Iets over Eemnes De R. T. G. Voortgaande met hot verslag over de tentoor stelling der Reiz: nde tentoonstel- li ngsg roep wil ik eerst nog even stil- i sti.un by het werk van den toekenaar Henri Braakonsiek. Deze kunstenaar exposeert een 12-tal litho's en een schilderij „De Ionian n". Geen van dezo litho's zijn werkelijk af, maar allen bezitten ze mooie kwaliteiten. Het is ondoenlijk één voor één te be- spreken, ze waren bet wellicht waard. Maar, waarom heeft de heer Braakonsiek geëxposeerd met proeven, met aanzetten, begin-stadia? Ze doen mij denken aan de Rekeningen van Ho din, die ze gebruikte voor zijn beeldhouwwerken. Het zijn vluchtige notities, plotselinge standen, waaronder er enkelen zijn die zeer raak en geslaagd zijn, andoren weer verward en onklaar. Twee er van bekoorden mij zeer, het. zijn twee vrouwengestalten, één er van in de vaart terugdeinzend voor een donker oprijzend gevaarte on voortge stuwd door een achterwaartsche kracht, de tweede 'n staande vrouwengestalte met de rechterarm gedeeltelijk horizontaal ge strekt, 't figuur incenkdimpend en in angstige of verrukte huivering. Ze zijn hier en daar getuigend van een diep be grip van actie, maar zo zijn wat in-com- i.leet en schetsmatig. Het schilderij „Jordaan" lijkt mij als opvatting nu wel zoo wat afgedaan. Maurits de Groot brengt twee teekeningen en één schilderij. De teekeningen zijn goed, flink bestudeerd ietwat overdreven en daardoor zwevend tusschen twee ele menten d.w.z. naturalistisch en impres sionistisch, maar in elk geval getuigend van talent Hel schilderij ken mij meer bekoren. Daar is op geploeterd de uitwer king is ook gaver. De titel is zeer geluk kig van het dook, „verdofte wezens". Over heel het gegeven hangt de sfeer van het grauwe, t roos te loc ze trieste dezer wezens. Maurits de Groot is eon serieus werker en hij weet wat hij wil. Zijlings komt zijn levensopvatting doorbreken maar inge houden en sympathiek. Zijn work heeft my overtuigd. Theo Lobman geeft een tamelijk groote verscheidenheid n.l. een olieverflandschap, en enige gekleurde teekeningen en nict- gekfleurden. Van al dezen Vind ik zijn schilderwerk lifet hoste. Het is fijn van kleur en stem ming, het heeft de sterke neiging tot het romantische, het vizionaire. Bovendien is het technisch lang niet kwaad. Zijn dook is een weldadige soort in het geheel dezer expositie. Zijn bloem, oen tee ken in g, is mij nog te vaag* maar heeft den aanloop toch naar iets zoor persoonlijks. Zijn oude straat heeft eigenlik hetzelfde, nog ooliesliste c-lemei.t in zich, maar is vol qua gegeven veel en veel moeilijkheden. De bedoeling is het verlatene, in zeer sobere trekken aan te duiden. Hier en daar is een zween van angst in simpele lichtplekken door brekende. Ik heb het idee dat Theo Lob man een zeer ernstig zoeker is, één dier symnnthick dichterlijke naturen die niet licht opvallen in de massa der marskra mers met uitbundigheden, een dier droo mers die sterk zijn door hun eenvoud en door T PLUIM 3. De Kerken. Thans zal ik u een en ander over de kerken meededen, en begin natuurlijk me. de ou.'.tc. Wij zagen reeds, dat de Ecmnessers oor spronkelijk tot Eembrugge behoorden, waar zij ook tej- kerke moesten gaan. Maar ui 1315 scheidden zij zich van het Sticht van Utrecht af en voegden zich bij Holland, onder den naam van Oost-Holland. Ook bouwden zij toen te Buitendijk een kerk, natuurlijk zonder verlof van den Bis schop, daar zij dien als hun landsheer waren afgevallen. Doch na hun onderwerping in 1348 beval de Bisschop hun de kerk weer af te brck(-n en moesten zij weer naar Eembrugge ter kerke gaan, hoewel Buitendijk iu het burgerlijke een eigen gemeente werd (1350). Evenwel bleven zij aandringen om ook een eigen