i T D OP TIP Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag VAN HET KANTON GERECHT. »0pp@srö Het Utrechtsch Landbouwgenootschap Garage STAM Bekendmakingen een Woonhuis, een Winkel, een Villa, een Landhuisje? 'AK 'S Brandstoffenhandel. ONZE No. 98 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. Woensdag 7 December 19a8 Bureau voor Administratie: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagsmiddags 2 uur» aan het Bureau: Van Weedestraat 7 Telefoon 2962 UitgaveN.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ, v.h. G. v. d. Bovenkamp Advertentiën: VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. Groote letters naar plaatsruimte BIJ ABONNEMENT KORTING ABONNNEMENTSPRIJS: 0.80 PER DRIE MAANDEN REDACTIE- EN ADM.-ADRESv. WEEDESTR. 7 - TEL. 2962 - GIRO 161165 HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 STAATSBLAD No. 380 Informeert eens bij UW KENNISSEN naar 6 „Briefkaart"-Foto's vanaf f 2. Telef. 2486 (Officieel) ONTHEFFING RAPPERSVERBOD. Burgemeester en Wethouders van Soest; Brengen algemeene kennis, dat door hen ingevolge het bepaalde bij art. 3 van de verordening van 16 Juli 1937 voor Dins dag 20 December a.s. algemeene ontheffing- is verleend aan het verbod om een kappers winkel des Dinsdags na des namiddags 1 uur geopend te hebben. Soest, 6 December 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. J. Visser. De- Secretaris, J. Batenburg. ..O In November 1938 is in de Landbouw- beurs - te Utrecht onder Voorzitterschap van den heer Lynden van Sandenburg een vergadering gehouden van het Dagelijksch Bestuur van het Utr. Landb. Genootschap waar de -navolgende punten in behandeling zijn gekomeny Pachtkarners. De oorspronkelijke voordracht voor le den van de pachtkarners heeft nog al wat wijzigingen ondergaan bij de benoemingen, doordat adviezen door de Regeering zijn in gewonnen van de 3 Centrale Landbouw Or- ganisatie's, de Gedeputeerde Staten, den Procureur-Generaal, den Officier van Justi tie en den Kantonrechter. Toekomstige vacatures zullen vermoede lijk op dezelfde wijze woiden behandeld. Landbouvvwin tercursussen. Door de Friesche Maatschappij van Land bouw wordt voorgesteld om de sluitings datum voor de aanvraag van de Rijks sub- sidie's van bovengenoemde cursussen te verschuiven van 1 October naar 1 Novem ber. Het Dagelijksch Bestuur ziet niet veel voordeel in deze wijziging. Het blijft nood zakelijk, dat de cursussen zoo vroeg mo gelijk beginnen, zoodat ze op tijd in het voor jaar zijn beëindigd. Propaganda vleeschgebruik. De Nederlandsche Slagershond wil door propaganda trachten het teruggeloopen vleeschverbruik weer op het oude niveau terug te brengen. Met de gevraagde me dewerking van het Koninklijk Nederl. Landbouw Comité stemt het U.L.G. volko men mee in. Roggeprijs en mengvoeders. De binnenlandsche roggeafzet wordt be lemmerd door den maisinvoer. De mais- mengvoeders hebben nu eenmaal bij den veehouder de voorkeur boven die van de rogge. Toch is het noodzakelijk om de in- landsche rogge in het binnenland te plaat sen, daar de roggeverbouw, nu eenmaal, noodzakelijk is op onze zand- en veenkolo niale gronden. Een menggebod in de voe dermengsels zou het vraagstuk met drang oplossen, maar het K.N.L.G. geeft alsnog de voorkeur aan het propageeren van het gebruik van rogge in voedermengsels in de plaats van mais. Het Dagel. Bestuur ver zoekt zijn leden om aan dit verzoek de noo- dige aandacht te schenken. W erkgeversbelangen. Gezien de verplichte arbitrage in loon- geschillen in het boerenbedrijf meent het Dagel. Bestuur, dat overwogen moet wor den om de afdeelingen van het U.L.G. te adviseeren, werkgeverscommissie's in te stellen. Dit punt zal nog nader onder de oogen worden gezien. Rapport landeigendom door de Gronin ger Mij. van Landbouw. Dit rapport is uitgebracht ten einde na te gaan of het wenschelijk is om geldbeleg ging in boerderijen wettelijk tegen te gaan. Het rapport eindigt met de conclusie, dat 3 maatregelen