Voor de Jeugd. Kunst en Religie. Vrijdagavond heeft in de voormalige Chr. School te Laren het Christelijk Comité voor winterlezingen Laren-Blaricum eene lezing georganiseerd van den heer H. F. Symons, architect te Blaricum, over bovenge noemd onderwerp. De heer A. Kreuzen opent de bijeenkomst met gebed en verzoekt te zingen Ps. 122 i. Hoewel aardig wat kaarten zijn verkocht, is de opkomst vermoedelijk in verband met den zeer guren wind uiterst gering (nog geen 30 bezoekers). Na deze opmerking noo- digt de heer Kreuzen den spreker uit tot aan vangen zijner lezing. Deze verloochent zijn functie van architect niet en drukt het geheele vraagstuk der ver houding van geest en stof symbolisch uit in een figuur, het kruis. Het kruis bestaat uit een horizontale en een verticale lijn. De stof is horizontaal, de geest verticaal. Ons uitzicht is begrensd door den horizon, en de uitge strektheid welke wij overzien, schijnt ons vlak toe, waterpas, horizontaal. De religie is daarentegen gericht naar bo ven, dus verticaal. De doode, stoffelijke, mcnsch ligt vlak, horizontaalde door den geest levende mensch gaat rechtop, verticaal. En steeds snijden zich deze lijnen in den kruisvorm. De religie van het verleden kunnen wij lezen in het boek der kunst, daar uit de religieuze kunst der oudheid blijkt, hoe toen de men- schen zich de Godheid voorstelden. Kunst is naar het materieele, naar de stof die gebezigd is, brons, steen, hout, horizon taal, doch naar het geestelijke, opwaarts ge richt, verticaal. Kunst is alleen bestaanbaar als uitdrukking van geestelijke waarden kunst om de kunst is geen kunst. Het is dwaasheid de oude kunstvoortbreng selen te negccren, daar uit hup kunst de onze is voortgekomen. Onze religie begint reeds bij Abraham; uit oude kunstvoortbrengselen blijkt echter, veel ouder, zij het ook een ander, religieus begrip. Steeds is de kunst de religie nabij geweest en diende om daaraan uiting te geven. Wij zullen daarom aan de hand van enkele lichtbeelden eene korte wan deling door de geschiedenis maken, zij het ook daar de tijd voor grondige bestudeering ont breekt, met groote gapingen. Daarna worden lichtbeelden getoond en toe gelicht. Van Egypte sphinx, pyramiden, sar- cophaag, sieraden en diverse kleinkunst naar Assyriè, Griekenland, Oud-Rome, Byzan tium, Venetië, Reims, Keulen, St. Pieter te Rome, enz. Uit ons land toonde Spr. o.a de Servatius- kerk te Maastricht. St. Janskcrk te Den Bosch. St. Bavo en de Vleeschhal te Haar lem. Verder schilderingen van Fra Angelico en Michel Angelo; van de laatste ook beeld houwwerk. Na de pauze geeft spr. nog eene toelichting. Volgens hem is 1517, het jaar der Stellingen van Luther, de aanvang van het kunstlooze tijdperk. Thans heeft men voor kunst geen geld meer over en in onzen tijd heeft kunst geen bestaansrecht meer. De beeldenstorm sluit ook symbolisch een tijdperk af; de beel denstormers der religieuse kunst kunnen geen beeld voor geest accepteeren. Spr. constateert bij Protestanten een af keer van schoonhij komt daartegen op kunst is ook een gave Gods, welke wij dienen te waaideeren en elk. gcloovigc vrage zich af, wat heeft kunst op deze wereld te be- teekenen Piet'8 Avontuur. (Vervolg). Trol sleepte Piet tot vlak voor don tic on, maakte een buiging en duwde Piet ook voorover. Toen maakte 'Irol nog een sierlijke kuitenflikker en '.waaide driemaal met z'n dunne siaartje, Piet kon hem dat niet nadoen, maar lachte hard ou» die malle vertooning. Tot z'n verba zing werden de dwergjes daar boos om; or ontstond tenminste overal gebrom en gesis en gegil, tot de koning die even z'n voorhoofd gefronsel had plotseling „stil te"! ric-p en eenigc dwergjes die 