlanders, vooral Christenen, zich al getroost hebben, het himne bij te dragen, het vele leed te helpen verzachten. Helaas, het leed is -te groot, om dat en- G. H. v. d. Broek Nieuweweg 4 A Diploma Ned. Kappersschool kei en alleen op finantieelen grondslag op te lossen. Moeders met kinderen staan aan onze grenzen, langs een slechts denkbare lijn en mogen en kunnen nog niet verder. Maar de Regeering hier zal niet terugdeinzen, zoo spoedig mogelijk aan zooveel mogelijk een tijdelijke huisvesting te geven. Maar als dat zoo ver is moet alles ook tot een hartelijke ontvangst gereed zijn. Particulieren, vereenigingen, alles dat nog tot werken in staat is, moet helpen. Ieder uur van den dag kost menschenle- vens. Wie direct helpt, helpt dubbel. Ieder zorgde je wel, dat je in Londen kwam, als ik buiten logeerde en omgekeerd. Het is nog erger dan gescheiden te zyn!" „Veel erger", bevestigde hij streng. „Tot een verzoening is het nooit gekomen: van weerskanten zagen wij de onmogelijkheid daarvan in. Je wilde alleen om wereldsche voovdeelen de beschutting van mijn dak hebben en ik heb je gegeven, waar je om vroeg, al wat ik kon geven. Liefde verlang de je niet en die had ik je dan ook niét kunnen schenken. De afspraak was duide lijk genoeg, maar nu tracht je ze te negee- ren. Dit verwachtte ik wel, maar toch kan ik de voorwaarden niet veranderen, waar op ik je de toestemming heb gegeven, om weer in myn huis te komen. Je hebt van jouw kant geen woord gehouden; je ver langde enkel naar den schijn van mijn te genwoordigheid; maar van den eersten dag af, dat je den drempel overschreed, heb je mij verwijten gedaan. Ik heb je nooit ge zien, of jqe had klachten en was ir tranen. Je hebt mij verbannen uit mijn eigen huis en dat doe je nu weer. Als ik je ditmaal verlaat, dan wil ik je ook nooit weerzien; tenminste niet, terwijl je gezond bent." Gertrude had nu het gelaat naar haat- echtgenoot gewend; zy was bleek gewor den, maar durfde hem niet In de rede val len. Ze stond op, met een vlugheid van be weging, die wel bewees, hoe weinig ze eigenlijk ziek was. „Je zult mij toch niet geheel verlaten?" fluisterde ze. „We zullen gescheiden leven, als tê vo- 1.29 - 1.60 - 2.45 - 8.25 - 8.90 - 5.25 Verslag van vorige week Donderdag. Wegens plaatsgebrek eerst heden geplaatst^ Een doorwrocht verweer. Tegen het einde van de zitting genoten we iets bijzonders. Niet het geval, dat was simpel het botsen van twee fietsers, al bracht het een der partijen voor zes we ken in het hospitaal. Als het een niet-mi- litair had getroffen, zou de schavergoe- ding vies zijn opgeloopen. Het merkwaardige zat in het ver-weer van bekl. Al direct honderd en een aan- en opmerkingen over de aanklacht. Bovendien werd gedesavoueerd alles, wat hij op den avond van het geval zou hebben geuit, toen hij sterk overspannen was. Dat verbaal moest worden voorgelezen; daar stond hij op. De jongeman kreeg zijn zin, de Grif fier las voor enalles klopte met wat hij nu zei. Aan de getuigenverklaringen vooraf gaf bekl. een schoon relaas. Men had niet al leen te letten op de gewone uitingen, maar tevens op zielstoestanden. Spr. had aan zijn tegenwoordigheid baan vooraf drie ja ren psychologie gestudeerd. We verna men dan ook uitdrukkingen als instinc tieve motorische reactie. Vooral geliefd leek hem de -term „redeneeren ins Blaue hinein." En daarmede wilde hij niet wijzen op eigen redenatie. Minstens tweemaal, mogelijk driemaal werden we erop vergast. Met open mond luisterden we toe en vergaten veel schoons te noteeren. En nu het