aanbevolen zouden kunnen worden. Toen w(j vorige week Zaterdagmiddag op bezoek waren op de receptie van de Soester Turnclub, kregen wij bezoek van een tweetal dandy's, die per luxe auto wa ren gekomen en die den verslaggever wenschten te spreken. De heeren stelden zich voor als afgezan ten van Sint Nicolaas en waren gekomen om den verslaggever te vragen of deze we der, als vorige jaren, den Sint op zijn tocht door oris dorp zou willen vergezellen. Ineens ging den verslaggever een licht op, dat den 5den December in aantocht was en zoodoen de gaf de verslaggever zijn toestemming, onder die voorwaarden, dat aangezien deze dichter bij de 70 dan bij de 20 lentes was wij overal zouden verschijnen, maar niet precies op den vastgestelden tijd, daar de Sint per schimmel zich vlugger voortbe weegt dan schrijver dezes. Dit voorstel werd geaccepteerd, want de Spaansche ingezetenen lezen graag wat „hun Sint" in Holland al zoo medemaakt. De heeren verklaarden verder, dat hun pa troon Zaterdag 3 December 's middags om 3.10 uur zou arriveeren per extra trein aan het station Soestdijk en dat zijn eerste be zoek zou zijn aan het café-restaurant „Du Passage", om daar zijn dorst te lesschen. Even voor drieën waren wij aan het sta tion Soestdijk, waar zeer veel kinderen en ook groote menschen bijeen waren, waar van sommige hun lievelingen droegen, daar deze toch ook den Sint wilden zien. De schimmel was vooraf per vliegtuig ge arriveerd en stond van ongeduld te trappe len, omdat zijn baas è'r 'nog niet was. Öm even over drieën snerpte een vervaarlijk gegil van de stoomfluit door den aether en rolde zachtjesaan de trein Baam-Soestdijk ■onder dë overkapping. Zwarte Piet had met zijn lekkernijen een plaats in den goe derenwagen ingenomen; de Sint reed 2e klasse. Onder oorverdoovend gejuich stap ten beiden uit den trein en daar Piet met volle handen begon te strooien, raadde de politie dat verder af met het oog op ongelukken. Toen de Sint zijn schimmel had bestegen, ging de tocht naar de Birkt- straat. Volgens ontvangen gegevens, deel de de Sint 500 zakjes met snoeperij uit ge durende den tocht, waarna hij in „Du Pas sage" ging uitrusten. In dien tusschentijd verzamelden zich in het gymnastieklokaal in de Kerkebuurt een 100-tal kleine peuters van 514 jaar, daal de Sint had beloofd om 5 uur een bezoek te brengen aan „de Soester Turnclub". In deze onnoozele en verarmde omgeving, als een aanklacht tegen de gemeente, zou de Hooge gast worden ontvangen. Het was er toch beslist gezellig, al die leuke snuit jes te zien in gespannen afwachting wat zou gebeuren. De menschen hielden hun rateltjes niet dicht, maar spraken luid door elkander, an deren zaten stil voor zich uit te zien. De tijd vooraf werd gekort door het zingen van de bekende Sint Nicolaasliedjes, op de piano begeleid door den heer P. de Geus, wien dat wel is toevertrouwd. Daarna werd door een toekende onbekende persoon de film getoond van het Dierenpark Ouwehand te Rhenen, welke vertooning in den smaak viel, vooral als de film terugliep. Na applaus werd nog een leuke familie film vertoond, waarna de Sint werd aange kondigd. Met zijn lijflied werd hij ontvan gen, dat uit volle borst werd aangeheven. De voorzitter-directeur de heer J. J. v. d. 1. Heffing van een gemeentelijke belas ting op eigendommen van uitwonenden eigenaren. 2. Het onderwerpen van overdracht van landelijke eigendommen aan de goedkeu ring van voor verschillende gedeelten van het Rijk van overheidswege in te stellen deskundige organen,. 