kerk te mogen bouwen, en ook hiertoe scheen dg Bisschop genegen. Wij bezitten althans nog een ouden brief, waarin o.a. staaf (ui ouz:- taal overgebracht): „Wij Burgemecs- teren. Schepenen en Raadsleden der stad Fmmenesse maken allen menschen bckcnd.dat wij de hoop bezitten, ons door den Bisschop van Utrecht gegeven, oin een eigen kerspel- kerk te krijgen in onze stad. Daarom willen wij bij dezen brief aantoonen, dat wij in staat zijn een eigen Pastoor te kunnen onderhou den. Deze zal n 1. jaarlijks ontvangen van elk huis, dat in het gebied van Eemnes staat, twee schellingen in geld. zooals deze munt in het land van Utrecht in omloop is; het eerste derdedeel te voldoen met Paschcn, het tweede met Pinksteren en het derde deel te „Cors- avont" (Kerstmis). En mocht iemand deze verschuldigde bijdragen niet op tijd voldoen, zoo zal men beslag leggen op zijn goederen, en wel veertien dagen nadat de Pastoor ons dat heeft laten weten. Voorts verzekeren wij den Pastoor, dat hij verder alle bijdragen zal mogen ontvangen, die aan onze kerk verschul digd zullen zijn (zooals bij begrafenis, doop, huwelijk, enz.). „Wij verzoeken daarom onzen beminden Heer den Bisschop van Utrecht, dat hij ons verlof moge geven een nieuwe kerk te tim meren op de plaats, „daer wy voormaels ene kereke getimmert hadden", en dat hij deze kerk wil afscheiden van de kerk en de paro chie van Eembrugge. •„De „gifter" (d.w.z. de persoon, die het recht heeft den Pastoor te benoemen) van de TRSF" - die liet winnen zullen afzonderlijk en samen, liet is merkwaardig op te mer ken, hoe langzamerhand ondier de schil ders den zin naar symboliek v.oo in aller lei gegevens doorbreekt. Ik noem dit een verblijdend verschijnsel. De schilderkunst geeft dien te geven boven en achter de voorstelling een geestelijke kracht, waar door een onmiddellijk contact kan ont staan met liet zielelevon. In dit opzicht is deze expositie dan ook interessant. Als zich achter dozen afkeer tot liet louter schilderachtige, tot deze kristallisatie en versimpeling, maar geen onmacht of alluro verbergt. Maar dat is dan ook wel snol te bemerken voor wie maar oenigen zin heeft voor harmonie. (Wordt vervolgd) De Papegaai. Men verzoekt ons mede te dcclen dat do tooneclveroneiging „Do Papegaai" alhier, haar uitvoering zal geven op 17 April a.s. Wij vc-vmeldden reeds dat dan opgevoerd /tl worden een stuk van Hermann Bahr ..liet Concert" een spel in drie bedrijven. Na 1 floop zal gelegenheid tot dansen be staan. Specnliofl'. Maandag 21 April a.s. tweede Pnaseh- di g zullen de hoer en mevr. Specnhoff- Prins een Cabaretavond geven in de gioote zul vin het hotel Humdorlf al hier. Men zal een gansch nieuw program ma ven liedjes to hooren krijgen, wa ir- c-ndei: leve do Fransche t:i*»l, Minister relit. Accijnzen Onze keÜncrs, Dokter Couee, Celstraf en vele anderen. Na de pauze zullen zij liedjes geven naar keuze en waarschijnlijk nair voor keur vin het publiek. Hockey. Zondag a.s om 2 uur zal de Larensche mixed hockeyclub spelen tegen een mixed elftal van oen Amcrsfoortscho club, op 't terrein aan den Eemnesserweg alhier. Scliaakliefhcbbers, denkt hierom! Hedenavond zal de bekende schaakkam pioen Max Eeuwen in het hotel ITamdorff alhier een simultaan-séance geven, waarschijnlijk zal, naar wij vernemen, de heer E. een 20 borden bespelen. Armenzorg. De heer Nolthcnius schrijft ons: De Vereeniging, die onder dezen naam naar te hopen is voldoende bekend, voor de werkelijke behoeftige» van alle gezindten en zonder aanzien des persoons hun armoede tracht te lenigen, daartoe gesteund door een aantal dames, huisbezoeksters, medeleden in het bestuur, verkeert zelf in zorgen door het vele, dat voor haar werk noodig is en het