't meeste lawaai gemaakt hadden de zaal uitstuurde. Toen die onder veel ge schreeuw cn gespartel weggesleept wa ren, begon de koning niet een scherpe stem te spreken: „Mensch", zei hij „want ja, ik zie wel je bent een mensch, je bont hier in Swart Alvaheim, cn ik heet koning Elbegast. Zie, hoe mooi mijn oncleraavdsch paleis is; al deze edelsteenen hebben mijn onder danen uit de diepten der aarde gedolven; ik bezit oen kap, die mij onzichtbaar maakt, teu toovorring, een krachtgordel cn nog veel meer wondere dingen. Muur tot nu toe heeft geen enkele mensch mijn rijk betreden. Jij bent de eerste. Hoe is je naam?!" „Piet", zei deze l-onepcu. Hierop begounen alle dwergjes honend,' to lachen, miar de koning, die zelf oven gegrij.isd had beval weer 3tilte en liet weer eenige van z'u onderdanen do za'il uitslepen. Daarop ging hij door: Goed, maar van nu af aan zal je Teip hceten. Teip! We hebben je noodig. Trol zal je zoggen, waartoe. Ik verwacht, dat Met het doen zingen van Ps. 86 sloot de lieer Kreuzer dc bijeenkomst. Bekeuringen. Op Woensdag 26 Maart j.l. werd bekeurd wegens overtreding van de Drankwet de in wonen onzer gemeente zekere P. W. S. Op 23 Maart j.l. een zekere R. O., wegens het zonder noodzaak links rijden op den publieken weg. Onbegrijpelijk. Mej. B. F. de B. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij op den weg voor haar huis in de Naarderstraat, bij het stappen van haar auto, haar beurs met 37 gulden inhoud heeft venloren. Mej. de B. had het beursje nog op haar schoot in de auto tot vlak voor haar deur. Zij moet deze dus bij het uitstappen óf in den wagen hebben laten liggen óf iemand moet het beursje op den weg hebben zien liggen en het zich toegeëigend. De politie, met het onderzoek belast, heeft nog niets kunnen ontdekken. Waarschijnlijk zal de dader wel op het keikhof liggen. „Scorpio". De Tooneelvereeniging „Scorpio" zal 5 April a.s. in buitengewone vergadering bij een komen ten 8.30 uur, in het Stationshotel alhier. De vergadering is uitgeschreven op verzoek van 15 leden, te weten: Kaiser, Niehot, Grutcr, Greelkes, Boog, Vermaas, Wyland, Wilmink, v. d. Puyl, Willand, B. Velt, J. Velt, Lamme cn twee onbekenden. Opkomst wordt dringend verzocht. De gevaarlijke rail. Wij willen in het algemeen opmerken, dat het 't verkeer al zeer ten goede zou komen als men er eens toe zou kunnen overgaan den weg overal tusschen de tramrails op te hoo- gen of althans te verharden, opdat het niet meer voor kan komen wat laatst een der in woners van Laren overkwam, n.l. dat hij met zijn auto tusschen de rails kwam bij het uit wijken voor een ander vo rtuig en daaruit met groot moeite vandaan wurmde. De wie len stootten daarbij zoo hevig tegen de diepe kuilranden aan, dat een der inzittende dames als een veertje nit den open wagen werd ge tild en tegen den weg gesmakt. Het ligt niet op den weg van B. en W„ meenen wij, om dit te verhelpen, maar toch lijkt het ons niet kwaad, dit geval eens mede te deelen. Wtgvei betering. In voorbereiding is thans door B. en W. de verbetering van een gedeelte van den Heet- weg ingang Noolsche weg. Deze verbetering kan tot stand komen door het belangeloos afstaan van een stuk grond door mej. van Kempen, Prof. van Rees en de Broederschap. Bedoelde verbetering zal aangebracht worden van af den Toren langs de kerk tot het Zonnetje, tot een breedte van 10 M. Onge twijfeld zal deze belangrijke verbetering het verkeer zeer ten goede komen. De rijwiel- en voetpaden. Men is van af heden bezig met het verhanden van de rijw'el- en voetpaden in onze gemeente. Eenige werklieden zijn van gemeentewege aangesteld om de bedoelde pa den die voor verharding in aanmerking