3. Het opnemen in. akten van over dracht of uitgifte van gronden door over heidslichamen en door semie-officiëele on dernemingen van bedingen, waardoor wordt .tegengegaan, dat de gronden in de toekomst voorwerp van geldbelegging worden. Het Dagel. Bestuur meent in het alge meen te moeten constateeren, dat het niet wenschelijk is om geldbelegging in boer derijen wettelijk tegen te gaan. Een ver bod of belemmering zou het kapitaal nood zaken belegging in hypotheken op boerderij en te zoeken. De categorie van hypotheek- boeren zou dan vermoedelijk grooter wor den en het is de vraag of deze categorie van grondgebruikers een beter bestaan heeft dan de pachtboeren, 'n Hypotheek blijft toch als een vaste last op het bedrijf drukken. Het Dagel. Bestuur beveelt ech ter aan om het grondbezit, eigendom van buitenlanders extra te belasten, teneinde aankoop van Nederlandsche grond door buitenlanders te belemmeren. De vraag aankoop van Nederlandschen grond door derlandschen grond door buitenlanders moet worden verboden. V arkenspryzen. Men ondersteunt het voorstel om bij de Regeering aan .te dringen om inname van een grooter aantal varkens, daar de prij zen te sterk dalen. Ten einde onze speciale controle apparaten voor juiste afstelling van carburatie en ontsteking meer be kend te maken, stellen wij van 1 tot 14 December a.s. een ieder in de ge legenheid zjjn motor GRATIS TE LATEN CONTROLEEREN. Het kan voor U een belangrijke be sparing, zijn, hiervan gebruik te Soestdijk - Tel. 2850 OO po po po po Wilt U Uw kamer gezellig doen zijn? Zorg dan vooral dat BLOEMEN niet ONTBREKEN. Vraagt naar onze Bloemen- abonnementen pp BS i :i Op BB PADT'S Bloemenmagazijn FLORA Tel. 2-7-4-7, Soesterb.str.31 Wij nemen opdrachten voor geheel Nederland per Bloemen- expresse aan. JÜ Suikergoed en Chocolademelk; de Pers werd niet vergeten. Om half 5 arriveerde' dei Sint, begroet door een zijner lijfliederen en na begroet te zijn, deelde de Sint aan elk kind een nuttig cadeau uit en een zak Speculaas. N.V.V. en S.D.A.P. hebben de kinderen een leuken middag bezorgd. Aan den avond van denzelfden bracht Sint Nicolaas een bezoek aan dag U zoekt Eén briefkaartje of een telefoontje en wij brengen U daar. waar gij zeker zult slagen. Woningbureau „EEMLAND GOOI" Van Weedestraat 12 Soestdijk Telefoon 2003 Linden heet den Bisschop van harte welkom, waarop deze den directeur féliciteert met zijn 10-jarig jubileum, wat de Bisschop ge lezen heeft in de Spaansche couranten. Na het uitreiken van snoeperij werden enkele kinderen bij den Sint ontboden, die een goed- of een afkeuring kregen; ook de pianist werd ontboden en de Sint stelde hem de vraag of hij de nieuwe clubmarsch wilde spelen, wat deze dan ook deed; waar na deze marsch met applaus werd beloond. Na bet zingen van enkele St. Nicolaas liedjes vertrok de Sint en ging de Bisschop wederom naar „Du Passage", om daar de cadeautjes uit te reiken aan de vaste bezoekers. Er heerschte ook hier een prettige sfeer. Zwarte Piet collecteerde voor het arme kind. Daarna ging de Sint per schimmel naar het Hotel Bosch en Duin, waar het St. Nicolaasbal werd gevierd, dat zeer druk bezocht was. Om half 9 uur opende de praeses de heer W. Piereveen, den avond, riep allen het welkom toe en deelde mede, dat de dansclub, ook wat den omgang betreft, steeds crescendogaat en spr. hoopte, dat deze avond zal slagen. Hierna droeg spr. de leiding over aan den dansleeraar den heer J. Hopman uit Zeist, die spoedig de stemming er in had. Het ensemble Verbeek droeg het hare er toe bij. Om half elf uur arriveerde de Sint en werden er liederen gezongen, als: „Zie ginds komt de Stoomboot uit Spanje weer aan", enz. Nadat den Sint het welkom was toege roepen, deelde hg mede, dat hij verheugd was in Holland te zijn, daar het hier veel beter is dan in Spanje. Hij is hier altijd prettig onthaald en hij hoopte, dat de uit gewezen kinderen uit Duitschland hier ook een goed onhaal zullen vinden. Na het uitreiken van de cadeaux ging de Sint wederom heen, daar hij nog meer bezoeken moest afleggen. Het volgend jaar hoopte hij wederom bij hen te komen. Daarna werd er lustig gedanst tot 2 uur 's nachts voor wien dat tijdstip nog veel te vroeg was. Het bestuur van de dansclub een compliment voor den goeden gang van zaken. Zondag hield de Sint rust en vertoonde zich* des 's middags in de zaal van hotel Eemland, waar de leden v. d. plaatselijken raad van den