weinige, waarover zij helaas te beschik ken heeft. De bodem van de kas begint den penningmeester reeds toe te grijnzen. Nu heeft het Bestuur eenige kunstenaars van beteekenis bereid gevonden, zonder elke vergoeding een concert te geven, waa'rvan de opbrengst geheel in de kas der vereeniging zal vloeien Immers voor de onvermijdelijke kos ten van zaalhuur, vleugel, programma's en reclame doOr dc daarin betrokkenen reeds zoo laag mogelijk gesteld is door iemand, die onbekend wenscht te blijven, het noodigc bedrag beschikbaar gesteld. Dit concert zal plaats hebben 25 April a.s. nog ver af zal men zeggen, maar door het vroeg te weten, kan men dien avond vrij hou den. Dat dit dan gebeure! De toegangsprijs zal zijn een, twee en drie gulden, naar ieders verkiezing en ieders beurs. Het programma zal in de zaal verkocht wor den voor 25 cent of meer, mede naar ver kiezing. Zegt het nu voort en zorgt, dat het bestuur kerk van Eembrugge. n.l. de Abt van St. Paul te Utrecht, en de Pastoor van die kerk. hebben ons verlof gegeven dit verzoek te doen en als tceken daarvan hebben zij hun zegels aan dezen brief gehangen Verder is deze brief gezegeld, door 011s Adam Crieck, burgemees ter. acht schepenen (met name genoemd), daar wij „nu geen stadszegel nog hebben". Deze brief dagteekent n.l van 1352, toen de jonge stad nog geen zegel bezat, maar wel reeds in '357. zooals wij in 't vorig artikel zagen, n.l de drie Bisschopshoofden. Immers volgens een anderen brief ontving Eemnes wel vóór dat jaar 1352.stadsrechten, maar deze werden pas hi '357 door Bisschop Jan van Arkel be vestigd. Toen nu de Eemnessers Buitendijks door 'hun brief hadden aangetoond, dat zij in staat waren een Pastoor te onderhouden, zagen zij weldra hun wensch vervulddc kerk werd gebouwd en thans wettig door den Bisschop gewijd. Zij staat nog altijd op dezelfde plaats. Bi 1753 werd er een nieuwe klok gekocht, daar de oude gebarsten was. Deze word door den hcurtschipper Ruyzendaal naar Amster dam gebracht om aldaar omgesmolten te wor den. De nieuwe klok werd geleverd door Cyprianus Crans, en kostte na verkoop der oude 333 gulden 6 stuivers. I11 1785 werden weer twee nieuwe klokken geplaatst. Drie jaar later moest dc toren ge repareerd worden. Van dit feit bleef de her innering bewaard door een rijmpje, dat in een plank gesneden was. Die plank is langen tijd in ..de Lindeboom", dc oudste dorpsherberg, bij H. Pc-rier. tc zien geweest. Waar zij ge bleven is. weet ik niet. Het opschrift luidde: „Als Hendrik Houthuys overrcekcnt De kosten van den torenbouw, E11 op zijn last vvierd afgeteekent De spits, zoals die wecse zouw, Heeft Houthuys, Burgemeester zijnde. Van Wees doen timmeren tot dat eynde, En het gedect door P de Haan. Eemnes-Buvten Anno 1788." In de kerk zelf vindt men iliet prachtige ge stoelte van den Ambachtsheer van Eemnes en diens familiegraf. De Binnendijkers waren, zooals wij gezien hebben, na het dempen van den opstand tegen den Bisschop, weer bij Eembrugge gevoegd, in 1348. Eerst in 1438 werd ook Binnendijk zelfstan dig verklaardhet ontving eveneens stads en niet minder zij. die zijn hulp zoo zeer noo dig hebben, over de ïcsultaten tevreden zul len zijn. Gabaret. Op Zateihlag 8 April a.s. zal in het hotel llanulorff alhier een buitengewone Cabaretavond gegeven worden niet mede werking v. Louis Ch risp ij 11 Junior, Mevr. Gusta Clirispijn Mulder, Tilly van der Does, Louis van Dommelen en Anton Ruijs. Jlet programma zal bestaan uit de volgende eén-ueter „De nieuwe firma's" j.Aaii elkaar gewaagd" en „Hondsdol heid". Vorits eenige voordrachten van Mevr. Clirispijn en ciiarsen van Tilly ven dor Does. Do nieuwe en reeds bekende Six Jasz Bmd zal medewerking verleenen. Na f floop bul. De R. T. G. De