geval. '•t Was hondenweer 13 Aug. bij avond. Twee korporaals der infanterie reden op het wielerpad langs de Barchman Wuy- tierslaan te Amersfoort naar hun mandje heen in een der Amersfoortsche kazernes. Bekl., wiens mandje elders stond, reed op genoemd wielerpad in tegenrichting. Vol gens beklaagde hadden zijn twee tegenko- mers naast elkaar gereden en hadden hem geen ruimte van passeeren gelaten. Hij was in der woningen gebracht en de dokter was ook aan hem 'te pas moeten komen. Bij de anderen lag de schuld. De verklaringen onzer korporaals ver telden het volgende. Ze zagen den tegen- man aankomen, gebogen over het stuur en links rijdende. Op hun geschreeuw hé! hé! richtte hij het bovenlijf op. Vermoedelijk heeft onze baas den wind tegen gehad. De korporaals gaan schuin achter elkaar rij den. De voorste korporaal van Urk, ziet echter 'n ongeluk aakomen en staande op een der pedalen wipt hij het verhoogde vjoetpad op. Zijn (kameraad achter hem moest, moest het leelijk ontgelden. Zes we ken in het hospitaal, zooals gezegd. Onze dappere geleerde beklaagde gaf het nog niet op. Waar was het bewijs, dat die eerste het voetpad opgereden was Ver baasd sprong mr. Klein uit zijn Ambte naarszetel op: „Die getuigenis werd onder eede afgelegd!" Toen bond bekl. wat in. Maar toch, er moesten waarnemingsfouten zijn gemaakt. Aan uw kant of aan den hunne?, vroeg de Rechter. En de heer Ambtenaar gooide er nog een schepje psychologie op. Het werd 5.50 boete om in hooger beroep te kunnen gaan, plus 30.schavergoeding. Maar toch, wat een bolleboos, 't Is een heel werk geweest om zulk een weten schappelijk vertoog op te bouwen. Mogelijk voor onzen baas maar een peulschilletje. Gerustgesteld werd de Soester schoenwinkelierster S. als ze nog veel meer paperassen 'thuis zou krij gen, want haar geval is een dik principieel geval, waarvan de heer Ambtenaar hom of kuit wil hebben, tot op de tafel van den Hoogen Raad, als het mogelijk is. De loop jongen, tevens in de werkplaats arbeiden de, had 's avonds ongeveer 7 uur een paal schoenen weggebracht en dit werd in het verbaal vermeld als na 5 uur, de eindi- gingstijd op de arbeidslijst. Thans had de juffrouw, die nooit tegen de Arbeidswet had gezondigd, het eindigingsuur voor de zen picolo doen stellen op 6 uur. Ze meen de, dat die 5 uur sloeg op arbeid in de werkplaats en dat het bestellen er buiten viel. Zie, dat is nog omstreden puzzle; de heer Ambtenaar was ook in het onzekere. Nu moet de Kantonrechter dat maar uit maken. En, hoe dat ook uitvalt, het O.M. gaat in hooger beroep. Maar maakt u zich maat- niet ongerust over de papieren, die u nog thuis krygt, zoo legde hij een zalfje op de wond. Hij had natuurlijk een eisch moeten stel len, een eisch van 2. Donderdag a.s. vonnis. Ja, 't is verwarrend. Bij een der honderden autogevallen van Donderdag j.l. maakte het O.M. zijn mee ning kenbaar over de toenemende gewoon te om de richtingswijzer uit te steken, zelfs als men een voorrijder zal inhalen. Dat is heelemaal niet naar de smaak van mr. Klein. En we zijn het met hem eens; het werkt verwarrend. De Arbeidswet. Onder de vele berechtingen van overtre dingen dezer wet, was er een uit Wouden berg. Toen politie binnenkwam, vluchtte het personeel weg. E enervan speelde verstop pertje achter een tafel. Dit wegvluchten werd door bekl. bestre den, maar geen woord kwam eruit tegen de aantijging, dat in deze bakkerij meer malen 60 uur in de week werd gemaakt. Gas bygeven. Dit geval op de Birktstraat, waar een Larenaar een voorrijder zou inhalen, werd weer