mod. bouwvakarbeidersbond, de kinderen een Sint Nicolaasfeest bereid de. De praesès de heer W. van Ecjt, riep allen het welkom toe, op dezen middag, want, ondanks de donkere tijden heeft de Sint Nicolaascommissie kans gezien om aan 175 kinderen een prettigen middag te bezorgen. Spr. hoopte, dat ieder voldaan zal zijn voor het gebodene, dat genuttigd zal worden. Spr. brengt zijn dank aan de le den der commissie, de dames voor het be dienen en mevrouw R. Horvers-v. d. Broek uit Baarn, die met de kinderen de liedjes heeft ingestudueerd, welke door allen luid werden meegezongen. Vervolgens werden een 7-tal films ge draaid, o.a. een film van Scheveningen en de guitige kinderfilm met Alice in den ti telrol. De kinderen hebben zeer veel ge noten en werden onthaald op Speculaas, de dancing in hotel Eemland, waar de Eemland Boys St. Nicolaasliedjes speelden. De Sint werd ontvangen door den heer J. Nooder Jr. uit Soesterberg, en nam plaats bij het muziek-ensemble, daar hij gaarne de Engelsche volksdans wilde zien. Nadat deze gedemonstreerd was, had de uitdeeling der cadeaux plaats, waarna de Sint met Zwarte Piet, die zeer geestig was, afscheid nam, daar hij naar rust verlangde en 's Maandagsmorgens om 9 uur weer present was in de O.L. School aan de Beetzlaan, waar dé lèerlingën üit de le, 2e en 3e kl. bijeen waren in één lokaal.' De Sint'werd welkom geheeten door hét hoofd der school, die zijn personeel aan den Sint voorstelde. Hij werd ontvangen met het lied: „Kom binnen, goede Bisschop", dat de Sint zeer op prijs stelde. Het klas lokaal was zeer aardig versierd. Toen de Sint op zijn troon zat, moesten er zoete en stoute kinderen bij hem komen, zoodat bij sommigen het tikkertje fluks werkte. De brave kinderen ontvingen een extra Specu- i; de klasseonderwijzer reikte de ca deaux uit, welke door den Sint vooraf ge zonden waren. Daarop had het strooien plaats, waarna de Sint vertrok; uit volle borst zong men ,wij danken U". Elk kind wuifde den Sint na. De heer K. den Besten had een zeer mooie kleurteekening aangebracht. De leer lingen der andere klassen gingen om half elf uuï naar- Carlton, waar gefilmd werd. Vervolgens ging St. Nicolaas naar de O.L. School in de Kerkebuurt, waar in de onooglijke gymnastiekzaal leer lingen der le, 2e en 3e kl. bijeen waren om St. Nicolaasfeest te vieren. Een paar ta fels droegen de verschillende lekkernijen en de cadeaux, door den Sint vooruit afgezon den. De tijd voordat de Sint arriveerde, werd gekort met het zingen van zeer mooie liederen onder leiding van den onderwijzer, den heer Groot, die daarvoor een welver diend applausje kreeg. Toen de Sint arriveerde, werd hij met een zijner lijfliederen ontvangen, waarna het personeel aan hem werd voorgesteld. Daarna begaf den Sint zich naar zijn troon en liet hij de goed en mindergoed leerende kinderen bij hem komen om ze te prijzen of te vermanen. Elk kind kreeg naar gelang zijn vlijt 1, 2 of 3 borstplaat- jes. Zeer mooie liederen werden er door de kleutertjes gezongen, welke de Sint zeer mooi vond. Na afloop ontvingen allen een cadeautje en de noodige snoep. Het was een zeer ge zellige morgen. De pianiste ontving van den Sint een mooi cadeau. De leerlingen van de hoogste klassen gingen 's middags naar Carlton. Zijn laatste schoolbezoek was aan de Kleuterschool der van der Huchtschool, waar zeel veel kleine peuters bijeen waren, vol blijde verwachting die sprak uit de glanzende oogjes en de praatgrage mond jes, die nog zoo vast aan Sint Nicolaas ge- looven. Vóór de Sint arriveerde werd de tijd gekort met het zingen van de leuke kin derliedjes en toen hij binnenkwam, zong men luid: „Sinterklaas kapoentje", waar na de Sint bedankte. Vele kinderen kregen een pluim, omdat zij zoo mooi konden zin gen. Tot slot nog een leuk kinderspel: „Sneeuwpop", waarna de Sint afscheid nam. Mej. J. v. d. Berg deelde de aardige cadeaux uit. De Sint heeft velen in Soest een prttigen dag bezorgd. Op Maandagavond had tenslotte nog