Reizende tentoonstcllingsgroep zal morgenavond oen lezing doen houden 0111 8 uur ir het hotel Ilamdorff alhier. Mevr Cariy v. Bruggen zul lezen over: Het huisje aan de Sloot'Wij verwijzen naar de advertentie in 0113 nummer van beden. Kunstzaal Carel van Lier. Wij verwijzen belangstellenden naar de advertentie op do voorpagina van ons blad van heden, waarbij de kunsthande laar van Lier de tentoonstelling aankon digt van den kunstschilder Ernst Leijden. Het zal den heer van Lier, dio ook an ders niet over groote belangstelling tc klagen heeft, ook ditmaal, nu een zoo be langrijke collectie schilderwerk geëxpo seerd wordt daaraan niet ontbreken. Wij komen dan ook op dew expositie terug en wensch on allen onze plaatsgcnootcn tot bezoek met klem op te wekken. Burgerlijke Stand. GEBORENAhda, dochter van P Teten- burg en C. P. Klijn. OVERLEDEN: Jannetje de Gooijcr, 74 jaar. echtgenoote van Willem Heerschop. Petronella Luberta van Doornefeit, 89 jaar, weduwe van J. A. van Slooten. Albert Adri- aan Hendrik Hosang, 56 jaar, echtgenoot van J. W C. Boddens. Trianon. Trianon heeft voor de week van 28 Maart lot 8 April weder een a-a 11- trekikelij'k 'programma aangekondigd', dat rijk aan afwisseling is. Het 'bevat ver- sc-hillende nummers, die hen, die eens een ui vond ontspanning willen 'hebben, daailos vol'kcinen gelegenheid bieden. Wiji maken' er op attent, dat Dinsdag geen 'voorstelling is. Gcci.schc Esperanto Vereeniging. Zaterdagavond had tc Hilversum, Toren laan 8. plaats eene vergadering ter oprichting eener Gooische Esperanto Vereeniging. Be halve eenige vertegenwoordigers der pers, werden o.a opgemerkt de heer Dreves Uit- terdijk, Lid van het Internationaal Taalcomitc en clc lieer von Rümer, Gedelegeerde der Universala Esperanto Asocio (Universcele Esperanto Vereeniging). De Humanitaire School te Laren had hare belangstelling getoond door het zenden eener afgevaardigde, mej. Remmert. Dc plannen werden ingeleid door den heer J. van Hengel, rechten en mocht ook een eigen kerk bouwen, waarmee nog in 't zelfde jaar begonnen werd en die in 1439 is voltooid, „ut docet lapidis inscriptio" („zooals het opschrift op een steen ons leert") zegt Anth. Matthaeus. maar dien steen heb ik nergens kunnen vinden. De toren bezit twee oude klokkende grootste, met een prachtig zwaar geluid, draagt de beeltenis van St. Pieter (den Pa troon der kerk), met een sleutel in de eene en een kaars in dc andere hand Daar omheen leest men „Sinte Picter is miin naem. Tot Godes dienst bin ick bequacm. Den levendige rope (cl i. <rocp) ick, Die doden overlude ick. Evcrhardus Splinter 111e fccit. Enchusue. Anno 1637"; d.w.z. E. Splinter heeft mij tc Enk huizen gemaakt in den jarc 1637. Op dc kleine klok leest men eveneens ..Everhardus Splinter me fecit. Enchusue, Anno 1637", met het onderschrift ..Deus pro nobis, qui contra nos?" d.w.z. „Als God voor ons is, wie is dan tegen ons?" Op iS Juni 1921 is de gansche kerk door een brand bij de buren in de asch gelegd. Er zijn toen een paar meesterwerken van oud- hollandsche houtsnijkunst verloren gegaan, n.l. een koorhek \an 1520 en een doophek met preekstoel van 1650. De toren werd, door spoe dig ingrijpen van Baarnsche hulp, gelukkig behouden. Ook de steen onder in den toren (tegen den wand) is ongeschonden gebleven het was oorspronkelijk ccn deel van een graf zerk bij den preekstoel cn dekte het graf van een wever, blijkens het opschrift (waarin dc .spoelconst" betcekent „weefkunst") „Hout de spoelconst in eeren, Want alle menschen behoeve cleeren. Ghelyck 't bij alle verstandigen bekent is Dattet gewevene in de gheboortc noodich en nae de doodt liet laetste present is. Luce 2. Matthci 27. Ryk Gerus." cap. Daaronder staan drie