komen op verschillende plaatsen te bedekken met sintels, deze aan e stampen en voorts te be mantelen met een laag leemgrint. Daar de paden op verschillende plaatsen verzakten cn uit wanen gereden door dc droogte, bleek een grondige verbetering niet overbodig. je tloon zult, wat er van je verlangd) wordt. Nooit zal je tot je moderne nschen lerugkreren. Ga! Trol maakte nogmaals cei: eerbiedige kuitenflikker. Ditmaal lichte de anno Teip niet: hij vonci 't viccselijk nooit meer de aaide terug te zullen zien, met al wat hom zoo lief was. Neerslachtig ging hy n.tt Trol mee, die hem weer eenige gangen doorduwde. Nu ze maar met z'n tweetjes liepen merkte Piet veel beter de wonderlijke schadu wen op, die ze op de war.tlen van de gang maakten boohtig- en grillig, tot boven hun hoofden gebogen en dansend. Het. was net een schimmenspel, grieze lig en grappig tegelijk. Soms was dc schaduw van het dwergje allerdolst, maar Piet durfde dau niet te lachen cn hoestte maar wat, alsof de rook hem in de koel prikkelde. Maar 't was toch ook alles vreemd en om van te schrikken, alsof vele vleermuizen telkens vlakbij opvlogen, maar 't leidde Piet toch af en hij hield zich dapper tot zo bij '11 tweede koker kwamen, dio zoo diep en donker was, dat je den bodem niet zien kon. Hier sprong Trol tot Piet's grooten schrik in cn sleepte Piet mee. Van een suizelende vaart stonden ze weer plotseling stil. Trol opende een deur, en wat was dat? Eerst begreep Piet niet goed, wat hij zag en waar hij was; groote vluren braLddcn in oen wijd, hoog ver trek, telkens sloegen de vlammen naar boven, geel en rood en mat witte vonken regens. Zwarte bewegende schaduwen, roede vuurtongen was al wat hij zag, een warme luelit woei hem tegemoet. Hij kroeg een smaak in de mond al3 van ijzer, cd hooren en zien verging hem door het geklink en gerink van motaal op me taal; uit alle hoeken kwam gezucht en Bij de vorige week alhier gehouden jaarlijksche verhuringen van hooi- en maatland, omvattende oen kleine 80 perceelen in het N. O. deel in Gooi- en Eemland viel, wat ook met de Kerstver pachtingen te Kaarden reeds hot geval was, wederom daling te bespeuren. Van de eerste stukken „Laarder-Maat" ging de prijs per zwad van 6 tot 8 gulden om laag, van „de Bijvang"-landen tot f 16.- vao „de Hilversumraermaat" gemiddeld f 8. De dichterbij gelegen hooilanden van „Huizer-Angerecht" bleven vrijwel op het gemiddelde van 1923, de „Akkers" gingen daarentegen terug van f 242 op f 228. In de overige Angerechten bleek de groot ste teruggang f 10. De actie, die onder de boercn-vechouders al geruiraen tijd gaan de is, om te komen tot aanmerkelijk lagere huren (juist 10 jaren geleten wa ren de noteeringon van dezelfde pachten op de „Maten" en „Angerechten" over wegend tusschen de dertig en vijftig gul den!) heeft daar nog geen groot succes gehad: vooral met 't oog op het <zeer goede grasgewns en de ruime hooioogst van 1923, waardoor thans nog voorraden aanwezig zijn, kunnen de nu bestede prij zen aan den hoogen kant genoemd wor den, de kleine boer klaagt dan ook over nog te hooge verhuring. Met de eerste dnmmaat-pcrcoelen ging het anders: de z. g Ho-dcnaar cn „de Vijf dammait" haalde in 1923 gemiddeld 1 130, nu pl. in. f90 por damraant. liet langste bod' sedert 1916! Hierop volgde eohxer weer een partij kampjes van 1 ti 3 zwad, die gem;id!rtcld nog geen f4 verschil gaven. De Diaconie- en de Ned. Herv. Kerk Huizen bra?ht 9 perceelen iu huur, waar van er slochts fén op 't bedrag van 't vorig jaar bleef, de overige zakten alV> tot f 20 per zwad toe. Dezelfde daling dood zich bij de vol gende groep kennen; de meest sprekende waren: oen hooiland van een zwad-7 voet !0,sp. f 90 en f 70.