een Sint Nicolaasviering plaats in het voorma lige café Verschoor, uitgaande van den Chr. Bestuurdersbond, welke bond echter aan de gemeenteraadszittingen veel lee ring schijnt te hebben gehad, tenminste ook in Comité Generaal bijeen kwam en bijeen bleef, zoodat het ons helaas onmo gelijk was het licht der openbaarheid daar over te doen schenen. Magere melk. De Baarnsche melkslijter, welke direct na de boerderij van zijn leverancier, te ma gere melk in zijn bus bleek te hebben, krijgt een biljetje van 10 gld. thuis. De ruziënde chauffeur. Dit zaakje, van veertien dagen geleden, op de Burgemeester Grothestraat te Soest, bekwam voortzetting. Een bus en vracht auto hadden daar strubbeling en de chauf feurs hadden daarna mondgevecht. Weg versperd en aan weerskanten minstens tien wachtende auto's. Daaronder die van ka pitein Schafer der Militaire Politie. Deze maakte ruim baan en zette de disputanten op de bon. J. de W. uit Nijkerk, de man van de vrachtauto, was weer de eenige opkome ling. De kaptiein was er om te getuigen. En beide chaufeurs kregen een eisch van 6.(vonnis Donderdag a.s.), daar ze zelf niets hadden gedaan om de verkeers- knoop te ontwarren. J. de W. verschool zich er achter, dat de busman de schuld droeg, die links gekomen was. Zelf was hij rechts gebleven, had dus geen verplichting van ontwarren Duidelijk ziet men het geval voor zich: ruzieën op het zangmotief: Jij hebt schuld! Een mudzak vol. Men herinnert zich de motorrijder C .v. d. B., op den Verl. Postweg te Soesterberg. Drie groepen beschuldigingen over zes ver keerde dingen: slechte remmen, geen licht, geen geluiddemper, geen letter, geen num mer, geen spiegel en nog iets. Niet gereden, maar er naast geloopen, zoo klonk vorig maal zijn verweer. Maar hoe kon dan het niet-geluiddempen zijn geconstateerd? Natuurlijk onzin, zooals Donderdag j.l. bleek bij de getuigenis van den Soester agent de Raat, gestationneerd te Soester berg. Veel wordt daar gejakkerd en lawaai ge maakt in achterliggend boschterrein, tot groote veraangenaming van hen, die in de omgeving wonen. De Raat had onzen C. v. d. B. zien rij- BRANDSTOFFEN VOLDOEN U Kantoor: v. Weedestr.41. Tel. 2676 Huis: Vondellaan 17 Telef. 2307 Bestelhuis: Garage Tak, Eikenlaan, Tel. 2636 den, had eerst diens terugkomst staan op te wachten. Toen echter de motor manke ment kreeg en de rijder was afgestapt, had de Raat hem per fiets opgezocht. Waarom bleef hij wachten?, deze troef kaart werd door bekl. uitgespeeld. Misdadigers komen steeds terug naar de plaats van hun misdaad, predikte de heer Kantonrechter. Het O.M. begon te eischen: 5.hier voor, 3 daarvoor, 2 voor derde overtreding enz. Toen bekl. beslist in hooger beroep wilde gaan, hakte de Kantonrechter de knoop door: 5.50 voor elk der zes over tredingen. Maakt samen 33 pop. Tengevolge van den optocht. Al eens hebben we gezegd, dat we de strooperijgevallen als regel laten liggen; we glorifieeren die heeren niet graag. We moe ten echter weer eens inconsequent zijn, zoo dat heet. Och, wie steeds consequent is, d.w.z, steeds getrouw aan zijn stelregels, dat is dikwijlseen vervelend mensch, en dat zijn we niet graag. Dus weer eens wat over de wildstroope- rij en weer over Dirk v. V. uit Hilversum. Hij is heden echter niet de hoofdpersoon, maar zijn gezel, weer een andere dan de twee van vorige gevallen, thans eene W. Wie dezen hoorde redeneeren met uitingen van groote eerlijkheid, zou uitroepen: Maar man!, is Dirk dan wel de ware gezel voor U? Nog nooit en nimmer een verbaal en toch de roep van berucht strooper. Zie hee ren, dat zit 'em alleen in het volgende: Bij de groote optocht met het Nationale feest had W. meegewerkt in de groep der stroo- pers. Vandaar zijn kwade roep. Maar nooit een verbaaltje! Het verdere debat deed echter uitkomen, dat we niet te doen hadden met een on noozele bloed op het strooperspad. Elk der heeren had twee verbalen te verduwen. (Vervolg, zie pag. 2).

De Soester | 1938 | | pagina 1