figuren, op den dood betrekking hebbende, n.l. een paar gekruiste doodsbeenderen, ccn zandlooper en een zeis. De beide kerken zijp in den Kerstnacht van 1580 op bevel der Staten van Utrecht aan de Hervormden afgestaan. Toch bleef de bevol king, als op vele andere plaatsen, voor verre weg de meerderheid Katholiek. In 1593 lieten de Staten door ccn Commissie onderzoeken, welke vorderingen de Hervorming ten plat- tenlandc gemaakt had. welke ook het initiatief der bijeenkomst had genomen. Na het beantwoorden van enkele vragen en eenige discussie, werd besloten tot oprichten der Gooische Esperanto Vereeniging, onder den naam van Gojlanda Esperanto Asocio, terwijl /ij als afdeeling toetreedt tot de Ned. Esperantisten-Vereeniging. De heer Dreves Uitterdijk, pionier van Esperanto in Holland, welke reeds een kwart eeuw geleden Esperanto hier heeft ingevoerd, het eerste leerboek met oefeningsboekje en sleutel heeft geschreven en uitgegeven, bene vens een stel woordenboeken, deelt een en ander mede over die eerste jaren van moei lijken pioniersarbeid. De jonge vereeniging uit bare erkentelijk heid voor hetgeen hij voor Esperanto gedaan heeft, door hem te benoemen tot Eerc-Voor- zitter. Verder werden tot bestuursleden geko zen de heeren J. van Hengel te Eemnes. voorzitter; J. F. E. von Romer te Hilversum, secretaris; mej Remmert te Laren, penning- meesteresse, en de beer Hanson te Hilversum, bibliothecaris. Aanvankelijk treden 14 personen als lid toe. Een voorloopig reglement wordt aangeno men en het Bestuur opgedragen zoo spoedig mogelijk een definitief reglement samen te stellen, conversatie-bijeenkomsten en cursussen voor te bereiden, en maatregelen voor een openbare propaganda bijeenkomst te nemen. Het secretariaat is gevestigd bij den heer J. F. E von Romer, Amersfoortschc Straat weg 38. Hilversum, welke gaarne op schrif telijke aanvraag alle gewenschte inlichtingen verstrekt. De brandstichting. Hedenmorgen om kwart over elf werd voor de Zesde Kamer in het Paleis van Justitie behandeld de zaak van de brandstich ting cn ontucht in deze gemeente tegen P. Z. uit Huizen. Opgekomen waren 12 getuigen a charge, P. W„ G. A. S„ G. J. V., J. H.. J. K.. J. B., J. Br M. B., H. K.a décharge C. K., J. R. Verdediger was Mr. L. van Gigh. Daar clezc zaak nauw verband hield met de bekende onzedelijkheid kwestie, werd deze met gesloten deuren behandeld. Het nieuwe aanplakbord. Vanaf Dinsdag j.l. zijn voor het eerst twee aanplakborden van de gemeento al hier geplaatst. Een dergelijke weelde bleek tot. nu toe niet achterwege te kun nen blijven. ONZE NATUUR-RUBRIEK Baineveld.seho Kippen. Cleveland's Opvokvoeder en DToogvocder- bakjea veter dc Kuikens. Elders in ons blad vinden de lezers een aanbieding van de N.V. Bertels' Olicfabrieken tc Amsterdam, waarin worden aangeboden gratis Oranje Kuiken-droogvoedcrbakjcs aan de afnemers van Cleveland's Opfokvoeder voor de Kuikens. Wij hebben dc bakjes gezien, keurig afge werkt en voor 't doel bijzonder geschikt. Dc oudste firmant der N.V.. de heer Bertels Sr.. was reeds voor meer dan 30 jaar de grootste kippenhouder te Barnevcld op dc Vcluwe. Destijds hebben wij hem op zijn landgoed ,,de Biczen" bezocht cn duizenden met ons. Het verslag zegt over Buitendijk: „De kerk is verbrand, zoodat men hier in school moet prediken, zijnde een huis vol stank van den rook. De kerk bezit geen landerijenwel zegt men. dat er eenige landerijen bij behooren wij hebben bevonden 111 zekeren legger, dat er jaarlijks 317 gld. 17 stuivers aan de kerk verschuldigd zijn (n.l. van de boerderijen). „Dc predikant, Dirck Rijksz., heeft een vrouw, die hij zegt getrouwd te hebben, doch zonder voorafgaande afkondiging, cn is be- laden(!) met vele kinderen