-, oen 3-zwads perceel B-ussum: f108 en f86, een id. Naarder - maat f 84 cn f 70. Naar men ons meedeelde, heeft ook de vergroot ing der Erfgooiersschaur. die vcrmeei der»vg van vee en dus grontor be hoefte aan winterhooi-voeding tenge volge zal hebben,nog meegewerkt aan op prijs houden van sommige perceelen. Vin de laatste groep deed- zich de ver laging het sterkst gelden bij 'n 2% dam- mnats-perccel Eemnes (f40.). Van de 12 perceelen „Diemond-Hocke" viel wei nig verandering te bemerken. Als het ge was 1924 bij deze huren voor de boeren nu maar niet tegen valt! Uitkecringen aan uitgevroren arbeiders- Werkverschaffing. Tijdens het onwerkbare weer in de periode- var. 22 Febr. tot 7 Maart j.l. is aan de uitgevroren arbeiders bij de werk verschaffing in totaal uitbetaald een be drag van f 821.75. Verbreeding en verbetering Nieuwe Bus- sommerweg. Zooals men weet heeft de Raad indertijd bij de behandeling der begrooting voor 1924 besloten den Nieuwen Bussummer- weg te verbroeden voor het gedeelte Bol- lelaan tot. Van der Vuurst en vervolgens den geiheelen weg van een nieuwe grint- laag te voorzien. gestorn van blaasbalgen een zoemend ge- zwcog ols van duizend hijgende ademha lingen; geklop, geknars Ou gepiep van kleine wagentjes, die hij nu ook ouder- onderseheidde in de duistere ingangen laag l ij den grond dicht bij zich en over al in 't rond tot in de verste hoeken. Plotseling klonk hevig gesis hij hem: Een gloeiende staaf wc«d even gezwaaid door een kleine kromm? dwerg (met voeten als een kiaai) en in een diepen waterbak ge dompeld b't 1c rook in wolken omhoog stoof. Links en rechts sloegen andere dwergen ijverig op aanbeelden. Ze had den roode en bruine schootsvellen voor, en het zweet droop van hun gloeiende, dwaze gezichten. Langzamerhand begon Piet dus alles om zich hoen te onderschei den. Ilij sperde z'n oogon wijd open en kreeg een onrustig gevoel door al 't la waai. Toen Trol hem ongeduldig meetrok, 11a eerst, meesmuilend rondgeredou te Iiebbcn, strvikelde Piet aldoor over stuk jes metaal au allerlei rommel. Telkens i-firong hij verschrikt opzij door gesis en vurige staven vlak bij hem. Ook vonkte roocl goud overal op den grond in den gloed van de vuren, en de warmte wan haast niet om uit to houden. Eindelijk stnd Trol stil bij een groot n inbeeld, waar een groote grijze dwerg met angstig uitpuilende oogen en een be nauwd gezicht bezorgd stond te staren cp een gcuden voorwerp dat hij zoo juist vit het vuur gehaald had. Zuehtend en hijgend schudde hij z'n dikke roode hoofd, voorzichtig \-vzette hij z'u dunne loeten en legde het voorwerp opnieuw in 't wur, terwijl hij een wer.k gat aan een jong dwergje, die daarop ij vorig met roei malle grimassen aan de ketting be- 'gioiy -te trekken van de blaasbalg; angst- J. 1. Dondeddag is door Burgemeester en Wethouders aanbesteding voor de uitvoe ring van dit work gehouden. Ingeschreven is als volgt: Piepers cn Van Beek t>e Blaricum voor f 16.10U; Dokinga Pier te Amsterdam f 15.860; Joh. ehaufelc te Bussum f 15 800; Alb. Boezems te Bussum f 15.400; Joh. v. SchaUifele te Apeldoorn f 14.793; Gebroe ders Hogenbirk tc Luren f 14 390. Aan de laagste insohrijvers. Gebr Ho genbirk is het werk gegund. De heer Kooiker schrijft ons: Het vorige jaar heb ik van een toom van 7 kippen, stam Welleman wit leghorns geraapt 1592 eieren. Dat is niet minder dan 227 per kip. Als men in aanmerking neemt, dat men al een heel goede kip heeft, als men 180 eieren krijgt, dan zegt dit cijfer wel iets. Op de legwedstrijden behaalde Welleman met zijn kippen ook het hoogste aantal eieren. Dit is voorzeker een uitstekende foktoom. Er zijn stellig kippen