voortgezet. Een tegenkomer liep tegen een boom aan. Oorzaak, volgens bekl. en diens bijzitter, dat de kleine auto No. 1 onder het voor bijrijden gas zou gegeven hebben. Die kleine wagen met zyn berijder is nog niet voor den dag gekomen, natuurlijk. Het O.M. sloot de mogelijkheid niet uit en stelde daarom vrijspraak tegen den Larenaar. Donderdag a.s. uitspraak. Mr. Folkerts had de meening van het ,O.M. rechtgezet. Dit had zich verwonderd, 'dat men om te willen inhalen, eerst ging vertragen door te stellen op de 3e versnel ling. Dit zou vreemd zyn bij een Amerikaan- schen wagen, zei de doorgefourneerde ken ner van auto's en Motor- en Rijwielwet, mr. Folkerts. Dit was een Europeesche wagen (rechtsch stuur). Om daar een flinke sprong te kunnen nemen, moet eerst een weinig vertraagd worden. OPGERICHT 1899 Fa. J. C. Haks Dz. Directeur D. HOOLWERF Telef. 2731 Kantoor: Heuvelweg. 18 ren. Ik zal je verlaten, ja." „Het is wreed, wreedaardig van je! De wereld oordeelt altyd hard over een vrouw, die verlaten wordt." „Maar dat bèn je al. Degenen, die ons kennen, weten heel goed, dat wij geschei den zijn. Maar het is jouw schuld, zoowel nu als dertien jaar geleden!" „Ja natuurlyk, mijn schuld! Het is altijd de schuld van de vrouw! Je zou wel wen- schen, dat ik dood was, want nu moet je je steeds alleen amuseeren; je kunt mijn plaats toch niet door iemand anders laten innemen." „Genoeg!" viel hij in en wendde zich naar de deur. „Nu wil ik niets meer hoo- ren." Hij vertrok en nog enkele minuten bleef Gertrude snikken; toen droogde ze haar tranen en viyde zich weer op de bank. „Ik geloof, dat ik hem met recht in zijn eer getroffen heb. Nu, ik zal zeker net zoo lang leven als hij; dan kan hij toch nooit een andere vrouw nemen en zal dus ook geen erfgenaam krijgen. Op die manier ben ik tenminste gewroken!" HOOFDSTUK VTH. Vincent Castelnau zat alleen in zijn stu deerkamer; met de rechterhand onder steunde hij het voorhoofd; met de linker hield hy bet portret van Vilna omsloten. Twee jaar had hij zich daar en daar al léén mee moeten tevreden stellen, zooals ze toen by het afscheid had geschreven. Die brief luidde: „Geliefde Vincent, Het is beter, beter voor ons beiden, dat wij elkaar niet weer ontmoeten. Ik zal niet zeggen, dat wij elkaar nooit weerzien gedurende de lange jaren, die ons mogelijk nog scheiden van het graf, maar voor het oogenblik moeten wij elkaar ten minste uit den weg blijven. Ik schrijf dit niet, Vincent, in de hoop, en het vertrouwen, dat tijd en afwezigheid jouw hart en het mijne zouden kunnen veranderen; dat is niet mogelijk. Je bent mij geen oogenblik uit de gedachten en dit zal jou ook zoo gaan met mij. Maar daar moeten wü ons mee tevreden stellen. Ik smeek je zelfs, om dezen brief niet te be- antwoorden. Als je ziek bent, dan kom ik bij je, en als ik ziek ben, of in levensge vaar verkeer, dan zal ik ook om je schrij ven. Ter wille van my, Vincent, tracht mij niet van dit besluit af te brengen: ik weet, dat het 't juiste is. Je Vilna." Trouw had Vincent zich hieraan gehou den: zelfs geen regel teruggeschreven en had ook niet getracht, Vilna zelfs van een afstand te zien. Maar er waren tyden, dat hij zich haast niet langer bedwingen kon, zoo sterk was dan 't verlangen, om haar in de oogen te zien, den klank van haar stem te hooren. Was hij dichterbU geweest, dan zou hy zich in het zadel geworpen hebben en naar haar toegereden zijn; maar hon- j derden mylen lagen tusschen Templemore [en Londen. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1938 | | pagina 3