Hij heeft zich nog niet bij eenige Hervormde kerk aangesloten en is ook nog niet geëxamineerd, maar is cr wel bereid toe. (In die dagen van overgang was er gebrek aan Hervormde predikanten). De kerk bezit een pastorie." Veel vooruitgang kwam er evenwel niet, want nog in 1606 verklaart de predikant Hen drik Mertensz, dat hij bij zijn komst in Bui tendijk een woeste plaats gevonden had (de kerk was n.l v rbrand), maar nu een tamelijk gehoor van 200 menschen heeft. Ilij heeft nog geen H. Avondmaal kunnen houden en ook dc Psalmen nog niet kunnen invoeren. Hij klaagt er ook over. dat een katholiek priester nog altijd vele kinderen komt doopeti en velen ook nog een R.K. geestelijke uit Blaricum of Hil versum bij sterfgevallen roepen. Hij zegt ver der, dat hij eenigen tijd zelf heeft schoolge houden en klaagt over de kleinheid van zijn woning, zoodat hij geen vertrek heeft, waar hij stoken en studeeren kan." In tegenstelling met Buitendijk had de Com missie van 1593 in Binnendijk gevonden een „goed onderhouden kerk. maar die nog vol is van katholiek'' beelden". De predikant, Dirck Rijksz ontvangt 40 gld. 's jaars, die bij hoofdchjken omslag gevonden worden. „Peter Timensz., alhier geboren, is koster en schoolmeester cn heeft niets zekers dan 2d gulden 's jaars, met een .bequame" woning. Deze plaats heeft ook een propere pastorie". Langen tijd hadden Buiten- cn Binnendijk een gemeenschappelijken predikant gehad, doch in 1644 verzochten dc Buitendijkers we gens toeneming van het getal lidmaten, van Binnendijk gescheiden te worden. Doch eerst na den dood van den laatsten gemeenschap pelijken predikant, ds. J Flaman, in 1650, werd voor elke kerk voortaan een eigen pre dikant beroepen. Dc kerk te Buitendijk bezit vele goederen, maar heeft een „arme" diaconie; daarentegen heeft Buitendijk een „arme" kerk en een „rijke" diaconie. Men heeft mij gezegd, dat de oorzaak daarvan in de ligging der gelega- Behalvc zijn „persvocder-methode" trokken de hoenders de aandacht. Hij hield toen „Ameri- kaansche Nuthoendcrs", die geworden zijn „de voorloopers van de Barnevelders". En reeds in 1899 (27 Januari) kon de heer Ber tels 111 't Pluimveeblad „Avicultura" over hoenders schrijven„Zij groeien snel op en zijn uitstekende wintcr-lcgsters, het vleesch is blank, sappig en zeer malsch. De eieren zijn groot en van eene mooie roodbruine kleur, de dooier, het voedzaamste deel van 't ei, is grooter clan van andere eieren en de voedings waarde dus grooter. Wij achten het van groot belang, dat de jonge kippen dadelijk groote eieren van 6070 gram leggen. De smaak der eieren is overheerlijk zoet De Amerik. Nut hoendcrs zijn zeer sterk; ze zoeken zelf goed voedsel en zijn uitstekende moeders." Zulk adellijk bloed hebben dc Barnevelders in hun aderen, al zijn ze niet alle van „vreemde smetten" vrij gebleven Maar op 't oogenblik, door nationale fokking, is de Bar nevelder toch een bijzonder beste kip geble ven. één van onze beste. En om nu de ver spreiding van de Barnevelders te bevorderen en tevens haar klanten financieel tegemoet te komen, biedt de firma Bertels aan ééndags- kuikens tegen minder dan den halven han- delsprijs, uit de broeierijen van eerste klasse fokkers. Behalve Barneveldschc kuikens, wor den op verlangen ook andere rassen geleverd. Een prima voeder als Cleveland's Opi'ok- voer, gratis droogvoederbakjes en dan kui kens tegen sterk gcrcducccrden prijs, 't wordt den pluimveehouders, die zelf niet kunnen laten broeden en toch gaarne hun eigen beestjes zelf opfokken, wel gemakkelijk ge maakt. A. v. d. TUIN. ^RFGOOIERS Het bestuur kwam Donderdag 27 Maart 1924, te 10 ure voorin in vergadering bijeen. Afwezig de heer Bakker. 