bij, die in den cierleg meer dan 250 eieren gegeven hebben. ERFGOOIERS Algcroecne Vergadering Stad en Lande van Geoiland. De gewone jaarlijksche Algemecne Ver gadering van Stad en Lande van Gooi1- land zal worden gehouden op Zaterdag 26 April a.s. to Naareen in dc Groote Kerk des namiddags te 2 ure. Te behandelen onderwerpen- 1. Aanwijzing door het Bestuur van een commissie van 3 leden ter mede vaststel ling der Notulen 2. Goedkeuring van het Reglement rege lende het gebruik en genot der aun »le Veieeniging behoorende zaken (Art. 20 sub 4 der Wet). 3. Verslag- Commissie tot nazien der Re kening 1923 en beslissing daaromtrent. 4. Benoeming Commissie 3 leden tot na zien dc-r Rekening 1924. 5. Mc-dedeeling van de bos!i«ring v. Ge deputeerde Staten v. Noord-ITolb.nd in zake het bestuursbesluit di d. 15 Maart :923 aangaande de z.g. Boissevainweg. De leden mogen de stuken daarop betrekking hebben inzien ter secretarie v.an Stad en I.ande vr.n 3 tot en met 25 April n.s. Rechtszaken Propngandn voor dienstweigering. Voor den politierechter mr. Servatius bij de rechtbank te A'dam hebbón terecht gestaan J. P. L., Jacoba M. en H. K., beklaagd dat zij op 2 Februari te Hilver sum op de Groest onder de voorbijgangers verspreid hebben een geschrift, waarin tot eenig strafbair fe»t wordt opgeruid, met het oogmerk om aan den inhoud ruchtbaarheid te geveo. In bedoeld strooi biljet werden de belanghebbenden door de afdeel ing Gooi van de Intern. Anti-mili- taristen-vereeniging opgeroepen naar een openbare vergadering, belegd om te pro test ee reu tegen de veroordceiing v.in jon gelieden, die 'n dienstweigeringsmanifest hadden verspreid. Tevens was in het strooibiljet het dienstweigeringsmanifest afgedrukt Het O. M., waargenomen door mr. Ver steeg, eischte tegen J. P. L. en H. K. ieder 7 dagen gevangenisstraf en legen Jaeoba M. 3 dagen gevangenisstraf. V and'-.ag wees de poli tie ree!) ter vonnis. De beklaagden haddon aangevoerd, dat zjj niet het manifest hadden willen verspreiden, doch alleen propaganda had den willen maken voor de vergadering. uekkend ging het vuur aangloeien en weldra schoot het hoog op in laaiende "lammen. Piet werd wat angsiig voor al üie prachtige vonken maar kon toch ook niet nalaten met groote belangstelling en nieuwsgierigheid te zien naar het gouden voorwerp, dat wit werd en week. Toen het eruit k.vuni en hot vuur zakte en in eenkromp tot een rustiger vlam, begon de dwerg er mot z'n hamer op te slaan. Dat was een prachtig gezicht. Puntige stralen schoten eruit. „Een zwaard" riep hij eensklaps vol geestdrift. Hierop keek de oude dwerg verschrikt rond, tot z'n verdrieiige oogjes op Piet bleven rusten. „Hallo", zei Trol, die er haast met z'n neus op lag: „lakt het niet, Mieme, ouwe jongen?" Miaar Mieme gaf geen antwoord. Plotseling was z'n gelaat verhelderd en met z'n lange behaarde hand langs z'n voorhoofd strijikeud, keek hij Piot blij verrast, onderzoekend aan. „O een mensch"! zuchtte hij diep uit z'n botst, met dankbaar gesteun Piet keek hulpeloos en met een be klemd gevoel om zich heen. „Ja", kwett- ..terdc, nu Trol, blij met z'n. nieuwtje, „ik heb hem gevangen Mieme, hij is de eenige, die jo helpen kan". „Ik ben be nieuwd hoe je 't met hem klaarspelen zullj", voegde hij er met con boosaardig gegrihnilk uan toe. „Ik groet je'", en hierop verdween Trol huppelend naar den uitgang der smeden'j. Hue vel Trol geen aangenaam gezel schap was geweest miste Piet hera bier toch els een ouwe kennis en hij voelde zich niet op z'n gemak..nl was er nog zooveel vreemds en moois te zien. Wut meest hij nu doen?! Z'n hart popelde. Wordt vervolgd.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2