1. Vaststelling van de notulen van de be stuursvergadering van 6 Maart j.l. Goedgekeurd. 2. Mededeelingen e. Dankbetuiging van den heer 's Jacob voor dezen gelukwensch. f. Schrijven van het Kerkbestuur van Naar- den, waarin wordt meegedeeld, dat dc kerk voor dc algemecne vergadering op 26 April disponibel is, voor den prijs van f 75.ter bestrijding der kosten, aan het schoonmaken verbonden en onder voorwaarde, dat er geen navergaderinge» worden gehouden. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Dc heer BOOR vraagt, of de gelukwensch aan Mr. 's Jacob is aangeboden namens het bestuur of namens het dagelijksch bestuur Is dit niet namens het bestuur gedaan, dan zag spr gaarne, dat dit alsnog geschiedde. De VOORZITTER: Het dag. bestuui is niet bevoegd een gelukwensch aan te bieden namens het bestuur, zonder dat dit daarin is gekend. Mocht de vergadering zulks alsnog wenschen, dan zullen de gelukwenschen ook namens het gehecle bestuur worden aange boden. Aldus besloten. 3. Verzoc-k van A. dc Ventc te Hilversum, om de huur van 2250 M2. vaiv de kadastrale perceelen Hilversum Sectic F nos. 6947 en 6362 voor f 7.50 per jaar, welke huur 31 Maart a.s. afloopt, voor 6 jaren te willen verlengen. Geadviseerd wordt, hierop gunstig te be schikken. Contracten op langen termijn. De heer BROUWER wil, met het oog op een eventucele ontbinding geen contracten voor langen tijd aangaan Dc VOORZITTER- In hoeveel tijd denkt u dat zoo'n ontbinding zou zijn afgeloopen? De heer BROUWER weet dat niet teerde landerijen ligt: in Buitendijk heeft do kerk-zelf veel weiland (in den polder), die hoogc huren opbrengen, terwijl 111 Binnendijk aan de diaconie zulke weilanden zijn gele gateerd. Onder de predikanten zijn er een drietal van Binnendijk bekend geworden, n.l. ds. Ber nard ter Haar, dc dichter, van 1830 tot 1833 ds. J. J. van Oosterzec, de latere Professor cn Kanselredenaar, van 1841—1S43. en eindelijk ds. G. J. van der Flier, later Hofprediker, van 18671870. Verder is in Eemnes geboren Willem van Radelant, in zijn tijd een beroemd rechtsge leerde cn president van den Hove van Utrecht (de hoogste rechtbank in de provincie Utrecht), „wiens rechtkundige uytspraaken na deszeifs dood in 't licht zijn gegeven". De Katholieken hadden zoo wij reeds zeiden in 15S0 aan dc Hervormden hun kerken (te Binnendijk en te Buitendijk) moe ten afstaanzij bleven nu zonder eigen kerk en moesten in 't geheim hun godsdienstoefe ningen in een of andere woning houden. Lan gen tijd heeft dit geduurd, en eerst sedert den Franschen tijd kregen de Katholieken vol komen vrijheid van godsdienst. Toch hadden zij in Eemnes betrekkelijk al vroeg eenige vrij heid, want wij lezen al kort na dc Hervorming van Pastoors of andere Geestelijken, die Eemnes bedienden. In 1748 lees ik o a.„De Roomscht-Katholieken hebben een vrij aan zienlijk kerkgebouw". Buitendijk had toen 177 huizen en Binnendijk 163. In 1819 verzocht het Bestuur der R.-K Ge meente om dc kerk van Buitendijk tc mogen gebruiken (gewijd aan St. Nicolaas); dc St. Pieterskerk te Binnendijk kon dan voor de Hervormden in beide dorpen dienen. Doch dit verzoek werd niet ingewilligd. In 1841 deelde dc Pastoor aan den Gemeenteraad mede, dat cr plannen bestonden om een nieuwe kerk te bouwen, en verzocht daartoe de medewerking van den Raad. Deze besloot dan ook den bcnoodigden grond kosteloos af te staan en een Rijkssubsidie aan te vragen Dit alles had een gunstig verloop, zoodat dc kerk spoedig gereed was (n.l. in 1845). Zij staat, zoo men weet, ongeveer op het midden van het langgestrckte dorp. In het volgende opstel zal ik een en ander over dc scholen meedeelcn en iets over de Ambachtsheerlijkheid Eemnes. Baarn, Maart 1924.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2